Richard Gasquet a adus primul punct Frantei in intalnirea cu Romania din primul tur al Cupei Davis. Gasquet a trecut de Victor Hanescu cu 7-5, 6-2, 6-2, in 93 de minute.

Hanescu s-a ridicat la nivelul adversarului sau doar in primul set unde cei doi au mers cap la cap pana la 5-5. Gasquet a facut un break si apoi a castigat si setul cu 7-5. Urmatoarele doua manse n-au avut istoric. Francezul a reusit in ambele seturi un break in al treilea ghem, iar Hanescu a cedat atat psihic cat si fizic.

Iar Sebastien Grosjean a revenit de la 0-2 la seturi in fata lui Andrei Pavel, castigand cu 4-6, 5-7, 6-3, 6-1, 6-2. Pavel a adus speranta ca Romania ar putea fi egala Frantei dupa prima zi, castigand primele doua seturi dar apoi varsta sa si-a spus cuvantul si "Cneazul" nu a mai putut tine ritmul cu adversarul sau. Intalnirea a durat 3 ore si 33 de minute.

Sambata este programata partida de dublu intre perechile Florin Mergea-Horia Tecau si Arnaud Clement-Michael Llodra, pentru ca duminica sa aiba loc ultimele partide de simplu.

Intalnirea Franta - Romania se disputa in localitatea franceza Clermont-Ferrand.