Actualizat

CEx PSD a dat votat unanim pentru patru noi ministri, intre care Tudorel Toader la Justitie/ Mihai Chirica ramane membru PSD, dar pierde functiile politice

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 22 februarie 2017, 10:42 Actualitate | Politic

Sorin Grindeanu, Liviu Dragnea, Calin Popescu Tariceanu
Foto: Hotnews
Liderii coalitiei de guvernare PSD-ALDE - Liviu Dragnea, Calin Popescu-Tariceanu si Daniel Constantin s-au intalnit miercuri dimineata cu premierul Sorin Grindeanu, la biroul de presedinte al Camerei Deputatilor al lui Dragnea, pentru a discuta despre numirea la Ministerul Justitiei - unde va fi propus fostul judecator CCR Tudorel Toader - si la Ministerul pentru IMM-uri, dar si o mica remaniere guvernamentala - Alexandru Petrescu pleaca de la Ministerul Economiei la cel al IMM-uri, Mihai Tudose redevine ministru al Economiei, iar Rovana Plumb o inlocuieste pe Mihaela Toader la ministerul pentru Fonduri Europene, parte a Ministerului Dezvoltarii condus de Sevil Shhaideh. Ulterior, conducerea extinsa a PSD a votat in unanimitate aceste numiri. De asemenea, CEx PSD a discutat pe larg cazul lui Mihai Chirica. Desi se propusese excluderea lui, acesta a ramas membru insa si-a pierdut functiile din partid - vicepresedinte la nivel national si presedinte interimar la organizatia Iasi.

Desfasurarea principalelor momente ale zilei:

16.25: Decizie CEx: Mihai Chirica ramane membru PSD, insa pierde functiile detinute - vicepresedinte la nivel national si presedinte interimar la filialei Iasi.

Sedinta s-a incheiat, dupa patru ore. Vor urma declaratii de presa.

16.10 Discutiile se prelungesc in sedinta, sunt multi social-democrati care s-au inscris sa ia cuvantul. Cazul Mihai Chirica nu s-a transat, insa este asteptat un vot.

14.30 Fiecare propunere de ministru a fost votata in CEx, votul fiind unanim, au precizat surse din PSD. Urmeaza sa se discute si sa se dea un vot in cazul lui Mihai Chirica.

13.45
SURSE Mica remaniere mascata: Mihai Tudose redevine minsitrul Economiei, Alexandru Petrescu se muta la ministerul pentru IMM-uri, Rovana Plumb o schimba pe Mihaela Toader la Fonduri Europene

UPDATE 2 Sedinta CEx a PSD a inceput cu intarziere. Dragnea si Grindeanu au plecat din birou catre sala de sedinta dupa ora 12.30.

UPDATE Sedinta liderilor coalitiei s-a incheiat in jurul orei 11.55, din sala au iesit liderii ALDE. Tariceanu si Constantin au dat declaratii presei, insa au refuzat sa spuna ce nume vor fi propuse la cele doua ministere. Pe de alta parte, intrebat ce rol a avut in propunerea lui Toader, acesta a replicat: "Suntem in coalitie, cu totii am avut un rol."


Desfasurarea evenimentelor dimineata


Dragnea si Tariceanu se aflau deja in birou in jurul orei 10.30, iar premierul a ajuns la 10.50. In birou au intrat cativa lideri PSD, printre care si Rovana Pllumb, Marian Neacsu (secretar general al PSD) sau Serban Nicolae (presedintele Comisiei Juridice din Senat). 

In sala se afla si Daniel Chitoiu.

La ora 10.57 au ajuns si copresedintele ALDE Daniel Constantin si Sorin Cimpeanu, deputat ALDE.

De la ora 12.00 are loc si sedinta Comitetului Executiv National al PSD, unde se va discuta atat despre ministere cat si despre posibila excludere a primarului de Iasi, Mihai Chirica, sau sanctionarea acestuia.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

14491 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    Demisia in grup. (Miercuri, 22 februarie 2017, 10:54)

    ouyang [utilizator]

    Hai ca se poate. Nu va mai obositi cu alt ministru.
    • +13 (13 voturi)    
      intre timp PSD vrea defrisarea padurilor (Miercuri, 22 februarie 2017, 13:20)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      USR atrage atentia ca PSD incearca sa modifice CODUL SILVIC si sa reduca amenzile pt defrisari ilegale !!!


      https://www.facebook.com/adrian.prisnel/posts/10101136194748418
      • +9 (9 voturi)    
        Monopolul este asigurat de Gaterszag (Miercuri, 22 februarie 2017, 13:39)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        Kerestoy Srl, actualmente..in comizia Tzutzu
      • +1 (1 vot)    
        hotii strigau hotii (Miercuri, 22 februarie 2017, 17:17)

        un revolutionar [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        cica la televiziunea de casa a psd, recte RTV, se urla ca iohannis taie padurile și mister prezidente fan ,,drujba austria”, era rugat sa opreasca defrisarile. Pai de ce guv n-a dat OUG13 ca sa interzica taierile de copaci timp de 10 ani si impadurirea masiva a tarii(ca sa-i dea peste bot lu prezidente) și a dat OUG13 in favoarea celor gresiti cu leagea. Nu ar trebui ca parlamentul dominat de psd sa dea legea impaduririi si opririi defriserilor?Parca tov iliescu medaliase ,, drujba austriaca”” . Nu psd urlau la RTV ca tehnocratii taie padurile? Dar usr care se bate in piept ca salveaza Romania , de ce nu propune o lege a padurii și rezervatiilor naturale ca sa nu se mai taie o creanga din paduri?Sa fie buni si la fapte nu numai la vorbe.
        Mai vreti psd-isti? Eu, nu!
  • +21 (21 voturi)    
    Tara arde ... iete de ce le arde lor ... (Miercuri, 22 februarie 2017, 11:00)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Proiect de lege: Ziua Olteniei ar putea fi sarbatorita pe 21 martie. Initiatorii spun ca "Oltenia este o regiune istorica din nord-vestul Romaniei"

    Haaaai cu Colectivizarea aia mai repede ,
    bre nea dreaq !!!
    • +7 (11 voturi)    
      Solicitam in regim de urgenta (Miercuri, 22 februarie 2017, 12:26)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      o colonoscopie desecretizata care sa demonstreze fara echivoc faptul ca maimuta aia mica din coltul mustatii ( cu care umbla din geniala noapte in care el a apreciat ca toata Romania gandeste fix la fel precum electoratul lui, in lei vechi si vor zice ca eh, 20 de lei mai merge si se vor baga repede inapoi la somn ) asadar sa se dovedeasca faptul ca maimutica aceea este de fapt un macac .

      Multumesc .
      • +12 (12 voturi)    
        melescanu-Motocicleanu-URSS (Miercuri, 22 februarie 2017, 12:47)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

        este un triumvirat de Huiduit zi de zi !
    • +4 (4 voturi)    
      Normal... (Miercuri, 22 februarie 2017, 13:31)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      O nouă găselniță pentru șifonat bani publici. La care pesedeii sunt de neîntrecut.
  • +15 (19 voturi)    
    Motocicleanu si Draqnea sa isi dea Demisia (Miercuri, 22 februarie 2017, 11:08)

    un domn [utilizator]

    altfel NU va fi Liniste !
  • +12 (16 voturi)    
    Scaunul mai scund loveste din nou! (Miercuri, 22 februarie 2017, 11:34)

    Pierrotlefou [utilizator]

    E randul lui Tariceanu sa fie umilit, daca e sa ne uitam dupa scaun.
    Sa vedem cand ii vine randul lui DRACnea.
  • +9 (13 voturi)    
    Sedinta pt a vedea ce se face si ce nu se face (Miercuri, 22 februarie 2017, 11:39)

    Susufler0 [utilizator]

    din lista primita de Viforeanu la Bruxelles !

    1. Au bifat pana acum legile privind OUG 13 si 14, dar asta e cu dus si intors la CCR.

    2. Se pregatesc sa-i pacaleasca pe birocratii europeni si cu numirea unui nou ministru la justitie in persoana lui Tudorel, dl acela care nu le are cu aritmetica, caruia in 2012 46% ii dadea intr-una 50% + 1 !

    PS. Sa fie primit !
  • +2 (2 voturi)    
    Ce Dumnezeu (Miercuri, 22 februarie 2017, 16:42)

    Rescator [utilizator]

    Va asteptati de la o coterie de mafioti rosii?
    Astia au in codul genetic hotia,talharia la drumul mare,
    minciuna,dezinformarea si diversiunea.
    Au supt,cu nadejde, la tzatza lui Marx,Lenin,Stalin,
    Ceausescu si Ilici Iliescu.Doamne apara-ne de Satana.
  • 0 (0 voturi)    
    Auto demisia in unanimitate. (Miercuri, 22 februarie 2017, 16:43)

    Sati [utilizator]

    Infierare cu iubire(manie) proletara.
  • +2 (2 voturi)    
    Unanimitate ! (Miercuri, 22 februarie 2017, 16:47)

    Cuca [utilizator]

    Au fost aprobate in UNANIMITATE.

    Wow, ce cuvant minunat, ce sentiment fermecat..... o deplina unitate in cuget si simtiri - intreg poporul, strans unit in jurul Partidului, aproba in unanimitate, incuviinteaza intr-un glas.

    Nici un gand nu a iesit in afara liniilor trasate de inteleapta coducere, nici o vorba, nici o soapta. Toti, ca unul.

    Ma apuca nostalgia dupa vremurile de mareata amintire.
  • +5 (5 voturi)    
    Smecherii tipic pesediste ! (Miercuri, 22 februarie 2017, 16:56)

    Susufler0 [utilizator]

    Au vehiculat numele Danei Garbovan in jurul chestiunii alegerii unui nou ministru al Justitiei, stiind ca sansele ca judecatoarea sa accepte, sunt minime. O eventuala acceptare insemna renuntarea la cariera de judecator ! Ori Garbovan vrea sa avanseze pe plan profesional, in cariera nu in plan executiv, in administratie ! Apoi au ales varianta cea mai convenabila lor : un apropiat politic si ideologic de tabara antireformista, dovedit soldat credincios inca din anul 2012.

    Cat priveste pe Chirica, adica cum ? A dat Ponta o mizerie de Ordonanta de Guvern ca sa pescuiasca in PSD primari de
    comune si de targuri prapadite de la celelalte partide politice, iar acum sa dea Partidul PNL-ului primaria celui mai populat oras din Romania dupa Bucuresti ? dar ce-au cazut in cap ? Au baut gaz ?

    Nu, PSD nu a lasat din mana nimic, niciodata, decat doar daca i-a fost smuls.

    PS. Doar Basescu stie cum, cat si de ce ! ;)
    • +2 (2 voturi)    
      Toader (Miercuri, 22 februarie 2017, 17:18)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Vechi client din gasca lui Fenechiu/Chioaru, indrumatirul tezei de „doctorat” al traficantei de influenta Gorghiu (pentru Vlasov) recompensat cu un loc la CCR, Un procuror comunist si nimic altceva. Faptul ca Tariceanu l-a sustinut spune tot.
      • +2 (2 voturi)    
        Concluzia : (Miercuri, 22 februarie 2017, 18:55)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Afara-i vopsit gardu'
        Si-nauntru-i leopardu' !
  • +2 (2 voturi)    
    omul lor (Miercuri, 22 februarie 2017, 17:04)

    un revolutionar [utilizator]

    Nea tudorel toader ar putea fi omul psd-istilor. Va fi varful de lance al puterii judecatoresti pro psd care oricat de dreapta ar fi legea in momentul de fata, la intrarea cazurilor de coruptie pe rol tovarasii vor fi ,, ocoliti” și scosi ,,imaculati,,. Dar, nu-i bai, nea tudoraCHE de la iordaCHE narav luand va aevea grija sa tranteasca la pamant lupta anticoruptie cu inginerii legislative, avocatesti și judecatoresti imbatabile.
    Cei care cred ca tudorache va fi folosit pt binele justitiei se insela. Acest personaj va fi numit ministru justitiei pt retusarea imaginii psd, sub al carui luciu orbitor se vor face abuzuri si mai mari decat 0UG 6, 9 13.