SURSE Mica remaniere mascata: Mihai Tudose redevine ministrul Economiei, Alexandru Petrescu se muta la ministerul pentru IMM-uri, Rovana Plumb o schimba pe Mihaela Toader la Fonduri Europene

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 22 februarie 2017, 13:38 Actualitate | Politic

Mihai Tudose, Rovana Plumb, Alexandru Petrescu si Tudorel Toader
Foto: Colaj foto - Sursa: Agerpres/AP
PSD a decis sa faca o mica remaniere guvernamentala, agreata miercuri dimineata de liderii coalitiei. Astfel, Mihai Tudose va reveni la conducerea ministerului Economiei, iar Alexandru Petrescu, in prezent ministrul Economiei, merge la IMM-uri, minister ramas fara conducere dupa demisia lui Florin Jianu. De asemenea, Rovana Plumb, fostul ministru al Muncii, o va inlocui la ministerul pentru Fonduri Europene pe Mihaela Toader, au declarat surse politice pentru HotNews.ro.

Tudose si Plumb au fost ministri in cabinetul lui Victor Ponta si sunt in prezent deputati. Plumb a fost cea care a condus interimar PSD dupa ce Ponta s-a retras in iulie 2015. Ulterior, intr-un vot dat in CEx al PSD, Plumb, sustinuta de Ponta, a pierdut aceasta functie in fata lui Liviu Dragnea.

Tot miercuri s-a decis sa fie propus Tudorel Toader, fost judecator CCR, la ministerul Justitiei.

Aceste numiri au fost discutate in sedinta coalitiei guvernamentale de liderii PSD si ALDE de miercuri dimineata. La aceasta ora, ele sunt discutate si in sedinta Comitetului Executiv National al PSD.























17231 vizualizari

  • -13 (21 voturi)    
    si Melescanu nu? (Miercuri, 22 februarie 2017, 13:39)

    xanti [utilizator]

    Asta e o veste buna.
    • +6 (10 voturi)    
      adevarul e (Miercuri, 22 februarie 2017, 14:43)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ca mai are un pic si-l dau cu var si-l pun in geam. cu fata la rasarit.
      nu pentru pensie (ca in banc) ci pentru putin, sa aiba si ala cu cine vorbi, mai ales daca o sa-i piteasca prin "beciul domnesc" si pe dragnea si pe tradiceanu.
    • +9 (11 voturi)    
      sigur (Miercuri, 22 februarie 2017, 14:49)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ambasada rusa e in delir.
      • -6 (6 voturi)    
        va place sau nu (Miercuri, 22 februarie 2017, 15:55)

        xanti [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Vom avea o relatie privilegiata cu Rusia .
        • +5 (5 voturi)    
          voi postacii bolshevici Probabil ! (Miercuri, 22 februarie 2017, 16:27)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui xanti

          Poporul roman NU este Interesat !
        • +4 (4 voturi)    
          O relatie pedofilica chiar, as usual (Miercuri, 22 februarie 2017, 17:45)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xanti

          Nu e greu sa iti imaginezi cine e ala mai mare.
        • +3 (3 voturi)    
          n-ai (Miercuri, 22 februarie 2017, 19:13)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui xanti

          decat sa ai tu relatii speciale cu cracanatul de la kremlin. vad ca-ti place pozitia ghiocel.
        • +2 (2 voturi)    
          si ce inseamna asta? (Miercuri, 22 februarie 2017, 20:32)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui xanti

          Ultima data cand am avut o relatie privilegiata ne-am ales cu Tezaurul lipsa al inventar!
          Sau poate reinfintam niste Sovromuri privilegiate?
  • +30 (36 voturi)    
    remanierea P$D (Miercuri, 22 februarie 2017, 13:45)

    un domn [utilizator]

    este un pansament aplicat la un rahat...
    • +10 (14 voturi)    
      Commentul tau ar trebui sa devina motto-ul (Miercuri, 22 februarie 2017, 14:04)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      guvernarii Grindeanu !

      PS. Ceri drepturi de autor ?
      • +11 (15 voturi)    
        in nici un caz (Miercuri, 22 februarie 2017, 14:18)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        la cata Ura am la adresa P$D si ALDE - sunt de accord sa valorifici acest Motto cum vrei tu, chiar pancarta

        #Rezist
      • +11 (11 voturi)    
        nu mai are (Miercuri, 22 februarie 2017, 14:48)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        de unde, ca majoreaza astia lefurile la bugetari de zici ca scot banii din jobenul cu iepurasi si ca ei guverneaza (ha, buna poanta) o tara numai de bugetari. noi cand facem alegeri?
        • +10 (12 voturi)    
          Intai Scoatem P$D in Ilegalitate (Miercuri, 22 februarie 2017, 14:55)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Proclamatia de la Timisoara cu Ambele Episoade + Legea Ticu , Cine Vrea Partid de Stanga - OBLIGATORIU prin Lege sa nu aiba voie sa isi aduca P$Dishti,securisti,peceristi !
        • +5 (5 voturi)    
          Bugetari, asistati sociali si sectorul privat (Miercuri, 22 februarie 2017, 15:36)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          care duce in carca statul lui Dragnea !

          PS. Asta nu o sa mearga la nesfarsit !
    • +7 (9 voturi)    
      Domnule (Miercuri, 22 februarie 2017, 14:08)

      VasileTache1 [anonim] i-a raspuns lui un domn

      suntem monitorizati ,ce bullshituri?!
  • +31 (37 voturi)    
    /// (Miercuri, 22 februarie 2017, 13:46)

    hmara [utilizator]

    Ce performant guvern.
    La nici o luna si ceva, si-a tras o remainere.
    Sa nu mai punem ca la o mai putin de o luna, si-a pus si populatia in cap.
    Bravo.
    La mai mare.
    • +17 (19 voturi)    
      si mai radeau de Ciolos (Miercuri, 22 februarie 2017, 13:56)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      ca a schimbat nu stiu cati ministri, in conditiile in care i-a cules de pe unde a putut, multi nedorind sa se inhame la guvernare pentru doar un an.
      Si astia cu ditai partidul in spate nu sunt in stare.
    • +6 (6 voturi)    
      asta e (Miercuri, 22 februarie 2017, 14:55)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      mai bun decat cel mai bun guvern din lume si univers, guvernul tonta 2.
      zic asta pt. lui tonta i-a luat ceva mai mult (parca vreo 3 luni) pana a schimbat-o de la educatie pe d-na ministru stanDford.
  • +14 (18 voturi)    
    Nume odios (Miercuri, 22 februarie 2017, 14:04)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Roxana Plumb. Carieristă, imbuibata si membra de frunte a Mafiei Rosii PSD.
  • -13 (13 voturi)    
    Toate guvernele (Miercuri, 22 februarie 2017, 14:22)

    Toni_Romania [utilizator]

    Toate guvernele anterioare au facut asa rocade, la deruta.
  • +14 (16 voturi)    
    cum ar zice raposatu: (Miercuri, 22 februarie 2017, 14:23)

    mos ion roata [utilizator]

    Rotatia cadrilor tovarasi!
  • +14 (20 voturi)    
    Rovana Plumb la ministerul pentru Fonduri Europene (Miercuri, 22 februarie 2017, 14:23)

    ty [utilizator]

    PSD muta artileria grea la Fonduri Europene. Uau
    Pai asta inseamna recunoasterea adevarului gol golut ca guvernul pont a facut mai putin decat guvenul Ciolos in ce priveste atragerea fondurilor europene.
    Parere personala pentru pesedisti: mai bine puneti un tehnocrat si la fonduri europene nu doar la justitie.
    Este chestii la care nu va pricepeti . . .
    • +3 (3 voturi)    
      las ca vine OLAF ul sa o vada pe Rovana (Miercuri, 22 februarie 2017, 22:14)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ty

      INTREA BARE....alta Intrebare ?
  • +15 (19 voturi)    
    Hoti mascati (Miercuri, 22 februarie 2017, 14:24)

    Ragnar [utilizator]

    Rovana plumb,pe bune?Asta e in stare sa fuga cu toate fondurile europene.
  • +11 (13 voturi)    
    Mi se pare normal (Miercuri, 22 februarie 2017, 14:32)

    carapaccio [utilizator]

    Politrucii se pricep la orice. Și dacă am fi avut ministerul rachetelor spațiale, tot Rovana Plumb era cea mai competentă.
  • +7 (9 voturi)    
    mascata (Miercuri, 22 februarie 2017, 14:36)

    mihai.mihaita [utilizator]

    pai mascata normal.. e vb de PSD la guvernare nu?
    La ce va asteptati?
  • +12 (12 voturi)    
    plange de grija saracilor (Miercuri, 22 februarie 2017, 14:43)

    Alynna [utilizator]

    pe la antena 3 si rtv!!!!

    vedeti mai jos

    http://www.kmkz.ro/de_ras/texte/mertanul-lui-bozo-plumb-din-clanul-plumb/


    http://www.kmkz.ro/investigatii-2/ancheta/ancheta-rovana-plumb-a-cistigat-1-500-de-euro-lunar-in-2014-dar-a-platit-9-000-de-euro-lunar-la-banci/

    mi-e sila!!!!
    • +14 (14 voturi)    
      O imbuibata (Miercuri, 22 februarie 2017, 14:48)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Alynna

      Ciocoi rosu pesedist. Nu e contradictie... UItati-va la ea cum arata - ca o fosta secretara de comitet judetean PCR sau presedinta CAP coafata.
      • +5 (5 voturi)    
        Ciocoii Vechi sunt PCR (Miercuri, 22 februarie 2017, 15:25)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Ciocoii Noi sunt P$D !
  • +7 (9 voturi)    
    Cine este Rovana Plumb (Miercuri, 22 februarie 2017, 15:14)

    B.Michelle [utilizator]

    ...iar Rovana Plumb ????
    Doamne..... din cati alti oameni capabili sunt...voi o puneti tot pe Rovana Plumb...este incredibil....uite de-asta nu o sa plecam din strada ....!!!!

    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20302829-cine-este-rovana-plumb-ascensiunea-femeii-gerovital-unse-interimar-revitalizeze-psd-cine-promovat-cine-promoveaza.htm
  • +6 (6 voturi)    
    Oricum, suntem în progres (Miercuri, 22 februarie 2017, 15:17)

    carapaccio [utilizator]

    Față de "cel mai performant guvern" al lui Ponta, ăștia măcar se scrhimbă între ei, nu merg la pușcărie. Bine, și contextul a fost un pic ostil, că n-au mai avut timp să se "afirme".
  • +3 (3 voturi)    
    Economie (Miercuri, 22 februarie 2017, 16:03)

    Sati [utilizator]

    Puteau s-o puna pe Rovana la toate ministerele ca e capabila si dupa ce termina cu tara o trageau in plumb ca premiu.