Misiune imposibila in scandalul ciobanilor: Dragnea ii cere lui Klaus Iohannis sa reexamineze proiectul care reglementeaza numarul de caini la stani, desi presedintele a facut deja asta, in aprilie

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 15 decembrie 2015, 14:57 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Liviu Dragnea ii cere presedintelui Klaus Iohannis sa trimita spre reexaminare proiectul de lege privind modificarea Legii Vanatorii, neglijand faptul ca seful statului nu mai poate face acest lucru, deoarece a formulat deja o cerere de reexaminare, in 16 aprilie.

Seful PSD a transmis marti doua "rugaminti": sa ceara Parlamentului reexaminarea proiectului privind legea Vanatorii si cel transmis privind interzicerea publicitatii pentru farmacii si medicamente in audiovizual.

Potrivit legii, presedintele nu poate intoarce o lege la Parlament decat o singura data. De subliniat ca legea a si fost promulgata de Klaus Iohannis, prin decretul 544/2015.

De notat ca legea care a adus peste 3.000 de ciobani la Bucuresti, pentru a protesta la Palatul Parlamentului, a fost initiata de 8 parlamentari PSD, unul de la UDMR si fostul conservator Bogdan Ciuca.

"Anul acesta s-au adus o serie de modificari legislative, printre care si extinderea limitarii numarului de caini de la cei care insoteau turmele, la cei care pazesc stanele.

Initiatorii legii au preluat, practic, argumentele vanatorilor, si anume ca prea multi caini la stane  afecteaza  animalele salbatice, dar si turismul si vanatoarea", arata Liviu Dragnea.

"Domnule Presedinte,  consider ca solutia, in acest moment, este la Dumneavoastra, aceea de a uza de dreptul de solicitare a  reexaminarii  a acestei legi. Va garantez ca parlamentarii PSD se vor apleca mult mai atent asupra studiului acestei legi si a impactului sau direct fata de o categorie socio-profesionala de cetateni", a scris Dragnea.

 Acesta cere si reexaminarea referitoare la propunerea legislativa privind interzicerea publicitatii pentru farmacii si medicamente in audiovizual.

"Am facut  acest demers deoarece senatorii PSD mi-au transmis ca votul a fost viciat de o eroare de organizare si pregatire a sedintei, in conditiile in care s-a procedat la renumerotarea punctelor de pe ordinea de zi si, astfel, in momentul votului, s-a creat o confuzie intre proiectele de lege. Dar, regulamentar, votul nu mai putea fi repetat. Solutia fiind, in acest moment, cea care este la dispozitia presedintelui, si anume cererea de reexaminare", arata seful PSD, care crede ca "aceasta lege este restrictiva si anticoncurentiala".

UPDATE La putin timp dupa primul comunicat, Liviu Dragnea a revenit cerand "grupurilor parlamentare ale PSD din Senat si Camera Deputatilor sa initieze, in procedura de urgenta, un proiect legislativ  de modificare a legii contestate".

"Este evident faptul ca dezbaterea parlamentara nu a fost una suficienta, cu argumente pro si contra, si ca nu s-a gasit o forma corecta a legii. De asemenea, consideram ca toate asociatiile de crescatori de animale trebuie invitate la dezbatere si negociere, astfel incat proiectul sa fie unul complet si sa nu mai contina erori", se arata in acest al doilea comunicat.

Citeste si:



Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, va majora, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa va ajunge la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
7137 vizualizari
  • +16 (16 voturi)    
    Politicieni idioti (Marţi, 15 decembrie 2015, 15:09)

    Vali [anonim]

    Dragnea este aiurea,pesedistul Tariceanu propune total aiuritor ca legea abia semnata de el sa fie modificata prin OUG si arunca pisica la Ciolos.Asta este parlamentul.O institutie decredibilizata plina de profitori,imbecili,hoti,prosti,analfabeti,hoti,ticalosi.
    • +3 (3 voturi)    
      ...stii care e necazul ? (Marţi, 15 decembrie 2015, 16:15)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Vali

      ... EI AU FOST ALESI !!!!
  • +7 (7 voturi)    
    asta este doar nesimtit (Marţi, 15 decembrie 2015, 15:11)

    artistul000 [anonim]

    a inceput campania murdara ... arunca matza la presedinte...deparece prostimea fara carte nu se prinde ca presedintele nu are nicio vina...ei se uita doar in mustata lui "Decat" Liviu
  • +10 (10 voturi)    
    parlament (Marţi, 15 decembrie 2015, 15:14)

    X [anonim]

    Dar parlamentarii PSD de ce au votat legea? Sau nici acolo nu stiau ce voteaza
  • +5 (5 voturi)    
    Dragnea,lasă-te de politică. (Marţi, 15 decembrie 2015, 15:16)

    mircea [anonim]

    Păi măi Dragnea,cine face și drege legile?Parlamentul.Ce spunea-i ieri despre modificarea legii alegerilor?Caz închis!Mă Dragnea,tu ne crezi proști?Crede-mă,proști sunt cei care te-au ales ca șef la PSD.Habar nu ai despre cum se fac legile,iar social-democrația,pentru tine este o hoție continuă,ori furi tu(tot ce se poate),ori îi îndemni pe alții să fure,ca să câștigi tu.Deci votezi o lege și-i ceri celui care trebuie să o promulge să o respingă!Nu mai bine dai afară pe prostul care a promovat o asemenea gogomănie?
  • +4 (4 voturi)    
    Isi (Marţi, 15 decembrie 2015, 15:17)

    HDS [anonim]

    bat joc de noi astia !
  • +9 (9 voturi)    
    pai sa n-o reexamineze! (Marţi, 15 decembrie 2015, 15:18)

    Codruta N [utilizator]

    Sa scoata alta! Asta e PROASTA la greu!!
    CUM e posibil ca pe pamantul MEU sa poata sa intre oricine, numai pentrucaare chef sa macelareasca animale salbatice?!!
    ???!!!
    • -9 (9 voturi)    
      tovarashe... (Marţi, 15 decembrie 2015, 16:19)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      ...pamantul poate fi al tau (sau nu, si aici e de discutat...) dar animalele salbatice nu le-ai primit in niciun caz moshtenire de la mama natura....
      • +6 (6 voturi)    
        Propriete (Marţi, 15 decembrie 2015, 16:52)

        Observer [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

        As vrea sa te vad in USA inttrand pe proprietatea cuiva sa vanezi si mai ales in ce stare vei iesi de acolo.
      • +3 (3 voturi)    
        pamantul meu (Marţi, 15 decembrie 2015, 17:22)

        freejack [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        e al meu. daca intra cineva pe proprietatea mea ii trag un glont in cap. dupa aia spun ca l-am confundat cu un lup.
      • +3 (3 voturi)    
        Tovarase, nu mai e ca pe vremea PCR (Marţi, 15 decembrie 2015, 23:18)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        N-ai voie sa intri la mine in gradina sa impusti iepuri clar? Iote domle cat de nesimtiti ati ajuns.
  • +5 (5 voturi)    
    Decat Dragnea (Marţi, 15 decembrie 2015, 15:20)

    CititorulComentator [utilizator]

    Seful PSD a transmis marti doua decat "rugaminti"...
  • +8 (8 voturi)    
    alooo!! (Marţi, 15 decembrie 2015, 15:21)

    bancheru83 [utilizator]

    decit 3 ciini aveti voie!!!:)
    • +2 (2 voturi)    
      normal (Marţi, 15 decembrie 2015, 17:24)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui bancheru83

      tot parlamentarul roman este cioban. se pricepe.
  • -5 (7 voturi)    
    In politica... (Marţi, 15 decembrie 2015, 15:25)

    Felix [anonim]

    ...nu exista misiune imposibila.

    Insa apare intrebarea: oare Iohannis n-a observat ca aceasta lege este neconstitutionala? Pentru asta s-a murit in decembrie 1989?
    • 0 (0 voturi)    
      ihi (Marţi, 15 decembrie 2015, 15:47)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui Felix

      Scrie clar in Constitutie ca poti sa ai cati caini vrei tu.. si la fel si tigri sau elefanti :)
      • 0 (0 voturi)    
        Te inseli prietene... (Marţi, 15 decembrie 2015, 17:39)

        Felix [anonim] i-a raspuns lui CRMS

        ...pe langa dreptul de proprietate, oamenii astia au si dreptul la activitate economica libera... Cata vreme nu iti incalca tie nici un drept. Chestia cu vanatul este o gogorita...
    • +3 (3 voturi)    
      NU TOT CE E CONSTITUTIONAL E SI BUN ! (Marţi, 15 decembrie 2015, 16:03)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Felix

      Legea nu e neconstitutionala. E doar proasta !
  • +4 (4 voturi)    
    Se putea sa nu se bage si el nitel in seama? (Marţi, 15 decembrie 2015, 15:36)

    bogdan1477 [utilizator]

    Unde e oleak de rost de populisme, hop si Dragnea cu directivele. Si acu sa se abtina? Trebuia sa ne arate si el cit de pregatit profesional e, nu?
  • +2 (2 voturi)    
    sa inteleg (Marţi, 15 decembrie 2015, 15:48)

    gogu'_milogu' [anonim]

    ca dl Dragnea e prim-ministru si da ordine?
  • +2 (2 voturi)    
    Bai netotilor ... (Marţi, 15 decembrie 2015, 16:47)

    astronaut [utilizator]

    voi vreti sa scoateti'' castana din foc '', cu mana Presedintelui sau al Primului Ministru , ce vi sa facut frica de ciobani , macar de v-ar jupuii pe vreunul din voi ! Doi mafioti (Dracnea si Tariceanu ), se gasesc sa vina cu idei cum sa rezolve altii problema , rezolvati-o voi ba ,caci voi le-ati incurcat !
  • +1 (1 vot)    
    ACUM CAND NU MAI MERGE SA CUMPERI VOTURI PARCA (Marţi, 15 decembrie 2015, 17:03)

    Susufler0 [utilizator]

    PARCA E SI MAI NASOL CAND LE PIERZI PE GRATIS ! Penibil ! Cand vezi ca ai dat-o in bara si au venit cateva sute bune de ciobani sa-ti ceara socoteala pt asta, parca ti-aduci aminte de mineri si de intrarea lor in parlament si te trec un pic fiorii si, deodata, descoperi ca "renumerotarea punctelor de pe ordinea de zi" a dus la crearea unei "confuzii" intre proiectele de lege. Cu alte cuvinte, spune Dragnea, parlamentarii nu au vrut, dar au votat "pentru" acolo unde trebuiau sa voteze "contra" si invers ! Ca GASELNITA ESTE JALNICA ne-o demonstreaza faptul ca "Motanul" s-a trezit sa-i ceara lui Iohannis sa reexamineze legea Vanatorii, ceea ce nu mai putea, fiindca fusese deja reexaminata in 16 aprilie a.c. si, potrivit legii, o a doua reexaminare nu mai este permisa. Ar fi trebuit ca votul acesta "gresit" sa strice insa doua legii, or vad ca Presedintele PSD, nu aminteste decat de una. In fine, totul e bine cand se termina cu bine ! Inteleg ca venirea (pasnica) in Bucuresti a catorva sute de ciobani a fost benefica pt ca datorita ei, parlamentarii au descoperit, pe de o parte ca au gresit iar pe dealta parte si din ce cauza au gresit. Nu mai ramane acum decat ca Guvernul Ciolos sa le repare gresala si repede, ca altfel intra in gura PSD-ului iar parlamentarii PSD-isti sa fie alta data mai atenti, pt ca in loc sa piarda cateva sute ori cateva mii de voturi, sa le castige. Dar poate, asa, cu o ultima sfortare Victor- Viorel sa-i faca un bine lui Dragnea si sa posteze pe facebook un text din care sa afle intreaga suflare pesedista si nu numai, ca, de fapt adevaratul vinovat in toata chestia asta nu e altul decat... ati ghicit : Traaaaaian Baaasescuuuuu !