Ciobanii, vanatorii si noi

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Miercuri, 16 decembrie 2015, 14:04 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
"Uitati pentru un moment de vanatori. Eu as interzice complet vanatoarea sportiva, e o tampenie. Dar realitatea e un pic altfel fata de cum o descriu ciobanii. Haitele flamande de caini ciobanesti care ataca turistii si animalele salbatice, precum si pasunatul excesiv (vara-iarna) sunt probleme reale ale dealurilor si muntilor Romaniei. Ce avem noi aici e o rafuiala intre doua clanuri la fel de lipsite de bun simt fata de natura si de oameni: ciobanii si vanatorii", scrie unul din amicii de pe Facebook, Tudor Vedeanu.  A reduce totul la un conflict intre doua clanuri barbare pare putin nedrept. Iar in spatele acestui mic razboi intre ciobani si vanatori se ascunde o drama mult mai mare.

Exasperati ca le strica distractia de weekend, noii ciocoi-vanatori si-au facut lobby in Parlament si au limitat prin lege numarul cainilor. Ciobanii s-au rasculat si au luat cu asalt Parlamentul. In toata istoria asta nu vad decat ciocoismul vanatorilor si cam atat. N-a stat nimeni sa se gandeasca ce inseamna pentru un cioban cainii aia. Fara ei, se poate trezi falit intr-o singura noapte. Lupii omoara zeci de oi cand navalesc in turma. (Vezi aici pe larg explicatiile unor ciobani)

Vanatorii au vazut in cainii ciobanilor doar un animal enervant care le alunga lor mistretul sau caprioara si trebuie cumva starpit sau macar limitat. Din acest punct de vedere, n-ar mai fi multe de adaugat la observatiile lui Cristian Pantazi. Aceasta este cheia: orice exces particular poate fi rezolvat aplicand legi deja existente. N-ai nevoie de generalizari stupide.

Insa merita atras atentia ca astfel de reglementari abrupte si aberante distrug rapid ceea ce abia mai putem pastra: traditii si obiceiuri care fac parte din identitatea noastra. Pastoritul traditional a intrat de cateva decenii intr-un conflict dur cu modernitatea. Va recomand Ultima Transhumanta, un excelent documentar realizat de Dragos Lumpan. Doar cateva zeci de familii de cioban o mai practica azi. Transhumanta dispare incet peste tot in Europa, nu doar la noi. Dispare un mod de viata, o lume intreaga. Italienii plang si azi ca si-au omorat prin suprareglementare o traditie in sudul tarii.

Si in Romania, oieritul arata altfel astazi decat acum doua-trei decenii, decat acum o mie sau doua mii de ani. Ciobanii nu mai pot trece cu oile peste terenurile altora, drumuri circulate intens, autostrazi etc. La munte enerveaza turistii cu cainii lor etc. Lumea lor s-a schimbat continuu si accelerat dupa 90.

Practic, intr-o singura generatie s-a dus o traditie de veacuri. Putini s-au adaptat vremurilor. Au trebuit sa faca fata concurentei supermarketurilor, se se descurce cu intermediarii de miei, cu tepari, cu arabi, cu turci, si-au ingropat lana in pamanat ca nu mai au cui s-o vanda etc. Altii au tinut cumva pasul, si-au cumparat si arendat terenuri, au investit in saivane etc.

Nu ne plac ciobanii cand ne incurca la munte, dar le cautam branza proaspata in piata, tot mai rara in marea de produse din supermarket. Nu vrem sa vedem pasunat intensiv si caini alergand salbataciuni, luptam din greu pentru bioediversitate, dar ne laudam cu traditiile pastrate la noi in timp ce prin Europa s-au pierdut demult. Detestam in sinea noastra modul lor cam primitiv de viata, dar e "hip" si "cool" sa facem poze cu ciobanul Ghita la stana printre oile lui. Evident ca si ciobanii Romaniei trebuie sa respecte reguli, sa-si schimbe viata si sa se adapteze vremurilor atat cat pot.

Dar parca e prea mult cand vin cativa ciocoi-vanatori si le cer sa dispara cu totul din viata lor, cu caini cu tot. Atacul nu este, repet, la cativa ciobani, cu cainii si cu oile lor. Este un glont tras in identitatea noastra, cu traditiile si obiceiurile ei agonizand in lumea civilizata. Este un mic atentat la traditie organizat tocmai de catre cei care se declara, in fiecare campanie electorala, foarte mandri ca sunt romani. Si nu e nimic mai durereros decat atunci cand toate astea ni le facem noi, cu mana noastra.

PS: Si da, nu pot sa inteleg cum pot sa ucida unii pentru pura lor placere. Asta mi se pare o barbarie fara margini. Pot sa inteleg vanatoarea ca necesitate, dar ma depaseste cum se poate distra cineva luand o viata.

Citeste si:



Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
22625 vizualizari
  • -9 (27 voturi)    
    de acord... (Miercuri, 16 decembrie 2015, 14:17)

    liviu_ [utilizator]

    problemele care le fac cainii ciobanilor trebuie reglementate...

    totusi nu vad legatura cu vanatorii... de fapt problema e ca acei caini distrug habitatul, sau ca acei caini distrug vanatul (ceea ce in esenta inseamna ca animalele salbatice au de ales daca mor de glont sau de colti, si nimic altceva).

    oricum legea era o prostie... nu rezolva nimic... o lege care era mai mult data pentru vanatori decat pentru animalele salbatice...
    dar na... cand cei ce fac legile iubesc vanatoarea....
    • +27 (35 voturi)    
      jujeu (Miercuri, 16 decembrie 2015, 14:35)

      break a leg [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      toti cainii de oi pe care i-am vazut la viata mea - si crede-ma, am vazut ceva - au jujeul la gat. lemnul ala ii impiedica sa fuga dupa vanat.
      doar ca vanatorii sunt deranjati de prezenta turmelor in zonele lor de vanatoare si vor ca ele sa dispara. ei stiu ca ciobanii nu vor sta in zone cu animale salbatice fara sa aiba cainii de paza langa ei pentru ca si-ar risca si turma si viata
      • -4 (8 voturi)    
        eu din contra (Miercuri, 16 decembrie 2015, 22:56)

        alexandru [anonim] i-a raspuns lui break a leg

        aproape niciodata nu i-am vazut cu jujeu si merg vara in fiecare weekend pe munte, Crai, Fagaras, retezat. car paine dupa mine sa ii mai imbunez. unii sunt mai ok dar de cateva ori am zis canu scap, noroc cu sprayul de ursi. ciobanii.. unii ii cheama inapoi, altii se fac ca nu te vad sau chiar nu le pasa.
        dincolo de toate astea, ramane o intrebare tara asta se conduce din strada? au demonstrat 3000 de ciobani. si ce? daca maine demonstreaza 4000 impotriva lor au mai multa dreptate? asa au ajuns i in egipt in situatia care sunt, fiindca se bateau in strada. nu asa se fac legile. iar ca cealalta e facuta de un grup de interese, sa nu fim naivi, asa sunt ajoritatea.
        • -1 (1 vot)    
          mergi degeaba pe munte... (Joi, 17 decembrie 2015, 9:34)

          cristi [anonim] i-a raspuns lui alexandru

          ...caci nu ai inteles nimic din spiritul Carpatilor nostri. Mi-e teama ca te duci la un fel de "sala" aflata la inaltime.
          V. postul meu mai sus.
        • +1 (1 vot)    
          inca ceva (Joi, 17 decembrie 2015, 9:43)

          cristi [anonim] i-a raspuns lui alexandru

          da, cainii ataca pt. ca asta e rostul lor.
          ciobanii ii intorc sau nu...asa e...din diverse motive. nu am intalnit cioban care sa urasca turistii - toti intra in vorba cu tine.

          problema ta (si a altora ca tine) este ca nu stii sa te descurci cu cainii pt. ca nu intelegi spiritul adevarat al muntelui. nu e nevoie de paine sau spray.
          spray...spune totul...tehnologie moderna, in loc de cunoastere pt. o traditie milenara....

          te opresti, pui rucsacul in fata. cainele vine, te latra o vreme, vorbesti cu el pana se domoleste...i-ai aratat ca nu ai intentii agresive, si ca nu ai treaba cu oile lui.
          apoi pui rucsacul in carca si iti continui drumul, cu cainele latrand dupa tine de convenineta. e datoria lui.

          la limita o creanga sau un bat de trekking, pt. caini supra-agresivi - doar de vreo doua ori am avut nevoie in cele cel putin 50-60 de intalniri cu cainii de stana. NU sa dai in el, ci doar sa il indrepti spre bot...cainele intelege mesajul, daca nu o faci agresiv (si daca nu esti un fricos).
          • +1 (1 vot)    
            orice turist (Joi, 17 decembrie 2015, 12:43)

            nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui cristi

            este o posibila afacere, in masura in care turistul este iubitor de natura si traditii. un cas, o branza o pastrama...:)
            si ar mai fi ceva, cainii ciobanilor nu suporta nici manelistii, nici ..metalistii. :)
          • 0 (0 voturi)    
            Ciobani vs Patroni de stane (Joi, 17 decembrie 2015, 15:17)

            Catalin [anonim] i-a raspuns lui cristi

            Cristi,
            Eu iti povestesc o intamplare petrecuta chiar in acest iunie. Am fost atacati (eu si sotia, amandoi mari cutreieratori de munti in RO si Austria)) in zona Dornelor de 11 caini de la o stana, pusa ca multe altele exact pe traseu. Sotia a fost muscata, iar cibanii au aparut dupa 15-20 de minute. Nu sunt un fricos, dar crede-ma ca nu stiam daca si cum vom iesi de acolo. In ambulanta medicul venit ne-a spus ca au mai avut 3 asfel de cazuri in lunile precedente...
            Ceea ce vreau sa spun din capul locului este ca nu sunt nici pe departe un fan al vanatorii si, cu atat mai mult al legii facute mai mult pentru alesii neamului. Totusi am cateva observatii de facut:
            1. Ciobanii de astazi, multi dintre ei, n-au mai nimic in comun cu ciobanii adevarati (cei care au protestat in piata) . "Ciobanul" din Dorne venise la stana cu un jeep cu numar de Anglia... Isi cumparase 60 de oi l-a care cumparase si 11 ciani...
            2. Din pacare, multi dintre cei ce lucreaza in oierit sunt sezonieri luati cu ziua (aproape) de astfel de patroni si nu stau mai mult de cateva luni la stana, pana gasesc altceva de lucru sau nu. Vreu sa spun ca nu "stiu carte".
            3. Nu oricine poate fi cioban (este o meserie respectabila si grea).
            4. Patronii, caci ciobani nu-I pot numi ar trebui sa-si dreseze si cainii nu numai sa-i cumpere pentru ca as caini vor fugi de ursi sau lupi si vor Musca turisti.
            PS. umblu de peste 30 de ani pe munte si pot sa-ti pun ca in alte vremuri n-am auzit si n-am vazut asemenea nefericite intamplari. Concluzia: o reglementare trebuie facuta, dar cu conditia sa fie reciproc avantajoasa.
            PS2. acei pseudociobani ne-au sfatuit sa venim cu petarde si cu aparate anti-caini. Aici am ajuns?
        • +1 (1 vot)    
          acolo (Joi, 17 decembrie 2015, 12:39)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui alexandru

          un' te latra cainele ciobanului, nu te imbratiseaza ursul, ce ...iubit de vanator.:)
          esti, probabil, unul din aia care cara aparatu' cu manele pe munte, suparat ca mirosul de gratar atrage cainii ciobanesti, satui de zer cu mamaliga. :)
          jujeu se pune numai la cainii mari, de paza. cei mici, care intorc oile, aia nu poarta bijuteria aia. n'ar mai putea sa alerge in jurul turmei...
          pe langa stana, sunt doua feluiri de caini: de paza si de intros oile.
    • +1 (3 voturi)    
      o parere (Joi, 17 decembrie 2015, 9:32)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Am batut mai mult de jumatate din muntii Romaniei. Stiu vai si munti pe unde nici macar silvicii nu intra - de turisti nici vorba. Cand vorbesc cu cate un padurar se uita lung la mine: "nu stiam ca e poteca pe acolo".
      Tot ce mai gasesti prin muntii aia -in afara de natura aproape virgina- sunt ciobani; din ce in ce mai putini. Stanele incep sa fie parasite, pt. ca sunt greu accesibile. Branza trebuie scoasa din munte la cateva zile. Si sa mergi cu magarusii pana la cel mai apropiat drum minim o zi (de multe ori doua) pt. a lasa branza pe care o preia o masina (si o duce la oras), si apoi drumul inapoi, nu e simplu. Sa mani turma 3 zile pana in cel mai apropiat sat, pe niste platouri imense unde daca te prinde ceata, nu misti ca nu stii in ce prapastie impingi oile, asta chiar e o aventura. Nu spun unde sunt zonele astea, cine iubeste muntele le va gasi. Sunt comori.
      Ciobanii astia despre care vorbesc sunt niste oameni de omenie cum rar am pomenit. Am ramas fara malai, ne-au dat malaiul lor grisat "ca la oras". Branza moka. Hai sa va dau un cal sa va care bagajele prin muntii astia. Iti dau indicatii privind geografia locului, iti dau un baiat se te scoata intr-un marcaj...
      Si vin gunoaiele astea mafiote, ce-si agata tidula de parlamentar la gat, ii jefuiesc legal si le impusca credinciosii caini, mai rau decat o faceau feudallii acum 1000 de ani cu iobagii...Sila! Hai Codruta, baga-i pe toti!
      • 0 (0 voturi)    
        despre ciobanii (Joi, 17 decembrie 2015, 12:49)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

        de la munte, ai dreptate.
        dar s'au inmultit la ses, unde, dupa cum spui, este mai usor.
        numai ca acolo intra in conflict cu fermierii, ciobanii devenind inamicul. turmele strica culturile de toamna, intra in culturile de vara, inainte de recoltat..
        greu sa mentii armonia
        caci, pe langa cioban si vanator, romanul este, tot traditional, plugar...
        si, din ce in ce mai des, ...turist. :)
        pusca si cureaua lata ! :)
  • -36 (46 voturi)    
    ciocoi (Miercuri, 16 decembrie 2015, 14:27)

    nimrod [utilizator]

    Rar mi-a fost dat dupa 1989 sa intalnesc un material mustind de un populism atat de jenant care sa sprijine un curent asijderea. In istoria omenirii vanatoarea e mult anterioara pastoritului si doar pe la noi e indeletnicire de ciocoi. Coicoimea incepand, evident,n'asa, imediat dincolo de manele, seminte, grobianism si bere la pet. Ce punct de vedere de militian...
    • +35 (43 voturi)    
      este necesar (Miercuri, 16 decembrie 2015, 14:37)

      break a leg [utilizator] i-a raspuns lui nimrod

      sa facem o diferenta intre vanatoarea ca mijloc unic de procurare a hranei, cea din vremurile pe care le amintiti, si vanatoarea doar pentru placerea de a ucide un animal intr-o lupta total inegala
      • 0 (0 voturi)    
        bine zis (Joi, 17 decembrie 2015, 10:10)

        GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui break a leg

        Subscriu cu totul la ce spui prietene
    • +18 (24 voturi)    
      inca se invarte tavanul ... (Miercuri, 16 decembrie 2015, 15:16)

      dana eugenia [anonim] i-a raspuns lui nimrod

      ... corect ? cand ti se limpezeste creierul de militian iesit la pensie si cu solda suplimentara de la varan gandeste-te la chefurile lui tiriac cu impuscaturi de animale ... si la saracul fost agricultor - care oricum era fara sange in instalatie - caruia i-a impuscat un penal si creierul
    • +8 (8 voturi)    
      Mdea, ai si tu dreptate. (Miercuri, 16 decembrie 2015, 19:15)

      alimos [anonim] i-a raspuns lui nimrod

      O dovedesc miile de desene rupestre cu vanatori inarmati cu pusti cu luneta asteptand in linie turma de mistreti impinsa de gonaci si haitasi.
      Tu te auzi ce spui, domnu vanator parlamentar? Ca, daca era sa ne luam dupa istorie, ne amintim si ca in Sparta retardatii nu absolveau aia 7 ani de acasa, darmite sa-si mai dea cu parerea.
    • +7 (7 voturi)    
      asa (Miercuri, 16 decembrie 2015, 21:17)

      loyola [anonim] i-a raspuns lui nimrod

      asa este vinatoarea este mult anterioara pastoritului .
      Insa aici vorbim nu de vanatoarea ca mod de procurare a hranei ci de dorinta de a ucide pentru orgoliul propriu.
      Sa nu uitam ca indienii nu au reusit , poate in mii de ani de vanatoare a bizonilor sa-i faca sa dispara asa cum au facut albii cu arme de foc in cativa ani.
      Hai sa facem un exercitiu de imaginatie - ti-ar place sa te fugareasca un extraterestru prin padure cu o pusca cu laser in mana si tu sa fugi de-ti rupi picioarele ca nu ai cum sa te aperi?
  • -10 (32 voturi)    
    Identitate și cantitate (Miercuri, 16 decembrie 2015, 14:28)

    Tescovin [utilizator]

    Domnule Tapalagă, mă alătur bucuros dvs, să deplângem împreună dispariția unor tradiții milenare care ne definesc ca popor. Transhumanța - printre acestea.
    Întrebarea mea este: De câți ciobani transhumanți am avea nevoie ca să ne satisfacem noi plăcerile noastre tradiționale, cum ar fi să gustăm dintr-o telemea de oaie adevărată sau dintr-o friptură de miel ? De foarte puțini ! Degeaba ne batem cu pumnii în piept că suntem mari amatori de brânză, lapte sau carne de oaie - realitatea comercială ne dă cu tifla: vânzările de produse ovine sunt insignifiante comparativ cu porcinele sau păsările (la carne) sau bovinele (lactate). Am putea satisface această cerere păstrând frumoasele tradiții probabil cu vreo 10% din efectivele actuale care fac legea pe dealurile, câmpiile și munții României.

    Restul de 90% cel mai probabil (în lipsa unor statistici, greu de făcut într-un domeniu guvernat de evaziune fiscală) deservesc publicul din țările musulmane. Foarte frumos, dar pentru ăia e totuna dacă oile au transhumat au au stat în saivane. Important e să fie tranșate cușer.

    Deci păstrarea identității și tradițiilor e una, și o putem face fără să inoportunăm oamenii și să distrugem mediul. Iar responsabilitatea față de concetățeni și natură e cu totul altă mâncare de oaie.
    • +20 (30 voturi)    
      faceti confuzii majore, domnule :) (Miercuri, 16 decembrie 2015, 14:42)

      break a leg [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      oieritul in Romania nu se face pentru augustul dvs. stomac. Acesta este un mijloc de subzistenta pentru foarte multe familii din Romania, mai ales in zone in care nu exista surse de venituri pentru supravietuire.
      • -3 (15 voturi)    
        Ba nu, domnule ! (Miercuri, 16 decembrie 2015, 15:30)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui break a leg

        Ca fapt divers, cum subzistă familiile alea din oierit, dacă nu prin vânzarea produselor către augustele stomace ale unora de la oraș (eu, dvs., Ahmed the dead terrorist etc) ?!
        Chiar și așa, există două variante: familia respectivă își ține cele câteva oi în ogradă, hrănindu-le cu iarbă, caz în care nu are nimeni nimic de reclamat, sau le dă la stână, caz în care responsabilitatea e la cioban.

        Oricum mă îndoiesc foarte tare - la limita ruperii - că sunt multe familii în țara asta care subzistă de pe urma oieritului. Atenție, subzistă, nu fac afacere ! Asta ca să evităm orice confuzie majoră...
      • -1 (19 voturi)    
        fals! (Miercuri, 16 decembrie 2015, 16:02)

        Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui break a leg

        Oieritul in Romania se face, ca peste tot in lume, pentru bani buni. Cine a vazut casele ciobanilor din Rasinari crede cu greu in lupta pentru supravietuire a famillilor acestora.
        Mai spun unii ca vanatul este ucidere din placere. Poate fi adevarat. Dar carnea de vanat este la fel de comestibila ca si vita si porcul. Ori macelarii care omoara porcul, cu cutitul sau curent, nu sunt la fel de "asasini" ca vanatorul cu pusca?
        Protestul oierilor pe tema numarului de caini este fatarnic, adevarata cauza o reprezinta limitarea posibilitatilor de a pasuna cand si pe unde au chef, incalcand dreptul garantat de Constitutie la proprietate privata al altora. Putini stiu ca o copita de oaie produce daune mai mari decat o senila de bulldozer. Vorbim aici de kgf/cm patrat.
        Si, s-o lasam mai moale cu traditia transhumantei, in tarile civilizate mutarea turmelor de oi se face cu TIR-ul, numai la noi pe drumurile publice si pe terenurile altora.
        • +5 (5 voturi)    
          ma intreb (Miercuri, 16 decembrie 2015, 16:48)

          break a leg [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

          ce lege ati citit dvs.? Din contra, ciobanii nu mai au voie din decembrie in aprilie NU doar sa nu duca mioara la pascut, dar trebuie sa gazduiasca, GRATUIUT, pe terrenul pe care de cele mai multe ori este proprietar, instalatiile vanatorilor. Desigur, aici, legea aminteste dreptul ciobanului de a "fi consultat" :D
        • +8 (10 voturi)    
          Lege egala pentru toti (Miercuri, 16 decembrie 2015, 19:45)

          Ted [anonim] i-a raspuns lui Gustav555

          Ori interzicem accesul liber pe proprietatea privata, atat pentru vanatori, cat si pentru ciobani, cat si pentru turisti; ori permitem atat ciobanilor, cat si vanatorilor, cat si turistilor, trecerea libera pe proprietatea privata.
          Acum, ciobanii si turistii au interzis, iar vanatorii au liber. Asta e discriminare clara.
          Daca acceptam ca vanatorii au rol economic precum macelarii si din acest punct de vedere a omora un animal este justificat moral, atunci sa existe numai vanatori profesionisti, care traiesc din vanzarea vanatului, iar vanatoria sportiva sa se limiteze la trasul la talere. In mod sigur nu vom mai intalni vanatori de ciocarlii sau alte asemenea aberatii economice.
          Nu tin partea nimanui, dar vreau sa existe legi echitabile pentru toti. Acum vanatorii sunt clar privilegiati ai legilor, interesele si drepturile lor primeaza in fata intereselor si drepturilor altor categorii.
  • +15 (23 voturi)    
    Să interzică băutura când se vânează. (Miercuri, 16 decembrie 2015, 14:31)

    mircea [anonim]

    Rămâneți fără vânători.Partidele de vânătoare sunt,în multe cazuri,orgii bahice îngrozitoare,exemplu și multele accidente ciudate cu morți și răniți.Eu le-aș interzice șefilor să mai aibă o asemenea funcție,pentru-că nu sunt capabili să întocmească un ghid al vânătorului.Vânătoarea este o distracție barbară din care nu se știe cine scapă și cine moare.Ar merita aplicat procedeul sud-coreean,când pleacă la vânătoare să-și cumpere întâi sicriul și să lase bani de înmormântare(coroane,lumânări,ciocli,popă).Poate așa vânătorii devin mai responsabili.
  • +24 (30 voturi)    
    cainii de oi sunt caini barbati (Miercuri, 16 decembrie 2015, 14:32)

    break a leg [utilizator]

    Este o cale lunga de la disparitia transhumantei la disparitia oieritului, iar de la oras se vede diferit. Ma obosesc chestiile astea de hipsteri cu gloantele trase in identitate, traditii, obiceiuri, folosite ca argument in fata unei legi stupide, data de niste cretinei deranjati de caini.

    Realitate e insa aceea ca sunt incredibil de multi oameni care din asta traiesc, din oierit. Iar cainii aia de oi nu sunt acolo doar pentru a salva oile, ci si pentru a-si salva stapanii atunci cand stana e atacata de lupi sau de ursi, iar astea sunt situatii care se intalnesc foarte des. De pe terasa din Dorobanti nu stii ca dulaul ala ti-e si mama si tata si prieten pe munte si ca lui nu o sa-i pese de viata lui daca a ta e in pericol
    • -4 (12 voturi)    
      mai break a neuron (Miercuri, 16 decembrie 2015, 15:49)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui break a leg

      Cati lupi ai vazut tu in Romania? Indiferent de ce zice statistica, in realitate lupii sunt putini in Romania.
      Te dai cunoscator intr-un alt articol, spui ca te-ai tot plimbat prin muntii patriei, insa aici nu vormbim doar de munti si de pajistile alpine unde densitatea stanelor este mica. Eu iti spun de oierutl ,,modern” la romani, ca acum 2 stane pe fiecare deal in centrul tarii. Insa lupi nu prea sunt acolo mai deloc. Lupul este un animal hoinar iar daca intr-un ocol silvic se obsearva o familie de 4-5 lupi iar in ocolul silvic vecin se observa aceeasi familie de lupi, la judet se centralizeaza totalul, fara sa se tina seama ca este vorba despre aceleasi exemplare de lupi. Vanatorii impusca cate 2 lupi per ocol silvic, la fel fac si cei din ocolul vecin, insa in realitate si la urma urmei lupii sunt exterminati fiindca e vorba de aceleasi exemplare care hoinaresc pe raza a mai multor ocoale.
      Vanatorii si ciobanii sunt la fel de nesimtiti insa viata oamenilor este pusa in periocl in principal de ciobani.
      • 0 (8 voturi)    
        Foarte adevărat (Miercuri, 16 decembrie 2015, 16:34)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Marius

        Militanții civici de feisbuc trăiesc cu ideea, învățată printr-a cincea la „Miorița”, că ciobani cu turme de oi există numai și numai sus pe munte, din aprilie până în septembrie, iar în rest nu vezi picior de oaie și de cioban. Oile stau la căldurică în saivane, iar ciobanii la gura sobei...

        Fals ! Cele mai multe stâne (majoritatea covârșitoare dealtfel) sunt la câmpie, la marginea satelor. Că e mult mai confortabil. Lași câinii dezlegați peste noapte și te duci frumos acăsucă și te uiți la tembelizor. Deh, ciobănitul pe munte nu-i chiar pentru toată lumea... Și aș fi curios să știu și eu câți urși trăiesc la șes și atacă turmele. A, câinii nu sunt pentru urși, sunt pentru hoți ? Atunci e suficientă o potaie mică, să dea alarma. Dar nu, ciobănașul meltean vrea direct să-l vadă pe hoț făcut bucăți, să-l ridice Poliția pentru interogatoriu în pungi de-un leu.
        Atunci de ce să nu țin și eu vreo 7-8 câini mari și agresivi, bine instruiți, pe lângă bloc ? Mi-aș lua de o grijă că mă calcă hoții. Ba putem desființa și Poliția, că nu mai avem nevoie de ea, nu ?
        • 0 (4 voturi)    
          Asa e (Miercuri, 16 decembrie 2015, 19:23)

          Marius [anonim] i-a raspuns lui Tescovin

          Asa e, ai dreptate.
      • 0 (0 voturi)    
        vorbesti din carti (Joi, 17 decembrie 2015, 13:30)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui Marius

        la mine in sat, acum 3 ani, toamna tarziu, a plecat duminica dimineata ciobanul la targ "devale". s-a intors dupa pranz: 27 de oi sfartecate de lupi. au sarit in tarc si au facut macel. satul se afla la granita prahova cu buzau, in buza muntelui.

        cat despre lupi la stana in munte?...cat cuprinde!
        imi povestea un cioban acum 5 ani: "anu' asta e mai rau. avem lupoaica cu pui, si asta nu se lasa ca vrea sa-si invete puii. e rau, a fost ploaie multa acum 1 saptamana si cainii nu i-au luat urma, a plecat cu o oaie."

        ce vrei tu sa spui, este ca ca sunt mai putini lupi decat raporteaza vanatorii pt. a impusca peste norme. e adevarat asta. poate ca aici s-ar intelege cu ciobanii care si ei sufera si de lup si de urs...dar parlamentarii sunt prosti si aroganti, nu stiu sa puna problema si isi ataca aliatii. nu ca eu as fi pt. vanatoare...
  • +15 (15 voturi)    
    ca de obicei adevarul e undeva la mijloc (Miercuri, 16 decembrie 2015, 14:43)

    ilex2013 [utilizator]

    Ciobanii au nevoie de mai multi caini, mai ales cei din zona montana, pot pasuna cand vor pe pasunile lor ( proprietate sau luate in arenda ) mai ales ca ei stiu ca suprapasunatul distruge pasunea si nu o mai pot folosi, si au metode de tarlire pe care ciobanii adevarati le folosesc.
    Ar trebui insa monitorizati si amendati daca intra pe terenurile care nu le apartin si distrug culturile ceea ce se intampla frecvent, daca cainii nu au jujeu, daca ii lasa liberi in zone populate ( de ex. la noi in sat cand aduc turmele acasa copii nu mai pot iesi pe strada si trebuie insotiti de adulti ca sa nu fie atacati de cainii lasati liberi prin localitate).
    Deci ar trebui o ' lege a pasunatului" care sa le protejeze drepturile dar sa le impuna si obligatiile si responsabilitatile pe care le au pentru a-si putea practica meseria.
  • +10 (12 voturi)    
    Nu e doar o problema intre ciobani si vanatori cre (Miercuri, 16 decembrie 2015, 15:02)

    John [anonim]

    Eu personal detest vanatul/vanatorii dar cine a mers pe munte cu bicicleta sau la pas stie ca intr-adevar cainii ciobanesti chiar sunt o problema.
    Numarul stanelor a crescut foarte mult in ultimii ani si problema e ca sunt amplasate in apropierea traseelor turistice/ drumuri de acces, vezi exemplu m-tii Baiului(zona Tabla Butii) sau zona Viscri. Fiecare stana are in jur de 15-20 de caini agresivi si de talie mare care prin natura lor isi apara proprietatea iar proprietatea fiind amplasata chiar langa drum/traseu atunci apar problemele.
    Interesati-va la jandarmeria montana sa vedeti cate cazuri de oameni muscati de cainii ciobanilor au fost in cele doua zonele.
    • 0 (2 voturi)    
      Aproape de acord (Miercuri, 16 decembrie 2015, 16:20)

      AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui John

      Merg si eu cu bicicleta prin munti si am intalnit stane si caini, pana acum doar o singura data mai aproape decat mi-as fi dorit si erau doar vreo 4-5 caini la toata turma.

      Singurul lucru cu care nu sunt de acord e detestarea vanatorilor: cei pe care ii cunosc eu, nu prea multi, au permis de vanatoare doar pentru a avea posibilitatea sa detina o arma de vanatoare cu alice cu care trag in poligon la talere. Nici unul din cei pe care ii cunosc nu a fost vreodata la o vanatoare, dar merg regulat in poligon.

      De ce sunt inregistrati ca vanatori si nu ca sportivi (tirul e un sport olimpic)? Pentru ca sportivii nu au dreptul de a detine arma, iar diferenta de pret intre a inchiria o linie in poligon si a inchiria arma + munitie e uriasa. Din cauza legii care interzice detinerea de arme, inclusiv de tir sportiv (cele de talere sunt aceleasi cu cele de vanatoare de pasari) exista un monopol al detinerii armelor de catre cluburi, ceea ce face ca preturile de inchiriere (utilizare) sa fie uriase - o sedinta costa cam 200-250 de lei din care costul munitiei e cam 50 de lei.
      • +3 (3 voturi)    
        Raspuns pt Adrian (Miercuri, 16 decembrie 2015, 17:23)

        John [anonim] i-a raspuns lui AdrianBorza

        Detest vanatoarea/vanatorii pentru ca nu mi se pare corect sa omori un animal fara aparare doar din pura placere. Daca vorbim de vanatoare in sensul procurarii hranei atunci e altceva. La fel si in cazurile cand se impune miscorarea numarului de exemplare(prea multi mistreti sau iepuri care ataca culturile, lupi care ataca gospodariile etc..). Dar asta e una si alta e sa te duci dupa urs in creierii muntilor si sa-l omori pentru un trofeu in plus.
  • +8 (10 voturi)    
    adevarul, realitatea ? (Miercuri, 16 decembrie 2015, 15:49)

    adi [anonim]

    de mic copil am vazut caini vanand in haita caprioare ,iepuri.Unii caini sunt mai rapizi decat iepurii. Cui apartineau acesti caini ? Am vazut personal urmatoarele cazuri:
    -apartineau unor vanatori
    -apartineau unor ciobani
    -apartineau unor particulari (in general tarani)
    -apartineau unor padurari
    Tatal meu a fost vanator profesionist pe vremea regelui.
    El nu avea nimic cu cainii care nu erau antrenati pentru a prinde animale pe camp sau in padure.Din comportamentul cainelui sau a haitei recunosti imediat aceasta categorie.Tatal meu impusca cainii din aceasta categorie indiferent cui apartineau. Chiar intre cainii ciobanilor erau unii care vanau si altii nu.Eu cu tata ii puteam deosebi imediat.
    In functie de zona de pascut un cioban are nevoie de caini mai multi sau mai putini
    Un cioban cu doi caini poate face paguba mai mare decat unul cu 10 caini.
    E bine sa se reglementeze chestia cainilor dar nu la modul idiot la care au facut-o parlamentarii nostrii, si chiar necinstit pentru ca unii cunosc situatia reala....
    • 0 (4 voturi)    
      Sinistru a mai ajuns si hotnews (Miercuri, 16 decembrie 2015, 23:40)

      The Special One [utilizator] i-a raspuns lui adi

      Concureaza cu A3. Asa articol de clasa proletara mai rar. Ceausescu ar fi invidios.

      Fapte domnu Tapalaga. De analisti suntem satuli. Vrem doar fapte sa judecam si singuri.

      Aici

      https://peterlengyel.wordpress.com/2015/12/16/oierii-cainii-salbaticiunile-sfartecate-vanatorii/

      pe langa pozele oribile de ambele parti. Doua comentarii atrag atentia :


      Cel al fostrului ministru Attila care spune ca nr de caini era limitat din 75??? Este adevarat sau nu, ca schimba complet datele...daca era limitat din 75 parca nu mai sunt de vina ciocoii ....

      Si cel al lui Raul Papalicef, şeful AVPS „Lupul cenuşiu” (luat cu un pic de indoiala ca e de la vanatori) care spune iar ca legea nu e noua si in plus limitarea e pe turma nu pe stana. Si ce mai spune e ca de fapt problema e limitarea pasunatului.

      Din pct meu de vedere solutia cu ingradit electric rezolva totul. Pasunat doar pe proprietatea lui. Protejat de animale salbatice deci nu e nevoie de caini. Si animalele salbatice castiga si ele avand padurea.

      Iar legat de vanatoare -- din pct meu de vedere trebuie intersiza, e salbaticie, plus ca nu mai e nimic sportiv in ea.
      • 0 (0 voturi)    
        electric ? (Joi, 17 decembrie 2015, 14:43)

        coor [utilizator] i-a raspuns lui The Special One

        da idei cum , ca nici macar la casa nu ai voie sa-ti pui protectie electrica , dapai acolo unde nu este si sursa de energie !
        • 0 (0 voturi)    
          Generator pe motorina (Joi, 17 decembrie 2015, 15:12)

          The Special One [utilizator] i-a raspuns lui coor

          E doar resistenta firului.

          Wikipedia

          The power consumption of a fence in good condition is low, and so a lead-acid battery powering several hundred metres of fence may last for several weeks on a single charge. For shorter periods dry cell batteries may be used. Some energizers can be powered by more than one source.
  • -3 (9 voturi)    
    xenofobie (Miercuri, 16 decembrie 2015, 16:17)

    Anonim [anonim]

    Asta suna a xenofobie:

    "Au trebuit sa faca fata concurentei supermarketurilor, se se descurce cu intermediarii de miei, cu tepari, cu arabi, cu turci"
  • +2 (4 voturi)    
    Hmm.. (Miercuri, 16 decembrie 2015, 16:22)

    Andrei B. [anonim]

    In muntii Jura din Franta, la granita cu Elvetia am vazut ca erau niste panouri in care iti spuneau sa ai grija la caini, sa nu te certi cu ei, sa-i lasi sa te miroase, etc. Daca ciobanii folosesc caini si turistii se adapteaza in Franta la ei, cred ca se pot adapta si turistii din Romania.
    • +1 (3 voturi)    
      situatile sunt de necomparat (Miercuri, 16 decembrie 2015, 16:50)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui Andrei B.

      In m-tii Jura din Franta ciobanul are maxim 3 caini la turma, din care cel putin unul e de talie mica, pentru intors oile. In Romania nu ciobanii de la munte sunt problema ci cei din zonele de deal si ses care desi sunt in zone dens populate, tin cate 8-12 caini la stana IN LOC SA-SI TOCMEASCA MAI MULTI OAMENI, nu caini.
    • +1 (1 vot)    
      Cainii (Miercuri, 16 decembrie 2015, 17:07)

      Snow [anonim] i-a raspuns lui Andrei B.

      In muntii Jura nu exista nici lupi nici ursi. Cainii de acolo sunt patrupede diafane si inocente fara nici o legatura cu agresivitatea cainilor de la stanele din Carpati. Merg pe munte de zeci de ani si am avut multe intalniri de gradul trei. Ma bucur mult la inceput de Septembrie - cand incep sa coboare turmele - ca pot merge iar pe munte fara frica de a intalni caini. Din pacate 'sezonul meu' se termina la sfarsit de Octombrie sau in Noiembrie cand desi fara caini, muntii se acopera cu zapada ...
      Ii inteleg si pe ciobani si o solutie ar fi despagubirea lor de catre Min Agr pt animalele omorate de lupi, ursi si alte salbaticiuni; n-ar mai fi nevoie de atatia caini, fauna (si nu "vanatul" ! ) ar fi mai putin haituita iar ciobanii si-ar recupera paguba
      • -2 (2 voturi)    
        Splendid! (Joi, 17 decembrie 2015, 1:02)

        contest [anonim] i-a raspuns lui Snow

        Chiar le-ati zis-o! De v-ar citi tot forumul! Aici, in RO. inca se mai folosesc cainii in maniera lugubra, cicatelea "traditionala"! Lupii sunt o specie pe cale de disparitie si vanatoarea lor e criminala! Romanii nu au aflat?!
        Ciudate relatii cu musulmanii au crestinii ortodocsi Romani! Nu demult forumistii se inflamau contra refugiatilor contra moscheei proiectata in preajma Romexpo, dar nu sufla in cuvintel despre traficul cu ovine pentru musulmanii eventual foarte Al Qaida si Daesh, buni negustori de carne vie "halal"!
        Cand ciobanii crestin-ortodocsi din Estul UE prospera din asemenea "comert" halal pentru wahabiti, ceceni, Kadirovi etc., atunci ne intrebam ce le mai trebuie Romanilor si ambasadori in Toate tarile Orientului Mijlociu?!
        • 0 (0 voturi)    
          Noaptea mintii... (Joi, 17 decembrie 2015, 11:16)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui contest

          Data viitoare cand ii mai condamnati pe "ciobanii crestin-ortodocsi" (???) ca vand oi cui le cumpara, aveti grija sa va trageti cu sete o palma peste ochi pentru ca, direct sau indirect, consumati mari cantitati de petrol provenit din Orientul Mijlociu...
  • +3 (3 voturi)    
    Caini pur si simplu. (Miercuri, 16 decembrie 2015, 17:08)

    rsbl [utilizator]

    Dar daca eu am 5 caini si nici 1 oaie, am voie sa ma duc cu ei la plimbare pe munte?
  • +2 (2 voturi)    
    Parlahotii sunt niste aroganti fara constiinta (Miercuri, 16 decembrie 2015, 17:42)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Asa se explica toata afacerea asta mizerabila.
  • +2 (4 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 16 decembrie 2015, 17:43)

    J_W [utilizator]

    De ce dreaq nu-si iau ciobanii pusca? N-ar fi mult mai eficient decat sa creasca sute de caini? Ah, am uitat, noi traim inca pe vremea dacilor.
  • +4 (4 voturi)    
    Scoția (Miercuri, 16 decembrie 2015, 17:50)

    Tescovin [utilizator]

    În Scoția am văzut o turmă de oi „păzită” de o potaie de ziceai că-i jucărie pentru copii. Am pus ghilimele la „păzită” pentru că acolo nu sunt urși, lupi, șacali etc. Rolul major al potăii era să țină turma la un loc, să nu se împrăștie, și să o mâne în țarc la terminarea programului de pășunat. Păduchele se descurca admirabil cu aceste sarcini, combinând lătratul cu o tehnică savantă de alergat în jurul turmei (nu era o turmă mare, dar tot avea vreo 100 de oi). La o adică puteai să te și joci cu el, nefiind deloc agresiv, singurul „pericol” fiind acela de a te ignora, deoarece sarcinile de producție au prioritate.
    Oare la noi de ce nu există astfel de câini la stâne, cel puțin la cele aflate în afara pericolului de atac din partea carnivorelor mari ? O să ziceți că la noi există și hoți. Da, dar există și poliție. Câinele ar trebui să aibă cel mult rol de alertare a stăpânului, nu de bătăuș profesionist.
    • +1 (1 vot)    
      Poclei (Joi, 17 decembrie 2015, 10:40)

      Nevertheless [anonim] i-a raspuns lui Tescovin

      @ Drumetul eclectic

      Exista acest fel de câini si la noi. Se numesc „poclei” (dacă am reținut eu ciorect numele) și pot fi vazuti la stânele din Carpații Meridionali (Munții Parâng, Căpățânei, versantul sudic al Făgărașului). Sunt mici, iuți și fac exact ceea ce descrieți dvsȘ întorc oile. Sunt cam 2-3 la o turma de 800 de oi.
    • 0 (0 voturi)    
      Paduchele... :-))) (Joi, 17 decembrie 2015, 11:56)

      Prostu' satului [anonim] i-a raspuns lui Tescovin

      ...era foarte probabil un border collie, posibil rasa cea mai inteligenta de caini din lume, un animal harnic, vioi si afectuos.
      In mod traditional, britanicii - la vremea respectiva mari crescatori de oi - faceau o distinctie clara intre rasele de caini shepherd (inclusiv border collie), caini al caror rol e sa "pasca" turma, sa faca exact ce scrieti dvs., si "shepguard", caini de paza si aparare. Caini mari, puternici, curajosi, agresivi cu strainii si foarte teritoriali - dar nu din cale-afara de interesati de oile propriu-zise. Cam asa cum sunt si mioriticii si carpatinii (si mai ales caucazienii).
      Cum in insulele britanice (si nu numai) animalele salbatice periculoase pentru turme au disparut de mult, iar lupii cu doua picioare sunt si ei bine tinuti sub control, nevoia de shepguard dogs a disparut si ea.
      De altfel, chiar si la stanele romanesti mai mari, o sa vedeti aceasta diferentiere pe tipuri de rase, ciobanii buni tin ambele tipuri de rase.
      Oricum, ca idee generala - ciobanul face, si el, business din instinct. Daca n-ar fi nevoie de ei, nu s-ar complica sa tina caini. Iar sa-i ceri baciului, cum vad multe opinii pe-aici, sa renunte la caini si sa angajeze mai multi oameni (eventual prin lege), e ca si cum ai da o lege prin care sa-i ceri unui om de afaceri sa renunte la calculatoare si sa angajeze multi contabili cu manecute. "Productivitatea" dulaului la facut treaba pe care o are de facut la stana este incomparabil mai mare fata de a unui om.
  • +1 (7 voturi)    
    Vanotori (Miercuri, 16 decembrie 2015, 18:40)

    Gelu007 [utilizator]

    Din punctul meu de vedere vanatoarea este o aberatie cum este, vreti lupta dreapta? dati un cutit bun vanatorului si sa-l vad cum pune jos o bestie, orice este ea, asta numesc eu sport, nu pus in tinta de caini si tras cu pusca de la distanta. Niciodata nu am sa am respect pentru "vanatorii" astia. Habar nu au ce inseamna sa vanezi.
  • 0 (6 voturi)    
    teroristi (Miercuri, 16 decembrie 2015, 21:30)

    Puiu [anonim]

    Vanatoarea trebuie categoric interzisa. Vanatorii sunt teroristi, la fel ca ISIS. E crima sa omori animale fara aparare pentru placerea sadica a unor bestii. Cine omoara trebuie sa plateasca la fel. Omul e cel mai rau animal. Distruge planeta.
    • +1 (1 vot)    
      Pagube in culturi (Joi, 17 decembrie 2015, 4:52)

      Dumitru [anonim] i-a raspuns lui Puiu

      Intrebati fermierii ce pagube fac mistrtii si ursii culturilor agricole si pomilor fructiferi.
      Animalele salbatice s-au inmultit peste masura, iar ursii nu mai hiberneaza si coboara in localitati (Tusnad, Brasov, Avrig, etc.)
  • 0 (0 voturi)    
    Ciolaniada (Joi, 17 decembrie 2015, 4:45)

    Vasile [anonim]

    In agricultura, lupta cea mare, tot ce intereseaza sunt subventiile UE de miliarde de euro, Indiferent daca produci, daca lucrezi terenul, sau mai ai toate animalele declarate.
    De aceea exista paradoxul intre subventi si realitatea din magazine in care majoritatea alimentelor sunt din import. De vina nu sunt supermarketurile care ar dori sa se aprovizioneze din tara pentru a reduce costurile
  • 0 (0 voturi)    
    Catelusii (Joi, 17 decembrie 2015, 9:18)

    Montaniard nevanator [anonim]

    Toata lumea se agita in legatura cu limitarea numarului de caini la stana, dar nu mi s-a parut ca se incearca explicarea rationala a necesitatii unei astfel de reglementari. Intrebare: cati ciobani ati vazut prin pet-shopuri cumparand mancare pentru caini? Cati ciobani ati vazut sau auzit sa care in desagii magarusului sau in ai jeepului, dupa caz, mancare pentru caini? Mergand pe munte am vazut si turme cu 7-8-10 caini. Sa numaram doar 6, ca sa nu zica lumea ca exageram. Un caine de talie mare papa , conform http://www.zooland.ro/hranirea-adecvata-a-cainilor-in-functie-de-rasa-1185, 1,4 kg de mancare umeda pe zi. Sau 0,8 kg mancare uscata. Deci: 1,4 kg x 6 caini x 7 zile = 58,8 kg de hrana umeda. Adica de la mamaliga la carne. Daaaa.. si toti am vazut cum gatesc papa pentru caini ciobanii, nu? E simplu: ii lasa sa se descurce, si nu ii hranesc, sa nu le scada vigilenta. Iar ei, dragalasii, asta si fac, se descurca, apucandu-se de vanatoare. Un caprior cantareste intre 20 si 30 de kg. Un iepure 4-6 kg. Deci, saptamanal, 6 caini elimina fie 1-2 capriori, fie 8-10 iepuri. Am vazut si caz de catel al unei turiste sfasiat si mancat de cainii de stana sub ochii proprietarei. Cea mai frecventa cauza de deces prematur a cainilor ciobanesti de la stane e malnutritia. Din punctul meu de vedere pot sa tina ciobanii si o turma de 300 de caini sa pazeasca o singura mioara cata vreme fac dovada ca acei caini sunt hraniti corespunzator si nu sunt in situatia de a-si agonisi singuri hrana. Iar povestea ca jujeul la gat ii impiedica sa vaneze e doar legenda. Se mai pune si problema, ridicata de sufletele miloase: si atunci ce sa faca cu cainii excedentari, sa-i omoare? Raspuns: nu. Sa-i lase acasa, sa nu-i mai ia in “delegatii”. Ca or fi avand si ciobanii o casa, ca doar in cartea de identitate nu scrie numele: “Ghita Ciobanul”, domiciliul: “Muntii Carpati”.
  • +1 (1 vot)    
    Complicat (Joi, 17 decembrie 2015, 11:21)

    etrivo-cluj [anonim]

    Situatia este mai complexa deact pare.
    Locuiesc de cativa ani buni in zona rurala, un sat limitrof orasului Cluj-Napoca si situatia este urmatoarea:
    In spatele gradiniii pe care o am, detin teren agricol extravilan, asemeni altor vecini. Pe aceste terenuri trec frecvent turmele de oi, terenuri care sunt propietatea mea si a unor vecini, fara avea acordul nostru al propietarilor. La interpelarea noastra, raspunsul ciobanilor a fost unul transant, daca nu ne place nu avem decat sa ne ingradim terenul, … ca ei nu au ce sa faca, …, ei doar trec pe acolo,… Aveti idee ce pagube fac oile doar prin simpla trecere? (mai ales cand terenul este ud, sfarsit de iarna inspre primavara). Locul este in zona de deal, nu exista animale de prada (lup, sacal), insa o turma 150-200 de oi este insotita de 1 cioban cu 8-10 caini, din care cel putin 6-7 de talie mare, care sunt agresivi si de “bine hraniti” ce sunt, se strecoara si in curtile unor vecini, unde le vaneaza cate o gaina-doua,…. Mai trist este ca in perioada de primavara-vara (mai- iunie) sunt caprioare cu pui, care sunt haituite de acesti caini, iar iezii fiind mici si neajutorati le-au cazut prada sigura acestor caini (doua cazuri vazute personal). Cat despre vanatorii din zona, pot sa va spun ca sunt oameni decenti, nu i-am vazut niciodata beti, si nu i-am vazut vanand in aproierea satului niciodata si nici omorand puii de capriora .
    Urmarind tevatura creata in ultimele zile de actiunea ciobanilor, m-am documentat putin, in lege, am stat de vorba cu un paznic de vanatoare, …, un cioban, concluziile sunt urmatoarele:
    Articolul de lege care limiteaza numarul cainilor ciobanilor exista in aceasi forma si cu aceleasi limitari inca din anul 2006, legea 407/2006, art.23 lit.k. Problema legii sub forma veche, era ca nu erau prevazute nici un fel de sanctiuni pentru incalcarile respectivului articol de lege. Ca atare ciobanii aveau dureri maxime in fund, stiind ca nu pot fi amendati. Odata cu noua si mult disputata lege se prevad
  • 0 (0 voturi)    
    Rangerii sunt solutia (Joi, 17 decembrie 2015, 11:51)

    benicio [utilizator]

    Legislatie care sa protejeze natura exista, poate mai e loc de imbunatatiri. Dar pentru a fi aplicata cred ca e nevoie de o dezvoltare puternica a echipajelor de rangeri, care sa inlocuiasca ineficientii si in general coruptii padurari Romsilva. Avem nevoie ca in paduri si pe crestele muntilor sa patruleze mult mai multi rangeri decat acum, dotati cu masini corespunzatoare si cu armament de aparare similar celui folosit de jandarmerie. De ce trebuie sa ne pazeasac acesti rangeri? Pai cateva ar fi:
    - braconaj (au ajuns sa impuste chiar si capre negre cu pusti cu luneta)
    - taieri ilegale de lemne
    - aprindere ilegala a focului (la o distanta fata de padure mai mica decat limita legala)
    - aruncarea gunoaielor in natura
    - protejarea drastica a arealelor gen Sit Natura, rezervatii naturale, parcuri nationale etc.
    - distrugerile provocate de ciobani (refugii montane, garduri, pet-uri aruncate aiurea etc.); da, sunt si ciobani care distrug, nu sunt chiar niste icoane de traditie romaneasca pura.
    - hartuirea montaniarzilor de catre caini (de multe ori chiar ciobanii se distreaza cu asta)
    - scaldatul in lacurile glaciare

    In fine, sunt multe de facut si exista legislatie deja. Totul e sa se vrea. Si sa se poata financiar, pentru ca la cate porcarii se fac ar trebui impanzita toata tara de rangeri.
  • 0 (0 voturi)    
    vanatoarea nu este o tampenie (Joi, 17 decembrie 2015, 16:14)

    Dan [anonim]

    nu poti sa declari ca vanatoarea este o tampenie. nu esti informat.
    vanatoarea este necesara!
    de exemplu numarul de mistreti este mult peste cel sustenabil de catre arealul natural si-atunci intra in culturi pe care le distrug, pt. ca desi nu consuma mult dintr-o tarla , pur si simplu doboara cultura respectiva. acelasi lucru se poate intampla cu o populatie excesiva de iepuri. vezi si cazul ursilor, lupilor, rasilor care sunt mult mai multi decat poate duce arealul lor natural si-atunci viziteaza gospodarii, stani etc.
    problema nr. de caini este prost reglementata prin aceasta lege. poate ca nr. de caini la o stana ar trebui limitat in functie de nr. de oi de la acea stana. obligatia jujeului (regula f. buna) e f. veche dar nu prea e respectata de multi ciobani.
    vanatoarea este necesara dar trebuie facuta responsabil!
  • 0 (0 voturi)    
    Cainele, simbol al increderii si devotamentului (Joi, 17 decembrie 2015, 17:44)

    Liviu Dogeanu [anonim]

    Orice atentat impotriva naturii, vietii si mediului este o crima impotriva umanitatii!...Vanatoarea nu este un sport, o distractie. Este o crima si reprezinta latura cea mai intunecata, sadica si cruda a degradarii fiintei umane.
    Si eu merg pe munte, prin paduri, pe dealuri, de zeci de ani. Niciodata nu am fost agresat de un cain. Daca intalnindu -i, te opresti si le vorbesti, devin cei mai buni prieteni. De indivizi cu aspect umanoid am fost in schimb de atatea ori agresat, lovit, furat si mintit!.....