Scandalul ciobanilor: Guvernul a amanat prin Ordonanta de Urgenta prevederile care limiteaza numarul de caini la stana si interzic pasunatul intre decembrie si aprilie

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 16 decembrie 2015, 10:47 Actualitate | Esenţial

Dacian Ciolos
Foto: HotNews / Dan Popescu
Miscare rapida a Executivului in scandalul ciobanilor: Guvernul a adoptat miercuri o ordonanta de urgenta care amana doua prevederi ale Legii Vanatorii, prevederi care i-au scos in strada pe ciobani. E vorba despre prevederea care limita numarul de caini la stana, precum si prevederea care interzicea pasunatul animalelor domestice in terenul agricol intre 6 decembrie si 24 aprilie.

Anuntul a fost facut de Dan Suciu, purtatorul de cuvant al Executivului.

Practic, Ordonanta de Urgenta adoptata azi de guvern prevede prorogarea (amanarea) pana in luna aprilie a punctelor c) si k) de la Alineatul 1) al Articolului 23 din Legea Vanatorii din 2006 (care fusese modificata prin Legea 149/2015). Iata cum suna aceste prevederi legale, amanate acum pana in aprilie:
"Art. 23:
(1) In scopul gestionarii durabile a faunei cinegetice, se interzic:
---
c) pasunatul animalelor domestice in terenul agricol intre 6 decembrie si 24 aprilie;
---
k) permiterea insotirii turmelor si cirezilor de catre caini insotitori al caror numar este mai mare de 3 in zona de munte, de 2 in zona de deal si de 1 la campie; in acest numar se includ si cainii care asigura paza stanei

"Guvernul isi mentine rezerve legate prin modificare prin OUG a unui act normativ. Pana la sfarsitul lunii aprilie vom gasi o varianta de a solutiona definitiv, sunt in Parlament o serie de initiative pe aceasta chestiune, dar poate si Guvernul sa vina cu o solutie. Vrem sa gasim o formula de intelegere si cu legislativul", a declarat Dan Suciu.

Reamintim ca ieri a avut loc un protest masiv al ciobanilor in fata Parlamentului. Pastorii au protestat fata de limitarea numarului de caini la stana si fata de interzicerea pasunatului pe durata iernii.

Amenzile acordate deja pentru nerespectarea prevederilor de pana acum vor fi platite. "Nu putem interveni retroactiv in iertarea unor decizii care aveau suport legal. Evident ca vorbim de o legislatie care intelegem ca pana si initiatorii acestei legislatii nu mai sunt de acord cu prevederile ei, ceea ce, sigur, a creat un disconfort. Din momentul publicarii in Monitorul Oficial, chestiunea va fi reglata. Avem un termen de gratie pana in 25 aprilie", a precizat purtatorul de cuvant al Guvernului.

Citeste si:











6649 vizualizari
  • +2 (8 voturi)    
    la fel (Miercuri, 16 decembrie 2015, 10:58)

    AltTab1 [anonim]

    La fel de fricosi si populisti si astia.
    Vad ca numai cu mineri, ciobani, ultrasi se schimba ceva ...
    Acum urmeaza sa iasa si vanatorii cu pustile in piata sau cum?
    • -4 (8 voturi)    
      Am fost atacat (Miercuri, 16 decembrie 2015, 13:08)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui AltTab1

      Am fost atacat de haitele de caini ale ciobanilor la ultima mea drumetie in Ardeal, loc unde m-am nascut. Pe toate dealurile copilariei mele sunt acum turme de oi acum si toti au cel putin 10 caini de talie mare.
      In plus ciobanii isi lasa uneori turma doar in paza cainilor si pleaca pentru 3-4 ore de la stana.
      Nu vor sa-si angajeze ajutoare, e mai ieftin sa tina caini. Am fost atacat de mai multe ori, avazut caini care ataca oameni, am vazut caini care vaneaza. Ciobani sunt ca si parlamentarii, niste nesimtiti. De ce nu doresc ciobani ca ai lor caini sa poarte semne identificabile? Raspunsul este ca nu vor sa fie trasi la raspundere pentru pagubele pe care caini lor le produc si chiar mai rau, pentru atacurile asupra drumetilor.
      Transilvania, gradina Carpatilor unde risti sa fii sfasaiat de caini in timp ce ciobanul se distreaza scarpinandu-se in fund.
      Nu-i inteleg pe vanatori dar cred ca va trebui sa-mi iau cel putin un pistol cu gaze pentru autoaparae in drumetiile pe dealurile patriei.
      Ciobanii sunt niste nesimtit care nu doresc ca ai lor caini sa poarte semne de identificare. Asta ca sa nu mai spun ca sunt unii care isi dreseaz a cainii ca sa vaneze, ba am vazut si o situatie unde caini erau dresati ca sa-si tina jujeul in gura cand fugaresc prada si sa-i dea drumul doar cand muscau efectiv.
      Asta este nivelul COLECTIV al romanilor, minciuna si iresponsabilitatea. Cluburi si concerte fara respectarea legii, oierit fara delege etc.

      De ce nu vorbeste mincinosul de Pantazi despre acele situatii in care aini ciobanilor ataca oameni?
      De ce nu vorbeste de faptul ca oile trebuiesc ingrijite in principal de oameni, nu de caini?
      • 0 (2 voturi)    
        Ilegal (Miercuri, 16 decembrie 2015, 13:59)

        Qu [utilizator] i-a raspuns lui Marius

        Sunt obligati sa-i cipeze si sa-i identifice.
        Altfel, pa caini. Deci rezolvarea e in alta parte si e mult mai simpla.
      • +1 (5 voturi)    
        ?! (Miercuri, 16 decembrie 2015, 14:04)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Marius

        OK, prin repetarea acestei postari la mai multe articole am inteles ca faci drumetii in Ardeal (ca doar acolo exista ciobani), DAR hotaraste-te: CUM TE CHEAMA ???
      • +2 (4 voturi)    
        Am mai vazut postarea asta! (Miercuri, 16 decembrie 2015, 14:40)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Marius

        O dati Copy/Paste dupa instructiuni sub diverse nume? Bun lobby au vanatorii astia! Ai zice ca suntem urmasii lui Robin Hood nu ai lui Bucur ciobanul!
  • -6 (10 voturi)    
    bun (Miercuri, 16 decembrie 2015, 10:59)

    Mazeta [utilizator]

    Cu ciobanii am rezolvat-o. Pe 17 decembrie vor veni însă 10.000 de șoferi. Care au văzut că se poate. Un guvern pus de stradă va trebui să asculte de stradă.
    • 0 (2 voturi)    
      O sa asculte o .... (Miercuri, 16 decembrie 2015, 14:00)

      Qu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ...o maciuca. Nu se schimba nimic; se servesc in continuare aceleasi interese, dar boivacii au pus botul si au plecat acasa.
    • +3 (3 voturi)    
      valul... (Miercuri, 16 decembrie 2015, 18:46)

      vali [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Da mazet-o, fii atent ca valul schimbarii vine acus, acus si-n Rusia, la tine acasa.
  • -5 (15 voturi)    
    Mda (Miercuri, 16 decembrie 2015, 11:00)

    costea14 [utilizator]

    Daca au ajuns ciobanii sa schimbe legile in tara asta, chiar ca ne-am dus dreaq...
    • +6 (8 voturi)    
      schimbare de perspectiva (Miercuri, 16 decembrie 2015, 12:47)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui costea14

      daca am ajuns sa reglementam prin lege numarul de caini la stana de parca am avea rezolvate toate problemele din tara asta, atunci chiar ca ne-am dus dreaq...
    • +5 (7 voturi)    
      Iti intra vanatoru in curte si-ti impusca cainele. (Miercuri, 16 decembrie 2015, 13:00)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui costea14

      Ca e legal. N-ai putut ingradi 30 de hectare, nu ai ce comenta. Daca niste porci isi fac legea dupa cum li se scoala e bine ca sunt unii cu capul pe umeri sa o schimbe!
    • -2 (4 voturi)    
      Saracii lupi! (Miercuri, 16 decembrie 2015, 14:41)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui costea14

      Nimeni nu le apara interesele!
    • +1 (1 vot)    
      daca au ajuns sa faca legi despre oierit (Miercuri, 16 decembrie 2015, 19:28)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui costea14

      unii care au vazut oi doar pe national geographic.
  • 0 (2 voturi)    
    Stai jos, Ciolos (Miercuri, 16 decembrie 2015, 11:10)

    skanda7 [utilizator]

    Nota 10!!!
  • -5 (13 voturi)    
    Legea este din 2006!!!! De ce se discuta ACUM? (Miercuri, 16 decembrie 2015, 11:16)

    Miky60 [utilizator]

    De ce a inviat abia acum discutia despre legea asta? Este o lege veche, din 2006??? Cine se ascunde in spatele acestei manevre tocmai ACUM? Oare faptul ca CIOLOs este premier dupa ce a fost comisar european fix pe Agricultura? Poate o sa urmeze si taranii cu furcile ca in 1907.
    Este ceva suspect si faptul ca toti hipsterii si postacii ii sustin... Poate peste 20 de ani o sa aflam cine este in spatele lor.
    • -2 (4 voturi)    
      Poate fiindca acum dau amenzi? (Miercuri, 16 decembrie 2015, 14:44)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      dar nu, cred ca ai dreptate! Si senatoarea Anghel a mirosit ceva: un cioban dat fix cu parfumul ei! O fi fost omul lui Soros deghizat sub cojoc? Aflati cu ce parfum se da senatoarea ca sa-i luam urma!
  • +4 (8 voturi)    
    Miorita parlamentara (Miercuri, 16 decembrie 2015, 11:27)

    Dianora [utilizator]

    Pe-un picior de plai/ Cu gropi si tramvai,
    Iata vin la vale/ Tocmai la Bucale,
    Niste ciobanei/ Cam trei mii si ei,
    Si se duc urgent / Drept la parlament.
    Unde baciul ungurean (A. Korody)/ Si cel pesedean (F.Iordache),
    Mare se vorbira/ Si se sfatuira,
    La apus de soare/ Ca sa mi-l omoare,
    Pe bietul Grivei/ Ce-i pazea pe miei
    Sa nu-i puste ei...
    Sentinta a fost prorogata de guvern... dar vanatorii nu se lasa!
    • -1 (1 vot)    
      Pardon! (Miercuri, 16 decembrie 2015, 14:45)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

      pe urmasul grofilor il cheama Kelemen! Mea culpa!
  • +4 (6 voturi)    
    Grija mare! (Miercuri, 16 decembrie 2015, 11:28)

    Dan [anonim]

    In astfel de momente, dupa ce ati ignorat neamu romanesc timp de 26 de ani, cand sunteti pusi la colt va dati seama ca defapt mizati le somnul poporului. MARE ATENTIE BOIERI! Vedeti ce faceti cu padurile, fauna, resursele si neamu asta. Aveti grija ce faceti cu tara asta. Sunteti niste aromani vorbitori de limba romana. Nu va pasa! Vai si amar de voi cand se va trezii poporu asta din somnul inconstientei.
  • -5 (13 voturi)    
    GUVERNUL MEU (Miercuri, 16 decembrie 2015, 11:45)

    jidanul [utilizator]

    Pacat ca din Ardeal, au venit cei mai incompetenti ardeleni la conducerea Romaniei. Johannis, Boc si acuma Ciolos, tripleta incompetentei. Ii invit pe toti cei din diaspora sa vina inapoi in Romania si sa-si ia tara inapoi ca sa vada ce bine si frumos se traieste in Romania lui Johannis.
    • 0 (2 voturi)    
      Urmeaza (Miercuri, 16 decembrie 2015, 14:01)

      Qu [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      1 decembrie, Ziua Incompetentei.
    • +1 (3 voturi)    
      nu-ti fa griji, jidane (Miercuri, 16 decembrie 2015, 14:08)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      nu e totul pierdut - majoritatea parlamentarilor folosesc "decat" in loc de "doar"
  • +6 (6 voturi)    
    ce inseamna ma sa ai muschi... (Miercuri, 16 decembrie 2015, 11:45)

    liviu_ [utilizator]

    parlamentarii stiu numai de ciomag...
    au facut ca si jandarmii au tremurat la vederea ciobanilor si gata legea.
    sa ne intelegem... limitarea cainilor era o idiotenie care trebuia rezolvata...
    dar nu pot sa nu remarc cum guvernul raspunde foarte bine la frica si cam doar la frica...
    concluzia mea e ca niste furci si torte ar fi utile cand fac urmatoarea tampenie...
  • -2 (6 voturi)    
    nu prea inteleg speta, dar (Miercuri, 16 decembrie 2015, 11:46)

    Riby [anonim]

    cu siguranta scandalul nu este despre numarul cainilor de la stana. Asa cum nu cred ca sunt 3000 de ciobani in toata Romania, mai ales toti dispusi sa vina la Bucuresti, sa faca scandal, sa-si lase fiecare sute de oi nemulse, neduse la pasune, etc.
    • +2 (2 voturi)    
      Dreptul de proprietate iti spune ceva? (Miercuri, 16 decembrie 2015, 14:49)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Riby

      parca e prin constitutie stipulat! Si nu-ti fa grija ca au mai lasat pe cate cineva la stani si saivane, inclusiv cainii.
  • +7 (9 voturi)    
    duși cu zăhărelul (Miercuri, 16 decembrie 2015, 11:49)

    brod [anonim]

    o amânare înseamnă menținerea în vigoare a mega-porcăriei.
    soluția este atacarea la Curtea constituțională, întrucât este vorba despre un amestec abuziv în dreptul de proprietate al cetățeanului.
    DE CE SE EVITĂ ACEST LUCRU?!
    DE CE DNA NU INTERVINE PE CONFLICTUL DE INTERESE?!
  • -5 (9 voturi)    
    Ciini (Miercuri, 16 decembrie 2015, 11:51)

    Doggy [anonim]

    Apropo ciini, stiti ca in Germania pentru un ciine se plateste o taxa care incepe de la 100 de euro. Pentru ciinii periculosi aceasta taxa poate ajunge si la 1000 de euro pe an. Nu limitarea numarului e solutia ci taxarea. Asa se mai aduna si un ban la buget.
    Eu daca ma duc cu bita pe munte trebuie sa am spray cu piper la mine ca sa ma feresc de dulaii ciobanilor. Astia au impresia ca pe munte totul e al lor.
    • +3 (3 voturi)    
      Incearca in Rahova! (Miercuri, 16 decembrie 2015, 14:53)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Doggy

      pe maidanezii aia nu-i impresioneaza un biet spray iar babutele, pardon doamnele, care-i protejeaza sunt si mai feroce! Nu vreti sa rezolvam intai cainii de prin orase si apoi sa ne ocupam de cei din munti? Parca ne deranjeaza mai mult, ma rog, daca nu cumva suntem ursi; si nici ser antirabic nu se prea gaseste!
  • -1 (5 voturi)    
    OUG, după ce Dan Suciu spunea că nu se poate OUG (Miercuri, 16 decembrie 2015, 12:17)

    Bogdan [anonim]

    OUG, după ce același Dan Suciu spunea că Legea oierilor nu poate fi modificata prin OUG

    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20668868-dan-suciu-legea-vanatorii-nu-poate-modificata-prin-oug-guvernul-incearca-gaseasca-formula-legislativa-care-cuprinda-cerintele-oierilor.htm

    Dan Suciu, plătit ca să dezinformeze.
    • +2 (4 voturi)    
      Tu ai citit articolul? (Miercuri, 16 decembrie 2015, 12:54)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Legea nu a fost modificata. Doar s-a amanat aplicarea unor puncte ale legii pana in aprilie, prin aceasta OUG.
  • +7 (7 voturi)    
    Bravo dl.p.m. CIOLOS (Miercuri, 16 decembrie 2015, 12:17)

    xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx [anonim]

    Poate faceti acelasi lucru si cu pensiile si salariile nesimtite (speciale).
  • +3 (9 voturi)    
    noua strada (Miercuri, 16 decembrie 2015, 12:18)

    real politic [anonim]

    Tinerii frumosi s-au transformat in ciobani cu 4 clase .
    Si cum strada dicteaza guvernul s-a facut pres.
  • +8 (10 voturi)    
    SI partea cu vanatorii? (Miercuri, 16 decembrie 2015, 12:56)

    ouyang [utilizator]

    De ce ignora toata presa intratul pe proprietate privata cu arme de vanatoare? Toti o intorc numai spre numarul de caini. Nu e despre caini. E despre vanatorii care intra pe terenul cuiva si se pun sa impuste cainii de la stana de plictiseala sau smecheri ce sunt. “Mai bine mor cu ei de gat!” a spus ieri un cioban de 80 de ani. Nu s-a inteles mesajul?
  • 0 (4 voturi)    
    Mda (Miercuri, 16 decembrie 2015, 13:58)

    Qu [utilizator]

    Asa au trecut pana acum toate masurile dictatoriale. Le-au amanat un pic...apoi le-au aprobat pe neve.
  • 0 (0 voturi)    
    way to go brew.xlsx !!! (Miercuri, 16 decembrie 2015, 15:01)

    cristi [anonim]

    putina rostogolire, apoi analiza de risc