Filmul evenimentelor, cum s-a ajuns la martea neagra a Parlamentului Romaniei: Sedinta decisiva in biroul lui Zgonea, cu Hrebenciuc, Ghita si Fenechiu

de Departamentul Investigatii     HotNews.ro
Vineri, 13 decembrie 2013, 19:22 Actualitate | Politic

Crin Antonescu si Valeriu Zgonea
Foto: Agerpres
Evenimentele care au culminat cu "martea neagra" a Parlamentului Romaniei au debutat luni, cu doua sedinte ale aceleiasi Comisii Juridice, derulate in paralel: intr-una, cea oficiala, se discuta legea lobby-ului, in timp ce a doua comisie dezbatea si aproba legea amnistiei si modificarile Codului Penal care acorda super-imunitate demnitarilor si baronilor locali. Ce s-a intamplat insa marti? Declansarea, surprinzatoare pentru politicieni, a scandalului public pe legea amnistiei, plus incurcarea planurilor initiale de la legea minelor au dus la crearea unei celule de criza in biroul lui Valeriu Zgonea, marti, in jurul orei 14.00. La intalnire au participat liderii grupurilor parlamentare, dar si cativa influenti parlamentari, printre Viorel Hrebenciuc, Liviu Dragnea, Sebastian Ghita si Relu Fenechiu.

Intalnirea din biroul sefului Camerei Deputatilor a fost anuntata indirect chiar de acesta, atunci cand a invocat consultari cu liderii de grup pentru a renunta la votarea legii amnistiei. La acel moment, intalnirea parea una uzuala, intre seful Camerei Deputatilor si sefii grupurilor parlamentare. Dar informatii ulterioare arata ca la sedinta au participat si alti lideri influenti din PSD, PNL si PPDD, in afara liderilor de grup.

Liderii grupurilor parlamentare prezenti la sedinta, potrivit surselor HotNews.ro:
  • Marian Neacsu (Camera Deputatilor, PSD, cel care a introdus pe ordinea de zi proiectul de lege privind amnistia/gratierea, modificarile la Codul Penal si legea lobby-ului, potrivit unor surse)
  • George Scutaru (Camera Deputatilor, PNL)
  • Mircea Toader (Camera Deputatilor, PDL)
  • Daniel Fenechiu (Camera Deputatilor, PPDD)
  • Mate Andras (Camera Deputatilor, UDMR)
  • Puiu Hasotti (Senat, PNL)

UPDATE Liderul senatorilor PSD Ilie Sarbu nu a participat la sedinta

Pe langa acestia, la sedinta au participat, potrivit unor surse concordante consultate de HotNews.ro:
  • Relu Fenechiu (PNL)
  • Viorel Hrebenciuc (PSD)
  • Sebastian Ghita (PSD, a plecat inainte de finalul sedintei)
  • Ion Chelaru (PSD)
  • Florin Iordache (PSD)
  • Liviu Dragnea (PSD, vicepremier, a ajuns la finalul sedintei)
Potrivit surselor HotNews.ro, toate partidele prezente la aceasta sedinta erau de acord, in principiu, cu legea amnistiei.

La un moment dat, a fost avansata varianta unui vot secret, la care liberalii sa se opuna formal, si in care, sub protectia anonimatului, legea amnistiei ar fi trecut fara probleme.

De aici, variantele difera: surse social-democrate sustin ca optiunea votului secret a fost inaintata de PNL, care ar fi dorit in acest fel sa lasa PSD-ul in off-side, in conditiile in care printre initatorii legii, in forma sa originala, figura deputatul PSD Madalin Voicu. In aceste conditii, Valeriu Zgonea ar fi decis scoaterea proiectului legii amnistiei de pe ordinea de zi.

Surse liberale sustin insa ca presedintele PNL, Crin Antonescu, a fost cel care a venit la grupul liberal si le-a cerut deputatilor ca, in cazul in care se pune problema unui vot secret, sa paraseasca sala. Aceleasi surse admit ca un grup de circa 40 de deputati liberali sustinea si voia sa voteze proiectul sub protectia anonimatului oferit de votul secret.

Trebuie notat ca presedintele PNL, Crin Antonescu, a iesit public marti, inainte de scoaterea proiectului de pe ordinea de zi, si a anuntat ca Partidul National Liberal este impotriva legii amnistiei.

Liderul liberal a precizat ca parlamentarii PNL favorizeaza un vot deschis pe acest proiect legislativ si ca, in cazul in care majoritatea parlamentara va cere vot secret, PNL se va retrage din sala.

"Grupul PNL este impotriva acestei legi. Este pentru un vot deschis. In cazul in care majoritatea parlamentara va cere vot secret, PNL se va retrage din sala", a spus Crin Antonescu. Si PDL anuntase ca nu voteaza proiectul.

Ce s-a intamplat in cele din urma?


Dupa ce Crin Antonescu a anuntat ca PNL se opune amnistiei si dupa sedinta relatata, Zgonea a anuntat ca proiectul de lege este scos de pe ordinea de zi, desi fusese votat pe articole. In paralel, proiectul legii minelor (esential pentru proiectul aurifer de la Rosia Montana) a picat la vot.

In aceeasi sedinta a continuat procedura de vot pentru cele doua proiecte de modificare a Codului Penal, care au declansat ulterior si uriasul scandal politic, cu reverbaratii internationale.

Citeste aici principalele prevederi ale proiectelor controversate:

1. Legea amnistiei si gratierii (amanata): Cum pot scapa de inchisoare mii de infractori de drept comun, dar si politicieni condamnati pentru fapte de coruptie

2. Cele doua modificari ale Codului Penal (aprobate prin vot): USL a schimbat definitia "conflictului de interese", a scos parlamentarii si presedintele din randul Functionarilor publici si a micsorat termenul de prescriptie speciala

3. Legea minelor (a picat la vot): Stabilea cadrul legal prin care Rosia Montana Gold Corporation putea incepe exploatarea zacamintelor aurifere de la Rosia Montana

4. Legea lobby-ului (a fost intoarsa la comisia juridica): Ar fi dus la distorsionarea completa a pietei










21421 vizualizari
  • -34 (56 voturi)    
    Legea Minelor (Vineri, 13 decembrie 2013, 20:03)

    AlinaElena1 [anonim]

    Cred ca hotararea cea mai grea de martea trecuta a fost neadoptarea Legii Minelor. A avut impact asupra a mii de oameni care odata redeschise minele ar fi avut un venit si a aratat ca Romania nu este pregatita pentru minerit modern si continuarea traditiei acestei industrii, veche de 2000 de ani.
    • +28 (50 voturi)    
      Ai luat diurna lui Gold, nu-i asa? (Vineri, 13 decembrie 2013, 20:27)

      alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui AlinaElena1

      Ai luat diurna lui Gold, nu-i asa?

      Ia si-o cana de cianura sa vezi ce impact are?
      • -2 (2 voturi)    
        daca (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 23:18)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

        beau eu o cana de cianura, bei si tu una? Poate asa scapam de elucubratiile matale.
    • +24 (40 voturi)    
      Ce gluma buna! (Vineri, 13 decembrie 2013, 21:31)

      _cutare [utilizator] i-a raspuns lui AlinaElena1

      Un postac RMGC e usor de recunoscut chiar si de pe Luna... Acelasi copy/paste cu locuri de munca in minerit modern si continuarea traditiei vechi de 2000 de ani. Scuza-ma, dar e asa putin de credibila treaba asta incat mai rau va faceti sa repetati aceeasi poveste la nesfarsit. Acum 2000 de ani romanii nu extrageau aurul nici cu basculante, nici cu dinamita si nici cu cianuri.
      • +19 (25 voturi)    
        ... (Vineri, 13 decembrie 2013, 22:37)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui _cutare

        ce se bat pt 1-2 k locuri de munca acolo, si distrug vietiile a 1-2 milioane de oameni care vor avea apa in puturi poluata + ALTII care vor primii poluarea in aval...
    • +9 (15 voturi)    
      pai nu ai inteles nimic (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 1:59)

      gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui AlinaElena1

      din ce vad eu, nu se redeschid minele , pt ca mineritul modern prevede sa fie o mare groapa deschisa din care se scoate sterilul si impreuna cu el si ce este acolo, alte minereuri si nu sint asa mii de joburi cum tu crezi, sint citeva sute dupa cum spun ei pt o perioada de timp determinata, plus ca se duc naibi toti munti aia faini din cauza astora, asa ca zic sa te documentezi inainte de a vorbi pt ei
  • +42 (48 voturi)    
    Destul, snapanilor! (Vineri, 13 decembrie 2013, 20:18)

    Clop [utilizator]

    Iesim in strada. Punct.

    *Printre altele este necesara o legislatie care sa interzica traseismul politic in Parlamentul Romaniei. Mi se pare fundamental in momentul de fata, doar avand in vedere cati parlamentari au migrat zilele acestea de la PP DD la PSD.
    • +20 (20 voturi)    
      glumiti ? (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 8:55)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      Cine sa elaboreze acea legislatie ? Aceiasi escroci care isi voteaza imunitati ?

      SA INCETAM A MAI CERE ADEVARUL DE LA MINCINOSI SI DREPTATEA DE LA ESCROCI !
      NU LE VOM AVEA NICIODATA !

      Migratia "alesilor neamului" de colo, colo, demonstreaza clar perfidia "democratiei parlamentare", unde conteaza doar interesul personal al escrocului "ales" si nu al prostului "alegator".

      Problema nu este data de escrocii cocotati la putere ci de sitemul politic perfd care permite ascensiunea acestora.
      Doar schimbarea sistemului politic va duce si la inlaturarea escrocilor !
    • +6 (6 voturi)    
      Pai iesiti ... (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 10:25)

      Dragos.C [anonim] i-a raspuns lui Clop

      ... /// odata!

      Guvernul Ponta trebuie sa plece!
      Romania are potential enorm! Avem nevoie de un guvern care sa faca totul ca la carte, nu dupa interesele personale.

      Daca am avea un guvern serios si am gandi mai nemteste, am fi in primele 10 tari din lume pentru ca avem resurse narurale si resursa umana si nu in ultimul rand ISTORIE!
    • -1 (5 voturi)    
      iesi (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 13:13)

      Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      Pai, iesi, draguta! Si eu ies in/la piata!
  • +50 (50 voturi)    
    Ooo... ce "surpriza" (Vineri, 13 decembrie 2013, 20:41)

    uluit [utilizator]

    Sa-l regasesc tocmai pe "sforarul" PSD Viorel Hrebenciuc, printre cei care au initiat imunitatea borfasilor. Si cum s-a eschivat la momentul votarii, ratand sa-si aduca contributia pana la capat c-o "mica scapare". Lasadu-i pe parlamentarii "fraieri" sa se expuna dispretului public.

    Mi-e sila de acest sforar, care de prea multi ani, ne-a facut atata rau ca natie. Implicat in prea multe scandaluri, sub acoperirea imunitatii si a clanurilor pe care le conduce.
    • +19 (19 voturi)    
      Toti..... (Vineri, 13 decembrie 2013, 22:25)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui uluit

      .... derbedeii astia politici.....ar tre sa ajunga la parnaie.......pt conspiratie impotriva statului !!!! Tentativa de lovitura de stat !!!! In orice stat normal......ar fi in puscarie deja !!!! Sobolani rosii.....astia sunt !!!! Asta a ales....."boborul".....
  • +30 (30 voturi)    
    Ce sa mai zici (Vineri, 13 decembrie 2013, 20:50)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Cand politicienii care ar trebui sa lucreze in interesul tarii lucreaza numai pentru ei si colegii lor de partid condamnati sau cu procese pe rol? De ce este permis sa fii ministru dupa ce ai fost trimis in judecata pentru coruptie? Asta ar trebui sa fie o lege, sa nu poti fi ministru cand esti trimis in judecata.
  • +32 (34 voturi)    
    tradatori de Tara (Vineri, 13 decembrie 2013, 20:53)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    si parlamentarii care-au aprobat prin vot aberatiile de marti, si cei care ii sustin.

    Nu i-ati votat? Cereti-le socoteala in strada. I-ati votat? Cereti-le socoteala in strada, altfel sunteti complici la tradare.
  • -14 (20 voturi)    
    Filmul evenimentelor (Vineri, 13 decembrie 2013, 23:08)

    Gigi Kent [utilizator]

    Parlamentul e format din tampiti (repet tampiti sunt mai multi decat coruptii) si nu au inteles ca nu sunt de capul lor sa faca orice vor oricand. Ca urmare furnizeaza altui tampit aflat la Cotroceni munitie "politica". Partidele aflate la putere (ca si cele din opozitie) platesc pentru incapacitatea de a avea candidati mai buni decat niste prosti pe care i-au trimis in Parlament. Atat am avut de zis.

    In rest, despre ambasadele diverselor state (unele chiar foarte importante) sa continue sa "observe cu atentie" (adica asa cum s-au exprimat) si sa o faca daca se poate in liniste si sa interpeleze autoritatile inainte de a iesi in presa ca niste vuvuzele de mana a doua.
    • +18 (18 voturi)    
      The secret :-) (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 0:27)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Datoria noastra ca "pulime" care i-a propulsat la butoane este sa sanctionam orice abuz al acestor lepre, care se cred niste zei la butoane. Sta asta in puterea noastra.

      *Legea minelor nu s-a votat - nu din motive eco - ci de teama "pulimii" iesite in strada constant.
    • +20 (20 voturi)    
      adica sa ii "interpeleze"cam asa : (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 0:51)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      "nu va suparati, nu-i asa ca am inteles gresit si dvs voiati de fapt sa dati pedepse mai mari hotilor si mai multe instrumente procurorilor in lupta anti-coruptie ?" Nene Kent chiar ma mir ca esti asa timid azi si nu spui ca Base i-a pus sa faca ce-au facut , varanel mic ce esti !
    • +10 (12 voturi)    
      Tampiti cu cravata :D (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 1:47)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Domnule, mesajele ambasadelor sunt mesaje diplomatice, dar lasa loc de mai mult intotdeauna pentru alta structura de analiza.
    • +8 (10 voturi)    
      Oamenii, (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 8:23)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ca si alte animale,se pot deosebi si dupa limbaj.
  • +8 (10 voturi)    
    Petitie pentru dizolvarea parlamentului (Vineri, 13 decembrie 2013, 23:24)

    jazznapocensis [utilizator]

    http://www.petitieonline.net/petitie/10022136
  • +9 (11 voturi)    
    Catre administratia site-lui (Vineri, 13 decembrie 2013, 23:55)

    John M. [utilizator]

    Marile evenimente istorice se scriu cu majuscule. (Nu ma faceti sa va dau cateva sute de exemple).
    Porcaria pe care a vrut s-o faca acest mic stalin trebuie mentionata Martea Neagra 2013.
  • +16 (18 voturi)    
    NICOLICEA se tavaleste pe la teveu (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 0:18)

    fosta zoezoe [utilizator]

    si mediatorul (realitatea -ionita cred) il lasa sa bata campii ca nu e char asa ...Si sefului asta de cadre al parlamentului care apara oricand, orice decizie a orcarei puteri a fost si la ambasada SUA sa explice cum nu stiu ce infractori au pus pe masa ticalosilor sau incompetentilor din parlament o lege pe care ei au votat-o fara sa fi avut la ora votului (declaratia publica unui psd-ist care s-a abtinut) textele raportului comisiei sau al modificarilor ! Asta intelegem ?
    • +1 (1 vot)    
      Nicolicea (Duminică, 15 decembrie 2013, 15:58)

      GheorgheSerbanescu [anonim] i-a raspuns lui fosta zoezoe

      Acest Nicolicea este un mare nemernic, dar destul de insistent in a demonstra ca negru-i alb si albu-i negru. Si face mari (de)servicii Romaniei. Prin 2006-2007 sustinea necesitatea unei legi care sa pedepseasca jurnalistii pentru opiniile exprimate in presa la adresa politicienilor. Intr-un ziar de limba engleza (Gulf News, sau asa ceva), care apare in tarile Golfului (cred ca Arabia Saudita, nu mai tin minte bine) am vazut o caricatura, pe aceasta tema, semnata de un caricaturist faimos in zona, cred ca semna Ripley.
      Acum se straduieste sa ne convinga ca parlamentarii nu au imunitate decat pentru declaratii politice, cf. constitutiei, altfel putand fi anchetati, urmariti penal si condamnati. Tot conform constitutiei nu pot fi deferiti justitiei decat cu aprobarea parlamentului?!Si tot conform constitutiei ar trebui sa nu li se poataintercepta convorbirile telefonice decat dupa ce au fost informati? Nu, asa ceva nu scrie in constitutie, scriu ei unde vor si voteaza cum vor, asa isi asigura imunitatea - impunitate.
  • +11 (11 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 2:00)

    adonis84 [utilizator]

    Teatrul roman din Parlament implineste in curand 24 de ani, nu merita sa il sarbatorim ca atare?

    "La un moment dat, a fost avansata varianta unui vot secret, la care liberalii sa se opuna formal, si in care, sub protectia anonimatului, legea amnistiei ar fi trecut fara probleme."

    Normal ca PNL ul trebuie sa iasa in evidenta pentru "buna purtare" si sa castige alegerile pentru USL. Jocuri de genul nu mai auzi decât despre clanurile mafiote, care aleg de exemplu cine trebuie sa intre la pârnaie, sau la presedentie.
  • +13 (15 voturi)    
    Referendum (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 5:03)

    dana_s [utilizator]

    pentru dizolvarea acestui Parlament.
    Politica trebuie sa fie o responsabilitate fata de tara, nu o recompensa acordata impostorilor.
    • +5 (7 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 11:33)

      adonis84 [utilizator] i-a raspuns lui dana_s

      Daca in romania ar fi razboi, ce au facut s-ar putea numi "tradare" si s-ar pedepsi de codul penal, insa este "doar" criza financiara ...

      http://ro.wikipedia.org/wiki/Tr%C4%83dare
  • +3 (3 voturi)    
    semnati petitia pentru dizolvarea parlamentului (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 10:00)

    luciaS [utilizator]

    http://www.petitieonline.net/petitie/10022136
  • +8 (10 voturi)    
    Acest Parlament al rusinii (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 11:38)

    Gabi M [utilizator]

    (majoritatea USLacoma) nu mai este doar o grupare mafiotaci o adevarata retea mafiota care si prin alesii locali si-au intins labele hraparete si corupte asupra intregii tzari.
  • -4 (8 voturi)    
    credibil? (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 13:11)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Suna bine articolul. Pentru un naiv este chiar credibil. Pentru un connaisseur al hotnius, comentariul meu e scurt si cuprinzator - o noua intoxicare basista.
    • +5 (7 voturi)    
      e mare dom/le! (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 16:50)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      A reusit sa intoxice Germania, USA, UK, Franta etc. Nu a reusit sa-l intoxice pe post..acul Anonim. Esti si tu mare (obsedat e cuvantul?).
    • +1 (3 voturi)    
      pai (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 23:21)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      tu esti deja inoxicat ma, ca doar toata ziua respiri miasmele varanului.
  • +1 (3 voturi)    
    Dece Băsescu nu dizolvă Parlamentul ??? (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 14:13)

    Alistar44 [utilizator]

    Dacă-l diolvă imediat, să vedem dacă în noile alegeri paramentare va mai pupa USL-ul 70% ! Ha. ha, ha !
    • 0 (0 voturi)    
      Dizolvarea parlamentului (Duminică, 15 decembrie 2013, 15:34)

      GheorgheSerbanescu [anonim] i-a raspuns lui Alistar44

      Basescu nu poate dizolva parlamentul decat intr-o singura situatie: daca parlamentul refuza sa investeasca (voteze) un guvern de doua ori, in decurs de 60 de zile. Atat ii permite constitutia. Raposatul si laudatul "parinte" al constitutiei, Iorgovan, parlamentar la acea vreme, a gandit "bine".
  • +6 (6 voturi)    
    Te ingrozesti (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 14:53)

    EMP [utilizator]

    E greu de acceptat, dar Romania e acum condusa de liderii unor grupuri infractionale. Nu mai e vorba doar de incompetenta. Hotii au reusit sa obtina controlul asupra parlamentului, asupra guvernului, asupra majoritatii mijloacelor mass-media. Profita de si intretin ignoranta majoritatii romanilor.
    Cine li se mai opune? Traian Basescu, cativa magistrati curajosi, cativa jurnalisti care inca mai au constiinta. Atat. Nu stiu ce pot face. Daca apare un lider credibil care sa organizeze societatea civila (pentru ca opozitie parlamentara nu mai avem) as iesi in strada alaturi de el. Pana atunci, scriu pe forumuri si sper la o minune.
    • 0 (0 voturi)    
      Grupuri infractionale (Duminică, 15 decembrie 2013, 15:37)

      GheorgheSerbanescu [anonim] i-a raspuns lui EMP

      Singura solutie la care nu au apelat, pana acum (Doamne fereste!), este eliminarea fizica a adversarilor. Nici nu stiu daca ar trebui sa postez acest comentariu, sa nu le dau idei.
  • +2 (2 voturi)    
    superba fotografia (Duminică, 15 decembrie 2013, 1:13)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    cacarau nu putea fi mai bine aratat la adevarata lui valoare. Un psihopat imbatat de putere, modest intelectual si mai mult decit modest ca pregatire si mai ales, morala, pe scurt un sfertodoct complexat lipsit de orice scrupule. Atentie, asemanarea cu hitler e pur intimplatoare si orice asemanari referiri, etc, la persoanele in viata sint excluse, doar ironia mea este intentionata.
  • +2 (2 voturi)    
    Oricum o intoarce, Ponta iese rau! (Duminică, 15 decembrie 2013, 7:18)

    hotnewsfil [utilizator]

    Ponta minte ca, premier, seful celui mai mare partid, seful coalitiei de 80%, aflata la lutere, nu stia nimic despre hotia din parlament, il defavorizeaza galopant : Ar insemna ca Ponta admite ca a devenit un tzutzer oarecare, o marioneta manevrata de Greii din spate, cei care iau toate deciziile importante in PSD.
    Ponta ar admite ca Greii nu aveau nevoie de prezenta lui, fiindca ei iau decizii, intotdeaua, si cand este el prezent si cand lipseste!
    • +1 (1 vot)    
      Controlul partidelor (Duminică, 15 decembrie 2013, 15:45)

      GheorgheSerbanescu [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Este doar o scuza mincinoasa (am vazut ca si madam Pipidi ii scuza, pe el si pe Crin Antonescu, cu aceeasi minciuna - nu-si mai controleaza partidele). Si el si Antonescu isi controleaza f. bine partidele, dar au dorit si au fost de acord cu aceste legi mizerabile, facand, intr'adevar, jocul celor aflati in spatele lor, dar cu buna stiinta, nu fortat. Chiar credeti ca PSD/USL, in intregime, il sustin pe Bolcas la C.C? Nu, e dorinta lui Ponta, sigur fiind ca zaharisitul antisemit va vota, intotdeauna, la C.C., cum doreste el.