Analiza Reuters: Victoria lui Emmanuel Macron ar putea pune punct tsunami-ului populist din Europa, care a trecut oceanul si in Statele Unite

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 24 aprilie 2017, 2:27 Actualitate | Internaţional

Emmanuel Macron
Foto: Facebook
Tsunami-ul populist starnit in Europa anul trecut de victoria taberei "Brexit" in Marea Britanie, care a trecut apoi oceanul pana in Statele Unite, ar putea sa fi disparut duminica pe tarmurile Frantei, odata cu victoria lui Emnanuel Macron in primul tur al alegerilor prezidentiale, potrivit unei analize Reuters. In varsta de 39 de ani si cu o experienta politica de doar 4 ani, Macron aduce o schimbare de generații și o pauză de la diviziunea stânga-dreapta care a definit politica franceză de peste o jumătate de secol, dar este de asteptat sa se confrunte cu provocari formidabile ca presedinte.

În ciuda performanței importante a liderului extremei drepte, Marine Le Pen, vestea cea mare este succesul lui Emmanuel Macron, un centrist independent care a mers catre victorie cu o campanie in care a imbratisat globalizarea, imigratia si Uniunea Europeana.

Sondajele sugereaza o victorie clara a lui Macron in fata lui Le Pen in cel de-al doilea tur al alegerilor, din 7 mai.

Daca acest lucru se va intampla, Macron ar putea deschide usa unor reforme ambitioase in economia franceza, dar si in zona euro, in urma unui compromis cu Germania.

Este insa de asteptat ca Macron sa se confrunte cu provocări formidabile ca președinte. Aproape jumătate dintre alegătorii francezi au optat pentru candidații extremisti - de la dreapta sau stanga spectrului politic. Este puțin probabil ca acești oameni să îmbrățișeze viziunea democratică liberală a lui Macron, lucru care va face din Franța o națiune profund divizată.

O mare provocare va fi si aceea de a obtine o majoritate centrista in Parlament la viitoarele alegeri legislative, din luna iunie.

Dar, după ce Brexit și dupa alegerea lui Donald Trump la Casa Alba, victoria lui Macron în primul tur al prezidentialelor din Franta - care vine după infrangerile politicienilor de extremă dreaptă din Austria, Olanda și Germania în ultimele luni - arată că centrul politicii se află în inima Europei, noteaza Reuters.

"Se pare ca populismul este in retragere in Europa", concluzioneaza Iain Begg, profesor la London School of Economics.























7142 vizualizari

  • -3 (13 voturi)    
    sfarsitul e tot mai aproape (Luni, 24 aprilie 2017, 6:44)

    tontu [utilizator]

    Ca si in SUA frantuji vor avea de ales intre doi canditati, unul mai bun decat altul... Adevaratul mesaj transmis de electorat e ca sistemul capitalisto-democratic numai reuseste sa convinga. Pluripartidismul n-are nici o treaba cu interesul cetateanului; partidele vor puterea pentru conducatorii lor si "papusarilor" acestora.
    • +5 (7 voturi)    
      gramatica e tot mai departe (Luni, 24 aprilie 2017, 10:49)

      cato [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      'nu mai' in loc de 'numai'
      Daca tot se scriu aberatii, macar sa fie corecte gramatical, zic.
  • -1 (9 voturi)    
    Propaganda imensa! (Luni, 24 aprilie 2017, 8:35)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Nu este nici o "victorie"! "Victorie" este cand Macron ar deveni presedinte! Nu stim inca daca va deveni! Propaganda se comporta ca si cum ar fi ! Ni stiu daca este calea cea buna! Ii va demobiliza pe alegatorii lui si ii va mobiliza pe votantii Le Pen!
    • -2 (12 voturi)    
      TOT REUTERS (Luni, 24 aprilie 2017, 11:59)

      gic [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      inainte de alegerile din SUA cu cateva zile inca mai anunta un avans de 9% pentru Clinton

      asta apropos de manipulare ordinara...
  • -4 (10 voturi)    
    NU ZAU (Luni, 24 aprilie 2017, 9:15)

    jidanul [utilizator]

    Oare asa sa fie ? Hop si dintr-odata dispare populismul ? Nu prea cred. Dar, daca franta o sa fie in continuare plecacoasa in fata Germaniei, atunci dezastrul in UE este iminent.
  • +2 (4 voturi)    
    mda (Luni, 24 aprilie 2017, 9:18)

    g01an [utilizator]

    o optiune conservatoare a alegatorilor pana acum, au ales dracul pe care il cunosteau. sa vedem turul II ce va aduce.

    nu pot sa spun ca ma bucura sau ca ma mira, astept rezultatele finale inainte sa vedem cu cine avem de-a face.
    • -6 (12 voturi)    
      Calculele sunt deja facute (Luni, 24 aprilie 2017, 11:33)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      Ca si la alegerile pt primaria din Londra , cand a fost propulsat nepotul lui Rotschild in cursa impotriva unui mulsuman pt ca acesta din urma sa castige.
      • +3 (5 voturi)    
        Si cine l-a propulsat ? (Luni, 24 aprilie 2017, 15:07)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        Rotschild? :-)))
  • +2 (12 voturi)    
    În sfârșit și o veste bună (Luni, 24 aprilie 2017, 9:58)

    Geirge [utilizator]

    Putin caput! Crăcănatul a avut patru candidați la președenția franceză și au pierdut cu brio toți de-a valma.
  • 0 (0 voturi)    
    zxzxzxz (Luni, 24 aprilie 2017, 10:17)

    solar [utilizator]

    ”Starea franceza” seamana mult cu ”Starea romaneasca” ! Cu un plus pentru Romania. A inceput sa se cristalizeze inaintea Frantei cu un avans de 1 an distanta !! ”Partidul REZIST ” isi asteapta strangerea randurilor !
  • -6 (14 voturi)    
    nesimtire (Luni, 24 aprilie 2017, 10:38)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Deci lumea are de ales intre un marxist (Macron) si niste indivizi subortonati Putin sau altora si lumea deh voteaza si ei cu asta, asa ca nu au altceva de ales.
    Si acum se umfla in pene, vai ce meseriasi suntem noi
    Nu v-ar fi rusine !!
    • +4 (16 voturi)    
      Macron marxist? (Luni, 24 aprilie 2017, 10:54)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      Esti idiot amice !
      • -2 (10 voturi)    
        Sarpe boa (Luni, 24 aprilie 2017, 11:31)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        E pui de bolsevic
        • +3 (3 voturi)    
          Tare argumentul! (Luni, 24 aprilie 2017, 15:13)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

          Cam cat poate un neuron!
      • -3 (9 voturi)    
        lol (Luni, 24 aprilie 2017, 11:51)

        Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Daca nu ai inteles inca ca baiatul asta nu ca e de stanga, e de stanga rau de tot, atunci ai citit povesti
        Diferenta inte el si melenchon e de teorie marxista in sensul ca melnechon e si manjit (eu banuiesc ca de la rasarit) si e si adeptul unui stalinism moderat. Macron e in gasca cu o multime de insustriasi dar e de stanga nevertheless, chiar foarte de stanga
        • +4 (4 voturi)    
          Pai ieri era (Luni, 24 aprilie 2017, 15:13)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

          In conceptia stangii din Franta reprezentantul marelui capital deoarece lucrare intr-o banca a lui Rotschild. Cat despre argumentele tale nu se poate spune nimic deoarece in afara unor afirmatii inepte nu exista. oare cum s-or fi pacalit oameni politici de calibru din dreapta Franceza sa-l sustina (si nu vorbesc doar de Primarul Lyon sau fostul PM Raffarin ci de o multime de al;ti lideri de dreata) in timp ce cei de stanga inca ezita
  • -3 (7 voturi)    
    Marie mai are nevoie (Luni, 24 aprilie 2017, 11:31)

    Snitzelvienez [utilizator]

    De cel putin un atac terorist iar pt o victorie decisiva de 2.
    De remarcat ca in recentul ''atac terorist '' a fost executat un politist care a participat la ''atacul'' de la Batlan si care probabil a dezvaluit regia.
    • +4 (8 voturi)    
      Atacul de la "Batlan" (Luni, 24 aprilie 2017, 15:17)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Inca nu a avut loc. Iata cum se dezvaluie planurile secrete ! Atentie cei din Batlan vi se pregateste ceva!
      :-))
      PS La Bataclan atacul a fost "realizat" de Francezi 100% nu imigranti asa ca gargara cu intarirea pazei la frontiera e de nivelul neuronului de snitzel
  • -3 (7 voturi)    
    macron si dumele (Luni, 24 aprilie 2017, 13:28)

    Toni_Romania [utilizator]

    Macron asta a zis ca "islamistii periculosi nu trebuie deportati din FR pt. ca asta ii va supara si mai tare" (???). Ce aberatie. Pai sa mai aduca vreo 3 milioane de ilegali , nu?
  • -3 (7 voturi)    
    asa vorbea pressa si despre (Luni, 24 aprilie 2017, 15:35)

    om simplu din multime [utilizator]

    hilaria klinton, inainte de alegeri. :-)
    de unde ca vox populi si vax jurnalistii sunt chestii diferite...
  • -4 (4 voturi)    
    Tsunami populist (Luni, 24 aprilie 2017, 16:09)

    Setalcott [utilizator]

    Exista doua feluri de populism: cel rau, gen Trump si Le Pen, si cel bun, gen March for Science si March for Women.