Ludovic Orban isi anunta "candidatura ferma" la presedintia PNL

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Luni, 13 februarie 2017, 12:31 Actualitate | Politic

Ludovic Orban in studioul HotNews.ro (foto arhiva)
Foto: Hotnews
Ludovic Orban si-a anuntat luni "candidatura ferma" la presedintia PNL. Pana acum, singurul care si-a mai anuntat intentia clara de a candida pentru functia de presedinte al liberalilor este Catalin Predoiu.

Orban, fost candidat la Primaria Capitalei, anuntase ca se inscrie in aceasta cursa daca se lamureste problema pe care o are in instanta. El a fost achitat pe 31 ianuarie, in prima instanta, de judecatorii de la Inalta Curte de Casatie si Justitie in dosarul in care este acuzat ca i-a cerut bani omului de afaceri Tiberiu Urdareanu pentru campania electorala la alegerile locale din vara anului 2016. Decizia nu este definitiva, insa Orban a declarat luni ca "odata ce s-a pronuntat instanta de fond nu am absolut niciun motiv sa-mi imaginez ca s-ar putea intampla ceva".

"Am asteptat aceasta reuniune a Biroului Politic al PNL, care da startul alegerilor interne in partid, pentru a-mi anunta candidatura ferma la functia de presedinte al PNL. Mi-am depus candidatura la functia de presedinte al PNL pentru a oferi partidului din care fac parte caracter si identitate, forta si credibilitate. Ca presedinte al PNL, vreau sa fiu garantul unitatii, coeziunii interne a PNL, iar obiectivul meu principal este sa transform in bine PNL, astfel incat sa putem sa castigam toate competitiile electorale impotriva PSD", a spus Orban, la Parlament, unde se desfasoara Biroul Politic National al liberalilor.

"Din punctul meu de vedere nu operez nicio discriminare intre membrii PNL. Nu fac parte din nicio cooperativa, din nicio factiune, din nicio gasca, din niciun grup. Eu fac parte dintr-o echipa, iar echipa mea este intregul PNL", a adaugat el.

Vineri, presedintele Consiliului Judetean (CJ) Cluj, Alin Tise, vicepresedinte al PNL, a anuntat ca va candida pentru o functie de conducere in partid, poate chiar pentru functia de presedinte, transmite Agerpres. De asemenea, liderul PNL Calarasi Raducu Filipescu dadea de inteles, dupa alegerile parlamentare, ca ar putea candida la sefia partidului. La randul sau, deputatul Ovidiu Raetchi nu a exclus o posibila candidatura.


Citeste mai multe despre   






















6955 vizualizari

  • +8 (26 voturi)    
    Sica a dat cu masina peste Oameni (Luni, 13 februarie 2017, 12:36)

    un domn [utilizator]

    la o trecere de pietono on zona Cotroceni, acum vrea sa dea cu PNL ul peste oameni..la o trecere de pietoni ? incurabila prostie PNL...da cu oishtea in Gard !
    • -4 (12 voturi)    
      Altceva nu ati mai gasit din rascolit? (Luni, 13 februarie 2017, 13:33)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Vai de voi, domnule si de toti cei ca dvs., ce tare va doare de soarta PNL si declarati jale publica la fiecare actiune, cand probabil nici nu ati votat PNL si nici in viitor nu aveti intentia de a o face.

      Atunci va intreb: de unde si de ce acest interes si grija exagerata? Doar si asa nu veti vota PNL.. nu?

      Orban a fost tras pe linie moarta, miseleste, pentru a face loc USR la Bucuresti. Altfel USR lua sub amaratul scor obtinut cu greu la nivel national.

      Sunteti penibil.
      • -1 (7 voturi)    
        Suprematia PNL la Ilfov este (Luni, 13 februarie 2017, 14:29)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        un troc murder intre penele si P$D; "transparenta" tranzactiei este data de : participarea lui Perdoiu la esecul rasunator + voturile obtinute...v a tit spus Maestrul Paleologu ca va umpleti de ridicol...dar voi cu mushtaria de tecuci ati spus..bat man..bat man..or penele..cum bine spunea Banciu :, scuze un panelist mai exact este un P$Dist mai prost !, penibil ? asa spuneam si eu, NU ce a spus Banciu, ci faptul ca TOATA lumea a vazut asta !
      • -1 (7 voturi)    
        Bun Orbanul ! Esecul politic PNL va continua ! (Luni, 13 februarie 2017, 14:54)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        Numai reesapati in capul mesei PNLului ?
      • +2 (6 voturi)    
        cata penibilitate (Luni, 13 februarie 2017, 16:42)

        Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui cinevatus

        exemple de penibilitati:

        1. penibilitatea conspiratiei: "Orban a fost tras pe linie moarta, miseleste, pentru a face loc USR la Bucuresti."

        2. penibilitatea cititorului de ganduri: "nu aveti intentia de a o face" - ai sa fii surprins cati vor sa voteze cu PNL dar nu ii lasa astia de la PNL, pur si simplu dau cu oistea in gard de ani buni de zile. Tot speram dar, degeaga. Intre timp votam cu altii... asta e, atat putem.

        3. penibilitatea Mudava: "nu veti vota PNL.. nu?" daca stii viitorul, zi-ne te rog cat ce o sa iasa la 6/45... te rog.
      • 0 (0 voturi)    
        Ok, sa cautam altceva despre Sica (Marţi, 14 februarie 2017, 15:50)

        v_sile [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        1. Domnul Orban nu are nicio meserie, la fel ca alti oameni politici post-decembristi. A lucrat 4 ani ca inginer (3 ani inginer stagiar) si un an ziarist si atat. Asta e tot ce a lucrat in viata lui domnul Orban, in restul timpului a fost "politician", nene!


        2. Domnul Orban e in politica de 25 de ani. Incercati va rog sa ne spuneti si noua o realizare cat de mica a domnului Orban.

        Sa va ajut: domnul Orban a fost ministrul transporturilor in anii in care cresterea economica era de 7-8% si investitiile directe de 8-9 miliarde de euro anual, Sa ne aduca cineva aminte cum au aratat investitiile in infrastructura in acea perioada. Sa va ajut din nou: zero, zero, zero.

        De talentul de trubadur al domnului Orban sau de indemanare de sofer, chiar nu are rost sa mai discutam.

        PNL merge pe o mana moarta, daca merge cu "Sica".

        Dar asta e treaba lor.
    • +2 (4 voturi)    
      posibil (Luni, 13 februarie 2017, 15:32)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Intre timp si pana la candidatura, vad ca isi petrece timpul pe la antena 3, insa cu aceeasi grimasa tristo-plictisito-obosita.
  • +17 (27 voturi)    
    e bine (Luni, 13 februarie 2017, 12:40)

    ValentinV [utilizator]

    Se angajeaza ferm sa stinga lumina la PNL, aia face. Pentru mine PNL si PSD, mereu cu aceeasi oameni cu probleme, nu mai sunt partide, sunt foste partide.
  • +11 (25 voturi)    
    Asta mai lipsea! (Luni, 13 februarie 2017, 12:43)

    Andradda [utilizator]

    PNL este de tot rahatul!
  • +17 (27 voturi)    
    asta e PNL. (Luni, 13 februarie 2017, 12:44)

    mavis [anonim]

    , o copie proasta a PSD
    • +7 (21 voturi)    
      o copie GROSOLANA ! (Luni, 13 februarie 2017, 13:04)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      mai bine spus !
  • +10 (26 voturi)    
    haha (Luni, 13 februarie 2017, 12:45)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    partidul pierzatorilor doreste sa ajunga sub 10% la urmatoarele alegeri. mult succes!
  • +16 (24 voturi)    
    minimum de cerdibilitate pentru PNL (Luni, 13 februarie 2017, 12:46)

    CRMS [utilizator]

    Domnule Orban,
    PNL isi poate recapata un minim de credibilitate doar daca va cereti scuze fata de dl. Paleologu si-l invitati din nou in PNL.
    Altfel nu sunteti decat tot o alta fatza a PSD-ului.
    • +5 (7 voturi)    
      ho (Luni, 13 februarie 2017, 15:26)

      TRABI [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      Theodor Paleologu este singura lor solute , insa trebuie sa faca curatenie in partid . Paleologu nu vine oricum inapoi , numai ca-l roaga mascat cineva . Este om intelligent , onest si bun simt . Nu te poti duce sef la lichele . Cine a condus
      • +2 (4 voturi)    
        CORECT (Luni, 13 februarie 2017, 15:55)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui TRABI

        insa putini pricep asa ceva !
  • +12 (22 voturi)    
    unul care ar fi trebuit exclus din PNL (Luni, 13 februarie 2017, 12:46)

    __alex__ [utilizator]

    vrea sa fie presedinte de partid. Bravos baieti, resapati, resapati, resapati!
    Nu e vina boului ca-i bou, e vina celor din jurul lui ca nu-l pun la punct.
  • +11 (21 voturi)    
    deci dispare PNL (Luni, 13 februarie 2017, 12:46)

    voxpopulix [utilizator]

    intr-un fel este bine ca avem nevoie de un USR puternic pentru a lupta cu mafia PSD/PMP/UDMR/ALDE
  • +2 (10 voturi)    
    uit-o. (Luni, 13 februarie 2017, 12:46)

    ouyang [utilizator]

    nu asa salvezi partidul de la desfiintare.
    • -3 (11 voturi)    
      Ce ingrijorare mare :)) Nu plangeti! (Luni, 13 februarie 2017, 13:42)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      E chiar hilar sa vezi cum unii sunt ingrijorati de soarta PNL dar sigur nu ar vota acest partid, si nici nu sunt adepti ai liberalismului clasic, asa cum a fost dintotdeauna liberalismul romanesc.

      Lauda noul USR, care in schimb deja miroase suspect la doar cateva luni de la infiintare.

      Baieti.. fiti mai coerenti.
      • -1 (5 voturi)    
        RIP penele ! (Luni, 13 februarie 2017, 15:19)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        atat se poate spune ! daca usere va gresi, aceeasi soarta va avea ! ceea ce penele prin Vamesul de BH si Mushtarita de tecuci au infaptuit..apai..asta merita !
  • +11 (23 voturi)    
    aceeasi gasca uslamista (Luni, 13 februarie 2017, 12:49)

    banatul e fruncea [utilizator]

    Chiar nu intelegeti ca daca copiati modelul PSD o sa ajungeti noul PNTCD? Chiar nu exista un liberal carismatic in tara asta care sa nu fie murdarit, sa nu fii fost in jurul jocurilor murdare din ultimii 10-15 ani? Daca nu va meritati soarta... Il impangeti pe Iohannis/Ciolos/ in fata dar miezul vostru tot uslamista a ramas (vezi Cezar Preda, vezi primarul din Hunedoara etc...)
    • -4 (8 voturi)    
      Orban (Luni, 13 februarie 2017, 13:39)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

      Vreau sa aud ce aveti concret de reprosat lui Orban
      Lasati generalitatile si lucruri de doi bani.
      Care ar fi figura marcanta carismatica de care vorbiti?
      Din pacate Ciolos a demonstrat ca nu e. Care altcineva.
      PNL face bine daca alege ca locomotiva cine va din partid, nu un parasutat din exterior.
    • +4 (10 voturi)    
      vezi... (Luni, 13 februarie 2017, 13:57)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

      ... listele de candidati la parlamentare, pline de clientela Fenchiu./ B Olteanu / Gorghiu plus mafia portocalie din PDL. Vezi infiltratii care de la Tariceanu pina azi si-au indeplinit misiune de a distruge PNL (dna TUrcanu, a cui esti?). Daca nu era porkaria cu OUG 13, PNL ar fi meritat cu brio titlul de CEL MAI EFICIENT PARTID SINUCIGAS.
  • +5 (15 voturi)    
    Candidatura pt ferma (Luni, 13 februarie 2017, 12:51)

    GT44 [utilizator]

    Asa da.
  • +5 (11 voturi)    
    Va fi greu (Luni, 13 februarie 2017, 12:59)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Această amestecătură de mafioti portocalii plus grupari de interese asa-zis liberale de ti Fenechiu, Gorghiu etc. a dus partidul atât de jos incât e greu să mia fie redresat.
    • +1 (3 voturi)    
      Cum zic eu de ani de zile (Luni, 13 februarie 2017, 14:31)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Romania e tara multicolora, cu mafioti de toate culorile si toate insignele.
      Si iaca de aia nu am eu "preferinte".
  • +1 (9 voturi)    
    "eu sunt mic / nu stiu nimic" (Luni, 13 februarie 2017, 13:00)

    Toni_Romania [utilizator]

    http://adevarul.ro/news/politica/ludovic-orban-ataca-betiv-nu-mai-consumat-alcool-12-ani-1_56cd6e0c5ab6550cb826aa1d/index.html
  • +3 (13 voturi)    
    PNL (Luni, 13 februarie 2017, 13:07)

    Kevi [utilizator]

    Voi chiar nu intelegeti, nici macar in mijlocul evenimentelor actuale din tara, ca nu puteti continua sa defilati cu aceiasi oameni?
  • +18 (22 voturi)    
    Dinozaur (Luni, 13 februarie 2017, 13:14)

    -dan [utilizator]

    Nici asta nu vede elefanti?

    Se tot vorbeste in peneleu: ca vor shimbarea; ca vor oameni competenti care au demonstrat ceva in meritrocatie; ca vor tineri; ca nu mai vor legaturi cu politica veche... si apare dinozaurul de Orban. Si abia ce disparuse un porc din peneleu !!

    Observatiile mele:
    1.Toti care au intrat in politica pana acum(inainte de USR) au facut-o pentru bani(nu salariul) si parvenire! Am 2 maini si 2 picioare cu toate degetele aferente pentru exceptii;
    2.Abia acum sunt oameni care, din convingere, vor sau se gandesc sa intre in politica;
    3.Primul pas l-a facut USR care a pariat doar pe onestitate si bun simt. Sa ramana asa si sa demonstreze ce pot;

    4
    • -2 (8 voturi)    
      Votati USR (Luni, 13 februarie 2017, 13:36)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui -dan

      Votati USR atunci si nu mai aruncati in PNL.
      • +1 (7 voturi)    
        PNL ?! (Luni, 13 februarie 2017, 14:24)

        dagenia [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        ... nu mai exista penele ... exista penalii, dinozaurii si elefantii din 'juma de psd' ... PNL-ul e poveste !!!
      • +2 (4 voturi)    
        PNL (Luni, 13 februarie 2017, 14:43)

        nimrod [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        Ba da, fiindca ca pentru moment doar peneleu' e calul de povara al opozitiei cu pretentii de maniera si in el trebuie dat. Am spus cal nu dinozaur.
  • +1 (11 voturi)    
    hei, Ludo.... (Luni, 13 februarie 2017, 13:19)

    Toni_Romania [utilizator]

    ... Da ' chitara noua ti'ai luat?
  • 0 (4 voturi)    
    Ludovic (Luni, 13 februarie 2017, 13:43)

    OvidiuTudor [anonim]

    nu pot sa cred ca mai uitat
    nu inteleg oare de ce ai plecat

    haide vino inapoi
    sa fim iar amandoi
    vino la mine
    vreau sa fiu iar cu tine

    :)

    Vivat USL Redivivus!
  • -1 (5 voturi)    
    este o sansa pentru PNL (Luni, 13 februarie 2017, 13:52)

    Gaby51 [utilizator]

    Degeaba ii sar in cap unii comentatori .Este mult mai bun decat alti PNL-isti. Era bun si ca primar al Bucurestiului, si s-a vazut ca a fost acuzat ca sa nu poata candida iar acum iata cu cine defilam....
    • +1 (3 voturi)    
      Absolut de acord! (Luni, 13 februarie 2017, 15:19)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Gaby51

      Este cel mai bun dintre candidatii de pana acum la sefia PNL. Asta sigur.
      O dezbatere intre candidatii PNL de pana acum ar fi un prilej bun pentru reavitalizarea partidului.
      Cred ca Orban ar castiga detasat. Are ceva convingeri macar.
      • -1 (3 voturi)    
        intre o moeda gaurita de 50 bani (Luni, 13 februarie 2017, 15:55)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        si candidature lui Shica UTI Shpagas..e de ales moneda gaurita, e buna la carucioarele de supermarket !
  • +1 (5 voturi)    
    nu cred asa ceva. (Luni, 13 februarie 2017, 13:52)

    g01an [utilizator]

    ai dat cu masina peste cineva si ai fugit de la fata locului!

    nu esti compatibil cu functii importante in aceasta tara, indiferent ca ai reusit sa dai la pace cu victima.

    ramane de vazut cat de sinucigasi sunt pnl-istii.
  • 0 (4 voturi)    
    Ideea era alta (Luni, 13 februarie 2017, 13:58)

    farty [utilizator]

    Adica... sa nu mai fim condusi de penali. Omul asta trebuia sa fie in puscarie, nu la condicerea celui mai vechi partid din Romania (dintre cele existente).
  • -1 (5 voturi)    
    De ce protesteaza strada? (Luni, 13 februarie 2017, 14:27)

    geonicol [utilizator]

    Ca sa nu mai vada in Parlament politicieni ca Orban.Astia nu au inteles sau se fac ca nu inteleg ce vor oamenii. Oamenii nu sunt doar impotriva PSD,ALDE ci a politicienilor corupti,incompetenti,verosi,grobieni,agramati,ticalosi,hoti,care din pacate se gasesc in mai toate partidele(e drept,in proportii diferite)PNL a avut o prestatie catastrofala in timpul campaniei pentru alegeri,e direct raspunzator pentru ce se intampla azi.
    • -1 (5 voturi)    
      Orban e corupt? Fiti corect! (Luni, 13 februarie 2017, 15:21)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui geonicol

      Justitia a spus NU. Deci terminati cu propaganda mincinoasa.
      De ce nu strigati la fel dupa USR care are dosar deschis?

      Fiti demn! Uitati-va in oglinda. Nu mai aruncati cu prostii.
      • +1 (1 vot)    
        intalnirea cu UTI a fost facatura ? (Luni, 13 februarie 2017, 21:45)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        ceva Now You See me la Bucuresti ?
  • -2 (4 voturi)    
    dovada vie ... (Luni, 13 februarie 2017, 14:28)

    dagenia [utilizator]

    ... ca nulitatile inca spera la functii - domnul moneda de tinichea si restul penelistilor NU INTELEG ca dinozaurii din partide trebuie sa dispara ! (nu ca generatia "noua" din penele ar fi mai breaza: https://ro-ro.facebook.com/Bancuri/posts/10152003343761268
  • 0 (6 voturi)    
    PNL (Luni, 13 februarie 2017, 14:35)

    DragosIonescu [anonim]

    Pentru a deveni un partid care sa poata fi votat,PNL e obligat sa-i indeparteze urgent din partid pe toti cei care au avut un cuvant de spus a formarea USL. Anul trecut,in decembrie,au reusit sa scoata 20%,pentru ca l-au avut pe Ciolos alaturi,acum nu mai pot scoate in actuala organigrama ,mai mult de 10%.
    • +2 (4 voturi)    
      Ciolos NU a fost alaturi de PNL (Luni, 13 februarie 2017, 15:23)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui DragosIonescu

      Hai sa o spunem clar: Ciolos nu a vrut asocierea cu PNL si nu invers.

      Eroarea PNL a fost tocmai ca a acceptat sa fie perceput ca un partid care fuge dupa candidati din exteriorul partidului. Astfel a dat apa la moara celor care spun ca PNL nu are oameni de valoare cand de fapt are. Doar ca nu sunt lasati de leadershipul slab de pana acum.
      • 0 (2 voturi)    
        a spus el ca Vrea ? (Luni, 13 februarie 2017, 21:49)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        cine naiba v a deocheat mai penelistilor ? apai alina gospodina si vasile vamesu stiu cel mai bine !!!
  • -1 (3 voturi)    
    Nu-i bun .... (Luni, 13 februarie 2017, 15:11)

    TRABI [utilizator]

    Nu este bine . Nu sunt PNL-ist sau altceva politica , insa dupa cum au decurs treburile in timp , cel mai bun sef pentru PNL , acum , ar fi Th. Paleologu .
    Este tanar , nu are problem cu justitia , nu a furat si nu s-a combinat la furat cu nimeni , are educatie aleasa , stie sa se adreseze oricarei personae indiferent de functie , este profesor universitar , are respect pentru ceilalti semeni ai lui , nu foloeste limbaj politic nedefinit - adica limbaj de lemn , este précis si cuprinzator in declaratii . Ce mai vreti ? Orban , o fi el vechi , insa nu mai are vitalitatea si ambitia tinarului Theodor si nu s-a dovedit afi clar in a recunoaste din ce ste format si acest PNL .
  • -1 (3 voturi)    
    Orban... (Luni, 13 februarie 2017, 15:12)

    Lucky1 [utilizator]

    O nulitate patenta. Nu are nici macar bun simt sa lase pe altul capabil sa ia in mana franele acestui partid in grea nevoie de a fi condus spre purificare si intarire. Ori infatuat ori inconstient!

    Cu mainile lui "sensibile", mai potrivite sa atinga corzi de chitara decat butoane de comanda, n-ar face decat sa puna cruce terminala PNLului.
  • +1 (1 vot)    
    la vremuri noi...tot noi! (Luni, 13 februarie 2017, 19:09)

    trem [utilizator]

    Pai cum crede el ca o sa fie mai apreciat acum, dupa ultimul proces. Deci Dl. Orban, lumea a iesit in strada pentru ca vrea altceva...nu ati inteles nik!
  • +1 (1 vot)    
    CU EXPIRATI DE ASTIA !! (Marţi, 14 februarie 2017, 10:15)

    Francisc 1 [utilizator]

    Nu mai ajunge nici macar in parlament pnl, ce dracu' chiar nu exista un om mai tanar cu viziune si discurs in tot pnl-ul ala?