Miscarea Populara cere Guvernului sa isi asume raspunderea pe alegerea primarilor in doua tururi

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 11:17 Actualitate | Politic

Miscarea Populara ii cere premierului Dacian Ciolos ca Guvernul sa isi asume raspunderea pe alegerea primarilor in doua tururi in conditiile in care ''presedintele tarii, presedintele CCR, forte politice importante'' se pronunta in favoarea proiectului.

''Este momentul ca premierul Ciolos sa demonstreze ca intelege dezavantajele alegerii primarilor intr-un singur tur: deficit grav de democratie, primarii nu vor fi reprezentativi pentru comunitate daca vor fi alesi cu 15-20% din voturi, mentinerea in functie a acelorasi primari care stiu cum sa minta si pacaleasca alegatorii cu pomeni electorale. Daca guvernul Ciolos vrea sa demonstreze ca este in slujba interesului national, nu prizonierul partidelor care l-au votat, ca are determinarea de a lasa in urma sa si ceva bun pentru Romania, sa-si asume raspunderea in Parlament pe aceasta necesara modificare de lege si atunci va constata daca are majoritatea necesara sa ramana la guvernare sau va pleca'', se arata intr-un comunicat al Miscarii Populare, citat de Mediafax.

''Presedintele tarii, presedintele CCR, forte politice importante'' se pronunta pentru alegerea primarilor in doua tururi, argumenteaza cei din formatiunea condusa de Traian Basescu in favoarea solicitarii PNL, adaugand ca ''domnul Ciolos tremura de frica amenintarilor lui Liviu Dragnea'' si ca ''in caz contrar, istoria va mentiona guvernarea Ciolos la capitolul guvernari inutile''.

Copresedintele PNL Alina Gorghiu a declarat, luni, ca revenirea la alegerea primarilor in doua tururi nu este posibila prin asumarea raspunderii Guvernului in Parlament, avand in vedere in procedura parlamentara se afla o lege pe aceasta tema, solutia cea mai potrivita fiind o ordonanta de urgenta. Ea a precizat ca CCR a stipulat, intr-o decizie anterioara, in contextul in care Guvernul a vrut sa isi asume raspunderea pe legea educatiei, ca un astfel de demers nu este constitutional pentru ca legea se afla deja in procedura parlamentara.

''PSD, UNPR, ALDE si UDMR au anuntat ca nu sunt de acord cu modificarea legii alegerilor locale. In aceste conditii nu stiu daca domnul prim ministru Dacian Ciolos se mai poate gandi ca mai are rost sa initieze in vreun fel sau altul o ordonanta sau proiect de lege in conditiile in care o larga majoritate din Parlament nu sustine aceasta idee'', a spus Dragnea, vineri, intr-o conferinta de presa.

''O decizie definitiva in ceea ce priveste tipul de alegeri agreat de partidul nostru va fi luata sambata, in cadrul sedintei Comitetului National Executiv al UNPR, care va avea loc la Brasov'', au anuntat reprezentantii UNPR pe pagina de Facebook a partidului imediat dupa declaratia lui Dragnea.













[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
1230 vizualizari
  • -2 (12 voturi)    
    Daca vor sa schimbe legea (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 11:54)

    adrian88000 [utilizator]

    sa o faca in parlament. Sa inceteze presiunile asupra lui Ciolos !
  • +4 (4 voturi)    
    Ar fi extrem de interesanta o astfel de asumare (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 12:12)

    ty [utilizator]

    sa-l vedem pe Dragnea cum paraseste sala si cum se vor pozitiona aia cu interesul national
    Tariceanu: ”Pentru noi, scrutinul în două tururi ar fi avantajos, pentru că ne-ar creşte rezultatele. Scrutinul într-un singur tur îi favorizează pe cei deja aleşi."
  • +7 (13 voturi)    
    PMP (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 12:18)

    bobyrou [utilizator]

    Nu degeaba ii votez la urmatoarele alegeri. Fortza Miscarii Populare!
    • -3 (7 voturi)    
      voteaza (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 15:09)

      invalidprotocol [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      Ce repede uita unii...

      Basescu si PDL au inventat alegerea primarilor dupa un singur tur. Sustinuti de PSD, care public urla ca e nedemocratic, dar de votat au facut-o "cum trebuie".

      Tot Basescu e cel care a promulgat legea in iunie 2011. Atunci nu s-a pus problema de "deficit grav de democratie" :))

      Idiotul la un moment dat a propus aceeasi aberatie si pentru parlament: "Faptul că pentru 2012 ar fi vot uninominal într-un singur tur ar fi o soluţie corectă, care ar da şi posibilitatea formării unor guverne solide, nu dependente de tot soiul de alianţe cu partide..."
    • -3 (7 voturi)    
      Pe bune ? (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 15:09)

      Mustata lui Dragnea [anonim] i-a raspuns lui bobyrou

      Am inteles , esti băsist , dar explică-ne până la urmă daca vrei alegeri intr-un singur tur sau in două tururi . Că nici băselu nu stie cum e mai bine . In 2011 când a promulgat legea , fiind soare pe cer , era buna , azi fiind nor nu mai e buna . Ce facem daca mâine e soare din nou ?
      http://www.mediafax.ro/politic/basescu-a-promulgat-legea-pentru-alegerea-primarilor-intr-un-tur-de-scrutin-8371958
    • -3 (7 voturi)    
      Da (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 15:39)

      shlomo_bernstein [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      Voteaza niste tampiti si niste lepadaturi adunate de la toate partidele, sa aiba cine iti taia salariile si pensiile! Oricum n-au nicio sansa papagalii tai, mai mult de 5%...
  • +5 (5 voturi)    
    e la fel (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 13:29)

    victor L [utilizator]

    cu a cere lupului, pus paznic la oi, sa fie cinstit.
  • -6 (14 voturi)    
    Daca cere MP trebuie actionat, (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 14:17)

    xrogo [utilizator]

    pai nu Base e al mai tare din parcare?
  • -4 (12 voturi)    
    Daca cere MP trebuie actionat, (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 14:17)

    xrogo [utilizator]

    pai nu Base e al mai tare din parcare?
  • +3 (7 voturi)    
    Penelistii (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 15:43)

    shlomo_bernstein [utilizator]

    sunt niste idioti notorii, care se sucesc in functie de cum bate vantul! Cand ei au stabilit de acum 1 an impreuna cu PSD si au votat alegerea intr-un singur tur, cum vin acum, cu 2 luni inainte sa spuna contra? Niste bezmetici, care nici nu stiu ce vor! Ar trebui sa pupe talpile psd-ului ca datorita lor au ajuns primari in 2012, altfel abia daca pupau vreun oscior, cu 17% al lor traditional!
  • +2 (6 voturi)    
    Ce zici ? Pt mai multa democratie... (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 16:31)

    Susufler0 [utilizator]

    Chiar asa ! Ce-a facut pana acum Guvernul Ciolos? Pur si simplu, nimic altceva decat sa administreze Romania pt a o preda viitorului guvern ce va rezulta in urma alegerilor parlamentare. Dacian, sa lase chestia aia cu intelegerea politica. Amatorii de penelisti au luat dinou teapa. Au negociat cu PSD in favoarea Presedintelui. Vot intr-un tur, contra vot prin corespondenta. Dupa care au realizat ca pt ei nu mai au ce sa negocieze iar acum au intors-o. Ciolos ar trebui sa dea ordonanta sau sa-si asume raspunderea pt legea cu votul in 2 tururi, nu pentru liberali, nu impotriva PSD ci, pur si simplu, pt mai multa democratie.