​​VIDEO Ce nu s-a vazut la TV in ziua in care, in Parlament, USL a pus in actiune planul de suspendare a presedintelui

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Miercuri, 4 iulie 2012, 1:07 Actualitate | Politic

Parlamentul Romaniei s-a intrunit marti, 3 iulie, in mai multe sedinte extraordinare. Dupa ce premierul Victor Ponta s-a adresat plenului reunit al celor doua camere, parlamentarii USL au votat revocarea Avocatului Poporului, au dat jos conducerea PDL de la Camera Deputatilor si l-au schimbat pe Vasile Blaga de la sefia Senatului, punand, astfel, in actiune planul in sapte pasi de suspendare a presedintelui Traian Basescu. In timpul sedintelor, un posibil candidat la presedintie s-a amuzat si a spus glume cu colegii de partid, un sef de partid din opozitie l-a atacat pe premier, Ministrul Justitiei a dat mana cu un parlamentar condamnat pentru coruptie, iar un parlamentar USL s-a folosit de un accesoriu inedit pentru smartphone-ul sau.
  • Vezi mai jos un videoreportaj marca HotNews.ro cu imagini de la sedintele de marti din Parlament



Citeste mai multe despre   






















36384 vizualizari

  • +42 (46 voturi)    
    Multumesc, redactia Hotnews (Miercuri, 4 iulie 2012, 1:10)

    DenisaC [utilizator]

    V-as ruga, daca e posibil, in materialele video sa puneti si numele p0rotagonistilor, precum si pardidul si colegiul din care fac parte. Ca sa stim si noi cu cine si, in special, pe cine votam.

    Stiu ca e multa munca, dar asa poate se responsabilizeaza si populatia.

    Multumesc anticipat
    • +29 (31 voturi)    
      Si eu as vrea asta! (Miercuri, 4 iulie 2012, 1:28)

      niktig [utilizator] i-a raspuns lui DenisaC

      Sa vad si eu cine sunt imbuibatii aia!
      Dureros ceea ce se intampla.
    • +1 (3 voturi)    
      sa responzabilizam populatia!! (Miercuri, 4 iulie 2012, 9:13)

      tache2011 [utilizator] i-a raspuns lui DenisaC

      tanti leana si țața frosa de la cuca macaii in special au cerut sa afle cine sunt imbuibatii care sung sangele boborului.
      si au zis sa le trimiteti numele pe mail sau pe facebook.
      • +1 (1 vot)    
        Sau .... (Miercuri, 4 iulie 2012, 10:33)

        DenisaC [utilizator] i-a raspuns lui tache2011

        Se știe că atunci când erați mic, părinții vă repetau "te uiți în stânga, apoi în dreapta" atunci când vroiați să traversați strada. Bănuiesc că acum, ca adult, faceți același lucru (stânga, dreapta).

        Daca o întrebați pe tanti Leana sau pe țața Frosa dacă le interesează cine sunt „îmbuibații”, atunci, normal, or să vă răspundă „NU”. Dacă nu le întrebați și n umele lor apar direct, atunci or să ia acest lucru ca o stare de fapt. Și or să rețină cu siguranță numele celor care le reprezintă (doar a celor din colegiul lor, pentru că restul nu contează)
    • 0 (0 voturi)    
      staţi liniştită, doamnă!.... (Miercuri, 4 iulie 2012, 9:37)

      barbu007 [anonim] i-a raspuns lui DenisaC

      populaţia care ar trebui responsabilizată are alte griji... şi le rezolvă după ce vede la televizor, nu în raport cu realitatea. aşa că...
  • +24 (30 voturi)    
    El Dottore (Miercuri, 4 iulie 2012, 1:16)

    sebagain [utilizator]

    Poate va plictiseati ca ROmania nu e Grecia! Lu-ati de-aici de la USL 8% si va faceti ca n-ati vazut nimic.
  • +19 (21 voturi)    
    Telefonul galben (Miercuri, 4 iulie 2012, 1:23)

    aecrim [anonim]

    Cine este cel cu telefonul galben? Mi-ar place sa-l nu-l mai vad in parlament.
    • -3 (3 voturi)    
      de ce? nu iti place cravata lui? (Miercuri, 4 iulie 2012, 9:20)

      tache2011 [utilizator] i-a raspuns lui aecrim

      sau pentru faptul ca nu era telefonul portocaliu?
    • 0 (0 voturi)    
      mircea cazan (Joi, 5 iulie 2012, 8:51)

      pnl [anonim] i-a raspuns lui aecrim

      este Mircea Cazan - presedintele PNL Sibiu, fost director general SN Radiocom
  • +32 (36 voturi)    
    Dezgustator! (Miercuri, 4 iulie 2012, 1:24)

    Ghici07 [utilizator]

    Poanta, in video, nu rade de Blaga, de discursul lui, sau de adversarii politici.. radea de noi !!
  • +27 (31 voturi)    
    frica (Miercuri, 4 iulie 2012, 1:24)

    dorina enciu [anonim]

    Eu sunt terifiata de ce s-a intamplat azi in Romania.Mi-am anulat vacanta planuita in Ro.
    • +8 (8 voturi)    
      hai sa nu exageram... (Miercuri, 4 iulie 2012, 3:01)

      hahalera [utilizator] i-a raspuns lui dorina enciu

      va fi o perioada tulbure in care tot omul, dupa cum il ajuta intelectul, se va lamuri mai devreme sau mai tarziu cum e cu "revolutia bunului simt". Pare alarmant ce se intampla, insa e timpul ca generatia tanara (cea care va fi si cea mai afectata de aceste "manevre") sa iasa in fata si sa-si decida viitorul... iar asta, cunoscand istoria (macar) ultimilor 20-25 de ani, ca sa nu repete greselile predecesorilor care, iata unde ne-au adus. Este un moment (cel putin) la fel de important ca Decembrie 1989 in sensul ca, depinde de noi sa decidem daca asta este ultima zvacnire a unei clase politice anacronice, sau este o reconfirmare a ei. Desteapta-te Romane!
    • +1 (1 vot)    
      frica (Miercuri, 4 iulie 2012, 9:32)

      Cristina [anonim] i-a raspuns lui dorina enciu

      si eu ma gandesc la fel... o sa anulez vacanta planuita in Romania...
  • +29 (33 voturi)    
    Ridicol (Miercuri, 4 iulie 2012, 1:34)

    Bogdan [anonim]

    Cum au putut ajunge asa niste fete de imbecili in paralmentul Romaniei..trebuie ca totusi tara asta sa fi fost extrem de varza la moementul votului !
    Oribil...ce badarani ce fete de arivisti !!
    Mie greata
  • +2 (2 voturi)    
    Ne meritam soarta (Miercuri, 4 iulie 2012, 3:00)

    Cristi [anonim]

    Unde sunt cei ce ieseau in strada la universitate asta toamna si asta iarna? Unde sunt toti acei batrani? Unde sunt toti acei STUDENTI? Si acum piata universitatii e patat de fel de fel de mesaje.. La toate aceste dovezi de dictatura si suprimare ( inchiderea transmisiei postului B1 TV, deoarece emisiunea domnului Turcescu a deranjat) de ce nu mai ridica nimeni glasul? Daca cei care au fost in strada atunci nu ies si acum inseamna ca sunt niste oameni de nimic. Se pot imparti in 3 categorii acesti oameni : cei care au luat bani sa iasa in strada, cei care habar nu au de ce sunt cetatetii acestei tari, nu stiu ce e ala spirit de solidaritate si habar nu au de situatia economica globala, iar in ultimul rand cei care au un sentiment de turma...nu au o opinie formata ci doar o lipsa acuta de sentiment de apartenenta. Mi-e greata cum atata lumea a iesit in strada acum ceva timp in urma cerand schimbare. Eu nu inteleg cum nu s-a constientizat ca schimbarea va insemna o gloata de hoti.. Cel putin ideea a unei aliante dintre doua partide cu doctrine politice opuse ar fi trebuit sa il scarbeasca pe cetateanul cu un minim de constientizare de sine.. Dar nu........ Mai ramane o singura solutie daca la alegerile parlamentare nu se mai poate face nimic si aceea este exodul
  • +4 (4 voturi)    
    Afara cu toti parlamentarii (Miercuri, 4 iulie 2012, 3:39)

    Florin [anonim]

    Trebuie sa scapam urgent de adunatura aceasta inutila de oameni care castiga enorm de multi bani pentru ca stau si vorbesc la receptoare pt iphone sau se joaca pe tableta sau citesc cancan.Oamenii aia de acolo nu ar trebui sa fie cei mai intelepti oameni din tara asta,cei care sa ne indrume,sa fie un exemplu pentru noi toti? jos cu adunatura de oameni,pastrati doar strictul necesar,dar de oameni cu onoare.
  • +14 (16 voturi)    
    ciuma la putere (Miercuri, 4 iulie 2012, 8:48)

    Iulia. [utilizator]

    Lepre, lepre, lepre rosii! Calc pe orice, pt. ei nu exista valori, democratie, respect pt individ.
  • +5 (5 voturi)    
    lupta politica (Miercuri, 4 iulie 2012, 9:27)

    mos ion roata [utilizator]

    a degenerat in mitocanie.Personaje obscure apar cu pretentii de valori, infractorii se pregatesc de noi actiuni..Puterea actuala se joaca cu situatia tarii,a noastra a tuturor.Cred ca o sa avem o vara fierbinte.
  • +7 (7 voturi)    
    uzurpatorii (Miercuri, 4 iulie 2012, 9:28)

    mardanelo [utilizator]

    Ce se intampla?e haos ,e uzurpare de putere si inca nu i STARE DE URGENTA?Daca au generat haos atunci haos sa fie!Antenele sunt mana dreapta a anarhiei! Iesiti in strada,dar nu pentru 50 lei cum au facut cei de astaiarna,ci pentru a opri dictatura ce deja s a instaurat!
  • +4 (4 voturi)    
    greta (Miercuri, 4 iulie 2012, 9:32)

    magda [anonim]

    Isi bat joc de acest popor inconstient si dependent de antenele lui "Felix".Este extrem de dureros ceea ce se intampla si mi-e frica de ceea ce se va mai intampla.Am o singura mangaiere ca niciodata nu i-am votat,dar din pacate reusesc sa prosteasca pe multi.
    Dumnezeu sa aiba mila de tara noastra!
  • +6 (6 voturi)    
    Planul USL... (Miercuri, 4 iulie 2012, 9:58)

    andreesanu [utilizator]

    Romani ,aveti in palament ceea ce ati votat ,o adunatura de derbedei,puslamale,mafioti,care odata ajunsi la butoane isi fac mendrele pe banii vostri.
    Urmarile acestor derapaje le veti plati cu virf si indesat voi aia care ati stampilat in prostia voastra votul dupa cum v-au prostit derbedeii.
    Ati distrus viitorul vostru al copiilor vostri ,veti ajunge slugile derbedeilor,hotilor ,mafiotilor.
    Cind n-o sa aveti o piine pe masa sa va ginditi ca voi ati aruncat-o ,in ziua cind ati trimis in parlament derbedeii.
    Uitati-va ,cum vin la putere schimba legea invatamintului ,vor sa scoata din scoli doar prosti pe banda ca sa-i poata manipula.
    Vai de viitorul tarii astea ajunsa sa fie calarita de hoti ,impostori,mafioti,curve.
  • +3 (3 voturi)    
    Pe cine represinta ei ??? (Miercuri, 4 iulie 2012, 10:50)

    olah [utilizator]

    Eu am votat candidatul PDL in parlament .In acest moment candidatul meu nu ma mai reprezinta deoarece s-a "transferat "la PNL (asta dupa ce vre-o doi ani i-a scuipat in gura prin presa pe cei de la PNL dar s-au lins pe bot si au spus ca nu face nimic se mai intampla...) .
    Tin sa ii reamintesc celui pe care l-am votat ( votat-o ca e o doamna //) ca am votat pentru doctrina partidului din care facea parte si nu pentru femeia din ea .
    In concluzie acest parlament nu ma reprezinta pe mine poporul care a votat un candidat al unui partid nu persoana domniei sale.
    Cer anularea tuturor legilor votate de cand s-a facut "marea trecere" pentru ca aceste voturi au fost date impotriva intereselor mele ale poporului .
    UN CETATEAN !(editat de HotNews.ro)
  • +2 (2 voturi)    
    patrati la cap, cubici la pantece (Miercuri, 4 iulie 2012, 10:57)

    direttore [anonim]

    Se vede in schimb exemplarul care incearca sa-si ascunda profilul cu smartphone de parc-ar impodobi un mandat al Interpol-ului. Hollywood trebuie instiintat ca la urmatoarele filme de gen nu mai are de cautat figuranti si postul de casting poate fi economisit.
    Din ansamblu mai lipseste - pentru rotunjire - Norica Nicolai, o adevarata figura la prova acestui bastiment.
  • +4 (4 voturi)    
    The Plagiator (Miercuri, 4 iulie 2012, 11:04)

    Ponta [anonim]

    Ce tare ministrul justitiei se duce sa salute palamentrul cu dosar penal.....
    Aveti in prim plan dusmanii romaniei ce au distrus viitorul copiilor nostri , sutem slugi la noi in tara....intalnis'ar cu Hudu pe drumurile nationale.

    Ponta si Antonescu cele mai mari jivine...

    Antonescu seful chiulangiilor a ajuns presedinte al Parlamentului …in concluzie daca ai 3 prezente pe an ajungi sef?

    Flegma pe fata poprului roman din partea lui Antonescu.
    • +1 (1 vot)    
      Jenant (Miercuri, 4 iulie 2012, 12:20)

      00 [utilizator] i-a raspuns lui Ponta

      da intr-adevar un ministru penal fara demnitate, nu am nimic cu oamenii care au facut puscarie dar totusi sa ne reprezinte in parlament sau in institutiile statului si sa mai dam mana cu ei....(spune-mi ce prieteni ai ca sa stiu cine esti) sunt sigura ca Monica Macovei nu ar fi facut acest gest
  • +3 (3 voturi)    
    multumiri (Miercuri, 4 iulie 2012, 11:06)

    Dana Venat [anonim]

    Am ajuns sa traiesc clipa cand trebuie sa multumesc public TUTUROR COLEGILOR MEI USL-ISTI pentru tara libera si rosie in care voi manca pensia de aici inainte. Dragi colegi nu ati vrea sa va mutati cu parlamentul pe care il iubiti, venerati , aplaudati, cultivati etc. atat de mult sa va mutati pe planeta Marte ? Cu copy-paste si un OUG v-ar fi extrem de usor sa va construiti o intreaga planeta asa cum o visati , fara a mai fi nevoie sa mai consumati tone de vopsea pentru a spoi in rosu tot ce vedeti in cale. Doar cateva kilograme, cel mult doar pentru aborigenii care nu ar rezista invaziei D-voastra. Ati avea tot tot orizontul rosu, fara nici un fel de efort. Numai, aveti grija, mai largiti-va buzunarele si luati-va cu voi si antenele 1, 2, 3, etc. ca nu se stie la ce canale se vor fi uitat bastinasii aia mici si verzi. Penitenciarul Rahova nu-i dati move , lasati-l pentru noi, astia care nu dorim sa va insotim; acolo nu veti avea nevoie de asa ceva , acolo curg fluvii rosii, soarele nu apune niciodata si nu exista decat un UNIC punct cardinal : USL. Aveti grija la ce flori luati cu voi. Am insa o dilema : culoarea simbol a crinului este alba; exista si specii de crini rosii asa ca numiti repede, sau mariti numarul horticultorilor din comisie care sa va fabrice de acum in colo numai crini rosii. Gata cu alte culori in mijlocul vostru! Una singura este destul.
  • +1 (1 vot)    
    Incerc sa nu imi pierd speranta... (Miercuri, 4 iulie 2012, 11:24)

    miha [anonim]

    Pana la victorie trebuie sa luptam, pacat ca vor ramane multe victime in urma. M-am nascut in 1989 si cu siguranta nu vreau sa ,,traiesc in povestile pe care mi le povestesc ai mei..de pe vremea comunismului".Cel mai mult imi doresc pentru romani sa isi croiasca alta soarta!! Deviza-i libertate!!!
  • +1 (1 vot)    
    Atatea burti (Miercuri, 4 iulie 2012, 11:50)

    manusha [utilizator]

    si cefe revarsate n-ai sa vezi in nici un alt parlament in Europa ! Dinti de aur in gura le mai lipsesc ! Avea dreptate Fane Spoitoru cu celebra zicere " Romania, cea mai tara proasta " !
  • -1 (3 voturi)    
    hahaha (Miercuri, 4 iulie 2012, 12:19)

    rodica_06 [utilizator]

    ca sa nu il plagiez pe Base , voi pune ghilimele "v-au ciuruit", hahahahaaaaaaaaaaaaa
  • 0 (0 voturi)    
    oameni buni trebuie sa facem ceva (Miercuri, 4 iulie 2012, 15:07)

    emilia [anonim]

    Cread ca daca nu reactionam ciuma rosie ne mananca la fel ca in Belarus.Daca nu cascam ochii,imbuibati astia analfabeti manca viitorul copiilor de oameni cinstiti, care nu au furat.Vor sa ne anihileze sa poata manca in liniste ce au furat cu Bancorexul si privatizarile ciudate.DECI ATENTIE EI VOR LINISTE SA NU RASPUNDA PT FAPTELE LOR SI PT HOTIILE PE CARE LE-AU FACUT!
  • +1 (1 vot)    
    scursuri (Miercuri, 4 iulie 2012, 15:12)

    anonim [anonim]

    E tare trist,nu pot sa cred ce se intampla in tara,ma ingrozesc numai la gindul ca o sa fie iar comunism,dar de data asta un comunism bolsevic cu tata ilici care conduce din umbra.Doamne cit o sa mai rabzi aceste scursuri ale societati care nu au respect pentru nimic,nici macar ptr ei insisi.O adunatura de scursuri care schimba tot ,nu da doi bani pe constitutia acestei tari si nici pe oameni .."unde esti tu Tepes Doamne ,ca sa pui mina pe ei.."poporul trebuie sa iasa in strada acum pina nu e prea tarziu
  • +1 (1 vot)    
    Ce fericiti sunt (Miercuri, 4 iulie 2012, 17:14)

    berger [utilizator]

    Sunt fericiti rosii ca acum, daca au reusit sa demonstreze ca in politica "toti sunt la fel" nu are nici un sens sa te impotrivesti tocmai lor. E ca pe vremea lui Ceausescu in caz ca voiai sa depui o reclamatie ca ti s-a luat curentul.
    E mai bine, dragii mei, sa nu ne lasam cuprinsi de sentimente cand vine vorba de politica. Uitati-va la cazul Nastase cu manipularile lui emotionale telenovelistice. Nu, dragii mei, la rece sa stam si sa judecam.
  • 0 (0 voturi)    
    Prostimea are conducatorii pe care i-a votat (Miercuri, 4 iulie 2012, 17:32)

    cati [anonim]

    Asa le trebuie daca au stat cuhii beliti la curvele alea care defileaza cu ...fleasca goala la antenele felixiene. In timpu` asta bravii vostrii alesi puneau de o lovitura parlamentara. Daca bASESCU nu dizolva parlamentul e clar ca e cu ei si face figuratie ca sa dea bine la prosti (si multi)
  • 0 (0 voturi)    
    Condamnatii fac legea in Romania (Miercuri, 4 iulie 2012, 22:13)

    Doamna cu coasa [anonim]

    La observat cineva pe Cătălin Voicu, condamnat pentru fapte de coruptie la 5 ani cu executare, care voteaza in Parlamentul Romaniei? Asa e reforma in justitie a USL?
  • 0 (0 voturi)    
    se termina banii de furat (Joi, 5 iulie 2012, 0:04)

    Silaghi Dorin [anonim]

    Nu fac politica sint om de afaceri dar sunt ingrijorat de modul in care se iau decizii politice si ma gindesc ce va fi ciind nu va mai fi nimic de furat de la stat vor incepe nationalizarile ca domnii politicieni sa aiba ce sa fure
  • 0 (0 voturi)    
    hotie (Joi, 5 iulie 2012, 13:14)

    cristi [anonim]

    intrebarea mea ptr ponta e cu ce ia santajat pe ce care au trecut de partea lui din celelalte partide politice cand a venit usl-ul la putere. ia santajat ca sa aiba majoritate in parlament sa poata face el ce vrea acum. totul a fost premeditat.ar trebui inchis alaturi de nastase si alti mincinosi si hoti ordinari nu sa ne conduca tara!