Cererea de revocare a lui Vasile Blaga, publicata in Monitorul Oficial: Abdicarea de la rolul constitutional al presedintelui Senatului

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 3 iulie 2012, 18:58 Actualitate | Politic

Cererea de convocare a unei sesiuni extraordinare a Senatului pentru revocarea din functie a lui Vasile Blaga a fost publicata in Monitorul Oficial. In text se arata ca "majoritatea senatorilor opineaza ca domnul Vasile Blaga a abdicat de la rolul constitutional" si ca "lipsa sustinerii de catre o majoritate in Senat a determinat o actiune discretionara din partea" lui Blaga.

  • "Curtea Constitutionala a statuat ca presedintele Senatului trebuie sa fie neutru din punct de vedere politic, intrucat acesta nu poate reprezenta pozitia politica si interesele unui partid politic, ci reprezinta Senatul in integritatea sa. De asemenea, Curtea Constitutionala considera ca statutul presedintelui Senatului implica un plus de exigenta in ceea ce priveste actele care privesc acest statut.
  • Majoritatea senatorilor opineaza ca, datorita contextului actual, presedintele Senatului, domnul senator Vasile Blaga, a abdicagt de la acest rol constitutional, utilizand institutia presedintelui Senatului in scopul realizarii exclusive a obiectivelor impuse de partidul politic din care face parte.
  • Lipsa sustinerii de catre o majoritate in Senat a determinat o actiune discretionara din partea acestuia."
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3343 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    O floare va conduce Senatul? (Marţi, 3 iulie 2012, 19:01)

    patrick_higher [utilizator]

    Și va fi dl. Crin șeful Senatului? Că doar el nu e implicat politic, nu?
  • -5 (11 voturi)    
    O sluga a cazut (Marţi, 3 iulie 2012, 19:03)

    Corinteni [utilizator]

    Urmeaza si restul slugilor din institutiile publice.
  • +5 (7 voturi)    
    Ca sa folosesc cuvintele felixului (Marţi, 3 iulie 2012, 19:03)

    CarmenO [utilizator]

    ABERATII!?!!
  • +10 (12 voturi)    
    cam repede... (Marţi, 3 iulie 2012, 19:14)

    zapada reloaded [utilizator]

    vad ca se grabesc baietasii...
    e groasa rau.
    • 0 (2 voturi)    
      Din moment ce ne pune cizma pe gat (Marţi, 3 iulie 2012, 20:26)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui zapada reloaded

      bineinteles ca-i groasa rau. Dar noi suntem baietasi finuti, ne intereseaza doar puterea, cizma pe gat n-o folosim fiindca nu ne place.
  • +13 (15 voturi)    
    Antonescu e neutru! (Marţi, 3 iulie 2012, 19:19)

    Andradda [utilizator]

    USL s-a facut de rusine si isi bate joc de Romania!
    Iar romanii dorm, citesc ziare sau se uita la TV
  • -13 (17 voturi)    
    orange thinking :) (Marţi, 3 iulie 2012, 19:25)

    Montesquieu [utilizator]

    nuuu, nuuu se poate lovitura asta de stat

    cand geoana a fost inlocuit de blaga a fost o actiune de reforma a statului, nu?

    acum cand blaga e dat jos pt ca nu mai reprezinta pe nimeni e deja lovitura de stat, n'est-ce pas?

    ... logica portocalie ;)
    • +10 (12 voturi)    
      curat portocalie (Marţi, 3 iulie 2012, 19:47)

      jelibon [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Geoana a fost dat jos de la Senat chiar de pesedei sau ai uitat?
    • +4 (6 voturi)    
      red thinking :) (Marţi, 3 iulie 2012, 19:50)

      Veetor [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      1. Geoana a fost dat jos de ai lui, nu de adversari. Blaga a venit pt ca USL-ul a calculat gresit.

      2. Inlocuirea lui Blaga este un element dintr-un plan mai amplu, alaturi de inlocuirea AvP, schimbarea CCR etc. (restul le poti citi peste tot).
    • +2 (4 voturi)    
      Amice, esti prost! (Marţi, 3 iulie 2012, 20:25)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Asta e cusurul tau!
  • +4 (6 voturi)    
    Rusine! (Marţi, 3 iulie 2012, 19:55)

    true4ever [utilizator]

    Cel mai chiulangiu vrea presedinte de senat! Rusine celor care l-au votat!
    • +1 (3 voturi)    
      E o buna metoda sa-l dai pe brazda! (Marţi, 3 iulie 2012, 20:28)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui true4ever

      Asa, ca sef, s-ar face si mai de rusine sa intarzie la servici.
      • +1 (3 voturi)    
        Acestui humanoid, .. (Marţi, 3 iulie 2012, 22:41)

        Je2 [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        .. ca om nu-i pot spune, nu-i va fi NICIODATA rusine. Pur si simplu nu cunoaste cuvantul.