Hillary Clinton: SUA spun NU colonialismului chinez in Africa

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 iunie 2011, 18:01 Actualitate | Internaţional


Statele Unite doresc sa isi consolideze relatiile comerciale cu Africa, a declarat sambata secretarul de stat Hillary Clinton, care s-a distantat in acelasi timp de practicile comerciale ale Chinei, relateaza AFP.

In Zambia, in prima etapa a turneului sau african, Clinton a aparat politica comerciala a Statelor Unite, care ofera beneficii tarilor care respecta normele democratice si pe cele ale pietei libere.

"Noi credem ca pe termen lung investitiile in Africa trebuie sa fie sustenabile si in beneficiul poporului african", a declarat Clinton la televiziunea sud-africana.

"Este usor, si am vazut asta in vremurile colonialismului, este usor sa vii, sa iei resurselor naturale, sa platesti responsabilii si sa pleci. Si cand pleci nu lasi mare lucru in urma pentru oamenii care raman sa locuiasca in continuare acolo", a adaugat ea.

"Cand oamenii vin in Africa sa faca investitii, vrem ca ei sa le faca bine si de asemenea vrem sa faca acest lucru in mod eficient. Noi nu vreau ca ei sa submineze buna guvernare", a spus ea .

"Nu dorim sa vedem un nou colonialism in Africa", a spus ea.

"Statele Unite ale Americii investesc in oamenii din Zambia, nu numai in elitele", a declarat secretarul de stat, apreciind ca politicile economice ale Chinei nu sunt un model pentru alte natiuni in curs de dezvoltare.

"Pe termen lung, pe termen mediu si chiar pe termen scurt nu este un model ", a spus ea.

Ea a declarat de asemenea ca "buna guvernare (dupa modelul occidental) elibereaza potentialul oamenilor", in timp ce "regimurile autoritare aseaza pe toata lumea in aceeasi galeata".

"Tinerii nu vor accepta sa li se spuna ce sa faca", a mai spus ea facand aluzie la valul de proteste din lumea araba.

Investitiile chineze in Zambia in 2010 au fost estimate la un miliard si au creat 15 de mii de locuri de munca.

Un acord cu compania miniera chineza Zhougui, anuntat in luna ianuarie, a promis o investitie suplimentara de cinci miliarde de euro in anii urmatori.

Dar practicile chineze in materie de relatii sociale au starnit proteste cand doi oficiali chinezi de la o mina au fost acuzati ca au deschis focul si au ranit unsprezece mineri care protestau fata de conditiile precare de munca din mina de carbune Collum.

Vizita lui Hillary Clinton in Zambia reflecta interesul tot mai mare al Statelor Unite pentru economiile africane.

China a depasit SUA ca partener comercial in Africa, dupa ce schimburile au crescut cu peste 40% anul trecut, la 126.9 miliarde de dolari, fata de 18% in relatia cu SUA.

Totusi, Statele Unite ar fi principalul donator pentru Africa, oferind aproape 7.6 miliarde dolari, dar comparatiile sunt dificil de facut, deoarece China nu ofera informatii detaliate cu privire la programele de asistenta.

Clinton se afla sambata la Lusaka, in cadrul conferintei anuale a Grupului AGOA (unde se va discuta Legea privind Cresterea si oportunitatile economice in Africa).

Legislatia americana permite unui numar de 37 de tari africane sa exporte bunuri scutite de taxe vamale in Statele Unite in perioada 2000-2015, cu conditia ca beneficiarii sa respecte standardele de baza ale democratiei si pietei libere. O serie de tari ca Somalia, Sudanul sau Zimbabwe au fost excluse din cauza conflictelor sau tulburarilor politice.

Exporturile africane catre SUA au crescut exponential de la intrarea in vigoare a AGOA, in cea mai mare parte fiind vorba de produse petroliere, mai ales din Nigeria si Angola. De asemenea, s-a majorat volumul exporturilor de produse de manufactura, indeosebi din Africa de Sud.

Deplasarea efectuata de sefa diplomatiei de la Washington demonstreaza interesul sporit pe care Statele Unite il acorda schimburilor comerciale cu statele din aceasta zona a lumii, a caror economie, dupa cum estimeaza Fondul Monetar International, va cunoaste in urmatoarea perioada o rata de crestere superioara celei mondiale.

Anul trecut, sase din cele mai dinamice zece economii de pe glob proveneau din Africa, iar Banca Africana de Dezvoltare a atras atentia asupra conturarii unei clase mijlocii de aproximativ 300 de milioane de persoane la nivelul continentului, potrivit presei.

China este in prezent cel mai important partener comercial si cel mai mare investitor din Africa.

"Chinezii sunt mult mai agresivi in termen de comert in regiune. Schimburile comerciale dintre SUA si Africa cunosc o evolutie pe termen lung", este de parere Mupelwa Sichilima, membru al grupului sud-african de reflectie "Strategii si politici comerciale si industriale", citat de The Economic Times.

Unele tari de pe continentul african si-au indreptat atentia spre China, deoarece Beijingul nu intervine in domeniul drepturilor omului sau al democratiei, apreciaza el.

Expertul sud-african subliniaza ca, in practica, alte restrictii apar in calea comertului african cu SUA si China, in special cele referitoare la normele sanitare pentru produsele alimentare.

"Chiar daca pietele sunt deschise, majoritatea exportatorilor nu pot respecta regulile stricte impuse de AGOA si China", a mai spus Sichilima, preciyand ca, "in definitiv, China nu este decat o alta piata, iar asta nu inseamna ca este obligata sa inghita tot ce vine din Africa".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4352 vizualizari

  • -9 (25 voturi)    
    zau?? (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 18:30)

    me [anonim]

    Vai ce dragut, dupa ce Obama i-a invitat pe "prietenii" chinezi la Casa Alba, le-a oferit covor rosu si i-a laudat, dupa ce Obama a scuipat pe Europa acum madame Clinton ii acuza pe chinezi de "colonialism"??? Pai credeam ca mancatorii de orez sunt toti onesti/.. Cum asa subit si peste noapte au devenit hoti? descurca-te madame Clinton...
    • -2 (2 voturi)    
      doar ei au voie sa faca "colonianism" (Duminică, 12 iunie 2011, 17:56)

      Jorj bus [anonim] i-a raspuns lui me

      chinezii n-au voie, nu te-ai prins ?
  • +16 (26 voturi)    
    pe bune? (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 19:01)

    daroc [utilizator]

    "Cand oamenii vin in Africa sa faca investitii, vrem ca ei sa le faca bine si de asemenea vrem sa faca acest lucru in mod eficient. Noi nu vreau ca ei sa submineze buna guvernare", a spus ea. Hai mai.... asta prea e trasa de par... de parca nu mai poate Hilary de "buna guvernare" din nu stiu ce tara africana, tare care oricum copasul economic e starea ei naturala de existenta.
    Citeam acum cativa ani un articol in National Geographic despre Africa subsahariana, (cu exceptia Africii de Sud unde exista o importanta minoritate alba) despre Africa "neagra", adica cea locuita de negri (ca in nord sunt arabii). Spunea acolo ca unele tari (si dadea example concrete, era un articol f. lung) sunt intr-o stare de catastora sociala si economica permananta, un mod de a fi. Si in acele tari nu erau prezente investii straine.
    Intr-un alt numar din revista mai sus mentionata am citit un articol despre Nigeria. In anii '50, era o tara tipic africana: extrem, extrem de saraca. Pe urma s-a descoperit petrolul. Mult! Si de foarte buna calitate. Toti erau in extaz: urma ca Nigeria sa se ridice puternic pe baza banilor scosi din petrol. Toata lumea era de acord cu asta, nu exista nici un dubiu. Pe urma spunea in articol... acum, dupa 50 de ani de exploatare puternica a petrolului in Nigeria, tara este si mai saraca si mai violenta decat era la inceputul anilor '50. SI acolo era vorba si este vorba despre companii occidentale... nu de cele chinezesti!
    E usor sa acuzi in Nigeria companiile occidentale de saracia, coruptia si violenta de acolo. E usor, doar ca nu este corect. Nu ei sunt de vina, ci modul de a fi a multor loalnic (lenesi, corupti, violenti si.... cam prosti).
    Asta e cu adevarat problema care o chinuie pe Clinton: China o ia inaintea Statelor Unite (si) in Africa! Numai ca nu poate spune direct si atunci "baga vrajeala" cu "buna gubernare" si "preocuparea intensa" pentru bunastarea africanilor.
  • +4 (24 voturi)    
    hahahaha (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 19:17)

    The Saker [utilizator]

    aahahahahaha
    ce patetica este madam hillary; pai si SUA nu toto colonialism a facut peste tot prin Africa, America de Sud, Asia, chiar Europa de Est?
    NU vreau sa incep sa dau exemple de tari spoliate de reasursele naturale si saracite de companiile americane, caci nu m-as putea opri; au adus dezastrul peste tot; acum si-au gasit nasul; sunt altii mai potneti economic; din pacate, toata treaba asta nu va duce decat la o ascutire a divergentelor, si sa speram ca nu la razboaie prin tari interpuse.
    • 0 (16 voturi)    
      :)) (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 19:41)

      Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui The Saker

      asta cu "mai potenţi economic" poate candida cu succes la "categoria emil bobu bobilor" :))
  • +2 (18 voturi)    
    ?? (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 19:26)

    me [anonim]

    Nu am inteles de ce comentariul meu a aparut din start cu un vot minus inainte sa fie publicat pe site. Sa inteleg ca editorul are alte pareri despre Obama si Clinton? Afirmatiile mele se pot verifica, nu demult Obama l-a invitat cu covor rosu pe Hu Jintao la Casa Alba. Sau pur si simplu am de a face ca deobicei cu romanii fanatici atasati de Obama in special cei care au nimerit la universitati de stat americane si acum nu gasesc job...
    • +2 (8 voturi)    
      eeh (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 20:50)

      Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui me

      Credeam că e evident c-a fost mâna CIA-ului şi-a NSA-ului, în cârdăşie cu Facebook, Google şi Twitter. Ai dat de dracu'-acum, mesajul tău e chiar în clipa asta pe-o hârtie pe biroul lui Robert Gates, care l-a mototolit nervos. Doar zilele astea e reuniunea grupului Bilderberg, ştii tu, guvernul mondial din umbră, scos la soare.
  • +1 (15 voturi)    
    adevar (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 19:28)

    vercingetorix [utilizator]

    "Este usor, si am vazut asta in vremurile colonialismului, este usor sa vii, sa iei resurselor naturale, sa platesti responsabilii si sa pleci. Si cand pleci nu lasi mare lucru in urma pentru oamenii care raman sa locuiasca in continuare acolo"

    Aici sigur vorbeste din propria experienta a SUA. Cred ca e unul din primii americani din ultimul timp care mai spun si adevarul.
  • -4 (20 voturi)    
    Asa le trebuie negrilor! (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 19:46)

    V.R. [utilizator]

    I-au alungat pe albii relativ toleranti care, de bine de rau, le-au ridicat nivelul de trai in timpul colonialismului, sustinand ca principalul motiv pentru care sunt asupriti este acela ca conducatorii aveau alta culoare a pielii de cat ei.

    O sa regrete enorm faptul ca acum arunca toata vina pentru mizeria in care se afla, albilor colonialisti, singurii care macar ar face unele eforturi sa-i trateze omeneste. O sa vada ei cu-adevarat sub dominatia chineze ce inseamna sclavia si intoleranta! Chinezii nu au respect pentru ceea ce considera ei niste "diavoli negri", niste suboameni, ii vor inhama la jug fara scrupulele albilor crestini si le vor lua resursele fara ca nici macar sa plateasca! Pentru un chinez, bunastarea propriului popor este mult mai importanta si decat viata unui singur chinez, daramite viata unui negru!
    • -1 (5 voturi)    
      Asea e!!! (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 20:28)

      gecos [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      Da frate asa e ... dupa ce secole Africa a fost locul de unde se recoltau sclavi pentru plantatiile albilor din America iar mai nou locul in care razboaiele civile alimentate cu bani de diferitele interese ale albilor din domeniul diamantelor,petrolului sau metalelor rare faceau ravagii in populatia neagra civila ... acu ca au aparut "mancatorii de orez" care in loc de arme si dictatori le fac infrastructura (ceea ce inseamna locuri de munca pentru bastinasi) si evident ii mulg de resurse dar intr un mod mult mai onest decat albii ... situatia este grava tare. Bravo tata ... esti un stalp al "democracy". Aprinde becul frate.
    • 0 (4 voturi)    
      China (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 21:03)

      VladDraculea1305736162936 [anonim] i-a raspuns lui V.R.

      Si in cele din urma chinezii chiar au dreptate.
    • 0 (6 voturi)    
      Tipic "alb" (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 21:16)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      Esti un "alb" tipic. Uiti repede ca rasa noastra i-a tinut sclavi si inca ii mai tine uneori. Pana la urma trecutul te contrazice.

      Nu mai aminti de jug, de sclavie, de epurari rasiale, de crestinari fortate si cate si mai cate... Cu siguranta ti se va da peste nas. Iar negrii, aia adevarati, din Africa, au tot dreptul sa dea o parte din vina pe cei care i-au asuprit doar pentru ca erau... negri si nu aveau pusti.

      Dar deh, asa suntem noi, "albii"... Repede aratam cu degetul pe altul. Si cat de sinistru suna: nu ne acceptati pe noi, albii, sa ba strunim, atunci sa vedeti galbejitii ce o sa va faca...

      "Pentru un chinez, bunastarea propriului popor este mult mai importanta si decat viata unui singur chinez" :)))
      • -1 (5 voturi)    
        ??? (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 22:21)

        ,me [anonim] i-a raspuns lui nano2k

        Ce tot vorbesti aiurea domnule? Cine i-a tinut sclavi, tu , eu? Sclavia a fost inventata de negri iar sefii de triburi au vandut proprii oameni ca mana de lucru. Asta se intampla si in acest moment in Africa. Toti banii din lume nu-i vor scoate din starea in care sunt . Problema este cultura lor ancestrala violenta si plina de superstii. Citeste macar, The Mask Africa daca nu ai curaj sa faci o vizita in tinuturile lor.
        • -1 (3 voturi)    
          Aha (Duminică, 12 iunie 2011, 12:18)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui ,me

          Aha, deci prima data a existat oferta de sclavi si apoi a aparut si cererea :)) E tare asta.

          Adica sefii de trib nu stiau ei cui sa vanda niste sclavi. Noroc ca s-au nimerit prin zona noste albi care au inceput sa ii cumpere... sau poate albii nici nu s-ar fi dus pe-acolo daca sefii de trib nu le-ar fi facut invitatii speciale.
          • +2 (2 voturi)    
            Dpdv istoric e corect (Duminică, 12 iunie 2011, 16:02)

            Gamma [anonim] i-a raspuns lui nano2k

            Negrii foloseau sclavi negri (capturati in razboaie tribale ) . Apoi niste albi inventivi au avut o idee . Alti albi au zis "ce idee minunata" si au aplicat-o la scara industriala . Apoi dupa sute de ani i-au apucat regretele :p
            • -1 (1 vot)    
              O fi... (Duminică, 12 iunie 2011, 21:15)

              nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Gamma

              O fi istoric corect, insa asta nu inseamna ca albii sunt absolviti de vina si ca numai negrii sunt de vina.

              Ar fi bine sa reflectam la cat de ipocriti suntem. Daca ar fi fost invers ce am fi zis?
              • +1 (1 vot)    
                Da (Luni, 13 iunie 2011, 16:30)

                Babilou [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

                Campionii sclaviei in Africa au fost in decursul istoriei musulmanii. Se estimeaza ca ei au deportat doar din Africa in jur de 18 milioane de persoane, pe cand europenii au deportat in jur de 14 milioane. Urmele acestor sclavi se vad inca in cadrul populatiei din Irak, Turcia, Iran, Kuweit, Yemen unde se regasesc elemente negroide.
                Musulmanii faceau raiduri de-a lungul coastelor Europei pana in Iralanda si Islanda pt capturarea de sclavi. E mai putin cunoscut ca sudul Italiei, coastele atlantice ale Spaniei, Portugaliei, Angliei si Irlandei nu au fost populate pana in sec XIX de teama musulmanilor. Sa nu uitam si de tarile romane care au costituit tot evul mediu o sursa importanta de sclavi pt. turci si tatari....
  • -1 (13 voturi)    
    sa ne mai (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 19:56)

    smen [anonim]

    lasa umflatii astia,lumea s-a prins de asa zisele ''respectari'' ale omului si vrajeli democratice facute de SUA,niste obezoizi insetati de sage,petrol si hamburgeri
  • +1 (5 voturi)    
    li se falfaie chinezilor de Madam Clinton....... (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 20:20)

    costica [anonim]

    ce sa-ti zic.... pai, SUA ce fac Dna Clinton peste tot in lumea asta, pe unde isi baga nasul, fac opere de binefacere ??!!! Ipocrizie de politician....
  • 0 (6 voturi)    
    industrializarea africii (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 21:32)

    vindicomvs [utilizator]

    ar fi un dezastru ptr globul asta. S-ar duce naibii tot ecosistemul si toata bogatia naturala a africii.
    Suna cinic si politically incorrect dar ar fi bine ca africanii sa nu se dezvolte prea mult.
    Deci ma sperie orice intentie de colonizare a africii ca e chineza, americana etc...
    • 0 (6 voturi)    
      Ecosistem si altele... (Duminică, 12 iunie 2011, 0:50)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

      Ecosistemul si bogatiile naturii nu sunt in grija Africii. De ce nu renunta si America si Europa si Asia la supraindustrializare si sa de o parte si Africii? Hai sa ne ocupam si noi mai mult de bogatiile naturale. De ce sa nu fie si la noi bogatii naturale si sa fie numai la africani?

      Pentru ca noi am dat aceste bogatii naturale pe industrie si se pare ca mergem cam departe. De-aia Africa trebuie sa ramana un continent inapoiat? Nu vad logica, vad doar interes meschin.
      • +2 (4 voturi)    
        pentru ca (Duminică, 12 iunie 2011, 16:43)

        vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        noi deja l-am distrus si cu totii suntem partasi direct sau indirect. Iar un ecosistem este iremediabil. Chiar daca ne-am opri aici este tot degeaba. Putem planta oricati copaci si reimpaduri oricate intinderi de pamant, o padure nu se poate inlocui cu alta.

        Africa si jungla amazoniana sunt aproape singurele ecosisteme care inca mai rezista. Iar jungla amazoniana este distrusa din ce in ce mai mult pe zi ce trece.

        D-aia Africa trebuie sa ramana un continent inapoiat.
        Daca africanii si chinezii ar consuma la fel de mult ca europenii ne-ar mai trebui cateva planete sa ne sustina.
        Iar nici tu nu ai renunta la ce ai acum pentru ca africanii sa aibe un trai mai bun.

        Iar daca dezvoltarea chinei nu se va opri vor fi vremuri grele ptr pamantul asta, cand 1 miliard si ceva de oameni vor incepe sa consume. Va fi o inflatie in toata lumea si bataia pe resurse va fi tot mai acerba pana cand le vom consuma pe toate.
        • 0 (2 voturi)    
          Unde e dreptatea si corectitudinea? (Duminică, 12 iunie 2011, 21:27)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

          Pai da, bine ca i-am luat de sclavi cu pusca la tampla si acuma tot pe ei ii gasim vinovati de o potentiala prabusire globala.

          Cat de ipocriti si cinici putem fi?

          "D-aia Africa trebuie sa ramana un continent inapoiat". Dar cine esti dumneata sau chiar Hilary Clinton sa decida ca un ditamai continent trebuie sa ramana inapoiat???

          Ce-ai face/zice in locul africanilor care descind dintr-un neam de sclavi cand ti se spune: trebuie sa ramai inapoiat ca altfel ne strici pamantul de sub picioare? Chiar avem nevoie de mai multe conflicte, de mai multe razboaie, de mai mult terorism?

          De ce nu ii suprimam ca pe amerindieni si cu asta basta? Oricum au trait in bezna din toate pdv-urile si Occidentul le-a cultivat numai latura salbatica (le-a impartit arme si motive de macel intre ei insisi, de parca nu erau ei suficient de nebuni, unii).

          E bine ca mor zilnic de foame copii, tineri, femei? Asta e pretul pe care Africa trebuie sa-l pateasca pentru ca noi sa respiram aer proaspat venit din junglele lor (?), pentru ca noi din lacomie am reusit sa stricam ecosisteme la noi acasa? Daca raspunsul e da, cine a decis asta si cu ce drept?

          Pari hotarat ca asa este, deci cu siguranta ai si un raspuns. Da-mi un link la o resursa, o lege, o intelegere care prevede ca Africa trebuie sa ramana inapoiata. Sunt foarte curios.
  • +2 (4 voturi)    
    hahahahahahaha (Duminică, 12 iunie 2011, 1:01)

    Mortar [anonim]

    hahahahahahaha, asta-i buna!!!!

    astia nu cunosc cuvantul 'ipocrizie'. oricum, gluma secolului! hahahaha
  • +2 (4 voturi)    
    nelamurire (Duminică, 12 iunie 2011, 9:09)

    octavian [anonim]

    Doamna Clinton este doar impotriva colonialismului chinez sau al oricarui tip de colonialism?

    Cred ca daca s-ar duce la Banca Mondiala (dupa cum circula zvonul prin targ-targul Whasington) ar putea sa faca mult bine africanilor aflati in suferinta si dependenti de banii pe care numai chinezii vor sa-i dea.
  • +1 (7 voturi)    
    vai ce grijulie (Duminică, 12 iunie 2011, 10:18)

    amin dada [anonim]

    Daca ne punem intrebarea cine a adus Africa neagra in conditiile de dezstru , nu europeni care au distrusa sugand resursele si lasand-o sa moara. Cine a finantat loviturile de stat si razboaiele civile nu S.U.A. cine a sprijinit cei mai feroci disctatori ai Africi nu S.U.A.
    Si acum tanti Clinton incearca sa ne spuna ca ei au intentii bune in Africa . Nimeni nu are intentii bune in Africa, pentru ca toti au tratat africani ca pe niste animele, toti si au batut joc de ei si acum multi sufera. Africa poate renaste doar prin ei insisi precum si cei din tarile arabe. Sa isi mai tina nasul acasa si S.U.A. si China asta comunista care zi dupa zi devine noul U.R.S.S. nu va mai implicati in afacerile interne a niciunui stat pastratiti principiile democratice pentru care tot strigati in lung si in larg dar sunteti voi primi care le incalcati.
    r
  • +3 (3 voturi)    
    Sa nu fim totusi atat de vehementi. (Duminică, 12 iunie 2011, 12:37)

    AlinN [utilizator]

    Declaratia lui HC este logica, desi din alte ratiuni decat cele invocate. China se dezvolta coplesitor, si are de unde sa mai creasca, poate ajunge mult mai puternica decat SUA sau UE, rapoarte americane recunosc ca bugetul real al armatei chineze este mult mai mare decat cifra oficiala de 150 miliarde euro (!!!). La acest fundal adaugati o criza globala de resurse care in final duce la lupta poate nu pentru spatiu vital, dar sigur pentru resurse vitale si obtinem un "amestec" similar perioadei interbelice. In aceasta situatie aproape ca iert dublul standard (cand se trateaza situatiile din Libia versus Arabia Saudita), ipocrizia (cand se deplange soarte bietilor negri asupriti de colonialistii chinezi). Ideea de baza este ca se prefigureaza un mare conflict, poate ultimul iar noi sa fim de partea SUA+UE, desi acestea se afla intr-o stare de ofensiva preventiva, deci momentan au statut de agresori.
  • -1 (1 vot)    
    Galbenii le-au luat caimacul . . . (Luni, 13 iunie 2011, 6:43)

    Vostradamus [anonim]

    Este de notorietate publica - China s-a apropiat dar a si cam depasit "din mers" America la capitole cheie : economie, resurse financiare, productie industriala si comert, potential militar, cercetare si dezvoltare. Cat despre potentialul uman, no comment. Este clar pentru oricine, in scurt timp va fi prima putere a lumii.
    Se prefigureaza o disputa atroce pentru suprematie ; este normal ca Africa sa reprezinte un obiectiv major pentru ambele tabere ; deocamdata, avantaj China pe serviciul US, urmeaza setul decisiv.
    Miza este colosala, iar lupta se da pe toate fronturile si cu toate mijloacele ; cei care vor reusi sa-si cladeasca aliante solide vor invinge. US au intensificat contactele diplomatice cu U. Europeana, Japonia, Rusia, pentru a le atrage de partea lor, dar nici chinezii nu stau degeaba proiectand aliante strategice solide.

    Concluzia ne-o transmite peste secole amicul Nostradamus, care nu se prea inseala : Nu va fi razboi, dar va fi o lupta pentru pace de nu se va mai vedea om cu om, iar rasa galbena va supravietui . . .

    Solutia pentru supravietuire : emigrati in China, casatoriti-va cu un/o bastinas/a si integrati-va in marele efort de reconstructie al Imperiului. Marele Zid va asteapta cu un bol de orez fiert si o salata de legume ecologice, culese de pe un teren fertilizat cu ingrasaminte naturale. Pofta buna !
    • 0 (0 voturi)    
      he he (Luni, 13 iunie 2011, 16:01)

      David [anonim] i-a raspuns lui Vostradamus

      1984 - George Orwell. Cine erau jucatorii? Si unde se bateau cel mai des?