Barack Obama la Ground Zero: Cand spunem ca nu uitam chiar nu glumim

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 5 mai 2011, 20:55 Actualitate | Internaţional

"Atunci cand spunem ca nu vom uita niciodata vorbim foarte serios", a declarat joi presedintele american Barack Obama, referindu-se la atentatele de la 11 septembrie, intr-un mesaj adresat dupa moartea lui Osama ben Laden in cursul unei operatiuni americane. Delaratiile au fost facute in timpul unei vizite solemne la New York, in fata unei echipe de pompieri care a pierdut 15 membri in atentatele din 2001, relateaza USA Today. 

Obama, care a efectuat vizita la cazarma pompierilor inainte de a merge la Ground Zero, a strans mana mai multor persoane.

"Este un loc simbolic al sacrificiului extraordinar care s-a facut in acea zi teribila", a precizat el, laudand curajul pompierilor, care s-au indreptat spre turnurile gemene la 11 septembrie 2001, pentru a ajuta victimele atentatelor.

Presedintele american le-a spus militarilor: "Sunt aici in principal pentru a va strange mainile si pentru a va spune cat de mandru sunt de voi toti."

Atacul asupra lui bin Laden "a trimis un semnal ca nu am uitat sacrificiile extraordinare care au fost facute la 11 septembrie", a spus Obama. "Am facut ceea ce am promis ca vom face."


Citeste mai multe despre   










1320 vizualizari

  • -4 (12 voturi)    
    Legea talionului... (Joi, 5 mai 2011, 21:22)

    Andrei [anonim]

    este compatibila cu cultura crestina? Daca nu uitam nu inseamna ca trebuie sa ne comportam ca si dusmanii nostrii. Cred ca in acest caz s-a gresit fiindca Osama trebuia judecat, la fel ca nazistii. De catre un tribunal din Arabia Saudita. Ca tot sunt prieteni cu americanii. Si in baza dovezilor condamnat. La felul cum l-au lichidat nici Obama nu a fost cu nimic mai bun decit bin Laden. Aceeasi apa si pamint. Hussein si bin Laden. "Crestinul" si "Musulmanul". Nici o diferenta in cazul de fata. Doamne ajuta!
    • +2 (4 voturi)    
      Argument fals. (Joi, 5 mai 2011, 22:08)

      WolfyTM [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Nazistii au fost judecati DUPA razboi, DUPA ce au capitulat.

      Arata-mi comunicatul ca Al Qaeda a capitulat si iti dau dreptate. Pana atunci din punctul de vedere al americanilor (nu zic ca si eu impartasesc punctul lor de vedere) este razboi si era legal sa il matraseasca.
    • -3 (3 voturi)    
      Crima (Joi, 5 mai 2011, 22:20)

      Eclesiastul [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      Nu este vorba de nici o religie aici. A fost înfăptuită o crimă! A murit cineva într-un mod asemănător cu 9/11. Timpul va trece istoria se va scrie iar omenirea va judeca cu alţi ochi ceea ce s-a întîmplat.
    • +2 (2 voturi)    
      true (Joi, 5 mai 2011, 22:37)

      toro [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      Osama trebuia umilit cu un proces. Asa o scapat prea ushor.
    • +2 (2 voturi)    
      comentarii din fotoliu in fata televizorului (Joi, 5 mai 2011, 22:52)

      f [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      si daca OBL era arestat asta insemna dat liber talibanilor la rapiri pentru a-si rascumpara liderul. OBL a declarat "razboi" Americii, a fost "enemy killed in action".
    • -2 (2 voturi)    
      Isus a spus: (Joi, 5 mai 2011, 23:40)

      Pavel [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Iubeste-ti vrasmasul. Razbunarea este a Domnului. Deci.....Cu siguranta ei nu sunt crestini !
  • -1 (1 vot)    
    MDA (Joi, 5 mai 2011, 21:55)

    sabo [utilizator]

    LA FEL ACTIONEAZA SI RUSII..
    LA FEL FACEAU SI NAZISTII!! DECI...TOT UN DRAC!
    E CLAR
    !
  • 0 (2 voturi)    
    joke (Joi, 5 mai 2011, 21:59)

    ady [anonim]

    cum ramane cu building no 7 detonata controlat la 9/11?
  • +2 (2 voturi)    
    draga andrei (Joi, 5 mai 2011, 22:11)

    kronk [anonim]

    Dragule andreias esti cretin.Daca s-ar fi judecat am fi putea afla multe lucruri neplacute.Mai bine asa.Am scapat de un terorist.Or sa urmeze si altii.Ce legatura are credinta crestina cu teroristii musulmani?
  • +2 (2 voturi)    
    Oare? (Joi, 5 mai 2011, 22:51)

    AFM [anonim]

    Pana si crestinii trebuie sa se apere de fiare turbate. In plus, crestinul Obama ca presedinte mai are si obligatia sa apere pe altii. Talionul este despre razbunare. Uciderea lui Osama e chestie de aparare.
  • 0 (2 voturi)    
    amnezie (Joi, 5 mai 2011, 23:24)

    liv [anonim]

    numai acest popor de (din care cu durere fac si eu parte)cretin si format urmasii dacilor impreunati cu toate ciurucurile iimperiului roman( curvele si hotii ) uita ca ca:
    in 92 au votata cu un fost prim secretar
    ca americanii si puterile occidentale ne-au vandut in 1945
    ca voteaza la fiecare 4 anii cu diversi fosti comunist
    adevarul ca meritam sa ajungem sclavi
    am fost sclavii rusilor acuma suntem sclvii americanilor