VIDEO Secretarul american al apararii: Oamenii lui Gaddafi pun cadavre de civili in locurile atacate de aliati

de A.N.     HotNews.ro
Duminică, 27 martie 2011, 10:45 Actualitate | Internaţional

Secretarul american al apararii a declarat duminica ca informatii provenite de la serviciile secrete indica faptul ca soldatii loiali lui Muammar Gaddafi pun cadavre de civili in locurile care au fost bombardate de fortele coalitiei internationale. Intr-un interviu pentru CBS, Robert Gates a afirmat ca unele cadavre au fost mutate dintr-un loc in altul, insa a precizat ca nu stie despre cate cadavre este vorba.

"Avem o multime de rapoarte ale serviciilor de informatii despre oamenii regimului lui Gaddafi care iau cadavrele celor pe care ei i-au ucis si ii pun in locurile atacate de noi", a declarat Gates pentru emisiunea "Face the Nation".

Gates a afirmat ca regimul libian "muta cadavrele dintr-un loc in altul", insa nu a putut preciza despre cate cadavre de civili este vorba.

"Am primit diferite rapoarte pe aceasta tema", a adaugat secretarul american al apararii.

Robert Gates a subliniat ca fortele coalitiei internationale "au fost extrem de prudente in timpul operatiunilor militare". El a laudat fortele aeriene aliate, despre care a spus ca "au facut o treaba extraordinara".

Regimul de la Tripoli a sustinut in ultima saptamana ca, in urma bombardamentelor aliate declansate sambata trecuta, au fost ucisi sute de civili. Oficialul american a respins acuzatiile Libiei potrivit carora raidurile aliate au ucis civili.



Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2736 vizualizari

  • +4 (26 voturi)    
    HAHAHA (Duminică, 27 martie 2011, 10:49)

    Coco [anonim]

    Sa inteleg ca acolo unde dau rachetele americanilor, oamenii nu mor? Astia isi bat joc de noi? Numai in primele zile de bombardament in Irak au murit 10.000 de oameni. Din pacate bombele nu fac discriminari. Dar pina la urma o sa li se infunde si americanilor.
    • -4 (6 voturi)    
      Cadavre de civili. (Duminică, 27 martie 2011, 15:53)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Coco

      Vezi ca astia sunt in stare sa-ti puna si cadavrul tau.
  • +7 (23 voturi)    
    si marmota... (Duminică, 27 martie 2011, 11:06)

    ION I [anonim]

    Mai stim noi despre informatii furnizate de serviciile secrete si nu numai.

    Decat sa o dea in penibil mai bine ar tacea..
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Duminică, 27 martie 2011, 12:23)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui ION I

      sau ne-ar face un bine si ar sta inchisi in "american dream"(land)-ul lor
  • +7 (25 voturi)    
    ipocrizie (Duminică, 27 martie 2011, 11:13)

    gechi [utilizator]

    nu e nici o diferenta intre aliati si Gaddafi, toti sunt niste ipocriti. Probabil informatiile alea sunt la fel de corecte ca cele cu armele de distrugere in masa din Irak.
  • +8 (24 voturi)    
    cata ipocrizie!!!!!!!!!! (Duminică, 27 martie 2011, 11:27)

    k [anonim]

    cum poate cineva sa creada asa ceva?
    ei omoara civili si oameni nevinovati in numele "pacii si democratiei" si zic ca gadaffi le-a pus acolo. nu pot sa cred asa ceva! ce lepre sunt americanii astia.
    nici nu ma mira...CBS comandat de masonerie pana si din logo se vede.
  • +4 (14 voturi)    
    ? (Duminică, 27 martie 2011, 11:36)

    un fost papa lapte [anonim]

    Pana si ministrul de razboi spune ovesti de adormit copii ?

    http://www.phoenixsourcedistributors.com/html/who_killed_neda.html

    http://latimesblogs.latimes.com/washington/2009/06/neda-cia-cnn-killing.html
  • +5 (19 voturi)    
    :)))))) (Duminică, 27 martie 2011, 11:46)

    cristi_an [utilizator]

    asta e ultima bomba in materie de scuze :))))
  • +3 (17 voturi)    
    exact ca la revoluția din 1989 (Duminică, 27 martie 2011, 11:48)

    visio [anonim]

    din România...nașpa de americanii ăștia; presupun că americanii ăia de au omorât, în glumă desigur, civili făceau un film sf nicidecum erau la război...
  • +5 (21 voturi)    
    News (Duminică, 27 martie 2011, 11:48)

    Trifan [anonim]

    Cu tot respectul, stirea asta imi miroase a manipulare tipic "americaneasca".
  • +3 (19 voturi)    
    poveste .. (Duminică, 27 martie 2011, 12:00)

    Adrian F. [anonim]

    banuiesc ca au si arme de distrugere in masa !

    dupa ce oamenii lui gaddafi sunt invinsi, pe gaddafi il captureaza dintr-o vagauna, il judeca, il spanzura .. 5 ani mai tarziu inca vor cauta la .. arme de distrugere in masa !
  • +1 (1 vot)    
    Pentru ce ... (Duminică, 27 martie 2011, 12:04)

    utug [anonim]

    Pentru ce ONU nu trimite o comisie asa cum Libia cere ?

    The Moscow Times despre acelas subiect al cadavrelor:

    Trigger-Happy About Regime Change
    http://www.themoscowtimes.com/opinion/article/trigger-happy-about-regime-change/433714.html

    "Gaddafi si alti lideri libieni au cerut in mod repetat trimiterea unei comisii ONU independente pentru ca Libia nu are nimic de ascuns. Pentru ce nu s-a dat curs acestei cereri ? Despre trimiterea unei comisii nu a fost nici o discutie. [ "Gadhafi and other Libyan leaders repeatedly called for an independent UN commission because they had nothing to hide. Why did the West not take him up on his plea? If the Western reports of Gadhafi’s carnage were, in fact, true, a UN commission would have been a perfect opportunity to prove to the world that the Gadhafi regime was guilty of killing thousands of its own people. But such a commission was not even considered. ... We also were told repeatedly that Gadhafi forces have killed up to 6,000 civilians in the ongoing civil conflict. But is there any proof of this? Where are the 6,000 bodies? Do they exist? ... "]
  • +6 (14 voturi)    
    mai baieti (Duminică, 27 martie 2011, 12:45)

    dr. felix [anonim]

    mai rasfirati si dati tare ca ziceti bine.
    astia cred in filmele cu zombi.
    dar sa lasam gluma, datzi tare !
    nu conteaza ca sefii vostrii, baietii mei de casa, adica pohta si antenescu zic altceva. noi trebuie sa fim pregatiti sa propagandam indiferent de situatie.
    ce daca gaddafi a tras primul si si'a bombardat poporul.
    americanii sunt de vina ! in orice situatie.
    si nu uitati, mai bagati si cu fregata, sa nu se uite.
    de vina e basescu ca americanii sunt sefii lui !
    la vremuri noi, tot noi !
    • 0 (2 voturi)    
      rasouns (Duminică, 27 martie 2011, 13:54)

      dd [anonim] i-a raspuns lui dr. felix

      se pare ca tu ai o problema? te rog sa o rezolvi..
      toate comentariile se refera la scuza americanilor..cu cadavrele gasite la bombardamentele lor.
      toti stim ca exista victime colaterale in astfel de razboaie..dar sa nu manipulezi in halul asta..vai aia aduc cadavre..noi bombardam doar lucruri..nu oameni :).

      ps: iar treaba este ca noi romanii nu avem clasa politica...de 75 ani :(... eu unul nu as baga mana in foc pt un politician roman( totul a mers pe interes)
  • -1 (1 vot)    
    se stia de mult (Duminică, 27 martie 2011, 12:50)

    mihai_sbf [utilizator]

    A trecut deja o saptamana de la inceputul interventiei si unde sunt victimile civile ?

    Din moment ce Gaddafi are control complet asupra televiziunii si a locurilor bombardamentelor de ce nu sunt difuzate imagini cu victimele bombardamentelor ?

    Ziaristii straini au cerut in mod repetat sa fie dusi la locul bombardamentelor si au fost refuzati ! Tot ce au vazut sunt 2-3 instalatii militare.

    Nici macar obiective economice nu sunt bombardate, dar unii tot bat apa din amintirile despre bombardamentele din Iraq sau Serbia.


    Ce a fost in Libya are ca scop ingenunchearea guvernului prin lovituri economice, dar nici nu sunt scopuri umanitare. Este pur si simplu ajutor direct dat revolutionarilor (nu rebeli, pt ca sunt din toata tara), ascuns in spatele limbajului diplomatic.
  • +1 (3 voturi)    
    Nu inteleg... (Duminică, 27 martie 2011, 13:02)

    daniel [anonim]

    ... de ce trebuie sa minta, cand e clar ca o sa-l asasineze pana la sfarsit te Gadafi iar libienii or sa traiasca "bine" si "democratic" ca in Irak.
  • +1 (3 voturi)    
    v-ati incalcat mandatul (Duminică, 27 martie 2011, 13:03)

    eco [anonim]

    onu v-a dat un mandat pentru interdictia de zbor si voi a-ti bombardat cladiri si tancuri.
    din cate se stie cladirile si tancurile nu zboara!
    atunci cand folosesti rachete tomahawk nu numai ca trebuie sa te astepti la oameni morti ci si la morti pe care ii scoti din groapa pe mai multe sute de metri.
    o declaratie recenta a rebelilor a aratat ca intre ei sunt si membri al quaida.
    nu cumva am starnit un viespar si tot roiul se deplaseaza spre europa via libia ?
    recent presedintele basescu a avertizat asupra acestei posibilitati.
  • 0 (2 voturi)    
    aham (Duminică, 27 martie 2011, 13:12)

    dan [anonim]

    ..si marmota invelea ciocolata in staniol...
  • +3 (5 voturi)    
    Corect (Duminică, 27 martie 2011, 13:26)

    altul [anonim]

    Cei fideli regimului pun cadavre de civili în locurile bombardate de aliati. Si nu numai atât : le mai SI MUTA DINTR-UN LOC ÎN ALTUL !!

    Le vede lumea. Între timp, bombele aliatilor curg puhoi. De la o bomba la alta, cei fideli regimului, se tot plimba cu cadavrele dupa ei.

    Între timp, nicio bomba aliata nu a atins vre-un civil.
  • 0 (6 voturi)    
    basmele americanilor... (Duminică, 27 martie 2011, 13:50)

    danarad [anonim]

    ...vai,vai, vai da prosti ne mai cred....bine ca nu au zis ca cadavrele merg singure acolo...
  • -3 (7 voturi)    
    Incredibil! (Duminică, 27 martie 2011, 14:03)

    Diogene [anonim]

    Da, incredibil! Nu declaraţia lui RObert Gates e incredibilă, ci faptul că din zece postaci, nouă îl cred mai degrabă pe animalul de Ghaddafi decât pe secretarul american al apărării. Avem în faţă două tabere: 1. Ghaddafi. Descreieratul care păteşte străini cu 1000 dolari pentru fiecare cadavru de cetăţean libian. Care declara că Libia e liniştită şi revoltele nu există, în condiţiile în care jumătate ţara era ieşită de sub controlul guvernamental. Care e atât de barbar, încât propria sa armată l-a abandonat, fiind sprijinit de marcenari. Un dement care e dovedit ca autor al unui atac terorist împotriva europenilor. 2. Un secretar american. Guvernamental al celei mai evoluate democraţii din lume. Al unei ţări civilizate, evoluate, democrate.
    Şi din zece românaşi postaci, nouă îl cred pe Ghaddafi!
    Trataţi-vă. Aţi pierdut demult contactul cu raţiunea.
    • +4 (4 voturi)    
      Tu ne crezi idioti? (Duminică, 27 martie 2011, 16:22)

      barbidoc [anonim] i-a raspuns lui Diogene

      E ca si cum eu ti-as trage un pumn in nas si motivez ca fac inviorarea de dimineata.
      E vina ta ca te aflai in raza mea de actiune.
      • 0 (2 voturi)    
        Te referi (Duminică, 27 martie 2011, 17:17)

        tzetze19 [anonim] i-a raspuns lui barbidoc

        ...la Gaddafi, nu? Oare cati conationali de-ai nostri i-au crezut pe americani in raidurile impotriva Yugoslaviei. Mai apoi s-au descoperit gropi comune...
        Ce m-a suparat este intarzierea cu care au intervenit in favoarea rebelilor. Dar bine si asa. Da, Libia are petrol si americanii nu-s ingeri, imbina rolul justitiarului cu profitul. Totusi, crede cineva ca poporul libian se bucura de petrolul existent in subsol? Cel mult Gaddafi si clica lui! Iar cu banii de pe petrol isi plateste mercenarii sa-si ucida propriul popor. Da, 9 din 10 sunt cu acest satrap, le aduce aminte de Ceasca si de ordinea si disciplina de odinioara. Din pacate, ca romani, nu stim inca sa pretuim libertatea si sa facem sacrificii in numele ei. Cine s-a abtinut? China, Rusia, doua "modele" de democratie, si Germania, cu interese masive in Libia si aflata-n prejma alegerilor. Cat de naiv poti fi sa-l mai sustii pe acest nebun care-si ucide propria natie (doar pentru a infiera interesele economice americane)?
      • 0 (2 voturi)    
        Da. (Duminică, 27 martie 2011, 18:56)

        Diogene [anonim] i-a raspuns lui barbidoc

        Răspunsul meu e da. Orice om care susţine un criminal dement trebuie să aibă mari probleme de funcţionare. Singura voastră scuză poate fi că vă plăteşte cineva să postaţi cu atâta ardoare în sprijinul dementului.
  • +2 (4 voturi)    
    Ca si in Iraq ? (Duminică, 27 martie 2011, 14:03)

    Seby [anonim]

    Si oamenii lui Saddam aveau arme de distrugere in masa care pana la urma s-au dovedit a fi inexistente. Cate zeci sau sute de mii de oameni nevinovati au murit oare de atunci in Iraq ? Sunt convins ca daca in Libia nu ar fi decat nisip si pietre nu ar interesa pe absolut nimeni ce se petrece acolo. Acelasi lucru s-ar intampla si in cazul in care Gaddafi ar fi omul americanilor. Vezi cazul Musharraf din Pakistan !
    • -1 (1 vot)    
      Adica... (Duminică, 27 martie 2011, 18:23)

      tzetze19 [anonim] i-a raspuns lui Seby

      ...cu Saddam le era bine irakienilor. Cati au murit in Irak pana in 2003? Nimeni nu ia in calcul atrocitatile facute de Saddam in anii dinainte. Adica acest conducator mult iubit si stimat a fost fortat sa plece pentru ca petrolul sa fie exploatat de americani si englezi. Asa si este, dar macar au scapat de Saddam. Si irakienii si americanii. Nu l-au plans multi. Din pacate lipsa dovezilor existentei armelor de distrugere in masa, atrocitatile din inchisorile irakiene facute cu acordul si la indemnul celor mai inalte oficialitati americane i-au transformat din posibili eliberatori in forte de ocupatie, in agresori. Au gresit si-n timpul primului razboi din Golf, cand rebelii irakieni, incurajati de Bush sr., au murit ca mustele asteptand un ajutor ce nu avea sa vina niciodata. Administratia Bush jr. a facut un imens deserviciu cauzei democratice si vor trece generatii pana vor reusi sa-si "spele" pacatele. In plus, Bush jr. a preluat o economie infloritoare si a predat una inglotata in datorii. Uneori mai alegi si gresit! Dar e bine c-o poti face! Cat timp nu-l alegi pe Hitler! Concluzie: cat timp nu vine un alt Saddam sa-i conduca, inca nu-i rau! La fel si-n Libia. Oricum petrolul il iau altii, nu poporul. Exemplul petrolului romanesc va spune ceva? Si n-a fost interventie militara!
    • 0 (0 voturi)    
      petrolul din Iraq (Marţi, 29 martie 2011, 8:11)

      Socrates [anonim] i-a raspuns lui Seby

      Uite aici lista contractelor de expolatare a petrolului din Iraq in 2009. Americanii au 2 participatii din 18.
      Curat vampiri, ce mai!

      http://en.wikipedia.org/wiki/Iraq_oil


      Tin sa-ti reamintesc interventiile SUA in Bosnia, Kosovo, Somalia, Haiti, Panama, Afganistan etc - toate tari fara resurse.
      Astea ar fi doar interventiile militare, au mai avut destule interventii umanitare in decursul anilor.
      Asa ca nu mai veni cu aberatiile astea cu goana dupa petrol.
  • +1 (3 voturi)    
    AMERICA (Duminică, 27 martie 2011, 14:11)

    HESS [anonim]

    Este predeterminata sa aduca foametea si razboiul in numele democratiei.SIMON BOLIVAR.
    America demult nu mai este in mainiile americaniilor.
    • 0 (0 voturi)    
      foarte interesant (Marţi, 29 martie 2011, 8:24)

      Socrates [anonim] i-a raspuns lui HESS

      Bolivar a murit in 1830, data pana la care SUA au purtat razboaie doar pe teritoriul lor, si in general au cam luat-o pe cocoasa de la marea putere a vremii care era Anglia.
      Asta ca sa nu mai spunem ca Bolivar a fost un fel de Napoleon al Americii de Sud (dar mai ghinionist), a inceput ca si revolutionar si a incercat sa instaureze dictatura personala.

      Nu ai cumva si un citat din Iulius Cezar despre tirania Americii?
  • +1 (1 vot)    
    Aceeasi oameni (Duminică, 27 martie 2011, 19:43)

    Laurentiu [anonim]

    Citesc si ma minunez.Adica Gadhafi e un sfant si americanii parsivi.Nu uitati ca acolo e dictatura si dictatorii fac orice cand le fuge pamantul de sub picioare( vezi Ceausescu ).Aceleasi comentarii se puteau citi in Scanteia ceausista.
  • 0 (0 voturi)    
    Este ... (Duminică, 27 martie 2011, 20:18)

    Tetcipe [anonim]

    Este bine pentru poporul libian ca scapa de Gaddafi. Vin vremuri bune. Se va intoarce pe tron Muhammad al-Senussi, nepotul lui Idris detronat de Gaddafi in 1969. Libia va fi din nou un mare prieten al Americii precum Arabia Saudita unde rege este Abdullah, fiul celei de a 8-a sotii (din22) a regelui Saud. America va detine din nou Wheelus Air Base parasita din cauza lui Gaddafi. La cele 900 baze militare in 135 tari America va avea inca o baza. Plus OIL.


    Libya's 'crown prince' makes appeal.
    [Muhammad al-Senussi calls for the international community to help remove Muammar Gaddafi from power.]
    http://english.aljazeera.net/video/africa/2011/02/201122416028655869.html

    Wheelus Air Base
    lhttp://www.youtube.com/watch?v=k_TEelPBX8U
  • 0 (0 voturi)    
    Arab League ... (Duminică, 27 martie 2011, 20:51)

    ¤)¤ [anonim]

    Arab League condemns 'bombardment of civilians' in Libya‎

    http://www.youtube.com/watch?v=MJobxOYDz0A

    Amr Moussa, head of the Arab League: “What is happening in Libya differs from the aim of imposing a no-fly zone, and what we want is the protection of civilians and not the bombardment of more civilians.”