VIDEO Papa Benedict al XVI-lea si-a cerut scuze pentru abuzurile sexuale ale preotilor catolici

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 iulie 2008, 12:09 Actualitate | Internaţional

Papa Benedict al XVI-lea le-a cerut scuze australienilor pentru abuzarea sexuala a copiilor de catre unii preoti catolici, transmite BBC.

Vorbind la o adunare a episcopilor in Sydney, Papa a vorbit despre "rusinea pe care toti am simtit-o" si a cerut ca vinovatii sa fie deferiti justitiei. In discursul sau de la Catedrala St Mary, Suveranul Pontif a afirmat ca "ii pare rau pentru durerea si suferinta pe care victimele le-au indurat".

"Aceste faradelegi, care constituie o grava tradare a increderii, merita condamnate fara echivoc", a afirmat Papa, adaugand ca "cei responsabili pentru aceste ticalosii trebuie adusi in fata justitiei."

O organizatie ce apara drepturile victimelor abuzurilor a criticat discursul Suveranului Pontif, afirmand ca Papa ar trebui sa se intalneasca cu cei abuzati pentru a-si cere scuze in persoana. Reprezentanti ai organizatiei Broken Rites au declarat ca scuzele Papei "nu sunt suficiente". "Victimele doresc actiune, nu doar cuvinte", au declarat acestia.

Broken Rites a precizat ca au fost 107 condamnari impotriva prelatilor catolici din Australia, acuzati de abuzuri sexuale. Organizatia sustine ca numarul abuzurilor atinge insa cateva mii.

BBC sustine ca nu exista deocamdata nici o confirmare imediata ca Papa Benedict al XVI-lea se va intalni cu victimele abuzurilor, asa cum a facut-o in Statele Unite in timpul calatoriei efectuata in aprilie, cand si-a exprimat, de asemenea, rusinea pentru scandal.

BBC precizeaza ca unele dintre victime s-au plans ca biserica din Australia a incercat sa blocheze solicitarile de despagubire si sa musamalizeze anumite cazuri.

Papa viziteaza Australia pentru a marca Ziua Mondiala a Tineretului, la sarbatoare participand mii de tineri catolici din intreaga lume.























Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

871 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    Religia catolica o mare farsa? (Sâmbătă, 19 iulie 2008, 15:35)

    Mihai [anonim]

    Religia crestinismuli catolic nu este o mare farsa, daca slujitorii acesteia, multi dintre ei, ajung sa violeze - agreseze sexual, copiii eroniasilor? Valorile crestinismului sunt in primul rind valori emotionale, alturismul, sacrificiul din iubire etc... Valorile acestea apar mai mult la oamenii cu educatie putina. Papa are educatie multa, stie 12 limbi straine, deci este probabil ca papa are un suflet marunt... cu cumva papa este diavolul ajuns sa conduca crestisismul occidental?
    • +2 (2 voturi)    
      Tu faci misto de noi? (Duminică, 20 iulie 2008, 11:54)

      Imperialistu' [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      De unde pana unde valorile crestine apar la cei cu educatie putina? Ce-i cu miturile astea tembele? Si cum e cu catolicismul - papa este diavaolul pentru ca isi cere scuze pentru niste abominatii de care nu este el vinovat? Unii dintre noi sufera cu capul, maestre ortodox.

      N-ar strica sa-ti vezi lungul nasului, uite-ti lectia crestina pe ziua de azi.

      P.S. Daca bisericile ortodoxe au colaborat cu comunistii, dupa mintea ta inseamna ca crestin-ortodoxia este o mare farsa?
    • +2 (2 voturi)    
      Domnule Mihai, haideti sa gandim inainte de a afir (Duminică, 20 iulie 2008, 15:19)

      Trebonius [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      Daca pentru dumneavoastra diavolul reprezinta un simbol al educatiei care a ajuns sa conduca "crestisismul" imi pare foarte rau.
      Desigur, acei preoti care au comis asemenea fapte sunt cel putin de neiertat, dar sa nu uitam ca suveranul pontif i-a condamnat, nu le-a luat apararea tainuindu-le sau negandu-le vinovatia.
      Pe de alta parte, "exagerat de mult prea fericitul" nostru patriarh inca nu a condamnat niciodata atrocitatile ortodoxismului romanesc din perioada comunista. Sau poate dumneavoastra considerati ca acei intelectuali meritau sa fie odansditi deoarece erau oameni educati si, prin urmare, discipoli ai diavolului?
  • -1 (3 voturi)    
    oameni bolnavi(daca se pot numi oameni) (Sâmbătă, 19 iulie 2008, 20:27)

    muky [anonim]

    sigur ca cei din org.ce apara drepturile victimelor abuzate sexual,nu sunt multumite cu scuzele prezentate de inaltul prelat catolic si vor ceva mai mult,dar ma intreb, cine va putea aduce inapoi copilaria acelor copii abuzati,nimeni si nimic(din pacate);nu spun sa fie arsi pe rug(preotii vinovati),cum facea inchizitia(pt.lucruri mult mai marunte,fiind considerat eretic),suntem totusi in mileniul 3,dar ar trebui judecati si date pedepse exemplare care,pt.cazurile mai grave sa mearga pana la castrare in public,caci altfel nu se va stopa acest fenomen;eu daca eram in locul unui parinte cu copil abuzat faceam rost de o arma si il impuscam(dar nu dintr-o data,ca murea prea usor-de la picioare pana la punct terminus organe sexuale).pe urma n-avea legea sa-mi faca ce a vrea.mi-ai nenorocit copilul te-am executat(ochi pt.ochi dinte pt.dinte)legile in lume sunt prea blande pt.infractori;daca ai bani scapi basma curata aproape din orice situatie.dureros pt. nevinovati(si in special pt. copii)
  • +1 (3 voturi)    
    comentariul meu? (Sâmbătă, 19 iulie 2008, 22:26)

    muky [anonim]

    d-lor,dupa cat timp apare un comentariu?,o ora ,doua,o zi sau daca e prea acid niciodata?
    astept raspuns;MULTUMESC
  • -3 (3 voturi)    
    ? (Duminică, 20 iulie 2008, 0:57)

    dumi [anonim]

    De ce trebuie sa-si ceara scuze? Niste intamplari nefericite sunt definitorii pentru catolicism? Nu pricep...
  • +3 (3 voturi)    
    Daniel, asteptam (Duminică, 20 iulie 2008, 5:50)

    AP [anonim]

    Pe cand o iertare ceruta de Patriarhul Daniel poporului roman, in numele pacatelor comise de preotii colaborationisti cu Securitatea?
    • 0 (0 voturi)    
      N-ai sa vezi (Duminică, 20 iulie 2008, 11:55)

      Imperialistu' [anonim] i-a raspuns lui AP

      Ortodoxia noastra romaneasca are alte preocupari.
  • +1 (3 voturi)    
    trist sa constati (Duminică, 20 iulie 2008, 10:00)

    arno [utilizator]

    ...ca se petrec astfel de grozavii, menite a discredita o institutie remarcabila,precum biserica catolica pastorita de oameni deosebiti, cum era Ioan Paul al 2-lea, al carui continuator este actualul papa; dar,merita remarcata sinceritatea cu care Benedict al 16-lea se confrunta cu realitatile atat de neavenite, chiar rusinoase, dupa cum spune Domnia Sa !; adica, merita remarcat curajul si probitatea de a oferi victimelor in cauza chiar(sau indeosebi ! ) dreptul de a cere si de a primi despagubiri, pe langa cuvintele de compasiune si regret, deoarece gravitatea ofensei este inimaginabila; am vrea sa auzim ca si altii,pe la noi, care sa-si recunoasca , in auzul enoriasilor lor, uratele obiceiuri , in caz ca vrem sa ne comparam cu altii.
  • +1 (3 voturi)    
    este trist (Duminică, 20 iulie 2008, 10:36)

    arno [utilizator]

    ...sa constati ce se intampla ;este insa notabil faptul ca realitatile acelea,foarte incomode,sunt nu doar recunoscute dar se cer scuze,se asigura o solidaritate cu victimele;merita de observat umilinta asumata de papa.
  • -1 (1 vot)    
    sa-i pupam in frunte... (Duminică, 20 iulie 2008, 17:38)

    muky [utilizator]

    ...si sa-i felicitam ca ne-au agresat sexual copii????!!!!!;cati popi catolici(care au agresat copii) au fost pedepsiti dpdv al canoanelor bisericesti?-nu s-a facut nicio prezentare de vreun inalt prelat catolic;dar ceeace este mai trist e ca nimeni din anturajul acestor "lupi" imbracati in blanuri de oaie ,nu i-a depistat din timp ca sufera de deviatii sexuale, si sunt un pericol pt. copii ce frecventeaza acele lacase de cult,care culmea,ar trebui sa formeze acel suflet nevinovat(al copilului agresat) si nicidecum sa-l nenoroceasca pe viata(psihic si poate si fizic)-ce masuri s-au luat ca sa nu se mai intample astfel de nenorociri?-eu cred ca niciuna,caci asta e boala mai veche in biserica catolica.mare pacat pt. acei copii si parintii lor
  • 0 (0 voturi)    
    cere de iertare (Luni, 21 iulie 2008, 21:49)

    Mihai [anonim]

    Cand vom vedea o cerere similara de iertare din partea reprezentantilor BOR pentru faptul ca au colaborat cu sistemul comunist si au dat porunca ca sa se predica doctrina comunista in bisericile ortodoxe?