Ofensiva a Madridului impotriva refendumului pentru independenta Cataloniei: Politia a sigilat 1.300 de scoli si a ocupat centrul de comunicatii regional / Catalanii spun ca nu renunta si ca scrutinul se va tine

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 14:02 Actualitate | Internaţional

Catalanii, hotarati sa organizeze duminica referendumul de independenta
Foto: Captura YouTube
Guvernul spaniol a declansat o ofensiva in care foloseste toate mijloacele care ii stau la indemana pentru a opri referendumul pentru independenta din Catalonia, declarat ilegal de autoritatile de la Madrin. Politia spaniola a sigilat peste jumatate din scolile din Catalonia unde ar trebui sa fie sectii de votare si a ocupat centrul de comunicatii al guvernarii regionale, potrivit Reuters.

Madridul a anuntat sambata ca politia a sigilat 1.300 din cele 2.315 scoli din Catalonia unde trebuia sa aiba loc scrutinul. 

De asemenea, o sursa guvernamentala a dezvaluit ca 163 de scoli cu sectii de votare au fost ocupate de familii catalane. Locuitorii din regiune care sprijina referendumul au petrecut noaptea in scoli incercand sa se opuna ordinului politiei de a evacua si de a inchide sectiile de votare inainte de ora 6.00 dimineata a zilei de duminica. Scrutinul ar trebui sa inceapa la ora 9.00.

Fortele de ordine au ocupat si centrul de comunicatii al guvernarii regionale, dar liderul catalan Carles Puigdemont a declarat ca referendumul va merge oricum inainte.

"Totul este pregatit la peste 2.000 de puncte de votare, au urne si buletine de vot, tot ce este necesar pentru ca oamenii sa-si exprime opinia", a spus Puigdemont.



Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

3363 vizualizari

  • -5 (23 voturi)    
    Democratie in Spania ??? (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 14:26)

    democtrates [utilizator]

    Vointa unei natiuni, indiferent in ce parte a lumii ar fi, se respecta. Aplicarea fortei va naste replica, si din pacate vor suferi oameni nevinovati. Daca lasau spaniolii sa se faca referendumul normal, nu castigau cei care vor separarea Cataluniei, asa multi indecisi vor vota separarea.
    Trebuiau facute negocieri dure, acordarea de privilegii dar mandria spaniola nu suporta. Vezi dialoguri Real Madrid-Barcelona.
    Guvernul de la Madrid a gresit si va suferi consecintele.
    Ca o paralela la Tinutul secuiesc, da-le autonomia, taie-le curentul si gazele(pe care oricum nu le au desi gazoductul principal este la 30 km, dar nu vrea Transgaz sa le faca conectarea) , izolazeza-i, nu mai face contracte cu ei si vor veni in genunchi sa te primeasca inapoi.Si atunci tu ai mana forte. Ori guvernantii de azi nu stiu politica doar au in gand cum sa se imbogateasca.
    Istoria va dovedi ca am avut dreptate.
    • -1 (15 voturi)    
      indiscutabil (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 15:18)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

      ca "ai dreptate" :D
      Dar nu ar fi mai onest sa sa stai in banca ta pe plaiurile mioritice?
      • 0 (6 voturi)    
        Si nu ar fi mai corect (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 15:35)

        Nickson [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        sa stai acolo unde esti si sa nu intervii in discutiile celor de "pe plaiurile mioritice"?
      • +2 (6 voturi)    
        Ce inseamna sa fi onest??? (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 16:23)

        democtrates [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        Poate la scoala ti s-a spus sa stai in banca ta, dar dupa '90 am dreptul de a-mi spune o parere, zic eu, o "simpla constatare a ideologiei mele despre lume si viata". Daca te deranjeaza nu-mi scrie, dar am dreptul ca cetatean al acestei tari, contribuabil si inca generos sa-mi spun o parere, idee, mi se pare absurd sa-mi spui sa stau in banca,mea, deci cu alte cuvinte "Ciocul mic". Mi se parea normal sa vii cu o alta ide e de a combate sau a dezbate cea ce eu ma scris. Dar din pacate cred ca si tu esti " membru de partid" platit sa screi contreD-ul doar promite nu da si bani.
        Cu stima.
    • 0 (8 voturi)    
      De cand asteptai tu un prilej (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 16:47)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

      sa o bagi pe asta cu "vor veni in genunchi", mai mocofane.
  • -3 (13 voturi)    
    Doar despre bani. (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 15:17)

    unTaran [utilizator]

    Aia vor autonomie doar că sa își administreze singuri banii.
    • +4 (6 voturi)    
      ti se potriveste... (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 16:04)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui unTaran

      nick ul...si ce vrei sa spui!?!..ca voua, taranilor , va administreaza banii altcineva... poate, pt ca nu va duce capul sa o faceti singuri...poate ca catalanii stiu mai bine ce sa faca cu banii lor...
  • +9 (19 voturi)    
    trist (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 15:30)

    gelu antigelu [utilizator]

    guvernul spaniol e deja in vrie. asa se intampla cand esti suficient de prost sa-ti imaginezi ca aia se vor speria. mai mult ii intarati.
    as vrea sa vad si eu cum o sa-i opreasca cand milioane de oameni vor iesi in strada.
    nu ai cum sa pui pumnul in gura unui popor care vrea independenta. nu in Europa.
    • -1 (3 voturi)    
      Mai usor cu pianul pe scari (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 18:34)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui gelu antigelu

      Doar elita catalana are nume de familli catalane, grosul poporului este format din emigranti spanioli. Principalele nume de familie folosite la Madrid au aceeiasi concentratie si la Barcelona. Undeva prin anul 1900 Catalonia avea cea mai mica rata de fertilitate din europa, de, erau burghezi, si faceau putini copii, asa ca si-au propus ca toti invitatii sa le dea "un suflet catalan". Daca cineva este autoritar in Catalonia astia sunt nationalistii catalani care iti da amenta ca nu scrii in vitrina din magazinul tau in catalana, ba chiar exista si un app pe telefoane ca sa denunti brutarul din colt daca nu se supune, In catalonia exista ore de limba romana in scoli, dar nu si de spaniola.
      • +2 (2 voturi)    
        hm (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 23:06)

        gelu antigelu [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

        nu prea are logica ce spui. daca sunt atat de minoritari cei care vor independenta de ce apar actiuni d-astea disperate din partea guvernului central. pentru ca sunt disperate. si dau foarte prost oricum ai lua-o.
    • -1 (3 voturi)    
      raspunsul 2 (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 18:38)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui gelu antigelu

      Undeva prin anul 2012 indpendentistii stateau bine in sondaje 45%, acum au scazut la 34%, si liderii independentisti disperati s-au gandit sa faca circul asta in speranta ca Guvernul central o sa-i reprime dur si asa por urca in sondaje. Orice om serios stie ca 34%, nu-ti da independenta, si ca in spate sunt alte calcule politice. Autonomiile din spania au cea mai larga libertate din lume, chiar mai mult decat statele din EEUU sau cantoanele din Elvetia, asa ca povestea cu represiunea din Madrid nu tine.
  • +2 (6 voturi)    
    Independenta (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 17:42)

    Albion [utilizator]

    Astia nici nu stiu ce ii asteapta daca obtin independenta.Sunt spalati pe creier de niste borfasi care au ca unic scop puterea totala in aceasta regiune.Nu o sa curga lapte si miere pt catalani pt mult timp de acum in colo ...mai degraba o sa ploua cu rahat.
    • +2 (4 voturi)    
      asa o fi!! ..o sa ploua.. (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 19:56)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Albion

      la voi in rom cu rahat , ca si pina acum...ca voi sunteti condusi de borfasi , pt ca sunteti multi in popor si mai sunteti si imbecili....
  • +2 (2 voturi)    
    Doresc o independenta financiara (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 18:14)

    romanica2020 [utilizator]

    Daca n-ar fi avut o economie solida, ar fi dorit o independenta financiara si teritoriala ?
    • 0 (0 voturi)    
      exact! (Duminică, 1 octombrie 2017, 10:27)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui romanica2020

      iar spre deosebire de "autonomistii" din Secuime, catalanii nu-si fac planuri bizuindu-se pe ajutorul altei tari (Ungaria, in cazul secuilor)