VIDEO Proteste de amploare in Polonia pentru apararea institutiilor mass-media publice

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 19:08 Actualitate | Internaţional

Protest in Polonia pentru apararea mass-mediei publice
Foto: Captura YouTube
Zeci de mii de polonezi au manifestat sambata in strada in mai multe orase din tara impotriva subordonarii de catre guvernul conservator a institutiilor mass-media publice, relateaza Agerpres.

Cea mai mare manifestatie a avut loc la Varsovia, unde 20.000 de oameni, potrivit estimarilor autoritatilor locale, au protestat in fata sediului televiziunii publice din centrul capitalei poloneze.

Manifestantii au scandat: "Presa libera, Polonia libera", "Presa democratica!", precum si sloganuri antiguvernamentale.

Manifestatiile au fost organizate la apelul Comitetului de aparare a democratiei (KOD), o initiativa cetateneasca, si au avut loc atat in capitala, cat si in alte 20 de orase din Polonia, in special in fata sediilor redactiilor regionale ale televiziunii publice TVP.

Presedintele polonez Andrzej Duda a promulgat zilele trecute noua lege privind mass-media publice, in pofida avertismentelor venite din partea institutiilor europene si a protestelor organizatiilor europene de presa.

Noua lege trece televiziunea si radioul publice sub control guvernamental si, potrivit AFP, vineri au fost deja facute schimbari in conducerile acestor institutii.



Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Locul din Romania care l-a fascinat pe Printul Charles si l-a "facut" sa se plimbe prin ploaie. "Nici nu mi-a venit sa cred"

Ploaia torentiala nu l-a impiedicat pe Printul Charles sa se plimbe pe pajistile lui preferate din Romania. Sosit de luni seara in Valea Zalanului din Covasna, unde are un conac, mostenitorul tronului britanic si-a dedicat ziua plimbarilor prin natura.
3781 vizualizari
  • 0 (0 voturi)    
    Pai da... (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 19:19)

    nu ma face sa ma ridic la tine [utilizator]

    Si cand te gandesti ca ungurasii lu' Orban sunt singurii care sustin asta... vai de capul lor.
  • -4 (26 voturi)    
    Hopa! (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 19:52)

    shlomo_bernstein [utilizator]

    maidan in Polonia, isi iau tara inapoi! Va suna cunoscut scenariul? V-am zis ca nu mananca multa paine guvernul si presedintele nou-veniti!
    A deranjat pe cineva acolo sus, ca si raposatul Kaczynki!
  • -3 (23 voturi)    
    Ce alegeri? Tinerii frumosi si liberi, asta-i baza (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 20:17)

    newlook [utilizator]

    "Parliamentary elections to both the Sejm and Senate were held in Poland on 25 October 2015.

    [...]

    Official results, announced on 27 October, gave the conservative Law and Justice Party a majority, with 235 of 460 seats (51 percent).[3]

    [...] It was also the first election in Poland since the introduction of liberal democracy in 1989 that a party won an absolute majority in parliament..."
    ================

    Ce sa se mai incurce Soros si altii ca poporul polonez a decis "cu majoritate absoluta, prima data dupa '89".

    Soros zice altfel, tinerii frumosi si liberi, ONG-isti de nadejde au fost activati via feisbuc. Long live Maidan !!!
    • 0 (0 voturi)    
      Doar voi 2 ati rămas de serviciu (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 21:28)

      Mustata lui Dragnea [anonim] i-a raspuns lui newlook

      in seara asta ? Să inteleg că voi sunteti activati non-stop ? Eram doar curios in priviinta programului , de cine sunteti activati stiu .
    • 0 (0 voturi)    
      polonia (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 21:34)

      ano [anonim] i-a raspuns lui newlook

      Care majoritate ? 37 % din total alegatori, ce reprezinta 16 % din cei cu drept de vot.
      • 0 (2 voturi)    
        51%, nu 37% (Duminică, 10 ianuarie 2016, 16:11)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui ano

        51%, nu 37%. Sistemul electoral, deh.
        Apoi, chiar aia 16% despre care vorbesti tu reprezinta 6-7 milioane. Cat reprezinta aia 20.000 "frumosi si liberi" ai lui Soros? Zero virgula cat?

        Cati alegatori a avut Ciolos sau guvernul "tehnocrat" ONG?
  • +4 (10 voturi)    
    mai (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 21:26)

    bec [utilizator]

    lasati tovarasi trolli maidanul, ca nu e nicio legatura.
    Pina la urma kachinski a murit la smolensk in circumstante cel putin dubioase, iar pis e profund antirus. Ianukovici cocalarul cu gradina zoo e bine merci in rusia.
    • +1 (1 vot)    
      clarificari (Duminică, 10 ianuarie 2016, 11:24)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui bec

      si mai trebuie spus ca PiS a procedat la o bine-venita curatare a institutiilor statului polonez (armata, servicii, justitie) de persoane care aveau CV oficial cu parcurs la Moscova.

      Actuala opozitie a dat o serie de legi total-antidemocratice prin care inainte de plecare si-a plasat oamenii peste tot. La Curtea Suprema avea 100% majoritate favorabile (15 din 15) exact in baza acestei legi date inainte de plecare.

      Desigur, Jungheru-pasa, cel care denunta "diktatul" american, isi declara filiatia pro-Putin, pro-Islam si o felicita pe Merkeloglu-bey pt. ca "rezista presiunii opiniei publice" in chestiunea invaziei islamice - ei bine, acest personaj sinistru vine si acuza PiS de deriva autoritara...

      Sila!