Vasile Blaga: Nu este necesar sa se discute remanierea guvernamentala. Premierul poate propune oricand schimbarea vreunui ministru

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 5 mai 2010, 11:29 Actualitate | Esenţial

Ministrul Administratiei si Internelor, Vasile Blaga, sustine ca nu s-a discutat in sedinta Guvernului o posibila remaniere si "nici nu este necesar" acest lucru. Potrivit ministrului, premierul Emil Boc, ar putea, oricand doreste, sa propuna presedintelui Traian Basescu schimbarea ministrilor.

Elena Udrea, ministru al Dezvoltarii, a declarat marti ca este posibil ca presedintele Traian Basescu sa ia in calcul ideea unei remanieri, in cazul in care Guvernul nu face o reducere a cheltuielilor, scrie Agerpres.

Raspunsul Elenei Udrea face referire la afirmatiile consilierului prezidential Sebastian Lazaroiu, care a declarat, intr-un interviu pentru Adevarul, ca nu se mai poate amana reducerea cheltuielilor din sectorul bugetar.

Consilierul prezidential Sebastian Lazaroiu a declarat, intr-un interviu acordat cotidianului 'Adevarul', ca evaluarea in vederea unei posibile remanieri ar putea avea loc in toamna.

De asemenea, viceprim-ministrul Marko Bela a spus ca Executivul ar putea fi remaniat la toamna sau spre sfarsitul anului.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

871 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    adevarat (Miercuri, 5 mai 2010, 10:44)

    andra [anonim]

    se face atata tam-tam pentru nimic, cu informatii luate din surse neoficiale, cu presupuneri si supozitii. la urma urmei nu e nevoie de zeci de emisiuni tv, dezbateri si sute de articole pentru ca premierul sa il remieze pe unul dintre ministri.
    • -1 (5 voturi)    
      Adevarul e... (Miercuri, 5 mai 2010, 12:22)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui andra

      ...ca Guvernul trebuie lasat sa lucreze in liniste. In secret daca se poate...
      Si ce ministru ar trebui demis? Vladescu? Adica Vladescu creste taxele asa de capul lui, nu? Ma faci sa rad !
      Draga mea...primul responsabil pt incompetenta Guvernului este BOC ! El il conduce.
      Nu ai angajat oamenii care trebuie? Pai inseamna ca esti praf, ca nu-ti poti conduce echipa, ca nu ai nici un cuvant de spus. In concluzie...nu ai ce cauta in fruntea Guvernului. Iar daca tu nu ai ce cauta...nici ceilalti nu au ce cauta.
      In cazul in care 1-2-3 ministri si-au facut treaba...cu siguranta vor fi alesi in noul Guvern. Oricum echipa de soc Vindeanu, Udrea, Berceanu si Blaga nu va lipsi, deci nu-ti fa griji draga Andra...daca e sa fie cineva sacrificat, doar Boc va fi acela...cu toate ca ma indoiesc. Il vor scimba pe Vladescu si isi vor continua hotiile.
      Jos Guvernul ! TOT Guvernul ! Avem nevoie de oameni competenti, nu de gasti politice.
      • +2 (2 voturi)    
        Unde sant oamenii competenti din tara asta ? (Miercuri, 5 mai 2010, 13:01)

        gelu [anonim] i-a raspuns lui bgd

        Cine mai este competent in tara asta ? Competentii devin incompetenti dupa ce ajung la guvernare .Guvernarea corupe competenta?Ce se intampla cu programul PDL ? Sau si ei audevenit psdisti si pnlisti adica politicieni cu ceafa groasa si burta mare ?
      • +1 (1 vot)    
        Politicienii cu jeepuri (Miercuri, 5 mai 2010, 13:04)

        costi [anonim] i-a raspuns lui bgd

        Politicienii cu jeepuri sant specia cea mai prolofica de politicieni.Ei au nevoie de jeepuri pentru prestigiul lor .Ce o sa zica lumea daca nu aree jeep?Se face de ras nevasta ca al ei nu are jeep.Devin toti subit cicoi in cea mai buna traditie romaneasca .Ciocoi vechi si noi .psdisti pnlisti si pdlisti
      • +2 (2 voturi)    
        o singura problema (Miercuri, 5 mai 2010, 13:41)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        dupa zeci de schimbari de guverne, tot incompetenti au venit ca ministri. Nu vad de ce acum ar fi altfel. Doar daca s-ar forma un guvern de tehnocrati care sa fie lasati sa faca treaba. Dar asta e imposibil. Nu lasa politicienii ciolanul din mana nici morti... sau poate doar morti.
  • +1 (5 voturi)    
    Si cainele latra (Miercuri, 5 mai 2010, 11:35)

    Cetateanu. [utilizator]

    Bulldog fara zgarda , tine de postul lui cu dinti , sa mai faca el acte de coruptie si alte chestii . Si oricum remanierea trebuie facuta cu toti incepand de la cel mai mare ( Boc ) pana la cel mai mic pana nu e prea tarziu.
    Cum naiba Vladescu acum 3 zile zicea ca nu e vorba de majorarea taxelor si acum hopa se scumpesc toate. :/
  • 0 (4 voturi)    
    in dispretul normelor democratice (Miercuri, 5 mai 2010, 11:49)

    dobre [anonim]

    Cum, doar 7 proiecte de acte normative in sedinta de guvern de azi ? Serios? Si daca Monitorul Oficial va publica vreo 50 in urmatoarea saptamana, sa moara mincinosii si sa-si dea demisia? Unde mai este trasparenta actului de guvernare, daca aprobati totul pe sestache, ca niste smenari? Halal democratie si respect fata de cetateni!

    PROIECTE DE LEGE

    1. PROIECT DE LEGE privind abilitarea Guvernului de a emite ordonanţe
    2. PROIECT DE LEGE pentru acceptarea amendamentelor la anexele A, B şi C ale Convenţiei privind poluanţii organici persistenţi, adoptată la Stockholm la 22 mai 2001, adoptate prin deciziile SC-4/10, SC-4/11, SC-4/12, SC-4/13, SC-4/14, SC-4/15, SC-4/16, SC-4/17, SC-4/18 cu ocazia celei de-a patra reuniuni a Conferinţei Părţilor la Geneva la 4-8 mai 2009
    3. PROIECT DE LEGE pentru modificarea şi completarea Legii nr.104/2008 privind prevenirea şi combaterea traficului ilicit de substanţe cuprinse în „lista interzisă”

    PROIECTE DE HOTĂRÂRE
    1. PROIECT DE HOTĂRÂRE pentru aprobarea Protocolului de colaborare între Ministerul Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale din România şi Fondul ONU pentru Populaţie pentru anii 2010-2011, semnat la Bucureşti, la 9 februarie 2010
    2. PROIECT DE HOTĂRÂRE pentru aprobarea Protocolului privind cooperarea în domeniul afacerilor interne între Ministerul Administraţiei şi Internelor din România şi Ministerul de Interne şi pentru Sport din Landul Hessa, semnat la Bucureşti, la 4 februarie 2010
    3. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind aprobarea Programului de cooperare în domeniile învăţământului, ştiinţei, tehnologiei, culturii, comunicării, tineretului şi sportului între Guvernul României şi Guvernul Republicii Bulgaria pentru anii 2009-2012, semnat la Bucureşti, la 11 decembrie 2009
    4. PROIECT DE HOTĂRÂRE pentru modificarea şi completarea unor anexe la Hotărârea Guvernului nr. 1362/2001, privind atestarea domeniului public al judeţului Vâlcea precum şi al municipiilor, oraşelor şi comunelor din judeţul Vâlcea
  • +3 (7 voturi)    
    PRIMMINISTRUL REMANIAT (Miercuri, 5 mai 2010, 12:11)

    lupulsas [anonim]

    Cred ca BOC, indiferent cum o fi ca om sau profesionist, este o caricatura a unui primministru.
    Sa-si ia exemplu de la Papandeou, care macar le-a spus alor sai, care e situatzia, si ce trebuie facut, ca
    tzara (muma democratziei!!!) sa nu se duca de ripa.
    Nici BASESCU nu e mai breaz. Fiind de fapt "tartorul" partidului de guvernamint, se complace a face "jocuri" cu "serviciile" si prea multzii "generali", gen VOICU, OPRESCU etc. S-a vazut cu sacii in carutza, cu familia "aranjata" din punct de vedere financiar, cu amanta, bine merci! Ce-i mai trebuie e imunitate post presedentzie, altfel a anihilat cu ajutorul vechilor structuri securiste, toate bubele, pe care le avea. MARE PATRIOT !!
  • +2 (4 voturi)    
    REINDUSTRIALIZAREA !!!! (Miercuri, 5 mai 2010, 12:28)

    cetateanu [anonim]

    Nimeni nu spune adevarului pe nume: distrugerea industriei de catre parvenitii anticomunisti este cauza.
    Exista o singura solutzie : REINDUSTRIALIZAREA !!!
    • 0 (4 voturi)    
      cu o mica corectie (Miercuri, 5 mai 2010, 12:46)

      A Dandanache [utilizator] i-a raspuns lui cetateanu

      Distrugerea industriei a fost inceputa de Iliescu, si definitivata de nastase, care numai anticomunisti nu se pot numi. Altfel corect.
      • +1 (3 voturi)    
        A, tot comunistii (Miercuri, 5 mai 2010, 13:02)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui A Dandanache

        Stai linistit ca si sleatca lui base tot atat timp au stat, timp in care tot ce era de distrus s-a distrus, daca e sa invinovatim pe cineva atunci sa invinovatim pe toti politicienii care s-au perindat pana in ziua de azi prin parlament si cotroceni. Dar important e ca ai votat impotriva comunistilor nu? De asta avem un presedinte fsn-ist.
    • +1 (1 vot)    
      doar daca... (Miercuri, 5 mai 2010, 13:45)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui cetateanu

      doar daca iesim din UE. Crezi ca te lasa aia sa devii producator in loc de piata? Iti dau imprumuturi ca sa cumperi produsele lor, dupa care iti cer banii. Daca nu ai, iti iau pe nimic tot ce mai ai.
  • 0 (0 voturi)    
    ar trebui (Miercuri, 5 mai 2010, 14:22)

    mra [utilizator]

    sa inceapa cu el. Cred ca e cel mai slab prim-ministru al Romaniei. Din toate timpurile
  • 0 (0 voturi)    
    remaniere urgenta (Joi, 6 mai 2010, 19:09)

    Marius [anonim]

    Dupa cum spunea si Udrea, remanierile sunt posibile si de catre mine sunt chiar asteptate.
  • 0 (0 voturi)    
    necesar (Sâmbătă, 8 mai 2010, 22:50)

    Ciprian [anonim]

    Cred ca declaratia doamnei Udrea in aceasta privinta a fost cea mai relevanta.
  • 0 (0 voturi)    
    blaga (Duminică, 9 mai 2010, 17:52)

    Roxana [anonim]

    Cred ca ceea ce zice Blaga nu este nici pe departe la fel de relevant pe cat este declaratia Elenei Udrea.