Intre Eugen Ionescu si Faramita Lambru

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 3 mai 2010, 20:39 Actualitate | Esenţial

Vad ca gluma nefericita a unui umorist francez a starnit pasiuni nebune de-a lungul si de-a latul Romaniei, si nu numai. Nu zic ca nu era cazul, desi cred ca reactiile sunt in general foarte exagerate; in fond omul e un fel de Dan Negru al televiziunii din Franta. E un saltimbanc, un clown care face glumite ireverentioase de care lumea rade ca proasta. Unii oameni s-au inflamat pentru ca publicul a parut sa gaseasca gluma reusita. Pai, cum altfel? Nu pentru asta au fost adusi acolo?, se intreaba Adrian Stanciu, pe blogul lui.

Foarte exagerata mi s-a parut si reactia Ambasadei Romaniei care s-a otarat intepata (exact ca in prezicerile moderatorului emisiunii) cerand explicatii, scuze si sanctiuni exemplare. Mi-ar fi placut o reactie mai demna si mai continuta. Fudulia asta de neam-prost nu ne adauga nimic imaginii sifonate pe care o avem in Europa, chiar dimpotriva.

In fine, tot inadecvate mi s-au parut si pozitiile unor comentatori sau ale unor forumisti romani de prin toata lumea care au iesit imediat si vertiginos la inaintare cu figurile pe care le scoatem in fata ori de cate ori lumea nu ne ia in serios. Eliade, Cioran, Brancusi, Ionescu, etc. Ce conteaza ca unii au fost repudiati in propria lor tara, ca practic toti au trait si creat in afara Romaniei si ca altii nu au vrut toata viata sa mai auda de ea? Sunt ai nostri, ne reprezinta. Dar e chiar asa? Ne reprezinta ei oare?

O tara nu e reprezentata de elita ei, din pacate. Daca ar fi, lucrurile ar fi mult mai simple pentru noi, pentru ca elitele noastre sunt respectabile si respectate. Nu aici e problema. Asa cum Franta nu e reprezentata de Hugo si Balzac ci de milioanele de cetateni din oraselele pitoresti, dar si din “banlieue”-urile sordide si periculoase, asa, pentru francezi, Romania nu e reprezentata de Cioran si Eliade ci de miile de  cersetori care umplu orasele Europei. O tara e reprezntata de majoritatea cetatenilor ei, iar aici problema Romaniei e reala si de ne-ocolit.

Scuza noastra permanenta e ca, de fapt, acei oameni nu sunt romani. Sunt tigani. Ei nu sunt ca noi, sunt altfel. Noi nu suntem asa. Dar e asta chiar adevarat? Trec in fuga peste clivajul logic care ne permite, in mintea noastra, sa fim natia lui Cioran si Eliade, dar care le atribuie tiganilor doar cersetorii și hotii, nu pe Ion Voicu sau Faramita Lambru. Mai important decat asta mi se pare ca, de fapt, acei tigani chiar ne reprezinta.

Citeste restul articolului si comenteaza pe AdrianStanciu.ro


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1122 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Mda (Luni, 3 mai 2010, 21:33)

    Altu' [anonim]

    Ar fi pertinente argumentele dar a uitat ceva. Noi nu ne imaginam “banlieue”-urile cand ne gandim la Franta, nu facem glume ca englezii despre curajul frantuzesc, nu punem in discutie distanta dintre baile lor pe canalele noastre de televiziune. Cu alte cuvinte romanii au un gram de bun simt, si se pare ca el e confundat cu prostia. Asa ca domnul Stanciu de care nu am auzit pana azi (considerati ca sunt incult pentru asta) sa nu uite ca si oamenii normali au demnitate nu numai elitele, m-au insultat si pe mine si familia mea atunci cand au facut gluma aceea "nevinovata".
  • +1 (1 vot)    
    Vreau sa fiu fudul (Luni, 3 mai 2010, 21:45)

    fudulul [anonim]

    E o prostie ce scri si tu anonim si Stanciu pe blog.
    Cum sa nu te enervezi la asa batjocura ? Numa' daca esti lobotomizat poti suporta porcaria (sau mort). Un om viu si intreg nu ar trebui sa poata.
    Si verii nostri francezi sa mai rada si de masa.
  • +1 (1 vot)    
    Parere nedocumentata (Luni, 3 mai 2010, 22:00)

    A [anonim]

    Intr-adevar, foarte nelalocul ei reactia Ambasadei daca tinem cont de faptul ca atunci cand in Anglia un baiat din asta amuzant a facut o gluma (ceva in genul francezilor le miroase gura a usturoi) despre ei, ambasada Frantei din Marea Britanie a reactionat mai crunt decat a noastra (au cerut demisii, scuze oficiale televizate, etc etc). Si-atunci tot noi suntem aia "fara simtul umorului" - nici macar nu se poate compara "gluma"!!! Inteleg ca sunt multi cersetori - la fel de bine cum stiu ca prin campus pe aici pe la mine sunt cel putin 100-150 de studenti si cercetatori (vedeti, cerCETAtori, nu cersetori, sa nu se inteleaga altceva). Niste oameni lipsiti de simtul umorului dom'le sa ne simtim jigniti de asa ceva, nu? Normala mi s-a parut reactia unui chelner sambata seara care cand a auzit ca suntem romani a schimbat televizorul de pe "On n'est pas couche" - probabil ca respectivul a inteles mai bine cat de buna a fost gluma spre deosebire de alte persoane de aceeasi nationalitate - pe scurt, daca gusti gluma asta, gust-o pentru tine, nu-i critica pe altii pentru ca nu o gasesc la fel de placuta pentru ca zic eu ca au motive intemeiate sa fie...
  • +1 (1 vot)    
    halal (Luni, 3 mai 2010, 22:03)

    mari [anonim]

    ne place sau nu, "glumita" francezului a creat valuiri ! Nu e bine, dar mai ales nu e bine ca dumneata dl. reporter sa incerci sa diminuezi faptele, sa le iei in deradere si sa incerci sa le scazi din importanta. Mai bine luai atitudine pentru a promova respectul fata de natiuni, de a nu permite bataia de joc si de a trata persoanele individual si nu de a judeca un stat , o natiune, dupa unii. Este o caracteristica a romanilor?, ai facut tu vreun studiu in sensul asta?, ai citit undeva ?, de unde stii?,
    Nu cred ca ii place cuiva situatia, dar cred ca trebuie sa facem tot e trebuie si tot ce putem doar ca sa remediem situatia si nu sa punem paie pe foc... Halal atitudine !
    Si voi care sunteti, sau pretindeti ca sunteti formatori de opinii !
    Halal atitudine !
  • 0 (0 voturi)    
    Normal ca ne-am sesizat (Luni, 3 mai 2010, 22:18)

    Victor [anonim]

    daca nu ne sesizam si ne agitam isteric insemna ca era o simpla gluma (proasta).

    Asa am dovedit ca au atins un punct sensibil de care suntem constienti oricat l-am nega.

    Oricum parerea occidentalilor despre noi e f. proasta in general. Romanii care emigreaza si sunt ok nu ies in evidenta si sunt destui. Ies in evidenta cei care fac agitatie, infractiuni, apar pe la stiri. Iar la stiri apar cei mai tembeli, infractori, politicieni si asa mai departe. Adica oameni de toata jena.
  • 0 (0 voturi)    
    Semne de intrebare (Marţi, 4 mai 2010, 0:00)

    Cristian RUSU [anonim]

    Treceti nepermis de usor peste notiunile de populatie, popor si natiune. Nu vreau sa fiu rau, dar m-am saturat de politically corect de rupti in fund la capitolul cultura (nu ma refer la dvs.).
  • +1 (1 vot)    
    dEX (Marţi, 4 mai 2010, 3:15)

    XOLV [anonim]

    "Fudulia asta romaneasca" in franceza se traduce demnitate, ceva ce lipseste unor complexati care iesind din foame au imbratisat ca robotii absolut tot de la McDonalds la clowni francezi gen "Dan Negru". Candva poporul asta avea si valori, maturate insa intre timp de consumerismul "occidental" si supunerea comunista. Nu va convine, emigrati la prea-iubitii francezi, americani sau whatever!!