VIDEO Romanii, ironizati pe postul public France 2. Salutul romanesc, aplecat si umil, asimilat cu cel al cersetorilor: "S'il vous plait, Messieurs!"

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 19 aprilie 2010, 15:07 Actualitate | Diasporă

Salutul romanesc
Foto: France 2
Romanii au devenit din nou subiect de ironii in Franta, de aceasta data pe un post public de televiziune. La emisiunea "On n'est pas couche" ("Nu ne-am culcat") difuzata sambata, 17 aprilie, pe France2, la ora 22,50, umoristul Jonathan Lambert face un joc de cuvinte intre "Salutul Roman" si noul "Salut Romanesc" - "S'il vous plait, Messieurs, Mesdames!", rostit aplecat, cu mana intinsa si pe un ton rugator - textul tipic al cersetorilor din Hexagon.

La emisiunea lui Laurent Ruquier, unul dintre invitati, umoristul Jonathan Lambert, ii spune realizatorului:

"Pentru ca m-ai invitat in fiecare sambata, vreau sa iti aduc un ultim omagiu - salutul suprem"

Presupun ca este vorba despre Salutul Roman, spune Laurent Ruquier.

Umoristul propune insa "Salutul Romanesc", pe care il executa in mijlocul scenei: Se ridica in picioare, se apleaca usor in fata, intinde mana inainte si spune pe un ton rugator: "S'il vous plait, Messieurs!"

Oamenii din sala se ridica in picioare si, cu mana intinsa, usor aplecati, rostesc si ei, pe un ton rugator: "S'il vous plait, Messieurs!", dupa care izbucnesc in ras.

Realizatorul comenteaza: "O sa ne trezim cu Ambasada Romaniei pe cap".

Multumim cititorului HotNews Lalu, care ne-a semnalat acest subiect.

Imaginile pot fi urmarite aici, incepand cu minutul 1h56'.


Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO "I-am caftit pana am obosit si eu". Educatoarele care isi dadeau sfaturi pe Facebook despre cum se snopesc orfanii

Apar acuzatii extrem de grave la adresa unor educatoare din Constanta, banuite ca ar fi snopit in bataie cativa orfani dintr-un centru de plasament. Femeile au intrat in atentia ''Directiei pentru Protectia Copilului'' dupa ce pe un site de socializare ar fi vorbit, fara frica, despre tratamentele socante aplicate elevilor.








24842 vizualizari
  • +20 (30 voturi)    
    Hai baietii (Luni, 19 aprilie 2010, 14:12)

    vcp78 [utilizator]

    Apelam iar la hackerii din anglia? Frumos ar fi sa-si bage nasu' si aici.
    • +39 (43 voturi)    
      Diacritice (Luni, 19 aprilie 2010, 17:08)

      Irina [anonim] i-a raspuns lui vcp78

      Am un comentariu pentru cei de la Hotnews. Înainte de a ne acri de la glumele altora, ar trebui să scriem cu diacritice, pentru că în text nu se poate diferenția între ”salutul roman” și ”salutul român”. Citesc uneori presa străină și constat peste tot diacriticele țărilor respective (vezi de exemplu Germania). Până nu facem acest lucru, vom avea, pe lângă aceste probleme de imagine, în primul rând o limbă ciuntită.
      • +11 (13 voturi)    
        Forumul france2 (Luni, 19 aprilie 2010, 16:22)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui Irina

        pt cei care vor sa lase o vorba buna celor de la france2:
        http://forums.france2.fr/france2/On-n-est-pas-couche/messieurs-mesdames-roumain-sujet_21958_1.htm#bas

        n-are sens sa bagati mesaje rasiste la adresa poporului prieten francez, pt ca sint moderate:P rasismul e amuzant doar daca nu e la adresa ta, desigur.
        • 0 (2 voturi)    
          rasism sau xenofobie? (Miercuri, 21 aprilie 2010, 10:10)

          ema [anonim] i-a raspuns lui cristi

          Glume pe seama altor popoare se fac tot timpul unii sunt "Bula" altora. In unele cazuri sunt partial adevarate alteori nu. Oricum nu inteleg ne ce ne tot atacam atat de personal, noi romanii.

          Defapt eu am o problema cand aud cuvantul "rasism" folosit pe post de "xenofobie".
      • +4 (6 voturi)    
        e corect textul (Luni, 19 aprilie 2010, 17:36)

        andy [anonim] i-a raspuns lui Irina

        se referea la salutul roman (in franceza romain et roumain se aseamana) de la Roma!
        • +7 (7 voturi)    
          Nu există "salut român"! (Marţi, 20 aprilie 2010, 7:59)

          Cavalerul bizantin [anonim] i-a raspuns lui andy

          Eu sunt român, tu eşti român, salutul nostru e "românesc".
      • +2 (2 voturi)    
        mai e doar o mica problema tehnica (Marţi, 20 aprilie 2010, 7:57)

        blackbird [utilizator] i-a raspuns lui Irina

        a diacriticelor pentru că in win xp acestea nu sunt "corect" formate. vezi http://www.microsoft.com/Romania/Diacritice.aspx

        Unii utilizatori s-ar putea sa nu vada corect, astea cei drept nu impiedica sa nu-si faca un upgrade la vista & up
      • +2 (2 voturi)    
        este vorba tot despre Tzigani (Marţi, 20 aprilie 2010, 10:36)

        escu [anonim] i-a raspuns lui Irina

        Baaai Irina de ce vrei sa ne aburesti....aici este vorba de o problema f.f. grava care...precum se vede...ia amploare !
        Este vorba din nou de confuzia pe care o acceptam ca in loc de tzigan sa se spuna roma ....sigur ca de aici pana la ,,roma" la roman este doar 1/2 pas !!!
      • +2 (2 voturi)    
        diacritice (Miercuri, 21 aprilie 2010, 8:56)

        aniani91 [utilizator] i-a raspuns lui Irina

        cu totul de acord;)
      • +1 (1 vot)    
        Diacritice (Miercuri, 21 aprilie 2010, 17:51)

        Calin [anonim] i-a raspuns lui Irina

        Diacritice sau accente? E o mare diferenta intre ele!!!
    • +3 (9 voturi)    
      Hackerii au intrat in scena (Luni, 19 aprilie 2010, 17:50)

      Dennis Lopataru [utilizator] i-a raspuns lui vcp78

      LeMonde: http://zone-h.org/mirror/id/10560479
  • +29 (51 voturi)    
    asa, si? (Luni, 19 aprilie 2010, 14:15)

    celofanu [anonim]

    E o gluma, care din pacate are si un mare sambure de adevar...
    • +52 (54 voturi)    
      din pacate cam mult adevar (Luni, 19 aprilie 2010, 14:42)

      aaaa [anonim] i-a raspuns lui celofanu

      Din pacate e cam mult adevar in ceea ce zic francezii. Daca te duci prin Paris si vezi cati cersetori romani ( TIAGNI ) sunt nici nu-ti mai vine sa zici ca esti roman cand te intreaba cineva de unde esti.

      Sau (asta am patit-o eu) te intalniesti la locul de munca cu un francez si imi zice: tu nu areti ca si un roman. Si can l-am intrebat cum stie el ca arata romanii, mi-a descris frumos ca mai bronzat, cu un miros specific si femeile impracate puternic colorat (adica mi-a descris tiganii).

      Cand i-am spus care e diferenta dintre romani si tigani, si-a cerut scuze si a zis ca nu stie. In normandia (de unde provenea tipul) a zis ca tiganii sunt numiti: "Hotii romani"

      A zis ca autoritatile noastre ar trebui sa ia niste masuri de reabilitare a imaginei si de clarificare a situatiei pentru ca romaniii ca si mine si altii au f mult de pierdut din cauza actualei imagini combinata cu lipsa de informare.
      • -14 (36 voturi)    
        saracii de noi (Luni, 19 aprilie 2010, 15:45)

        eu [anonim] i-a raspuns lui aaaa

        noi romanii suntem curati ca lacrima, toata vina o poarta ei, tiganii. noi suntem buni, toleranti, educati, spalati, frumosi, albi ca spuma laptelui, inteligenti, muncitori, drepti. iar 'ei' ne fac de ras. ce usor e sa dai vina pe altii, e foarte terapeutic, te face sa te simti satisfacut de sine, implinit. ce comod si caldut e sa traiesti in minciuna si ignoranta. pe termen scurt e placut, pe termen lung insa... lumea evolueaza, noi tot pe loc ramanem, cu vina 'lor' ca doar ei ne impiedica sa evoluam.
        PS: limba romana, draga de ea, cat sufera cand scrieti atat de agramat... insa nu va faceti probleme, e tot vina lor.
        • +12 (18 voturi)    
          o moda corectitudinea politica (Luni, 19 aprilie 2010, 17:29)

          anaana [utilizator] i-a raspuns lui eu

          Nu mai sta pe net , mutata-te in Ferentari ca sa-ti consolidezi opiniile .
          • +1 (13 voturi)    
            o imagine, un brand etc.. (Luni, 19 aprilie 2010, 19:04)

            eu [anonim] i-a raspuns lui anaana

            sa inteleg ca tu locuiesti in ferentari. eu nu, dar am avut o buna bucata din viata mea vecini 'inamici', destul de multi si deloc discreti. uneori ma enervau asa cum ma enervau si unii vecini romani de altfel. prosti sunt pretutindeni. am trait mult si peste hotare si nu imi amintesc sa ma fi rusinat vreodata cand ma intrebau de unde sunt. daca cineva stramba nasul fara sa ma cunoasca, asta e, prosti sunt pretutindeni. de ce ar trebui sa ma conditioneze? de ce ar trebui pe noi sa ne conditioneze o asa 'imagine'? ce-ar fi sa ne vedem pur si simplu de treaba si sa incercam sa fim pe bune mai muncitori, mai buni. opinii si imagini se gasesc pe toate drumurile, munca pe bune e grea!
            nu ma cunosti, dar iti zic ca nu prea ma intereseaza nici modele nici opiniile tari si populare. era doar un gand simplu. oricum imi pare rau ca hotnews publica maruntisuri din astea, non-stiri populare. e drept, sunt la moda.
        • +3 (7 voturi)    
          si ce e mai rau (Luni, 19 aprilie 2010, 17:54)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui eu

          ca acum se trezesc unii sa sara impotriva generalizarilor la care ne supun francezii. aceeasi care acum 2 saptamani generalizau ca toti tiganii sunt nu stiu cum sau ca toti soferii de bmw sunt violenti
        • +10 (10 voturi)    
          sigur ca da (Luni, 19 aprilie 2010, 19:16)

          and [anonim] i-a raspuns lui eu

          Nu suntem noi curati ca lacrima, nici cei mai educati, frumosi, buni.. si altele. Dar in general cand ajungem intr-o alta tara incercam sa ne gasim o slujba, sa locuim intr-un apartament inchiriat si sa ne facem o situatie. Desigur ca e greu, pentru ca unii dintre noi au plecat cu 50 de euro in buzunar, insa de cele mai multe ori reusim sa trimitem acasa niste bani, cu care familia ramasa in urma reuseste sa duca un trai decent. Nu traim in tabere la marginea oraselor, nu suntem suficient de "talentati" ca sa cantam pe strazi la vioara, si nici nu taraim copii dupa noi la cersit. Iar daca tu te simti satisfacut(a) si implinit(a) pentru atitudinea trendy pe care o afisezi, inseamna ca ai "evoluat" intr-o fiinta naiva si ignoranta.
        • -2 (4 voturi)    
          Coect, corect, corect... (Luni, 19 aprilie 2010, 20:37)

          Teo [anonim] i-a raspuns lui eu

          Franc, adevarat, si la obiect. Ai vazut numa' cate minusuri ti-ai luat?...

          Niciodata nu o sa ne schimbam daca nu ne vom vedea mai intai cum suntem. Nici tiganii nostrii nu ar mai putea fi ceea ce sunt daca noi, romanii, nu le-am crea mediul propice.
      • +20 (24 voturi)    
        Brand-ul de tara (Luni, 19 aprilie 2010, 16:33)

        smc [utilizator] i-a raspuns lui aaaa

        Tiganii sunt acum, de facto, brand-ul nostru de tara. Ne va lua zeci de ani de eforturi sa schimbam. Va fi foarte greu.
        • +2 (6 voturi)    
          Va fi imposibil de schimbat (Luni, 19 aprilie 2010, 19:09)

          Mihaela [anonim] i-a raspuns lui smc

          Mai bine ni-l asumam. O fi rau sa primesti bani de la straini la colt de strada in loc sa-ti cheltuiesti banisorii tai munciti pe hoteluri si restaurante si muzee?Iar daca faci suficiente rele poate te mai alegi si cu niste bani si un bilet gratuit de avion. Oricum, nu o sa patesti mare lucru, ca imediat tipi "Discriminare" si te apara gratis avocatii
          • 0 (2 voturi)    
            Asumati-l tu (Miercuri, 21 aprilie 2010, 17:57)

            Calin [anonim] i-a raspuns lui Mihaela

            Daca tie iti place sa fii numita tziganca, eu n-am nimic impotriva, insa eu refuz asta!!!
        • +6 (6 voturi)    
          :)) (Luni, 19 aprilie 2010, 19:13)

          asdade [anonim] i-a raspuns lui smc

          singura schimbare in 10 poate 20 de ani va fi ca Romania va fi patria tiganilor, priveste femeile lor care incepand de la varste fragede au cate 2 sau "n" copii/puradei
        • +1 (1 vot)    
          asta stie toata lumea ... (Miercuri, 21 aprilie 2010, 10:16)

          ema [anonim] i-a raspuns lui smc

          bai nene, asta stie toata lumea. Ce e de facut? ar fi mai important de discutat.
      • 0 (4 voturi)    
        inainte de mnadrie (Luni, 19 aprilie 2010, 20:21)

        roman, dar nu ca si tine [anonim] i-a raspuns lui aaaa

        invatzatzi romanieste.
        nu dicacriticile sunt de vina, ce scalcierea limbii.
        " nu arati ca si roman"
        nu arati a roman. ma indoiesc ca e o traducere mot a mot a ce'a zis frantzuzul.
        "romanii ca si mine si altii"
        romani ca mine si altii
      • +1 (1 vot)    
        las-o mai moale putin! (Miercuri, 21 aprilie 2010, 18:05)

        Calin [anonim] i-a raspuns lui aaaa

        Eu merg aproape saptamanal in Franta. Nu m-a numit nimeni tigan roman. Ca a spus comicul acela o tampenie pe un post de televiziune, e adevarat!!! Chiar GRAV! Dar tu repede generalizezi! Ti-a spus tie un "francez" si gata, Franta, francezii ne spun tzigani romani. Nu suntem chiar atat de... "vestiti". Asa m-am saturat de oameni ca tine, care daca aud ceva, o SINGURA DATA, dintr-o SINGURA SURSA, impartasesc apoi tuturor acel ceva ca pe un adevar absolut! Esti tanar, incearca sa vorbesti mai putin, macar pana te mai maturizezi si tu putin!
        • +1 (1 vot)    
          incorect (Duminică, 25 aprilie 2010, 22:50)

          Ghitza [anonim] i-a raspuns lui Calin

          eu am fost in india si acolo, intr-o seara, stand la o masa cu mai multe persoane, ne-am prezentat fiecare de pe unde suntem. Cand am zis ca sunt din Romania, olandezul a facut ochii mari si mi-a zis: "Dar tu nu arati a romanca!" Si bineinteleg ca imaginea despre romani era aceeasi: tzigani. Bineinteles ca l-am ajutat putin la cultura generala si si-a cerut scuze.
          Dar asta nu schimba realitatea, ca pentru multa lume, mai putin informata, suntem un popor de tzigani.
          Mai devreme cineva spunea ca tziganii sunt mai putin de 10% din populatie. Pentru informare, tziganii sunt mai putin de 4% din populatie, in Romania. Ungaria este cea care se confrunta acum cu mari probleme, intrucat, la populatia lor de 9 milioane, tziganii au reusit in cativa zeci de ani, sa ajunga la aproape un milion, ceea ce schimba mult date actuale, si perspectivele... Ca nimeni in Europa nu se inmulteste mai mult ca tziganii...
          Poate Arabii din Franta,Germania si tarile nordice:)
        • -1 (1 vot)    
          incorect (Duminică, 25 aprilie 2010, 22:50)

          Ghitza [anonim] i-a raspuns lui Calin

          eu am fost in india si acolo, intr-o seara, stand la o masa cu mai multe persoane, ne-am prezentat fiecare de pe unde suntem. Cand am zis ca sunt din Romania, olandezul a facut ochii mari si mi-a zis: "Dar tu nu arati a romanca!" Si bineinteleg ca imaginea despre romani era aceeasi: tzigani. Bineinteles ca l-am ajutat putin la cultura generala si si-a cerut scuze.
          Dar asta nu schimba realitatea, ca pentru multa lume, mai putin informata, suntem un popor de tzigani.
          Mai devreme cineva spunea ca tziganii sunt mai putin de 10% din populatie. Pentru informare, tziganii sunt mai putin de 4% din populatie, in Romania. Ungaria este cea care se confrunta acum cu mari probleme, intrucat, la populatia lor de 9 milioane, tziganii au reusit in cativa zeci de ani, sa ajunga la aproape un milion, ceea ce schimba mult date actuale, si perspectivele... Ca nimeni in Europa nu se inmulteste mai mult ca tziganii...
          Poate Arabii din Franta,Germania si tarile nordice:)
        • -1 (1 vot)    
          incorect (Duminică, 25 aprilie 2010, 22:50)

          Ghitza [anonim] i-a raspuns lui Calin

          eu am fost in india si acolo, intr-o seara, stand la o masa cu mai multe persoane, ne-am prezentat fiecare de pe unde suntem. Cand am zis ca sunt din Romania, olandezul a facut ochii mari si mi-a zis: "Dar tu nu arati a romanca!" Si bineinteleg ca imaginea despre romani era aceeasi: tzigani. Bineinteles ca l-am ajutat putin la cultura generala si si-a cerut scuze.
          Dar asta nu schimba realitatea, ca pentru multa lume, mai putin informata, suntem un popor de tzigani.
          Mai devreme cineva spunea ca tziganii sunt mai putin de 10% din populatie. Pentru informare, tziganii sunt mai putin de 4% din populatie, in Romania. Ungaria este cea care se confrunta acum cu mari probleme, intrucat, la populatia lor de 9 milioane, tziganii au reusit in cativa zeci de ani, sa ajunga la aproape un milion, ceea ce schimba mult date actuale, si perspectivele... Ca nimeni in Europa nu se inmulteste mai mult ca tziganii...
          Poate Arabii din Franta,Germania si tarile nordice:)
        • -1 (1 vot)    
          incorect (Duminică, 25 aprilie 2010, 22:50)

          Ghitza [anonim] i-a raspuns lui Calin

          eu am fost in india si acolo, intr-o seara, stand la o masa cu mai multe persoane, ne-am prezentat fiecare de pe unde suntem. Cand am zis ca sunt din Romania, olandezul a facut ochii mari si mi-a zis: "Dar tu nu arati a romanca!" Si bineinteleg ca imaginea despre romani era aceeasi: tzigani. Bineinteles ca l-am ajutat putin la cultura generala si si-a cerut scuze.
          Dar asta nu schimba realitatea, ca pentru multa lume, mai putin informata, suntem un popor de tzigani.
          Mai devreme cineva spunea ca tziganii sunt mai putin de 10% din populatie. Pentru informare, tziganii sunt mai putin de 4% din populatie, in Romania. Ungaria este cea care se confrunta acum cu mari probleme, intrucat, la populatia lor de 9 milioane, tziganii au reusit in cativa zeci de ani, sa ajunga la aproape un milion, ceea ce schimba mult date actuale, si perspectivele... Ca nimeni in Europa nu se inmulteste mai mult ca tziganii...
          Poate Arabii din Franta,Germania si tarile nordice:)
        • -1 (1 vot)    
          incorect (Duminică, 25 aprilie 2010, 22:50)

          Ghitza [anonim] i-a raspuns lui Calin

          eu am fost in india si acolo, intr-o seara, stand la o masa cu mai multe persoane, ne-am prezentat fiecare de pe unde suntem. Cand am zis ca sunt din Romania, olandezul a facut ochii mari si mi-a zis: "Dar tu nu arati a romanca!" Si bineinteleg ca imaginea despre romani era aceeasi: tzigani. Bineinteles ca l-am ajutat putin la cultura generala si si-a cerut scuze.
          Dar asta nu schimba realitatea, ca pentru multa lume, mai putin informata, suntem un popor de tzigani.
          Mai devreme cineva spunea ca tziganii sunt mai putin de 10% din populatie. Pentru informare, tziganii sunt mai putin de 4% din populatie, in Romania. Ungaria este cea care se confrunta acum cu mari probleme, intrucat, la populatia lor de 9 milioane, tziganii au reusit in cativa zeci de ani, sa ajunga la aproape un milion, ceea ce schimba mult date actuale, si perspectivele... Ca nimeni in Europa nu se inmulteste mai mult ca tziganii...
          Poate Arabii din Franta,Germania si tarile nordice:)
    • +7 (25 voturi)    
      te simti cersetor mai celofane? (Luni, 19 aprilie 2010, 15:20)

      alex [anonim] i-a raspuns lui celofanu

      rusinos din partea francezului. totusi, nu pot sa nu imi aduc aminte si de glumele romanilor pe seama somalezilor...
    • 0 (30 voturi)    
      Poti trage mai multe foloase (Luni, 19 aprilie 2010, 15:25)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui celofanu

      dintr-un asemenea comportament umil. Daca te dai cocos, precum francezii, creste riscul s-o iei in barba.
    • +18 (26 voturi)    
      corect (Luni, 19 aprilie 2010, 15:38)

      srg1 [anonim] i-a raspuns lui celofanu

      Au subliniat o trasatura de comportament despre care ei cred ca ne caracterizeaza, asta vad ei cel mai des la romanii de acolo.
      Si daca ironizau un polonez cu cheia de instalator in mana?
      In filmele americane sunt atatea ironii la adresa imigrantilor latino si orientali....si nu sare nicio ambasada.
      Daca vrem sa schimbam imaginea depinde de noi si nu de reactia ambasadei si nici invocand politically correctness-ul.
      • +6 (16 voturi)    
        Maine sar cu.... (Luni, 19 aprilie 2010, 16:10)

        Tata lu' Thierry Henry [anonim] i-a raspuns lui srg1

        O banana in mana in fata la ambasada Frantei.
        E dansul meu traditional,franco-magrebian.
        Doar ma accepta toata lumea.
        Sunt tatal lui hotul ala care a furat in min.90, Irlanda.
        • +3 (9 voturi)    
          Salutul Galic e "Alah Akbar...Salamalecum" (Luni, 19 aprilie 2010, 17:08)

          Hassan Vercingetorix [anonim] i-a raspuns lui Tata lu' Thierry Henry

          Foarte Adevarat...asa stim si noi ca Salutul Galic e "Alah Akbar...Salamalecum"
    • +4 (8 voturi)    
      Tiganii NU SUNT ROMANI (Luni, 19 aprilie 2010, 19:25)

      cix [anonim] i-a raspuns lui celofanu

      Ar trebui sa se inceteze sa fie numti romi, ci sa i chemam pur si simplu TIGANI. TIGANI minoratiate etnica din ROMANIA, incapabili sa se integreze (sa sudieze, munceasca si sa traiasca civilizat). Tigani specializati in cersit, prostitutie, furat etc In afara se face multa confuzie in special in media, ce manipuleaza opinia publica si asimileaza romanii cu tiganii. Suntem discreditati din cauza lor, dar si a multor borfasi, hoti, criminali romani, ce au invadat in ultimii ani vestul. A ajuns o rusine sa recunosti ca esti roman, din cauza unor asemenea specimene subumane. Ar trebui sa avem si noi in Romania o extrema dreapta ca a Ungariei, Bulgariei, Serbiei... ar fi timpul si o caricatura de PRM
      • -1 (3 voturi)    
        vai tie (Joi, 22 aprilie 2010, 22:43)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui cix

        Barbate (oare oi fi?)
        Cred ca ti-e rusine de tine, nu de ceea ce fac altii, vezi Doamne, ptr a te denigra. Un asa rasism imputit nu mi-a fost dat sa vad. Toate neimplinirile unora, ca individ si ca grup, le arunca in spatele unor tapi ispasitori? Cati oare sunt si romani care fac mizerii? Asta nu scuza dobitocenia celor de la France 2. aici autoritatile trebuie sa aiba reactie. Nu Cixuri din astia nenorociti rasisti, xenofobi, intoleranti
        • +2 (2 voturi)    
          Tocmai de aia trebuie luata distanta (Luni, 26 aprilie 2010, 12:48)

          cix [anonim] i-a raspuns lui mihai

          fata de gunoiaele umane de la noi. Altfel ce poti face sa jicnesti opinia publica din Franta, Italia etc??? acuzand-i de "rasism imputit" nu rezolvi nimic ba mai mult. Nu place nimanui sa fie considerat de altii"tigan", criminal etc"ce a devenit sinonim cu roman. Aici e vorba de cum ne considera altii si nu cum ne simtim="ti-e rusine de tine" .Noi romanii avem datoria sa ne acceptam si spalam rufele murdare. Sa luam atitudine. Daca tacem inseman ca suntem toti egali in ochii celorlati. Iar copii emigrantilor nu vor mai da doi bani pe origine lor de romani. Vezi azi cati copii de romani nascuti in afara poarta nume romanesti. De ce? Din lipsa de cultura a parintilor? ptr ca sunt la moda? Nu ci din dorinta de a si proteja copii de injurii rasiste etc. Nu am nimic cu tiganii, romanii cinstiti din Romania sau din afara dar cu cei ce fura, omoara, violeaz, isi trimit copii sa se prostitueze... Fac afaceri din delincventa si denigreaza o tara intreaga. Daca asta inseamna rasism la tine atunci sunt RASIST!!!
  • +27 (35 voturi)    
    macar de jena (Luni, 19 aprilie 2010, 14:15)

    Andrei [anonim]

    Macar de jena sa ia masuri autoritatile romanesti impotriva cersitoriei.
    • +8 (16 voturi)    
      Cine (Luni, 19 aprilie 2010, 15:52)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Sa ia masuri Andrei.Cine cei care conduc tara si care sant groparii economiei romanesti,care au jefuit tara,care si-au facut firme pe numele copiilor,sotiilor,unchiilor,nepotiilor,care cersec bani de la FMI ,care se cearta in parlament ca tiganii la ,,usa,, cortului ,care sant lingaii Europei ,etc,etc.Pai cum e turcul si pistolul .Corb la corb nu-si scoate ochii.Pai daca incepi sa iei masuri imediat sar baietii cu rasismul.Imediat sar unele tari din UE cu discriminarea.Oare ambasadoriilor si consulilor din cele doua tari Franta si Spania unde exista o multime de tigani cersind ,hoti de buzunare si mici grupuri de infractori romani cat si o retea de prostituate romance nu le este. RUSINE.Oare nu le creapa obrazul de rusine asa ca fiind ,,romani ,,.
      • +3 (3 voturi)    
        atunci romania nu mai exista (Luni, 19 aprilie 2010, 20:23)

        buis [anonim] i-a raspuns lui HESS

        si nici romanismul...hai sa terminam cu astea...
    • +2 (4 voturi)    
      "jena"?! (Luni, 19 aprilie 2010, 17:38)

      zertty [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Care este semnificatia acestui cuvint in contextul politicienilor romani?!
  • +9 (13 voturi)    
    respect (Luni, 19 aprilie 2010, 14:17)

    Klara [anonim]

    Si ce ar putea face Ambasada Romaniei? Respectul se cistiga, nu se impune.
    Ambasada Romaniei nu poate face nimic, dar poate, in timp, perceptia se va schimba putin datorita medicilor din Romania care prefera sa lucreze acolo pe jumatate din salariul unui francez.
    • +11 (13 voturi)    
      Respect? (Luni, 19 aprilie 2010, 16:03)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Klara

      Sau bun-simt? Tu ai fi facut asa ceva daca erai in locul realizatorilor? Eu nu. La fel cum refuz sa generalizez cersitul si furtul in cazul rromilor / tiganilor / cum vrei sa le spui.
      • +2 (8 voturi)    
        Foarte adevarat nu fura toti tziganii (Luni, 19 aprilie 2010, 17:14)

        budai [anonim] i-a raspuns lui Adrian

        Nu la tzigani e generalizat nu cersetoria, furtul si terorismul social ...nu ei sunt mari muncitori, agricultori, sudori, contructori, pescari, padurari, otelari, strungari, cercetatori, profesori, compozitori nu ca dobitocii aia de Bach, Beethoven ci manele cu calculatoru, mari fizicieni, chimisti, biologi....da, da asa e!
        Cum adica sa fure totzi ...nu unii sunt bulibase,nu?!!!
    • +2 (6 voturi)    
      Pai (Luni, 19 aprilie 2010, 16:44)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui Klara

      In primul rand sa nu mai doarma la umbra ambasadorii si consulii.In al doilea rand sa-i borbandeze pe cei din guvern,senat si pe presedintele tarii cu rapoarte in care sa prezinte nivelul mare infractionalitate a benziilor de cersetori si hoti de buzunare de prostitute.In fiecare luna cate unul.Dar cum functionarul roman are trei devize.,1 .timpul trece leafa vine lucrez nu lucrez. 2. mie sa-mi mearga bine si dupa mine potopul. 3. cu cat deranjez pe seful ,,hal,, mare ,cu atat trec mai neobservat si raman pe post muuult si bine.
      Presedintele romaniei se poate reunii cu cel al spaniei sau al frantei si pune in practica un plan de lupta impotriva acestori jeguri.Prins si automat expulzat impreuna cu parintii.Pe aeropor luate pasapoartele pe viata.Crezi ca Zapatero sau Sarkozy sau Berlusconii nu ar dori asa ceva.Totul depinde de vointa lui Base .Asa cum poate sa cheme la el guvernul sau pe Berceanul pt ca nu s-au facut diponibilizariile corespunzatoare ,asa ar putea sa cheme la el acelasi guvern sau ministrul de interne si chiar ambasadorii pt ai urechea.Sau pt a stabili un plan urgent de aducere acasa a acestor elemente .Cat despre faptul ca medicii vor schimba situatia imaginii romaniei ,ma indoiesc.Niste gunoaie ca astea murdaresc asa de tare imaginea ca nu o poti ,,spala din 10 ape,,Respectul se si castiga dar se si impune eliminand mizeria.Vezi tu.,toti cei care pot sa faca ceva in aceasta situatie se ascund in spatele a ceeace zici tu.,NU POATE FACE NIMIC.Toti spun. Noi nu putem.,ceilalti ar trebui sa faca.Iar ceilalti spun. Nuuuu ,nuuuu ,nu noi trebuie sa facem asta ci ,,hailaltii.Si tot asa.
      • 0 (4 voturi)    
        Borbandeze? (Luni, 19 aprilie 2010, 21:24)

        socrate [anonim] i-a raspuns lui HESS

        Borbandeze??? Benzile de cersetori???

        Ba frate, tu nu cumva esti frantuz? Ca dupa limba ce-o vorbesti , roman nu pari!
    • 0 (0 voturi)    
      Si ce ma rog ar trebui... (Miercuri, 21 aprilie 2010, 18:09)

      Calin [anonim] i-a raspuns lui Klara

      sa faca atunci Ambasada Romaniei? Asa e la noi, daca nu fac ceva, de ce nu fac, daca fac, hopa...iar nu-i bine....Apropo, poti sa-ti impui respectul. E corect, legal si...posibil. Grele sunt sensurile limbii romane!!!
  • +13 (13 voturi)    
    inca putin (Luni, 19 aprilie 2010, 14:26)

    robert [anonim]

    daca se intampla peste cativa ani chestia asta realizatorul ar fi zis "o sa ne trezim cu toti doctorii de la noi din franta pe cap"
    • +13 (17 voturi)    
      Good point (Luni, 19 aprilie 2010, 14:46)

      ik [anonim] i-a raspuns lui robert

      pentru medici romani din Franta daca o sa-l aveti pacient pe realizator va rugam clisme din ora in ora indiferent de diagnostic, o sa-l ajute sa judece cu mintea mai libera
      • +4 (8 voturi)    
        Right (Luni, 19 aprilie 2010, 15:30)

        G [anonim] i-a raspuns lui ik

        Sunt convins ca medicii romani de aia au plecat in Franta, ca sa asculte sfaturile tale!
        • +9 (9 voturi)    
          Era o gluma (Luni, 19 aprilie 2010, 17:14)

          ik [anonim] i-a raspuns lui G

          evidetnt. Am impresia ca esti cam obtuz. Sa vb cu medicii romani din Franta si pentru tine ?
      • +7 (9 voturi)    
        hihihi (Luni, 19 aprilie 2010, 16:28)

        veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui ik

        risca sa-i placa! :))
        animatorul emisiunii, Laurent Ruquier este homosexual! ;) de altfel destul de profesionist.
        urmaresc cu regularitate emisiunea, este destul de buna (depinde evident si de calitatea invitatilor), dar din nefericire asta este imaginea populara despre romani: spargatori de parcmetre (nu stiu cum le zice in romana la aparatele de distribuit tikete in parking), spalatori de parbrize la intersectii si cersetori. Majoritatea asta vede despre Romania.
  • +14 (20 voturi)    
    reversul medaliei (Luni, 19 aprilie 2010, 14:36)

    Highduke [anonim]

    un francez alb??? :)))
    • +9 (13 voturi)    
      desigur, (Luni, 19 aprilie 2010, 15:40)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Highduke

      il gasesti in nationala frantei: e portarul
  • +11 (11 voturi)    
    exista solutii (Luni, 19 aprilie 2010, 15:10)

    george [anonim]

    exista solutii impotriva tziganilor,irlandezii ne-au aratat cum,nu trebuie decat sa pleluam reteta
  • +4 (12 voturi)    
    ascundeti copii (Luni, 19 aprilie 2010, 15:12)

    gogoasa [anonim]

    si minorii ca iar vin francezii in vacanta de vara in Romanika.
  • +8 (10 voturi)    
    si? (Luni, 19 aprilie 2010, 15:12)

    Ion a Mariei [anonim]

    nici nu meritam mai mult. Au tot dreptul sa ne ironizeze, chiar si pe mine ma agaseaza cersetoria, cu minori sau fara, si nu sunt in franta. Foarte corect, sunt convins ca au sintetizat perfect "profilul romanului" pe care il intalnesti in paris, statistic vorbind, romanii care lucreaza in conditii decente nu se afiseaza, sunt greu de vazut in public. Si atunci ce romani vad francezii? Exact pe astia pe care i-a caracterizat comicul ala, care fura din magazine sau ma rog, de oriunde apuca. Si chiar nu se poate face nimic ptr asta. Lui Ceausescu trebuie sa ii multumim ptr sporul de natalitate care acuma se intoarce impotriva noastra ;)
  • +5 (5 voturi)    
    asta pentru ca .. (Luni, 19 aprilie 2010, 15:13)

    alex [anonim]

    noi stam si le permitem, si pentru ca diplomatia romaneasca nu exista si pentru ca noi nu suntem reprezentati in nici un fel in afara tarii. si pentru ca toleram sa fim mereu umiliti.
  • +17 (27 voturi)    
    . (Luni, 19 aprilie 2010, 15:16)

    Anna [anonim]

    Asa ne trebuie daca nu am stiut sa-i punem la munca si la punct pe tigani atunci cand trebuia. Acum trebuie sa fim umiliti din cauza lor.
  • +2 (8 voturi)    
    Asa, si? (Luni, 19 aprilie 2010, 15:17)

    valika [utilizator]

    Si? Din ce cauza, sau mai bine zis din cauza cui, sau si mai bine zis din cauza carei etnii fac aia misto de noi? Ne meritam soarta!

    Si, pe de alta parte, care e problema? Francezii fac misto de noi, noi de bulgari, nord-americanii de sud-americani, nemtii de francezi, englezii de toata lumea... Si nu se mai ataca nimeni atata!
  • +4 (8 voturi)    
    francezii... (Luni, 19 aprilie 2010, 15:23)

    alex [anonim]

    De fiecare data cand mai aud ca francezii fac glume pe seama noastra...imi aduc aminte de ceva aparut intr-un ziar englezesc:

    - de ce Isus nu s-a nascut in Franta?
    - pentru ca nu au gasit o virgina in toata tara!

    Asa ca sa ne doara undeva de ce zic arogantii astia.
  • +8 (12 voturi)    
    asta meritam (Luni, 19 aprilie 2010, 15:32)

    CMihai [utilizator]

    Pana cand dragii nostrii politici nu pot sa aduca o lege impotriva tiganilor cersetori din Franta si din toate meleagurile lumii, care murdaresc numele de Roman pe cii ce trece pe plan international, pana cand politicienii nostrii nu aduc o lege severa si stricta impotriva acestor oameni, pana atunci asta primim. Si de ce nu fac nimic? Pentru ca astia sunt oamenii al caror familii au ramas in RO, si in momentul alegerilor, cu un "cadou" bine plasat voteaza pe cine trebuie ... Si deoarece din pacate exista o baza de votextrem de mare, de cel putin 10% (dintre votanti, repet, ca la vot de obicei nu merg oamenii mai cu cap si astia se duc intotdeauna) care voteaza asa, riscul este prea mare sa sabotezi acesti votanti ... Asta vor politicenii, asta primim noi.
    • +3 (5 voturi)    
      Nu se poate (Luni, 19 aprilie 2010, 15:42)

      Dinu [anonim] i-a raspuns lui CMihai

      da o lege impotriva unui etnii pt ca e discriminare si rasism. Am ajunge ca Africa de Sus in perioada apartheidului.
      Din pacate nu asta e solutia. Ar fi bine sa fie asa simplu.
      Poate n-ar strica sa gandesti putin inainte sa propui asa ceva..
      • +2 (8 voturi)    
        solutie (Luni, 19 aprilie 2010, 15:54)

        donache [anonim] i-a raspuns lui Dinu

        da, nu e solutie cu discriminarea dar dragele noastre ambasade, ministerul de externe ar putea sa faca niste campanii publicitare EDUCATIONALE prin care sa arate care e diferenta de aspect fizic dintre un tigan si un roman. Ca in rest, toate natiile lumii au cetateni care se ocupa cu tot felul de "tiganii"
        • +3 (5 voturi)    
          Aste e tot discriminare (Luni, 19 aprilie 2010, 15:15)

          nick [anonim] i-a raspuns lui donache

          Cum sa faci campanie prin care sa arati care e diferenta dintre un tigan si un roman ??? Iti dai seama ce spui ?
          Cetatenia si etnia sau rasa sunt chestiuni distincte.
          • +2 (4 voturi)    
            romi (Luni, 19 aprilie 2010, 17:10)

            Ana [anonim] i-a raspuns lui nick

            sa-i multumim lui Petre Roman si lui Iliescu ca au permis sa li se spuna romi, ca si cum nu era destul raul pe care l-au facut romanilor prin jaful si coruptia pe care le-au initiat.
          • +5 (5 voturi)    
            Ce are a face discriminarea cu..proba infatisarii? (Luni, 19 aprilie 2010, 17:35)

            Vlad [anonim] i-a raspuns lui nick

            N-are logica!!
            Ce are a face discriminarea cu demonstrarea diferentei de infatisare?

            Tziganii au o alta infatzisare si cam toti aia care au intrat in contact cu ei pt o perioada mai indelungata o stiu foarte bine, nu tre sa o repete nimeni ca ei apartin rasei bengaleze.

            Daca lor insisi le e rusine cu ei nu vad de ce sa port eu stigmatl asupra mea ca roman.

            Ei sa-si spele numele nu eu pe banii mei sa le spal, numele si reputatia.

            I-am intalnit intr acelesi ipostaze de hotzi, cersetori, traficanti de copii, prostitutie si tot portofoliul de comportament tipic tziganesc si intr-o tzara cu foarte mare vocatie nomada..Uzbekistan...unde sunt huliti mai rau ca in Europa ...ghici de ce? Tziganii sunt paraziti sau teroristi sociali ...neavand nimic in comun cu nomadismul care este mod de viata nesedentar dar productiv.

            Deasemenea tziganii care se plang ca sunt persecutati in Europa merg cu autobuzul din Balcani pana in Italia, Franta Germania samd si ce fac stau tot in cocioabe, fura, trafic de copii si de carne vie...fura cabluri si cale ferata!!! pe cand negrii din Africa, Afghani, Irakieni, Kurzi, Filipinezi, trec prin vadul mortii sa ajunga in europa si ce fac ei...lucreaza in piete, la spalat, in fabrici de impachetat, pe campurile de legume din Italia, Franta, Spania...deci respect total pt ei caci daca vezi cum mor prin containere sau cand traverseaza Sahara si Mediterana te ia cu fiori.
            Tziganii merg cu autobuzul si masina si aia pt 1500km adica trai neneaca siiiii...fura, omoara, violeaza, trafic de persoane, copii si prostitutie.

            Este o realitate inca confuzia intre Roman si Tzigan in multe zone din Europa dar asta cu campanii mediatice adecvate de genul pai si noi stim ca francezii sunt din maghreb sau senegal de exemplu...sau mai elegante....insa ce facem cu problema...caci nenorocirea este ca tziganii pe oriunde s-au aciuat din Uzbekistan pana in UK se comporta tot la fel.
      • +4 (6 voturi)    
        si? (Luni, 19 aprilie 2010, 15:56)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Dinu

        vrem sa facem ordine si sa impunem civilizatia sau sa respectam niste principii care se dovedesc, oriunde in lume, dezastruoase, sinucigase? ar fi bine sa judeci inainte de a invoca parerea altora! in tara noastra facem cum credem de cuviinta, altii n-au decat sa faca dupa tipicul lor.
        • +2 (4 voturi)    
          Nu prea cred (Luni, 19 aprilie 2010, 16:22)

          Dinu [anonim] i-a raspuns lui srpc

          Faceam dupa cum ne taie capul doar daca vrem sa fim o Koree de Nord sau o Cuba in mijlocul Europei. Pana una alta suntem membrii UE si NATO, ai Consiliului Europei si a numeroase tratate internationale ca de ex. Tratatul European privind drepturile Omului. Ce spui tu denota ca nu esti in tema cu dreptul international, fara suparare :).
          Argumentele tale le-au mai avut si altii acu ceva ani, printre care unul cu prenume Adolf :)
      • +1 (3 voturi)    
        Dupa tine, care este solutia ? (Luni, 19 aprilie 2010, 16:14)

        T+C [anonim] i-a raspuns lui Dinu

        Dupa tine, care este solutia ?
        • +3 (3 voturi)    
          :( (Luni, 19 aprilie 2010, 17:40)

          Dinu [anonim] i-a raspuns lui T+C

          Nu stiu sincer. As fi tentat sa raspund la plazneala educatia, schimbare de mentalitate. Daca ar exista o solutie simpla ar fi fost aplicata de mult. Pana nu vor dori sa renunte singuri la viata lor de rahat nu prea ai ce sa le faci, in societatea "democratica" de azi.
  • +6 (10 voturi)    
    Reactie ambasada (Luni, 19 aprilie 2010, 15:35)

    Adrian [anonim]

    Am trimis si eu un mail secretariatului ambasadei, sunt curios sa vad daca va citi cineva sau va reactiona cumva la chestia asta...
    • +2 (6 voturi)    
      Multumesc pentru votul negativ (Luni, 19 aprilie 2010, 15:56)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Chiar nu e normal sa cerem si noi sa nu fim prezentati astfel? Eu unul cel putin am incercat sa iau o pozitie in acest sens... probabil si cel care mi-a dat vot negativ la fel... mersi... daca astfel te trateaza conationalii, ce sa mai zic decat rusine mie ca m-am asteptat la altceva. O sa raman sa-mi termin studiile in Franta si sa ma bucur de toate bancurile de genul asta numai asa, pentru ca am indraznit sa fiu roman :|
    • +1 (5 voturi)    
      Ai (Luni, 19 aprilie 2010, 16:07)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Facut ce trebuia sa facem noi toti.Si uite ca ai luat un minus.Asa ca nu te mai mira de ce romania e cum e.Si totii isi bat joc de noi.Mai multa intelegere exista pt cersetorii ,hotii,banditii prostitute decat pt ceicare muncesc cinstit dingreu si platesc taxe la greu.Si chiar din partea autoritatiilor romane.Cat despre raspunsul din partea ambasadei romane stai linistit.Dar are romania asa ceva .,ambasade si consulate .Sa fim seriosi.Mancatori din birul pus pe spatele celor care muncesc pt un salar de mizerie.
  • +9 (11 voturi)    
    gluma, gluma... insa (Luni, 19 aprilie 2010, 15:39)

    zertty [anonim]

    Suntem o gramada de romani in Franta, "capete luminate" care fac munca de performanta in laboratoarele de cercetare sau in intreprinderile lor... Au uitat si de doctorii romani care se ingijesc de sanatatea "taranilor" lor...
    Noi, majoritatea romanilor din Franta, oare salutam asa?! :(
    • +1 (3 voturi)    
      insa francezul tot francez... (Luni, 19 aprilie 2010, 16:52)

      hahalera [anonim] i-a raspuns lui zertty

      daca ar fi ei mai putin xenofobi si, de exemplu, angajatorii n-ar mai arunca un cv la gunoi vazand doar nationalitatea romana a aplicantului, poate ar invata si francezii astia ca obiceiurile romanesti nu se reduc doar la cersetorie, furaciuni, etc... insa problema e ca ei nu vor sa vada aceste aspecte. Pt ei Brancusi e francez, nu e roman... Zidane a fost francez pana i-a dat un cap in gura lui Materazzi, dupa care bineinteles ca a devenit algerian, si exemple ca astea se gasesc cu duiumul. Francezii nu prea suporta imigrantii care i-ar putea concura pe specializarile lor (iar aici romanii sunt o categorie semnificativa; spre deosebire, maghrebienii au fost buni in anii 60 cand veneau doar ca sa spele pe jos si sa stranga gunoiul... urmasii lor care au mai facut o scoala in Franta si emit pretentii la slujbe mai bine platite nu mai sunt buni, acum). Iar toata aceasta campanie de denigrare a romanilor de aici se trage. Morala e, fiecare sa-si vada de treaba lui si sa incerce sa-si aduca contributia, in felul sau, la stergerea acestor etichete. Va dura ceva timp, mai ales ca exista interese ca ele sa reziste mai mult decat este cazul, dar asta e... perceptiile oamenilor nu se schimba peste noapte.
    • 0 (2 voturi)    
      din pacate diaspora pune umarul (Luni, 19 aprilie 2010, 19:19)

      Mihaela [anonim] i-a raspuns lui zertty

      la umilirea romanilor. Vor atat de tare sa se integreze incat isi neaga orice identitate cu propriul popor. Nimeni nu zice raspicat :sunt roman si mandru de asta iar ceilalti romani imi sunt frati. Hai sa vedem un protest macar online al romanilor din Franta vis a vis de emisiunea in cauza.
  • +3 (3 voturi)    
    Solutii (Luni, 19 aprilie 2010, 15:42)

    Leon [anonim]

    Dap

    ASHA...ne trebuie !. Circul prin iEuropa asta civilizata ...si exact asa ne trebuie cata vreme nu vom stii sa incepem sa ne respectam. Pe noi, Pe ale noastre valori si asa mai departe.

    Iar pt ca acesti "jmekeri de ROmania"....ar trebui bagati la inchisoare. Acasa.

    Numai ca pt asta...ar trebui gasita solutia ca ei....jmekerii....in inchisoare sa nu devina cost pt mine cetatean.

    Ci sa devina utilitate ,.....cum ar fi....ia sa-i vad eu cum sapa de zor la fundatiile autostrazilor de nu se mai termina de construit de 20 de ani.

    Si atunci sa-i evzi cum nu si-ar mai dori sa intre la puscarie...si ar mai respecta si legislatie . Romaneasca si internationala ;)
  • +3 (7 voturi)    
    Altii te trateaza cum te tratezi singur (Luni, 19 aprilie 2010, 15:48)

    daniel2111p [utilizator]

    Nu putem sa fim raspunzatori pentru toate glumele facute de orice zabauc de pe alte meridiane. Suntem raspunzatori pentru felul in care ne tratam pe noi insine si mai ales daca acceptam tratamentul incorect al altora. Nu este putin lucru si demnitatea interioara impresioneaza si impune pe termen lung.
    Nu exista natiune care sa nu aiba probleme. Daca in Franta discursul public care culpabilizeaza o comunitate sau un intreg popor este acceptabil cu atat mai rau pentru Franta. Au probleme majore si inca multe masini de ars pana sa inteleaga ca ura si segregarea nu sunt raspunsuri adecvate.
  • +4 (4 voturi)    
    nu e cum scrie in articol (Luni, 19 aprilie 2010, 15:49)

    I [utilizator]

    reactia celor din studio e cam confuza; cred ca n-au inteles gluma...
    • +1 (5 voturi)    
      De-acord (Luni, 19 aprilie 2010, 15:59)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui I

      Dar gluma in sine este foarte nelalocul ei de la origini. Nu au niciun drept stimabilii realizatori sa faca asa ceva. Deocamdata cunosc destui romanii care studiaza sau muncesc in Franta, care lucreaza in cercetare si sunt foarte buni in ceea ce fac... dar deh, asta nu a fost un banc cu caracter discriminatoriu, nu? Probabil ca numai romanii sunt rasisti in lume... :|
  • +4 (10 voturi)    
    Tzigani, nu romani (Luni, 19 aprilie 2010, 15:55)

    Dan [anonim]

    Nu e adevarat de loc. E vorba de tzigani si nu de romani. Incetati a-i mai considera pe tzigani ca fiind romani. Ei nu sunt romani, sunt indieni de cetatenie romana. Nu vad de ce sa tragem mereu ponoase, noi romanii, dupa indienii de cetatenie romana.
    • +4 (4 voturi)    
      Tziganii -singularitate etnica ...involutie catre (Luni, 19 aprilie 2010, 17:42)

      Hebiu [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Au ei origine bengaleza da sa stii ca sunt bine diferiti din unele puncet de vedere...au ajuns prin Timisoara niste indieni pe la Univ si Poli si au absolvit s-au angajat pe la unul din producatorii de electrinice ca ingineri...si-au luat chirii samd ...e edevarat ca se aseamana mult din punctul de vedere al salubritatii, nu prea inteleg ei curatenia dar totusi alta poveste.
      Tziganii sunt proba unei involutii uname teribile...una din putinele ajunse parazite...si care isi alege modul de voata parazitar cu predilectie....a nu se confunda cu nomazii care sunt productivi!!!
  • +2 (6 voturi)    
    caricatura (Luni, 19 aprilie 2010, 15:58)

    Gioni Gion [anonim]

    Romanii in mare parte sunt caricaturali. Comicul Michel Leeb de 20 de ani imita si parodiaza in show-urile sale negri si asiatici si nu se supara nimeni.
    • 0 (4 voturi)    
      nu suntem caricaturi (Luni, 19 aprilie 2010, 16:05)

      florin [anonim] i-a raspuns lui Gioni Gion

      Tu te recunosti in aceste show-uri?
      Eu nu sunt nici cersetor nici tigan nici hot. Nici parintii si nici bunicii mei nu-s asa.
  • -2 (14 voturi)    
    Sunt tigan (Luni, 19 aprilie 2010, 16:04)

    tigan [anonim]

    Sunt tigan si ma mandresc cu asta. La munca in Francia poate sunt umil si nespalat dar aici imi mananca primarii, politia din mana.
    Revirgorez cele mai spalate romance,mandre foc, mananc in cele mai bune restaurante si conduc cele mai smecheroase masini. Aici o sa ajung sa conduc romanica pe care o sa o redenumesc asa, si voi avea slugi romani, care imi vor canta la nunti si-mi vor spala masinile.
    • +6 (6 voturi)    
      OK! (Luni, 19 aprilie 2010, 16:17)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui tigan

      Dar s-o conduci bine (Romania)!

      Revirgoreaz-o!
    • +4 (6 voturi)    
      !! (Luni, 19 aprilie 2010, 16:33)

      teo1962 [utilizator] i-a raspuns lui tigan

      se vede ca esti tigan, dupa modul cum te adreseszi. desi multi au comentat negativ etnia ta, niciunul nu si-a batut joc de ea asa cum faci tu cu a noastra.
      si mai ales de romania chiar nu iti dau voie sa iti bati joc!
      sa iti fie rusine!
    • 0 (4 voturi)    
      pentru tigan (Luni, 19 aprilie 2010, 17:42)

      anaana [utilizator] i-a raspuns lui tigan

      Numai incearca sa faci ce povestesti !
      • 0 (0 voturi)    
        dar tiam facuto deja anaana (Marţi, 20 aprilie 2010, 9:49)

        tigan [anonim] i-a raspuns lui anaana

        Manelistele mele sunt romance get beget ca tine. Avem majoritatea echipelor de fotbal din tara. Am avut audienta de tara la top jiear. Avem cele mai multe emisiuni la tembelizor. Avem seriale cu si depre tigani in care ne batem joc de voi asa cum ne batem joc si pe strada.
        Asa ca ananana noi te conducem si noi o sa va conducem acum si in vecivecilor. Deja dobrogea si muntenia este tiganizata, mai avem de lucru in ardeal dar nu incapem de unguri care ne dau foc.
    • +3 (3 voturi)    
      Legi noi... (Luni, 19 aprilie 2010, 22:41)

      Aihman [anonim] i-a raspuns lui tigan

      Problema voastră poate fi rezolvată foarte simplu dacă ar veni la putere nişte patrioţi adevăraţi. Un set de legi la obiect v-ar linişti definitiv. Prima ar fi abrogarea alocaţiilor de progenitură pentru toţi cei fără ocupaţie, adică mai pe înţelesul tău să se termine cu turnatul şi crescutul de plozi pe cheltuiala contribuabililor oneşti. Alte măsuri eficace ar fi modificarea Codului Penal cu introducerea de articole şi de pedepse noi . Acestea ar trebuie să vizeze provenienţa turnuleţelor şi a altor acareturi la unii care oficial încasează ajutor social. Lumea s-a săturat de tâmpeniile voastre şi asta ar trebui să vă îngrijoreze. No respect.
    • +1 (3 voturi)    
      Cioara vopsita? (Marţi, 20 aprilie 2010, 0:09)

      Montesquieu [utilizator] i-a raspuns lui tigan

      Nene, tu esti tigan in aceeasi masura in care eu sunt popa catolic (va asigur ca n-am nici un fel de legatura cu cele mai mult sau mai putin sfinte).

      De altfel, ai fi cred primul tigan de pe lumea asta care are in vocabular cuvinte gen "revigorez". Plus ca de erai tigan n-ai fi chemat in vecii vecilor romani sa-ti cante la nunti pentru simplul motiv ca folclorul romanesc ramane o neconoscuta iritanta pentru minoritarii nostrii mai bronzati.

      Problema e ca, desi se vede de la o posta ca ai mai multe in comun cu eventual bulgarii decat cu 'nobilii' nostrii minoritari, cativa vajnici postaci de pe-aici se incapatzaneaza sa vada in tine vreun Pardalian.

      Recunosc ca, mai ales dupa ultimele campanii electorale, nu suspectez forumistii de pe-aici de prea multa minte dar parca, mai nou, neuronul stingher portocaliu de care dispun se subtiaza tot mai tare.
      • 0 (2 voturi)    
        ?? (Marţi, 20 aprilie 2010, 9:10)

        IoanB [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

        Majoritatea observatiilor sunt corecte cu exceptia culorii din ultima fraza. Pentru impresia mea este ca anti-portocalismul obsedant, in orice fel de discutie este semn de imbecilitate sa chiar boala psihica.
  • +2 (6 voturi)    
    tarree (Luni, 19 aprilie 2010, 16:07)

    mosneagul [anonim]

    cate generatii mai trebuie "sa se duca" pentru ca românii (diversi cum sunt) sa inteleaga o gluma. omul (ambert) este extraordinar iar scena ar trebuie luata ca pe-o reclama. aveti cateva zeci de personaje de vizionat online (daca nu receptionati tv) ; ex: http://www.youtube.com/watch?v=TitmqOcLO_I&feature=related . nu cred ca pe cineva cu "minte la cap" il poate deranja o astfel de gluma (nu mai spun de realitate).
  • 0 (6 voturi)    
    Acum cateva mii de ani (Luni, 19 aprilie 2010, 16:10)

    Ionel [anonim]

    Societatea de pe teritoriul Daciei, stramosii nostri traiau intr-o societate evoluata comunitar si spiritual, iar stramosii francezilor traiau ca salbaticii goii, vopsiti prin paduri, tematorii si de umbra lor.
    Iar pana acum 300 de ani francezii nici nu se intelegeau intre ei vorbind prea multe dialecte. Tot timpul am fost injositi si adevarul ascuns despre neamul romanesc si stramosii nostri geto-daci.
    Vedeti " Tablitele de la Tartaria"(cea mai veche scriere umana si "Cultura de la Cucuteni"
    Zona Carpato Dunarean a fost leaganul civilizatiei cel putin Europene.
    Si apropo francezii de azi sunt urmasii nemtilor ce treceau pe sub arcul de triumf in WWII prin Paris.
    • -1 (5 voturi)    
      Romania si tiganii (Luni, 19 aprilie 2010, 16:06)

      cir [anonim] i-a raspuns lui Ionel

      Cu tot respectul pentru "dovezile" arheologice si interpretarea lor, in perioada comunista a fost o nebunie legitimarea noastra ca un popor cu vechi radacini in acest loc. Din pacate este doar un mit, Romania este creatia generatiei de la 1848 modernizata apoi de liberali dupa 1918. Cat despre tigani: tragem ponoasele discriminarii practicate de romani inca de pe bancile de la gradinita, in loc sa-i integram i-am respins, ei bine tiganii au plecat si ne fac reclama in Europa.
      • +1 (3 voturi)    
        Daca vrei sa gasesti cu adevarat dovezi (Luni, 19 aprilie 2010, 18:21)

        Ionel [anonim] i-a raspuns lui cir

        si lucrari despre existenta acestui neam pe acest pamant cauta si cerceteaza si vei fi uimit ce spun cercetatorii straini din SUA , ori Germania ori Marea Britanie. Cu comunistii ai dreptate ca au mistificat adevarul dar nu in sensul prezentat de tine. Ia spune crezi ca latina stat la baza limbii romane? Raspunsul e nu . Cucerind doar 1/6 din teritoriul Daciei si doar pentru vreo 150 de ani si cuceriti de o legiune de hoti(a cincea Gemina). Cum de in Transilvania(1/3 din teritoriu) nu a putut fi impusa in sute de ani limba maghiara? Asa v-a invatat la partid ca liberalii au facut unirea in 1918 si nu taranii care au murit si au impus unirea? Sunteti pui de fanarioti.
    • +1 (3 voturi)    
      pentru Ionel cel fara de carte (Luni, 19 aprilie 2010, 17:44)

      anaana [utilizator] i-a raspuns lui Ionel

      Mai treci pe la scoala Ionele ! Nu mai da copy /paste la toate textele pe care nu le intelegi !
      • +3 (3 voturi)    
        Cum e unul mai rasarit (Luni, 19 aprilie 2010, 18:22)

        Ionel [anonim] i-a raspuns lui anaana

        Cum capusele ii dau in cap.
      • 0 (2 voturi)    
        Draga nevertebrata (Luni, 19 aprilie 2010, 19:55)

        Ionel [anonim] i-a raspuns lui anaana

        De unde sti ca am facut copy/paste si nu inteleg ce am scris. S-au esti o micuta vulpita ce nu ajunge la strugurin si i se par acri?
  • 0 (4 voturi)    
    ... (Luni, 19 aprilie 2010, 16:15)

    Aph [anonim]

    Va ofuscati degeaba, si de francezi se face misto la greu, vezi comedii (remember Familia Bundy: http://www.youtube.com/watch?v=qjOE09TJXUo), reclame, s.a.m.d. Noi nu ii asociem de fiecare data pe belgieni cu pedofilii?!?

    Iar altii fac bascalie de propria natie, vezi genialul "Little Britain".
  • -1 (3 voturi)    
    Ne-a durut in cot (Luni, 19 aprilie 2010, 16:20)

    cetateanul [anonim]

    Tiganii cersesc de 15 ani masiv prin occident si clasa politica nu a facut nimik, nici macar romanii nu s-au sinchisit prea mult. Imaginea va ramane asa 30-40 de ani, pana cand va veni alta generatie. Ca popor nu prea suntem capabil sa ne rezolvam problemele.
  • 0 (2 voturi)    
    in curand si la ei :) (Luni, 19 aprilie 2010, 16:39)

    andrei [anonim]

    http://www.catavencu.ro/hackerii_romani_taie_stalpii_de_telegraph-13415.html
  • 0 (4 voturi)    
    Relaxati-va :) (Luni, 19 aprilie 2010, 16:46)

    finlandezul [anonim]

    Unele comentarii de pe aici dovedesc ca multora le lipseste simtul umorului. Si de francezi se ride in alte tari. De pilda englezii au un banc:
    "Intrebare: De cit soldati are nevoie armata franceza sa apere Parisul?
    Raspuns: Nu se stie, ca n-au incercat niciodata. "
    Asa ca relaxati-va si nu fiti, iertare, constipati.
    • +1 (3 voturi)    
      imi pierd simtul umorului (Luni, 19 aprilie 2010, 17:42)

      zertty [anonim] i-a raspuns lui finlandezul

      la asemenea faze. De ce? Deoarece nu o data mi s-a intimplat sa fiu intrebat de unde sunt si interlocutorul francez sa strimbe din nas.
      • +1 (1 vot)    
        Are the French really rude? (Luni, 19 aprilie 2010, 17:25)

        Aph [anonim] i-a raspuns lui zertty

        French personality

        People from many cultures smile upon meeting new people, and Americans in particular smile a lot, in order to be friendly. The French, however, don't smile unless they mean it, and they don't smile when talking to a perfect stranger. Therefore, when an American smiles at a French person whose face remains impassive, the former tends to feel that the latter is unfriendly. "How hard would it be to smile back?" the American might wonder. "How rude!" What you need to understand is that it's not meant to be rude; it's simply the way of the French.

        http://french.about.com/cs/culture/a/rudefrench.htm
        • +1 (1 vot)    
          Cu gluma te obisnuiesti (Luni, 19 aprilie 2010, 20:22)

          Ionel [anonim] i-a raspuns lui Aph

          Dar cu prostia niciodata. sa vezi un tigan si sa zici ca e reprezentantul poporului roman?
          Oricum gluma asta e mult mai buna;
          Cum saluta frantuzoicele incepand cu al doilea razboi mondial? Desfac picioarele. Iar barbatii? Desfac picioarele si se intorc cu spatele.
  • 0 (2 voturi)    
    era doar un sketch... (Luni, 19 aprilie 2010, 17:01)

    marius [anonim]

    ...
  • +3 (3 voturi)    
    romani si tigani (Luni, 19 aprilie 2010, 17:07)

    doru [anonim]

    Ca Franta e plina de TIGANI din RO care au infectat spatiul public e notoriu.Francezii au macar dreptul sa faca glume.
    Noi romanii ar trebuii sa le amintim tottimpul ca Tiganii nu sunt romani,sunt tigani nascuti aici,cum sunt arabii aia de la ei ce dau foc la masini,nu muncesc si nici nu i intereseaza decit ajutoarele sociale.
    Ca etnie avem dreptul sa ne aparam prestigiul,personal,ma deranjeaza semnul egal intre mine si tiganul cersetor cind suntem amindoi in Franta.
    Da poate e un mod de protest si ala aplicat in Anglia.....
  • 0 (2 voturi)    
    oare... (Luni, 19 aprilie 2010, 17:09)

    violeta [anonim]

    frantuzi astea ,ei nu au hoti lor?ori nu mai tigani romanifura si,cersesc?ei nu au gunoaiele lor?cine fac cele mai multe crime acolo tigani din romania ori,ai lor cetateni ,dar,de pe aceea care leau dat foc la masini si,au facut atata rau pe aceea ii ascund pe sub pres dar,hai ca romani sint mai prosti suporta sa ne batem joc de ei off doamne ca daca tara noastra ar fi condusa de oameni cu cap nu de HOTI ce sar mai ruga fratuzi de romani sale fie dr.nu cu 1/2 salariu dar,trebuie sa suferim umilintele a toti NETOTI dar,va RASARI ODATA SOARELE SI,PT.ROMANIA
    • 0 (2 voturi)    
      soarele si gramatica (Luni, 19 aprilie 2010, 17:48)

      anaana [utilizator] i-a raspuns lui violeta

      Violeta, Violeta

      Soarele a stat in loc cind a vazut cum stai cu gramatica !
  • +3 (3 voturi)    
    5 milioane de tigani (Luni, 19 aprilie 2010, 17:12)

    antonescu [anonim]

    Cand vii cu idei gen sterilizare masiva a tiganilor, ghetouri cu sarma ghimpata si altele, lumea zice ca ai ceva cu ei. Sa vedem cand cele 5 milioane de ciori vor fi 10, chiar 15, iar noi romanii adevarati vom ramane o minoritate terorizata de criminalitatea tiganeasca. Atunci nici daca vom dori, nu vom mai putea steriliza tiganii ca pe caini vagabonzi, pentru ca deja vor fi mai multi si infinit mai periculosi. Vom ajunge ca Uzbekistan din cauza lor !
  • +4 (4 voturi)    
    Tipic (Luni, 19 aprilie 2010, 17:16)

    xolv [anonim]

    Complexul de superioritate al francezilor trebuie intretinut permanent, fie ca e vorba de romani, italieni, englezi, americani, germani, si ce mai vreti voi . Chiar si asa, tiganii acum stiu mai multa franceza si spaniola decat majoritatea americanilor, asa ca ar trebui sa-i lasam pe francezi in lumea lor, sa salute frantuzeste, in timp ce-si beau vinul lor frantuzesc, si tot asa. Istoria le-a mai lasat doar rolul de frustrati. Bon apetit!
    • +2 (2 voturi)    
      inapoi la satra (Luni, 19 aprilie 2010, 17:51)

      anaana [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Asta si vor farancezii sa va intoarceti toti la satra si daca aveti motive "sa suferiti de complexe de superioritate" , dar nu la Paris.
      • -1 (1 vot)    
        Si de baiatul acesta te-ai luat nevertebrat-o? (Luni, 19 aprilie 2010, 20:53)

        Ionel [anonim] i-a raspuns lui anaana

        Te-ai cam chinuit cam mult sa le faci pantofii francezilor. Cred ca ai inceput si tu sa realizezi ca nu sunt acei gentlemeni care ai crezut ca sunt francezii.
      • 0 (0 voturi)    
        V-ati oprit prea devreme! (Marţi, 20 aprilie 2010, 10:07)

        xolv [anonim] i-a raspuns lui anaana

        Problema cu francezii si "fanii" lor suferind de acelasi complex de superioritate e ca s-au oprit la a inventa furculita si n-au descoperit cuvantul autocritica. De-asta anglo-saxonii v-au trimis la culcare in istorie. Bon Nuit!
  • -1 (3 voturi)    
    de gluma nu stiti? (Luni, 19 aprilie 2010, 17:18)

    bladd [anonim]

    52 de comentarii la o biata gluma... da' constipati mai sunteti fratilor :)
  • +1 (3 voturi)    
    Din nefericire.... (Luni, 19 aprilie 2010, 17:19)

    Hopeless [anonim]

    ......astfel de "glume" fac, daca mai era nevoie, mult rau imaginii romanilor de pretutindeni. Pe de alta parte totul porneste de la fapte concrete, care nu pot nici negate si nici ignorate. Pentru a reduce din efectul devastator pe care acesta "gluma" o are asupra imaginii romanilor, ambasada noastra va trebui lucreze mult si bine la combaterea efectelor ei. Oare o vor face? Sincer sa fiu nu prea cred....sau cel putin asta este parerea mea...Si la urma urmei daca noua ne pasa atat de putin de imaginea noastra in Europa -si nu numai- de ce le-ar pasa altora??!?! Pacat...sincer, pe ansamblu, nu meritam asta....
  • +2 (2 voturi)    
    Pentru cine nu crede? (Luni, 19 aprilie 2010, 17:19)

    Paula [anonim]

    Daca Hotnews este de accord putem incepe o campanie de a posta fotografii cu cersetorii tigani din Belgia. Aici sunt practic in fata fiecarui magazin (inclusiv Adli si Lidl). De regula sunt femei cu copii mici in brate. Toate intersectiile principale din BXL au "spalatorii" de parbrize in actiune. Stai si te intrebi: de unde acest numar imens de tigani care a impanzit toata lumea? Nu cumva ei sunt 15 milioane si noi romanii numai 5? Nu ca as fi rasist, dar nici aici in Occident tiganii nu accepta munca desi autoritatile le ofera o sansa. Asa ca despre ce hakeri si alte ofense aduse "poporului roman" vorbim?
  • 0 (2 voturi)    
    nu o sa se ia nici o masura... (Luni, 19 aprilie 2010, 17:24)

    diplomatul [anonim]

    nu o sa ia nimeni nici o masura... motivul: sa nu ne punem prost cu francejjjii suntem niste stupizi, asta e adevarul. ii lasam pe toti stupizii si prostii sa ne conduca sa faca ce vor. nu exista diplomatie romana nicaieri... niste lingai si niste stupizi.
  • +1 (3 voturi)    
    Suedezi (Luni, 19 aprilie 2010, 18:06)

    Radu din Canada [anonim]

    Numai despre romani, estici in general, isi permit sa faca glume rasiste.

    Daca era o gluma despre "suedezi" (arabo-africani) ar fi sarit toate asociatzille contra rasismului (MRAP, LICRA, SOS Racisme)

    Chestia e agravata si de faptul ca realizatorul emisiunii este "popo" caci ei sunt foarte suparatzi pe faptul ca Estici nu sunt prea tandri cu poponarii...

    Asta e. Este drept ca tziganii sunt peste tot in centrul Parisului si pe transporturi.
  • +3 (3 voturi)    
    Banc (Luni, 19 aprilie 2010, 18:06)

    OhhLaLa [anonim]

    De cati francezi este nevoie pentru a apara Parisul? Nu se stie pentru ca nu au incercat niciodata!
  • +3 (5 voturi)    
    furtuna intr-un pahar cu apa (Luni, 19 aprilie 2010, 18:08)

    mihaela [anonim]

    la ce tziganie era in platou nici nu merita sa acorzi atentie acestor meschinarii.
  • +2 (2 voturi)    
    penibil si... (Luni, 19 aprilie 2010, 18:19)

    nahir [utilizator]

    ...de prost gust.
    nu a facut decat sa-si bata joc de francezi.
  • +3 (3 voturi)    
    COMENTARIUL PERFECT. (Luni, 19 aprilie 2010, 18:32)

    Dakota [utilizator]

    XOLV,
    nimeni nu ar fi putut spune-o mai bine! !
    Excat asa sata treaba cu ...francezi.
    P.S.
    Ma bucr ptr toti rromi plecati in Franta, se pare ca acolo au gasit o societate in care se integreaza perfect.
  • 0 (2 voturi)    
    cu romanii francezi isi pot permite orice (Luni, 19 aprilie 2010, 18:59)

    nemo [anonim]

    doar o remarca : francezii se leaga mereu de romani pentru ca-si pot permite fara sa riste mare lucru. Daca faceau glume rasiste pe seama arabilor si negrilor (a evreilor nu mai vorbesc) stiau ca riscul e mare (procese, masini si institutii publice arse etc). Am vazut o gramada de reportaje la televiziunea franceza in care aratau ce mizerabile sunt restaurantele asiatice dar pana acum nu si-au permis sa difuzeze nimic in legatura cu igiena din kebapuri (tinute de obicei de arabi). Adevarul e ca pana acumnu prea am auzit de multi asiatici printre cei care provoaca haos in suburbii si racketeaza copii de francezi la usa scolilor.
    Cel care apare in dreapta in aceasta poza (Eric Zemmour) a avut mari probleme acum cateva saptamani pentru ca a afirmat ca faptul ca politia ii controleaza mai des pe arabi si pe negrii este explicabil dat fiind ca majoritatea traficantilor de drog sunt arabi si negri. Urma sa fie dat afara de la ziarul Figaro etc.
  • +2 (2 voturi)    
    mare tragedie :-) (Luni, 19 aprilie 2010, 19:01)

    cipri_ [utilizator]

    ce mare tragedie. Eu zic ca doar adevarul (negativ) trebuie sa doara. Daca cineva zice ceva rau despre mine, si nu-i adevarat, atunci nu vad de ce ar trebui sa ma supere cu ceva.

    Uneori ma dau chiar eu singur drept rom ("tigan"). Sa-mi fie frica ca voi fi "ocolit" daca ma dau drept tigan? Nu, chiar din contra, nici nu am de ce sa-mi consum timpul cu persoane care au considerente legate de etnie. Pe un om inteligent nu-l preocupa etnia, si cu acestia prefer sa-mi petrec timpul.

    Ia incercati sa radeti si sa zimbiti cand va jigneste cineva.

    Uneori, daca se intampla sa fiu cumva jignit de cineva (sau vrea sa ma enerveze) eu chiar confirm cuvintele jignitoare, si zic ca este adevarat :-) (dar in acelas timp si zambessc) . Pe mine sincer, chiar ma amuza asaceva :-)

    Incercati mereu sa fiti mai inteligenti decat cei ce va aduc cuvinte jignitoare. Si suprindetii, sa va suparati, fiindca ei la asta se asteapta :-)

    In viata e mai usor, daca stii sa iai multe lucruri mai in gluma.

    Si rasul oricum e si sanatos :-)
    N-ai nimic de castigat daca stai nervos si incrancenat, fiindca a spus nu stiu cine ce.
  • +1 (3 voturi)    
    patetici.. (Luni, 19 aprilie 2010, 19:11)

    belamy [anonim]

    dac-as fi rautacios, le-as aminti ce colaborationisti destoinici au fost, cum cu un birou plin de igrasie(in londra) si 4 asa-zisi ofiteri plus de gaulle, au eliberat franta.....etc,etc.dar nu sunt! poate ne arata ei cum ii salutau pe nemtzi....cand treceau prin liniile lor fortificate ca prin branza ,apoi pe americani cand ii eliberau, apoi ce salut faceau cand omorau 15 mii de africani doar ca sa se afle in treaba....etc,etc.dar nu sunt.
  • -1 (1 vot)    
    Da (Luni, 19 aprilie 2010, 19:53)

    babilou [anonim]

    Imi amintesc de ceva asemanator prin 1995, pe calanalul de limba germana RTL de pe satelitul Astra. Nu inteleg bine germana, dar era o emisiune cu un cuplet satiric si, la un moment dat, un personaj, imbracat ca un cersetor cere ceva celuilalt si celalalt ii raspunde ceva cu" Rumenische emigranten".
    Asa ca.....
  • 0 (2 voturi)    
    confuzia intretinuta in tara, produce daune afara (Luni, 19 aprilie 2010, 20:09)

    flit [anonim]

    ii dati sus si tare in presa cu "romanii" ori de cate ori gastile de tigani impu... mioritici ies in fata ! Romanii sunt respectati acolo unde calca, iar tiganii nu, E SIMPLU !!! Chiar si acas, romanii nu inghit comportamentul tiganilor, oriunde ar fi acestia: in Parlament cu mana in buzunarul statului sau la coltul strazii cu mana in buzunarul victimelor furata / talharite. Pai daca dinadins continuati sa-i ascundeti pe tigani in spatele romanilor, cum vreti sa faca francezii ?!?
  • 0 (2 voturi)    
    urat din partea lor (Luni, 19 aprilie 2010, 20:18)

    stefy [anonim]

    ar trebui sa vina si sa cunosca oamenii din Romania si apoi sa vorbeasca depre ei, nu suntem o tara doar de cersetori, avem si valori care merita apreciate.
    Urat ca au astfel de stereotipuri....
  • +2 (2 voturi)    
    mda... (Luni, 19 aprilie 2010, 20:31)

    Ion [anonim]

    Eu cred ca in curand salutul francez va suna "salam alekom"...
  • 0 (2 voturi)    
    astia da europeni (Luni, 19 aprilie 2010, 20:48)

    iulian [anonim]

    de ce nu integreaza ei pe rromi? va spun tot eu nu sunt in stare decat sa rada si sa se uite la ei cum fura si nici nu muncesc in orice tara s ar duce unii dintre ei.au ei toti bani din lume sa le faca acte sa le dea locuinte si sa ii integreze sa nu mai cerseasca, va spun tot eu nu pot sunt frustrati ca nu reusesc
  • +3 (3 voturi)    
    vai, (Luni, 19 aprilie 2010, 20:52)

    REVELARE [anonim]

    ce decadere morala la francezii astia de la tv, ce lipsa fatala de inspiratie pt comic...
    • -1 (1 vot)    
      evropa si civilizatia, baba si mitraliera (Marţi, 20 aprilie 2010, 17:22)

      evropa mama tuturor atrocitatilor [anonim] i-a raspuns lui REVELARE

      de ce va mira? credeti ca europa e civilizata? daca cumparam in euro suntem mai destepti, mai curati, mai bine crescuti? europa, dupa cate imi amintesc din cateva clisee istorice, a dat lumii cei mai dubiosi comunisti, cele mai mari atrocitati, cea care a inventat rasismul... etc, asa ca nu m-ar mira ca si UE sa fie o bomba cu ceas ;)
  • +1 (5 voturi)    
    busy (Luni, 19 aprilie 2010, 20:55)

    ispy [anonim]

    eu sint european. si am treburi mai importante decit sa contorizez cine si de cite ori injura romania.
  • 0 (2 voturi)    
    E misto! (Luni, 19 aprilie 2010, 21:08)

    Socrate [anonim]

    Unde a disparut simtul umorului atat de laudat la romani?
    Hai sa recunoastem ca e o gluma buna.Daca era facuta la adresa altora si se si potrivea atat de bine roman cu romain a-ti fi ras!

    Da domle, sunt roman si recunosc: ma amuza poanta si e misto! Pacat ca e si adevarata!
    Ne plac bancurile? Sau ne plac doar cand sunt despre altii?
  • 0 (2 voturi)    
    Inca o palma pe fata Romaniei din cauza tiganilor (Luni, 19 aprilie 2010, 21:16)

    Roman American [anonim]

    Este dezgustator cum am ajuns noi romanii sa fim vazuti in lume din cauza tiganilor. Din pacate nu vorbesc franceza dar incurajez toti romanii care stiu limba sa scrie la forumuri franceze si sa le explice diferenta dintre romani si tigani. Am scris si guvernul romaniei la paris sa clarifice si sa faca o plangere oficiala http://coe.mae.ro/index.php?lang=en&id=4905.
    Este pur si simplu sub orice critica cum acesti tigani au infectat imaginea tarii, atat in europa cat si in Romania.
  • +1 (1 vot)    
    Se pare RNS au revenit (Luni, 19 aprilie 2010, 22:14)

    George [anonim]

    Se pare ca cei de la RNS iar si-au facut amprenta : http://www.worldit.info/noutati/romanian-national-security-a-fost-uk-acum-franta-cu-lemonde-fr/
    • -1 (1 vot)    
      Fraierii (Luni, 19 aprilie 2010, 22:17)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui George

      ar trebui macar sa fi scris in franceza/engleza.
  • +2 (4 voturi)    
    nici acum nu vedeti... (Luni, 19 aprilie 2010, 22:28)

    Ungur [anonim]

    diferenta intre unguri si romani??? Toata Europa este impotriva romanilor, pt ca abia acum le-au descoperit trasaturile si caracterul. Iar romanii isi revarsa complexul de inferioritate asupra maghiarilor.
    Nici 1% nu fac ungurii probleme in Europa raportat la ceea ce "produc" romanii. Nu-mi motivati, ca numai tiganii tin prostituate, fac trafic de droguri si violeaza. Ci dimpotriva, concluzia mea este ca romanii le fac majoritatea crimelor, nu tiganii!!!!
    • -1 (1 vot)    
      Din cate stiu eu (Luni, 19 aprilie 2010, 22:15)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Ungur

      ungurii au in Europa reputatia de oameni foarte destepti. Cine te-a suparat fratioare?
    • +1 (1 vot)    
      dar tu vezi? (Marţi, 20 aprilie 2010, 8:28)

      socrate [anonim] i-a raspuns lui Ungur

      Ungurii sunt niste domni comparativ cu noi.E vorba de contextul istoric in care civilizatia si-a pus amprenta.Genetic nu e nici o natie mai grozava ca alta. Tu insa ca individ, cu astfel de postari nepotrivite si xenofobe, te descalifici! Ungurii nu te-ar recunoaste ca fiind de-al lor.Cel putin nu cei deschisi la minte!
    • -1 (1 vot)    
      Eva Kiss pe CotedAzur (Marţi, 20 aprilie 2010, 14:44)

      Pavel [anonim] i-a raspuns lui Ungur

      catre unguru.

      pai ia mai pergi prin cluburi pe tot ce cheama francezii cotedazur si prin intalia e costaazzura, brava si esmeralda sa vezi ca mai toate alea care se vand pe acolos de pe la budapesta.

      asta asa sa intelegi ca nici voi nici noi nu avem reputatie buna din punctul asta de vedere.

      tre doar sa intelegem in ce stare ne au adus astia pe care-i credeam culmea democratiei, civilizatiei aliati de nadejde precum alde ue si nato..ungaria ...faliment national total, romania va fi si ea pe aproape...ambele cu populatii care s-au transformat in culegatorii europei, prostituatele europei. ne-am cam pacalit nu? din punctul asta de vedere tziganii stiu bine cu cine stau de vorba si para ca stiu si sa abordeze problema.

      tre doar sa intelegem in ce situatie suntem ca sa putem -daca- corecta. desi multi prin vest spun ca bubele nascute acum nu vor putea fi rezolvate decat in urmatoarea suta de ani de tarile din europa de est.
  • +2 (2 voturi)    
    Ia uite ce de revoltati ... (Luni, 19 aprilie 2010, 22:29)

    Mirare [anonim]

    Care sunteti revoltati veniti in Paris si aruncati-le macar niste oua in cap, ca e plin de ei peste tot ... din varful patului e usor sa fii revoltat ...
  • +1 (3 voturi)    
    RNS cineva? (Luni, 19 aprilie 2010, 23:21)

    papadie [anonim]

    Ciner ar dori sa se intalneasca pentru a discuta despre cum ii putem ajuta pe baietii de la RNS care au lovit din nou. http://www.jurnalul.ro/stire-observator/hackerii-romani-lovesc-din-nou-lemonde-fr-541475.html
    • +2 (2 voturi)    
      loooooool :)) (Marţi, 20 aprilie 2010, 0:38)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui papadie

      hahahahaha. foarte tareeeeeeeeee!!

      bravo RNS !!!! :)))
  • +1 (1 vot)    
    maaaare lipsa de bun simt (Luni, 19 aprilie 2010, 23:46)

    Elena [anonim]

    este o mare lipsa de bun simt din partea francezilor pentru noi si sincer, este si o mare mare prostie din partea noastra ca acceptam asemenea comportament, ar trebui sa ripostam, totusi!M as fi asteptat ca ambasada Romaniei sa ia atituine sau oricum, sa nu tacem ca idiotii. Cred ca nici nu mai conteaza daca este vorba despre salutul roman, tigan, etc, astia si au batut joc de noi in direct la un post de televiziune vazut de o multime de francezi si noi ce facem? ne chinuim sa le invatam limba, sa le o vorbim, sa le o scriem si astia habar n au de cultura noastra, habar n au sa zica buna ziua in romana dar isi permit sa arunce cu noroi, sa se foloseasca de o tampenie pe care sa o face publica. vi se pare normal????nici un francez normal nu stie care e diferenta dintre romani si tigani si chiar daca ii zici de zece ori si ii explici diferentele, pentru el noi suntem toti romani. si asta o stiu toti cei care au fost in Franta si s au lovit de nationalismul lor si de suspiciunea din ochii lor atunci cand le zici ca vii din Romania. what ever, nu stiu cat e de importanta diferenta dintre romani si tigani, important e ca astia isi bat joc de noi si eu n am auzit nici un ''raspuns oficial'' din partea noastra la acea''gluma mishto, bna, inteligenta, tare, super'' pe care au facut o, a cata oara ma intreb ???? pe seama noastra.
  • +2 (2 voturi)    
    Romania te iubesc! (Marţi, 20 aprilie 2010, 1:31)

    tiptirel [anonim]

    Pe linga faptul ca asta ne reprezinta in Paris si nunumai, uitati-va si la posturile tv romanesi si spuneti-mi ce vedeti, ce emisiuni si filme-tv sunt ?? Cine sunt promovati pe acolo... nu sunt romani si ei? Daca astea sunt emisiunile ce se difuzeaza pe posturile romanesti, de ce nu ar fi si pe posturi frantuzesti. Cat despre ambasada Romaniei la Paris, parerea mea ca nu ia atitudine si nici nu va lua pentru ca nu sunt in stare, nici ei nici altcineva.
    • 0 (2 voturi)    
      dar tu? (Marţi, 20 aprilie 2010, 8:33)

      John [anonim] i-a raspuns lui tiptirel

      Tu iei atitudine? Ai scris o scrisoare de protest postului de televiziune? Asteptam mereu la altii (ambasada sa isi faca treaba ei, asta nu inseamna ca nu poti lua atitudine)
  • +2 (2 voturi)    
    Message pour la france (Marţi, 20 aprilie 2010, 4:17)

    ghici cine... [anonim]

    Eh bon Laurent Ruquier et Jonathan Lambert sachez que nous aussi "On n'est pas couche"

    Le salu francaise: Sil vous plait messieu esque vous avez une cigarrete....

    Quesque tu as montre la ce sont pas des roumains ce sont des tsiganes!!

    On n'est pas couche tekasse
  • +1 (1 vot)    
    apropo ... mi-am amintit de ceva haios (Marţi, 20 aprilie 2010, 5:01)

    fane [anonim]

    he Complete Military History of France

    - Gallic Wars: Lost. In a war whose ending foreshadows the next 2000 years of French history, France is conquered by of all things, an Italian.

    - Hundred Years' War: Mostly lost, saved at last by female schizophrenic who inadvertently creates The First Rule of French Warfare; "France's armies are victorious only when not led by a Frenchman."

    - Italian Wars: Lost. France becomes the first and only country to ever lose two wars when fighting Italians.

    - Wars of religion: France goes 0-5-4 against the Huguenots

    - Thirty Years War: France is technically not a participant, but manages to get invaded anyway. Claims a tie on the basis that eventually the other participants started ignoring her.

    - War of Devolution: Tied. Frenchmen take to wearing red flowerpots as chapeaux.

    - The Dutch War: Tied

    - War of the Augsburg League/King William's War/French and Indian War: Lost, but claimed as a tie. Three ties in a row induces deluded Frogophiles the world over to label the period as the height of French military power.

    - War of the Spanish Succession: Lost. The War also gave the French their first taste of a Marlborough, which they have loved every since.

    - American Revolution: In a move that will become quite familiar to future Americans, France claims a win even though the English colonists saw far more action. This is later known as "de Gaulle Syndrome", and leads to the Second Rule of French Warfare; "France only wins when America does most of the fighting."

    - French Revolution: Won, primarily due the fact that the opponent was also French.

    - The Napoleonic Wars: Lost. Temporary victories (remember the First Rule!) due to leadership of a Corsican, who ended up being no match for a British footwear designer.

    - The Franco-Prussian War: Lost. Germany first plays the role of drunken Frat boy to France's ugly girl home alone on a Saturday night.

    - World War I: Tied and on the way to losing, France is saved by the United States.
  • +1 (1 vot)    
    francezi, francezi... (Marţi, 20 aprilie 2010, 5:29)

    alex [anonim]

    Poate data viitoare cand monsieur Ruquier se va duce la dentist, sau la spital, sau cu masina la service, sau cu copiii la scoala, sau la supermarket, sau cu calculatorul la service, sau la un agent imobiliar.... un roman ii va raspunde pe masura.
  • 0 (2 voturi)    
    Frumos (Marţi, 20 aprilie 2010, 9:15)

    Aida [anonim]

    Ce ne bucuram ca ne baga in seama ...si ce ne dam singuri in cap...si mai suntem si de acord cu ei...din comentariile pe care le vad
    Oare ei sunt perfecti? Hai sa-i ironizam si noi sa vedem daca le place
  • 0 (2 voturi)    
    au nevoie de medicii nostri (Marţi, 20 aprilie 2010, 9:44)

    anne [anonim]

    e clar. de psihiatrii. sa se duca medicii nostri sa le ia banii. au mult de lucru acolo. lenesi si guralivi. se bazeaza pe o cultura mostenita, dar cei mai multi dintre ei nu fac nimic, decat barfesc. sunt mai balcanici decat noi si lipsiti de diplomatie. niste tzatze. de ce promovati gunoaie ca astea? probabil ca au terminat cu emisiunile in legatura cu europenizarea si pentru ca nu se pricep la altceva, dau si ei din gura. ca si multi de la noi. dar mai bine ii promovati pe ai nostri decat pe looserii astia.
  • -1 (1 vot)    
    Incredibil dar adevarat (Marţi, 20 aprilie 2010, 10:09)

    valexandru [anonim]

    in loc sa va burzuluiti, indreptati-va coloana si invatati sa radeti.

    Este doar o poanta.

    Bancurile englezilor despre ei insisi sunt mult mai dure. Dar cele despre francezi sunt extrem de crude.
  • +1 (1 vot)    
    Grup facebook (Marţi, 20 aprilie 2010, 11:34)

    Claudia [anonim]

    Haideti sa ne exprimam impreuna dezacardul fata de acest "Salut Roumain" !

    Intrat pe acest grup facebook :
    http://www.facebook.com/?ref=home#!/group.php?gid=119786818033088

    pe curand
  • -3 (3 voturi)    
    Sa traiti -Saru-mana -Doamne ajuta -Domnu inginer (Marţi, 20 aprilie 2010, 11:39)

    dan [anonim]

    Sa traiti -Saru-mana -Doamne ajuta -Domnu inginer.
    Astea sunt saluturile romanesti. Exista ceva mai umil si injositor? Ce tot o dati cu tiganii? E vorba de romani adica de noi toti. In ce tari si in ce limbi gasesti saluturi similare celor de mai sus? In loc sa luati si sa invatati din observatiile altora nu stiti decat sa atacati si sa ranjiti superior. Suntem ultimii oameni dar toti credem ca traim intro tara frumoasa si bogata cu oameni harnici si gospodari!!!! Suntem chiar ultimii insa, asta e adevarul.
  • -1 (1 vot)    
    seinfeld (Marţi, 20 aprilie 2010, 12:08)

    Gioni Gion [anonim]

    Sa invatam de la evrei TALENTUL AUTOPARODIERII DEFECTELOR DE ETHOS (vezi serialul Seinfeld).
    Vad o obsesie la internauti ca ala a facut misto de noi "din cauza tiganilor". Nu, nu tiganii sunt de vina aici ci modul tembel in care romanii si-au distrus tara in 20 de ani de libertate. Si francezii vad asta si de asta ne dispretuiesc (sub Odi erau f. atasati de noi).
  • -1 (1 vot)    
    ceva (Marţi, 20 aprilie 2010, 12:31)

    Gioni Gion [anonim]

    1. Internautii revoltati uita ca TOATE FILMELE MADE IN HOLLYWOOD fac un mistou ordinar de francezi si de TOATE NATIILE LUMII. Numai eroul american e dastept si moral.
    2. Personal (ca mii de romani de altfel), desi imi place heavymetalul angloamerican sunt filofrancez si afirm ca FR este sora mai mare a Romaniei, o tara cu care rezonam si lingvistic, si cultural, si pe plan umoristic.
    3. Poate moderatorul ala parodia salutul vreunui moderator de la TV-urile libere private, gen veverita isterica C. Maruta (ca si acolo se prind aceste canale, ce miros a ... canal).
  • 0 (0 voturi)    
    francezii (Marţi, 20 aprilie 2010, 13:00)

    haiducu [anonim]

    din clip (vazand reactia publicului) inteleg ca francezii sunt o natie de cersetori.
  • -1 (1 vot)    
    stirea asta e scoasa din context. (Marţi, 20 aprilie 2010, 21:39)

    Nabucco [anonim]

    Eu ma uit deseori la emisiunea asta, e o emisiune umoristica, si stirea asta e scoasa din context.
    Jonathan Lambert e umorist...de ce sariti toti ca arsi?
    Nu are nici o gravitate chestia asta, si pe urma a fost difuzat tarziu, la mai mult de ora 12 noaptea asta...
  • 0 (0 voturi)    
    Occidentali cu... 200 euro/luna! (Miercuri, 21 aprilie 2010, 8:25)

    Marlon Brandon [anonim]

    Sa le dam un an de zile si occidentalilor 200 euro salar lunar, sa vedem in ce hal fara hal vor ajunge si ei... precis mai prapaditi ca noi, romanii sau bulgarii, de asta sunt convins!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Romanii ironizati (Miercuri, 21 aprilie 2010, 10:58)

    Neuilly [anonim]

    Bonjour tout le monde !
    O intrebare am de pus .
    Cum ati face voi sa artati cuiva ca are un comportament inapropriat ?

    Skeciul de pe canalul FR2 a fost cit se poate de finut si cu mult humor .Bineinteles ca trebuie sa recunosc ca avem un humor dierent si nu ridem pentru aceleasi situatii .
    Deci . J. LAMBERT nu va numit natie de cersetori , ci va imitat ! ceea ce este cu totul diferent . Iar contributia publicului a fost coordonata ceea ce inseamna ca a fost facuta cu scop .
    Este felul in care vrem sa va trimitem un mesaj casa stiti ceea ce gindim sau ce vedem la voi.
    Nu este o jignire ci doar o mai degraba o lectie tinind cont ca a fost facuta cu mult humor far aceasta poate fi priceputa de cei care au o anumita cunostinta de cultura franceza, Tinind cont ca acum ceva timp in urma intr-un tren in franta era afisat un anunt si numar de telefon unde li se cerea calatorilor sa semnaleze autoritatilor toate faptele rominilor , daca vezi romani in tren , daca coboara , daca...... , daca...... etc etc ANUNTUL asta era cu adevarat NAZIST uite aici anuntul : myspace.com/dtt_07 , sau aici Flickr.com/dtt_07
  • 0 (0 voturi)    
    Asa stiu ei ... (Miercuri, 21 aprilie 2010, 11:08)

    ema [anonim]

    Eu consider ca francezii (si nu sant singurii) identifica o problema si asa stiu ei sa o mediatizeze, ridiculizand. Nu e prima data si nici primul popr care face asta. Oricum, cred ca sunt si ei constienti ca nu e solutia, dar trag un semnal de alarma. Nu au cum sa-i numeasca altfel, oficial sunt romani, au pasaport romanesc. Daca ar lua masuri drastice, de exemplu, sa interzica romanilor sa calce pe teritoriul francez (sa se inteleaga clar ca asa ceva nu se poate, e doar un exemplu extrem) ar fi valabil pentru TOTI cei care detin pasaport romanesc. Nici ei, nici noi nu vrem asta, deci solutia e mult mai greu de gasit.
    In plus, ce pot sa zica "oameni buni, aia albi, romani, sunt foarte diferiti de aia mai maronii?".

    Oricum, in final ii au si ei si sa se descurce. Noi ne-am descurcat asa cum am stiut, acum ca sunt la plimbare n-au decat si altii sa se descurce cu ei.

    Scria cineva ca diaspora (iarasi, diaspora) nu-si recunoaste radacinile (nu mai spun ca romanii din romania tot a doua propozitie o incep cu "asa ceva numai la noi, ceea ce e in 95% fals) Ei bine, cei pe care i-am intalnit isi recunosc radsacinile, fara jena. Eu nu am renuntat la cetatenia romana pentru simplu fapt ca nu ma incurca xi nu ma restrictioneaza. Nu sunt neaparat mandra ca sunt romanca, dar nici nu mi-e jena. Eu cochetez cu ideea de globalizare si nu inteleg de ce e novoie de atata patriotism si xenofobie. Omul e OM chiar daca e francez, roman sau mai stiu eu ce. Si hotul e hot chiar daca este francez, roman etc.
  • 0 (0 voturi)    
    Romania are o problema foarte mare (Miercuri, 21 aprilie 2010, 11:44)

    dan [anonim]

    Romania are o problema foarte mare si arata ca este incapabila sa o rezolve. Imaginea Romaniei in Franta este total compromisa de catre aceasta specie de maimute pe cate o numim "tigani".
    Personal am trait experienta in Paris certandu-ma cu o tiganca cand a vrut sa insele un american vanzandu-i un inel de aur si unde am intervenit sa-i spun omului sa-si vada de drum. Normal ca ulterior a trebuit sa ma cert cu tiganca care-mi explica ca asta este meseria ei de 20 de ani...Da!!!! Ei considera asta o meserie. Acesti tigani reprezinta o specie care imi este greu sa o descriu in limba romana pentru ca este prea calda pentru a o descrie....
    Nu mai traiesc in Romania sau in Europa de ceva ani, dar aceste maimute intolerante la regulile civilizatiei trebuiesc inchise in puscarie pentru zeci de ani pentru furturi repetate si daca nu invata ceea ce inseamna civilizatie si care sunt valorile ei le recomand sa se intoarca in India lor draga pentru totdeauna ca ne-am saturat dracului de ei...
  • 0 (0 voturi)    
    BRAVOOO!!! (Miercuri, 21 aprilie 2010, 17:20)

    Claudiu [anonim]

    Ma bucur ca incepe sa se ia atitudine fata de denigrarile care ni se aduc intregului popor si a tuturor emigrantilor romani, doar fiindca se generalizeaza infractiunile a nici 10% din totalul de romani sau tigani iesiti in afara granitelor tarii.
    Emigranti romani: incepeti si voi sa scrieti si sa aratati in presa si televiziunea romana lucruri si experiente negative traite in Europa Occidentala, intre asa-zisii "occidentali de clasa"! Ce m-a frapat pe mine personal, in Spania, a fost mizeria de nedescris care exista pe jos in aproape toate cafeteriile unde se serveste meniul zilei si in timp ce se serveste masa.
    Alt lucru negativ: spaniolii, in general, sunt foarte slab preparati profesional si LINGVISTIC, mai ales cei care lucreaza in turism. Am avut colegi receptioneri in hotel de 4 stele care nu stiau nici engleza, intr-un hotel in Madrid! Si totusi Spania este printre primele 3 tari din lume, in ceea ce priveste numarul de turisti straini care o viziteaza. Fiindca au stiut sa-si faca publice potentialul hotelier (desi de multe ori calitatea lasa de dorit), plajele si caldura.
  • 0 (0 voturi)    
    BRAVO! (Miercuri, 21 aprilie 2010, 17:21)

    Claudiu [anonim]

    Ma bucur ca incepe sa se ia atitudine fata de denigrarile care ni se aduc intregului popor si a tuturor emigrantilor romani, doar fiindca se generalizeaza infractiunile a nici 10% din totalul de romani sau tigani iesiti in afara granitelor tarii.
    Emigranti romani: incepeti si voi sa scrieti si sa aratati in presa si televiziunea romana lucruri si experiente negative traite in Europa Occidentala, intre asa-zisii "occidentali de clasa"! Ce m-a frapat pe mine personal, in Spania, a fost mizeria de nedescris care exista pe jos in aproape toate cafeteriile unde se serveste meniul zilei si in timp ce se serveste masa. Alt lucru negativ: spaniolii, in general, sunt foarte slab preparati profesional si LINGVISTIC, mai ales cei care lucreaza in turism. Am avut colegi receptioneri in hotel de 4 stele care nu stiau nici engleza, intr-un hotel in Madrid! Si totusi Spania este printre primele 3 tari din lume, in ceea ce priveste numarul de turisti straini care o viziteaza. Fiindca au stiut sa-si faca publice potentialul hotelier (desi de multe ori calitatea lasa de dorit), plajele si caldura.
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo!!! (Miercuri, 21 aprilie 2010, 17:25)

    Claudiu [anonim]

    Ma bucur ca incepe sa se ia atitudine fata de denigrarile care ni se aduc intregului popor si a tuturor emigrantilor romani, doar fiindca se generalizeaza infractiunile a nici 10% din totalul de romani sau tigani iesiti in afara granitelor tarii.
    Emigranti romani: incepeti si voi sa scrieti si sa aratati in presa si televiziunea romana lucruri si experiente negative traite in Europa Occidentala, intre asa-zisii "occidentali de clasa"! Ce m-a frapat pe mine personal, in Spania, a fost mizeria de nedescris care exista pe jos in aproape toate cafeteriile unde se serveste meniul zilei si in timp ce se serveste masa.
    Alt lucru negativ: spaniolii, in general, sunt foarte slab preparati profesional si LINGVISTIC, mai ales cei care lucreaza in turism. Am avut colegi receptioneri in hotel de 4 stele care nu stiau nici engleza, intr-un hotel in Madrid! Si totusi Spania este printre primele 3 tari din lume, in ceea ce priveste numarul de turisti straini care o viziteaza. Fiindca au stiut sa-si faca publice potentialul hotelier (desi de multe ori calitatea lasa de dorit), plajele si caldura.
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo! (Miercuri, 21 aprilie 2010, 18:16)

    Claudiu [anonim]

    Ma bucur ca incepe sa se ia atitudine fata de denigrarile care ni se aduc intregului popor si a tuturor emigrantilor romani, doar fiindca se generalizeaza infractiunile a nici 10% din totalul de romani sau tigani iesiti in afara granitelor tarii.
    Emigranti romani: incepeti si voi sa scrieti si sa aratati in presa si televiziunea romana lucruri si experiente negative traite in Europa Occidentala, intre asa-zisii "occidentali de clasa"! Ce m-a frapat pe mine personal, in Spania, a fost mizeria de nedescris care exista pe jos in aproape toate cafeteriile unde se serveste meniul zilei si in timp ce se serveste masa.
    Alt lucru negativ: spaniolii, in general, sunt foarte slab preparati profesional si LINGVISTIC, mai ales cei care lucreaza in turism. Am avut colegi receptioneri in hotel de 4 stele care nu stiau nici engleza, intr-un hotel in Madrid! Si totusi Spania este printre primele 3 tari din lume, in ceea ce priveste numarul de turisti straini care o viziteaza. Fiindca au stiut sa-si faca publice potentialul hotelier (desi de multe ori calitatea lasa de dorit), plajele si caldura.
  • 0 (0 voturi)    
    salutul francez il intrece pe cel roman (Joi, 22 aprilie 2010, 1:44)

    patrupedbun [utilizator]

    http://www.youtube.com/watch?v=4Gw-L3XbrZI&feature=watch_response
  • 0 (0 voturi)    
    Care a fost raspunsul francezilor pina la urma? (Joi, 13 mai 2010, 0:10)

    Roman American [anonim]

    Se pare ca Ambasada Romana din Franta nu a mai comunicat daca au primit raspuns sau nu...sau iar suntem luati in batjocura de catre francezi, atata Ambasada cat si Romania.
    Eu as propune sa boicotam cumpararea produselor franceze...nu avem nevoie de ele oricum
  • 0 (0 voturi)    
    Rasismul franceziilor (Marţi, 24 august 2010, 0:58)

    Ion [anonim]

    Sint in Franta de 18 anii. Tara Franceza este o tara foarte rasista iar cind aude de romanii isi bate joc de ei ori care ar fii nivelul lor de lucru. De ce sa nu isi bata joc de noi cind noi continuam sa le dam banii fara sa ne dam seama. Am lucrat intr una dintre cel mai mare companie Calderys care vinde betoane refractare (resista la cladurii marii) la rominia la toate centrale. Cel mai important client al acestei companii este rominia. Lucrez ca inginer sau ca directeur. Le-am instalat o usina intrega la Calderys groupul imerys sau Lafarge iar la poarta erau cel putin 30 de camioane rominestii care asteptau sa incarce. Isi batea joc de totii soferii rominii lasindui sa astepte ore intregi saracii iar cum ajungea un sofer francez trecea inaintea la rominii. Dupa ce le-am instalat uzina m au convocat si m au dat afara deoarece francezii nu se obisnuiesc cu rominii. Motif sinte-ti de origine romina. Deci ginditiva primul client al lor care ii facea sa traiasca, era romin, dar rominul care lucra acolo la dat afara caci francezi nu iubesc pe rominii. Toti rominii care lucram in mecanica, directie, calitate etc si chiar in informatica a inceput sa faca faze de acestea dupa ce termina greul la un proiect ne da afara si ia francez la locul nostru. Francezii se uita pe absolut toate etichetele produselor si cind scrie produs in rominia nu il cimpara. Pina ce guvernul romin nu spune stop sa terminat va dam si noi afra o sa avem marii probleme cu iei si acolo dar si aici. Continuati sa venitii in excursie aici, sa cheltuitii banii pentru ei, sa cumparatii produsele lor, cind ei isi ba joc de voi…. Fiti ca ei si numai cumparati nici un produs fabricat in Franta, nu mai ii vizitati aruncati cu cacat in ei si o sa vedeti ca se potolesc. Nu le place daca nu le spune-ti ca sint cei mai tari din lume si cei mai inteligentii.