Magistratii de la instanta suprema au decis continuarea protestelor

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 21 septembrie 2009, 13:22 Actualitate | Esenţial

Judecatorii de la Inalta Curti de Casatie si Justitie (ICCJ) au decis sa continue protestele, hotararea fiind luata in cadrul Adunarii Generale convocate luni, anunta Mediafax. Magistratii instantei supreme urmeaza sa anunte si ce forma de protest vor adopta. De luni, justitia intra in a patra saptamana de protest.

In cadrul adunarii au fost opinii pro si contra continuarii protestelor, in timp ce avocati, consilieri si justitiabili asteptau o solutie in ce priveste stadiul proceselor. In final, judecatorii ICCJ au decis, cu majoritate de voturi, continuarea protestului.

Reteaua Nationala a Adunarilor Generale ale Judecatorilor (RNAG) a stabilit, in urma centralizarii rezultatelor din 14 curti de apel care au avut adunarile generale, ca 10 vor continua protestele, sub diferite forme, in timp ce Curtea Militara de Apel, Curtea de Apel Craiova si Tribunalul Constanta au decis suspendarea protestelor.

In privinta judecatoriilor, RNAG a stabilit ca toate cele 97 au decis sa blocheze activitatea in continuare.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1329 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Sa intre toti bugetari in greva , (Luni, 21 septembrie 2009, 13:49)

    Falco [anonim]

    Sper sa nu primeasca nici un leu pt perioada de greva , 4 saptamini greva minus un salar si uita ca avem cele 10 zile fara plata , ori cum cu ei fara ei tot atit e. ( valabil pt 75% din bugetari scuze fata de cei 25 % care is ok )
  • +6 (8 voturi)    
    Dictatura comunista este continuata de judecatori (Luni, 21 septembrie 2009, 13:52)

    justitiabil [anonim]

    CCETATEANUL Contribuabilul ROMAN are dreptul la un proces corect solutionat intr-un timp REZONABIL.
    Magistratii sunt decisi sa incalce legea cu orice pret, disolutia puterii la care au contribuit cu sarg judecatorii si procurorii este acum, FOLOSITA IMPOTRIVA POPORULUI ROMAN.
    Toate drepturile constitutionale ale cetateanului roman sunt grav si cu intentie incalcate, de asemenea drepturile copilului, cererile de pensie de intretinere si de divort nu sunt judecate.
    Dreptul la locuinta ... este incalcat de judecatori care refuza sa solutioneze intr0un termen rezonabi cererile.
    De la cine vor ei banii ???
    de la guvern veti spune... insa nu este adevarat.. vor banii de la cei care muncesc cu 700 lei pe luna si platesc impozite si taxe, vor banii din TVA si din celelalte surse bugetare.
    Asa ca daca si noi contribuabilii intram in greva si nu mai platim taxe, tva, etc. atunci vor avea salarii nesimtit de mari dar nu vor fi bani la buget.
    Romani parasiti tara cu totii a fost ocupata de jefuitorii din politica justitie administratie etc.
    Reteaua Nationala a Adunarilor Generale ale Jefuitorilor....
    • -5 (7 voturi)    
      Magistratii (Luni, 21 septembrie 2009, 14:22)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui justitiabil

      nu vor banii de la cei ce muncesc. Daca ai fi ascultat de la ei motivele protestului lor, ai vedea ca nu vor banii decat de la cei care apeleaza la serviciile justitiei.
      • +5 (7 voturi)    
        De aceea cer ca banii (Luni, 21 septembrie 2009, 15:36)

        gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        ce vin de la BUGET!!! sa nu mai vina de la minister ci sa le fie dati lor, direct?
        Crezi ca doar din taxa de timbru se pot platisalariile acelea uriase, utilitare (apa, gaze, lumina, canal), deplasai in strainatate, un aparat administrativ sufocant? Glumesti. Cum "freaca" ei o cauza si 10 ani, in calitate de justitiabil nu te-ai mai aprpopia de o sala de judecata daca cei ce apeleaa la serviciile justitiei ar plati.
        • 0 (0 voturi)    
          O alta opinie (Marţi, 22 septembrie 2009, 2:00)

          Madalin [anonim] i-a raspuns lui gabifm

          Sunt curios de ce ii blamati doar pe magistrati pentru "frecarea" unor cauze in conditiile in care la implinirea actului de justitie participa si AVOCATII ?
          sa inteleg ca magistratii de care vorbiti au amanat cauzele in ciuda insistentelor [!?] avocatilor de a se judeca...
      • +2 (4 voturi)    
        SI ACEIA CARE APELEAZA LA JUSTITIE CINE SUNT ?? (Luni, 21 septembrie 2009, 15:58)

        justitiabil [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        inchide cercul si intreaba-te cine sunt cei care apeleaza 9o la suta dinei, sunt amaratii.. sau tu judeci doar gangsterii care platesc taxe judiciare in euro ...
        cine va va da in locatie de gestiune justitia din roamnia este ori idiot ori iresponsabil ..
      • +4 (6 voturi)    
        Nu cred (Luni, 21 septembrie 2009, 16:07)

        Huuuuooooo [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        ca vrei ca atunci cand o sa ai o problema in justitie o sa vrei sa platesti cat vor ei. deja taxa de timbru as fost "taxata" de cedo ca fiind o limitare a dreptului la un proces echitabil.
        tot de la palmasi se iau banii pentru ei.
        au deja salarii nesimtite, sporuri inimaginabile pentru noi ceilalti (spor de lapte pentru persoane apropiate de varsta pensionarii, pensii mult mai mari decat cele care ar rezulta din contributiile lor la fondul de pensii, etc).
        judecatorii incalca legea. ce fac ei se numeste greva - si legea nu le da voie sa faca asa ceva.
        • -3 (3 voturi)    
          In justitie (Luni, 21 septembrie 2009, 18:22)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui Huuuuooooo

          ca sa deschizi, ca persoana fizica sau juridica, un proces civil, trebuie sa platesti. Numai statul, care e mai cu mot, nu plateste nimic cand deschide un proces, ceea ce e cu totul anormal. De aici si interesul procurorilor sa castige vreun proces. Probabil gandesc: daca tot nu cheltui nimic in afacerea asta de ce sa mai ma obosesc sa scot ceva de aici.

          Dreptul la un proces corect, se refera la felul desfasurarii procesului si nu la initierea lui. Daca initierea procesului costa destul de mult, fii sigur ca oamenii se vor gandi de doua ori inainte sa deschida actiunea in justitie. Nu pentru orice samanta de scandal marunta stam sa ne pierdem vremea prin tribunale.
        • -2 (2 voturi)    
          O alta opinie (Marţi, 22 septembrie 2009, 2:09)

          Madalin [anonim] i-a raspuns lui Huuuuooooo

          1. De ce criticati pozitia judecatorilor de a stabili si solicita plata unei taxe de timbru potrivit Legii nr. 146/1997 privind taxele judiciare de timbru, daca aceasta lege a fost adoptata de PARLAMENT ?

          2. De ce criticati pozitia judecatorilor de a stabili si solicita plata unei taxe de timbru in baza acestei legi, daca modificarile aduse Legii nr.146/1997 si majorarea cuantumului acestor taxe are loc la initiativa GUVERNULUI ?

          3. De ce criticati pozitia judecatorilor de a aplica o lege, in conditiile in care sunt obligati prin CONSTITUTIE sa se supuna numai legii ? Ii instigati, oare, sa ignore o lege ? De cate ori ati formulat cerere de reexaminare a taxei de timbru si v-a fost respinsa ?
  • +5 (7 voturi)    
    Magistratii intra in a 4 a saptamana (Luni, 21 septembrie 2009, 14:07)

    Gedeu [anonim]

    de proteste,deci munca IOC,si sa speram ca bani ptr. Nemunca nu VOR PRIMI !!! Macar sporul ptr.Stres pe care il cer sa fie transferat partilor in procese ptr. ca i-au purtat pe drumuri degeaba.Si asa se adevereste ce se vorbeste intre magistrati : "tatal catre fii :
    - Cum credeti ca v-am crescut eu mari : din procesul asta ce a tinut ani de zile,din procesul celalalt care a tinut tot asa de mult,cu taxe de timbru reevaluate,etc,etc,onorarii luate de mai multe ori de avocati pe la toate nivelele de judecata etc,etc."
    • -4 (4 voturi)    
      Banii (Luni, 21 septembrie 2009, 15:04)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Gedeu

      fi sigur ca nu-i vor vedea magistratii. Dar trebuie sa recunosti ca bugetul pierde o valoare mai mare decat cea a salariilor magistratilor, prin neincasare taxelor pe justitie. Sa vedem care cedeaza primii. Eu cred ca guvernul va ceda deoarece bugetul e mult mai subred decat averea magistratilor. Astia pot trai din osanza adunata ani intregi.
  • +8 (10 voturi)    
    Foarte interesanta situatia! (Luni, 21 septembrie 2009, 14:30)

    Cetateaul turmentat [anonim]

    1. Cei care ar trebui sa aplica legea au incalcat-o (atunci cand si-au marit singuri salariile) sau inca o incalca (ce e ala "protest"? Vor cumva bani si pentru perioada asta de nemunca?)

    2. Prin "proteste" au produs pagube de multe feluri justitiabililor, care pe buna dreptate vor vrea poate sa-i dea in judecata pentru aceste pagube.

    3. Cine va judeca asemenea cauze, dat fiind faptul ca una din parti le-ar judeca?

    Concluzie: sistemul judiciar va trebui schimbat total prin eliminarea actualilor "procurori" si "judecatori" si numirea altora.
    • -2 (2 voturi)    
      Citeste asta dupa ce te trezesti (Marţi, 22 septembrie 2009, 7:51)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui Cetateaul turmentat

      In primul rand sa stii ca nu sunt magistrat, dar am ceva cunostinte de bun simt in domeniul legilor, asa ca:
      1. Nu magistratii si-au dat salariile alea, ci parlamentul printr-o lege semnata de basescu .. .ei doar cer respectarea acelei legi (idintic cu majorarea lefurilor profesorilor cu 50%, lege data de acelasi basescu - care nu e respectata).
      2. Orice proteste creeaza pagube (inclusiv magistratilor care se vor aglomera). Acele cauze care sunt in curs oricum vor fi judecate ... nu e acelasi lucru ca si cum tu nu ai da la sapa o zi .. si ... gata ai scapat.
      3. Tocmai pt. asta se militeaza (daca nu ai intele sintr-o luna de zile - poate pentru cei ca tine mai continua protestul ... sa priceapa si ei .. inclusiv basescu care se pare ca e si el turmentat ...) Procesele se pot judeca la CEDO sau la alte instante internationale ...

      FII LINISTIT, CULCA-TE CA ESTI DEPARTE DE PROBLEMA ...!!!
      • +1 (1 vot)    
        si tu esti tot departe ... (Marţi, 22 septembrie 2009, 14:26)

        raresn [utilizator] i-a raspuns lui cosmin

        Presedintele Romaniei nu DA legi, el le promulga. Legile sunt facute de PARLAMENT. Asta asa ca prea te dai stiutor. Eu stiu ca acum va place sa muscati putin de fesierii Domnului Basescu pt ca este pe cale sa iasa pentru a doua oara President si voi nu aveti cum sa va opuneti, dar ... asta e. Mai mancati si voi bataturica nu numai ochisor!
        Mucles!
        • 0 (0 voturi)    
          asa crezi? (Miercuri, 23 septembrie 2009, 12:15)

          clujean [anonim] i-a raspuns lui raresn

          ca nu se poate nimeni opune lui base? de atentat, lovitura de stat, razboi civil ai auzit? asta daca ar merita osteneala, fireste! pentru rromini nu merita sa faci nici un fass, pentru ca asta e valoarea cetateanului mediu: fass! asa ca n-are decat sa iasa base pana la batraneti avansate, tot un drac e; cu natia asta nimeni nu poate face nimic serios.
  • +5 (7 voturi)    
    Ar trebui dati afara... (Luni, 21 septembrie 2009, 14:34)

    Vorbe goale [anonim]

    ... si adusi absolventi de anul asta. Cu ocazia asta s-ar decapita multe mafii securiste...
    • +1 (3 voturi)    
      Citeste constitutia (Luni, 21 septembrie 2009, 18:38)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Vorbe goale

      si vei vedea ca pe magistrati nu-i poate da afara decat CSM-ul. Guvernul n-are nici o treaba cu ei, sunt independenti fata de guvern. De fapt eu daca eram prim-ministru ma spalam repede pe maini de aceasta problema. Magistratii nu sunt in subordinea guvernului, deci nu trebuie sa le dau salariu. Si cu asta basta.
  • +5 (7 voturi)    
    greva...... (Luni, 21 septembrie 2009, 14:45)

    doru [anonim]

    sper sa intinda coarda pina se rupe,pina la urma statul ,celelalte puteri vor fi nevoite a lua o decizie radicala ......e practic o lovitura de stat mascata.
    platim acum pt ca in magistratura au intrat toate nulitatile, indivizi contestati de aiurea.
    nu degeaba romania e monitorizata pe justitie.
    datorita lor tara plateste pt procese pierdute la cedo,adica noi toti.
    in afara de cinism ,lacomie si dispret tagma asta nu poseda nimic.
    s ar impune o epurare serioasa.90% dintre noi nu au incredere in justitie si pe buna dreptate.
  • +2 (4 voturi)    
    ...magistrati...? (Luni, 21 septembrie 2009, 15:25)

    Joho [anonim]

    Este greva? este nesimtire? este "foamea"dupa ciolan?

    Cert este ca "pute" si ca de obicei de la...., cap se-npute si pestele.

    Si are dreptate CSM-ul, cand apostrofeaza guvernul cu calificativele acelea "alese", dar nu cred ca mai exista in Europa asta, inca o institutie ca CSM-ul romanesc, cu o orientare "total apolitica", demna de invidiat ?!

    Orientarea politica a justitiei romanesti, este clara ?! nu ? cu toate ca nu ar trebui sa fie politic angajata. Dar te-ai nascut "rosu"... cum sa devii de alta culoare, numai daca te vopsesti ?! si devii cioara vopsita, chiar si in roba...

    Cum se face ca majoritatea grupurilor sindicale, actualmente declanseaza tot felul de greve.

    Bine dar greva e un drept, doar pentru unii !!! mai putin pentru magistrati si jutitiabili. (v. Art. 63 din Legea Nr. 168/1999 , unde prin lege este interzisa greva magistratilor si a procurorilor....) sau la ei nu se refera?, ca-s (in Romania), in tara tuturor "posibilitatilor.

    Magistrati in ilegalitate !, dar pe cine intereseaza ?! cine sa-i pedepseasca, sa-i amendeze.... ca justitia e in greva !!!

    Cercul vicios este inchis si basta, ca intr-un final, tot romanul plateste, iar ce vine de la Brussel, tot pe romani ii atinge, ce conteaza, tot anul 2009 il "consacram" alegerilor prezidentiale si asta trebuie sa ne satisfaca...
  • +3 (5 voturi)    
    ALO!!! (Luni, 21 septembrie 2009, 15:42)

    gabifm [utilizator]

    Avem monitorizare pe justitie, era gata - gata sa nu intram in UE din cauza voastra si voi protestati.
    Daca veti fi platiti ar trebui ca noi ceilalti sa intram in greva!
    Interesant este ca in aceasta perioada aceasta putere numita justitia a ajuns sa fie mult mai blamata decat parlamentarii. Nu ca inainte ar fi fost mai respectata dar acum, culmea, au ajuns sa ii ia pana si pe politicieni.
  • +5 (7 voturi)    
    situatie critica (Luni, 21 septembrie 2009, 16:00)

    kllaus [anonim]

    trebuie schimbata urgent Constitutia, concomitent cu restructurarea si epurarea radicala a Sistemului Juridic. Nu putem continua mult cu acesti mascarici ocupand functii vitale in stat.
    • -3 (3 voturi)    
      De ce (Luni, 21 septembrie 2009, 18:33)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui kllaus

      vrei sa se schimbe constitutia cand ea nici macar nu e aplicata in forma actuala?
      Consideri ca justitia e independenta, asa cum scrie in constitutie, atata timp cand ea se afla la mana politicienilor, si isi primeste leafa cat si cum vrea guvernul? Unde e independenta justitiei aici?

      Mai intai sa se aplice cum trebuie aceasta constituie vreo cinci ani de zile, si dupa aceea se poate schimba acolo unde a prezentat disfunctionalitati.
      • 0 (0 voturi)    
        Parca mai sus (Marţi, 22 septembrie 2009, 15:20)

        gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        scriau ai ta ca va autofinantati! Ca de fapt voi nu aveti nevoie de bani de la buget! Singura componenta care se autofinanteaza si chiar mai mult decat atat este Registrul Comertului. Restul sunteti platiti de NOI de aceea mi se pare aberant sa vi se dea vreun leu pentru aceasta perioada de GREVA!
  • +6 (6 voturi)    
    absolut halucinant (Luni, 21 septembrie 2009, 16:24)

    amidona [anonim]

    hidra se zvarcoleste. sper ca asta e un semn al inceputului sfarsitului monstrului multicefal comunist si mafiot care e justitia romana.
  • +3 (3 voturi)    
    ma intreb... (Luni, 21 septembrie 2009, 16:27)

    costi [anonim]

    ...cand se poate aplica legea martiala?????
    poate asa se face un pic de ordine, nu?!
  • +4 (4 voturi)    
    nesimtire (Luni, 21 septembrie 2009, 20:21)

    ion [anonim]

    Un popor saracit nu are nevoie de o justitie de lux,pentru ca nu isi poate permite financiar.Este ca si cum un muncitor si-ar permite sa locuiasca la hotel si sa manance la restaurant ,pe un salariu normal.Nu avem nevoie de judecatori care nu se mai satura de bani si nu i intereseaza de unde vin ,cu ce sacrificii. Sunt niste nesimtiti care nu au pic de simt civic.Profita de lipsa de reactie a opiniei publice si cer tot timpul privilegii si jefuiesc bugetul public.Sunt mercenari,sunt infractori de ultima speta.