"Fabricile de doctori" mai primesc o pasuiala: guvernul Tudose amana cu inca doi ani evaluarea lor

de RH     HotNews.ro
Vineri, 4 august 2017, 16:11 Actualitate | Esenţial

Guvernul Tudose a amanat cu doi ani, pana in octombrie 2019, evaluarea scolilor doctorale din Romania, potrivit unui comunicat al executivului. Practic, scolile doctorale isi mentin acreditarea inca doi ani, chiar daca presa si societatea civila au adus zeci de dovezi privind plagiatele si lipsa de integritate academica din multe astfel de "fabrici de doctori".

Decizia a fost luata la cererea Consiliului Național al Rectorilor, organizatie controlata de Ecaterina Andronescu si repudiata de tot mai multe voci reformiste din educatie.

Masura a fost adoptata in sedinta de Guvern de astazi, printr-o Ordonanta de Urgenta de modificare a articolului VIII, alineatul (3) din  Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 96/2016.

Care e motivul oficial al amanarii evaluarii?  "Era necesara pentru ca acestea sa poata organiza examene de finalizare a studiilor doctorale si sa poata emite diplome si titluri universitare recunoscute de catre Ministerul Educatiei Nationale, acestea doua reprezentand atribute specifice ale acreditarii, conform cadrului normativ in vigoare", arata un comunicat al Guvernului.

Reamintim ca Parlamentul a mai dat anul acesta o lovitura procesului de curatire a mediului academic: a eliminat din procesul de acreditare a scolilor doctorale CNATDCU, una dintre cele mai credibile institutii.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2192 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    La alegeri adica (Vineri, 4 august 2017, 16:19)

    Wanheda [utilizator]

    La cati doftori sunt in Romania.....psd are Mari Sperante.
  • -5 (5 voturi)    
    well (Vineri, 4 august 2017, 16:28)

    gicacontragica [utilizator]

    am fost odata la doctor si a zis sa iau aia. celalalt doctor al meu a zis sa nu iau aia. si sunt amandoi din vremea cand doctorii nu erau "fabrici de doctori". care e diferenta intre atunci si azi? in afara de farmacisti si dentisti foarte bogati?
    • +7 (7 voturi)    
      Este vorba (Vineri, 4 august 2017, 17:06)

      DanielM65 [utilizator] i-a raspuns lui gicacontragica

      de "doctori in stiinte" ca Leana CODOI.
    • +2 (2 voturi)    
      Despre doftoroi e vorba (Vineri, 4 august 2017, 17:38)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui gicacontragica

      Nu Doctors
    • +2 (2 voturi)    
      LOL (Vineri, 4 august 2017, 19:03)

      Calin_file_de_dosar [utilizator] i-a raspuns lui gicacontragica

      Nu prea înțelegi ce e cu doctorii ăștia, n'asa?!...
      Care-i doctor si care-i doctor doctor... ��
  • 0 (0 voturi)    
    Își merită soarta (Vineri, 4 august 2017, 18:22)

    Gray51 [utilizator]

    Am văzut că unii nu fac distincție între medic și doctor. Cred că asta e adevărata problemă nu doar copy paste. Să fim serioși, pentru o cercetare autentică, trebuiesc bani serioși.
    • 0 (0 voturi)    
      si ani de studiu... (Sâmbătă, 5 august 2017, 9:54)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Gray51

      nu o saptamana la Catania.
      deci astia care vor putea fura legal, primesc o pasuire, in schimb pt. cei cocosati de taxe si impozite care intradevar produc ceva in tara astam guvernul a inasprit legislatia.
  • +1 (1 vot)    
    Sigur ca da, nu cumva... (Vineri, 4 august 2017, 18:28)

    gigiN [utilizator]

    .....sa ramana vreun politruc-analfabet fara titlul de "dottore"!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Tzarii mai multi "doctori ",dupa aia cu carbunele (Vineri, 4 august 2017, 18:31)

    Plagarus [utilizator]

    Jos padurilii,stors subsolul,demolat cladirile istorice,despuiat Bujetul pe cumetrii politice,..............