VIDEO Imagini cu unul din avioanele de vanatoare F-16 ale Romaniei

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Luni, 19 septembrie 2016, 16:52 Actualitate | Esenţial

F16 al Fortelor Aeriene Romane
Foto: Captura YouTube
La baza aeriana Monte Real din Portugalia, acolo unde sunt pregatite aparatele F16 cumparate de Romania si sunt instruiti pilotii si tehnicienii romani, ziua de duminica a fost una a portilor deschise, prilej cu care a fost filmata in timpul unei demonstratii una dintre aeronavele de vanatoare pe care le-a achizitionat tara noastra. Imaginile surirpind modelul cu numarul 15124, cu camuflajul pe care il va avea in dotarea Fortelor Aeriene Romane, cu marcaje in limba romana, dar - deocamdata - fara cocarda tricolora de pe aeronavele militare romanesti.

Modelul surprins in cadre, cu numarul 15124, este un F-16 AM (A MLU - Mid Life Update) si face parte din primele sase avioane care ar trebui sa soseasca in Romania in aceasta toamna.
 
Clipul VIDEO poate fi vizualizat aici.



Romania a achizitionat 12 avioane de la Portugalia, avioane de tip Block 15, dar care sunt trtecute printr-un proces de Mid Life Upgrade (MLU).  Din cele 12 avioane tip Block 15 achizitionate, 9 sunt model F-16A cu un singur loc si 3 sunt F-16B cu doua locuri.

Avioanele, desi dintr-o productie mai veche, au trecut intre timp printr-un upgrade major - Mid-Life Upgrade (MLU) cum i se spune in limbajul oficial - iar modelele care vor intra in dotarea Romaniei sunt pregatite sa interactioneze cu aceleasi avioanele de lupta multi-functionale testate in aceleasi conditii si pe care multe state membre NATO le folosesc.

Avioanele F-16 ale Romaniei - actualizate prin upgrade-ul Mid-Life - au integrate un sistem Sniper Advanced Targeting Pod, noi tipuri de casti pentru pentru urmaririrea si achitionarea tintelor, imbuntatiri ale sistemelor software si de comunicare. "Noul tip de casca permite pilotilor sa aiba informatiile mereu in fata ochilor si poate achizitiona o tinta chiar si cand aceasta este in spatele avionului. Sunt rachete pe F16 care pot fi lansate in fata si care se intorc spre tinta achitionata de pilot in spatele avionului", ne-au explicat reprezentantii Lockheed Martin, firma americana care in continuare construieste F16, desi au trecut mai bine de 38 de ani de la introducerea modelului in serviciu.
 
De lucrarile necesare pentru actualizarea modelelor F16 cumparate de Romania s-a ocupat Portugalia, in timp ce rolul Lockheed Martin in calitate de producator este de a oferi sprijin programatic, in special in perioada urmatoare in care Romania va operationaliza avioanele.

Pentru mai multe detalii despre F16 si Romania:
    VIDEO F-16 si Romania. Cat de "actuale" sunt avioanele ce vor ajunge in dotarea Fortelor Aeriene Romane si ce perspective sunt pentru achizitia de noi modele F-16 


Citeste mai multe despre   









23230 vizualizari
  • -35 (45 voturi)    
    top secret (Luni, 19 septembrie 2016, 19:09)

    Mazeta [utilizator]

    Cum au reușit ziariștii să filmeze un avion de ultimă generație? Rușii de-abia atât așteaptă.
    • +8 (18 voturi)    
      Ultima generatie? (Luni, 19 septembrie 2016, 21:01)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Se fac din 1974......
    • +7 (11 voturi)    
      de curiozitate (Luni, 19 septembrie 2016, 23:21)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Zi-ne cateva tari ale caror armate au in dotare avioane de ultima generatie?
      • +6 (8 voturi)    
        mda (Marţi, 20 septembrie 2016, 8:31)

        SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        rusii au asa ceva :)))))))

        ale lor merg numai pe vodka, si sunt construite dupa anii 90.... adica 1890 :)))
      • +4 (6 voturi)    
        stiu eu o tara,aici aproape (Marţi, 20 septembrie 2016, 8:47)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        toate sunt de ultima generatie.Ba chiar au unul sau doua de generatie viitoare.Doar ca nu prea zboara.Insa toate sunt noi noute,in folie si sigilate.
    • +3 (5 voturi)    
      Asteapta,sa ce? (Marţi, 20 septembrie 2016, 8:18)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      chiar nu poti mai mult,sau e de vina oboseala?Mai odihneste-te si tu,mai ia o pauza.Nu vezi ca nu iti iese?
      Esti mereu pe langa.Jenant de-a dreptul.
  • -14 (20 voturi)    
    incredibil! (Luni, 19 septembrie 2016, 21:04)

    __alex__ [utilizator]

    Zboara!
    • +5 (9 voturi)    
      chiar incredibil: (Marţi, 20 septembrie 2016, 6:27)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      unii stiu sa scrie :P
    • +2 (6 voturi)    
      Incredibil ! (Marţi, 20 septembrie 2016, 8:13)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      cum de ti-ai dat seama?Ti-a luat mult timp pana sa te prinzi?
    • +1 (9 voturi)    
      may credibil... (Marţi, 20 septembrie 2016, 8:32)

      Sar Castic [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      ... nu te emotiona prea tare. in curind va fi pe butuci sau in bucati. Romania nu va avea mai mult de trei functional in orice timp. Si putini piloti pregatiti.

      Asta cind puteam avea mai multe avioane noi asamblate in Romania! Saab Gripen.
      • 0 (2 voturi)    
        Gripen e dublu (Marţi, 20 septembrie 2016, 13:11)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Sar Castic

        Gripen e dublu la pret fata de F16.
        • +1 (3 voturi)    
          Sursa! (Marţi, 20 septembrie 2016, 15:50)

          mimo [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          Nu era dublu. Pentru banii cheltuiti pe 24 F16 de mina a treia, puteam avea 24 de Gripenuri noi, asamblate la Craiova. Totul cu 100% offset. Dar nu, noi trebuie sa platim mult pentru putin si prost!

          http://www.defenseworld.net/news/4387/Sweden_offers_24_new_gripen_fighters_to_Romania_with_reduced_price#.V-EwAfkrLRY

          Costul orei de zbor pentru f16 e aproape dublu fata de Gripen, iar F16 poate decola/ateriza numai pe piste speciale. Gripen poate ateriza si pe o sosea!

          Puteam avea o aviatie functionala, acum vom avea una simbolica!

          Cel putin nu a fost ieftin!
          • -2 (2 voturi)    
            Pretul unui avion nou (Marţi, 20 septembrie 2016, 16:02)

            Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui mimo

            Posibil ce zici.
            Eu ziceam de pretul unui avion nou.
            Gripen -- US$ 30–60 million - JAS 39C
            F-16C/D -- US$ 18.8 million
          • -2 (2 voturi)    
            Evident ca s pro-Gripen (Marţi, 20 septembrie 2016, 16:03)

            Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui mimo

            Ala e avion adevarat. Dar pt. aia cu parale.
    • 0 (4 voturi)    
      senior program (Marţi, 20 septembrie 2016, 8:32)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      incetiosor, incetisor....ca nu ne grabim si oricum nu ne ataca nimeni.
      • +1 (1 vot)    
        Hmmm (Marţi, 20 septembrie 2016, 15:51)

        mimo [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        Asa ti-au spus sefii tai? Sa scrii aici ca nu ne ataca? Bine, atunci te cred.

        Multumesc!
  • +1 (3 voturi)    
    cum vine aia (Marţi, 20 septembrie 2016, 7:08)

    MoemBius [utilizator]

    "Imaginile surirpind"

    surirpind?
    in ce limba e?
  • +1 (9 voturi)    
    rable (Marţi, 20 septembrie 2016, 8:10)

    theo667 [utilizator]

    basescu in loc sa cumpere 48 de avioane noi a luat 12 mana a 3-a fabricate in 91 si de restul a marit pensiile speciale
    • +1 (1 vot)    
      nu chiar (Marţi, 20 septembrie 2016, 10:56)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      Ai dreptate, exceptand partea cu pensiile. Acolo legea initiala a fost corecta si cei care s-au exceptat primii si si-au acordat, au fost cei de la CURtea constitutionala. Ca el a facut ciocul mic pentru ca o mana a spalat pe alta, este altceva.
  • +1 (5 voturi)    
    De la casari (Marţi, 20 septembrie 2016, 13:10)

    Toni_Romania [utilizator]

    Avioane de la casarile altor tari. Bugetul public e ok, are balta peste....pt. armata.
    • +2 (2 voturi)    
      Is mai bune decat migurile infipte in aratura (Marţi, 20 septembrie 2016, 16:43)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      .