UPDATE O turista din Germania sustine ca a fost oprita pe nedrept noua ore in Aeroportul Otopeni/ Precizarile Politiei de Frontiera: Nu avea permis de sedere, doar un pasaport sirian

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 august 2016, 19:04 Actualitate | Esenţial

Aeroportul Henri Coanda
Foto: Agerpres
O turista in varsta de 21 de ani din Germania, care a venit in vizita in Romania, sustine ca a fost oprita noua ore in Aeroportul Otopeni, pentru ca nu avea, pe langa pasaport, inclusiv si buletinul, desi calatorise in alte tari in aceleasi conditii, relateaza Mediafax.

Tanara in varsta de 21 de ani din Germania a plecat, impreuna cu sora ei mai mare, de 23 de ani, in vacanta in Ibiza.

De acolo, fetele au venit in Romania, dupa o escala la Barcelona.

Vineri dupa-amiaza, cele doua surori au ajuns in aeroportul Otopeni din Bucuresti, unde Eva Alkadri sustine ca a fost retinuta pe motiv ca nu are documentele in regula.

"Trebuia sa ajungem in Romania, unde urma sa ne petrecem cateva zile cu prietenii. In Bucuresti am intampinat probleme. Sora mea a fost oprita in aeroport. I s-a spus ca nu are buletinul la ea si nu poate inainta. Asa ceva nu ni s-a mai intamplat. Avem pasaport european. Am calatorit cu el peste tot. Asa am si plecat din Germania spre Ibiza. Am ajuns apoi in Barcelona, de unde am plecat in aceleasi conditii spre Romania. Eu am avut noroc ca am avut buletinul la mine, altfel pateam la fel. Sora mea a prezentat, pe langa pasaport, care este in regula, si o copie a buletinului. Nu a fost luata in considerare", a declarat, pentru Mediafax, Midia, sora cea mare.

Abia dupa 9 ore turista a fost lasata sa plece.

"Noua ore, atat am asteptat sa-mi revad sora retinuta de cei de la aeroport. Nici macar nu mi-au permis sa stau cu ea cat timp a fost acolo. Au lasat-o sa plece sambata la ora 00.30, abia dupa ce i-a sosit buletinul. O sa vorbim cu un avocat. Nu poate ramane totul asa", a spus Midia.

La randul ei, Eva a declarat pentru Mediafax ca nu s-a gandit ca va trai asa ceva.

"Nu sunt o infractoare. Nici nu stiu ce am facut in aceste noua ore. Sunt cu nervii intinsi la maxim. Au vrut neaparat buletinul, desi aveam pasaportul. Nu inteleg cum de pana aici nu m-a intrebat nimeni daca am si buletin si pasaport. Nu sunt aceleasi reguli? Ne-au stricat vacanta!", a spus Eva Alkadri.

Reprezentantii Biroului de Informatii din cadrul Politiei de Frontiera au declarat, sambata, pentru Mediafax ca la frontiera sunt opriti doar cetatenii UE care nu au documentele in regula, cartea de identitate sau pasaportul.

UPDATE - Politia de Frontiera a transmis duminica o serie de precizari cu privire la acest caz:

"La data de 05.08.2016, in jurul orei 16.00, la Punctul de Trecere a Frontierei Aeroport Henri Coanda s-a prezentat pentru a intra in tara, cu o cursa din directia Barcelona, o tanara in varsta de 21 de ani, care s-a legitimat cu un pasaport eliberat de autoritatile din Siria.

Deoarece persoana in cauza nu se afla in posesia unei vize sau a unui permis de sedere valabil care sa ii permita intrarea in Romania, politistii de frontiera i-au intrerupt calatoria, urmand sa fie returnata in directia Barcelona.

Mai mult, politistii de frontiera au sanctionat compania transportatoare cu suma de 8.000 lei deoarece a imbarcat persoana in cauza fara a fi in posesia unui document care sa-i permita trecerea frontierei.

Tanara era insotita de sora ei, care s-a legitimat cu un document de calatorie eliberat de autoritatile din Germania si care a declarat ca va contacta familia aflata in Germania, pentru a intra in posesia unui document al sorei sale care sa ii permita intrarea in Romania.

Ca urmare a acestui fapt, tanara a fost indrumata in zona de tranzit a aeroportului, pana va intra in posesia documentului.

In aceeasi zi, in jurul orei 23.00, persoana in cauza a prezentat politistilor de frontiera, pe langa pasportul sirian, un permis de sedere eliberat de autoritatile germane, fapt pentru care i s-a permis intrarea in Romania".


Citeste mai multe despre   









21752 vizualizari
  • +29 (51 voturi)    
    Calm, calm... (Sâmbătă, 6 august 2016, 19:18)

    fdaniel [utilizator]

    Nu cred că i-a apucat pe cei de la control pașapoarte așa... dintr-o dată, supărarea (vineri după-masa) pe d-na Alkadri.
    Poate chestiile astea țin la unii care au văzut aeroport doar în poze!
    Posibil că a fost ceva în neregulă cu pașaportul (probabil nu foarte grav) și, cum se întâmplă între oameni, dacă în loc să citezi din Drepturile Omului și să chemi ONU / UE / OSCE în ajutor ai vorbi cu oamenii ăia și ai zice "Dom-le, scuze, probabil că ceva nu-i în regulă, cum se poate rezolva?" ar fi fost O K în 30 minute (nu 10).
    • +20 (28 voturi)    
      Ai dreptate (Sâmbătă, 6 august 2016, 23:53)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Pasaport European nu inseamna passport UE sau Schengen. De ce nu se specifica ce tara a emis pasaportul? E posibil spre exemplu ca pasaportul sa fie emis de Turcia si doar buletinul sa fie de Germania.
      • +9 (11 voturi)    
        Nu merge nene, (Duminică, 7 august 2016, 8:44)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

        in Germania au buletin doar cetatenii germani.
        https://en.wikipedia.org/wiki/German_identity_card
        • 0 (12 voturi)    
          e nepoata lui Mazeta (Duminică, 7 august 2016, 14:39)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

          si probabil cekebrau revedera la ambasada Cracanatului
          • +1 (11 voturi)    
            ... (Duminică, 7 august 2016, 16:11)

            potaissa [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            vezi ca esti la doi ani lumina pe langa subiect....
            • +1 (3 voturi)    
              cu siguranta (Duminică, 7 august 2016, 23:36)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

              eshti cu iq supernegativ..aka dobtok
        • +9 (9 voturi)    
          Serviciile romane au actionat corect. (Duminică, 7 august 2016, 17:49)

          patraules [anonim] i-a raspuns lui potaissa

          Traseele celor plecati spre radicalizare nu mai sunt direct cu avionul spre Damasc. Cioroteii iau tot felul de trasee intortocheate, mai o Spanie, mai o Romanie, mai o Bulgarie, trec prin Turcia etc, cred ca Homo Sapiens sunt prosti si nu stiu ca ocolesc. Bravo SRI, ati oprit o terorista din drum.
          • +7 (7 voturi)    
            da (Duminică, 7 august 2016, 17:57)

            samurai_x [utilizator] i-a raspuns lui patraules

            felicitari servicillor, dar cu adunatura de arabeti din colentina si tei cum ramane ?
        • +2 (2 voturi)    
          Merge (Duminică, 7 august 2016, 23:26)

          JohnR [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

          Poate avea buletin german si pasaport turcesc, cu dubla cetatenie. Dar buletinul german l-a lasat acasa. Acolo a fost problema.
      • 0 (0 voturi)    
        Cine a emis pașaportul? (Luni, 8 august 2016, 12:54)

        Boris [anonim] i-a raspuns lui JohnR

        În răspunsul I.G.P.F se menționează foarte clar că avea pașaport emis de autoritățile din ... SIRIA ...
      • 0 (0 voturi)    
        Ba da. Se precizează. (Miercuri, 10 august 2016, 9:12)

        Ciprian Birtea [anonim] i-a raspuns lui JohnR

        Pașaportul era emis de Siria. Deci cei de la pașapoarte aveau dreptate să o rețină pentru că nu a dovedit că e cetățeană germană.
      • 0 (0 voturi)    
        Se specifică (Miercuri, 10 august 2016, 10:13)

        Ciprian Birtea [anonim] i-a raspuns lui JohnR

        Țara emitentă a pașaportului este Siria. De-aia a fost reținută cetățeana până i-au venit actele de Germania și de-aia a fost amendată cu 8.000 RON compania aeriană care i-a permis îmbarcarea fără acte nemțești.
    • +19 (23 voturi)    
      Trebuie analizat si contextul... (Duminică, 7 august 2016, 11:00)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      O araboaica, refugiata acum 10 ani din Siria, dupa Ibiza, plaja, soare, distractie, vine sa-si petreaca cateva zile cu prietenii in RO. Cine stie ce a facut pe aici /, probabil ca de aia au si oprit-o. Ma indoiesc ca un araboi, refugiat si fotomodel este interesat de cultura si peisajele din Romania. Nu este imposibil dar putin probabil. Deci, foarte probabil cei de la frontiera au facut ceea ce trebuia facut.
    • +11 (13 voturi)    
      mda (Duminică, 7 august 2016, 12:51)

      samurai_x [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      o cheama Akladi- asta nu e turista germana ????? glumiti asta e turista ARABOAICA ajunsa in germania - felictiari vamesilor romani care probabil au vazaut pericolul pe care aia din nisa nu l au vazut - trebuie sa ii protejam pe ai nostri. nu avem nevoie la noi de mizeria din belgistan si cologne
  • +23 (41 voturi)    
    Curat nemțoaică (Sâmbătă, 6 august 2016, 19:18)

    Nyk1 [utilizator]

    Al-Kadri, după cum se știe, este printre cele mai populare nume nemțești alături de Müller sau Schmidt.

    Să se obișnuiască „nemții” cu câte 9 ore de controale când vin în vacanță în est, SRI veghează și știe foarte bine că noi nu vrem să trăim cu atentate teroriste zilnice.

    Mai mult ca sigur faza cu buletinul a fost doar un pretext pentru a face cercetări mai amănunțite, ceva nefiind în regulă cu „nemțoaica”. Nici eu dacă merg la Moscova sau altundeva nu merg decât cu pașaportul.
  • +18 (28 voturi)    
    Nu iese fum, fara foc (Sâmbătă, 6 august 2016, 19:28)

    transalpinarum [utilizator]

    ceva ceva tot a fost acolo...
  • -29 (67 voturi)    
    Bun venit in Romania (Sâmbătă, 6 august 2016, 19:56)

    ramirez [anonim]

    Cu functionarii romani nu te pui, buey!!! Degeaba a avut copie daca nu era legalizata. Sa zica mersi ca era doar in trecere si n-a avut treburi si pe la vreun ghiseu.
    • +23 (41 voturi)    
      Auzi buey (Sâmbătă, 6 august 2016, 23:57)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui ramirez

      Pana una alta Romania e o tara mult mai sigura decat Germania, unde un pustan isi cumpara o arma online si ii vine prin posta acasa. Dupa care incepe sa traga prin malluri, pardon galerii ca germanii nu au malluri.
  • -2 (22 voturi)    
    Extrem de suspect (Sâmbătă, 6 august 2016, 20:15)

    ipolitic [utilizator]

    La inceputul stirii se numea Alkadri, iar la sfarsit Alkardi.
    Pai daca isi schimba numele de la un rand la altul, nu aveau dreptate politistii s-o temporizeze un pic? Sigur e terorista, chiar daca ea nu stie inca.
  • +23 (39 voturi)    
    turista Germana? (Sâmbătă, 6 august 2016, 20:18)

    vasile [anonim]

    De cand sunt toate araboaicele turiste Germane?
    Cand e vorba de drepturi arabii le cunosc pe toate doar cu obligatiile au o problema. Sunt sigur ca nu aveau actele in regula si ca nu erau nemtoaice..
  • +32 (64 voturi)    
    Las ca e bine (Sâmbătă, 6 august 2016, 20:22)

    mitg [utilizator]

    Evenimentele recente ne demonstreaza ca un pasaport francez, german, belgian s.a.m.d NU garanteaza nici pe departe ca persoana in cauza are strict intentii bune.

    Politia de frontiera trebuie sa actioneze ferm la cea mai mica suspiciune.
    • -10 (58 voturi)    
      aha (Sâmbătă, 6 august 2016, 20:58)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      unde un pasaport nu garanteaza, o face buletinul :)))
      • +16 (28 voturi)    
        ideea e ca... (Sâmbătă, 6 august 2016, 21:43)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        oamenii nu au facut decat sa aplice legea...

        fiecare dintre noi avem atat drepturi cat si obligatii ca cetateni europeni...Hai sa le si respectam...Daca esti cetatean european asta nu garanteaza cu nimic daca esti un infractor sau nu. Si daca stam sa ne gandim si mai bine, teroristii musulmani care au facut atatea victime nevinovate in numele ideologiei lor de ca..t, erau tot cetateni europeni cu acte in regula...
        • +11 (13 voturi)    
          update (Duminică, 7 august 2016, 14:28)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

          Au facut update. Tanara din Germania cu pasaport a devenit o araboaica cu pasaport sirian. Game changer si politia are dreptate.
          • +8 (12 voturi)    
            pai si nu trebuia s-o expulzeze??... (Duminică, 7 august 2016, 15:36)

            press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            nu are ce sa caute in Romania fara permis de sedere, punct. Iar viza pentru sirieni si altii ca ei cred ca nu se obtine asa pur si simplu pe aeroport...Daca autoritatile romane cedeaza santajului unei jigodii doar pentru ca e musulmana, atunci nu cred ca e bine...
            • +3 (3 voturi)    
              stirea initiala (Duminică, 7 august 2016, 23:32)

              Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

              Era cu o tanara din Germania doar cu pasaport ;)
              In update a aparut nationalitatea, deci game changer si si politia de frontiera a avut dreptate
      • +19 (29 voturi)    
        Poate serviciile stiu ceva (Sâmbătă, 6 august 2016, 21:54)

        mitg [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        De exemplu, este posibil ca SIE sa fi aflat ca 100 de matrite nemtesti de pasaport au fost furate de suspecti de terorism, iar vreun functionar sa ia decizia ca pana la gasirea matritelor, verificarea identitiatii inscrise in toate pasapoartele germane sa se faca ori biometric, ori cu un act secundar de identitate.

        Daca nici unul din astea doua nu e posibil, trebuie sa se sune la ambasada si sa se confirme identitatea respectivei.

        Degeaba se supara unii, asta este realitatea, ca nimeni nu retine cetateni straini fara motive intemeiate.
        • +10 (12 voturi)    
          ceea ce spui tu... (Duminică, 7 august 2016, 13:30)

          press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui mitg

          este absolut corect. Dar desgur ca musulmanii incearca prin orice mijloace sa pozeze in victime de fiecare data cand se iveste ocazia. Culmea este ca in fiecare dintre aceste ocazii ei incalca legea... Presa stangista, care si-a facut un ideal in a propaga tot felul de "bullshit-uri" despre asa zisa discriminare a musulmanilor, nu rateaza nicio ocazie sa ne minta cu nerusinare, distorsionand adevarul...
  • -30 (48 voturi)    
    niste idioti (Sâmbătă, 6 august 2016, 20:31)

    Orizont [utilizator]

    La noi ca la nimeni, niste incompetenti lucreaza nu numi la aeroport inså si pe la ambasade, servicio cu public, etc.
    Sa ai pasaport si sa nu iti dea drumul??? Si mai e si din UE.
    • +3 (3 voturi)    
      teapa orizontala (Duminică, 7 august 2016, 19:14)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Orizont

      Adica daca eu am pasaport de insulele Tuvalu Romania trebuie sa imi permita accesul automat?
      Si nu era din UE, avea un permis de sedere in UE.
  • +19 (29 voturi)    
    pai ce sa iti fac (Sâmbătă, 6 august 2016, 20:32)

    eu [anonim]

    daca tampitii tai de musulmani omoara tot ce prind... suporti consecintele ca nu stiti sa cooperati cu noi! zi mersi ca esti unde esti
    • +11 (13 voturi)    
      nu e germana (Duminică, 7 august 2016, 12:51)

      samurai_x [utilizator] i-a raspuns lui eu

      o cheama Akladi- asta nu e turista germana ????? glumiti asta e turista ARABOAICA ajunsa in germania - felictiari vamesilor romani care probabil au vazaut pericolul pe care aia din nisa nu l au vazut - trebuie sa ii protejam pe ai nostri. nu avem nevoie la noi de mizeria din belgistan si cologne
  • +19 (27 voturi)    
    exact... (Sâmbătă, 6 august 2016, 21:04)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    pitecantropii care ucid in numele "religiei pacii" sunt toti cetateni germani, francezi, belgieni, suedezi...deci presa corect politica sa lase vrajeala ,ca nu ne impresioneaza de loc. Mai ales ca numele nu erau chiar 100% de origine germana...
  • +32 (36 voturi)    
    Dați detalii. Era cetățean german? (Sâmbătă, 6 august 2016, 21:14)

    dumitrica [utilizator]

    Cum de a ajuns la ziar o știre ca aceasta cu o turista oprita 9 ore pe aeroport deoarece nu avea buletinul. Ce buletin nu avea? Era cetățean german? Furnizați mai multe informații. Cine știe în ce situație se afla persoana respectiva.
    • -15 (17 voturi)    
      .......... (Sâmbătă, 6 august 2016, 22:31)

      trebol [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      noapte buna / gute nacht ...
    • +7 (9 voturi)    
      nu era germana (Duminică, 7 august 2016, 12:52)

      samurai_x [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      era araboaica deja nu mai aveti limite
  • +17 (37 voturi)    
    Alkadri (Sâmbătă, 6 august 2016, 21:51)

    gogu [anonim]

    Dna.Alkadri nemtoaica get-beget :DD... Crede ca poate calatori cu pasapoarte facute la coltul blocului ca in jungla..
  • +19 (25 voturi)    
    era (Sâmbătă, 6 august 2016, 21:55)

    miculescu-rucar [utilizator]

    cumva imbrobodita si nu i se vedea fata?
    ar fi interesanta o poza!
  • +21 (31 voturi)    
    Aha, deci o chema Al Khadri (Sâmbătă, 6 august 2016, 22:15)

    LianBerthold1 [anonim]

    Perfect. Oamenii de la securitate au acționat așa cum trebuia.
    • +7 (9 voturi)    
      e araboaica (Duminică, 7 august 2016, 14:26)

      samurai_x [utilizator] i-a raspuns lui LianBerthold1

      e araboaica - cei e la aeroport si au facut datoria exemplar - ar trbui sa fie promovati in schimb politia, primaria si aia din drumul taberei care lasa emigrantii arabeti sa umble liberi ar trebui ...
  • +17 (29 voturi)    
    Numele ei are rezonanță araba/musulmană (Sâmbătă, 6 august 2016, 23:02)

    FreakaThe-jmirghel [utilizator]

    Ea a fost verificată și răsverificată pentru treburi mai secrete, să zică mersi că nu a fost dusă la anchetă!
    Mulți tineri precum turista revoltată
    sunt de fapt cărăuși
    pentru grupări mafiote / teroriste!
    Așa că Alkadri să zică bogdaproste că nu a încurcat-o de-a binelea!
    • -7 (11 voturi)    
      daaa (Duminică, 7 august 2016, 8:57)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui FreakaThe-jmirghel

      Sper sa ai parte de niste controale serioase cand te vor confunda la frontiera cu un hot, sau traficant de carne vie, pentru ca se stie numele romanesti implica pericol pentru buzunare.
  • +11 (25 voturi)    
    s-a gandit cineva ca poate doamna minte? (Sâmbătă, 6 august 2016, 23:18)

    andipetre [utilizator]

    Ma indoiesc ca pasaportul ii era complet in ordine daca a fost retinuta.

    Eu stiam ca jurnalismul de calitate presupune preluarea versiunilor ambelor parti, cu detalii aflate strict despre cazul concret. Chestia generica de la sfarsit, cu declaratia biroului de informatii, arata doar neprofesionalismul celui care a scris stirea. A vrut rapid sa bifeze superficial "parerea" autoritatilor, apoi a plecat acasa fara sa mai insiste sau sa afle ceva concret despre caz.
  • +8 (22 voturi)    
    Prostii senzationaliste (Sâmbătă, 6 august 2016, 23:24)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    spuse pe jumatate.
    • +7 (27 voturi)    
      Corect (Duminică, 7 august 2016, 0:16)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Asta e HN. Vor doar sa manipuleze, si nu sa informeze. Daca doreau sa informeze subliniau faptul ca pe teritoriul Romaniei se poate intra, ca cetatean european, cu cartea de identitate SAU pasaport si NU e obligatoriu sa le ai ambele. Dar HN intentionat scrie ca turista e din Germania (adica vor sa spuna ca e cetatean german). Faceti jurnalism si nu manipulari. Sora avea cumva pasaport turcesc si Personalausweis german, iar cel din urma nu il avea la ea? E cumva nevoie de viza pt turci in Romania pe care sora nu a obtinut-o inainte si dorea sa intre cu copia in Romania incercand sa sara viza? Cu astfel de "stiri" sunteti sub trustul Intact la profesionalism si cu totii stim ce jos sunt aia.
      • -2 (4 voturi)    
        ce sa manipuleze Gogule? (Duminică, 7 august 2016, 19:20)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

        Madama s-a prezentat cu un pasaport sirian si cu copia unei carti de identitate germane, pasaportul nu ii dadea dreptul sa intre in Ro,, originalul actului de identitate german, da.
        Hotnews a prelua stirea cu informatiile din momentul initial dupa scandalul facut de vaca de sora-sa" cum ca ia fost negat accesul avand asupra ei un pasaport" si atat.
  • +25 (35 voturi)    
    Calm down,boys (Duminică, 7 august 2016, 2:25)

    takada [utilizator]

    Domnisorica in cauza,care face gura,Eva al Kadri este de origine siriana si normal ca intre timp si-a luat cetatenie germana.Deh care orice imigrant care se respecta.

    Eva al Kadri a ajuns intre timp "foto-modela".

    Sora ei,Midia al Kadri,este o participanta fidela la unele intalniri intre refugiati sirieni sau de aiurea.
    Normal ca fatucile trebuiesc ceva mai mult controlate (inclusiv cu ajutorul info de la politia germana) pentru ca refugiati sirieni si alte alea.
    Midia al Kadri poate ca este obisnuita sa fie guraliva pentru ca a fost refugiat acum 10 ani din Siria,dar aici la granita UE nu suntem in Orientul mijlociu sau in Turcia.

    Politia de Frontiera isi face bine treaba impreuna cu organele in drept.
    Asa ca nu mai sariti in sus ori de cate ori un cetatean care nu are origini europene este retinut sau controlat.
    • -8 (12 voturi)    
      Pasaportul nu conteaza (Duminică, 7 august 2016, 5:11)

      CipE [anonim] i-a raspuns lui takada

      Deci, cf. domnului Takada, care pare a avea informatii direct de la sursa, nu conteaza ca doamna avea acte in regula.

      Ce conteaza este numele, Originea ethnica si activitati politice legate de drepturile Refugiatilor. Clar, toate aceste motive justifica tratamentul applicat de organe (de drept! )
    • -6 (10 voturi)    
      aha (Duminică, 7 august 2016, 8:55)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui takada

      Pai daca isi face bine treaba, de ce i-au dat drumul in tara dupa 9 ore? Ca aparent are o sora guraliva, basca mai e si siriana la origini.
      In loc sa presupuneti ca e vorba de un prostan dezinteresat, pe care il doare in cur de nevoile unui turist, o dati cu profesionalismul.
      Daca era profesionalism, pai acu era arestata pentru te miri ce intentii de terorism, nu tinuta ca proasta pe peron, in mijlocul vacantei.
      Femeia ori avea dreptul sa intre in Romania, ori nu il avea. Faptul ca a dupa 9 ore a intrat denota ca il avea. Asa ca te intrebi de ce tocmai 9 ore? De ce nu una, sau de ce nu 48?
  • +4 (8 voturi)    
    mi s-a intamplat si mie in frankfurt (Duminică, 7 august 2016, 10:01)

    rco [utilizator]

    cu toate ca era doar o escala, la controlul de la intrarea in avion!!!, nu la controlul oficial de la pasapoarte, mi-a cerut inca un ID pe langa buletinul romanesc.....

    am avut permisul de conducere si au fost multumiti, dar imi amintesc ca era un baiat care nu avea, si l-a tras deoparte, continuand imbarcarea cu ceilalti. l-am vazut mai tarziu in avion, i-au dat drumul... nu l-au tinut totusi 9 ore

    dar se practica chestia asta, cu toate ca ai pasaport UE, te intreaba de al doilea ID; ultima data in italia aveau o lista cu vreo 10 nume, si se uitau pe ea, si cei de acolo trebuiau sa arate al doilea ID
  • +14 (14 voturi)    
    Precizare oficiala (Duminică, 7 august 2016, 10:58)

    Fabian Badila [anonim]

    Deoarece Biroul de Presa al Politiei de Frontiera nu a fost contactat pentru a i se cere un punct de vedere, facem aici urmatorele precizari:

    La data de 05.08.2016, in jurul orei 16.00, la Punctul de Trecere a Frontierei Aeroport Henri Coanda s-a prezentat pentru a intra in tara, cu o cursa din directia Barcelona, o tanara in varsta de 21 de ani, care s-a legitimat cu un pasaport eliberat de autoritatile din Siria.
    Deoarece persoana in cauza nu se afla in posesia unei vize sau a unui permis de sedere valabil care sa-i permita intrarea in Romania, politistii de frontiera i-au intrerupt calatoria, urmand sa fie returnata in directia Barcelona.
    Mai mult, politistii de frontiera au sanctionat compania transportatoare cu suma de 8.000 lei deoarece a imbarcat persoana in cauza fara a fi in posesia unui document care sa-i permita trecerea frontierei.
    Tanara era insotita de sora ei, care s-a legitimat cu un document de calatorie eliberat de autoritatile din Germania si care a declarat ca va contacta familia aflata in Germania, pentru a intra in posesia unui document al sorei sale care sa-i permita intrarea in Romania.
    Ca urmare a acestui fapt, tanara a fost indrumata in zona de tranzit a aeroportului, pana va intra in posesia documentului.
    In aceeasi zi, in jurul orei 23.00, persoana in cauza a prezentat politistilor de frontiera, pe langa pasportul sirian, un permis de sedere eliberat de autoritatile germane, fapt pentru care i s-a permis intrarea in Romania.
  • +10 (10 voturi)    
    a fost parte dintr-un avertisment. (Duminică, 7 august 2016, 12:29)

    ktalin [anonim]

    ... extern al serviciilor (germane poate).
    Poate mergea la untold sa detoneze, pardon , sa exploreze ceva pe acolo.
    nu o oprea nimeni pt ca era frumoasa, ...
  • +9 (11 voturi)    
    Numele celor doua (Duminică, 7 august 2016, 13:46)

    Bogdan Eu [anonim]

    E clar ca numele celor doua nu sunt "nemtesti"
    Al-Kadri si Midia sunt nume arabesti si de origine persana. Nu cred ca au de ce sa se planga. Ele s-ar putea sa fie infractoare si sa nu stim.
    • -4 (6 voturi)    
      Aha (Duminică, 7 august 2016, 16:30)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan Eu

      Asa ar trebui sa pateasca si cele 3 milioane de romani din diaspora - sa fie verificati de zece ori la fiecare control, pentru ca se stie ca sunt in marea majoritate niste sarantoci violatori, proxeneti, curve sau ciorditori de carduri.
  • +10 (14 voturi)    
    titlu totalmente gresit (Duminică, 7 august 2016, 14:21)

    stefan2008 [utilizator]

    Turista nu era din Germania ci din Siria.
    Pai ce facem HN, suntem la Radio Erevan?
  • +10 (14 voturi)    
    HN, sunt foarte dezamagit de voi (Duminică, 7 august 2016, 14:25)

    stefan2008 [utilizator]

    "In aceeasi zi, in jurul orei 23.00, persoana in cauza a prezentat politistilor de frontiera, pe langa pasportul sirian, un permis de sedere eliberat de autoritatile germane, fapt pentru care i s-a permis intrarea in Romania"."

    Pai asa se incepe o stire? Cu minciunile sirienei?
    Daca trebuia sa intre in UK, o mai tinea 2 ore chiar si dupa ce au primit permisul de sedere emis de Germania.
    Sa fie bucuroasa ca a asteptat numai dupa permisul ala de sedere.
  • +12 (16 voturi)    
    conditii de intrare pe teritoriul Romaniei (Duminică, 7 august 2016, 14:43)

    cititor [anonim]

    Politistii de frontiera au procedat corect.Poate ca o returnau mai devreme pa tanara , daca existau locuri pe cursa respectiva.Nu avea viza in pas .sl .sirian , nu avea alt document valabil care sa-i permita intrarea in Romania , este foarte clar.Asa spune legea , nu intra in Romania.
  • +19 (21 voturi)    
    deci (Duminică, 7 august 2016, 14:51)

    Adrian_1234 [utilizator]

    in final singurii oameni serios din EU s-au dovedit aia de la frontiera romana ... cum a intrat asta in Spania cu pasaport sirian fara viza ?
    Surprinzator dar bravo romania
    • +4 (6 voturi)    
      spania e in schengen (Duminică, 7 august 2016, 17:26)

      chiuariu [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      la fel si germania. deci nu a intrat in spania, a ramas in schengen. daca se documenta, afla ca romania nu e. pina la urma, a nu fi in schengen, e un lucru util.
      • 0 (2 voturi)    
        nope (Duminică, 7 august 2016, 20:14)

        Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui chiuariu

        shenghen inseamna ca nu mai sunt granite dar asta NUMAI pt cetatenii shenghen.
        Ea nu e cetatean german deci la controlul de pasapoarte ar fi trebuit:
        1. sa verfice daca poate iesi din germania
        2. daca poate sa intre in spania
        Nu uita ca rezidentii pe teritoriul UE sunt rezidenti in tara aia unde sunt alocati. Ca sa iesi de acolo trebuie sa prezinti ca pe vremuri cand nu eram noi in EU:
        1. documentele de rezidenta
        2. pasaport valid
        3. biletul de in intoarcere
        • +2 (2 voturi)    
          LoL (Duminică, 7 august 2016, 21:31)

          Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

          Altul care nu prea a umblat prin Oiropa si vorbeste din auzite.
    • +8 (8 voturi)    
      rravo (Duminică, 7 august 2016, 17:43)

      samurai_x [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      exact bravo politia de frontiera, bravo vamesii din aeroport . la mai mare
  • +8 (8 voturi)    
    dovada ca granitele ue sunt swaitzer (Duminică, 7 august 2016, 17:25)

    Razvan_M [utilizator]

    Este dubios cum de au reusit aceste "turiste" sa testeze cu succes diverse puncte de acces in tari UE - si doar vamesii romani le-au luat la intrebari. Eu cred ca avem de-a face cu niste gauri grave de securitate pe care musulmanii le-au folosit de nenumarate ori deja.
    • +2 (2 voturi)    
      exact (Duminică, 7 august 2016, 20:16)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      cel mai grav mi se pare ca au trecut de politia germana ... aveam o parere buna despre ei
      Pe spanioli nu puneam baza ca am fost pe acolo am vazut, sunt relaxati dar cum naibii a trecut de nemti ... ii trebuia documentul de rezidenta in germania ca sa iasa din germania !!
      • 0 (0 voturi)    
        politia germana foloseste inclusiv musulmani (Luni, 8 august 2016, 10:05)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        De cateva ori, cand am trecut prin aeroporturi din Germania am fost controlat de vamesi "germani" bruneti si cu fizionomie araba/turca. Un vames d-asta mai bronzat mi-a controlat bagajul de mana si mi-a scos un spray de 125 ml pe care mi l-a aruncat cu o evidenta placere la gunoi, pe un aeroport din Germania.
        Mi s-a parut ironica situatia: introducem aceste bariere DIN CAUZA TERORISTILOR MUSULMANI si apoi punem niste musulmani sa aplice reglementarile pt. ca suntem politically correct.
  • 0 (0 voturi)    
    schengen, ma! (Marţi, 9 august 2016, 18:50)

    Lucian* [utilizator]

    Mai ziceti mai nemtalailor ca Romania nu este sigura pentru cetatenii din afara Schengen!