Universitatea din Bucuresti raspunde acuzatiilor lansate de Victor Ponta: Remarci denigratoare, calomnioase, a caror falsitate poate fi dovedita

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Vineri, 4 martie 2016, 12:08 Actualitate | Esenţial

Rectorat Universitatea din Bucuresti
Foto: unibuc.ro
"Afirmatia d-lui Victor Ponta ca in mandatul 2012-2016, ca si ulterior, Universitatea din Bucuresti ar fi avut o conducere 'securista' este calomnioasa. Falsitatea acestei afirmatii poate fi dovedita fie si numai prin accesarea, pe site-ul UB, a certificatelor CNSAS eliberate pentru membrii conducerii institutiei". Raspunsul apartine Universitatii din Bucuresti, care anunta intr-un comunicat remis HotNews.ro ca "face aceste precizari pentru a evita creditarea, in spatiul public, a unor informatii false ce ar putea leza prestigiul institutiei".
  • Amintim ca Victor Ponta a atacat dur Universitatea din Bucuresti marti, 1 martie 2016, dupa ce institutia de invatamant superior a retrimis la Ministerul Educatiei dosarul de plagiat al lui Ponta si i-a cerut lui Adrian Curaj sa-i retraga titlul de doctor pe legea existenta.
  • Intr-o postare pe Facebook, fostul premier Victor Ponta a scris ca "In anii '50 comunistii veniti la conducerea Universitatii din Bucuresti dadeau afara oamenii pe criterii strict politice! In 2011 cativa securisti au fost impusi de Basescu la conducerea Universitatii si de atunci fac acelasi lucru - decizii pe criterii strict politice! (de 4 ani se ocupa DOAR de teza mea inceputa in 1999 si finalizata in 2003, cu un subiect "Curtea Penala Internationala" pe care DOAR eu l-am tratat in acei ani. Au facut o Comisie DOAR pentru mine si cer retragerea unui titlu obtinut legal DOAR pentru mine)" (Detalii aici)
Universitatea din Bucuresti ii raspunde lui Victor Ponta vineri, 4 martie 2016, si anunta ca "in Consiliul de Administratie din data de 2 martie 2016 s-a discutat, intre altele, postarea pe pagina de Facebook a d-lui Victor Viorel Ponta a unor remarci denigratoare la adresa conducerii Universitatii din Bucuresti, preluate si difuzate in mass-media".

Comunicatul integral al Universitatii din Bucuresti:

In Consiliul de Administratie din data de 2 martie 2016 s-a discutat, intre altele, postarea pe pagina de Facebook a d-lui Victor Viorel Ponta a unor remarci denigratoare la adresa conducerii Universitatii din Bucuresti, preluate si difuzate in mass-media. Privitor la aceasta chestiune, Universitatea din Bucuresti face urmatoarele precizari:

Afirmatia d-lui Victor Ponta ca in mandatul 2012-2016, ca si ulterior, Universitatea din Bucuresti ar fi avut o conducere 'securista' este calomnioasa. Falsitatea acestei afirmatii poate fi dovedita fie si numai prin accesarea, pe site-ul UB, a certificatelor CNSAS eliberate pentru membrii conducerii institutiei.

La fel de nefondata este si afirmatia ca echipa manageriala a UB a fost impusa de catre Presedintele in exercitiu in 2012, dl. Traian Basescu.

Decizia Comisiei de Etica a Universitatii din Bucuresti referitoare plagiatul din teza de doctorat a d-lui Victor Ponta a fost transanta si lipsita de echivoc, bazata pe identificarea unui larg material probatoriu. Solicitarea de retragere si de anulare a titlului si a diplomei obtinute in mod fraudulos de catre dl. Victor Ponta este fireasca si se sprijina pe dovezi incontestabile. Rezultatele analizei efectuate de catre Comisia de Etica a Universitatii din Bucuresti pot fi in continuare consultate pe site-ul institutiei, la adresa http://www.unibuc.ro/n/organizare/comisia-de-etica/Arhiva_cazuri.php.

Universitatea din Bucuresti face aceste precizari pentru a evita creditarea, in spatiul public, a unor informatii false ce ar putea leza prestigiul institutiei si isi reafirma hotararea de a consolida, in spiritul adevarului si al dreptatii, etica si integritatea academica in invatamantul romanesc, fara nicio partinire politica, indiferent cine sunt persoanele vizate.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

Satul din Europa care a ales sa plateasca o amenda uriasa in loc sa primeasca 10 refugiati: "E simplu. Nu-i vrem aici"

Unul dintre cele mai bogate sate din Europa a ales sa plateasca o amenda de 200.000 de lire sterline pentru ca nu a dorit sa primeasca 10 refugiati, ca parte din cota impusa Elvetiei, sustine Daily Mail.
7182 vizualizari
  • -22 (26 voturi)    
    securistii nu se lasa (Vineri, 4 martie 2016, 12:21)

    ColonelTurcescu [utilizator]

    .
    • +22 (24 voturi)    
      cei din P$D nu se lasa (Vineri, 4 martie 2016, 12:34)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

      acolo securishti...100 % "eco"
      • +8 (8 voturi)    
        Securistii din P$D sint reciclati. (Vineri, 4 martie 2016, 13:10)

        quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Securistii din PSD sint reciclati.
        • +4 (4 voturi)    
          lasa ca Vine matusha Moveshi (Vineri, 4 martie 2016, 13:31)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

          si ii trimite la MBA in Rahova Institute of Technology.....cursuri de ZI
      • -2 (6 voturi)    
        100% securisti (Vineri, 4 martie 2016, 16:15)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Doar ca nu stiu cum se face ca securistii sunt mereu peste PSD si ii ataca mereu inainte de alegeri pentru presupuse fapte de acum 7 ani.
        • +1 (1 vot)    
          detaliaza (Sâmbătă, 5 martie 2016, 11:42)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

          sunt uimit de Constatarea ta, si evidentiaza securishtii..m ai facut curios
    • +4 (10 voturi)    
      ai dreptate (Vineri, 4 martie 2016, 12:46)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

      dupa cum vedem, nu te lasi.
    • +11 (11 voturi)    
      se pare ca nici postacii lui ponta (Vineri, 4 martie 2016, 12:56)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

      .
    • +2 (2 voturi)    
      vedem (Vineri, 4 martie 2016, 14:25)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

      adica, te vedem.
    • +6 (6 voturi)    
      E nevoie de o precizare (Vineri, 4 martie 2016, 15:59)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

      De ce securisti vorbim: de cei din psd sau din cei ce au realizat plagiatul lui ponta. Nu e clar. Cu profesorii de la Universitate e clar: au fost verificati nu sunt. Cu ponta iar e clar: e agent al serviciilor secrete.
      • -3 (3 voturi)    
        securistii au fost verificati (Vineri, 4 martie 2016, 16:17)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        de securisti, care ar fi trebuit sa spuna "da, am incalcat legea, bagati-ne la inchisoare". Nu se va intampla asta. Este camp tactic politic universitatea aia.
  • +9 (9 voturi)    
    Asa este! (Vineri, 4 martie 2016, 12:48)

    citizeanu [utilizator]

    mai sus ColonelTurcescu se refera la V V P si cei din jurul lui.
    • -5 (7 voturi)    
      poftim ? (Vineri, 4 martie 2016, 16:17)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui citizeanu

      Imi spui tu mie la ce ma refer ? Esti cumva o baba clarvazatoare ?
  • +10 (10 voturi)    
    trebuie trimis si in judecata pt. foloasele (Vineri, 4 martie 2016, 13:06)

    Razvan_M [utilizator]

    A obtinut foloase din teza pe care probabil ca i-a scris-o altcineva si din titlul de doctor. Pt. asta trebuie facut sa returneze banii obtinuti fraudulos.
    • +2 (2 voturi)    
      Ponta (Vineri, 4 martie 2016, 14:00)

      Danamol [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      De acord
    • +3 (3 voturi)    
      Si titlul de avocat (Vineri, 4 martie 2016, 14:03)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      ca nu stie carte.
  • +11 (13 voturi)    
    Ponta un borfaș care nu se dezminte. (Vineri, 4 martie 2016, 13:09)

    asavreau [utilizator]

    Și prin aceste ieșiri Victor Ponta își demonstrează nimicnicia și caracterul infect.Un om cu studii universitare serioase,cu doctorat adevărat nu are un asemenea vocabular și comportament.Ponta profită de acei universitari aflați la granița între academic și penibil.Nu înțeleg,nu-i duce capul,că societatea nu vrea asemenea indivizi să-i conducă destinele.Proștii sunt simpatici în societate,dar locul lor nu-i în fruntea statului.Se aude Ponta?
  • +3 (5 voturi)    
    Bietul Ponta (Vineri, 4 martie 2016, 13:33)

    MPopa [utilizator]

    Eu am toata stima pentru acei profesori ai Universitatii care nu au acceptat sa bage capul in nisip.
    Iar domnul Ponta a recurs la o ticalosie fara precedent cand a demis comisia care putea decide retragerea titlului de doctor chiar in ziua in care urma sa fie discutat cazul sau. E un gest care in mod normal ar fi trebuit sa incheie pe loc cariera sa politica dar traim in Romania si votantilor PSD le pasa de abuzuri cat imi pasa mie de viitorul politic al domnului Ponta.
  • +1 (3 voturi)    
    "Atac dur"? Nu, minciuni sfruntate (Vineri, 4 martie 2016, 14:03)

    Maniu [utilizator]

    pe banda rulanta.
  • +4 (4 voturi)    
    Dalmatianul va da cu tifla !! asa meritati !! (Vineri, 4 martie 2016, 14:21)

    andreesanu [utilizator]

    Voi aia care ati facut DOCTOR o lichea hoata va meritati soarta ,azi licheaua tot lichea este si face tot ce facea inainte -va scuipa peste gard !!!
  • +4 (6 voturi)    
    pe langa (Vineri, 4 martie 2016, 14:30)

    nahir [utilizator]

    precizarea facuta, conducerea Universitatii Bucuresti ar trebui sa-l dea pe pontac in judecata pentru calomnie.
    ar fi si un foarte bun contra-exemplu pentru tovarasul dragnea si a lui lege impotriva defaimarii.
  • -5 (9 voturi)    
    ??? (Vineri, 4 martie 2016, 15:29)

    Gigi Kent [utilizator]

    CNSAS-ul se ocupa si de "securistii" de dupa 1989? Chiar daca sunt inca "activi"?
    • 0 (0 voturi)    
      De ce vrei sa stii mai mult decit este recomandat? (Vineri, 4 martie 2016, 23:35)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Ofiterii de informatii (sau "Securisti" in acest caz) exista in toata lumea.

      In anumite state democratice desconspirarea unui ofiter de informatii este pedepsita prin lege si numai in Romania se face atita tam tam despre servicii de informatii.

      De ce vrei sa stii mai mult decit este recomandat?
  • +1 (3 voturi)    
    Terminati cu "derbedeul neobrazat" ! (Vineri, 4 martie 2016, 21:13)

    John M. [utilizator]

    Sute de oameni destepti incearca sa-l puna la punct pe acest om de nimic. Ignorati-l si va crapa singur de ciuda.
    • +2 (2 voturi)    
      Ignorat doar dupa ce e pedepsit (Sâmbătă, 5 martie 2016, 12:18)

      Caprioara [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Sunt de acord ca trebuie ignorat,insa doar dupa ce i s-a luat titlul de doctor,patalamaua de avocat si dupa ce a platit despagubiri pentru inselaciune!