Victor Ponta, reactie la retrimiterea dosarului de plagiat la Minister: Sunt bucuros ca Facultatea de Drept a refuzat sa fie implicata in aceasta rafuiala politica

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Marţi, 1 martie 2016, 15:27 Actualitate | Esenţial

Victor Ponta
Foto: Agerpres
Victor Ponta reactioneaza la anuntul facut de Universitatea din Bucuresti, potrivit caruia institutia a retrimis ministrului Educatiei dosarul de plagiat al fostului premier si a cerut sa-i retraga titlul de doctor, in baza legii actuale. Intr-un mesaj publicat pe pagina sa de Facebook, Ponta a acuzat Universitatea ca "de 4 ani se ocupa DOAR de teza mea" si s-a declarat "bucuros ca Facultatea de Drept a refuzat sa fie implicata in aceasta rafuiala politica". Fostul premier nu a spus niciun cuvant despre modul in care a promovat o Ordonanta de Urgenta doar pentru el, ordonanta prin care un plagiator ar putea renunta, gratis, la doctorat.

Universitatea din Bucuresti a anuntat ca i-a retrimis ministrului Educatiei, Adrian Curaj, astazi 1 martie 2016, dosarul de plagiat al lui Victor Ponta si solicitarea de a-i retrage fostului premier titlul de doctor in drept.

"Universitatea din Bucuresti solicita Ministrului Educatiei sa faca uz de prerogativele pe care i le ofera actuala Lege a Educatiei nr. 1/2011, cu modificarile si completarile ulterioare, si sa dispuna anularea Ordinului de Ministru prin care domnului Victor Ponta i s-a conferit titlul de doctor", se arata in comunicatul institutiei de invatamant superior. Sursa si detalii aici

Intr-o postare pe pagina sa de Facebook, Victor Ponta sustine urmatoarele:

"In anii '50 comunistii veniti la conducerea Universitatii din Bucuresti dadeau afara oamenii pe criterii strict politice!

In 2011 cativa securisti au fost impusi de Basescu la conducerea Universitatii si de atunci fac acelasi lucru - decizii pe criterii strict politice! (de 4 ani se ocupa DOAR de teza mea inceputa in 1999 si finalizata in 2003, cu un subiect "Curtea Penala Internationala" pe care DOAR eu l-am tratat in acei ani. Au facut o Comisie DOAR pentru mine si cer retragerea unui titlu obtinut legal DOAR pentru mine)

Nu ma consoleaza faptul ca voi castiga iar in justitie (asa cum am mai castigat deja pana acum)!

Regret ca Romania are in 2016 metode si mentalitati tipice anilor '50, ca institutii fundamentale sunt conduse de oameni "dirijati" de propriile lor slabiciuni si "schelete din dulap". Si regret ca numele Universitatii este murdarit tocmai de cei care ar trebui sa il apere.

Dar sunt bucuros ca Facultatea de Drept a refuzat sa fie implicata in aceasta rafuiala politica! Si in anii '50 si in 2016 ticalosia are si oameni care nu se lasa speriati!"

Informatii de background

Amintim ca, la finalul anului 2014, executivul condus de Victor Ponta a initiat o Ordonanta de Urgenta care a modificat legea educatiei pentru ca orice doctor sa poata renunta fara explicatii la titlul pe care il are, daca doreste. Recent numit in functia de ministru al Educatiei, Sorin Cimpeanu a explicat atunci cum a modificat legea pentru un singur om. Modificarea ce opereaza in favoarea plagiatorilor este si in prezent in legea educatiei, insa oficialii din minister sustin ca in fapt nu poate renunta nimeni la titlul de doctor, pentru ca ministrul nu a realizat metodologia cu procedura renuntarii.

Universitatea din Bucuresti a constatat in urma cu 2 ani ca Victor Ponta a plagiat in teza sa de doctorat, insa Ministerul Educatiei nu a luat in seama analiza institutiei. Si CNATDCU a constatat ca Victor Ponta a plagiat, iar institutia a fost reorganizata. Singura institutie al carui verdict a fost acceptat pana acum de Ministerul Educatiei a fost cel de ne-plagiat dat de Consiliul National de Etica din subordinea Ministerului, care fusese reorganizat in timpul scandalului de plagiat al lui Ioan Mang.

Amintim ca in 2012 conducerea Universitatii i-a cerut Facultatii de Drept "constituirea unei comisii formate, de preferinta, din experti internationali, din universitati straine, pentru a analiza acuzatiile de plagiat cu privire la teza de doctorat a domnului Victor Ponta".

Consiliului Facultatii de Drept a decis, insa, atunci ca “nu are competenta legala sa verifice daca acuzatiile de plagiat la adresa prim-ministrului Victor Ponta sunt adevarate sau nu" (sursa si detalii). Decanul facultatii, Flavius Baias, a fost insa prezent alaturi de rectorul Mircea Dumitru atunci cand Universitatea a anuntat concluzia Comisiei de etica - si anume ca Victor Ponta a plagiat. La acea conferinta, Baias a declarat ca “am fost in total dezacord cu decizia consiliului si am considerat ca data fiind majoritatea se impune sa imi dau demisia. Am facut-o pentru ca eu cred in integritate, onoarea academica si prestigiul universitatii”.

Decanul Flavius Baias si-a depus atunci demisia, asupra careia a revenit ulterior.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
5173 vizualizari
  • +37 (37 voturi)    
    :-) (Marţi, 1 martie 2016, 15:30)

    Soljenitin [utilizator]

    Da, pisicutule, stim placa: rafuiala politica, jos basescu, tu esti inocent, etc.

    Altceva mai stii?
    • +23 (27 voturi)    
      da (Marţi, 1 martie 2016, 15:47)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      udrea...
    • +19 (19 voturi)    
      Important este ce spune Antena3 (Marţi, 1 martie 2016, 16:50)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Acolo tema va fi dezbatuta in mod obiectiv, deontologic, apoteotic... asa cum ne-au obisnuit dnii Gadea, Ciuvica, Ghise sau Abraham.
      Se va dovedi ca este un jurist de talie mondiala. Nedreptatile facute lui Victor Ponta sau Ilenei Ceausescu sunt cutremuratoare, in conditiile in care ambii au terminat 4 clase fara ajutorul partidului. Adevarul va iesi la iveala.
  • +30 (30 voturi)    
    mda... (Marţi, 1 martie 2016, 15:48)

    marianmarian [utilizator]

    Inca un puseu gretos, nimic nou. Naparca se "spala" in fata celor saraci cu duhul, dar se umple de inca si mai mult rahat in fata celor care nu trebuie sa foloseasca telefonul pentru o adunare. Oare lui chiar nu i-o fi sila de el insusi, uneori?
  • +32 (32 voturi)    
    Aoleu, Ponta iar in stiri?! (Marţi, 1 martie 2016, 15:50)

    ProLibertate-AntiMerkel [utilizator]

    Parca scapasem de tradatorul, hotul si mincinosul asta.

    Hai DNA, accelereaza dosarul, sa nu-l mai vad pe Pinocchio vreodata!
  • +29 (29 voturi)    
    Dacă tu crezi că este vorba de o răfuială politică (Marţi, 1 martie 2016, 15:59)

    hic sunt leones [utilizator]

    noi credem că este o acțiune normală prin care se retrage un titlu de doctor, obșinut prin furt intelectual.
    Și la fel crede UB.
    • +3 (3 voturi)    
      O actiune NORMALA (Marţi, 1 martie 2016, 23:33)

      ana-pat [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      daca ministrul Curaj are CURAJ si nu o scalda si se ascunde printre cuvinte .
      PS Astia chiar au uitat de "COLECTIV" ????
  • +23 (23 voturi)    
    mda (Marţi, 1 martie 2016, 16:01)

    AdriEu [utilizator]

    deci cand copii sunt prinsi copiind la scoala ei ar trebui sa acuze rafuiala politica si sa ceara profesorului sa nu se implice. :))
  • +22 (22 voturi)    
    De fapt cam are dreptate... (Marţi, 1 martie 2016, 16:17)

    LiviuX [utilizator]

    Se stie doar ca Basescu i-a strecurat fara stirea lui paginile alea copiate in lucrarea lui de diploma pe care a conceput-o cu atata truda, doar ca sa-l compromita politic. de aia e rafuiala politica si nu HOTIE clara!
    • +12 (12 voturi)    
      ar fi fost culmea... (Marţi, 1 martie 2016, 16:44)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      ...sa iasa cu ipoteza asta. dar la mintea si tupeul lui, mai stii? ;-))
  • +28 (28 voturi)    
    Să nu fii bucuros Ponta. (Marţi, 1 martie 2016, 16:19)

    asavreau [utilizator]

    Facultatea de Drept nu-i proprietatea mămicii tale,care nu a știut să-ți insufle respectul față de carte și munca cinstită.De ce se va întârzia cu rezolvarea diplomei de doctor obținută fraudulos,te va costa mai scump.Timpul lucrează în defavoarea lui Ponta.Societatea nu mai vrea să suporte hoția ajunsă la un asemenea nivel(în mediul academic și universitar) și nu vom accepta prescrierea faptei.Toate beneficiile obținute fraudulos trebuie restituite,cu dobândă și pedeapsa meritată pentru infracțiunea făcută.
  • +16 (16 voturi)    
    doar o relatie de egalitate (Marţi, 1 martie 2016, 16:35)

    citizeanu [utilizator]

    v v p = penibil
  • +16 (16 voturi)    
    Scarba ! (Marţi, 1 martie 2016, 16:44)

    svejk [utilizator]

    Scarba e putin zis...
  • +13 (13 voturi)    
    Iar o da cu justitia. (Marţi, 1 martie 2016, 16:45)

    Alius [utilizator]

    ...pentru fraieri si latrinisti. N-a castigat nimic in justitie. Si nici nu o sa castige.
  • +16 (16 voturi)    
    ticalosul asta a fost la un pas sa devina (Marţi, 1 martie 2016, 16:48)

    __alex__ [utilizator]

    presedinte.
    Impertinenta l-au facut sa piarda niste alegeri care erau deja castigate de partid pentru el. Gretos specimen!
  • +8 (8 voturi)    
    Si totusi.. (Marţi, 1 martie 2016, 16:55)

    emigrant [utilizator]

    Bine ca nu-l mai auzim in fiecare zi. Au trebuit sa moara oameni ptr asta, se aude, D-le Curaj?? D-le Ciolos, demiteti-l o data pe Curaj si rezolvati problema plagiatelor. Ati ramine in istorie. Sint atit de multi cei care au plagiat ca se va curata mediul academic instant. Puneti o comisie asemanatoare celei de pe vremea Funeriu si rezolvati problema.
  • +11 (11 voturi)    
    Penibil si abject (Marţi, 1 martie 2016, 17:01)

    Andradda [utilizator]

    Tipic Ponta.
  • +9 (9 voturi)    
    Regreti tovarase, (Marţi, 1 martie 2016, 17:56)

    Gladiatorul [utilizator]

    regreti si o tii langa cu Basescu. Altceva mai stii? Oamenii isi mai fac cateodata cate un consult la doctor. Omule, Basescu nu mai e!
  • +9 (9 voturi)    
    d-le Ponta sunteti treaz? (Marţi, 1 martie 2016, 18:04)

    bcorina [utilizator]

    Cred ca dl Ponta inca nu s-a trezit, ati plagiat, colegii dvs. de la UB asta au spus.
    S-a trimis cererea de ridicare a titlului de doctor pe care l-ati obtinut prin furt (plagiatul este un furt intelectual).
    Cat mai mintiti si dezinformati d-le Plagiator Ponta?
  • +5 (5 voturi)    
    Hai, bey, michimause (Marţi, 1 martie 2016, 19:14)

    jamiroquai [utilizator]

    Chiar te deranjeaza problema?
    Tin minte ca, la un moment dat, chiar ai facut cerere de renuntare la titlul ala de doctor (pentru care - dupa spusele tale - ai muncit fro' 4 ani). Fiind primul si singurul ciudat in stare de asa ceva, ai pritocit chiar o hotarare de guvern, ca aveam "vid legislativ" in privinta problemei tale.
    Nu intelegem ce-i cu aceasta suparare, care ne doare. Pana la urma, nu asta ai vrut?
  • +5 (5 voturi)    
    lamentabil (Marţi, 1 martie 2016, 20:15)

    Ilidia [utilizator]

    Lamentabil. Este de o nerusinare crunta, cum deschide gura cum scoate o minciuna. Termonati odata circul asta si luati-i "titlul pt, care a mmuncit atata" Cred ca nu stie nici sa scrie bine, de-aia a trebuit atata timp pt copiat.
  • +6 (6 voturi)    
    Si da-i si lupta (Marţi, 1 martie 2016, 20:36)

    MPopa [utilizator]

    Nu te lasa Victore pana nu-ti "reperezi onoarea". Nu de alta dar poate gaseste DNA-ul ceva dovezi concludente in dosarul acela in care esti cercetat si daca ajungi la mititica ar fi pacat sa nu-ti spuna colegii "dom' doctor", asa cum meriti dupa studiile tale.
  • +4 (4 voturi)    
    DE CATE ORI MA EXASPEREAZA KLAUS CU (Miercuri, 2 martie 2016, 0:13)

    Susufler0 [utilizator]

    TACERILE LUI "SEMNIFICATIVE" ORI CU VORBA-I PUTINA SI RARA, ca un facut, apare Ponta si zice sau face el ceva in spatiul public, de uit instantaneu de suparare si ma gandesc ca putea fi mult, mult mai rau. Nu stiu, dar parca ar fi vorbiti ca sa apara Mitomanul, de cate ori o da cu ceva in bara Neamtul. Ca si acum, cand Plagiatorul, cu nesimtirea-i bine cunoscuta (de politician sadea),se victimizeaza in cel mai grosolan mod cu putinta. ICCJ, ia-l, te rog, de pe capul nostru.