Austria: O romanca a fost amendata cu 38.000 de euro pentru ca cerseste cu copilul pe strazi

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 22 august 2016, 14:35 Actualitate | Diasporă

O cersetoare din Romania a fost amendata in Austria cu 38,000 de euro pentru faptul ca a cersit in mod repetat cu un copil in brate, in landul Vorarlberg, scrie cotidianul austriac The Local.

Mihaela Cristea, originara din Romania, afirma ca are cinci copii, nu are unde munci si doarme pe strazi.

"Castig intre 20 si 30 de euro pe zi si trebuie sa trimit majoritatea banilor la copiii mei din Romania", a declarat ea.

"Exista un acord unanim la toate partidele din parlamentul landul Vorarlberg ca este interzis cersitul cu copii mici si cersetorii trebuie sa respecte regula", a declarat Erich Schwarzler (OVP), seful autoritatii locale.

Avocatul acesteia spune insa ca e total nerealist ca cineva care castiga 200 de euro pe luna sa poata plati o amenda de 38.000 de euro. Este "total disproportionat si ilegal", afirma avocatul Anton Schaefer.

Schaefer crede ca amenda foarte mare este folosita de autoritatile din Vorarlberg pentru a permite scoaterea cersetorilor din land, iar Schwarzler nu neaga acest lucru.

"Nu vrem cersetorie organizata si oameni care vin la noi in tara si nu respecta legea", a declarat el.










8954 vizualizari
  • -40 (44 voturi)    
    A stat la coada, sa voteze Johanis (Luni, 22 august 2016, 14:55)

    newlook [utilizator]

    A stat la coada, sa voteze Johanis, e patrioata, democrata, impotriva PSD.

    Austriecii E rai ca nu inteleE "tanarul frumos si liber" romanesc! Cica fura, cerseste, nu stie sa faca nimic, e bun de nimic !
    • +27 (27 voturi)    
      Si tu ai stat la coada sa-l votezi pe Cimpazau (Luni, 22 august 2016, 19:22)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Cimpazau Phonta, Dofttor de Xerox Mangla cum Fraudae, Mitoman Cronic, Hotz de Mic, Nesimtit Fruntas.
    • +12 (12 voturi)    
      Gresit (Luni, 22 august 2016, 19:45)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Romanasii care stau cu copiii in brate la cersit merg cu autobuzul in Romania la votat de PSDisti (sau PDlisti, depinde de clan).

      Tu doar ai vrut sa jignesti expatii, ca sa te simti tu un pic mai important (probabil ai o problema aici).

      Uite cum comentezi online si ajungi sa te cunosti mai bine...
    • +5 (5 voturi)    
      asta-i aia de care vorbea monta? (Luni, 22 august 2016, 20:03)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      .
  • +23 (29 voturi)    
    Foarte bine! (Luni, 22 august 2016, 14:56)

    Bin_Eabin [utilizator]

    "Avocatul acesteia spune insa ca e total nerealist ca cineva care castiga 200 de euro pe luna sa poata plati o amenda de 38.000 de euro. Este "total disproportionat si ilegal", afirma avocatul Anton Schaefer."

    Nene, sunt câștiguri ilegale și mult mai mari decât declară ți... pardon... angajata am vrut să spun.

    La noi în România când se va aplica legea asta anticerșit? Dar antitrafic de țigări prin piețe și peroane?
    • +5 (7 voturi)    
      E clar (Luni, 22 august 2016, 19:49)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Bin_Eabin

      ca vor sa ii forteze plecarea si sa ii blocheze reintoarcerea (nu vor incasa niciodata suma si nici nu cred ca o vor urma transfrontalier).

      Problema pe care au sesizat-o (si mi se pare si mie extrem de grava) este folosirea minorului, nu atat cersitul.

      Scuza avocatului e tembela: daca isi omora un copil justifica apararea spunand ca nu poate fi inchisa ca mai are patru acasa.
    • 0 (0 voturi)    
      Si cu Mertanele cumparate din 200 euro/luna (Marţi, 23 august 2016, 16:00)

      ana-pat [utilizator] i-a raspuns lui Bin_Eabin

      ce facem , dar cu casoaiele cu turnulete construite ilegal , dar cu nuntile nesimtite facute tot din 200/luna ?
      PS.Cine va aproba si va promulga o lege anticersit in Romanica va avea cite o statuie in fiecare tirg !
  • +19 (25 voturi)    
    DECI : (Luni, 22 august 2016, 14:56)

    natbl73 [utilizator]

    1) Face 20-30 euro pe zi, si 200 pe luna. Starpitura isi pemite sa "munceasca" 7-10 zile pe luna, ca "nu are servici" cu 20-21 zile lucratoare pe luna
    2) domiciliata in ce localitate a Romaniei? Sa stim care e pretul "palatului", si executare silita daca nu plateste amenda !!! Tot strainii trebuie sa ne resolve problemele...
    • +8 (10 voturi)    
      Nerealist (Luni, 22 august 2016, 19:51)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

      poate 2-300 pe zi, cam asa sta treaba.

      Si ii produce stand cu puradelul la blocat de trecatori.
  • +24 (28 voturi)    
    Nici măcar cerșeala în Haustria nu mai e ce a fost (Luni, 22 august 2016, 15:01)

    FreakaThe-jmirghel [utilizator]

    De ce nu o decad din drepturile părintești, preluarea copilului de către asistența socială austriacă și expulzarea baragladinei în Bangladeș ...
    • +17 (19 voturi)    
      s-au saturat si ei de tigani... (Luni, 22 august 2016, 17:32)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui FreakaThe-jmirghel

      ...si vrei sa-i mai si naturalizeze?
    • +6 (6 voturi)    
      Nu e cetatean sau rezident (Luni, 22 august 2016, 19:53)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui FreakaThe-jmirghel

      ca sa faca ei asta.

      Ce facem noi, asta e intrebarea.
      • +2 (2 voturi)    
        legea se aplica oricum.. (Marţi, 23 august 2016, 8:57)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

        daca fura, nu o aresteaza pentru ca nu e rezidenta? cand te afli intr-o tara straina, se aplica toate legile acelui stat... inclusiv cele care interzic exploatarea copilului, pe care toate tarile onu le au, ca se aplica la toti carta unicef. deci serviciile sociale din Austria ar fi trebuit sa ia copilul in custodie imediat.
  • +17 (23 voturi)    
    Turnuletele din tiganie executate pt amenda! (Luni, 22 august 2016, 15:11)

    pedepsitorul [utilizator]

    Cam tarziu v-ati apucat de curatenia sociala a parazitilor de beneficii!

    In tot acest timp, I-ati tolerat folosindu-i la randul vostru sa jigniti romanii, intreaga natiune, cu copii si si adultii sai, cu institutiile si elitele intelectuale, dar nu ati luat delor masuri!

    Iar toata situatia pe langa ura intre natiuni s-a intors cu siguranta ca o ura fata de tigani!

    Pentru toate acestea, vinovati sunt austriecii care au platit cersetorii crezand ca fac fapte bune...
    • +3 (7 voturi)    
      Și cumperi tu o casă cu turnulețe la licitație? :) (Luni, 22 august 2016, 18:01)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Cum crezi tu că se pot executa silit turnulețele? :)
      • +5 (5 voturi)    
        de ce nu (Luni, 22 august 2016, 20:00)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Facem Disney Land ca e material: https://www.youtube.com/watch?v=O7tg69ePI8o
        • +4 (4 voturi)    
          Crezi ca au autorizatie de construire? (Marţi, 23 august 2016, 8:06)

          pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

          Si fara autorizatie ce acte de proprietate cu care sa fie scoase la vanzare turnuletele?

          Astfel, nici macar alti romi-tigani, nu au cum sa cumpere legal turnuletele!

          Oare copilul acela, tinut in brate la cersit, nu este un fel de sclav?
  • +22 (28 voturi)    
    bravo lor austricilor!!! (Luni, 22 august 2016, 15:38)

    cyx [utilizator]

    Austriecii sunt printre cei mai stricti din UE cand vine vorba de respectatul legii, stiu ce vor si isi pastreaza tara, BRAVO LOR, ar trebui sa luam lucrurile bune de la altii si sa le imbunatatim, in romania ar trebui interzis cersitul, mai ales cu copii dupa ei
    • -6 (6 voturi)    
      austriecii sunt niste xenofobi neonazisti (Luni, 22 august 2016, 20:43)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui cyx

      las ca vin acum inteleptii de la BXL sa le spuna despre drepturile omului - unde prin "om" se intelege omul non-alb: tiganii, arabii, africanii...

      albii sunt buni doar sa-i "tolereze" pe "oameni" si sa munceasca sa-i tina pe acesti paraziti in spinare.
  • +11 (17 voturi)    
    salcamul (Luni, 22 august 2016, 15:39)

    Toni_Romania [utilizator]

    Nu era romanca din aia nascuta in salcam?
    • +7 (11 voturi)    
      Ai dreptate, ea e o "cra-cra , o ciorană" (Luni, 22 august 2016, 17:56)

      FreakaThe-jmirghel [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      e născută-ntrun cuib de cioară
  • +6 (8 voturi)    
    foarte bine! (Luni, 22 august 2016, 15:40)

    Stapanu [utilizator]

    _
  • +12 (14 voturi)    
    o r-romanca (Luni, 22 august 2016, 15:45)

    OvidiuStoica [anonim]

    mda, o "romanca"
  • +7 (11 voturi)    
    sa fie sigur (Luni, 22 august 2016, 15:47)

    eu sunt [utilizator]

    ca o sa plateasca amenda :)... eventual sa o bage in inchisoare... in felul asta o sa mai scoata din buzuar statul niste bani
  • +5 (13 voturi)    
    hahahaha (Luni, 22 august 2016, 15:48)

    john70 [utilizator]

    Si in buna traditie rromaneasca, nu le-a dat cu copilu' in cap?
    Ma intreb, cum o sa colecteze idiotii de austrieci amenda?
    • +2 (2 voturi)    
      de ce idioti? (Luni, 22 august 2016, 20:02)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui john70

      Probabil te loveste in afaceri Ionica...

      'Idiotii' au blocat 'romanca', daca o mai prind se va duce la inchisoare, va trebui sa stea pe acasa, la conac.
      • -4 (4 voturi)    
        hehehe (Marţi, 23 august 2016, 2:07)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

        Pai cum cred ei ca o sa colecteze 38 000 de euro???? D'aia sunt idioti. Trebuia sa o urce in avion si sa-o lanseze fara parasuta deasupra Romaniei.
  • +3 (9 voturi)    
    Intrebare: (Luni, 22 august 2016, 15:52)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Si cum o scoate din land dandu-i amenda mare?
    • +2 (2 voturi)    
      wow (Luni, 22 august 2016, 20:03)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      chiar asa greu e de inteles?
    • +2 (2 voturi)    
      daca nu plateste amenda... (Luni, 22 august 2016, 20:45)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      ...s-ar putea sa-i dea un pic de parnaie cu munca in folosul comunitatii.
      • +1 (1 vot)    
        Partea cu munca (Marţi, 23 august 2016, 8:17)

        s.t.e.f.a.n [utilizator] i-a raspuns lui Irizat

        s-ar putea sa fie sperietoarea numarul 1.

        Ar fi interesant daca ar reusi sa ii prinda pe baietasii cu clasa S care ii aduc p cersetori in vest si ii elibereaza de majoritatea banilor in fiecare seara, pentru binele lor, nu de alta, ca Rusia cu tezaurul.
  • +10 (14 voturi)    
    Suedia va interzice prin lege cersetoria ! (Luni, 22 august 2016, 15:56)

    Plagarus [utilizator]

    Exemplul va fi urmat si de restul tarilor din UE,asa ca inapoi acasa,sau poate in USA daca vor ridica vizele prin anul 2025
  • +14 (18 voturi)    
    cersetoria (Luni, 22 august 2016, 16:04)

    un.om [utilizator]

    pe cand si la noi niste legi mai draconice + aplicare stricta?
  • +14 (18 voturi)    
    Foarte bine! (Luni, 22 august 2016, 16:11)

    This_User_Is_Real [utilizator]

    Intamplare zilele trecute. Locuiesc in Viena, si langa locuinta mea este un magazin Billa. Zilnic, la intrarea in magazin este o cersetoare de origine romana. Cred ca are undeva la 45-50 ani. Stau in zona respectiva de cca. 1 an, si indiferent de vreme aceasta femeie sta acolo la cersit. Vine cu un scaunel propriu, si-l pune sub fund si cere 1-2 euro. Bineinteles ca nu i-am dat niciodata nimic, nici nu am intrat vreodata in vorba cu ea, insa zilele trecute, am venit de la munca si trecand prin fata magazinului am vazut cum a iesit cineva si a inceput sa vorbeasca in romaneste cu ea, si bineinteles i-a dat o moneda, banuiesc ca 1 sau 2 euro. In afara de acest roman nu am vazut niciodata pe nimeni sa ii dea ceva. Austriecii sunt invatati sa nu dea bani cersetorilor, dar in Austria sunt adunate tot felul de natii, asa ca cersetoria este greu de combatut atata timp cat sunt oameni care dau bani.
    • +3 (9 voturi)    
      Ieri la gara Oslo Sentralen (Luni, 22 august 2016, 19:02)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui This_User_Is_Real

      Erau adunati compatriotii nostri ciorchine.

      Este plin de negri si arabi prin Oslo insa sincer, cei pe care i-am vazut munceau. Ai nostri insa stateau.

      PS: Nu ma intereseaza discutia cu etnia ci ce scrie in buletin, adica apartenenta lor legala.
      • +6 (6 voturi)    
        Hmm (Luni, 22 august 2016, 20:05)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

        era plin de negri si arabi dar nu te intereseaza etnia, ci doar ce scrie in buletin.

        O mica contradictie intre ce zici in doar doua fraze.
        • +1 (1 vot)    
          Arabii si negri (Marţi, 23 august 2016, 0:16)

          V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

          Nu am cum sa ii verific din ce tari vin pt ca nu ma duc sa ii intreb. Cand insa doi dubiosi vorbesc in romaneste ori inseamna ca au invatat romana ca limba secundara la scoala ori sunt romani.

          Sper ca am devenit mai clar. Ei bine, cei care vorbeau romaneste, indiferent de etnie, ardeau gazul in timp ce cei care nu vorbeau intre ei romaneste munceau. Sper ca am devenit si mai clar. Si da, pentru corectitudinea textului limba a devenit de lemn.
          • 0 (2 voturi)    
            Impresie partiala (Marţi, 23 august 2016, 10:21)

            VictorS [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

            Eu locuiesc in Anglia si e plin de romani care muncesc.

            Nu odata am auzit expresia: hard working people apropo de romani.
            Multi mi-au povestit cum romani pe care ii stiu ei au un job, fac si un business, se vede ca au venit sa traga tare pentru un trai mai bun.

            Zic asta ca sa completez ce ai spus tu... nu generaliza, numerele spun asta despre romani (si est europeni in general).
            Dar nu inseamna ca Daily Mail vede si altceva in afara hotilor, cersetorilor care dorm in strada, excrocilor etc din Romania (da, sunt si ei).

            Pe acestia din urma ii vei observa mai clar pentru ca ies cumva in fata (ziare, stau pe strada etc) pe marea majoritatea nu ii vei vedea.

            Iar problema cu cei care merg acolo la furat si cersit e comuna, romaneasca dar si europeana.

            Mai ales romaneasca.
            Cultura hotiei, cultura manelista (eu as spune tiganeasca, asta e) a facut ravagii iar guvernele au asistat impotente sau interesate/complice.

            Cand zic tigan nu o fac sa acuz caci stiu ceva istorie, istorie pe care noi am uitat-o si nu ne-am asumat-o niciodata.
            Dar cateodata stim sa bocim reginele care nu sunt regine.
            • 0 (0 voturi)    
              Nu era nici o generalizare (Marţi, 23 august 2016, 11:28)

              V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

              Era o impresia punctuala si strict subiectiva din ceea ce am vazut prin centrul orasului Oslo. Din nefericire orice turist care vine cu trenul sau avionul isi va forma aceasta impresie in cateva secunde si apoi ii vor trebui ani ca sa si-o demonteze.

              Depinde cum se adapteaza cersetorii romani la ajutoarele sociale din UK. Daca nimeni nu le-ar da nimic, nu vor sta. In tarile nordice insa este plin din cauza unei legislatii mult prea permisive. De exemplu au voie sa campeze oriunde dar nu mai mult de 24 h intr-un loc. Asa ca fac rotatia. Ii vezi in Stockholm dormind pe treptele muzeelor, cu paturi, saltele, tot ce ii trebuie omului in dormitor. Ti se pare normal? Si da, vorbesc romaneste.

              Nu am nimic cu tiganii, cu negrii sau alte culori. Am cu lenea si hotia. Atat si nimic mai mult.
              • 0 (0 voturi)    
                hmm (Marţi, 23 august 2016, 18:55)

                VictorS [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

                Vorbesti cu incredere dar spui chestii pe langa.

                Cersetoria romaneasca in UK este sezoniera, ei nu stau acolo pentru ajutoare.
                Aia cu ajutoarele sunt alta mancare de peste, muuuult exagerata, au publicat aici statistici si sunt proportional multi mai multi muncind si platind impozite decat ai lor cetateni (britatnici).

                Tu zici de ce este la suprafata, dar faptul ca unii stau si cersesc nu justifica atitudinea nazista a multora.

                Aia cu ajutoarele in UK e o prostie tip The Sun, Daily Mail.
                Ai lor sunt sugative de ajutoare, asta da.

                Poate tu stii ce zici in cazul tau, eu nu stiu un roman in UK sa stea pe ajutoare si cunosc multi romani aici, pur si simplu dau de ei peste tot, la job , la NHS, in magazine, clinici private, businessuri de tot felul, efectiv peste tot.

                E normal sa vad si cersetori, dar aia e o problema administrativa a celor de aici.
  • +10 (12 voturi)    
    ohom (Luni, 22 august 2016, 16:18)

    christian7 [utilizator]

    trebuie sa si vanda palatu' de la strehaia .... sa plateasca amenda ... :))))
    ah, dar stai ca astia doar iau de la stat, nu si dau .....
  • +12 (16 voturi)    
    autoritatile romane (Luni, 22 august 2016, 16:24)

    boogiewoogie [utilizator]

    Eu chiar nu inteleg de ce nu li se iau copii... este in datoria serviciului social sa preia copii abuzati de parinti, iar trimisul la cersit sau folosirea acestora de catre adulti in scopul de a obtine bani sunt suficiente pentru a ii putea scoate din drepturi si sa le ia copiii.
    • +2 (2 voturi)    
      copiii (Luni, 22 august 2016, 18:35)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui boogiewoogie

      scuze de greseala in prima mentionare
  • -8 (16 voturi)    
    Romanca vs "Din Romania" (Luni, 22 august 2016, 16:35)

    grigorash [utilizator]

    Cand e de bine, e "romanul care a castigat", "romanca urca in clasamente". Chiar daca o/il cheama Hans/Grete/Ianos sau Ali. Asta, ca e prinsa la cersit, desi o cheama Mihaela, e "originara din Romania". Nu e tot romanca? Chiar daca e nascuta acolo, are parinti romani. De ce diferenta asta de nuanta? Vreti sa transmiteti ceva?
    • +5 (9 voturi)    
      E romanca (Luni, 22 august 2016, 20:10)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui grigorash

      Doar ca lumea suspecteaza ca e de origine roma.

      Este de altfel o sansa imensa (statistic vorbind) sa fie de origine roma, dat fiind ca in articol ni se povesteste cum era cu copilul mic la cersit.

      Problema este romaneasca dar nu numai, cifrele ne arata cum etnia roma este neadaptata si discriminata in multe alte tari europene: Franta, Italia... si numai cateva au reusit sa ii integreze (precum Spania).

      E o rusine europeana, ne fac de ras si pe buna dreptate (dati cu minus). E o mare problema sociala dar sa nu credeti ca toti tiganii sunt cersetori si hoti.

      Asa cum nici toti romanii nu sunt hoti si curve.
      Chestie de cultura, pana una alta (adica pana ne mai educam nitel).
      • 0 (4 voturi)    
        Pai ia-i la tine acasa, (Luni, 22 august 2016, 21:53)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

        plateste intretinerea pentru ambele familii (ai tai 3+ ei 15), da-le de mancare, si in timp ce tu te educi ca sa le intelegi "cultura", ei iti baga pe foc mobila si parchetul
        Enjoy :)
        • +1 (1 vot)    
          Ignora problema (Marţi, 23 august 2016, 10:22)

          VictorS [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

          si ea o sa dispara.

          Sau vrei sa le dai foc.

          Problema nu sunt tiganii ci societatea romaneasca cocalarizata.

          Welcome!
  • +18 (22 voturi)    
    hai ca pute! (Luni, 22 august 2016, 16:39)

    Laurentiu78 [utilizator]

    "Doamna" o fi earomanca, dar cel mai probabil doar ca cetatenie, nu si etnie.

    Si la ce puii mei faci 5 copii cand nu ai servici si cu ce sa-i cresti?!
    Bravo austriecilor!
  • +6 (8 voturi)    
    cat sa mai rabdam din cauza tiganilor?? (Luni, 22 august 2016, 19:44)

    rov [utilizator]

    CAT???