Mugurel Buga si Ionut Mazilu, la al doilea meci in 24 de ore, dupa partida cu Moldova, aduc victoria Rapidului care trece cu 4-2 de Slavia Sofia, in primul joc al turneului de pregatire din Cipru.

Viorel Moldovan a deschis scorul pentru giulesteni in minutul 22, dar rapidistii s-au vazut condusi la pauza cu 2-1. Dupa pauza, Lucescu jr. a apelat la atacantii plecati la echipele nationale: Buga si Mazilu alaturi de australianul Griffiths.

Cei trei au adus victoria Rapidului: Buga a egalat in minutul 65, Griffiths i-a adus in avantaj in minutul 70 iar Mazilu a inchis tabela cu cinci minute inainte de final.

Tot in Insula Afroditei, Universitatea Craiova a castigat cu 2-0 in fata bulgarilor de la Rilski Sportist. Golurile au venit de la Michael Baird si Jeremie Njock. Initial, Universitatea trebuia sa intalneasca alta formatie bulgara, Levski Sofia, dar acestia au refuzat in ultimul moment.

Universitatea isi incheie astfel cantonamentul din Cipru cu trei victorii (Rilski: 2-0, Daejeon Citizen: 3-0, Alki Larnaca: 2-0) si doua infrangeri (Krylia Sovietov: 0-1, Tavria Simferopol: 1-4).

Formatia ucraineana Tavria Simferopol si-a impartit lotul deplasat in Cipru pentru doua partide amicale cu formatii romanesti. FC National a invins prima echipa a ucrainenilor cu 3-0 prin golurile marcate de Ilin ('24) si Panc ('59 - penalti si '73), iar Farul Constanta a pierdut in fata celei de-a doua echipe cu 3-1. Golul constantenilor a fost reusit de Marcel Otvos in minutul 42.

Aflata de asemenea in Cipru, Otelul Galati a trecut de formatia rusa Krylia Sovietov cu 1-0, gol marcat de Labuskas in minutul 80.

In Italia, Poli Timisoara a invins cu 3-0 echipa locala San Geovanesse din Serie C1. Banatenii au marcat golurile tarziu, Ionut Matei deschizand scorul in minutul 69 iar Gigel Bucur reusind o dubla in minutele 73 si 90.

Pandurii Targu Jiu a pierdut amicalul din Turcia cu MFK Kosice, din Cehia, fiind invinsa cu 1-0.

In tara, divizionara secunda FCM Bacau a remizat pe teren propriu cu Poli Iasi, scor 1-1. Pentru ieseni a marcat Balba '84, in timp ce pentru gazde a inscris Bighean '38.