Alegeri SUA: Donald Trump sustine ca va lua masuri imediate cu privire la sistemul sanitar si imigratie, dupa intalnirea cu Paul Ryan

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 11 noiembrie 2016, 0:25 Actualitate | Alegeri SUA 2016

Donald Trump
Foto: Captura Youtube.com
Republicanul Donald Trump a declarat joi seara, in urma unei intalniri cu presedintele Camerei Reprezentantilor - Paul Ryan, ca va lua actiuni cu privire la sistemul sanitar si imigratie imediat dupa inaugurarea sa la Casa Alba. Presedintele ales nu a mentionat daca isi va respecta promisiunea din campania electorala, cand a sustinut ca va elimina Obamacare chiar din prima sa zi de mandat, transmite Reuters.

"Vom reduce taxele, dupa cum deja stiti. Cred ca vom face ceva absolut spectaculos pentru americani", a declarat miliardarul republican, citeaza News.ro.

Donald Trump a zburat joi la Washington D.C, unde a purtat prima sa discutie cu presedintele Barack Obama la Casa Alba. De asemenea, republicanul s-a intalnit si cu presedintele Camerei Reprezentantilor, Paul Ryan. Acesta din urma a evitat sa participe la evenimentele campaniei republicane si l-a condamnat adeseori pentru declaratiile rasiste si misogine, insa nu s-a sfiit sa-l felicite pentru victorie pe Trump.

Miliardarul republican a declarat ca abia asteapta sa primeasca sfatul presedintelui Barack Obama si vrea sa colaboreze cu administratia acestuia pentru a asigura tranzitia de putere de la Casa Alba.

"Am discutat mai multe subiecte, unele excelente si altele ceva mai dificile [...] Insa abia astept sa-i cer in viitor sfatul presedintelui Obama", a comentat Donald Trump in cadrul unei conferinte de presa comuna cu Barack Obama. Trump a explicat ca a discutat aproximativ o ora si jumatate cu presedintele Obama, insa ar fi dorit sa aiba o conversatie mai lunga si asteapta cu nerabdare alte intalniri la Casa Alba.

"Am mult respect pentru presedintele Obama. Am discutat circa o ora si jumatate, iar dupa mine aceasta intalnire ar fi putut chiar sa dureze mai mult [...] Domnule presedinte, pot sa spun ca a fost o mare onoare sa fiu aici cu dumneavoastra", a spus miliardarul republican.

Presedintele Obama a fost primul care s-a adresat presei si a mentionat ca a purtat o conversatie excelenta cu Donald Trump. Printre subiectele discutate de actualul presedinte cu succesorul sau se numara politica externa, problemele organizatorii legate de tranzitia de putere, precum si problemele de politica interna.


Barack Obama l-a primit joi, in Biroul Oval, pe Donald Trump, a carui victorie rasunatoare continua sa provoace unde de soc in Statele Unite si in intreaga lume, intr-o imagine care era de neconceput pentru multi, in urma cu doua zile.

Omul de afaceri populist in varsta de 70 de ani a venit cu masina, la adapost de privirile ziaristilor, cu putin timp inainte de ora 11,00 (16,00 GMT).

Alegerea lui Donald Trump, sustinut de furia unui electorat care se simte ignorat de elite si amenintat de mondializare, a distrus visul democratei Hillary Clinton, pe care toate sondajele o dadeau castigatoare, de a devenit prima femeie care conduce SUA.

Dar aceasta alegere ameninta si bilantul lui Barack Obama (climatul, asigurarile de sanatate, liberul schimb) a carui cota de popularitate este, crud paradox, la nivele maxime.

Tribunul populist de 70 de ani, care va fi cel mai batran presedinte american, nu a mai ocupat niciodata o functie aleasa.

Michelle Obama si Melania Trump


Michelle Obama a discutat la randul ei, in spatele usilor inchise, cu foarte discreta Melania Trump, viitoarea prima doamna a Americii.

Vicepresedintele Joe Biden il va primi putin mai tarziu pe succesorul sau, Mike Pence, care se descrie drept "crestin, conservator si republican, in aceasta ordine".

Donald Trump, care isi alcatuieste acum echipa, se va intalni la inceputul dupa-amiezii cu omul forte al Congresului, Paul Ryan, presedintele majoritatii republicane din Camera Reprezentantilor.

Cei doi au relatii dificile: Ryan a anuntat in plina campanie ca nu il va mai apara pe Trump dar a votat in cele din urma cu el.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
13507 vizualizari
  • -11 (33 voturi)    
    Incepe vanatoarea de imigranti (Vineri, 11 noiembrie 2016, 0:34)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Cine-si mai aduce aminte cum veneau
    avioanele din Europa de vest cu imigranti romani ilegali
    • +1 (13 voturi)    
      Nu incepe nici o vanatoare de imigranti. (Vineri, 11 noiembrie 2016, 5:40)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Eu sunt convins.
      • -6 (24 voturi)    
        nepotul lui lee oswald se antreneaza (Vineri, 11 noiembrie 2016, 9:45)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        sa ii aranjeze Peruca Trompetei intr o tunsoare Unica, de Unica Folosinta !
        • -10 (14 voturi)    
          ohoho (Vineri, 11 noiembrie 2016, 10:05)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          in zilele noastre, daca se intampla asa ceva, americanul WASP ii va linsa pe toti cei din tabara anti-Trump! sa nu uitam ca acolo cetateanii au arme, nu pot fi usor intimidati
          • -4 (16 voturi)    
            cred ca cei anti Trompeta (Vineri, 11 noiembrie 2016, 10:22)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui srpc

            vor pune in aplicare o sbscriptie Publica pentru Lee Oswald prize, asa cum ai spus..oamenii Acestia NU sunt intimidai de Trompeta, mi a placut comentariul tau, de aceea iti dau un PLUS
          • -2 (10 voturi)    
            ERATA (Vineri, 11 noiembrie 2016, 10:26)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui srpc

            WASP - nu au avut Trompeta in repertoriul lor...erau rockeri de Inalta clasa..anti Trump !
        • +4 (8 voturi)    
          aluia nu'i placeau demokkatii (Vineri, 11 noiembrie 2016, 11:19)

          korkodell [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          cat de prigoana imigrantilor, odata intrat acolo, greu sa mai fi dat afara.
          americanii nu deporteaza manu militare.
          daca nu faci nimic, nu devii penal, nu te intreba nimeni de nimic, iar la negru se gaseste oricand de munca. republicanii nu prea au vanat munca la negru. demokkatii da, pt. ca vor platitori de taxe. cele mai multe naturializari, in masa, au fost inainte de alegeri cand demokkatii erau la casa alba.
          e cunoscut cum clinton, unfairly, a dat o amnistie pt. ileali si a naturalizat cu sutele de mii, in anul alegerilor, cand candida la a doua venire.
          normal, fericitii proaspat cetatenii au votat correct ! :-)
    • +20 (28 voturi)    
      ASA SI... (Vineri, 11 noiembrie 2016, 7:23)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Ce e rau in a trimite de unde au venit imigrantii ilegali?
      • -3 (11 voturi)    
        Mana de lucru ieftina (Vineri, 11 noiembrie 2016, 10:33)

        banel [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

        Pentru multi sunt convenabili, reprezitna mana de lucru ieftina. Si sunt foarte multi...nu cred ca va fi simplu sa rezolve problema.
      • -12 (14 voturi)    
        Lipsa de sclavi in America (Vineri, 11 noiembrie 2016, 10:47)

        Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

        poate nu stii da Casa Alba a fost facuta cu munca negrilor sclavi
        ei au acolo o lipsa cronica de mana de lucru de orisice fel
        19 locuitori pe km patrat ca in Siberia...
        bate vantul in centrul rosu al Americii
        90% din harta a votat cu Trump
        o sa-i trimita pe toti mexicanii acasa inclusiv pe Christina Aguilera:)
        si pe toti negrii inapoi in Africa
        inclusiv pe marele nemuritor lemurian Anabo care are o statueta veche de 43000 de ani in Ruanda..era ceva rege pe acolo
        • +2 (6 voturi)    
          ESTI BOLNAV? (Vineri, 11 noiembrie 2016, 12:20)

          schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

          Sau mai rau...
    • -5 (9 voturi)    
      Costuri logistice (Vineri, 11 noiembrie 2016, 10:46)

      MagdalenaSchell [anonim] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Se estimeaza ca doar expulzarea imigrantilor condamnati pentru infractiuni costa 20 miliarde dolari. Daca pune in aplicare tot ce a zis in campanie, inclusiv zidul cu Mexic ajung la sapa de lemn in mai putin de 3 ani. Asa ca sa nu ne agitam.
    • +3 (3 voturi)    
      cu tigani vrei sa spui Snitelus (Vineri, 11 noiembrie 2016, 21:32)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Si nu ti se pare normal ca un individ care a incalcat legea unei tari, adica imigrant ilegal, sa fie trimis la masa acasa?
      Iar aia cu avioanele s-a intamplat doar cu Franta, doar cu romi, care tigano-romi au fost inapoi in Franta in mai putin de doua luni.
  • -11 (33 voturi)    
    "sistemul sanitar" (Vineri, 11 noiembrie 2016, 0:40)

    ampersand [utilizator]

    "va lua actiuni imediate cu privire la sistemul sanitar"

    Ahaaa, de-asta maimutoiul portocaliu se declara (in campanie) drept "anti-sistem".
    • -13 (35 voturi)    
      traiasca capitalismul ! (Vineri, 11 noiembrie 2016, 2:56)

      SmartAss [anonim] i-a raspuns lui ampersand

      Nu ai bani nu ai ce cauta la spital !!!!
      • +10 (18 voturi)    
        Just (Vineri, 11 noiembrie 2016, 7:31)

        Chaos & Collapse [utilizator] i-a raspuns lui SmartAss

        Iar in comunism, spre deosebire de capitalism, toate sint gratuite.
        • +1 (1 vot)    
          E$xact, mizeria e gratuita in comunism (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 5:03)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Chaos & Collapse

          si se imparte in mod egal la toti, exceptandu-i pe aia oleaca mai egali decat ceilalti.
      • +6 (10 voturi)    
        da, sigur (Vineri, 11 noiembrie 2016, 9:13)

        fvb [utilizator] i-a raspuns lui SmartAss

        aha. sa spui asta si peste 10 ani si peste 20 de ani si cand vei fi intre joburi si vei avea nevoie de mers la spital, si cand vei avea pensie, etc.
        cand suntem tineri, sanatosi si cu bani nu ne gandin ca o sa avem candva nevoie de spital si vom ajunge candva sa avem pensie.
        poate nu stii, dar jumate din cei care declara faliment personal in sua fac asta din cauza facturilor medicale. iar jumate din cei care declara faliment din cauza facturilor medicale aveau asigurare medicala la momentul cand a inceput boala, a trebuit sa mearga la spital, etc. uita-te un pic la cifre, acolo facturile medicale sunt ridicol de mari. sunt oameni din clasa de mijloc care daca au vreo problema mai grava ajung nasol din cauza facturilor medicale. daca ar fi dupa tine, i-ai impusca pe cei care nu au bani. simplu, ca pe cai, sa nu sufere, ca si asa nu au bani.
  • -18 (30 voturi)    
    Tot se mentioneaza varsta lui (Vineri, 11 noiembrie 2016, 1:32)

    Mariusica.a [utilizator]

    Oare va avea un efect palpabil pentru tarile din lumea a doua, expirarea sa ca fiinta?
    Mai ales ca a promis compromisuri cu Rasiskaya Federatzya
    • +6 (12 voturi)    
      A lui s-ar putea sa aiba (Vineri, 11 noiembrie 2016, 7:21)

      Chaos & Collapse [utilizator] i-a raspuns lui Mariusica.a

      A ta, sigur nu. Poti sa expiri chiar acum, ca sa te convingi.
    • +1 (3 voturi)    
      asta e ! Ce poti ca sa faci ? (Vineri, 11 noiembrie 2016, 8:28)

      utug [utilizator] i-a raspuns lui Mariusica.a

      https://www.youtube.com/watch?v=gwX3kKaaH6E
  • -23 (29 voturi)    
    efectul Trump (Vineri, 11 noiembrie 2016, 7:49)

    xanti [utilizator]

    Toata europa va fi zguduita bine ,vor astiga extremistii pentru ca POPORUL e suveran.
    Au inceput alegerile si la noi ,PSD si ALDE vor matura tot ,este cazul ca presa de dreapta sa ia exemplu.
    NOI POPORUL vom matura Ciolosismul,Klausismul si tot ce tine de mizeria asta americana.
    • +13 (21 voturi)    
      daaa (Vineri, 11 noiembrie 2016, 9:29)

      Dodel540 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Te-ai oprit din scris ca sa iti iei medicatia? Sau ca sa mai bagi o balega pe foc acolo la tine in Vaslui?
      • -5 (7 voturi)    
        Ești și tu un ignorant cât casa! (Vineri, 11 noiembrie 2016, 11:15)

        grigoreagape [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

        Nu doar adversarii tăi politici sunt retograzi, dar și tu, prin excelență. Doar pentru că acolo sunt săraci de mama lor, tu trebuie să îi și înjosești? Ai fost tu acolo să vezi cum o duc oamenii și cât de greu le este? Și dacă cumva știi, cum îți permiți să faci asemena afirmații? E ușor să judeci, e mai greu să faci ceva. Dacă vrei să aduci să aduci o schimbare în bine, fă-ți un serviciu și fă-ți o analiză impulsului de te-a făcut să scrii așa o inepție.

        Nu ești mai presus decât cei pe care îi înfierezi. Caută data viitoare să gândești ce scrii. Mai era un susținător al PSD care îi făcea pe ardeleni iobagi și că vezi chipurile miticii i-au eliberat. Desigur, o prostie și asta.

        Apropo, mie rușine mie de rușinea celor care ți-au dat plusuri la acest comentariu.
    • -3 (19 voturi)    
      P$D+penele+pemepe si restul FSNeilor (Vineri, 11 noiembrie 2016, 9:47)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      MAX 45 % in Parlament, asta inseamna ..o "zguduiala" Normala !

      USR 55 % - DNA ul sa aiba Drum Liber cu treieretoarea !
      • -3 (13 voturi)    
        :)))) (Vineri, 11 noiembrie 2016, 10:06)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        asta e poanta zilei, praleo :)))
        • -2 (10 voturi)    
          pe 11.12.2016 o sa vedem rasul tau (Vineri, 11 noiembrie 2016, 10:24)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          )))))) impetrit ..consternat....socat ))))) isteric )))) eu iti recomand bilet spre Budapesta, recent s a infratit cu MosCow, sau ma rog alegi MosCow ? ))))))
    • +5 (9 voturi)    
      ati incurcat directiile , Trump e de dreapta, (Vineri, 11 noiembrie 2016, 10:23)

      ilex2013 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      iar Hillary si democratii de stanga.
      • +2 (4 voturi)    
        da (Vineri, 11 noiembrie 2016, 11:50)

        Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui ilex2013

        dar asa cum si Sovieticii ziceau ca sunt democrati si ii credea lumea si astia cred toate bazaconiile :)
    • +8 (10 voturi)    
      Daaa, (Vineri, 11 noiembrie 2016, 10:46)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      iar ai baut gaz in loc de alcool medicinal, ti-era sete rau...
  • +7 (9 voturi)    
    aproape 700 mil dolari s-au bagat in (Vineri, 11 noiembrie 2016, 10:20)

    ilex2013 [utilizator]

    campania lui Hillary din care mare parte au mers la presa - a 4 a putere in stat- presa trebuie sa-si justifice cumva banii luati pentru o cauza pe care au pierdut-o impreuna cu statutul de a 4 a putere. Exceptand Fox toata presa a sustinut-o pe Clinton - nu pe gratis - deci e normal sa reactioneze asa.
    • +3 (3 voturi)    
      mai exact (Vineri, 11 noiembrie 2016, 11:54)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui ilex2013

      au avut mai mult cu 300 de milioane cheltuite decat trump. Spre ex in Florida Clinton a cheltuit 82M iar Trump 28M. As zice ca asta e good business :) :)
      Mai multe cifre exacte aici: http://www.bloomberg.com/politics/graphics/2016-presidential-campaign-fundraising/
  • -9 (9 voturi)    
    Limba romana? (Vineri, 11 noiembrie 2016, 10:37)

    Un-oarecare [utilizator]

    ''Presedintele ales nu a mentionat daca isi va respecta promisiunea din campania electorala, cand a sustinut ca va elimina Obamacare chiar din prima sa zi de mandat, transmite Reuters.''
    In ce limba e scris?
    va elimina Obama care ... care ce?
    • +3 (3 voturi)    
      poate lipseau 2 ghilimele , (Vineri, 11 noiembrie 2016, 12:25)

      falcoind [utilizator] i-a raspuns lui Un-oarecare

      commonly called the Affordable Care Act (ACA) or Obamacare, is a United States federal statute enacted by President Barack Obama on March 23, 2010.

      altfel e ok .
  • -2 (2 voturi)    
    atentie!! (Vineri, 11 noiembrie 2016, 13:19)

    cetatean99 [utilizator]

    Obamacare e NUME PROPRIU al unui sistem de asigurare de sănătate din SUA.
    Numele propriu stim cum se scrie, da?
    Mulţumesc.
  • 0 (0 voturi)    
    omul (Vineri, 11 noiembrie 2016, 13:33)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    va face ceea ce a promis, e un inceput bun.
    Atentie la paul ryan, care e rinocer, nu elefant.