Șeful CJ Neamț, Ionel Arsene, despre Spitalul Judeţean: Suntem în curs de autorizare ISU / Dacă era deschis spitalul de la Lețcani, tragedia putea fi evitată

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 23:19 Actualitate | Politic


Ionel Arsene
Foto: Facebook/ Ionel Arsene
Ionel Arsene, preşedintele Consiliului Judeţean Neamţ şi lider al PSD Neamţ, a declarat că Spitalul Judeţean este în curs de obţinerea a autorizaţiei ISU. „Problema privind autorizaţia de la ISU o au toate spitalele din România”, a spus Arsene, potrivit News.ro.

„Problema privind autorizaţia de la ISU o au toate spitalele din România. Suntem în curs de autorizare. Din ce am discutat şi cu directorul medical şi cu managerul spitalului, cred că o cauză a fost supraîncălzirea echipamentelor din spitale”, a afirmat Ionel Arsene, întrebat sâmbătă la Antena 3 dacă este adevărat că din cinci etaje ale spitalului judeţean doar etajele 4 şi 5 au autorizaţie din partea ISU.

Chestionat când crede că vor apărea primele informaţii în urma anchetei administrative care se va desfăşura cu privire la incendiul de la spitalul din Piatra Neamţ, social-democratul a răspuns: „Cred că în cursul zilei de mâine o să avem nişte concluzii, dar cred că ar trebui să stabilim cauza”.

Arsene: Dacă era deschis spitalul de la Lețcani, tragedia putea fi evitată

„Am spus că spitalele judeţene sunt supraîncărcate, că suntem în genunchi, pentru că această pandemie a venit ca un val peste noi şi felul în care gestionăm pandemia în toate spitalele este tragică. Cred că ar fi putut fi manageriată această criză dacă ar fi fost deschis Spitalul de la Leţcani. Ar fi putut fi evitată această tragedie. Eu cred că o cauză a acestei tragedii a fost supraîncălzirea echipamentelor medicale. Stă un spital gol cu 100 de paturi de terapie intensivă, cu 12 paturi ocupate, pentru că nu vor să aloce fonduri pentru medici ca să lucreze acolo. Efectiv nu mai avem unde să îi punem”, a completat Arsene.

Întrebat dacă era la curent cu faptul că sunt efectuate nişte modificări la instalaţia spitalului şi că este făcută o suplimentare a echipamentelor cu oxigen, liderul PSD Neamţ a replicat: „Aceste modificări şi această suplimentare era făcută în alte saloane, nu unde s-a produs tragedia. Voiam să încercăm să mărim capacitatea secţiilor ATI, pentru că aşa cum v-am spus, suntem în genunchi cu gestionarea acestei pandemii. Guvernul nu ne ajută cu nimic. Până astăzi doar CJ Neamţ a finanţat măsurile pentru pandemie”.

Preşedintele CJ Neamţ a mai spus că „s-au făcut zeci de adrese la Ministerul Sănătăţii”.

„Am spus că avem nevoie de spitalul suport de laşi deschis la capacitate pentru că avem nevoie să transferăm pacienţi de la Neamţ. De trei săptămâni practic suntem în genuchi cu capacitatea Spitalului Judeţean şi nu doar la noi. Din 103 paturi ATI sunt doar 12 paturi ocupate. 91 de paturi stau libere în condiţiile în care noi ne dăm de ceasul morţii ca să rezistăm pe baricade. Cu un ordin de ministru s-ar fi putut rezolva problema asta şi astăzi am fi avut 100 de paturi disponibile care ne-ar fi permis să salvăm vieţile. Medicii sunt supraobosiţi şi facem tot ce trebuie să putem să salvăm vieţi. Nu acuz pe nimeni”, a adăugat Arsene.

Arsene: L-am numit pentru că aveam nevoie de un manager

Chestionat ce experienţă managerială are managerul spitalului Lucian Micu şi dacă e adevărat că nu este din oraş, Ionel Arsene a afirmat: „Domnul Micu are o experienţă managerială. Cred că este jurist. Este jurist. Managerul unui spital nu trebuie să fie neapărat medic”.

El a adăugat că „ar trebui să vedem cauza pentru care s-a produs această tragedie”.

„L-am numit pentru că aveam nevoie de un manager. Haideţi să vedem ce s-a întâmpla acolo şi care e cauza şi nu de ce a fost numit domnul Micu manager. Ar trebui să vedem cauza pentru care am ajuns aici”, a conchis Arsene.


CITEȘTE ȘI:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9905 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 23:31)

    [anonim]

    • +1 (5 voturi)    
      Letcaniu e manevra PSD peste care a intrat PNL (Duminică, 15 noiembrie 2020, 0:19)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui

      ...e o groapa de ingrasamant natural politic prin zona aia....de asta votez USrplus ca sub o forma sau alta asta fac ambele partide de 30 de ani!
    • +7 (9 voturi)    
      ordinar (Duminică, 15 noiembrie 2020, 1:26)

      Zbor [utilizator] i-a raspuns lui

      Arsene ,tu esti acolo sa faci ce trebuie,numai zbiera ca ai facut adrese la guvern,ce naiba,suntem toti prosti sa te credem c-ai stat pe branci pt.comunitate.
      • +3 (3 voturi)    
        Arsene își bate joc de oameni. (Duminică, 15 noiembrie 2020, 8:26)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Zbor

        Cu sau fără Lețcani,situația proastă de la Spitalul Judetean din subordinea CJ Neamț,tot exista.Sigur că instralația electrică subdimensionată a provocat dezastru.Ca la Maternitatea Giulești unde,după lucrări de modernizare făcute formal,a luat foc instalația electrică și la Sectia ATI Piatra Neamț,d-l Arsene a lucrat jmecherește,a fă cut niște zugrăveli dar instalația electrică este de când a fost construit spitalul,subdimensionată.(0% din lucrările de modernizare la clădiri publice sau făcut formal,scump și prost.Cei din Neamș au ocazia să simtă repede prostia de a-l vota pe Arsene și PSD.Același om impertinent lipsit de simțul răspunderii,același partid indiferent la necazul oamenilor.
  • 0 (6 voturi)    
    Autostrada Unirii (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 23:34)

    vlad.pe [utilizator]

    Domnule Arsene, baron de PSD si prieten cu Dragnea, de ce nu ati insistat pentru Autostrada Moldovei care ar fi redus timpul pacientilor pana in Iasi.

    Acum nici PNL nu doreste constructia A8 Tg. Mures - Tg. Neamt - Iasi pe motiv ca este prea scumpa.

    Acum realizati cat de importanta este conexiune cu Iasul, capitala Moldovei dar si cu Tg. Mures spre Europa.
  • +5 (9 voturi)    
    "Suntem în curs de autorizare ISU" (Duminică, 15 noiembrie 2020, 0:46)

    TheFreeOne [utilizator]

    Ce sa va mai autorizeze ISU? Funinginea de pe pereti? Pacientii decedati?
  • -5 (9 voturi)    
    Bai oameni buni (Duminică, 15 noiembrie 2020, 0:54)

    Gojifruit [utilizator]

    Pana nu se stie de la ce a plecat incendiul, ce relevanta are experienta managerului spitalului sau ce alt spital modular ar fi trebuit deschis?
    Ce puteau schimba managerul sau spitalul din Letcani intr-un eventual scurt-circuit la o priza sau la un aparat in salon?
    E vina cuiva ca nu exista aspersoare in aceste spitale facute in urma cu 60-80 de ani sau ca au toate saltele din burete, linoleum pe jos si cabluri ne-ignifuge prin pereti?? Ca sigur nu a managerului de pompe funebre.
    • +2 (4 voturi)    
      Lucrările care se fac prin spital (Duminică, 15 noiembrie 2020, 8:11)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Gojifruit

      sunt împăcate de manager. Băi omule... bun.
    • +4 (4 voturi)    
      Băi Gojifruit. (Duminică, 15 noiembrie 2020, 8:30)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Gojifruit

      Spitalul era în adminiostrrarea CJK Neamț și unul Arsene fost și actual șef susține că a făcut lucrări de modernizxare scumpe.Foarte scumpe.Pe ce s-au cheltuit banii?Sigur instalațiile electriice au rămas cum a fost construit spitalul,subdimensionate.
      • 0 (0 voturi)    
        NU chiar! (Duminică, 15 noiembrie 2020, 19:50)

        florian3619 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        ARSENE, actual si sper ca fost politician, a lucrat, candva cu 0-n rezultate la fabricile Ozana din Targu Neamt $ ATC Botosani - specializat fiiind in productia si desfacerea de articole din cauciuc benzi, curele, galosi, pingle, covoare /presuri de sters la intrare sau capcane de soareci. Tehnologia nu-i permitea o specializare - la fineturi ca; elstic pentru borcane si chiloti de dame, prezervative si radiere - le importa. Si asa cu ce s-a capatat, cu ace, brice ate si ...., cu "iaurt si gogosele" a ajuns vornic si ispravnic!
        A trecut si prin minsterul industriiilor (productia de care s-a ocupatsi rezultatele acesteia) au fost 'must pro"!!
        Astazi cu o logica si dictie impecabile spune celor ce vor sa-l ASCULTE
        :SA SE FACA CE EL DICTEAZA si cum i se nazare . Intrebarea ramane - pana cand si cu ce costuri pentru napastuitul Piatra Neamt??


















        exclude englezesculrubber - (prezervativ si/sau radiera* - nu ca alti actuali politicieni - cu ace, brice, capacani de soareci si ca..., Rice!!
  • +2 (2 voturi)    
    Ramasite comuniste (Duminică, 15 noiembrie 2020, 9:33)

    democtrates [utilizator]

    Din pacate tind sa-i dau dreptate dlui Tatar, suntem toti de vina pentru aceste incendii: Colectiv, ATI Piatra Neamt si cate s-au mai intamplat. Sunt spitale facute acum 50-60 de ani sau poate si mai mult. Au instalatii electrice vechi care nu mai rezista la consumuri mari de electricitate, peretii sut imbibati de virusuri, bacterii etc..De ce suntem noi toti de vina ? Pentru ca de 30 de ani intr-o forma sau alta am alesi niste oameni pe care ii intereseaza doar cum sa fure , promitand marea cu sarea inainte de alegeri. Acum 3 ani m-am intalnit cu un parlamentar italian, l-am intrebat ca si la voi se fura. Mi-a explicat ca da, dar doar dupa ce se face totul pentru cetatea, din ramasite. Deci asta e problema la noi , se fura masiv, dupa care ce mai ramane se da si la oameni.Nu suntem in stare sa accesam fondurile europene, iar cei care le acceseaza(este o adevarata mafie) le folosesc pentru interese personale.Vom ajunge in situatia in care ne vom tratata mai bine acasa decat intr-un spital.