VIDEO Incendiu la secția ATI a Spitalului din Piatra Neamț: 10 morți, alte 7 persoane în stare critică. Medicul rănit grav în timp ce încerca să salveze pacienții va fi dus la un spital din Belgia

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 19:44 Ultima ora


Incendiu Spital Piatra Neamt
Foto: Captura video Facebook
Un incendiu a izbucnit sâmbătă seara la secția de Terapie Intensivă a Spitalului Județean de Urgență din Piatra Neamț. Pacienții internați pe secție erau bolnavi cu Covid-19. Zece pacienți au murit, iar alte șapte persoane, inclusiv medicul de gardă, sunt în stare critică. Șase răniți au fost transferați la Iași, în timp ce medicul - care a suferit arsuri pe 40% din suprafața corpului, după ce a încercat să salveze pacienți - a fost adus la București, iar duminică va fi transferat la un spital din Belgia.



__________






UPDATE 22.20 Primele imagini din salonul ATI Piatra Neamț, devastat de flăcări

UPDATE 22.00 Ministrul Sănătății, Nelu Tataru, a ajuns la Piatra Neamț acum. În această noapte va merge și la Iași, unde vor fi transferați răniții


UPDATE 21.43 Medicul rănit în incendiu va fi transferat la Spitalul Floreasca din București, cu un avion militar

„S-a aruncat în flăcări pentru a-i salva” - spune managerul Spitalului din Piatra Neamț




UPDATE 21.25 Medicul de gardă, care a suferit arsuri grave, va fi transferat la Spitalul Floreasca din Capitală

UPDATE 21.10 Nelu Tataru, la Antena 3: „Sunt și alte cadre medicale care au suferit arsuri, nu doar medicul de gardă. Eu sunt în drum spre Piatra Neamț. De la Piatra Neamț merg la Iași”.

UPDATE 20.58 Bilanț victime:
  • 10 persoane decedate,
  • 7 în stare critică, printre care și medicul de gardă.
Persoanele rănite urmează să fie transportate la Iaşi

Potrivit coordonatorului UPU-SMURD Iaşi, Diana Cimpoeşu, şapte persoane care au fost afectate de incendiul izbucnit la Spitalul Judeţean Neamţ vor fi transferate la două spitale din Iaşi. Conform acesteia, spre spitalul din Piatra Neamţ au plecat două autospeciale transport victime multiple şi două autospeciale de terapie intensivă. În pregătire se mai află o autospecială de terapie intensivă mobilă şi una de transport victime multiple.

„Aducem deocamdată şapte pacienţi, din care unul care a suferit arsuri şi şase care au Covid-19”, a informat Diana Cimpoeşu, citată de Agerpres.

UPDATE 20.35 Numărul deceselor a ajuns la zece

„Zece persoane au fost declarate decedate, iar şapte persoane sunt în stare critică, inclusiv medicul de gardă”, a anunţat purtătorul de cuvânt al ISU Neamţ, Irina Popa.

UPDATE 20.22 Ministrul Nelu Tătaru a oferit detalii într-o intervenție la postul Digi24: Opt morți / Cauza incendiului - posibil scurtcircuit
  • „Un incendiu într-un salon ATI, salon cu pacienți infectați SARS-CoV-2, intubați. În urma acestui incendiu, avem și opt decese.
  • Medicul de gardă din secția de Terapie Intensivă are arsuri - după ultima evaluare făcută de medicul plastician - pe 40% din suprafața corpului, dintre care 15-20% arsuri de gradul IV pe membre.
  • Un salon alăturat evacuat, alți opt pacienți care vor fi transferați către Spitalul din Iași, iar cei doi pacienți cu arsuri, medicul și încă un pacient, vor fi transferați către secțiile de chirurgie plastică și reparatorie din Iași.
  • Cei opt pacienți din salonul alăturat nu au suferit din cauza incendiului, vor fi transferați către spitalul modular din Lețcani de la Iași.
  • Despre cauza incendiului, cei de la ISU Neamț prognozează, ca primă evaluare, un scurtcircuit.”
UPDATE 20.17 Ministrul sănătății Nelu Tătaru se duce la Piatra Neamț

„Ministrul Sănătății, Nelu Tataru, se va deplasa în această seară la Piatra Neamț pentru evaluarea situației. Din informațiile pe care le deținem până în prezent, un pacient cu arsuri (medicul) va fi transferat la Spitalul Județean din Iași. Alți pacienți cu Covid-19 vor fi transferați la Lețcani”, au informat reprezentanții Ministerului Sănătății.

UPDATE 20.10 Directorul Spitalului din Piatra Neamț: Un pacient și medicul de gardă care a încercat să îl salveze, în stare critică

„Ce vă pot spune la acest moment este că șapte pacienți sunt decedați din Secția ATI, unul se află în stare critică și încă un cadru medical, care a încercat să salveze acest pacient, este în stare critică. Domnul director medical este deja la spital, eu sunt pe drum. (...) Vreau să îi asigur pe toți aparținătorii și pe ceilalți pacienți din spital că situația este sub control în celelalte secții. Incendiul este stins”, a spus directorul SJU Piatra Neamț, Lucian Micu, pentru Mediafax.

UPDATE 20.00 Potrivit presei locale, care citează un comunicat al conducerii Spitalului, este vorba despre 16 pacienți din două saloane afectați, șapte decedați și un al optulea în stare critică:

„Sâmbătă seară, în jurul orei 18.30, la Spitalul Județean de Urgență (SJU) Piatra Neamț a avut loc un incendiu care a afectat secția de ATI – unde erau internați, în două saloane, 16 pacienți. La acest moment, șapte dintre pacienți sunt decedați, iar al optulea se află în stare critică. În același timp, un medic care se afla în secție se află în stare gravă, suferind răni extinse. Ceilalți pacienți nu mai pot fi îngrijiți în secția de ATI și urmează să se facă toate demersurile pentru a fi transferați către alte spitale. Conducerea SJU Piatra Neamț îi asigură pe pacienți că, în continuare, echipa medicală este la muncă și intervine pentru a oferi tratamentul necesar celorlalți pacienți internați în celelalte secții ale unității medicale”.

Conform zch.ro, medicul de gardă de la ATI, dr. Cătălin Denciu, a încercat să evacueze pacienți și are arsuri de 80% pe suprafața corpului.

UPDATE 19.50 Potrivit ISU Neamț, incendiul s-a soldat cu cel puțin șapte decese, iar alte două persoane sunt în stare foarte gravă.

UPDATE 19.46 Șapte persoane decedate. Se pare că toți erau pacienți infectați cu SARS-CoV-2.

Purtătorul de cuvânt al ISU Neamț, Irina Popa, a declarat pentru Mediafax că până în acest moment, șapte persoane sunt decedate, dintre pacienții surprinși de incendiu în Secția ATI a Spitalului Județean Piatra Neamț.

„Șapte persoane sunt decedate ca urmare a incendiului produs la secția ATI de la Spitalul Județean Piatra Neamț. Incendiul este lichidat, nu au fost afectate și alte secții. Se pare că erau persoane cu Covid-19”, a spus Popa.



Incendiul a izbucnit la Secția ATI Covid a Spitalului Județean din Piatra Neamț. Din primele informații, sunt cel puțin opt persoane internate în prezent pe secția ATI.

„Incendiul este în procedură de evaluare și lichidare. Sunt acolo toate echipele de la ISU Neamț (...) Nu se poate intra acolo sus”, a declarat pentru Mediafax prefectul județului Neamț, George Lazăr.

La locul incendiului se deplasează 23 de subofițeri cu mai multe autoutilitare.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















81496 vizualizari

  • +5 (15 voturi)    
    tragedie (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 19:47)

    Xorciser [utilizator]

    La un post TV de stiri se mentioneaza 7 persoane decedate in incendiu (pacienti intubati si posibil si un cadru medical).
    • +35 (47 voturi)    
      spitale VECHI ca noi construim biserici (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 20:59)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      in Bucuresti un teren URIAS din centru, asa zisa zona Casa Radio sta in paragina in timp ce Primaria vrea spital in PIPERA la marginea orasului

      in loc sa fac un spital mare in centru pe terenul ala ei il tin in mizerie de 30 de ani
      • +2 (8 voturi)    
        Guvernul trebuie sa plece, ca la Colectiv! (Duminică, 15 noiembrie 2020, 3:28)

        Argon [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Dupa incendiul de la Colectiv din 31 Octombrie 2015, Victor Ponta a plecat din funcția de premier pe 5 Noiembrie 2015 în urma unor presiuni făcute de Klaus Iohannis și mișcarea Rezist.

        Ludovic Orban trebuie sa plece și el după incendiul din spitalul de la Piatra Neamț (14 Noiembrie 2020) unde au murit pacienți cu Covid-19.
        • 0 (4 voturi)    
          Spitalul avea ventilatoare rusești de la Trump? (Duminică, 15 noiembrie 2020, 6:05)

          Argon [utilizator] i-a raspuns lui Argon

          Rusia a trimis în America, la un moment dat, niște ventilatoare rusești pentru Covid-19. Ulterior s-a dovedit ca aveau probleme, luau foc. Apoi, Donald Trump a vorbit cu Klaus Iohannis propunând ca noi sa cumpăram ventilatoare din SUA.

          Nu cumva la Piatra Neamț, pe 14 Noiembrie 2020, a luat foc un ventilator rusesc cumpărat la insistentele lui Donald Trump?

          Citat:
          " Incendiu la secția ATI a Spitalului din Piatra Neamț: 10 morți, alte 7 persoane în stare critică. Medicul rănit grav în timp ce încerca să salveze pacienții va fi dus la un spital din Belgia"
        • -3 (3 voturi)    
          Eu zic (Duminică, 15 noiembrie 2020, 7:26)

          Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui Argon

          Sa o reinstauram pe dancila.. in cei 2 ani s au cat a stat nu a ars nimeni.
        • 0 (0 voturi)    
          (...) (Duminică, 15 noiembrie 2020, 9:01)

          utilizator_ [utilizator] i-a raspuns lui Argon

          Cel care a a autorizat spitalul, raspunde in vreun fel?
          Cel care trebuia sa stie situatia echipamentelor din spital, raspunde in vreun fel?
          Cel care trebuia sa se asigure ca spitalul are scenariu de securitate la incendiu si autorizatie de securitate la incendiu raspunde in vreun fel?
          Cel care trebuia sa numeasca si vada ce face responsabilul cu urmarirea comportarii in timp la exigenta scuritate la incendiu raspunde in vreun fel?
          Arseni, cel care nu a avut timp sa se ocupe sa modernizeze spitalul raspunde in vreun fel?
          Sica, care a girat numirea a n-manageri in cateva luni raspunde in vreun fel?
          Nelu , care trebuia sa se asigure ca spitalul functioneaza in conditii de siguranta , raspunde in vreun fel? Are ministerul sanatatii o lista cu echipamentele medicale din tara asta, pe judete,orase,unitati spitalicesti, si stie care este starea lor, si cate sunt imprumutate la privat sau zac in stare de paragina din lipsa de consumabile?Nelu, nu suntem toti vinovati, ci doar cei care au girat situatia asta.Tu esti unul dintre ei.
          ISU, care trebuia sa aiba plan de interventii si exercitii anuale, raspunde in vreun fel?

          Cum este posibil sa autorizezi un spital la evacuarea se face pe fereastra cu scara de la ISU?
          Unde erau caile de evacuare, unde era instalatia de desfumare, unde era distanta de minim 2.4 m intre paturi ( cel putin 1.2m pe linga fiecare pat ca sa poti interveni?)
          Cum sa faci interventia pe linga cladirea aia , cand la lege spune ca pe 2 laturi trebuie sa ai acces liber la interventie?
          Daca era salonul ala la ultimul etaj, mai ajungeau scarile pina acolo?

          Raed, iti place cum au actionat? Cu scara pe geam? Fara plan de intereventii avizat de comandantul unitatii de interventie?

          Ai avut grija vreodata sa ii pui sa isi faca un normativ de interventii, normative pentru spitale cu descrierea circuitelor si a planurilor functionale? Ai puterea asta, de ce nu faci ce trebuie?Cati trebuie sa mai moara arsi de vii ca sa te misti cu mai mult talent?
    • +8 (56 voturi)    
      Unii intreaba de ce acum nu se iese in strada.... (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 21:11)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      ...pt ca infrastructura medicala fie materiala fie umana a fost distrusa in principal de PSD in aia 30 de ani de cand duce tara de rapa!

      De asta vom iesi insa pe 6 decembrie ca sa votam USRplus si sa mai eliminam din psdizata birocratie corupta, mincinoasa si incompetenta!
      • -3 (25 voturi)    
        Da, exact USR e solutia (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 22:42)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

        Nu vor decit acapararea puterii. Citiva dintre ei sint oameni buni, intr-adevar. Restul insa...
        • -2 (6 voturi)    
          Aham...si ailalti vor sa aduca lapte si miere (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 23:45)

          UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui ac

          nu vor puterea....probabil ca vor doar sa fure si sa distruga fibra poporului asa cum fac de 30 de ani, nu?!
          • +2 (2 voturi)    
            Ce conteaza ce fac ceilalti? (Duminică, 15 noiembrie 2020, 14:51)

            ac [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

            Eu ziceam ca USR-ul nu e minunea lumii. Doar ce am vazut in Iasi si ne-a ajuns la marea majoritate.
        • +2 (12 voturi)    
          Corect! (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 23:53)

          DurAndrei [utilizator] i-a raspuns lui ac

          Numai pesedeul tau nu vrea acapararea puterii nu-i asa? Ei "vrea" doar binele poporului* roman! Nu au facut ei in ultimul mandat n+7 spitale regionale???


          *poporul roman = membrii de va(r)za a pesedeului
          • +2 (2 voturi)    
            Vorbesti ca un demn userist (Duminică, 15 noiembrie 2020, 14:55)

            ac [utilizator] i-a raspuns lui DurAndrei

            Cum critica cineva USR-ul, pesedeul tau. Stimabile, nu-ti permit. Oi fi tu un demn votant usere, ca vad ca scoti flacari prin placa de baza cum se leaga cineva de partidul minune. Una e sa cistigi puterea si sa o exerciti in conformitate cu mandatul alegatorilor care te-au trimis acolo, alta e sa o acaparezi prin mijloace necinstite si sa faci ce te taie capul.
            Iar cit priveste dubiile personajelor din USR, partid care si-a ejectat propriul fondator si e populat, sa ma scuzati, de tot soiul de personagii cu sau fara grade, ele sint reale. Ca PSD-ul e o turma de ceapisti primitivi, minus citiva oportunisti - fugariti si aia dupa desantul peremist - e evident. Nu permit unuia care nu ma cunoaste sa-mi tina mie lectii pe motiv ca parerea mea l-a lovit la operatie.
        • +3 (13 voturi)    
          Si atunci care e solutia? (Duminică, 15 noiembrie 2020, 0:44)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ac

          Continuam cu alde Arsene? Nu spun ca USR sunt sfinti, dar sunt clar peste PSD si PNL. Deci clar un USR majoritar ar insemna un pas inainte. Si daca n-or fi suficient de buni, ii aruncam si pe ei la gunoi si gasim altii mai buni. Dar a continua cu PSD doar pentru ca pe oricine ai vota, tot aia e, nu are nici un sens.
          • 0 (2 voturi)    
            Unde-i clar? (Duminică, 15 noiembrie 2020, 15:39)

            Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Sunt foarte agresivi și vocali. Cu asta sunt de acord.

            Doar doar că strigă „hoții” nu înseamnă că ar fi mai breji.

            Vezi primarul din Brașov.
            • 0 (2 voturi)    
              uita-te si la CV (Luni, 16 noiembrie 2020, 12:46)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

              Iar ala de la Brasov a gresit, e adevarat, ca si-a trecut in CV licenta cand el s-a oprit in anul 5, dar comparativ cu doctoratele plagiate ale alorlalti, e mai putin nociv. Si in plus, a recunoscut imediat si si-a modificat CV-ul.

              Nu am spus ca astia de la USR sunt sfinti, dar in mod cert ridica stacheta. Daca e sa le citesti CV-ul comparativ cu ce e la PSD si PNL, eu zic ca-s clar un pas inainte.

              Si daca n-or fi buni, ii putem oricum schimba cu altii mai buni peste ceva timp. Dar in momentul asta, cand cu PSD si PNL am vazut 30 de ani cum merge treaba, cred ca merita si astia o sansa. In cel mai rau caz, daca dupa parlamentare nu vor fi la guvernare, vom avea ocazia sa vedem daca primarii USR fac diferenta la Timisoara, Brasov, Bacau, si poe unde or mai fi primari USR.
              • +1 (1 vot)    
                Deci a recunoscut ca a mintit? (Duminică, 22 noiembrie 2020, 17:59)

                Fides [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

                Aoleo, pai e ok atunci. Minti acum prin CV, apoi recunosti fapta... si te iarta toti. Poate daca ai 4 ani si te joci in nisip cu lopatica. Ai un tupeu si o logica numa buna de USR. Ce stacheta a ridcat asta?
                Primarul trebuie cercetat pt. fals in declaratii.
      • +4 (10 voturi)    
        Fara Penali in Functii Publice (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 23:13)

        vlad.pe [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

        Fara Penali in Funcții Publice, de asta are nevoie Romania in acest moment si cine se împotrivește trebuie sa dispară din Politica, si PNL si PSD.

        Spitalul este gestionat de Ionel Arsene, un baron PSD care are multe probleme penale dar Justitia lui Predoiu nu il deranjeaza.
      • 0 (4 voturi)    
        dreapta nu exista in RO, (Duminică, 15 noiembrie 2020, 1:45)

        Levellers [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

        PACAT!
      • 0 (4 voturi)    
        motiv... (Duminică, 15 noiembrie 2020, 2:14)

        IronRaven [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

        COVID... de ai nu iesim inca in strada... nu vrem sa punem si mai multa presiune pe un sistem medical in cadere libera...
    • -3 (33 voturi)    
      O punem si noi de un protest? (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 22:09)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Ca la Colectiv? Tataru demisia, Orban demisia, Iohannis cu guvernul lui, demisia?
      • -3 (15 voturi)    
        Cam periculos.. (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 22:34)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        Daca revine PSD la guvernare?

        Din lac in put.
        • +1 (5 voturi)    
          Si care e problema? (Duminică, 15 noiembrie 2020, 0:32)

          Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui bgd

          Daca pe unii i-am scos asa de la guvernare, inseamna ca putem sa-i scoatem la fel pe toti.

          Sa fim ingaduitori cu unii si neingaduitori cu altii nu respecta principiul echitabilitatii.
      • 0 (16 voturi)    
        Sa-i linsam pe toti, nu ?? (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 22:49)

        Ochiana [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        iarasi cadem in isteria "tapului ispasitor". Linsajului unui vinovat sau nevinovat...nu mai conteaza. Totul ca sa potolim furia multumii.

        S-a intamplat o tragedie, niste oameni au murit, haideti pe moment sa-i plangem, sa le acordam alinare familiilor si sa fie salvati cei care mai pot fi salvati si apoi....cu mintea limpede sa analizam ce s-a intamplat.
        • +2 (6 voturi)    
          De ce sa facem asta? (Duminică, 15 noiembrie 2020, 0:31)

          Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

          Am facut in trecut intr-un fel fata de unii, eu zic sa facem la fel fata de toti, ca sa nu fim partinitori.

          Sau nu e bine sa fim echidistanti, ci ar trebui sa facem lucruri la voia intamplarii, dupa cum ne dicteaza preferintele subiective?
        • 0 (0 voturi)    
          daca nu era covid... (Duminică, 15 noiembrie 2020, 2:15)

          IronRaven [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

          ... protestul era necesar... d
        • +6 (8 voturi)    
          cam ca după Colectiv și Hexipharma, nu? (Duminică, 15 noiembrie 2020, 2:39)

          NicuPandemicu [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

          Să analizăm calm, cam vreo câteva zeci de ani așa, până mor de bătrânețe și urmașii celor vinovați, nu?

          Și să luăm fix măsurile luate în spitale după Colectiv și Hexi. Adică zero, nimic.
      • -2 (6 voturi)    
        Desigur si " doctorul " Viorel / Veorica PM ? (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 23:13)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        30 de ani de furaciuni si liucrari de mantuiala.
      • -2 (8 voturi)    
        DEMISIA ARAFAT !!! El conduce ISU si ATI (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 23:46)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        Daca nici acum nu isi da demisia ARAFAT atunci nu mai e nimic de zis
        • +1 (1 vot)    
          Demisia (Duminică, 15 noiembrie 2020, 19:55)

          Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          Sa fie a guvernului!
      • -2 (10 voturi)    
        Nooo, de vina e Dragnea si PSD ! (Duminică, 15 noiembrie 2020, 0:25)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        Nooo, de vina e Dragnea si PSD ! Ia intreaba orice secatura urlatoare #rezistenta, si o sa vezi!

        In strada se iese doar pentru ca magistratii sa ia pensii de serviciu de 20x cat salariul mediu si sa nu raspunda in fata nimanui, ce credeai ca-i asa, dupa fiecare? Pentru manifestatie, trebuie ordin pe Facebuci, coordonatori, protestaci de profesie, etc!
    • +3 (7 voturi)    
      Ponta, demisia! Pardon, Orban... (Duminică, 15 noiembrie 2020, 1:52)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      "A fost nevoie să moară oameni ca Guvernul să demisioneze..."
  • -12 (56 voturi)    
    Apropo... (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 19:48)

    Nyk1 [utilizator]

    ...voi realizați că, de ceva timp, avem câte un Colectiv PE ZI de la acest virus?
    • +7 (25 voturi)    
      Banicioiu, pe 1 noiembrie: “Nu avem nevoie de nimi (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 20:55)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Idolii tai

      https://stirileprotv.ro/stiri/incendiu-in-colectiv/banicioiu-despre-ranitii-din-colectiv-eu-nu-am-spus-niciun-moment-ca-nu-avem-nevoie-de-ajutor.html
    • -13 (19 voturi)    
      huh (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 20:57)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Pe faza ca de obicei, Yefreytor Nikola1.
      • +19 (31 voturi)    
        Memento mori (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 22:04)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Mor in incendiu pacientii de ATI prin spitale? În stare de alerta, pandemie sanitara declarata de 9 luni, cu masuri medicale trambitate seara de seara de pesedinte, premier, min de interne, septel de experti? La 10 ani de la incendiul de la Floreasca si 5 ani de la Colectiv? Eu zic sa aruncam vina pe PeSeDe, biserica, Rusia, Dragnea, Ponta, CCR.
        PS. Istoria recenta (sa nu zic lebada neagra) trebuie rescrisa rapid de dreapta. Au mai facut asta comunistii si au reusit o vreme sa ramana la putere.
        Condoleante victimelor.
        • -1 (5 voturi)    
          ... tu ce credeai ca o sa se intample? (Duminică, 15 noiembrie 2020, 2:21)

          IronRaven [utilizator] i-a raspuns lui Fides

          dupa 9 luni de presiune pe un sistem medical si asa "praf pulbere fina"... Cand in vara oamenii cu 3 neuroni legati urlau sa stam in casa, se ne protejam etc... era un anumit partid si o anumite curte care nu facea altceva decat sa /// intregii populatii... Nu vreau sa intru in discutia cu felul in care sunt anagajati directorii de spitate si cam cum functioneaza sistemul medical in .ro in care psd a avut controlul parlamantului in 20 din 30 de ani...
  • -7 (45 voturi)    
    au murit de covid? Arafat nu zice nimic? (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 19:52)

    Gryphus [utilizator]

    chiar vreau sa vad pe acesti oameni unde ii baga in statistici, la morti de covid cel mai probabil

    ca doar nu poate Arafat sa isi asume vreo vina pe oameni care mor in ATi, sub coordonarea lui
  • +17 (25 voturi)    
    cineva ne vrea fripti... daca nu ii frigem pe ei l (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 19:57)

    marx7 [utilizator]

    Sloganul grețos și cinic al lui Piedone:
    „Ai grijă să nu te frigi la vot!”.
    cineva ne vrea fripti... asta daca nu ii frigem pe ei la vot l
  • +30 (30 voturi)    
    cat o sa-i mai rabdati pe criminalii din sanatate? (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 19:58)

    carmen_i [utilizator]

    Managerii, sefii de sectie si directorii medicali sunt de multe ori niste corupti numiti politic si care duc de rapa spitalele pe care le conduc.
    Uneori se intampla si deazstre precum cel de la materinitatea Giulesti sau de la Colectiv.

    Cat o sa mai rabdati putorile parazite care infesteaza sistemul sanitar? Cat o sa mai tolerati indulgenta
    Ministerului Sanatatii fata de corupti? Lasa ca va face justitia dreptate asa cum a facut la Colectiv, HexiPharma si alte cazuri celebre.
    • +11 (11 voturi)    
      iti zic io.. (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 22:32)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

      ... nu se va schimba niciodata nimic.
      romanu e prea prost sa se revolte.
  • -3 (19 voturi)    
    oh (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 19:59)

    Crup [utilizator]

    Shit!
  • +23 (27 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 20:02)

    [anonim]

  • -2 (44 voturi)    
    Tot acaru' Paun va plati (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 20:04)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ca doar nu o sa demisioneze ditamai ministru al Sanatatii !
  • -14 (84 voturi)    
    deci (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 20:08)

    cucuveauamov [utilizator]

    coruptia ucide ... iesim in strada? Orban demisioneaza? ...a, nu, uitasem, acum ne conduce partea buna a istoriei. Dragnea e de vina!
    • +3 (33 voturi)    
      Luni la ora 18 (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 20:50)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Werner ne va spune că e mulțumit de măsurile luate de guvern în acest caz și că trebuie schimbat parlamentul
    • +1 (21 voturi)    
      și Dragnea e de vină (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 20:52)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ai dreptate...îi la fel de vinovat pt ce se întîmplă amu în spitale, psd ca pnl, nici o diferență...țara asta cre că-i blestemată de cineva, vai de noi
    • +6 (30 voturi)    
      Da (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 20:55)

      nlln [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Sistemul pe care Dragnea l-a reprezentat si l-a promovat este sistemul care ruineaza Romania.
      Un spital nu se construieste intr-un an.

      De 30 de ani Romania traieste sub teroarea guvernarilor PSD ( in cea mai mare parte).

      Romania a fost jefuita, contract cu contact , de toti apropiatii PSD ALDE.

      Nu exista o scoala sau un spital construit de ei in schimb se pot lauda ca in acest timp s-au transformat in miliardari( ei, familiile, matusile, prietenii).Din afaceri cu statul.Adica din banii tai( daca cumva platesti taxe).
    • +16 (46 voturi)    
      Ionel Arsene (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 21:26)

      BIM15 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Spitalul este in subordinea CJ Neamt, nu a primariei...iar sef la CJ Neamt este baronul PSD Ionel Arsene. Daca vrei demisii cere-le corespunzator.
    • +9 (35 voturi)    
      Da, Dragnea (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 21:34)

      doejohn [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Da, Dragnea e de vina si cei corupti ca el care au tinut tara asta 30 de ani in mizerie.
      • +6 (16 voturi)    
        D'ale Coruptiei...coane Iancule!!1 (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 22:57)

        dragobete [utilizator] i-a raspuns lui doejohn

        Dragnea a fost pana in 2001 la PD...asa ca...mai scade 10 ani din dreptul lui...2005-2008 a fost Alianta DA...2009-2012 a fost PD(3,5 ani) si cu PSD 1,8 ani...mai scade din pedeapsa...nu are nici 20 de ani...poate cca 10 ani...ia cu suspendare...cat despre corupti...tanti Nuti...este libera...Marta nu este de gasit...Blejnar primi o pedeapsa mica dar...are sanse... cam toata clasa politica corupta... bratul drept...se lupta la greu... prin justitie...din libertate...nu din spatele gratiilor...iar in ceea ce privesc sumele...bratul stang a furat cateva sute de milioane euro iar...bratul drept cam cateva miliarde de euro...acolo la despagubiri a fost...veselie mare...dar...asta este...cine mai sta sa...numere tot banetul din prada...pe pandemia asta...tootul este...la un qlick distanta...coruptia este..pentru cunoscatori...nu pentru toot poporul...pentru popor sunt promotiile la... supermarket...dar atentie...pana la ora 20 sau 21...depinde de zona de contaminare...covid!!!
  • +16 (20 voturi)    
    Functiona fara Autorizatie de Incendiu (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 20:13)

    MDK [utilizator]

    Spitalul functiona fara sa aiba Autorizatia de Securitate la Incendiu actualizata conform noilor functiuni pe care le-a dezvoltat adica folosirea de oxigen in spatiu inchis. Trebuia sa aiba un sistem performant de stingere a incendiului avand in vedere ca erau foarte multe aparate electronice intr-o camera plina de oxigen pur. Managerul trebuia sa aduca inainte sa puna in functiune sectia conform legilor in vigoare din pacate si Pompierii au vina lor ca stiau trebuia sa verifice instalatiile spitalului anual. Sper ca procurorii sa isi faca treaba si statul de drept sa fie respectat in acest caz, nu conteaza ca mor 7 sau 70 de oameni, tragedia este produsa.
  • +17 (35 voturi)    
    O noua denumire ATI (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 20:19)

    dmnt [utilizator]

    Sectia Ardere si TRAGEDIE INTENSIVA.
  • +20 (34 voturi)    
    Neamt si Iasi (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 20:29)

    vlad.pe [utilizator]

    Ionel Arsene, care a fost reales președintele Consiliul Județean Neamț, împreună cu președintele CJ IASI, Maricel Popa, au cheltuit 15 milioane euro pe un Spital modular la Letcani care trebuia inaugurat in luna Mai cu 400 de paturi dar de-abia in octombrie PNL a inaugurat 24 paturi dar instalația de oxigen este defecta iar pacienții nu pot fi cazați daca temperaturile scad mai jos de -5 grade. Intre timp Justitia lui Predoiu si a lui Klaus Iohannis a intrat in hibernare, DNA nu ii deranjeaza nici pe PSDisti nici pe PNListii Mihai Chirica sau Costel Alexe care nu isi pot justifica averile.

    Uite de asta avem nevoie de Legea Fără penali în funcții publice!
  • +6 (38 voturi)    
    Pt mizeria in care a dus PSD & PNL tara votez USR+ (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 20:33)

    UnOarecare [utilizator]

    M-am saturat de gretosi politruci analfabeti dar cu doctorate plagiate si cu privilegii, de ghertoi care fac afaceri ilegale cu statul, de birocratia corupta care-i ajuta sa faca acele afaceri si toti incompetentii si mincinosii platiti de la bugetul de stat inclusiv pensionarii speciali!
    • +3 (19 voturi)    
      ok boomer.. (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 22:28)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      ... ca sa ne spui apoi ca si usr e aceiasi mizerie ca psd si pnl?
      • -2 (6 voturi)    
        pai... (Duminică, 15 noiembrie 2020, 0:17)

        mamenervat [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        si atunci, mai bine ii alegi pe aia care sii din start, ca te fura, decat sa-i alegi pe aia care ....poate da, dar daca poate nu?! Ce sa te mai obosesti, stii o socoteala, ii alegi pe aia sa te fure, ca-i stii de 30 de ani, prin rotatie, ca sa nu se supere...ei ca noi, vai mama noastra, nu suntem in stare sa alegem liber intr-o viata, varianta mai sanatoasa pentru noi!
        • -1 (1 vot)    
          iti zic eu.. (Duminică, 15 noiembrie 2020, 8:03)

          Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui mamenervat

          .. nu aleg pe nimeni. cu buletinul lor electoral ma sterg undeva. daca toti am face ca mine, totul ar fi mai bine in tara asta.
  • -10 (72 voturi)    
    #Colectiv (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 20:34)

    Mazeta [utilizator]

    Demisia Guvernului! Jos Pesedeee!
  • +25 (37 voturi)    
    Tragic (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 20:36)

    nlln [utilizator]

    Nu am auzit / citit in ultimul timp decat despre " paturi ATI".
    Toata lumea doreste acum, rapid mai multe paturi ATI fara sa stie / inteleaga ca un pat ATI nu este un pat pur si simplu ,nu poate fi adus asa de pe hol si pus in salon.
    Un pat ATI este o parte a unui sistem de tratament intensiv, este conectat la un sistem electric, ventilatie samd.

    Fara acest sistem un pat ATI devine o simpla canapea.
    Daca de 30 de ani nu s-a investit nimic in acest sistem care poate sustine un pat ATI ( inclusiv personal) atunci patul ATI este doar retorica.

    Nu amintesc intretinerea tehnica, alta provocare.
    Pacat, mare pacat ca mor oameni ,numai si numai pentru ca in ultimii 30 de ani cei care ne-au condus politic si-au batut joc de absolut TOT ( scoli, spitale, etc).
    • +10 (12 voturi)    
      Ai uitat de oxigen (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 20:55)

      Soarele [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      Oxigenul este foarte "delicat" la manipulare, și orice legătură proastă sau garnitură poate cauza incendii.
      • 0 (0 voturi)    
        nu am uitat (Duminică, 15 noiembrie 2020, 5:44)

        nlln [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

        oxigenul este parte din " sistem de tratament intensiv", mai scurt sa se inteleaga
    • +3 (11 voturi)    
      Posibile cauze (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 20:56)

      MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      La repezeala, ce imi trece prin minte e supraincalzirea unui concentrator de oxigen (numit si generator de oxigen, impropriu) sau cineva a umblat la o valva regulator de presiune cu mainile unsuroase. Oxigenul sub presiune si grasimea de pe maini se pot autoaprinde.

      Evident, ce am scris sunt pure speculatii. Hai sa le zicem "academice" dar totusi speculatii.
    • -2 (10 voturi)    
      Nici chiar asa! (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 22:34)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      Fii convins ca atat medicii care le cer, cat si firmele care le produc/livreaza stiu foarte bine ce inseamna un "pat ATI", ce aparatura presupune si de ce personal este nevoie.
      Nu mai bagatelizati totul chiar atat de nonsalant.
      Lasand Romania la o parte, la ora asta aproape toate tarile Europei isi fac probleme din cauza lipsei acelor paturi si a personalului specializat.
      Pana si Elvetia se plange deja de aproape 3 saptamani ca e dezastru la ei, atat in ce priveste numarul de paturi ATI cat si lipsa de personal calificat.
      Si daca nici aia nu au bani si sistem medical performant....atunci cine?
      Cand e criza e criza, ca de-aia se numeste asa, pt ca te prinde cu nadragii in vine si niciodata nu poti fi suficient de pregatit in fata unui taifun, cutremur, tsunami sau pandemie, oricat ai incerca sa te pregatesti.
      Sistemul sanitar romanesc e la pamant de 30 de ani, dar 90% e vina medicilor, directorilor si managerilor de spitale, care mereu s-au lasat mituiti cu bani si functii incat au inchis de fiecare data ochii si gura.
      Cand e PSD la putere nu auzi niciun sindicat facand galagie.
      Imediat cum PSD pierde guvernarea, se umple strazile, pietele si televiziunile cu sindicalisti din sanatate care descopera subit mizeria din spitale, lipsa aparaturi si cate si mai cate.
      Votati in continuare PSD si gata povestea.
      Imediat se termina si scandalurile si va incepe sa curga din nou lapte si miere pe ulitele Romaniei!
      Iar spitalele romanesti se vor apuca sa doneze paturi ATI catre amaratii de elvetieni, nemti, francezi si englezi.
      • -1 (1 vot)    
        ??? (Duminică, 15 noiembrie 2020, 6:02)

        nlln [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        Raspunsul meu nu era pentru medicii care le cer si nici pentru cei care produc astfel de echipamente.
        Comentariul meu nu era pentru specialisti.Comentariul meu este facut in relatie cu isteria din media in legatura cu "paturi ATI".

        Eu nu bagatelizez NIMIC cat priveste nonsalanta ..departe de mine .Dimpotriva!

        Incerci sa minimalizezi problema aducand exemplul suprem....pana si in Occident se intampla de ce nu s-ar intampla si la Piatra Neamt..( bagalelizezi?)

        Da, PSD si apropiatii care i-au ajutat sa isi mentina puterea in ciuda evidentei ca sunt incompetenti/ corupti , samd , da, sunt vinovati.Spitalele nu se contruiesc intr-o zi dupa cum extinderea unei sectii ATI nu inseamna ca mai pune un prelungitor electric si mai adauga o iesire pentru oxigen .

        Revenind la isteria cu "paturi ATI" corect ar fi fost sa se spuna ca in urma dezastrului patronat de PSD, ALDE la guvernare, nu exista NICI UN SPITAL construit cu bani de la buget, in ultimii 30 de ani, in consecinta nici " paturi ATI".

        Probabil ca foarte multi medici sunt parte a problemei, nu toti, unii le-am trantit usa si am plecat.
  • +2 (28 voturi)    
    Corupția ucide (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 20:39)

    galeo [utilizator]

    Primul ministru sa își dea demisia, ca la colectiv.
    Cazul asta e mai grav că la colectiv, oamenii ăștia erau acolo de nevoie, nu de distracție.
  • +13 (23 voturi)    
    Urmeaza un Articol (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 20:39)

    rodi80 [utilizator]

    Urmeaza un Articol Libertatea - Tolontan sau RiseProject despre combinatiile lui Ionel Arsene si Spitalul din Piatra Neamt.

    Nici Penele nu iese bine pentru ca din Martie cand a izbucnit Epidemia ei s-au ocupat doar de alegeri si de contracte supraevaluate cu masti si aparatura.

    PNL devinde un PSD in galben
    • +12 (16 voturi)    
      Nu devine (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 21:55)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui rodi80

      A fost dintotdeauna, doar că nu ai observat.
  • +9 (11 voturi)    
    Incompetența din sistemul medical (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 20:40)

    Ion Alexandru [utilizator]

    Incompetența din sistemul medical nu are limite. Vorbind de Covid, în ultimile 3 luni cel puțin, suntem totuși țara cu cei mai mulți morți la nr de cazuri. Din lume.
    • +9 (15 voturi)    
      Statul (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 21:55)

      rodi80 [utilizator] i-a raspuns lui Ion Alexandru

      Statul a fost ocupat cu Alegerile, sperau ca Epidemia sa se opreasca de la sine, la 200 de cazuri stateam inchisi in casa cu armata pe strazi si politia care punea imnul la megafon iar la 10.000 PNL si Iohannis ne asigura ca totul este sub control desi se testeaza foarte putin.
      • +5 (9 voturi)    
        asa e.. (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 22:25)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui rodi80

        .. sa astepte sa ma prezint la vot.
  • +5 (7 voturi)    
    Incendiu la secția ATI a Spitalului din Piatra Nea (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 20:42)

    Alin124 [utilizator]

    # Colectiv
  • +13 (15 voturi)    
    acu vreo 2 ore marele comandant al actiunii (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 20:43)

    Francisc 1 [utilizator]

    isi facea reclama cum a trimis un elicopter la Chisinau sa aduca ser antitetanic , asta inseamna proasta getionare a resurselor in criza , unii fac parada si altii ard ca sobolanii !
    • +1 (7 voturi)    
      la noi se darama spitalele si scolile pe noi.. (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 22:24)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      .. si noi stricam orzul pe gaste cu ajutoarele astea pe rusofilii din RM.
  • +14 (38 voturi)    
    Sa demisioneze (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 20:43)

    EuInsumi [utilizator]

    Ponta și primarul din Piatra Neamț
    • -1 (13 voturi)    
      Arsene si administratia psd (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 21:26)

      adi345 [utilizator] i-a raspuns lui EuInsumi

      Corect, e unul din judetele fantoma psd ;)
    • +10 (16 voturi)    
      Primar PNL (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 21:33)

      vlad.pe [utilizator] i-a raspuns lui EuInsumi

      Primarul este de la PNL dar Spitalul este condus de Consiliul Judetean unde baronul Ionel Arsene a fost votat de nemteni desi a facut numai mizerii la Spitalul Judetean cand a pus la conducere oameni fara pregatire.

      Ionel Arsene a terminat in 2008 UNAP Securitate si Aparare Nationala si a fost presedinte ROTARY International Neamt, acum intelegem de nu l-a incaltat justitia lui Iohannis.
  • +4 (62 voturi)    
    In strada? (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 20:43)

    alecu-jilavu [utilizator]

    De vina pentru asta este guvernul PNL și ”comandantul acțiunii”.

    De ce nu iesim in strada?!
    • +5 (15 voturi)    
      Pentru ca dupa ora 9 seara (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 20:54)

      MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui alecu-jilavu

      Nu ai voie si inainte trebuie sa ai declaratia pe proprie raspundere. Iar "Merg la miting" nu se accepta.
      • +3 (5 voturi)    
        iaca na (Duminică, 15 noiembrie 2020, 0:29)

        alecu-jilavu [utilizator] i-a raspuns lui MAGArusul

        Nici la Revoluție nu era voie. Și uite că s-a putut.

        De ce aș respecta ordinele unui guvern criminal?
        • +1 (1 vot)    
          Da (Duminică, 15 noiembrie 2020, 9:22)

          MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui alecu-jilavu

          Dar oamenii erau altii! Azi au Netflix, jocuri, net. Atunci nici TV nu aveau (2 ore pe zi).
    • +13 (21 voturi)    
      Nu se poate iesi spontan... (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 20:55)

      Mihail. [utilizator] i-a raspuns lui alecu-jilavu

      ...fara ordine clare.
    • -5 (21 voturi)    
      Arsene e baron rosu (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 21:28)

      adi345 [utilizator] i-a raspuns lui alecu-jilavu

      Eu cred ca e un judet rosu psd, dar stai voi nu sunteti ocupati cu dublarea alocatiilor si triplarea pensiilor?? Ce va trebuie voua psd-istilor investitii in spitale si infrastructura
    • -6 (20 voturi)    
      S-au activat trolii (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 21:35)

      BIM15 [utilizator] i-a raspuns lui alecu-jilavu

      Hai sa asteptam intai rezultatul anchetei, sa vedem daca acel spital/sectie avea toate avizele privind siguranta la incendiu, si apoi sa cerem demisii. Si pentru corecta ta informare sa stii ca acest spital este in subordinea CJ Neamt...te las pe tine sa afli cine e seful acolo.
      • +1 (1 vot)    
        Astazi sunt toti pe baricade. (Duminică, 15 noiembrie 2020, 16:05)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui BIM15

        Trolii sputnikari sunt in alerta totala astazi.
        Nu atat pt a urmari HN cat pt a "supraveghea" alegerile de peste Prut.
        Si din cand in cand mai fac cate un raid si pe forumurile de dincoace de Prut.
        Dar toti administratorii de pagini cunosc fenomenul :)
  • +5 (7 voturi)    
    Servicii medicale ca in vest (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 20:50)

    TheFreeOne [utilizator]

    .
    • +1 (5 voturi)    
      nu merge asa, tatucā... (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 22:22)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      .. trebuie sa cotizezi ca aia din afara. suntem prea saraci...
  • +7 (13 voturi)    
    traiasca arafat (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 20:59)

    alfa1 [utilizator]

    salvatorul nostru
  • -5 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 21:07)

    [anonim]

    • +4 (10 voturi)    
      Debordezi de optimism (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 21:45)

      MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui

      Vezi zilnic la TV accidente rutiere groaznice. Ti se pare ca oamenii conduc mai atent?
  • +11 (15 voturi)    
    Saracii oameni (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 21:09)

    bigbrother [utilizator]

    parca nu era suficient ca erau la terapie intensiva..

    Ca tot ruleaza zilele astea la TV reclama aia cu ala de mestereste el la sigurante ca "stie el ce face"...sper ca n-a fost vorba de asa ceva si acolo. Stiu ca spitalele sunt vechi, probabil sistemele electrice n-au mai facut fata..dar cumva cineva nu trebuia sa prevada asta?

    Si intreb mai ales pentru ca avem zeci, poate sute de spitale in situatia asta. S-a adus echipament nou in unele dintre ele, echipament care consuma curent suplimentar..daca se intampla si in alta parte povestea asta cu scurtcircuitul?

    As vrea sa spun ca autoritatile vor lua masuri rapide, dar as fi naiv sa cred asta. Cumva nici mortii nu mai fac autoritatile sa se miste, sau o fac doar pentru cateva zile apoi se asterne linistea. Sunt convins ca si acum dupa 5 ani de la Colectiv inca sunt o gramada de localuri care nu respecta regulile privind incendiile si e foarte posibil ca inclusiv aici la Neamt sa fie vorba de asa ceva.
  • +12 (20 voturi)    
    Nelutu si Arafat out (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 21:21)

    mmmircea [utilizator]

    urgent. Daca nu pleaca ei sa-i demita Orban.
    • +5 (19 voturi)    
      Duomnul Orban (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 21:44)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Competentul.
  • +23 (27 voturi)    
    lumanare (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 21:22)

    comentat [utilizator]

    Acum 2 zile arata la TV o sectie de ATI cu o lumanare aprinsa pentru cei care eventual mor acolo. Noaptea mintii sa folosesti flacara deschisa in prezenta oxigenului.
  • +12 (20 voturi)    
    Demisia (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 21:34)

    MihaiPencenoiu [utilizator]

    Deci fix acelasi scenariu ca si la Colectiv, PNL aceeasi mizerie de ce nu e lumea iesita in strada ca la colectiv?
    • +9 (13 voturi)    
      nu chiar acelasi scenariu.. (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 22:20)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui MihaiPencenoiu

      .. de data asta nu cred ca pacientii de la ati au organizat spectacol pirotehnic in spatiu inchis, ca rockerii din colectiv.
  • +2 (16 voturi)    
    spitalul modular din Lețcani (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 21:36)

    rodi80 [utilizator]

    Cei opt pacienți vor fi transferați către spitalul modular din Lețcani de la Iași, pacat ca din 13 milioane Euro doar 14 paturi sunt functionale desi PSD si Maricel Popa promiteau 200 de paturi, un tun care nu este investigat de nimeni, Predoiu doarme in functie iar PNL pierde voturi.
  • +5 (13 voturi)    
    E incredibil ce se întâmplă în țara asta (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 21:41)

    Shaolin [utilizator]

    Nu am cuvinte...

    Condoleanțe familiilor. Și rugăciuni pentru cei afectați.
    • -2 (8 voturi)    
      asa e.. (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 22:19)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      .. nu au mai fost incendii in spitale nicaieri in lumea asta, doar in romania... :facepalm:
  • 0 (20 voturi)    
    iesitul in strada nu rezolva! greva electorala! (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 21:41)

    BernierC [utilizator]

    Singurele arme pe care le are contribuabilul romana sunt: 1. greva fiscala (nu se mai plateste niciun impozit catre statul roman mafiot) si 2. greva electorala (nu mergeti la vot in ziua alegerilor!)
    • -6 (14 voturi)    
      Daca nu votezi castiga PSD (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 21:58)

      rodi80 [utilizator] i-a raspuns lui BernierC

      Daca nu votezi castiga PSD care isi aduce oamenii cu autocarul la vot.

      De exemplu in Neamt la Consiliul Judetean a castigat tot baronul Ionel Arsene din PSD, al doilea mandat desi Spitalul Judetean este condus de el si au fost multe scandaluri in plina epidemie dar nemtenii i-au mai oferit un mandat.
  • +18 (20 voturi)    
    Tragic (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 21:42)

    transilvania [utilizator]

    Tragic pentru victime si pentru cei care ii ingrijeau.
    Tragic pentru noi ca de 30 de ani NU s-a construit un spital de stat.
    O sectie de ATI NU e facuta sa functioneze 100% tot timpul. un pat de ATI cu Ventilator are cel putin 6-8 aparate electrice in priza tot timpul. si oxigen tot timpul. Toate acestea pe o infrastructura veche si care nu a fost facuta sa fie solicitata 120% 24 ore/24.
    Asta inseamna pacienti multi pe ATI.
    Pace pentru sufletele victimelor.
    • +6 (10 voturi)    
      Pacat (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 21:54)

      BIM15 [utilizator] i-a raspuns lui transilvania

      Din pacate chiar daca lucrurile ar fi facute ca la carte (ancheta va stabili), in conditiile actuale de suprasolicitare se pot intampla asemea tragedii.
    • +8 (10 voturi)    
      Deci (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 22:47)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui transilvania

      Spital nou. Modernizat. Fără PSD :)
      Au fost mulții bani pentru modernizări.
      Dar in loc de echipament german s-a preferat ceva ieftin și bun pentru prizele de oxigen.
      Or sa fie multe minusuri dar dacă un procuror citește acest comentariu:
      Porniți de la elaborarea proiectului tehnic pentru. Modernizarea spitalului.
      Cine a elaborat specificațiile pentru prizele de oxigen sa explice.
  • +6 (20 voturi)    
    O Românie fără hoţie (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 22:00)

    rodi80 [utilizator]

    Doar asta salveaza Romania, altfel cu totii suntem partasi la aceasta tragedie, initiativa Fara Penali in Functii Publice trebuie sa fie votata si aprobata si de PNL si de PSD altfel Politicienii vor fi trași la raspundere exact ca Ponta si Banicioiu. .
    • -1 (7 voturi)    
      NTZ (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 22:59)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui rodi80

      Nu se poate: justitia (prin demnii ei reprezentati din BEC) isi face treaba si hotii si leprele se considera discriminati.
  • +9 (11 voturi)    
    colectiv v2 (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 22:18)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    tot rockeri cu spectacol pirotehnic or fi fost in sectie?
    odihneasca-se in pace.
  • +5 (11 voturi)    
    in gluma amara (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 22:31)

    Dodel540 [utilizator]

    Oare vor fi raportati ca decese de Covid , sau "cu covid" ?
  • +6 (10 voturi)    
    ce mai cauta Tataru acolo? (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 22:31)

    martel55 [utilizator]

    daca chiar voia sa faca ceva de cand e minstru, ar fi rezolvat problema paturilor pentru marii arsi, promise dupa colectiv dar nefacute de nici un ministru al sanatatii sau guvern
  • +10 (10 voturi)    
    trist (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 22:33)

    zgubilitix [utilizator]

    Trist, atat de trist :(

    Oameni care se luptau pentru viata lor, oameni care luptau pentru viata altora sa cada acum victime unei nenorociri suplimentare, rezultat al incompetentei si nepasarii si delasarii si nepotismelor si furturilor si lipsei de responsabilitate din ultimii 30 de ani.

    Odihna in pace victimelor si recuperare usoara supravietuitorilor.
  • +2 (6 voturi)    
    Dumnezeu sa-i odihneasca ! (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 22:44)

    Ochiana [utilizator]

    pe cei morti si putere si sanatate pe cat posibil celor afectati !
    Sunt extrem de indurerata de ceea ce s-a intamplat. Putere familiilor celor si-au pierdut pe cei dragi. Dumnezeu sa fie alaturi de voi !
  • +9 (13 voturi)    
    Romania anului 2020 (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 22:47)

    Torquemada13 [utilizator]

    O tara si un popor distruse de asa-numita "clasa politica". Hoarde de hoti, impostori, parveniti......."Colectiv".....spitalul din Piatra Neamt....industria taiata.....padurile taiate........milioane de romani expatriate ........VOTATI ! Daca aveti pe cine !
    • -2 (2 voturi)    
      pai intr-o tara de manele (Duminică, 15 noiembrie 2020, 1:49)

      Levellers [utilizator] i-a raspuns lui Torquemada13

      la ce te poti astepta bun ? Iresponsabilitate deplina .
  • +5 (13 voturi)    
    Coruptia Ucide-Colectiv! Incompetenta ucide-P. N. (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 22:59)

    Alui [utilizator]

    Daca Arafat invata ceva dupa Colectiv, azi nu vorbeam de Piatra Neamt!
  • +3 (5 voturi)    
    PNL! (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 23:06)

    Alui [utilizator]

    PNL a sustinut toti incompetentii DOVEDITI, cum e Arahat cel responsabil pentru morti dintre victimele de la Colectiv! Au risipit resursele spitalicesti, internand fortat asimptomaticii! Pe cine a lasat PNL sa gestioneze criza? Pe Arahat, pe sudorul Vela care a pus politistii sa imparta lumina de Pasti, pe vesnic obositul Tataru! Apropo, pe cine votam?
  • +3 (5 voturi)    
    Demisia! (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 23:18)

    Zubizareta [utilizator]

    Sa isi de-a Orban demisia!!
  • +1 (1 vot)    
    miros si de comunism (Duminică, 15 noiembrie 2020, 1:17)

    ValentinV [utilizator]

    Nu stiu cine e cel de a zis reporterului sa stearga tot pe loc dar acel angajat de maine nu ar trebui sa mai lucreze la spital. Unde era deranjul lui ca se filma realitatea din spital? Asta era preocuparea si ingrijorarea lui? Stersul imaginilor?
  • -1 (1 vot)    
    pentru ce platesc romanii taxe, (Duminică, 15 noiembrie 2020, 1:42)

    Levellers [utilizator]

    impozite,cote etc., mai sunt ei stapani pe acest teritoriu ?!!! Dar un dram de responsabilitate exista in zona aia absolut disfunctionala ???
  • -3 (3 voturi)    
    PSD-istii Criminali , trebuie trasi la raspundere! (Duminică, 15 noiembrie 2020, 2:11)

    matali [utilizator]

    PSD-istii au fost la guvernare 30 de ani ,timp in care si-au batut joc de sistemul medical. Nu au modernizat nici un spital,nu a cumparat nici un echipament medical, doar au furat din bugetul spitalelor pana cand oamenii au ajuns sa moara de vii in ele. Sper ca DNA-ul sa ii traga la raspundere sa ii trimita in inchisoare pe talharii astia PSD-isti. Infractori PSD-isti , zilele voastre sunt numarate !
  • +2 (6 voturi)    
    Baronul sanitar suprem e mai puternic ca niciodată (Duminică, 15 noiembrie 2020, 2:51)

    NicuPandemicu [utilizator]

    Constanta tuturor tragediilor e Dumnezeul achizițiilor directe, regele USL-ului, idolul Antenei3 și mai nou al Digi24, premierul propus de Victor Ponta și comunicatorul de criză al PNL. Cel mai transpartinic dintre baronii politici ai sănătății, Raed Arafat.

    Arafat „avem de toate la Colectiv”, „nu merge barca la Siutghiol” și „GPS Apuseni” e mereu Comandantul Acțiunii și ne vorbește senin și doct despre cum avem de toate și despre cum moare statul român de grija sănătății noastre.

    Mâine apare Iohannis să ne spună că de vină sunt morții că erau bolnavi și au ars prea ușor.
  • +2 (2 voturi)    
    Credeti ca invata cineva ceva? (Duminică, 15 noiembrie 2020, 4:40)

    Parzivall [utilizator]

    Tineti-va bine si rugati-va sa nu fiti acolo unde se va mai intampla, din nou!!!
  • -3 (3 voturi)    
    Pentru pesedistii (Duminică, 15 noiembrie 2020, 7:32)

    Costi888 [utilizator]

    Care jubileaza pe aici.. pentru guvernarea psd incendiul de la colectiv a fost picatura care a umplut paharul, dupa 3 ani de “guvernare”. Un an mai tarziu au castigat alegerile, dupa care s au promptit vreo 2 ani in legile justitiei cand au fost opriti de multime. Ce vreau sa spun este ca PSD si PNL au acum conjucturi diferite. PNL nu este egal PSD.. dar nici departe nu e
  • -2 (2 voturi)    
    PSD vinovat (Duminică, 15 noiembrie 2020, 8:30)

    botev [utilizator]

    HAI CA SE POATE !

    Oprisan de la Vrancea a fost pus pe faras dupa 30 de ani !
    Cu greu, dar s a putut !
    Speranta moare ultima !
  • 0 (0 voturi)    
    MANAGER VINOVAT (Duminică, 15 noiembrie 2020, 8:42)

    gibon47 [utilizator]

    Toți cei din conducerea spitalului în frunte cu managerul sunt vinovați. Cercetați și pedepsiți. Instalația electrică veche, protecția prin siguranțe electrice probabil lipsă sau supradimensionate, suprasolicitarea instalației prin conectarea mai multor aparate. La noi zicala e valabilă : „lasă bă că merge și așa”. Noi românii suntem niște cârpaci. Suntem specialiști în fuga de responsabilitate. PS-pe vremea comuniștilor în căminele studențești pe timp de iarnă se foloseau radiatoare electrice. Siguranțele se ardeau mai mereu. Studenții rezolvau problema prin introducerea de cuie în loc de siguranță calibrată. „Minunea” dura doar câteva zile după care instalația electrică ceda și urma tremuratul. La așa ceva ne pricepem al drakului de bine. Cârpeală. E valabil peste tot, nu numai în spitale.
  • +1 (1 vot)    
    Alarma de incendiu???????? (Duminică, 15 noiembrie 2020, 8:43)

    MakeRoGreatAgain [utilizator]

    Ma intreb, o banala alarma de aparatament se declanseaza de la un fum de tigara, sectia ATI din acel spital nu are asa ceva?
  • +3 (3 voturi)    
    Voi realizati ca (Duminică, 15 noiembrie 2020, 10:10)

    Joro [utilizator]

    nenorociarea intamplata este intr-un fel mai grava ca tragedia de la Colectiv?!!! Victimele de la Piatra Neamt erau acolo din necesitate si IN GRIJA STATULUI! Atunci a cazut un guvern si s-a schimbat un regim. Acum?