Primele imagini din salonul ATI Piatra Neamț, devastat de flăcări

de D.D.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 22:20 Actualitate | Esenţial


Incendiu la Spitalul din Piatra Neamt
Foto: Exploziv TV Neamț
​​Au apărut imagini cu salonul din secția de terapie intensivă de la Spitalul din Piatra Neamț, distrus de incendiul în urma căruia 10 persoane au murit.

În imaginile publicate de Exploziv TV Neamț se poate vedea dimensiunea dezastrului. Salonul este total distrus, cu pereții înegriți de fum, paturile sunt cu saltelele arse și topite, aparatura medicală de asemenea.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13178 vizualizari

  • +4 (14 voturi)    
    Colectiv II (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 22:25)

    TheFreeOne [utilizator]

    .
  • +3 (9 voturi)    
    seamana... (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 22:35)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. cu colectiv :(
    • +4 (6 voturi)    
      Spitalul e in administrarea Consiliului Judetean (Duminică, 15 noiembrie 2020, 0:26)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      fiind spirtal judetean e administrat de CJ care apartine PSD

      se vede din nou ca descentralizarea spitalelor a fost o idiotenie
  • +12 (20 voturi)    
    Parerea mea (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 22:46)

    CezarN [utilizator]

    1. Nu medicii trebuie sa administreze spitalele

    2. Nu oameni numiti politic trebuie sa administreze spitalele

    3. La mai mult de doi directori numiti pe an (sau trei in doi ani) pentru un spital trebuie sa plece si cel care numeste directori (presedinte CJ, ministru, etc)

    4. Cand sistemul medical este suprasolicitat, toti striga ca este nevoie de mai multi medici, uitandu-se (prea des, in general) de rolul INGINERILOR in dimensionarea si arhitectura unui sistem tehnic complex, asa cum este si o sectie ATI.

    5. NU asigurare, Nu internare! Un principiu simplu si corect care ar mai degreva spitalele

    6. Eu as zice sa incercam si fara Arafat, poate avem noroc si ne iese
    • +4 (6 voturi)    
      partial de acord (Duminică, 15 noiembrie 2020, 0:56)

      doejohn [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Am dat like pentru punctele 1-4.

      Cu 5 si 6 nu sunt e acord.

      "NU asigurare, Nu internare!" - in satul bunicilor este un om amarat care a lucrat toata viata lui cu ziua pe unde a apucat. Altfel e om bun, muncitor, doar ca nu a avut noroc in viata. Brusc, dupa ce a trecut de o anumita varsta s-a imbolnavit de era sa moara, evident nu era asigurat. L-au tratat de urgenta, au descoperit ce avea, noroc ca nu era grav. Ulterior, omul a venit la mine sa-l ajut si sa ma interesez ce ar trebui sa faca sa ajunga asigurat si sa-si plateasca singur contributiile sociale. Ei bine... Asta e alta poveste. Te las pe tine sa sapi sa vezi daca te descurci sa gasesti o astfel de informatie. Eu nu m-am descurcat. Cu atat mai mult nu se descurca un om simplu fara scoala de la tara. Pana la urma l-am indrum spre directia de asistenta sociala a primariei, si i-am spus sa nu iasa de la aia din birou pana nu il rezolva si nu ii explica ce trebuie sa faca pentru a fi asigurat in conditiile in care vrea sa-si plateasca asigurarea. Intr-un final s-a rezolvat, plateste cam 10 milioane de 2 ori pe an (cam 1 mil si ceva pe luna mi-a spus la ANAF), i-am zis sa pastreze chitantele ca cu astia nu se stie.
    • +6 (6 voturi)    
      Mai puțin 5 (Duminică, 15 noiembrie 2020, 2:10)

      blanc10 [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Nu își dorește nimeni normal la cap un „sistem de sănătate” ca la americani, unde săracii sunt lăsați să moară și oamenii intră în faliment din cauza imposibilității de a plăti facturile medicale.
    • +1 (1 vot)    
      fara arafat e imposibil (Duminică, 15 noiembrie 2020, 6:53)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      el e comandantul actiunii!
    • +2 (2 voturi)    
      Nu asigurare (Duminică, 15 noiembrie 2020, 8:42)

      AlexMateiut [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Sau nu asigurare si ii tai factura. Asta cu nu internare nu mi se pare su inumana.
  • +6 (6 voturi)    
    Terapia intensivă (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 23:42)

    MG [utilizator]

    Terapia intensivă înseamnă îngrijire intensivă, cu personal permanent și monitorizare continuă. Cineva dormea în post sau în posturi.

    Se repetă tragedia de la maternitatea Giulesti unde un incendiu a ucis 6 bebeluși.