Cine este medicul rănit grav după ce a încercat să salveze pacienți din incendiul care a mistuit secția ATI a SJU Neamț

de I.H.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 23:59 Actualitate | Esenţial


Medicul Catalin Denciu
Foto: Captura Facebook
Medicul care a suferit arsuri grave în incendiul de la Secția ATI a Spitalului Județean din Piatra Neamț este Cătălin Denciu și era de gardă la momentul tragediei. El are arsuri pe 40% din suprafața corpului după ce a încercat să salveze din flăcări pacienți care erau internați în stare critică, cu Covid-19.

Cătălin Denciu era medicul ATI de gardă sâmbătă seară, când a izbucnit incendiul. Denciu face parte dintr-o familie de doctori, soția sa este medic ginecolog și au doi copii, potrivit presei.

Medicul a încercat să salveze un pacient în momentul incendiului, iar acum ambii sunt în stare critică, a declarat pentru Mediafax directorul Spitalului Județean Piatra Neamț, Lucian Micu.

"Din dorința lui se a salva cât mai multe vieți. Putem spune că s-a aruncat în flăcări pentru a-i salva. El a scos din celălalt salon, salonul alăturat. A încercat să intervină și unde ardea. Asistenta a încercat să îl ajute”, a adăugat managerul spitalului.

El a suferit arsuri grave pe 40% din suprafața corpului și "este conștient", a declarat ministrul Nelu Tătaru.

În noaptea de sâmbătă spre duminică, medicul ar urma să fie dus cu o autospecială SMURD la Iași, de unde va fi luat de aeronavă și adus la București, la Spitalul Floreasca, declara ministrul Sănătății.

Autoritățile iau în calcul însă și transferul acestuia în Belgia, la Spitalul Militar Regina Astrid, au declarat, pentru Mediafax, surse din cadrul forțelor de intervenție.

Sindicatul Medical România face apel către Ministerul Sănătăţii pentru trimiterea imediată în străinătate a medicului Cătălin Denciu din SJU Piatra Neamţ, care a suferit arsuri grave "în timp ce îşi exercita în mod eroic misiunea de salvare a pacienţilor aflaţi în secţia ATI!”.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















17320 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    Sper sa se refaca perfect si el si Dr.Bors dar ma (Duminică, 15 noiembrie 2020, 0:17)

    UnOarecare [utilizator]

    intreb de ce "Sindicatul Medical România care face apel către Ministerul Sănătăţii pentru trimiterea imediată în străinătate" nu a facut asta si cand a fost tragedia de la Colectiv? De ce nu a facut in toti acesti ani un apel tot atat de urgent si in mod repetat ca sa se puna in functiune sectia de mari arsi de la spitalul B.Arsenie?
    Eheee...
    • +10 (10 voturi)    
      Mă întreb de ce același Sindicat (Duminică, 15 noiembrie 2020, 10:59)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Nu urlă la propriu că încă nu avem un spital in Romania unde să putem trata cazuri și astea.
      După 5 alți ani.
  • +14 (14 voturi)    
    ne rugam pentru tine! (Duminică, 15 noiembrie 2020, 0:22)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Ne rugam pentru tine sa traiesti si sa te bucuri de viata.
    E nevoie de oameni ca tine in acesta tara!
  • +14 (16 voturi)    
    La N ani după Colectiv... (Duminică, 15 noiembrie 2020, 0:22)

    Soarele [utilizator]

    ... România își face calcule că va trimite un (relativ) ”mare ars” în Belgia. Unul. Adică 1/1, nu 1/500.
    Incre-f*cking-dibil.
    • +7 (7 voturi)    
      la (Duminică, 15 noiembrie 2020, 11:34)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

      alegerile parlamentare din 2016 un mare partid, care le-a și câștigat, a promis și susținea că are în programul de guvernare 8 spitale regionale și unul metropolitan.
  • +17 (17 voturi)    
    Un om (Duminică, 15 noiembrie 2020, 1:48)

    JoshuaTree [utilizator]

    Respect și sa aibă puterea sa învingă ! Gândurile noastre tie prietene!
  • +17 (19 voturi)    
    incurajari! (Duminică, 15 noiembrie 2020, 3:56)

    zgubilitix [utilizator]

    Dupa ce ca se lupta cu covidu', a trebuit sa i se intample si asta, viata nu e dreapta!

    El merita pensie speciala, nu stim noi cine.

    Respect si refacere cat mai rapida si cat mai usoara!
    • 0 (0 voturi)    
      incurajari! (Duminică, 15 noiembrie 2020, 16:07)

      gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui zgubilitix

      Vedeti ce usor se "dau" pensiile speciale!!!
  • -11 (13 voturi)    
    CINE-S CRIMINALII ? (Duminică, 15 noiembrie 2020, 10:07)

    liviau2005 [utilizator]

    Medicul Ion Denciu nu este un erou este un medic care nu si-a tradat profesia .Medicul Ion denciu si-a facut doar datoria pentru aceasta meriota respectul tuturor romanilor victime ale criminalitatii gubernului PNL/Orban. Ina ceste momente Tataru ce-l ce a rezuzat sa trimita banii publici in bugwrul spiotalului din P.Neamt, cu militianulș Vela si medicul nazist Arafat s-au adunat gramada sa vada cum isia scund crima.PICJ ESTE OBLIGAT SAINCEAPA IMEDIAT CERCETARILE IMPOTRIVA LUI tATARU, SI ARAFAT.
    • +4 (8 voturi)    
      Criminalii sunt Psd-istii tai ... (Duminică, 15 noiembrie 2020, 11:17)

      olariub2005 [utilizator] i-a raspuns lui liviau2005

      trol Psd? Criminalii sunt Psd-istii tai. Au guvernat cea mai mare parte din cei 30 de ani de dupa revolutie. Nu ti-e rusine sa dai vina pe guvernul Orban aflat de 6 luni la putere fara sustinere in parlamentul jigodilor?
      • -2 (2 voturi)    
        ionel Arsene este PNL-ist. (Duminică, 15 noiembrie 2020, 14:16)

        liviau2005 [utilizator] i-a raspuns lui olariub2005

        1. faci acuzatii befondate.Nu sunt PSD-ista. 2. Ionel Arsene este un traseit politruc preluat d eCiolacu /PSD tocmai oentru a justitfica in sarcina PSD crimele d esorginte naziost/iohannista.Dar ce pretentii sa i la huliganii care fac parte din turmelemanevrate de asaisnii politruci? https://www.g4media.ro/un-traseist-pe-ruta-pdl-psd-pro-romania-pnl-numit-secretar-de-stat-in-guvernul-orban-a-fost-omul-de-incredere-al-baronului-pesedist-de-neamt-ionel-arsene-bonus-a-semnat-angajament-cu-securitate.html
  • +9 (11 voturi)    
    Medicul este un erou (Duminică, 15 noiembrie 2020, 11:21)

    olariub2005 [utilizator]

    Si-a pus la risc sanatatea, familia si copii. Este tanar, reprezentant al unei generatii vindecate de mostenirea comunista, fara prejudecati ale "elefantilor" de 60-80 ani din sistem. Sunt convins ca un "elefant" nu facea ce a facut el. Oamenii ca el arata ca tara asta are o sansa. Jos palaria in fata lui.