Arafat: Este foarte greu de spus acum dacă pacienții au murit din cauza arsurilor sau a fumului

de I.H.     HotNews.ro
Duminică, 15 noiembrie 2020, 4:31 Actualitate | Esenţial


Arafat
Foto: Digi24.ro
Secretarul de stat Raed Arafat spune că este foarte greu de precizat la acest moment dacă cei 10 pacienți de la Spitalul Județean din Piatra Neamț au murit din cauza arsurilor sau a intoxicației cu fum.

Întrebat, sâmbătă noapte, despre cauza decesului pacienților - arsuri suferite în urma incendiului sau intoxicație cu fum, Arafat a răspuns:
  • "Este foarte greu de spus la acest moment. Trebuie să așteptăm să vedem dacă decesul este din cauza arsurilor sau din cauza fumului. Acest lucru este foarte greu de spus la acest moment și așteptăm rezultatul autopsiilor și investigației".
Un incendiu a izbucnit sâmbătă seara la secția de Terapie Intensivă a Spitalului Județean de Urgență din Piatra Neamț. Pacienții internați pe secție erau bolnavi de Covid-19. Zece dintre ei au murit, iar alte șapte persoane, inclusiv medicul de gardă, sunt în stare critică. Medicul a suferit arsuri pe 40% din suprafața corpului după ce a încercat să salveze din flăcări pacienți care erau internați în stare gravă, cu COVID-19.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3102 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Nu te agita (Duminică, 15 noiembrie 2020, 4:36)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Te ajut eu. Au murit din cauza:
    1. sistemului Sanatatii vai de capul lui
    2. Infrastructurii vai de capul ei
    3. Educatiei vai de capul ei
    4. Politizarii spitalelor si lipsa investitilor
    5. Coruptiei

    Ca i-a omorat covid, fumul sau focul e irelevant. Cauzele sunt aceleasi. Acelasi gen de om insensibuil si indolent care ar lasa spitalul sa ajunga o carcasa ruginita nu e cu nimic diferit de un idiot care nu crede in sars2 si nu poarta masca si nu e cu nimic diferit de un membru ISU care a zis ca e o cladire sigura si nu e cu nimic diferit de un deputat care a propus sau numit pe X in postul de sef al spitalului.

    Deci pe scurt: Coruptia Ucide. Cat inteleg imbecilii astia de la conducere, nu stiu dar ceva-mi spune ca mai deloc tinand cont ca foarte multi dintre ei au incercat sa distruga Justitia 30 de ani iar cealalta parte a simulat opozitia.
  • +8 (8 voturi)    
    E greu de spus (Duminică, 15 noiembrie 2020, 4:43)

    TheFreeOne [utilizator]

    Daca lucrurile vor merge mai bine cand in locul lui Arafat va veni altcineva.
    Dar, haideti, totusi, sa incercam! Sa dam chiar acum o sansa schimbarii!
    • -1 (1 vot)    
      Arafat este, a fost si va fi Sustinut (Duminică, 15 noiembrie 2020, 8:10)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      De Toti Romanii care Prefera sa NU se implice, care stiu mai bine cum s ar desfasura Lucrurile dar le este lene sau sunt Bishnitzari la Ministerul Sanatatii

      Nota bene : vis a vis de sediul Ministerului Sanatatii este Singura Farmacie din Bucuresti care are medicamente “cu de toate”....bizara coincidenta
  • +2 (2 voturi)    
    Nesimtire (Duminică, 15 noiembrie 2020, 5:38)

    Lasa-ma [utilizator]

    Nu au murit nici datorita fumului nici datorita arsurilor. Au murit datorita nesimtirii. La ATI se baga bolnavul, ii baga un tub in nas , ii baga o perfuzie si se duc la o cafea sau la culcare. Fiecare cu norocul lui. De ce din 75 internati la ATI scapa doar 5. Nu se intreaba nimeni de ce ? Cum este posibil sa nu fie intr-un salon o asistenta, un doctor ceva. Vor bani si slava domnului li s-a dat si tot nu sunt multumiti.Nesimtirea ramane. Si apropo de candela...pompierii ce spun ?? cum au permis ??...intr-o camera cu atata oxigen lasi un foc aprins....exista si candele electrice. Pacat de doctor dar, din pacate, este si el in cloaca asta....a actionat singur ?? restul dormeau ??
  • +5 (7 voturi)    
    k (Duminică, 15 noiembrie 2020, 5:47)

    cartofiprajiti [utilizator]

    sigur au murit saraci de ...covid ..:(
  • +1 (1 vot)    
    bre au murit pe caz de incompetenta (Duminică, 15 noiembrie 2020, 6:27)

    Coco Whistle [utilizator]

    ptr ca au murit intr-o unitate spitaliceasca sper ca rudele sa va dea in judecata si sa ceara 5mil euro pe cap de decedat. in romania curtile ar trebuie sa aiba jurati ca acei judecatori sa judece corect si pe deplin.
  • 0 (0 voturi)    
    De coruptie. (Duminică, 15 noiembrie 2020, 7:13)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    De asta au murit.
  • +2 (2 voturi)    
    au murit de covid ! (Duminică, 15 noiembrie 2020, 7:31)

    Francisc 1 [utilizator]

    doar nu faceti autopsii !
  • 0 (0 voturi)    
    N-au murit de arsuri sau de fum!! (Duminică, 15 noiembrie 2020, 7:56)

    Klaus_ [utilizator]

    Pacientii aia n-au murit nici din cauza arsurilor, nici din cauza fumului. Au murit din cauza prostiei si incompetentei altora. Au murit din cauza unui sistem medical bazat pe numiri politice in loc sa fie bazat pe competenta si etica. Voi astia din PSD, PNL, PDL, ALDE, UDMR, voi cate ati creat si ati perfectionat acest sistem mizerabil .... VOI SUNTETI DE VINA !!!
  • +1 (1 vot)    
    E foarte usor de spus ... (Duminică, 15 noiembrie 2020, 8:26)

    Gh. Vasile [utilizator]

    de ce au murit acesti oameni: din cauza GIO-lor care infesteaza tara de zeci de ani.