FOTO Donald Trump jr. vinde tricouri cu mesajul „Armele nu ucid oameni, Alec Baldwin ucide oameni”

de S.J.     HotNews.ro
Marţi, 26 octombrie 2021, 13:59 Actualitate | Internaţional


Trump Jr.
Foto: Captura video
Donald Trump Jr. vinde pe site-ul său tricouri pe care a imprimat mesajul: „Armele nu ucid oameni, Alec Baldwin ucide oameni”, la câteva zile după ce directoarea de imagine Halyna Hutchins a fost împuşcată accidental pe platoul de filmare al filmului „Rust”, relatează The Hill și News.ro.

Tricourile sunt de vânzare pentru 27,99 de dolari pe site-ul unuia dintre fiii fostului preşedinte american, Donald Trump Jr., o idee care a stârnit numeroase critici peste Atlantic.

Mesajul face referire la tragedia care a avut loc săptămâna trecută pe platourile de filmare ale western-ului „Rust”, în timpul căreia actorul Alec Baldwin a ucis-o accidental pe directoarea de imagine Halyna Hutchins.




În afară de vânzarea de tricouri, Donald Trump Jr. distribuie de mai multe zile mesaje şi imagini pe Instagram în care râde de Alec Baldwin: „Aşa arată cineva care e împotriva armelor şi care ucide mai multe persoane cu o armă decât a făcut-o vreodată întreaga voastră colecţie de arme”.

Mesajul imprimat pe haine transmite un argument adesea invocat de persoanele în favoarea celui de-al Doilea Amendament al SUA, pentru care problema nu o reprezintă arma în sine şi autorizaţia de a deţine una, ci persoana care are şi foloseşte această armă.

De la tragedie, Alec Baldwin este arătat cu degetul de fiul lui Donald Trump, precum şi de alte personalităţi ale dreptei americane pro-arme, căci el a criticat de multe ori în cariera sa portul de armă în SUA, un drept ferm apărat de susținătorii lui Trump şi conservatori.

Alec Baldwin l-a parodiat pe fostul preşedinte american de mai multe ori în emisiunea „Saturday Night Live”.

Reacția lui Alec Baldwin după tragedie


Actorul Alec Baldwin a scris vineri pe Twitter, pentru prima dată după tragicul accident de la filmări, mesaj în care transmite condoleanţe familiei directoarei de imagine Halyna Hutchins.

El a tras cu o armă de recuzită pe platourile de filmare din New Mexico şi a provocat moartea acesteia şi rănirea regizorului Joel Souz, au anunţat oficialii.

„Nu există cuvinte pentru a descrie şocul şi tristeţea în ceea ce priveşte tragicul accident care i-a luat viaţa lui Halyna Hutchins, o soţie, mamă şi o colegă a noastră foarte admirată. Cooperez pe deplin cu Poliţia în această investigaţie”, a scris el pe Twitter.

„Inima mea e frântă pentru soţul ei, fiul lor şi toţi cei care o ştiau şi o iubeau pe Halyna”.

Imagini cu actorul în vârstă de 63 de ani - cunoscut pentru rolurile din „30 Rock” şi „The Hunt for Red October”, l-au arătat tulburat, plângând, joi, lângă biroul şerifului.

Pe același subiect:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5212 vizualizari

  • +7 (35 voturi)    
    Cum sa nu fii un.... (Marţi, 26 octombrie 2021, 14:36)

    gigiN [utilizator]

    ...idiot cand il ai tata pe donald trump ???!!!
  • -8 (32 voturi)    
    Daca e anti arme, de ce se joaca cu pistoale? (Marţi, 26 octombrie 2021, 14:37)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Conu Alecu e un prefacut. Daca il deranjeaza armele si se teme de ele, ar fi trebuit sa se asigure ca are personal calificat pentru manipularea lor.

    E producator, deci era datoria lui sa angajeze un armurier profesionist, preferabil instruit de NRA. Nu-i plac armele, atunci sa nu puna mana pe ele!

    Bine face Don Jr! Cand prinzi un libtard la ananghie trebuie sa-l taxezi fara mila. Ei au inventat political correctness si cancel culture, deci trebuie tratati cu propriul lor „medicament”.
    • -2 (22 voturi)    
      Progresimea nu cunoaște responsabilitatea :) (Marţi, 26 octombrie 2021, 17:20)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      Orice om care a ținut vreodată o armă în mână știe că e 100% responsabil pentru ce face cu ea.

      Progresimea folosește altă abordare, ei nu sunt niciodată responsabili pentru nimic, deci Alec Baldwin nu e nici el responsabil pentru nimic :)
      • -1 (1 vot)    
        Baldwin NU este progresist/de stânga (Joi, 28 octombrie 2021, 14:03)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        , probabil îl confunzi
        • -1 (1 vot)    
          Alec Baldwin dă minusuri aici? :) (Joi, 28 octombrie 2021, 15:30)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

          Era vorba de comentariile progresimii și de înclinația lor spre lipsa totală de responsabilitate în orice situație.

          Era vorba de comentarii ca ale tale, de exemplu. Reponsabilitatea lui Alec Baldwin o vor stabili autoritățile din New Mexico, dar faptul că tu te agiți pe-aici să-i speli imaginea lui Alec Baldwin spune ceva despre tine, nu despre el.
          • 0 (0 voturi)    
            nu am contract de reprezentare (Joi, 28 octombrie 2021, 18:38)

            zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            cu Baldwin, nu sunt progresist, îmia sum consecințele deciziilor mele de viață de când mă știu, că n-am de ales, Baldwin nu are nevoie să-i spele cineva imaginea în Românica, iar tu... nu știi unde-i New Mexico.
            Altceva mai vrei să știi despre... mine ?
            • -1 (1 vot)    
              Am o colecție de comentarii de-ale tale (Vineri, 29 octombrie 2021, 11:54)

              Harald [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

              Știu deja despre tine mult mai multe decât ți-ar plăcea ție să se afle.
              • 0 (0 voturi)    
                lol (Vineri, 29 octombrie 2021, 17:17)

                zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Harald

                Comentariile mele sunt deja publice, deci...
    • -1 (1 vot)    
      nu știi mare lucru despre "Don Jr." (Joi, 28 octombrie 2021, 14:02)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      sau despre Alec Baldwin (care, apropo, este deținător de arme de foc și susține dreptul de a purta armă) îns chimb, faci o analogie neghioabă între folosrea armlor într-un mediu profesionist și dreptul de a purta armă cf. celui de-al doilea Amendament.
      Ce-i aia political corectness ? Cancel culture ? Libtard ? Eh, tot e bine că poți localiza America pe hartă :)
      • 0 (0 voturi)    
        Da, Alec Baldwin e votantul lui Trump, corect? :) (Vineri, 29 octombrie 2021, 16:11)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

        Dacă a comis-o, gata, nu mai e idolul progresimii, e de fapt un redneck de-al lui Trump deghizat, corect? :)
        • 0 (0 voturi)    
          sigur că nu e votantul lui Trump (Vineri, 29 octombrie 2021, 17:19)

          zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          la fel ca 85 de milioane de amerloci... or fi toți.. progresiști ?:)
  • +6 (34 voturi)    
    ticalosie (Marţi, 26 octombrie 2021, 14:49)

    drago [utilizator]

    Familie de ticalosi!
    Cum poti sa ironizezi o tragedie?
    Asa s-au manifestat si in urma decesului lui Colin Powell! Tot ca ticalosi!
    Si capul acestei familii a fost presedintele SU!!!
    Astfel de manifestari nu s-ar fi putut produce cu 30-40 de ani in urma! Ar fi fost aspru sanctionate de opinia publica!
    Acum insa.......
    • -5 (27 voturi)    
      De dragul adevărtului (Marţi, 26 octombrie 2021, 17:17)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui drago

      Întrebarea trebuie pusă un pic altfel: „Cum poți să ironizezi o crimă?”

      Baldwin a comis o crimă. O crimă prin imprudență, dar totuși o crimă. Legea americană zice că cel ce mânuiește o armă trebuie să o trateze mereu ca și cum ar fi încărcată cu muniție letală. La un pistol cu butoi verificarea durează sub 15 secunde (tocmai am încercat pe Ruger-ul meu). Era obligația lui Baldwin să o facă. Și n-a făcut-o. Deci e vinovat.

      E greu de înețeles ce mai caută în libertate. Dar, de. În lumea progresistă legea se aplică selectiv...
      • 0 (10 voturi)    
        Aberezi americaneste (Marţi, 26 octombrie 2021, 23:55)

        Ahha [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Nu cred ca asa e legea acolo, pentru ca ar fi o aberatie total ilogica. Baldwin practic n-a manuit nici o arma (din pozitia de actor), ci doar o piesa de recuzita. Care putea fi la fel de bine un baston, o umbrela, o sticla goala de whiskey etc. A luat in mana recuzita ce i s-a da si atat. Nu era nici treaba si nici de competenta lui sa verifice daca sticla de whiskey pe care trebuie s-o sparga in capul altui personaj, e una reala sau din sticla falsa, Sau daca ar fi jucat in rolul unui chimist, sa verifice daca borcanul pe care il manuieste nu e cumva cu cianura reala? E aberant. Nici macar imprudenta nu i se poate imputa, pentru ca nu era treaba lui sa verifice arma. Aaa, ca e si producator, iar din postura asta ar putea sa aiba vreo vina, asta da. Dar nu ca actor in mana cu o recuzita.
        Deci Baldwin n-a comis nici o crima, cel care a pus glontul real, acela a comis-o.
        • -4 (10 voturi)    
          Exact așa e cum îți spun (Miercuri, 27 octombrie 2021, 1:11)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Ahha

          Verificarea unui pistol cu bupoi durează sub secunde.

          Conform legii, ca să folosești sau să porți un pistol în public (în afara casei tale) trebuie să faci un curs de „concealed carry” de minimum 4 ore. și să primești cerrificatul de absolvire. Cursul trebuie făcut la fiecare 5 ani ca să-ți păstrezi permisul portarmă.

          La curs ți se repetă de ț-șpe de ori că legea federală FFL 1938 spune clar că tu ești singurul responsabil pentru muniția din armă și pentru ceea ce faci cu ea. Indiferent cine a încărcat arma sau ți-a vândut muniție, E exclusiv problema și respnsabilitatea ta pentru ceea ce se întâmplă. Apoi semnezi cu cu cel puțin 2 martori că ai înțeles cele 10 reguli ale mânuirii armelor (asta e una din ele) și că le vei respecta.

          Culmea e că dacă iei o armă de asalt sau orice cu țeava destul de lungă ca să nu fie „ascunsă” (concealead) nu ai obligația asta. Tot ce îți trebuie ca să cumperi o astfel d armă e doar o verificare a cazierului (durează online între 1-5 minute) și pleci cu ea acasă. Nu trebuie să faci niciun curs, nimic.

          Deci dacă-l împuști pe careva cu AKM-ul, cu M16/AR-15 sau cu „doborâtioriul de urși” poți să te prevalezi de faptiul că nu știi cu ce era încărcată arma. Dar nu și la pistol unde faci cursuri periodiuce și semnezi că ai înțeles. Sigur căî asta nu cred că te scapă de pușcărie dacă-l împuști pe care cu AKM-ul, fără a fi în legitimă apărare, dar poate te ajută să scapi invocând un „accident”.

          Nu însă și la un omor cu pistolul. Acolo tu te-ai angajat în scris să-l folosești responsabil să să verifici muniția.

          Dacaă nu șeti capabil să-șl folosești, nu pune mâna ăpe el. E ca la permisul de conducere. Nu te consideri capabil să conduci mașina, păi nu o condu...
          • +1 (7 voturi)    
            N-are legatura (Miercuri, 27 octombrie 2021, 11:12)

            Ahha [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

            Ce spui tu se refera la cetatenii de pe strada, n-are legatura cu situatia de fata. Aici e vorba de actori si de recuzita. Inchipuie-ti ca actorul are 11 ani, ca fetita din celalalt film incriminat, cum sa aiba obligatia sa verifice arma un copil?. E absurd.
            • +2 (6 voturi)    
              Te aberezi. Tocmai că are legătură (Miercuri, 27 octombrie 2021, 14:09)

              Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Ahha

              E irelevant dacă fapta s-a produs pe un platou de filmare sau pe stradă. Legea regimului armelor e aceeași. Singura diferență e între spațiul public și casa ta.

              Conform legii copilul nu are voie să pună mâna pe un pistol în spațiul public. Punct. Exact așa cum un minor nu are voie conform legii să joace în scene de dragoste fără ca producătorii firlmului să fie acuzați de corupere de minori.

              Există arme pentru copii dar nu pistoale. Am o biută împărdurită în spatele casei pe care am amenajat un poligon privat. Acolo au învățat copii mei să folosească pistoale de calibru mic (0.22 și 5.7 mm) cu recul scăzut. Acasă la mine e perfect legal. Legea federală prinvind regimul armelor se referă daor la spațiile publice și se oprește la marginea proprietății mele.

              Când mergem iana la gun club la poligonul public indoor ei nu trag niciodată cu pisolul ci doar cu pușca sau cu arma de asalt. Pentru că legea nu le permite. Tot așa cum legea nu le permite să cumpere arme sau muniții de niciun fel până la 18 ani.
              • -1 (1 vot)    
                continui (Joi, 28 octombrie 2021, 14:09)

                zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

                să ne arăți inteligența americanului incapabil de altceva decât de analogii neghioabe doar pentru că i se pare lui că-l antipatizează pe Baldwin pe motiv de progresism etc. Pariez dealtfel că habar n-ai de nimic de omul ăsta, nu-i știi anturajul etc, plus că, evident, Baldwin nu e deloc progresist, are și el arme de foc etc

                Sigur că una e regimul armelor la locul de muncă și alta e situația când vine vorba de redneckul american
                analfabet de-abia funcțional care are dreptul să lubrifieze și el o armă de foc pentru a compensa numite scurtimi.
                Vorba unuia de mai sus, un copil de 7 ani nu poate fi ținut să-și verifice arma pe platou, armurierul face asta, ca și în cazul de mai sus.
  • +4 (14 voturi)    
    Cu mainile (Marţi, 26 octombrie 2021, 14:51)

    yol [utilizator]

    goale omoara oamenii??!:))))
    Un carnat psihotic
  • +4 (26 voturi)    
    Mda (Marţi, 26 octombrie 2021, 14:59)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Are acelasi "umor" ca si tampitul de taica-su. Aschia nu sare departe de trunchi.
  • +7 (29 voturi)    
    se pare (Marţi, 26 octombrie 2021, 15:14)

    nahir [utilizator]

    că fiul și-a depășit tatăl.
    Să te ții de miștouri într-o situație atât de nenorocită, mai ales când Alec Baldwin nici măcar nu are vreo vină, mi se pare sub orice critică.
    Mic om, cu caracter de tot rahatul.
    • -1 (27 voturi)    
      Nu e nicun mișto. E adevărul trist (Marţi, 26 octombrie 2021, 17:05)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      FFL din 1938 (legea federală ce stabilește minimul la mâînuirea armelor de foc) zice că orice armă de foc trebuie tratată mereu ca și cum ar fi încărcată cu muniție letală. Iar că cel ce o mânuiește e pe deplin responsabil de consecințele utilizării ei.

      Altfel zis, Baldwin trebuia să se asigure că arma e încărcată cu gloanțe oarbe. La un pistol cu butoi asta e foarte simplu și necesită mai puțin de 15 de secunde.

      Deci baldwin e vinonvat cel puțin de omor și vătămare corpoarlă gravă prin imprudență.

      Faptul că nu e în temință e un exemplu clar de aplicare selectivă a legii în lumea progresistă.
      • -2 (12 voturi)    
        Recuzita pe platoul de filmare (Marţi, 26 octombrie 2021, 17:50)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Se pare ca google traduce bine in romana, welcome Junior in lumea progresista.

        Esti pe platoul de filmare, in mediu controlat, manuind .. recuzita. Despre ce vorbim aici?
        A fost un accident de munca, si justitia inca nu s'a pronuntat.

        Dar sunt de acord total cu aplicarea selectiva a legii, insa cred ca esti intr'o mare bula daca atribui asta numai regimurilor de stanga sau progresiste.

        E atata bullshit around ca te ia greata.
        In schimnb noi ne certam pe etichete (labels)
        • -3 (19 voturi)    
          Hai să nu umblăm cu cioara vopistă (Marţi, 26 octombrie 2021, 19:06)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

          Legea zice clar că cel ce mânuiește o armă de foc e responsabil de efecte. Punct. Că e recuzită, sau armament personal, asta n-are relevanță.

          Legilsația tra-la-la din California, ce a fost puternic și public susținută printre alții și de Baldwin, zice că dacă ești atacat în casa ta ai obligația să te retragi. Că dacă folosești o armă de foc ca să aperi viața sau integritatea fizică a unui minor sau a oricărui membru al familiei tale de atacul unui criminal agresiv intrat prin efracie în casa ta, ești arestat pe loc pentru crimă. Și după aia vedem la proces dacă scapi sau nu de zdup.

          Altfel spus legislația californiană sprijinită de Baldwin spune că trebuie să-ți lași copiii sau nevasta omorâti sau mutilați în casa ta de un criminal dacă nu vrei să mergi la zdup.

          În acest context e profund imoral că Baldwin mai e în libertate. El nu a fost atacat de nimeni. A omorât ziua în amiaza mare un om și a rănit foarte grav un altul pur și simplu din nepăsare și prostie. Da e un exemplu absolut grețos de aplicare selectivă a legii. nu există nici scuze și nici justificare.

          Tare mă mir că victimele și aparținătorii nu au trebuit să-și exprime mulțumirea că au avut onorea de a fi îmăpușcați de către o asemenea personalitate... :)
          • -2 (4 voturi)    
            blocat (Miercuri, 27 octombrie 2021, 13:32)

            VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

            Exact ce ziceam... ne focusam pe bula proprie.

            Nu sunt avocat si inteleg ca inca nu s-a incheiat ancheta dar pare de bun simt ca A. Baldwin nu e vinovat din pozitia de actor pentru ce s-a intamplat.

            Discutia insa poate merge la pozitia de producator pe care o are si la lipsa de profesionalism a echipei, etc. Aia da.

            Dar putem vedea padurea de copaci?
            • +1 (3 voturi)    
              E doar o poveste progresistă obișnuită... (Miercuri, 27 octombrie 2021, 17:23)

              Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

              Justiția din zonele controlate de progresiști refuză pur și simplu să-și facă datoria. Tipic.

              Conform legii Baldwin e vinovat pentru crimă prin neglijență. Procurorii progresiști din ținutul controlat de stânga din NM au refuzat pur și simplu să-l pună sub acuzare. Departamentul de justiție al lui Biden refuză la rândul lui să-l acuze. Au ales în schimb să-l, acuze ca producător pentru neglijență, deci îl scapă de pușcărie și va plăti ceva mărunțis pentru uciderea unei femei.

              Nu e deloc ceva nou. În campania electorală din vara 1968 senatorul Ted Kennedy, fratele președintelui împușcat, pleacă de la un chef electoral cu mașina împreună cu o voluntară care era și amanta lui. Conform martorilor amândoi sunt băuți sau drogați. La trecerea pe un drum pustiu peste un podeț fără balustrăzi mașina zboară în apă. Ted reușește să iasă din mașina ce se scufundă. O lasă pe fată în mașină și pleacă pe jos acasă. Era foarte aproape. Se culcă fără a suna poliția sau a chema pe cineva în ajutor. Se presupune că fata a mai supraviețuit măcar 30 de minute într-o bulă de aer din mașină, dar nu a reușit să iasă și s-a înecat. Dimineața trece o nașină de poliție și vede portabagajul mașinii ieșit din apă. Mașina e extrasă din rapid, dar fata murise de câteva ore.

              Mașina e identificată. Merg acasă la Ted pe care-l trezesc din mahmureală și-l arestează preventiv. Tatăl său Joe Kennedy pune în mișcare toată mașinăria partidului democrat. Procurorii și judecătorii de stânga îl scot imediat pe Teddy din închisoare și ghidonează ancheta spre prearomânescul „NUP”. Familia fetei primește o sumă fabuloasă ca să tacă. Președintele de stânga Johnson cere o ancheta a departamentului justiției. E doar o manevră avocățească ca să-l scape pe Teddy. Tot el oprește ancheta înainte de a pleca de la Casa Albă și-l gațiază pe Teddy pe motiv că ar fi fost doar un accident tragic. Constituția SUA nu permite rejudecarea unui om grațiat, Ted e reales senator până la moartea sa în 2009
      • 0 (0 voturi)    
        care lume progresistă ? (Joi, 28 octombrie 2021, 14:13)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        cea a șerifului din statul New Mexico ?
        Legea e aceași peste tot.
        Dacă Baldwin nu este încă arestat, este pentru că legea nu permite.

        FFL din 1938 (legea federală ce stabilește minimul la mâînuirea armelor de foc) NU ESTE APLICABILĂ AICI.
  • +9 (29 voturi)    
    Saracul, e dereglat rau (Marţi, 26 octombrie 2021, 15:15)

    kanes [utilizator]

    Asta n-a muncit o zi in viata lui, baiat de bani gata, un trantor care toata viata a stat in umbra lui ta-su si a tanjit mereu dupa atentia de care nu s-a bucurat niciodata.
  • +6 (24 voturi)    
    Senior, junior …. (Marţi, 26 octombrie 2021, 15:30)

    EUway [utilizator]

    Familie de dobitoci!
  • +7 (25 voturi)    
    Deh (Marţi, 26 octombrie 2021, 15:38)

    jcjc [utilizator]

    Așchia nu sare departe de trump... scuzați, trunchi.
  • -1 (13 voturi)    
    Cretinul (Marţi, 26 octombrie 2021, 18:28)

    UpNext [utilizator]

    perfect. Daca se reproduce si intra in politica, viitorul natiunii respective e "asigurat".
  • +2 (12 voturi)    
    Cu asa tata (Marţi, 26 octombrie 2021, 19:22)

    persuasiv [utilizator]

    ii este foarte usor sa fie tampit.