Prințul Philip al Marii Britanii - 7 decenii de gafe și glume incorecte politic

de S.J.     HotNews.ro
Vineri, 9 aprilie 2021, 15:02 Actualitate | Internaţional


Printul Filip al Marii Britanii
Foto: Eddie Mulholand / AFP / Profimedia Images
Prințul Philip al Marii Britanii s-a remarcat în timpul celor 7 decenii în slujba Marii Britanii și prin numeroase gafe și glume care nici la momentul respectiv nu erau considerate tocmai adecvate, fiind adesea surse de stânjeneală pentru familia regală britanică.

Câteva dintre ele:

1966: „Femeile britanice nu știu să gătească”

1967: „Mi-ar plăcea foarte mult să merg în Rusia - deși ticăloșii mi-au ucis jumătate din familie” - întrebat fiind dacă ar dori să viziteze URSS

1981: „Toată lumea spunea că trebuie să avem mai mult timp liber. Acum se plâng că sunt șomeri” - în timpul recesiunii care a lovit Marea Britanie în 1981

1984: „Ești o femeie, nu?” - în timpul unei vizite în Kenya după ce a primit un cadou de la o femeie locală

1986: „Dacă mai stați aici pentru mult timp o să aveți toți ochii oblici” - către un grup de studenți britanici în timpul unei vizite regale în China

1986: „Dacă are patru picioare dar nu e scaun, dacă are două aripi dar nu e avion și dacă înoată dar nu e submarin, cantonezii (n.r. chinezii) o să-l mănânce” - la o întâlnire a unei organizații conservaționiste

1992: „Oh, nu, s-ar putea să iau vreo boală oribilă” - în Australia când a fost invitat să mângăie un urs koala

1993: „Nu se poate să fi trăit aici de atât de mult timp, nu ai burtă mare” - către un britanic pe care l-a întâlnit în Ungaria

1994: „Nu sunteți majoritatea din voi urmași ai piraților?” - către un locuitor bogat al Insulelor Cayman

1995: „Cum îi țineți pe indigeni departe de băutură suficient de mult pentru a trece testul?” - către un instructor auto din Scoția

1996: „Dacă un jucător de cricket, de exemplu, decide subit să intre într-o școală și să omoare cu bâta de cricket o mulțime de persoane, lucru pe care l-ar putea face foarte ușor, veți interzice bâtele de cricket?” - vizavi de cererile de a interzice armele de foc în Marea Britanie

1998: „Deci ai reușit să nu fii mâncat?” - întrebare adresată unui excursionist britanic care a călătorit prin Papua Noua Guinee

1999: „Arată de parcă a fost asamblat de un indian” - referindu-se la un panou electric vechi în timpul unei vizite la o fabrică din Edinburgh

2001: „Ești prea gras să fii astronaut” - unui băiat în vârstă de 13 ani care i-a spus că vrea să ajungă în spațiu

2002: „Încă aruncați cu sulițe unii înspre ceilalți?” - întrebare adresată unui aborigen australian

2002: „Arăți ca un sinucigaș cu bombă” - unei tinere polițiste care purta o vestă antiglonț

2009: „Ei bine, nu ți-ai gândit barba prea bine, nu?” - către creatorul de modă Stephen Judge cu privire la ciocul său minuscul

2010: „Ai o pereche de chiloți făcuți din asta?” - către politiciana conservatoare scoțiană Annabel Goldie în timp ce arăta înspre un tartan

2010: „Lucrezi într-un club de striptease?” - către o cadetă în vârstă de 24 de ani a Marinei Marii Britanii care i-a spus că lucrează într-un club de noapte

2013: „Filipinele trebuie să fie pe jumătate goale din moment ce toți sunteți aici lucrând la NHS (n.r. sistemul de sănătate public al Marii Britanii)” - către o asistentă medicală filipineză din Luton

2013: „[Copiii] merg la școală fiindcă părinții lor nu îi vor în casă” - către Malala Yousafzai, activista pakistaneză care a supraviețuit unei tentative de asasinare de către talibani și militează acum pentru dreptul fetelor de a merge la școală în țările musulmane.

Malala a câștigat Premiul Nobel pentru Pace un an mai târziu.

Sursa: BBC

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















104322 vizualizari

  • +26 (42 voturi)    
    Simpatic verisoru reginei. (Vineri, 9 aprilie 2021, 15:12)

    Lok [utilizator]

    Umor britanic de cel mai bun gust.
  • +13 (37 voturi)    
    Cât adevăr! (Vineri, 9 aprilie 2021, 15:12)

    Nyk1 [utilizator]

    „[Copiii] merg la școală fiindcă părinții lor nu îi vor în casă”

    S-a văzut asta și în România, acum cu pandemia. RIP, părea un individ simpatic. Cred că a triggăruit mulți activiști de stânga la viața lui.
  • +23 (31 voturi)    
    Aiurea (Vineri, 9 aprilie 2021, 15:18)

    ICosmin [utilizator]

    Glumele lui erau delicioase si la obiect chiar daca evoca niste valori conservatoare si relativ elitiste.

    Lui Ion i-ar fi spus:
    "Se pare ca vei mai fi cu noi inca o suta de ani, batrane!"

    Cam asa ar trebui interpretat.
    • +15 (23 voturi)    
      best one (Vineri, 9 aprilie 2021, 17:02)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

      1996: „Dacă un jucător de cricket, de exemplu, decide subit să intre într-o școală și să omoare cu bâta de cricket o mulțime de persoane, lucru pe care l-ar putea face foarte ușor, veți interzice bâtele de cricket?” - vizavi de cererile de a interzice armele de foc în Marea Britanie
  • +30 (36 voturi)    
    :)))) (Vineri, 9 aprilie 2021, 15:20)

    cristi_an [utilizator]

    nu-s chiar asa rele dumele :))
  • +10 (22 voturi)    
    halal (Vineri, 9 aprilie 2021, 15:27)

    DegL [utilizator]

    Asta in loc de condoleante....Bravo, hotnews!
  • -39 (57 voturi)    
    Oribil! (Vineri, 9 aprilie 2021, 15:36)

    utilizator1 [utilizator]

    Lista asta denota rasism și xenofobie extreme.
    • +18 (26 voturi)    
      care din ele (Vineri, 9 aprilie 2021, 17:03)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui utilizator1

      care din ele e rasista? care e xenofoba, si care din ele e "extrema"?
      • -2 (6 voturi)    
        Asta (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 13:42)

        feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui Pacala se intoarce

        1966: „Femeile britanice nu știu să gătească” e 3 in 1.
  • +32 (42 voturi)    
    Parea un om mai normal (Vineri, 9 aprilie 2021, 15:51)

    Harald2 [utilizator]

    decat multi altii cu pretentii.
    Desigur, nu multi inteleg (si gusta) umorul britanic.

    Iar intr-o lume in care daca spui o gluma intri pe teritoriul codului penal, probabil ca nu-si mai gasea locul. Domnezeu sa-l ierte!
  • +17 (21 voturi)    
    Simpatic foc (Vineri, 9 aprilie 2021, 16:31)

    fokerul [utilizator]

    acest prinţ Philip, cred că era o plăcere să fii în preajma lui, nu te plictiseai.
  • +8 (12 voturi)    
    ultima e reala (Vineri, 9 aprilie 2021, 16:32)

    muciflenduri [utilizator]

    Cam toti parintii au nevoie sa mai plece de acasa plozii. Vrem sa le oferim cea mai buna educatie, dar avem nevoie de cateva ore in care sa nu-i vedem.
    NB: Asta e pentru cei care nu si-au gasit menirea in a fi parinti si nu considera ca e cea mai mare realizare a vietii lor.
  • +21 (27 voturi)    
    Sunt glume (Vineri, 9 aprilie 2021, 16:35)

    ACP [utilizator]

    cam in genul celor ale lui Benny Hill. Daca nici astfel de glume nu mai pot fi spunse inseamna ca traim intr-o si nici macar nu ne dam seama. Sunt amuzante si pentru ca au o bucatica de adevar.
    • -5 (9 voturi)    
      partea proasta (Vineri, 9 aprilie 2021, 22:35)

      muma_padurii [utilizator] i-a raspuns lui ACP

      era ca nu puteai sa ii raspunzi pe masura

      ... desi e posibil ca unora sa le mai fi scapat o replica in afara protocolului de vizita regala
  • +5 (7 voturi)    
    Excelentă traducere (Vineri, 9 aprilie 2021, 16:53)

    SiktirMukles [utilizator]

    din articolele jurnaliștilor BBC! Felicitări operatorului!
  • +17 (23 voturi)    
    Ok (Vineri, 9 aprilie 2021, 17:11)

    Martinezu [utilizator]

    Si care sunt gafele?
  • +9 (19 voturi)    
    Foarte bune (Vineri, 9 aprilie 2021, 20:55)

    wintershadow [utilizator]

    zicerile. Acum poate ne prezentati si gafele.
  • -13 (17 voturi)    
    replici de barbat frustrat (Vineri, 9 aprilie 2021, 22:41)

    muma_padurii [utilizator]

    >:))
    desi unele din ele ar merge, poate, pe partea de "rautati" sociabile

    ..partea proasta era ca nu puteai sa ii raspunzi pe masura din cauza protocolului regal
    ..partea si mai proasta era ca venea in vizita , si scapa perlele astea
    Avantajele superioritatii regale

    ...dar probabil vorbeau genele balcanice din el :P ; si statutul aparte din familia Windsor
    • 0 (0 voturi)    
      curios (Luni, 12 aprilie 2021, 23:08)

      muma_padurii [utilizator] i-a raspuns lui muma_padurii

      ...cum nu m-a corectat nimeni vizavi de genele balcanice, care nu exista :) doar rusesti, germane, daneze si ceva britanic...
  • -8 (14 voturi)    
    PS (Vineri, 9 aprilie 2021, 22:42)

    muma_padurii [utilizator]

    In rest, de morti, numai de bine
  • -3 (7 voturi)    
    Ce ti doresc eu tie, dulce Romanie. (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 1:12)

    noodles2016 [utilizator]

    Titlul nu este corect.Casa regala nu face politica niciodata.Un rege nu face politica niciodata, nici unprint , nici o regina.El poate recomanda,adica sugestii pentru binele natiunii.Un rege doar participa la ceremonii, la oficieri, este imaginea diplomatiei unei tari.El spunea aceste glume din diplomatie.Casa regala nu face niciodata politica.Ei sunt imaginea unei natii si a unei tari.
  • +5 (9 voturi)    
    umor (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 7:48)

    gurka [utilizator]

    f.bun
  • +5 (9 voturi)    
    Bun articol (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 8:53)

    sorance2000 [utilizator]

    Intr-o lume nebuna in care nu mai auzi aproape nimic altceva decat COVID, acest articol este ca o oaza de informatie. La mai multe.