PNL si UDMR au depus motiunea de cenzura la Camera Deputatilor

de A. Neagu, L. Parvu     HotNews.ro
Joi, 17 septembrie 2009, 16:24 Actualitate | Politic

 documente
(17 Sep 2009) DOC, 207KB
PNL si UDMR au depus, joi dupa-amiaza, la Camera Deputatilor, motiunea de cenzura pe tema legii salarizarii unitare, intitulata "Decat munca fara rost, mai bine putin si prost". Motiunea este semnata de 121 de parlamentari PNL si UDMR.

Liberalii au anuntat in urma cu doua zile, prin vocea presedintelui Crin Antonescu, ca intentioneaza sa depuna o motiune de cenzura. Anuntul a fost facut in debutul sedintei parlamentare in cadrul careia Guvernul si-a asumat raspunderea pentru legea salarizarii unitare, legea privind restructurarea agentiilor guvernamentale si noua lege a educatiei. De altfel, liberalii au boicotat sedinta parlamentara dedicata asumarii raspunderii Executivului.

UDMR a anuntat ca sustine motiunea de cenzura a liberalilor dupa ce reprezentantii Uniunii Democrate a Maghiarilor nu au reusit sa obtina, in urma negocierilor cu PDL, un amendament la noua lege a educatiei, care prevedea extinderea predarii istoriei si geografiei in limba maghiara pentru minoritati de la clasele I-IV la clasele I-VIII.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1200 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Si ce daca! (Joi, 17 septembrie 2009, 16:36)

    Coco [anonim]

    Din titlul motiunii inteleg ca este de preferat sa muncim putin si prost? Nu prea inteleg ce fel de orientare liberala este aceasta. Credeam ca liberalii muncesc mult si eficient. S-o fi schimbat roata...
    • +3 (5 voturi)    
      Nu incerca sa intelegi (Joi, 17 septembrie 2009, 16:50)

      adik [anonim] i-a raspuns lui Coco

      Numele motiunii e pus "la bascalie".

      Cand o sa cresti mare o sa vezi ca asta fac politicienii: bascalie.

      Nu stiu ce varsta ai si nu stiu daca ai prins ultima campanie electorala.
      Atunci politicienii ne-au promis:
      - autostrazi suspendate
      - eradicarea coruptiei
      - salarii mai mari
      - astronauti romani la NASA
      - 25.000 euro/ cap de roman intors de la capsuni
      - diminuarea birocratiei

      Bascalie.
    • +5 (5 voturi)    
      La mişto (Joi, 17 septembrie 2009, 16:52)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Coco

      Titlul moţiunii este la mişto, ca şi moţiunea cu totul. A fost depusă ca să fie depusă. Cu un asemenea titlu nu poţi să te aştepţi să fii luat în serios, iar criticile tale nu au nicio şansă să fie acceptate de cineva din majoritate.
    • +2 (4 voturi)    
      Stai ca nu inteleg... (Joi, 17 septembrie 2009, 17:09)

      Vercix [utilizator] i-a raspuns lui Coco

      Adica PNL e un partid liberal?!?
    • 0 (0 voturi)    
      mi-e scarba (Vineri, 18 septembrie 2009, 9:29)

      hac, hac... [anonim] i-a raspuns lui Coco

      mi-e scarba ca de cate ori deschise gura pnl-ul nu auzi decat invective si inveninari. m-am saturat. vreau un discurs coerent, profesionist etc. dar nu se poate. aud numai... nici macar ironii nu le pot numi. daca au senzatia ca au umor se inseala amarnic. „cele 9 luni de concubinaj politic dintre PDL şi PSD, ce trebuiau să se soldeze cu o naştere normală, au avut drept rezultat avortul unui act normativ...” - fratele meu esti gretos. asta nu e discurs politic este... nici nu stiu. si copiii de clasa a 4-a au un simt al decentei si al umorului mai dezvoltat. speram ca motiunea de cenzura sa fie „pe bune” si chiar imi doream sa aiba impact. dar asta... RUSINE!!!
  • +3 (5 voturi)    
    maghiari (Joi, 17 septembrie 2009, 16:38)

    radu [anonim]

    astia sant mercenari. se duc dupa cine le da .da ei vor sa le dea ca maghiari nu ca cetateni ai Romaniei . vor privilegii numai pentru ei ca sant nationalitate . ei au nationalitate inainte sa aiba cetatenie . se auto exileaza si dupa striga ca sant marginalizati . trebuie sa fie invatati sa devina cetateni romani . si numai dupa ce stau in opozitie pana se invata minte . s-au inhaitat cu liberali sa faca exercitii democratice de motiuni . sa faca mai intai exercitii democratice sa devina cetateni romani .sa invete limba romana si dupa sa aiba pretentii .cum suna un maghiar la 112 si spune ca are probleme ?in maghiara ?
    • +3 (3 voturi)    
      mercenar (Joi, 17 septembrie 2009, 17:14)

      mercenar [anonim] i-a raspuns lui radu

      salut. si eu sunt un maghiar. m-am nascul la Cluj, am invatat la Cluj, chiar am terminat UTCN cu rezultate bune (IN LIMBA ROMANA). Acum stau si lucrez in Romania, mi-am intemeiat familie in Romania. Si tu spui ca eu sunt mai putin cetatean decat un "capsunar"?! E, ai si tu dreptul la o parere. Parerea mea e sa nu generalizam. Cunosc destule exemple si intre romani si intre maghiari, atat bune cat si rele...
      • +1 (3 voturi)    
        politicienii maghiari si ai lor suporteri (Joi, 17 septembrie 2009, 17:45)

        radu [anonim] i-a raspuns lui mercenar

        scuze daca nu se potriveste la tine . este vorba de procente .cati sant ca tine si cati se auto izoleaza .am fost in covasna la Tg Secuiesc si am vazut copii care nu stiau limba romana.cand am intrebat parintii lor daca nu este un handicap ptr copii intrucat se auto izoleaza in regiunea lor si chiar daca este copil bun nu are sanse sa faca o cariera profesionala au spus : stim .deci sacrifica copii deliberat .
        Politicienii maghiar prefera tipul asta de electorat si incurajaza autoizolarea ca sa controleze mai bine .
        Am vazut maghiari in Austria .vorbeau bine nemteste ca trebuia la servici si in Austria nu merge cu autoizolarea si nu au politicieni ca la noi
      • +2 (2 voturi)    
        Se referea la UDMR (Joi, 17 septembrie 2009, 17:47)

        dum_i [anonim] i-a raspuns lui mercenar

        Exprimarea este total defectoasa dar sunt de acord ca UDMR urmareste numai interesele sale. DIn pacate, din punctul meu de vedere, ei isi doresc de fapt sa isi creeze zona lor sigura de unde sa poata fura. Cat lemn s-a furat din Harghita si Covasna numai Attila Verestoy stie. Iar maghiarii ca si romanii, tot furati sunt.

        SI inca ceva, pentru un partid ca UDMR care a fost mai mereu la guvernare, cum poate explica starea proasta a infrastructurii din numai 2 judete de care teoretic ar fi avut ei grija.

        Aparent , mai mult decat slogane si incitari xenofobe, nu sunt in stare.
  • +3 (3 voturi)    
    bascalie sa fie (Joi, 17 septembrie 2009, 16:44)

    Gabi [anonim]

    La bascalie si mistouri nu ii intrece nimeni. Si ei cica sunt parlamentari... de opozitie.
    • 0 (0 voturi)    
      si cu papion (Joi, 17 septembrie 2009, 18:31)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Gabi

      te rog sa nu uiti acest minunat detaliu...
  • +4 (4 voturi)    
    Curat liberalism (Joi, 17 septembrie 2009, 16:52)

    Dragos [anonim]

    E straniu titlul: prezentul deci este asa - se munceste putin si prost iar salariile sunt mari. Si asa trebuie sa ramana. Daca asta este o acceptanta liberala insemna ca discutam cu Partidul Comunist Liberal condus de Ion Iliescu si Crin Iliescu. Nu-si dau seama ca prin aceasta ingroapa ideea de intreprinzator si de motivare a muncii. Tot cred ca Hotnews a gresit postarea. Altfel prostia s-a nascut liberala sau liberalii au fost drogati de parfumul crinilor lasati noaptea in casa!!! Avem ceva pretentii de la UDMR dar se pare ca nu stiu limba romana...
    • -3 (3 voturi)    
      liberalism = inteligenta, dar cum duci lipsa... (Joi, 17 septembrie 2009, 17:33)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Dragos

      Altfel ti-ai fi dat seama ca titlul e pus la misto ;)
      • 0 (0 voturi)    
        adica.. (Joi, 17 septembrie 2009, 18:26)

        directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        misto=liberalism=inteligenta ?..saracii Brateni ,a ajuns partidul pe mana' tatarestilor'
      • +1 (1 vot)    
        crin bascalie (Joi, 17 septembrie 2009, 23:46)

        Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        De ce trebuie sa faca pe dasteptu' liderul PNL? Pentru ca nu e bun de altceva decit de bascalie? Ce fel de electorat crede el ca mai gusta asa ceva in situatia in care a ajuns tara?
  • -1 (3 voturi)    
    Pentru ce aceasta alianta ?! (Joi, 17 septembrie 2009, 16:52)

    Dragomir Paul [anonim]

    Benefica sau nu aceasta alianta ?!!!
  • +3 (3 voturi)    
    acord tacit (Joi, 17 septembrie 2009, 17:24)

    vio [anonim]

    Asta inseamna ca celelalte legi sunt acceptate si vor fi promulgate imediat de catre Presedinte. PNL si UDMR nu sunt consecventi pt ca au reclamat faptul ca aceste legi au multe articole neconstitutionale. Cu astea ce faceti domnilor?
  • +4 (4 voturi)    
    Intrebari? (Joi, 17 septembrie 2009, 17:32)

    stefan [anonim]

    Eu stiu ca "zicala" era: Decit mult si fara rost mai bine putin si prost. Dar trecem peste asta.
    Am avut curiozitatea sa deschid documentul motiunii.
    Daca vreti sa fie luata in serios trebuia sa aduceti argumente, nu alegatii generale. Apoi ce cauta in motiune "Realizarile guvernului Tariceanu"?
    Dar pentru a nu fi acuzati ca n-au facut nimic au improvizat aceasta motiune.
    Nu-s de acord cu aprobarea de legi asa importante prin asumarea raspunderii.
    In plus, ramin la latitudinea ministerelor normele de aplicare, care sunt mai importante ca legea.
    Legile sunt perfectibile si numai atit. Ma asteptam la mai multa seriozitate si profesionalism.
  • +1 (1 vot)    
    Catavenci (Joi, 17 septembrie 2009, 18:17)

    A Dandanache [utilizator]

    1884, Nae Catavencu: "Societatea noastra, dar, noi, ce aclamam noi? Aclamam munca, travaliul care nu se face deloc in tara noastra".
    2009, PNL+UDMR: ""Decat munca fara rost, mai bine putin si prost".
    imi pare ca seamana destul de bine. Si astia isi zic partide politice? Hotarasc ce legi se fac in Parlament? Apoi, in cazu asta e jale mare.
  • +1 (1 vot)    
    parlament, si prosti si multi! (Joi, 17 septembrie 2009, 19:04)

    discutabil_indiscutabil [anonim]

    vad ca PNL si UDMR au chef de joaca si de glumite.
    nu sunt prea multi si in parlament??

    pentru ca ne considera prosti dar multi, citind titlul montiunii, vad ca ei sunt si prosti si multi.

    de asta avea nevoie Romania, de ...cilimituri?

    ei au mincat azi la prinz? ca eu nu am mincat!
  • 0 (0 voturi)    
    Motiune de cenzura (Vineri, 18 septembrie 2009, 12:19)

    Manu [anonim]

    Cred ca motiunea de cenzura va trece deoarece este in interesul opozitiei ca actualul guvern sa fie dizolvat. PSD doreste sa iasa de la guvernare deci in cazul in care votul va fi secret si acesta va vota pentru motiune.Chiar daca unele partide de la guvernare au intentii ascunse trecerea motiunii va fi un lucru pozitiv in orice situatie.
  • 0 (0 voturi)    
    Motiunea e indreptatita (Vineri, 18 septembrie 2009, 14:13)

    akmon86 [anonim]

    Motiunea e indreptatita. Din pacate PNL nu are singur puterea sa rastoarne guvernul. E bine totusi ca semnaleaza publicului gravitatea erorilor pe care coalitia le face
  • 0 (0 voturi)    
    Motiune cu sanse reale (Vineri, 18 septembrie 2009, 14:35)

    Mihai Petre [anonim]

    La ora actuala in PSD sunt doua tabere: tabara care inca mai vrea la guvernare si tabara care se doreste in opozitie. Asta in functie de cum au pus sau nu mana pe ciolan. Motiunea PNL are sanse de reusita doar daca tabara "opozantilor" din PSD are sustinatori in Parlament. Asa ca motiunea PNL are sanse reale de reusita...
  • -1 (1 vot)    
    jos guvernul!!! (Vineri, 18 septembrie 2009, 16:00)

    marius_mos [anonim]

    Sa dea Domnul sa sa stranga semnaturi suficiente si motiunea sa aibe sanse de reusita.Cu un astfel de guvern nu mai putem continua.A dus tara la un nivel sub orice critica.Jos cu hotii si mincinosii de la guvernare!!!
  • 0 (0 voturi)    
    foarte bine (Vineri, 18 septembrie 2009, 17:48)

    eduardo34 [anonim]

    foarte bine au facut ca au depus aceasta motiune de cenzura. nu ne mai permitem sa avem niste legi prost concepute care sa ne ingroape si mai tare in criza, sa ne faca de ras, si cel mai important, legi ca sa isi bata joc de salarizarea cetatenilor romani.
  • 0 (0 voturi)    
    Buna decizie! (Vineri, 18 septembrie 2009, 21:15)

    Alina [anonim]

    A fost o alegere inteleapta! In momentul de fata avem nevoie de cineva care stie sa ne reprezinte interesele nationale.....de un om capabil. Ne-am cam saturat de parveniti care-si urmaresc doar interesele...de profitori, de incompetenti care redacteaza legi dupa bunul lor plac...de oameni care nu au "nici in clin nici in maneca" cu politica!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    rusine (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 10:31)

    ionel [anonim]

    sa inteleg ca ungurii n-aveau nimic impotriva legii salarizarii dar au semnat motiunea pt ca nu li s-a dat "bombonica", invatamant in limba lor? rusine!
  • 0 (0 voturi)    
    Motiune (Luni, 21 septembrie 2009, 10:05)

    Paula [anonim]

    Ma bucur sa vad ca motiunea PNL este sustinuta. Actuala guvernare nu isi da seama ce dezastru o sa provoace cu cele 3 legi pentru care si-au asumat raspunderea !