Radu Duda se razboieste pe blog cu presa si cu intelectualii subjugati politic, economic si psihologic

de D.T.     HotNews.ro
Miercuri, 8 iulie 2009, 15:31 Actualitate | Politic

Duda si intelectualii
Foto: HotNews.ro
Radu Duda, candidat la presedintie, se simte persecutat de toata lumea: presa, intelectuali, politicieni. Duda scrie, pe blogul sau, ca presa bucuresteana ii blocheaza aparitiile de 50 de zile. Orice ar face, nu apare. La pachet, acuza intelectualitatea romaneasca "fashionable, adica celebra"  ca este “atât de subjugata politic, economic sau psihologic, incât nu este libera sa priveasca in fata evidenta.” Ca solutie la “blocajul presei bucurestente”, Duda isi propune sa bata “comuna cu comuna, oras cu oras, municipiu cu municipiu”.

In ultimele 50 de zile am fost blocat sistematic de la orice aparitie la televiziune, radio sau in ziarele bucurestene. Si aceasta pentru ca puterea politica, cea mediatica si cea a banilor sunt atât de ingemanate si atât de proteice incât nu se mai pot deosebi nici ele insele, una de alta.

In plus, intelectualitatea româneasca, in partea ei fashionable, adica celebra, este atât de subjugata politic, economic sau psihologic, incât nu este libera sa priveasca in fata evidenta. Doua precizari: 1. Subjugarea politica poate sa insemne fie obsesia doctrinara, fie subjugarea prin apartenenta la un grup de interese si 2. Subjugarea psihologica inseamna santajarea cu ceva din trecutul persoanei, care se poate face in mod institutional sau privat”, scrie Radu Duda pe blogul sau


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3747 vizualizari

  • -1 (17 voturi)    
    nice (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:37)

    mihai [anonim]

    foarte bine face!
    • -2 (6 voturi)    
      Dudama ,e mana liberala !..il sperii pe Lilum (Miercuri, 8 iulie 2009, 19:11)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui mihai

      ...cu cele 3 % voturi pe care le poti culege in locul lui ! atat timp cat nu faci detergent la gura impotriva lui Basescu, chiar nu esti interesant pentru Antene si pentru Realitatea !cum bine sti, injuratura la adresa lui Basescu este programul politic 'en vogue' pentru prezidentiale....fara misto,in fisa postului la tine ce scrie ?
      • +1 (3 voturi)    
        Nu e postul meu...dar trebuie sa se vada... (Joi, 9 iulie 2009, 12:00)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

        "nu va mai bateti capul sa votati un asemenea om, stati la mici si bere, la gratare in ziua alegerilor, barfiti-va vecinii, colegii si neamurile, dati maneaua mai tare, injurati cu voce tare si scuipati-va semintele pe jos, aruncati gunoaiele pe oriunde, continuati sa va doara in cur de toti si de toate si continuati sa admirati jmecherasii de pana acum. Votati Iliescu in continuare."


        PERFECT SPUS !
  • +8 (10 voturi)    
    Prea mare e caracatita in tara asta (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:39)

    crid [anonim]

    In privinta libertatii presei e la fel ca acum 20 ani. Tusturile de presa sunt aservite clasnurilor politice si vad demagogie si sex, cultura zero. Tot sistemul creat are doua principii 1. indobitocirea maselor 2. divide si conduce
  • +2 (16 voturi)    
    sa bata la ce? (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:45)

    claude [anonim]

    la septic? la table?
    se pricepe totusi la ceva duda?
    e in ceva mult mai bun decat altii?
    de frustrati care au pierdut lupta imediat ce au dat de greu suntem satui (cezi tapul).
    cu atat mai satui de cei care se considera invinsi fara sa intre in lupta.
  • 0 (16 voturi)    
    N U L I T A T E (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:48)

    Giulias [anonim]

    Intr-o tara plina de hoti care se bat pentru ciolan precum hienele la prada, asta mai lipsea, sa imi tina teorii despre "intelectualitatea fashionable adica celebra". Yoy-yoy, atata profunzime!.... De unde i s-o fi tragand? O pocitanie la chip si nume cu pretentii de sange albastru, un actoras de mana a doua cu visuri de preamarire, ca in fabulele lui Alexandrescu.
    Si Mondenii au o parodie excelenta:)))))

    http://www.youtube.com/watch?v=qa5mZZW0A3U
  • +3 (9 voturi)    
    presa e peste tot la fel (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:51)

    Bogdan [anonim]

    D-le Duda, va dau dreptate, dar nu presa e vinovata de aceasta stare de lucruri. Ea este peste tot la fel, cel putin cea generalista.
    Haideti sa va dau un sfat strategic. Sunt convins ca daca va combinati cu Raduleasca aveti sanse reale sa castigati alegerile, ce ziceti??:P
  • -1 (17 voturi)    
    Din partea mea, aveti un vot sigur. (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:54)

    Moldovan [anonim]

    Lupta va fi foarte grea dar se poate. Va doresc succes.
  • +6 (14 voturi)    
    Duda, RO nu te merita ! (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:56)

    Bacovia [anonim]

    Radule, e clar ca ti-au pus gand rau astia. Esti blocat din toate partile pentru ca si-au dat seama ca esti periculos. Probabil diploma aia de Harvard i-a dat gata. Noi te sustinem si vom fi langa tine pana cand renunti. Duda, reprezinti ROMANIA mai bine decat crezi: cum RO face parte din EU , asa faci si tu parte dintr-o familie regala chiar daca tu nu esti de vita nobila.
    • -4 (8 voturi)    
      bacovia... ne lasi? (Miercuri, 8 iulie 2009, 17:22)

      un oarecare [anonim] i-a raspuns lui Bacovia

      uita`te putin inapoi in istorie inainte sa arunci replici de genu : " RO face parte din EU , asa faci si tu parte dintr-o familie regala". Mihai 1 a abdicat inainte sa rasara Duda Romaniei.
      Deci istoria casei regale se termina atunci. Care alteta regala?
      Apuca-te de altele de-ale lui Bachus mai bine :)

      P.S. : sincer cum se plateste propaganda la articolele astea? unde depun cerere de angajare? de...e criza...
  • -2 (14 voturi)    
    Asa este! (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:56)

    John Romano [anonim]

    asa este! radu duda spune adevarul. asta simte orice om care nu face parte dintr-o gasca mare ... dar aste e jungla in care traim ... cat despre asa zisii intelectuali fomisti gen patapievici sau liiceanu ... mai bine lipsa decat in asa hal de pupincuristi. dar poate au si ei copii, rate, cheltuieli, case mari ... si daca societatea nu ii apreciaza cum trebuie (sau cum cred ei ca ar trebuie) atunci trebuie sa faca si ei un shmen sau o furaciune acolo ... sa nu ramana de fraieri ...
    tocmai de asta la toamna trebuie sa terminam odata cu genul asta de politica si trebuie sa votam ceva nou, de exemplu pe radu duda ... si daca nu ne-o place mai incercam si cu altii .... caci cu astia de acum nu se mai poateeeeee!!!!
    asa ca la toamna la prezidentiale: rupeti-le gatul la mafiotii din psd, pdl si pnl si votati altceva!
    votul dvs poate rupe gatul acestor hoti!
    • 0 (10 voturi)    
      avem nevoie de schimbare (Miercuri, 8 iulie 2009, 16:27)

      Chris [anonim] i-a raspuns lui John Romano

      Avem nevoie de o schimbare majora in tara asta.
      Ma vad furat in fiecare zi si simt ca el ar putea fi singura alternativa.
      El are votul meu si mai sunt multi altii care il vor vota chiar si doar din dorinta de a scapa odata de politicienii acestia pe care atatia ii contesta insa nimeni nu poate face nimic.
      • +2 (2 voturi)    
        Si eu il votez pe Duda, (Joi, 9 iulie 2009, 11:00)

        Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Chris

        si ca mine sunt multi ingretosati de asa - zisa clasa politica, de fapt o caracatita a coruptiei si incompetentei.
  • +2 (12 voturi)    
    DUD = GEOANA!!! (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:56)

    relu [anonim]

    De ce candideaza domnul Duda la Presedintie? CA sa maince 4-5 procente lui Crin Antonescu exact cit ii trebuie lui Geaona sa intre in turul doi al alegerilor! Greu de Ghicit.. nu? Duda.. o fi el cum o fi dar chiar asa de naiv incit sa creada ca are vreo sansa nu este... si nici o imbunatarire a imaginii casei regale nu o sa reuseasca sa obtina.. asa ca.. singura motivatie a candidaturii acestuia si a efortului necesar e .... banul... (o supozitie.. dar alta mai buna nu am.. voi aveti?)
    • 0 (10 voturi)    
      poate doar vrea sa schimbe ceva (Miercuri, 8 iulie 2009, 16:17)

      Chris [anonim] i-a raspuns lui relu

      Toti cei care il contestati v-ati gandit ca poate doar vrea sa schimbe ceva?
      Omul are deja destui bani si va avea...
      Eu unul sunt satul sa vad politicienii cum ne fura si se acuza unii intre altii.
      Vreau sa se schimbe toti cei care ne conduc pana la ultimul om, toti sunt niste hoti.
      Prea mult s-au rotit cele 3 partide intre ele la guvernare doar ca sa fure...
      • -1 (9 voturi)    
        De unde are bani printzul de bel air ? (Miercuri, 8 iulie 2009, 16:35)

        Un tanar de stanga [utilizator] i-a raspuns lui Chris

        Omul are deja destui bani..... Pai de unde ii are ? Nu din salariul de actorash II . Din retrocedarile regale date numai dupa ce Iliescu a obtinut ce a vrut de la batrinul rege Lear
        • +4 (8 voturi)    
          mi se pare penibil sa privesti problema asa (Miercuri, 8 iulie 2009, 16:48)

          Chris [anonim] i-a raspuns lui Un tanar de stanga

          Retrocedarile regale nu le poti lega de Iliescu pt ca oricum le primea familia regala chiar la Strasbourg daca era nevoie.
          Eu nu va inteleg, Geoana, Basescu si Antonescu sunt buni dar un principe care are in spate famila regala nu e bun?
          Mai bine deschideti bine ochii, cu astia care ne conduc nu ajungem absolut nicaieri!!
          Macar banii printului sunt clar ca vin de la familia regala insa banii de campanie pt ceilalti de unde vin?
          • -3 (7 voturi)    
            Avere de gigolo .... (Miercuri, 8 iulie 2009, 17:34)

            Un tanar de stanga [utilizator] i-a raspuns lui Chris

            Chris vad ca esti activ . Retrocedarile s-au declansat fara nici o legatura cu Strasburgul dar cu o legatura intima cu Iliescu , si cu alcovul lui Duda omul lui Ilici.
            Geoana Basescu Antonescu nu sunt buni , dar tzucalul regal nu este nici el prea bun.
            Banii printzului.... Cel mai scump gigolo din spatiul danubiano-pontic
      • -1 (5 voturi)    
        asa si? (Miercuri, 8 iulie 2009, 17:26)

        MuadDib [anonim] i-a raspuns lui Chris

        Ce te face sa crezi ca unul care a mintit pana si in privinta studiilor facute este altfel? Sunt satul de minciuni si tipul debuteaza din start cu o minciuna , mai exact statutul de alteta , si continua cu minciuna referitoare la studiile lui inalte. (vezi articol hotnews mai vechi).
        Asta nu e decat un actor care isi joaca rolul vietii lui. nu vad nici o diferenta intre el si alti mincinosi impostori care ne coduc.
    • +1 (7 voturi)    
      politica e ca fotbalul, trebuie sa astepti fluieru (Miercuri, 8 iulie 2009, 16:34)

      Costi [anonim] i-a raspuns lui relu

      Barak Obama a aparut din senin in state. Pana in urma cu doi ani nu stia nici dracu' de el si nici "scolile" nu-l recomandau. Discursul si retorica s-au dovedit excelente si pline de sarm. Efectul l-ati vazut. Daca Radu Duda se tine bine pe pozitii, cre'ca ar putea sa ajunga in turul II unde, daca intelectualii ies la vot, are sanse sa castige. Eu mi-l doresc ca presedinte. Nu pt. ca e competent ci pt. ca ar fi altceva. Chiar numai geoana, antonescu si basescu sunt ca si variante? ganditi-va...
    • -2 (4 voturi)    
      bingo... (Miercuri, 8 iulie 2009, 17:27)

      un oarecare [anonim] i-a raspuns lui relu

      punct ochit ...punct lovit!
  • +5 (13 voturi)    
    Radule esti mare. Te votam rege ! (Miercuri, 8 iulie 2009, 16:32)

    Un tanar de stanga [utilizator]

    Radu Duda cu tata secretar de partid amic cu Iliescu,
    printz datorita casniciei cu o doamna cu 10 ani mai in virsta, actor -un mascarici gras si plin de el cu haina militara obtinuta pe puncte - se ia de intelectuali. Recitatorul cu studii scurte la Harvard :) mai mare risul.
  • -4 (6 voturi)    
    Radu Duda si sentimentele monarhice (Miercuri, 8 iulie 2009, 16:34)

    Rudolf Kruger [anonim]

    Este evident faptul ca - cel putin deocamdata - un exponent al monarhiei nu va avea succes electoral in Romania. Motivatia : elementara. Cvasimajoritatea romanilor au 'avansat' social datorita comunistilor. Pentru acestia monarhia a insemnat o perpetua 'saracie'. In 1938 populatia rurala a Romaniei era de 92%. Dintre care aproximativ 75% la limita subzistentei. Va dati seama ce a reprezentat comunismul pentru acesti oameni...si cu cata 'dragoste' il vor vota ei pe d. Duda...chiar daca datele problemei - evident - nu mai sunt aceleasi...
    • +3 (5 voturi)    
      Elementar pare ca esti chiar tu... (Miercuri, 8 iulie 2009, 17:30)

      dvribe [anonim] i-a raspuns lui Rudolf Kruger

      adica nu superior in gandire,va-sa-zica!!!Pai cati din romanii epocii monarhice mai traiesc astazi?Cum adica au ,,avansat social'' si astazi se ,,bucura de ,,binefacerile'' comunismului?Mai uita-te un pic pe www.gapminder si dupa aia mai exprima-te ,,filozofic'' raportat la monarhie!Hai salut!!!
  • 0 (6 voturi)    
    diferenta de clasa... (Miercuri, 8 iulie 2009, 16:36)

    emil [anonim]

    Cititi si asta:
    http://www.polirom.ro/catalog/carte/altfel-3419/
    si comparati-o cu "tiganca imputita".
    • 0 (4 voturi)    
      haha ! (Miercuri, 8 iulie 2009, 18:01)

      Basescu a fost demis ! [utilizator] i-a raspuns lui emil

      A luat cu copy/paste.
      E prea tut ca sa scrie ceva.
  • -1 (9 voturi)    
    Dude... (Miercuri, 8 iulie 2009, 16:48)

    Mos Califar [anonim]

    Domnule Dan Tapalaga ( DT ) din pacate stirea e falsa fiindca dl Duda minte pe blog Omul a fost in 25,06 la Vorbe Grele la Antena 2. Data viitoare poate va documentati inainte sa citati din minciunile de pe blog . Multumesc.
    http://moscalifar.eu/?p=10872
    • +4 (6 voturi)    
      tu vorbesti serios? (Miercuri, 8 iulie 2009, 16:57)

      Chris [anonim] i-a raspuns lui Mos Califar

      Antena 2, cine priveste postul ala? Asta e minciuna la tine? Adica pe hotii aia ii vad pe toate canalele si el apare odata pe un post care nu cred sa aiba 1% si tu il faci mincinos.
      Pai asta nu e expunere...
      • -1 (7 voturi)    
        nu mincinos, doar parvenit... (Miercuri, 8 iulie 2009, 20:21)

        lola [anonim] i-a raspuns lui Chris

        cu cat mai putin se expune, cu atat mai bine. omul e jalnic.
        si e tragic pentru monarhia romana ca in loc sa fie invinsa de comunism va fi invinsa de d-l Duda.
  • +2 (6 voturi)    
    Monstruasa coalitie (Miercuri, 8 iulie 2009, 19:01)

    Lucianmotzul [anonim]

    Sa iesim tot noi;blocam pe oricine si mai ales cind vedem ca vine unul mai destept ,mai citit ,vorbitor de limbi straine blocat oeste tot,acesti netrebnici si hoti au pus din 89 mina pe putere in Romania si au distrus tot ,care din cei trei Basescu cu fatasa EBA si RITZI hoata ,Geana Prostalaul sustinut de Vanghelie sau Crinut repetentul sint mai buni ca Radu ,trebuie schimbat ceva si nu rotati aceste lichele care sint pt ei si nu pt noi ,merita incercat ,cum se poate cheltui aproape 800000 de eura si nimeni nimic doar vorbe timpul trece ciini latra si totulse sterge ,E greu totul este controlat de aceasta gasca care se sustine ,dar daca incep sa cada unu cad toti ,trebuie schimbare ,romanul trebuie sa inteleaga asta si sa nu doarma si sa aleaga neghina de griu,a venit timpul frati romani nu mai tolerati nimic , Nu este pe plac dati cu negative .
  • -3 (5 voturi)    
    democratia republicana este de dorit (Miercuri, 8 iulie 2009, 19:03)

    alegator [anonim]

    de bine de rau intr-o democratie de tip republica,la o anumita perioada de timp scurta(5 ani la noi) pe baza unei constitutii pertinente,prin vot, poti sa alegi alt presedinte,sa scapi de un presedinte nedorit.pe cand,intr-o posibila monarhie nu mai poti scapa de dinastie, decat prin revolutii( vezi istoria: franta 1789,rusia 1917,sa)
    • +5 (5 voturi)    
      Confuz... (Miercuri, 8 iulie 2009, 21:23)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui alegator

      ...sa inteleg ca ti-e frica ca va reinstaura monarhia sau cum? Omul candideaza pt postul de Presedinte al Romaniei nu pentru cel de Rege al Romaniei deci nu vad legatura. Iti dau eu un exemplu de democratie de tip "monarhic" unde puterea executiva este detinuta de prim ministru care este direct ales din cand in cand (sa zicem Marea Britanie). La noi ca la nimeni...votam direct un Presedinte care nu are puteri executive decat foarte restranse (si daca vrea sa se implice, sa fie "jucator" trebuie sa joace un pic dincolo de linia trasata de constitutie...deci ma lasi cu democratia republicana din Romania? Un sistem mai prost ca asta nici ca se putea alege....tipic romanesc.
      • -3 (3 voturi)    
        nostalgie monarhica si efect de scara (Joi, 9 iulie 2009, 9:47)

        alegator [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        chipurile,pt.presedentie,pana ar ajunge si dupa aceea, ar aplica scenariul restauratiei nostalgice a monarhiei,deoarece "nu-i asa, nostalgic,s-ar aduce aminte numai de amintirile placute ale unor vremuri istorice specifice-formarea de natiuni din principate,vremuri apuse nu numai la noi, dar si la altii".
        ex cu UK,fost imperiu colonial, nu se potriveste la noi datorita efectului de scara: alte conditii istorice,geografice, culturale, tehnologice,etc,etc.ar fi,sa compari soricelul cu elefantul,numai ca sunt mamifere amandoua!
  • 0 (6 voturi)    
    respect (Miercuri, 8 iulie 2009, 21:34)

    adrian [anonim]

    Alteta voastra regala, domnule DUDA, poporul nu va merita.
    Sunteti un actor talentat, care atzi renuntat la premiul Oscar pentru Romania.
    Suntetzi ginerele unui om respectat de majoritatea romanilor pentru merite incontestabile, dar probabil ca si alteta voastra are niste calitati remarcabile, care l-ar face invidios pana si pe celebrul Terente, si astfel atzi ajuns un fel de print consort.
    De ce trebuie sa ajungeti in situatia de a fi ridiculizat de rezultatul un vot poPULA r, pentru ca nu aveti sanse nici daca scrutinul prezidential s-ar desfasura in 7 sesiuni, si nu doar 2 cat prevede legea.
    Chiar merita principesa Margareta rusinea asta???
  • +4 (4 voturi)    
    valoare (Miercuri, 8 iulie 2009, 22:13)

    ion [anonim]

    Noi am iesit in lume datorita regelui si nu inteleg de ce il consideram un pericol.Daca maghiarii ar avea un rege in viata ar da clasa la toata lumea cum s ar purta cu el si ce ar putea face .Societatea romaneasca este prea corupta sa poata scoate tara din criza morala.Nici dupa 20 de ani nu sunt judecati teroristii revolutiei,hotii economiei nationale,judecatorii corupti care vor tot mai multi bani si multe alte Persoane cu statut special care nu produc la nivelul retributiei .Un haos organizat si o lipsa de incredere in autoritatile statului a cuprins toata tara.Doamne ajuta i pe ROMANI !
  • 0 (6 voturi)    
    asa, asa! (Miercuri, 8 iulie 2009, 23:12)

    Elenul Ridzi [anonim]

    ii preferam pe geoana, antonescu si basescu in loc de Duda pt. ca duda e actor de mana a 2-a si incompetent monarhist ca si cum geoana, antonescu si basescu sunt competenti =))
    Hai ca ma faceti sa rad! Incep sa cred din ce in ce mai tare ca noi, romanii, chiar ne meritam soarta cu varf si indesat.
    Votati baieti tot cu ai nostri. Basescu inca 5 ani la cotroceni si aia suntem. In 2014 structura sociala a Romaniei va fi 40% tigani, 30% batrani peste 60 de ani si 30% cocalari cu 8 clase, manelizati.
    Restu' de 10 milioane or sa va zambeasca de peste hotare.
  • +3 (3 voturi)    
    Presa e in genunchi, politicienii in picioare (Miercuri, 8 iulie 2009, 23:43)

    Alex Revenco [anonim]

    Si sunt deschisi la slitz...

    Va doresc pofta buna tuturor - ziaristi, tonomate, lingai de Basesti si alte natii contrariate de o reacte normala a unui om cinstit.

    Sistemul ticalosit exista si sunteti partizanii lui cu totii..doar ca voi astia vocali de pe forumuri sunteti sclavi care culegeti firimituri de la masa stapanilor vostri.

    Va doresc sa nu va auda nimeni cand strigati dupa ajutor!

    Succesuri!
  • -1 (5 voturi)    
    nenea duda, ma plictisesti (Miercuri, 8 iulie 2009, 23:52)

    Liviu [anonim]

    Stimate Domnule Duda
    Am avut cateve dispute legate de pretatia dvs cu un prieten care spunea ca reprezentati un val de nou, altceva decat prezentul pe care il stim cu totii etc. Am vrut sa il cred, insa nu am incotro, tre sa recunosc ca am avut dreptate. Nu aveti deloc charm, nu aveti acea inteligenta spontana care sa va ajute in dialog, sunteti cam mototol, nu in sensul rau dar nu generati energie. Pe mine personal ma plictisiti. Discursurile dvs suns sforaitoare si pe langa subiect. Nu veniti cu solutii si eu personal m-am plictistit de gargaragii.
    Va consider un gargaragiu din cei care nu vor depasi niciodata mai mult de 5%. E drept ca nu sunteti mai slab decat geoana sau flacaul ala de la liberali insa ei au un aparat de partid in spate care va plati votantilor ca si la cel care este acum.
    Mi-as dori sa imi schimbati opinia, dar nu cred ca veti reusi.
    Daca vrei sa ai vreodata vreo sansa, vino cu propuneri de constructie, Critica la ce este nu ajuta. Toti stim ca pute rau in tara asta. sa imi mai spuna cineva asta nu ma ajuta. Imi spune nasul meu.

    O zi frumoasa si sper sa depasesti 5%
  • -1 (3 voturi)    
    Printul Duda ? (Joi, 9 iulie 2009, 1:11)

    suedezul [anonim]

    Acest personaj de opereta este creatia lui Iliescu si a PSD-ului.Nu va obtine nici 2% in optiunile de vot.Cred ca Basescu ii va spulbera si pe Gioana si pe Antonescu din primul tur .
    • -1 (3 voturi)    
      Ai dreptate (Joi, 9 iulie 2009, 7:50)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui suedezul

      Statutul de nobil, inclusiv de print, se obtine prin mostenire sau prin inobilare personala ( aceasta cale era valabila in feudalism, in epoca moderna nu se mai foloseste, poate oarecum in Marea Britanie). Prin casatorie nu se poate obtine asa ceva. Dupa casatorie nici eu nu am devenit profesor, nici sotia nu a devnit inginer. In plus stautul Casei regale a Romaniei, votat de Parlamentul din perioda cand a fost adoptat, interzice sub orice forma casatoria unui membru al casei regale cu un cetatean roman. Iar mostenirea se transmite conform legii salice ( personal nu sunt de acord cu acea lege dar cine mai poate schimba stautul, nu mai exista parlamentul Regatului Romaniei) doar la barbati prin barbati. Regele Mihai ar fi trebuit sa adopte formal pe nepotul sau de fiica Nicolae si astfel sa-i transmita stautar prerogativele regale, asa cum a facut ilustrul sau inaintas Carol I cu bunicul sau regele Ferdinad Intregitorul, care ii era nepot de unchi. Cat despre Duda dupa mine e in cel mai bun caz un escroc sentimental daca acesta casatorie nu a fost serviciu comandat. Pentru mine familia regala se rezuma oricum la regele Mihai, regina Ana, fiicele lor principese de drept si urmasii acestora, de asemnea principi de drept. Regalitatea reala are merite istorice de necontestat dar nu stiu daca in acest moment ar putea rezolva problemele romanesti. Oricum nu candidatura lui Duda va aduce inapoi prestigiul aceastei institutii.
      • +1 (3 voturi)    
        prestigiu (Joi, 9 iulie 2009, 10:36)

        saureign [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

        d-le suedez,
        aici nu-i vorba de prestigiul casei regale, ci de prestigiul Romaniei, pe care nimeni nu da nici un ban, cu exceptia membrilor familiei regale, care au muncit din greu pe la cancelariile europene si prin reuniunile familiale cu alte capete incoronate europene pt ca Romania sa fie primita in NATO si UE. Doar nu credeati ca e meritul lu' Ilici si al pesedeului...
        COncentrarea atentiei pe statutul d-lui Duda in cadrul familiei regale, pe studii sau mai stiu ce nu fac altceva decat sa abata atentia de la evidenta: Radu Duda este cu totul si cu totul altceva decat am avut pana acum.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu intelegi sau te faci? (Joi, 9 iulie 2009, 13:43)

          Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui saureign

          Unde am spus eu ca e meritul lui tatuca sau al pdsr-ului? Dupa ei eram acum probabil in CSI. Din pacate PSDR, adevaratul partid social-democrat din Romania a disparut de mult prin tradare. Iar prestigiul Romaniei nu-l aduce in nici un caz un pseudo nobil care se da mare cu studii pe care nu le are si cu un grad militar obtinut "la apelul de seara". Il poate aduce eventual M.S Regele sau AALL principesele reale. La Duda se vede imediat actorul care poate convinge pe unii ca ar reprezenta altceva. In fond e doar aceeasi Marie cu alta palarie. O noua diversiune care sa-l propulseze in turul 2 pe cel sustinut de Vanghelie. Duda imi aminteste un cantec de la cenaclul lui Paunescu ( din decenta nu-l numesc cu numele pe care-l merita) "Actorul a iesit pe strada//Sa cumpere ceva salam//Era in haine de parada//Ca voievod peste un neam// s.amd. Iar acum dati cu minusurile pentru ca atunci cand n-ai argumente solide nu poti sa te lupti altfel.
      • +2 (2 voturi)    
        Le cam incurci suedezule! (Joi, 9 iulie 2009, 11:15)

        Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Un roman anonim

        Profesor sau inginer e o meserie, print e un titlu nobiliar. Regalitatea n-are nimic de-a face cu candidatura cetateanului Duda la presedentie. Ai mentalitate tipic romaneasca: nu vezi padurea din cauza copacilor. Daca tot ti-ai luat pseudonimul "suedezul" incearca sa imprumuti si din mentalitatea suedeza.
        • 0 (0 voturi)    
          N-ai inteles nimic (Joi, 9 iulie 2009, 13:29)

          Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Lucian_Mares

          In rprimul rand nu eu sunt suedezul. In al doilea rand am scris clar ca un titlu de noblete nu se obtine prin casatorie. Iar cetateanul Duda ar trebui sa candideze ca simplu cetatean (am ajuns sa-l citez pe "Odi") si sa nu faca parada de un titlu inezistent. Un membru al nobilimii suedeze nu ar face sa a ceva daca vrei sa vorbesti de spre mentaliatea suedeza.
          • 0 (0 voturi)    
            Sper ca intelegi engleza. (Joi, 9 iulie 2009, 13:47)

            Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Un roman anonim

            Pe scurt, pritesa Victoria a Suediei se casatoreste cu antrenorul ei, iar acesta va purta titlul de print.


            The Royal Court of Sweden today announced that Crown Princess Victoria will marry Daniel Westling on 19 June 2010 in Storkyrkan, the Stockholm Cathedral. This means that King Carl XVI Gustaf and Queen Silvia’s eldest child will be married exactly 34 years after them, in exactly the same place.

            For the first time since 1976 when Prince Bertil married Lilian and a new Princess was created, Sweden will get a new member of the Royal Family - His Royal Highness Prince Daniel, Duke of Västergötland. It will be the first time ever that a commoner man marries the female heir apparent and is granted a royal title.
            • 0 (0 voturi)    
              E cu totul alta situatie (Joi, 9 iulie 2009, 14:35)

              Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Lucian_Mares

              Va primi un titlu nobiliar personal. E o alta forma "legala" de a deveni nobil alaturi de mostenire. Oricum nu-si aroga un titlu prin casatorie. Si oricum nu se va folosi de el pentru a candida la presedentie. De altfel nci nu ar avea cum s-o faca in Suedia. Poate in Norvegia cum a spus o ilustra politiciana (nu dau nume persoana importanta).
  • 0 (2 voturi)    
    criterii alegeri presidentiale (Joi, 9 iulie 2009, 9:53)

    cititor [anonim]

    fisa postului presedintelui,rezulta din constitutie TITLUL III - Autoritatile publice cap II ****://***.cdep.ro/pls/dic/site.page?id=339.unele din componentele practice ale acestei fise sunt relatiile sale internationale,ca de economia interna se ocupa premierul si guvernul.de aceea,este recomandat ca presedinte un fost ministru de externe.altfel, striga un vecin-fratior mai tare si nu sare nimeni in ajutor.in concluzie, canditatii fara background (ministru) de externe n-au ce cauta pe liste alegeri presedinte.in plus,trebuie sa fie bun mediator intern intre partide.aceasta inseamna ca a detinut o functie inalta in parlament.similar, trebuie stabilite criterii si pt celelalte alegeri:euro,parlamentare,locale..***atentie! s-a mai facut, in trecutul apropiat, experiente, pe diferite inalte posturi,cu niste profesorasi,la sfaturile unor poeti si filozofi.rezultate: si-au imbogatit cv-ul respectivii.atit.
  • 0 (4 voturi)    
    nu va mai bateti capul (Joi, 9 iulie 2009, 10:32)

    saureign [anonim]

    sa votati un asemenea om, stati la mici si bere, la gratare in ziua alegerilor, barfiti-va vecinii, colegii si neamurile, dati maneaua mai tare, injurati cu voce tare si scuipati-va semintele pe jos, aruncati gunoaiele pe oriunde, continuati sa va doara in cur de toti si de toate si continuati sa admirati jmecherasii de pana acum. Votati Iliescu in continuare.
    • 0 (4 voturi)    
      Nu fiti (Joi, 9 iulie 2009, 11:26)

      Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui saureign

      asa rau,d-le.Eu n-am nimic cu d-l Duda.Nimic in comun.E mai teatral,fals si demagog decat Base,Geoana si Antonescu la un loc.Si nu ma duc la pomeni electorale cu mici si bere,nu mananc seminte,nu arunc gunoaie,nu ma mai doare-n cur(am avut hemoroizi dar m-am tratat naturist) si,da,l-am votat pe Iliescu in 2000,banuiesc ca stiti de ce.A,si-mi place AC/DC,Queen,R.Stones,Dire Straits,L.Zeppelin,,Pink Floyd,Deep Purple,Metallica,etc...Bach,de exemplu...Ala clasicu'...Asa ca ce are vaca cu stampila primariei?!Ozi buna si toate cele bune.Nu mai dati sentinte.
  • +1 (3 voturi)    
    ciudat... (Joi, 9 iulie 2009, 13:08)

    Jnapan [anonim]

    imi vine greu sa cred ca romanii au ajuns in asa hal de obisnuinta incat din inertie sunt dispusi sa mearga inainte si sa voteze aceiasi clasa politica, aceiasi oameni fosti securisti si sa nu considere si alte variante. ma intreb ce fel de om ar trebui sa apara ca sa produca surpriza. Probabil ca daca ar aparea un om cu jdemii de scoli politice, educat, frumos, doct, puternic, etc, ne-am baga pl in el si l-am vota pe base.
    ma intreb daca obama ar fi castigat alegerile in romania, eu nu cred :))
  • +1 (1 vot)    
    dl DUDA, VA LAMENTATI (Joi, 9 iulie 2009, 14:02)

    est4west [anonim]

    ...... de ce credeti ca Romania ar avea nevoie de un PRESEDINTE care dinainte de a a junge acolo se remarca prin lamentari de genul " ToATA LUMEA MA PERSECUTA" // ??

    Si, pt cultura dv., eu intelectual fiind, sunt cu mintea deschisa la absolut tot, daca as avea motive sigur v-as vota.

    Doar ca inca nu am astfel de motive.
  • 0 (0 voturi)    
    Si eu votez cu Radu Duda!!! (Miercuri, 15 iulie 2009, 2:06)

    anonim [anonim]

    Radu Duda e singura alternativa.

    Ceilalti candidati provin din sistemul politic "ticalosit" din ro, ei chiar fiind parti componente ale acestui sistem. Presupunand prin absurd ca acesti ticalosi ar avea o revelatie intr-o noapte si s-ar trezi dimineata cu ideea de a face ceva impotriva acestui sistem ticalosit, tot nu ar putea deoarece ei insusi sunt santajabili si la mana clientelei politice care sta in spatele lor.

    Acum cei 70% de romanii care nu au votat au o alternativa, un om care nu provine din sistem si care va putea lupta impotriva sistemului. Asta nu inseamna ca va si invinge dar cel putin e mult mai credibil decat ceilalti. Nu se mai pot plange ca nu au din ce alege, pentru ca toti sunt la fel. Unul NU E pentru ca NU provine din sistem.
    De noi depinde daca vrem sa ne lasam condusi de niste smenari sau nu. In fond ne meritam soarta.
    Sunt curios care ne va fi soarta dupa votul din
    toamna? Daca va fi la fel ATUNCI MERITAM SA FIE ASA! NOI SUNTEM SINGURII VINOVATI DE CE NI SE INTAMPLA!
    Daca stam si ne plangem de mila ca niste FETITZE ca suntem condusi de niste sarlatani in loc sa actionam atunci meritam sa fim condusi de niste sarlatani.

    In ceea ce priveste pe cei de la Realitatea si Antene, ei fac jocurile patronilor lor(Voiculescu PSD-ist, Vantu PSD-ist camuflat), al caror interes e de a avea un presedinte PSD evtl PNL, pentru ca ei sa isi poata continua linistiti smenurile. De aici si "linsajul" mediatic impotriva lui Basescu, blocarea aparitiilor lui Duda etc.
    Mergeti la vot si nu va lasati manipulati de niste mercenari care se autointituleaza jurnalisti, ei fiind defapt niste unelte ale patroniilor lor, niste oameni fara deminitate, care "si-au vandut sufletul diavolului", niste Iude...Huoooooo!!!