Cat costa pactul cu Diavolul

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 17 iunie 2008, 18:17 Actualitate | Politic

S-au imprietenit din nou?
Foto: Rompres
PD-L castiga la limita majoritatea in Consiliul General Bucuresti prin alianta cu PNG, dar risca sa piarda pe termen lung prin asocierea cu un Gigi Becali cercetat de DNA, cu discurs rasist si xenofob. PD-L pare sa fi jucat cartea pragmatismului politic, lasand deoparte principiile si aparenta respectarii lor. Adriean Videanu a negociat luni seara direct cu Gigi Becali, acelasi personaj acuzat de procurorii anticoruptie ca si-a trimis oamenii la Cluj cu  un milion de euro sa negocieze un presupus blat cu CFR-Cluj. Dar majoritatea castigata in CGMB este o chestiune relativa iar forta ei poate fi anulata prin modificarea legii, cum s-a intamplat in 2006.

Din negocierea cu PD-L, Becali obtine un post de viceprimar, o pozitie cheie care ofera acces la informatii valoroase din Primaria Generala. Directiile de specialitate din primarie (urbanism, juridica comisia de retrocedare etc) sunt coordonate de unul din viceprimari. Altfel spus, PD-L i-a deschis omului de afaceri Gigi Becali, cunoscut pentru interesele sale imobiliare, calea spre punctele importante de decizie din Capitala. Becali a anuntat ca PNG il va propune la functia de viceprimar pe avocatul Robert Ionescu, un obisnuit al emisiunilor la OTV,  iar PD-L il sustine pe Razvan Murgeanu.   

Aritmetica politica valabila acum este simpla. PL-D are 24 de mandate de consilier, la egalitate cu PSD si  PNL.  PNG are 4 consilieri iar PRM 3. Cum deciziile din Consiliul General se iau cu majoritate simpla, voturile PD-L si PNG fac majoritate la limita, cu un vot peste cat aduna la un loc PSD-PNL si PRM. Profitand de situatia limita, PRM pare deja decis sa joace rol de arbitru.

Ce poate face PD-L cu voturile lui Becali

Sunt insa unele decizii, cum ar fi cele referitoare la concesionari sau schimburi de terenuri, care se iau cu votul a doua treimi. In aceasta situatie, voturile PD-L si PNG nu sunt suficiente. In acest caz, cele doua partide au nevoie de voturile PRM si de cateva de la PSD sau PNL. De exemplu, legea administratiei publice locale modificata in 2006 prevede ca “Hotararile privind patrimoniul se adopta cu votul a doua treimi din numarul total al consilierilor locali în functie.” (art. 46) In rest, toate celelalte decizii care se adoptau cu 2/3 (referitoare la buget, impumuturi, urbanism, asocieri, impozite si taxe) se iau din 2006 cu majoritate simpla.  

Nu doar PD-L, ci si PSD a vanat cele cinci voturi cheie detinute de partidul lui Gigi Becali in Consiliul General. Marian Vanghelie anuntase duminica seara ca va incerca sa formeze o majoritate. Liderii PD-L si Gigi Becali vorbesc despre  “o alianta de dreapta”, insa PNG este perceput ca partid neofascist, prin remarcile facute de Gigi Becali impotriva homosexualilor sau impotriva tiganilor. Echipa de fotbal pe care o finanteaza, Steaua, a fost amendata de Consiliul pentru Combaterea Discriminarii pentru remarcile rasiste ale suporterilor, egali in discurs cu Gigi Becali. Liderul PNG si-a declarat public simpatia fata de doctrina legionara si a colaborat cu Noua Dreapta, care se considera continuatorul legitim al miscarii legionare.

Echilibru fragil la mana lui Tariceanu


Majoritatea formata in Consiliul General l-a determinat pe Sorin Oprescu sa-i faca astazi o vizita premierului Calin Popescu Tariceanu. Oficial, premierul  a declarat ca liberalii vor sprijini de la caz la caz proiectele noului primar, dar a spus ca nu le recomanda liberalilor sa intre “intr-o combinatie politica”. Presedintele PNL Bucuresti, Ludovic Orban, a declarat la un post de televiziune ca majoritatea formata de PDL si PNG în Consilul General arata ca democrat-liberalii sunt disperati sa-si salveze interesele si oamenii din Primarie si sa blocheze orice proiect favorabil Bucurestiului.

Din asocierea cu PNG, PD-L pare sa castige pe termen scurt. Nimic nu opreste insa Guvernul, sprijinit in Parlament de PSD, sa initieze modificarea legii administratiei publice la fel cum a facut-o in 2006. Astfel, deciziile importante s-ar putea lua din nou cu doua treimi, astfel incat majoritatea PD-L – PNG nu va mai avea forta de acum, fiind conditionata de votul PSD sau PNL. Pe termen lung, asocierea cu PNG ar putea aduce mai putine voturi PD-L si lui Traian Basescu. In plus, nu exista nici o garantie ca Gigi Becali va respecta intelegerea si ca, in functie de evolutia politica, nu va trece in cealalta tabara dupa ce isi va fi vazut instalat viceprimarul. 























4544 vizualizari

  • +2 (16 voturi)    
    BASESCU, ATENTIE (Marţi, 17 iunie 2008, 18:31)

    Octavian [anonim]

    Ti-o furi GRAV DE TOT daca lasi marionetele tale din PDL sa se pupe cu Becali-DNA !!!
    Mai stii cum ai cerut bucurestenilor INCA un mandat + consiliul? Daca da, atunci tine minte mai multe cuvinte (LOL) : o sa patesti ACELASI lucru si peste 4 ani, cand Oprescu te va da in gat ca nu l-ai lasat sa faca treaba , pentru ca ai facut alianta cu becali (asta nu merita sa ii scriu numele cu litera mare)...
    • 0 (20 voturi)    
      gresesti, din doua motive: (Marţi, 17 iunie 2008, 18:53)

      judex [anonim] i-a raspuns lui Octavian

      1. PNG este partid de dreapta, deci este firesc sa se alieze cu PDL.
      2. coalitie mai nociva pentru poporul roman decat cei 322 nici ca poate exista.
      • +1 (19 voturi)    
        AMICE, ESTI ABERANT (Marţi, 17 iunie 2008, 20:01)

        Octavian [anonim] i-a raspuns lui judex

        Si spun asta nu pentru tine, tu esti un LOBOTOMIZAT, e clar.
        Daca tu vorbesti de dreapta/stanga in politica romaneasca esti pe-din-afara TOTAL. Nu exista asa ceva la noi. Exista numai grupuri de interese, sa fie clar, PDL ba era singurul partid social-democrat din Romania, ba e popula r de dreapta, PSD nu este social-democrat cum nu e porcul pasare rara SI ASA MAI DEPARTE.
        Abandoneaza LOZINCA 322, e o lozinca scoasa din gusa lui Basescu, e fumata, bauta si scoasa pe anus deja in politica noastra carpato-danubiano-pontico-balcanica (licenta mi-o asum).
        PNG este numai expresia oficiala a lui JIJI BEKALI, marele oier, branzar, dansator pe Maibach, cu care acest idivid abject si incult ar putea chiar sa acceada la putere si POATE CHIAR la cea mai mare functie in stat. Este un semi-analfabet recunoscut astfel de toata tara.
        Te rugam, eu si ceilalti oameni de bun-simt, sa nu iti mai bagi capul in galeata de gunoi si sa consideri PNG un partid DE DREAPTA.
        • +5 (15 voturi)    
          regula noua pentru mine (Marţi, 17 iunie 2008, 20:17)

          georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Octavian

          cine adreseaza injurii gratuite colegilor de forum primeste minus-uri de la mine.

          Tavi, sunt de acord cu tine ca treaba cu stanga/dreapta in politica romaneasca este pura utopie, sunt de acord ca alianta asta e periculoasa (de-aia ti-am si dat +1 la primul mesaj). Primesti -1 la mesajul asta pentru ca, in loc sa ii raspunzi lui judex rational, ai preferat sa il injuri.

          Ma rog, treaba cu 322 nu tine de stanga vs dreapta si este singura demarcatie adevarata de pe scena politica romaneasca. Nu inteleg de ce o bagi la un loc cu stanga vs dreapta. Adevarul este ca PDL si PNG nu s-au aliat pt ca ambele sunt de dreapta ci pentru ca ambele se afla si s-au aflat de aceeasi parte a baricadei 322.

          de fapt PNG este de dreapta, doar ca este o dreapta extrema si periculoasa, in care PDL nu are ce cauta, indiferent daca PDL ar fi de dreapta sau de stanga.

          BTW, zic "regula noua" pentru ca, sunt perfect constient, pana acum n-am aplicat-o (si ar fi trebuit).
          • -3 (13 voturi)    
            Batrane georgeb (Marţi, 17 iunie 2008, 21:33)

            Octavian [anonim] i-a raspuns lui georgeb

            Batrane georgeb, PDL si PNG nu se alfa de aceeasi parte a PNG si nici nu s-au aflat vreodata si poate nici nu vor avea ocazia sa fie vreodata deoarece asta ar insemna ca PNG a fost, este sau va fi in in Parlamentul Romaniei...
            Da, PNG, TEORETIC, este de dreapta, o dreapta atat de extrema ca trebuie sa stea in cartile de istorie alaturi de NSDAP, nu? Daca nu, atunci vorbim despre alte vremuri...

            Si VAAAAAAAAAAi, in legautra cu pateticile PLUSURI (+) si MINUSURI (-) cred ca deja lumea a inceput sa nu mai dea 2 bani pe ele deaorece, un fapt grav, plusuri iau aia care canta in struna lui Basescu, iar minusuri iau aia care nu sunt de acord cu compozitiile lui ZEUS... un fapt NASPA pentru un grup (membrii inregistrati) care s-ar vrea neutru si rational - dar poate ca nu se vor cunoscuti ca fiind neutrii, poate vor doar sa demonstreze altora hegemonia lor asupra acestui minunat site, HotNews.ro !
            • +1 (5 voturi)    
              batrane tavi (Miercuri, 18 iunie 2008, 10:46)

              georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Octavian

              si eu am zis acelasi lucru.

              si tot ce incerc sa fac cu -1 este sa te conving ca injuratura nu te ajuta la nimic.
        • -1 (5 voturi)    
          Bai Octaviene (Miercuri, 18 iunie 2008, 10:56)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui Octavian

          Da' ce le mai stii tu pe toate !!! Auzi cica nu exista stinga si dreapta in politica romaneasca... Asta ai auzit-o de la televizor, nu? Stinga e aia care da bani la saraci si vrea impozite mari pt cei bogati. Iti vine in minte vrun partid care face de astea? Iar dreapta e aia care scade impozitele ca sa obtina crestere economica. (ce-i drept si guvernarea Nastase a avut ceva masuri de dreapta, dar nu se compara cu impozitul de 16%.
          Cit despre lozinca cu 332, se pare ca memoria colectiva tine citeva saptamini. S-a uitat de biletelele lui Tariceanu cu cerut ajutor pt Patriciu, s-a uitat de convocartea ministrului Macovei la intilnire cu Patriciu, s-a uitat de cum a fost presedintele suspendat, s-au uitat cam multe. Dar cum democratia ne da voie sa alegem, PSD vrem, PSD o sa avem. De fapt PSD + PNL, ca asta se pare ca va vi alianta cdistigatoare, care va guverna fericita, implinind visul marelui strateg PNL DINU PATRICIU. Iar trepadusii de-ai de tine, Octavule, vor tsopai de pe un picior pe altul de bucurie si vor arunca cu laturi in cei care au pierdut...
          Cit despre PDL + PNG, hai sa fim seriosi, Gigi Becali e mic copil pe linga Nastase, Mitrea, Hrebe, DIP si altii. Nume pe care le-am uitat, dar pe care ni le vom reaminti in curid.
          • +2 (2 voturi)    
            PACAT (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:30)

            Octavian Ion [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

            Pacat ca tu compari un rau cu un alt rau. Cred ca nu poti sa compari pe Becali cu Nastase cum nu poti sa compari SIDA si Ebola, amandoua te omoara, fiecare in felul ei, cum nu poti sa compari nici comunismul cu nazismul, amandoua te elimina ca si om - fiecare in felul ei...
            De ce Gigi e mai putin rau (deci implicit mai bun) decat Nastase? Pentru ca Gigi construieste biserici? Pentru ca Gigi construieste case pentru cei loviti de soarta?
            Pana acum Gigi era bufonul societatii, TOTI radeam de el, maxim cativa oameni puteau spune ca il admira 100% asa cum este. In cel mai bun caz aveam si noi o vorba buna pentru el - lasa mai ca mai da bani la saraci, sau asa.
            Acum brusc, decand s-a transformat intr-un colac de salvare pentru PDL (altfel nu imi explic de ce sa faca o alianta) il spalati, il parfumati si il pieptanati, il transformati din Cromagnonul politicii romanesti in solutia morala, de dreapta, acceptabila si justificabila... beacs!
            Becali E NASPA, chiar daca sta la drepta lui Basescu sau la stanga lui Nastase ori deasupra Diavolului sau sub Iisus Hristos...
        • +1 (5 voturi)    
          voi incerca sa omit lipsa ta de maniere... (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:10)

          judex [anonim] i-a raspuns lui Octavian

          si am sa postez, cu scuzele de rigoare, un banc, care reflecta foarte veridic situatia alegerilor din Bucuresti, a Romaniei si perfidia celor care actioneaza impotriva romanilor, indiferent de ideologie, cunoscuti si ca gasca muti-ideologica PSD/Iliescu-Tariceanu/Patriciu, PC, PRM, PNTCD/UDMR..
          "Intr-o benzinarie, un proaspat pensionar alimenta, atent sa nu depaseasca 100.000 lei, Dacia sa subreda model 1982.La pompa de alaturi, o tanara domnisoara coboara dintr-o decapotabila, cautand zadarnic din priviri un pompagiu. Omul nostru, se ofera sa o ajute. Dupa un schimb sumar de amabilitati omul isi ia inima in dinti si isi exprima fatis nedumerirea:
          - Domnisoara, eu am lucrat 40 de ani si nu am reusit sa imi cumpar decat Dacia asta pe care o vezi.
          - Dumneata ce servici ai de iti permiti asemenea bijuterie de masina la varsta dumitale atat de frageda?
          - Cu sex oral, tataie, raspunse tanara zambind amuzata.
          - Cum, zise omul iesindu-i ochii din orbite, adica iei m..e?
          - Nu, tataie. Eu fac sex oral. M..e ai luat dumneata, timp de 40 de ani."
          Deci, nu eu sunt cel LOBOTOMIZAT.
      • +1 (5 voturi)    
        Prognoza (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:53)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui judex

        O sa vezi ca cei "28 de la Bucuresti" cum vor fi cunoscuti de acum incolo vor deveni mai notorii si mai blamati decat cei 322!
        PNG nu e de dreapta! Pomenile electorale ale lui Becali il indreapta spre stanga (in sectorul doi la aceste alegeri a dat de la mingi de fotbal la copii la galeti de plastic la gospodine printre multe alte pomeni electorale....dar despre asta altadata). Faptul ca se da mare crestin insa traieste in opulenta si se deda la jaf si alte fapte necrestinesti il fac doar fariseu si ipocrit. Iar nationalismul lui e rezultatul lipsei de cultura si atat! In rest, partidul e o adunatura conectata la teava cu bani maro ai lui becali!
        • +1 (1 vot)    
          este greu sa faci o distinctie doctrinara... (Miercuri, 18 iunie 2008, 17:04)

          judex [anonim] i-a raspuns lui Catalin

          in politica romaneasca actuala, dar, atata timp cat criminalul Iliescu mobilizeaza PSD, PNL, PC, PRM, PNTCD, UDMR pentru izolarea PDL, cred ca este normal ca si PDL sa isi ia masuri de aparare. Nu cred ca cei din coalitia neagra ( nu am sa-i mai numesc 322), PSD/PNL/PC/PRM/PNTCD/UDMR, au facut ceva mai bun pentru Romania decat PNGCD. Si apoi, in acest partid hulit se afla si niste oameni de calitate.
    • -3 (9 voturi)    
      Tavi ,nu fi credul ... (Marţi, 17 iunie 2008, 18:58)

      Gogu Politologu [anonim] i-a raspuns lui Octavian

      A fost o lovitura de imagine super -tiganimea PSDista jubila ca au izolat PD-L -uite ca nu au izolat nimic PD-L face alianta cu PNG care va lua sigur 7 % din voturi la parlamentare -ai vazut cum se contureaza majoritatea ? plus vesnicul ratacitor UDMR abonatul puterii -viitorul suna bine
      si oricum, PNG are mult mai multe sanse la voturi decat un rahat de partid ca PC cu care s-au compromis gitanii PSD
      • +6 (6 voturi)    
        lol (Marţi, 17 iunie 2008, 20:01)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Gogu Politologu

        Trebuie sa traiesc si asta sa vad PNG si UDMR in acelasi Guvern....
        • 0 (0 voturi)    
          TARE ASTA (Marţi, 17 iunie 2008, 23:18)

          Claudiu T. [anonim] i-a raspuns lui alex

          ca la romani la nimeni..
          Uneori ma intreb daca tatarii, apoi turcii au mai plecat acasa sau fac majoritatea aici, la noi?!!
      • +4 (8 voturi)    
        ESTE DE PREFERAT (Marţi, 17 iunie 2008, 20:05)

        Octavian [anonim] i-a raspuns lui Gogu Politologu

        Este de preferat sa iti faci o clisma cu spirt decat sa faci aliante cu BECALI, taranul-taranilor, imbecilul de la coada oii,. analfabetul din Pipera, cretinul-cretinilor.
        Sa fim seriosi... mai copii, este vorba de Gheorghe Becali, ala de care rade toata Romania, rusinea suporterilor Steaua,. sula din curul multor oameni de afaceri care vor sa ajunga in rai (misto faza, nu?), RAZBOINICUL LUMINII, pentru numele lui Dumnezeu, TREZITI-VAAAAAAAA
        • -1 (7 voturi)    
          ESTE MAI BINE SA FACI ALIANTA CU ILIESCU ? (Marţi, 17 iunie 2008, 22:03)

          CORUPTIA LA PUTERE PSD-PNL-PRM-PC FACE LEGI [anonim] i-a raspuns lui Octavian

          Eu n-am vazut vreun proiect comun PSD-PNL in afara de talpile comune puse justitiei si reformelor economice, dupa cum spune Comisia Europeana

          Sau, cumva, fiind LA PUTERE ca PSD si PNL este "democratic" sa implinesti "voia tatalui" ILIESCU ca sa izolezi un partid al Opozitiei ?

          Si-a asumat vreo vina Iliescu sau PSD pentru inpoierea romaniei, jaful national si mineriade ca sa fie macar "MORALA" asocierea PNL cu o organizatie criminala precum PSD ?
        • +1 (3 voturi)    
          Memorie scurta sau doar rea intentie? (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:09)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui Octavian

          Hai sa-tienumar citeva lucruri mult mai nocive decit Gigi Becali, care de fapt e doar un clown.

          1. Biletelele Lui Patriciu catre Basescu in care cerea ajutor pt Patriciu
          2. Suspendarea lui Basescu si toate legile schimbate special pentru acel referendum. Asta mi se pare extrem de periculos pt democratie. Si e o mirlanie tipic balcanica, sa schimbam regulile in timpul jocului pt a ne crea avantaj.
          3. Toate talpile puse justitiei (de PNL si PSD, care urlau in gura mare ca macovei nu face reforma, desi toate comisiile de la PE si CE o laudau)

          Cit despre Gigi Becali, el e doar un clown, vorbeste de toate pentru toti. Nu stiu de ce va temeti voi de extremismul lui, care e doar de fatada.
    • +3 (3 voturi)    
      Base (Miercuri, 18 iunie 2008, 0:47)

      grigore [anonim] i-a raspuns lui Octavian

      Nu ca ii lasa, chiar el le-a indicat in seara de cosmar 15 iunie sa se dea o raita pe la stana.
      Tin minte ca a zis Basescu odata, pe la inceputul mandatului sau: "Nu va lasati intimidati de oameni ca Becali" si l-am admirat atunci pentru ca a avut curajul sa se ia de acest clan de muhaiele.
      Iata ca atunci cand interesul o cere, marinaru' roteste barca cu 180 de grade trecand peste toate promisiunile pe care le afisa.
      El e constient ca singurul sau capital politic este asa-zisa lupta anticoruptie, asa ca sunt tare curios cum o da la intors pe asta cu Becali. Astept discursul ala emo, plin de lacrimi.
      In rest, marile lui teme politice s-au cam fasait: din platoul continental al Marii Negre incepem sa pierdem prin popularea Insulei Serpilor, axa Washington-Londra-Bucuresti nu a existat niciodata. Licuricii ne-au dat sa sugem si ne-au trimis sa murim in Afganistan.
    • +1 (3 voturi)    
      mare branza! (Miercuri, 18 iunie 2008, 5:25)

      nevermind [anonim] i-a raspuns lui Octavian

      asta se cheama ca PDL-ul a facut-o de oaie!
  • +5 (5 voturi)    
    Asa e! (Marţi, 17 iunie 2008, 18:37)

    Barengott [anonim]

    Dar merge si invers. Cu decizii de doua treimi, nici PD-L nu trece proiecte, dar nici Oprescu
    • +1 (1 vot)    
      doua treimi (Marţi, 17 iunie 2008, 20:09)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Barengott

      Presupun ca aici te referi la schimbarea legii pentru blocarea majoritatii PDL-PNG. Ai perfecta dreptate.

      As vrea sa imi spuna, daca cunoaste cineva, care este puterea unei majoritati in consiliul municipal in comparatie cu puterea primarului general. Daca se intampla ca majoritatea consiliului sa aiba o politica si primarul general alta, care este rezultatul? Blocaj? Sau poate consiliul guverna si fara a colabora cu primarul?
      • +1 (1 vot)    
        se pot sicana reciproc, dar.... (Miercuri, 18 iunie 2008, 17:07)

        judex [anonim] i-a raspuns lui georgeb

        Consiliul este mai puternic pentru ca are decizia finala si poate bloca orice initiativa a primarului, inclusiv accesul la credite. Remember, problemele lui Basescu cu Consiliul majoritar PSD.
  • 0 (10 voturi)    
    excelent articol (Marţi, 17 iunie 2008, 18:38)

    momo [anonim]

    ca de obicei, dle Tapalaga;
    Dar nici alianta psd-pc-prm-pnl nu mi se pare debordanta de democratie, ci o perpeturare a aliantei infame a celor 322 ;
    pdl a reusit sa stabileasca o majoritate in consiliu si a reusit; ramane sa vedem ce va reusi sa faca cu ea.
  • 0 (6 voturi)    
    la cat circ este la noi... (Marţi, 17 iunie 2008, 18:41)

    rochiri [anonim]

    ... ce mai conteaza
    Eu unu sincer chiar imi doream sa intre PNG-ul. Sa fie circ pana la capat.Oricum nu se mai face nimic la noi.
    Macar sa radem!
    • +2 (6 voturi)    
      Normal (Marţi, 17 iunie 2008, 22:59)

      Escu [anonim] i-a raspuns lui rochiri

      La ce te astepti atata timp cat iliescu si voiculescu constituie guvenul?
    • +2 (2 voturi)    
      Am mai spus si o repet : (Marţi, 17 iunie 2008, 23:23)

      Claudiu T. [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      E viata ta, si a parintilor, si a copiilor, si a prietenilor tai in joc. Sau nu ai nici de unii?!
  • +4 (6 voturi)    
    asta e (Marţi, 17 iunie 2008, 18:49)

    alegator [anonim]

    vorba aia "te faci frate cu Dracu` pana treci puntea" ... asa ca ar fi bine pentru Base sa o treaca repede, sa nu ramana mult timp alaturi de Jiji, daca vrea sa mai fie ales. Oricum, probabil ca Jiji a avut mai multe oferte, si a ales-o pe cea mai profitabila pentru el, ca nu cred ca PNL si PSD nu s-au gandit si ei la varianta asta, da` acum na... au si ei apa la moara...
  • -5 (5 voturi)    
    Speranta (Marţi, 17 iunie 2008, 18:53)

    mihail [anonim]

    Gigi Becali este un roman adevarat si nu este interesat de bani din aceasta colaborare.Sper ca cetatenii capitalei sa aiba de castigat din aceasta alianta iar CGMB sa actioneze constructiv in relatia cu d-nul Sorin Oprescu.
  • +5 (9 voturi)    
    totul adevarat, insa (Marţi, 17 iunie 2008, 18:56)

    major_ballsack [utilizator]

    (1) Electoratul nu pare sa fie sensibil la chestiuni morale. Chiar extrem de putin, considerand ca dupa tot ce s-a intamplat in 2007 (biletelul, suspendarea, referendumul, revenirea dinozaurilor etc) PNL ia 20% iar PSD 30% din voturi.

    (2) Aranjamentul miroase urat dar produce rezultate politice. PDL poate avea astfel un vice-primar. Raman la putere, macar partial.
  • +3 (3 voturi)    
    Solutia utopica (Marţi, 17 iunie 2008, 18:58)

    Octavian [anonim]

    Solutia utopica ar fi ca acesti minunati consilieri alesi de bucuresteni sa lucreze impreuna cu Oprescu, de asemenea ales de bucuresteni, pentru binele bucurestenilor, in interesul bucurestenilor, in folosul bucurestenilor. CAT DE SIMPLU !
    Nu trebuie sa fii un super-geniu ca sa iti dai seama cu documentatia in fata daca un proiect este sau nu bun pentru bucuresteni si sa il aprobiu sau nu. CHIAR NU SE POATE ?!
    Chiar nu meritam si noi lucruri facute cu buna-credinta ?!
    • +6 (6 voturi)    
      meritam? (Marţi, 17 iunie 2008, 21:47)

      alegator [anonim] i-a raspuns lui Octavian

      ....atata timp cat in Bucuresti nu exista respect pentru persoana celuilalt, cat inca gunoaiele se arunca pe geam, cat oamenii se injura si pentru cea mai mica problema ce apare, atata timp cat domneste haosul si toata lumea asteapta ca cineva sa faca ceva, dar nimeni nu face nimic... nu, Bucurestiul nu merita ceva mai bun. Ca sa merita ceva de buna-credinta, prima data trebuie sa isi dovedeasca buna-credinta, ceea ce din cate se vede va mai dura, asa ca ... bafta! :)
  • -2 (6 voturi)    
    Becali (Marţi, 17 iunie 2008, 19:03)

    anonim [anonim]

    Prima data la putere. Foarte bine.
    Sa vedem ce face.

    Ziceti ca e rasist? Ha!
    Bucurestiul e un oras de tzigani. Si cersetori.


    Go, Jiji, go!
  • -6 (8 voturi)    
    speranta (Marţi, 17 iunie 2008, 19:05)

    wow [anonim]

    sper ca jiji sa intra cu png in parlament, pd sa faca o alinata cu png iar jiji sa ajunga ministru de externe
  • +4 (6 voturi)    
    care ar fi solutia? (Marţi, 17 iunie 2008, 19:14)

    petcu [anonim]

    domnule Tapalaga, sintem oarecum de acord, cu o mica exceptie:
    "democrat-liberalii sunt disperati sa-si salveze interesele si oamenii din Primarie si sa blocheze orice proiect favorabil Bucurestiului".
    Ultima parte a citatului e cinica, deci oarecum falsa.

    Dar ce ar trebui sa faca PDSul? Pentru ca la ce NU ar trebui sa faca ne pricepem toti, in frunte cu izolatorul de Iliescu.
    • 0 (0 voturi)    
      erata (Marţi, 17 iunie 2008, 23:10)

      petcu [anonim] i-a raspuns lui petcu

      in penultimul rind, am vrut sa scriu PDLul, desigur.
  • +1 (5 voturi)    
    PDL+PNG=alianta si atat... (Marţi, 17 iunie 2008, 19:29)

    Ovidiu P [utilizator]

    PD-L-ul nu a facut bine ca s-a aliat cu PNG-ul, dar nu cred ca va pierde electorat, de ce? pt. ca nici PNL-ul nu a pierdut cand s-a aliat cu PSD-ul.

    Pe romani ii doare in fund de soarta lot, atat timp cat "ai lor" castiga, si atat timp cat vecinii lui o duc mai prost.
    • 0 (0 voturi)    
      proverb (Marţi, 17 iunie 2008, 20:38)

      un roman [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu P

      Doua sabii nu incap in aceiasi teaca.
  • 0 (10 voturi)    
    Basescu &Becali (Marţi, 17 iunie 2008, 19:29)

    Nicolae [anonim]

    Pai nu au baut amandoi ???
    Sunt de-un fel !!!
  • +2 (4 voturi)    
    Vreau un raspuns! (Marţi, 17 iunie 2008, 19:30)

    andra [anonim]

    Cum nu puteti vedea asemanarea PD-L cu PSD prin voracitatea lor in functiile indeplinite, prin lipsa lor de democratie interna, prin grobianismul majoritatii staff-urikor lor?
    Cum sa accept un presedinte (atat Base cat si Iliescu) care desi au fost alesi de simpatizanti si ai altor partide, fac doar favoruri partidului din care au provenit?
    De ce acest Basescu (pe care l-am votat si eu) gaseste de cuviinta sa nu spuna o vorba de incurajare lui Oprescu, sau Chiliman, sau Piedone, sau Nichita la Iasi, sau Ciuhandu? Nu este oare si presedintele nostru? de ce nu ma reprezinta si pe mine care (va jur!) l-am votat? De ce nu-l intereseaza decat sa critice gasca vorace de la primaria capitalei ca a fost debransata de la miere????????????
    Domnilor care scrieti aici, poate cineva sa-mi raspunda logic in loc sa ma injure?
    • +1 (3 voturi)    
      spune-mi, cu mana pe inima (Marţi, 17 iunie 2008, 19:58)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui andra

      ca Basescu nu a adresat niciodata nici o vorba de incurajare unor oameni politici de la alte partide.

      Ca sa fac treaba mai simpla -- jura-mi cu mana pe inima ca tu nu cunosti ca Basescu sa fi adresat vreodata vorbe de incurajare unor oameni politici marcanti membri ai unor partide politice cu care se afla in vadita adversitate.

      Daca raspunsul la paragraful de mai sus este ca nu cunosti o asemenea fapta, atunci da, iti inteleg indignarea, dar nu pot decat sa iti spun ca esti prost informata. Daca raspunsul este ca tu cunosti asemenea intamplari, atunci nu iti inteleg deloc mesajul.
    • +3 (5 voturi)    
      SRI = PSD; SIE = PNL; TELEVIZIUNILE PUTERNICE (Marţi, 17 iunie 2008, 20:50)

      Andra [anonim] i-a raspuns lui andra

      sunt ale PSD si PNL

      Ce "incurajari" mai mari vrei decat atat sa dea Basescu PUTERII ?

      Solidar nu poate fi cu PUTEREA, pentru ca mandatul unui presedinte este sa fie solidar cu populatia, si cu interesele ei.

      Solidar nu poate fi cu PUTEREA atunci cand face rau; iar cand face bine nu are de ce s-o laude, pentru ca face bine PENTRU CA ASTA TREBUIE SA FACA - pentru banii tai !

      Presedintele mediaza PENTRU CEI FARA DE PUTERE

      CONSTITUTIA ROMANIEI : "În acest scop, Presedintele exercita functia de mediere între puterile statului, precum si între stat si societate. "

      Presedintele este Mediator intre
      Stat=PUTERE
      si
      Societate=cetateni fara putere

      ● Intre PUTERE (=Stat si Institutii)) si societate(=cetateni fara de putere) nu poti sa fii mediator decat sustinand interesele societatii, pentru ca ea este cea lipsita de putere.

      ● cand PUTEREA face lucruri bune, nu trebuia sa o lauzi, pentru ca o platesti din banii tai pt. asta, si pentru ca asta e datoria ei;
      ● cand PUTEREA face lucruri rele o critici sa nu le mai faca, ori o impedici sa mai faca rau - daca poti, ori o dai jos, pentru ca cheltuieste banii tai ca sa faca lucruri proaste

      A sustine interesele societatii nu inseamna ca Presedintele este impotriva clasei politice, ci inseamna ca pune presiune pe clasa poltica SA FACA CEVA BUN CU PUTEREA PE CARE O DETINE - sau sa corecteze ceea ce face rau.
      • +3 (5 voturi)    
        Presedintele NU POATE FI solidar cu PUTEREA (Marţi, 17 iunie 2008, 21:05)

        Andra [anonim] i-a raspuns lui Andra

        (continuare)

        ● Prin Constitutie, Presedintele are chiar OBLIGATIA sa reprezinte cetatenii si sa se solidarizeze cu interesul public, si NU sa se solidarizeze cu greselile unui guvern sau altul, in detrimentul interesului public, ori sa se solidarizeze cu o clasa politica imorala, care sustine guvernul si puterea, asa cum a facut Iliescu -

        ● Traian Basescu a dorit sa reprezinte (Cf. Constitutiei) interesele cetateanului in raport cu PUTEREA si institutiile
        indiferent de culoarea politica a guvernului (PUTERII),

        ● adica indiferent daca la putere a fost un guvern pus de el, (guvernul DA), sau un guvern aflat in opozitie cu el (guvernul PSD-PNL).

        PS: lui "andra" nu e nicio afacere sa semnezi cu numele meu. Nu e asa simplu sa furi identitatea cuiva.
  • +5 (7 voturi)    
    Deontologia nu salveaza Romania! (Marţi, 17 iunie 2008, 19:36)

    felix [anonim]

    Eu cred ca ar trebui sa incetam sa mai cerem “sfintenie” si deontologie numai de la PDL. Ce naiba, nu vedeti ca cei care cistiga sint tocmai otrepele? Ce folos ca s-au tinut tare? Au fost dati afara de la guvernare, TB a fost suspendat, la alegerile locale au fost preferati tot felul de penali si gargaragii etc.
    Care-i rostul? In politica fara aliante nu poti razbi. PDL s-a imbatat cu apa rece ca vor avea peste 50%. Nu au si nu vor avea.Cu cine sa se alieze? Cu psd si pnl? Pai aia deja sint frati de cruce.
    Nu-mi place Gigi, dar sa stiti ca are oameni tineri, de calitate la virful partidului
    • -1 (5 voturi)    
      nu-s de acord (Marţi, 17 iunie 2008, 20:00)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui felix

      Nu cred ca e o strategie buna sa te cobori la nivelul lor pentru a putea sa ii invingi. Consider descalificanta alianta PD-L-ului cu PNG si Gigi Becali. Ii inteleg ratiunea, dar este, din punctul meu de vedere, descalificanta.

      Cred ca ar fi trebuit sa ramana in minoritate/opozitie si sa accepte o colaborare pe proiecte cu PSD si PNL.

      E mai bine sa nu detii puterea decat sa o obtii prin mijloace meschine.
      • +3 (3 voturi)    
        va respect punctul de vedere (Miercuri, 18 iunie 2008, 0:53)

        directia 5 [anonim] i-a raspuns lui georgeb

        dar dupa cum observam in politica romana nu este loc de moralitate , si atunci se naste intrebarea fireasca, de ce? nu cumva noi suntem imaturi politic,? din mai multe motive,asezare geografica,slabiciunea pentru mistocareala ,50 de ani de comunism ,capra vecinului,o mentalitate fatalista etc. cum am urmat exemplu Seniorului Coposu sau cum am sprijinit o pe d.Macovei ,ca sa ma refer la istoria recenta.Cred ca avem vocatia sordidului,altfel nu stiu cum pot explica aparitia in viata publica a unora ca Vadim,Paunescu sau Becali ,dar oare astia sunt cei mai nocivi? nu cumva cei care se afla in spatele lor Tiriac,Patriciu,Iliescu si altii care sunt pitulati sunt adevaratul cancer al RO? Poate scriu asta dupa gustul amar al infrangerii la fotbal ,dar asta simt
  • +6 (8 voturi)    
    Costa cit cere piata (Marţi, 17 iunie 2008, 19:37)

    Sfantul [anonim]

    Eu m-am lamurit. Pentru marea parte a romanilor ii doare in cot de moralitate si deontologie in politica. Nu mai am nici o iluzie. Lor le place galagia, tupeul, umilirea adversarului. Altfel cum se explica ca in tara, unde PDL si chiar alte partide au avut tineri competenti si fara pete, au fost zdrobiti de psd-isti penali si vechi?
    Daca pdl sta si asteapta cuminte sa se observe ca sint cinstiti si competenti, ajunge la putere peste vreo 20 de ani.
    Nu vedeti ca PDL trebuie sa lupte cu 5 partide, cu cine stie citi oligarhi si cu 80% din massmedia? Credeti ca poate invinge cineva o asa forta singur? E imposibil.
  • +5 (9 voturi)    
    D-le Tapalaga, (Marţi, 17 iunie 2008, 19:50)

    mariad [utilizator]

    Un prieten mi-a spus ca e in stare sa voteze si cu Gigi Becali numai sa-l blocheze pe Basescu.Cred ca pe aceeasi logica merg si eu dar sa-l blocheze pe Iliescu.N-as accepta PRM.Oricum ma bucur ca votul meu nu s-a dus pe apa sambetei.
    In alta ordine de idei , informatii bucuresteni n-au avut nici o problema sa-l aleaga pe Iliescu care le-a tabacit spatele cu minerii,le-a blocat Bucuretiul 4 ani si Romania vreo 14, samd.
    Problema moralitatii in fata cetatenilor e nula iar cei care voteaza voteaza oricum.
    De unde il criticati pe Basescu ca nu e dispus aliantelor acum cand le face iar il criticati .Cu cine sa faca alianta:cu PRM,PSD sau PNL? Preferabil ar fi cu PNL dar credeti ca mai e posibil? Cine e vinovat ca s-a ajuns aici , Basescu? El a sponsorizat in 2004 si PNL si PSD? El are afaceri incalcite cu pesedistii ? Uitam ca nu se mai poate cu PNL atata timp cat e controlat de Patriciu?PNL nu vrea alianta cu PDL, nu are voie.Si atunci ? De ce sa stea in opozitie daca bucurestenii le-au dat lor mai multe voturi?
    • 0 (2 voturi)    
      prefarabil (Marţi, 17 iunie 2008, 20:05)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui mariad

      Da, evident ca de preferat ar fi fost alianta D.A., doar ca ea nu mai este posibila.

      Eu personal as fi preferat ca PD-L sa ramana in opozitie in consiliul capitalei si sa accepte colaborari, cu PSD si PNL, pe proiecte punctuale.

      Riscul ar fi fost sa le plece consilierii din partid. Cred ca asta a fost problema si cred ca de aceea PD-L a vrut sa isi mentina avantajul. Daca este adevarat atunci e tot vina lor ca nu si-au ales oameni cu coloana vertebrala pentru consiliu.
  • +2 (6 voturi)    
    democratia (Marţi, 17 iunie 2008, 20:05)

    dan [anonim]

    vad pe toate posturile,membrii 322 lamentandu-se ca o facut si o dres pdl-ul.cum inteleg aceste paparude,politica???322 o luat "plasa"??se credeau infailibili??ptr oprescu s-a terminat euforia,acum incepe greul....dar lui nu-i pasa,el are o misiune(bolsevicii stiu de ce).televiziunile "tovarasilor" vor incerca din rasputeri sa-l prezinte "uman" si "independent"...o parte a bucurestenilor si-l merita.....
  • +1 (5 voturi)    
    vai de c... noastre, ca prosti mai suntem (Marţi, 17 iunie 2008, 20:14)

    berbecali [anonim]

    Cum sunt opiniile postate, asa au fost si voturile: complet aiurea. O asociere cu Becali este expresia falimentului politic total. Fapt pe care maestrul Taplaga nu l-a observat, pentru ca i-a cazut probabil greu la ficati. Alianta cu o formatie cumparata, in care oierul este pe post de Christos la el in partid, arata adevarata natura a politicii romanesti. Nu inteleg ce ar mai fi de comentat. E unul JUDEX, ins otravit si otravitor, care face niste conexiuni de il doare capul. Asta da voce din popor. Amarat, dar tupeist pana la magarie.
  • +1 (5 voturi)    
    ?? (Marţi, 17 iunie 2008, 20:21)

    Victor [anonim]

    "PNG este perceput ca partid neofascist, prin remarcile facute de Gigi Becali impotriva homosexualilor sau impotriva tiganilor"
    Homosexualitatea nu este acceptata de Vatican si lumea musulmana,dar ptr.asta nu se poate spune ca sunt neofascisti.
    Nu numai Becali,ci toti romanii nu-i acceptam pe tigani Putem concluzia ,ca toti suntem neofascisti.Corect?
    Sunt un admirator al editorialurilor scrise de dumneavoastra,de aceea sper ca a fost o comparatie necugetata
  • -1 (5 voturi)    
    becali (Marţi, 17 iunie 2008, 20:42)

    Ion Amandi [anonim]

    Acum, dle Tapalaga, ar fi bine sa ne vorbiti din nou, cu patosul care v-a caracterizat, despre monstruoasele coalitii... despre 322... etc. Patdiul matale preferat a calcat pe bec. Greu sa fii jurnalist de partid. Din pacate, dle Dan, nu ai fost suficient de inteligent si te-a transformat Basescu in tucalarul lui...Nu esti singurul. Sper sa descoperi cit de greu e sa stergi colacul toaletei după seful...
    • +2 (2 voturi)    
      de curiozitate... (Marţi, 17 iunie 2008, 23:36)

      Claudiu T. [utilizator] i-a raspuns lui Ion Amandi

      Tu te informezi si din alte surse decat cubul cu fete zambitoare? (TV)
  • +3 (5 voturi)    
    Dle. Tapalaga, CAT COSTA PACTUL CU ILIESCU ? (Marţi, 17 iunie 2008, 20:55)

    Andra [anonim]

    Ce vreti sa aleaga PDL intre PSD si PNG ?

    Eu nu inteleg nimic, cred ca ati intrat si dvs. in logica demonizarii PDL ORICE ar face, in timp ce PSD-PNL ORICE ar face nu conteaza - dar determina tot restul actiunilor politice

    Ganditi-va ca exista o PUTERE nociva care este complet in afara CRITICII "utile" - adica acea critica ce ppoate produce efecte de vreun fel sau altul - si tocmai de aceea acesta PUTERE PSDPNL a ajuns sa castige si sa se propage peste tot

    Nu pot sa cred ca opoztitia e criticata ORICE ar face, chiar si in conditiile in care nu face decat se se APERE DE PUTERE
  • -1 (5 voturi)    
    mizerabil.. (Marţi, 17 iunie 2008, 21:09)

    Lola [anonim]

    Daca cumva aveam vreo mica speranta ca fata de PSD, PNL macar PDL are o mica pornire de face bine bucurestenilor.. mi-a fost spulberata total. Compromisurile pt lupta politica si acces la ciolan primeaza. RUSINE!
    Atitudinea PNL - asociere cu PSD pe proiecte - este cu mult peste PDL... Basescule, ai pierdut multe puncte azi!!
    • +3 (5 voturi)    
      Care-i "proiectul" asocierii PNL cu PSD ? (Marţi, 17 iunie 2008, 21:26)

      CORUPTIA LA PUTERE PSD-PNL-PRM-PC FACE LEGI [anonim] i-a raspuns lui Lola

      Eu n-am vazut vreun proiect in afara de talpile puse justitiei si refoermelor economice, dupa cum spune cCmisia Europeana

      Sau, cumva, fiind LA PUTERE ca PSD si PNL este "democratic" sa implinesti "voia tatalui" ILIESCU ca sa izolezi un partid al Opozitiei ?

      Si-a asumat vreo vina Iliescu sau PSD entru inpoierea romaniei, jaful national si mineriade ca sa fie macar "MORALA" asocierea PNL cu o organizatie criminala precum PSD ?
    • +3 (3 voturi)    
      Adanc... (Marţi, 17 iunie 2008, 23:39)

      Claudiu T. [anonim] i-a raspuns lui Lola

      "Atitudinea PNL - asociere cu PSD pe proiecte - este cu mult peste PDL" - te referi la proiectele doctorului Oprescu. Ha! Ha! Ha! (Ti-o spun drept: Ai luat teapa!)
  • 0 (4 voturi)    
    ce e normal azi> (Marţi, 17 iunie 2008, 21:17)

    gigi [anonim]

    mie nu mi se pare anormmal faptul ca sau aliat .Aliantele si fuziunile vor tinea pana vom avea doua partuidr In politica nu exista morala exista oportunitati Nu am o parere buna despre cele doua partide eu simpatizez psd ul .stiu ca celor din pdl nu o sa le placa dar cele doua partide au multe lucruri in comun Alianta cu un partid de genul png poate fi nociva daca nu e bine gestionata vom trai si vom vedea
  • -1 (3 voturi)    
    Proiectul PDL pt. Consiliu : (Marţi, 17 iunie 2008, 21:55)

    *** [anonim]

    Propunerea democrat liberalilor :

    "Noi il invitam pe primarul Capitalei ca sa rezolvam impreuna problemele cu care se confrunta Capitala. Noi ne propunem sa fim constructivi in legatura cu rezolvarea problemelor orasului pentru ca noi am avut aceasta experienta si nu vrem sa facem la fel".

    Videanu a anuntat ca vrea sa continue proiectele pe care le-a demarat si a completat ca pasajul de la Basarab va fi gata anul viitor.

    "Pasajul de la Basarab nu este gata din cauza celor 4 procese cu exproprieri care le avem pe rol. In octombrie sau decembrie se termina toate lucrarile mele incepute in aceast an in afara de modernizarile de pe soseaua Mihai bravu si Oltenitei".

    http://www.ziare.com/Videanu_recunoaste_ca_a_gresit_fata_de_bucuresteni__Video_-334299.html
    • 0 (0 voturi)    
      irelevant (Miercuri, 18 iunie 2008, 10:28)

      b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui ***

      Citatul furnizat paleste in fata gravitatii unei aliante cu becali.

      Iar Videanu a recunoscut ca nu a terminat proiectele pentru care s-a angajat. A recunoscut practic ca a deschis prea multe santiere si ne-a sufocat in acest oras.

      Luni de zile de la deschiderea santierelor nu lucra nimeni. Iar bucurestenii au vazut aceasta indolenta. Ma astept cand deschizi un santier sa te grabesti sa-l termini cat mai repede. Nu sa deschizi 80 de lucrari cu muncitori cat pentru 8.
      • +1 (1 vot)    
        PUTEREA POATE CONDUCE ORICAT DE RAU (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:22)

        *** [anonim] i-a raspuns lui b09d4n

        relevant e doar ce arata televiziunile
        de acum inainte adevarul va conta extrem de putin si pentru extrem de putini

        E adevarat videanu a deschis santiere in care nu lucra nimeni cu sapatamanile, am vazut si eu asta. Dar a inceput lucruri care n-au fost facute de 18 ani.

        A terminat pasajul obor cu o jumatate de an mai devreme. A facut reabilitari de drumuri care se fac odata la zeci de ani. A inceput pasajul basarab care va fi gata anul viitor.

        Asa ca, la cat de mult s-au straduit sa-l demonizeze pe Adriean Videanu, e curios ce joc vor juca televiziunile cu oprescu si cu majoritatea din consiliu
        Dupa cum vedeti, vorbim deja de televiziuni CA ARME POLITICE.

        Probabil, profitand de faptul ca mediatic PDL nu exista, ii vor construi lui oprescu o aura de "opresat" de consiliu, ORICE ar face cei din consiliu, sau oprescu insusi si ORICE majoritate ar avea.
        De acum inainte ORICE RAU E POSIBIL.

        Diabolizarea si demonizarea au acest rol esential: acela ca, atunci cand PUTEREA demonizeaza OPOZITIA, PUTEREA POATE CONDUCE ORICAT DE RAU.

        Iar ca sa demonizezi, deci sa schimbi sensul lucrurilor, nu ai nevoie decat ca toate mijloacele de comunicare sa fie toate ale tale.

        De aici inainte, in Romania poate fi - si va fi : ORICAT DE RAU.
        • 0 (0 voturi)    
          irele (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:34)

          b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui ***

          Poate a fost gresit sa spun numai lucrurile rele la adresa domnului Videanu. Nu contest ca acele lucrari trebuiau facute si nu cred ca exista vreun bucurestean normal la cap care sa-l acuze ca le-a inceput.

          Dar una este sa incepi atat de multe santiere si sa transformi orasul intr-un haos si alta este sa deschizi cate un santier pe rand, sa lucrezi precum ai lucrat la pasajul Obor si sa termini lucrarile foarte repede.

          Eu personal am renuntat la mersul cu masina din cauza traficului. A fost raspunsul meu la problemele acestui oras. Eram exasperat insa cand mergeam bara la bara si vedeam ca nu trec decat una, doua masini la semafor, pentru ca se ingusta la o banda o strada de trei benzi. In nici un oras normal nu se face asa. Bataia de joc la adresa locuitorilor se plateste.

          Iar lucrul care mi-a pus capac a fost retrocedarea parcurilor. De asta nu am votat PD-L in primul tur. In al doilea am votat contra lui Oprescu, insa cu inima indoita. Iar dupa alianta cu becali m-am lamurit definitiv.
          • +1 (3 voturi)    
            Punct de comparatie (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:58)

            *** [anonim] i-a raspuns lui b09d4n

            A fost ceva dus la nesimtire traficul - de fapt lipsa de raspuns sau de reactie a primarului

            dar, atentie: Adriean videanu si-a ASUMAT greseala si a renuntat sa mai candideze. Iar pe fondul campaniilor negative care i s-au facut, asta a dus la perceptia gresita ca n-a facut nimic.
            (dupa logica, a renuntat, deci toate povestile spuse despre el erau adevarate. A gresit aici PDL. invinsul ia toata greselile, invingatorul are dreptate ORICUM).

            Despre parcuri chiar gresiti.
            daca vreti sa aflati adevarul puteti citi aici:
            http://www.videanu.ro/primarul

            nu insist ca sa il laud pe videanu ci ca sa vedeti ca exista un puct de pornire care daorita lui a fost atins dupa 15 ani de imobilism.
            ORICARE primar va veni va trebui sa se compare cu el (din nefericire pentru acel primar ...:))).
            • -1 (3 voturi)    
              Videanu (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:29)

              b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui ***

              Chiar ca ar trebui sa nu-l mai laudati pe Domnul Videanu. Motivul este unul foarte simplu. Nu a reusit sa faca treaba la primarie pentru simplul motiv ca nu a reusit sa schimbe directorii incompetenti sau corupti lasati mostenire de pe vremea lui Traian Basescu.

              Eu nu il privesc pe Videanu ca un individ ci ca un reprezentat al unui aparat administrativ cu puternice infiltratii politice. Era in puterea lui sa-i schimbe pe acei directori care nu si-au facut treaba.

              Poate va ganditi si de ce nu a dorit Domnul Negoita sa candideze. Era primarul perfect care ar fi castigat din primul tur. Insa era constient de increngaturile de interese tzesute in jurul primariei si mostenite din generatii in generatii. Primarii trec insa ei tot in functii raman.

              Lumea a votat Oprescu in speranta ca se va schimba garnitura si ca vom primi o gura de oxigen. Haosul din politica de urbanism isi arata efectele la fiecare pas. Mergem la pas prin Bucuresti, in orice sector doriti si va arat abuzuri cu cladiri autorizate aiurea atat de primariile de sector cat si de primaria generala. Va arat bucati de parc retrocedate dubios. Aceste lucruri SE VAD. In momentul in care mi-au tarntit o biserica cu turla in geam a trebuit sa ma mut.

              Cei care acuza bucurestenii sunt probabil cei de aceiasi parte a baricadei intereselor imobiliare. Insa ne-am saturat de samsari de terenuri imbogatiti de afacerile cu autoritatile.

              Iar cand tu, partid care te consideri vertical, te asociezi cu cel mai mare samsar de terenuri nu poti decat sa primesti o eticheta grosolana lipita pe obrazul finutz.
              • +1 (1 vot)    
                nu pot sa-ti dau dreptate (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:03)

                *** [anonim] i-a raspuns lui b09d4n

                dar te inteleg. nu esti singurul care nu stie cum functioneaza o primarie (am vazut atata circ grosolan despre retrocedari, dar si invers, ca de ce se retrocedeaza, incat m-am lamutir pana acum).
                pt. informarea dtale, afla ca retrocedarile, fiind operatiuni de patrimoniu, se aproba NUMAI de Consiliul general ALES de cetateni, si din consiliu de cater 2/3 dintre alesi, care aunt din PDL, PNl, PRM, PC + 2 "indepndenti" ca Oprescu, dar de fapt sunt traseisti de la PSD.

                Doar 8% din suprafata tuturor parcurilor bucurestiului sunt in adminstrarea PMB, restul sunt la primariile de sector, si chiar si in aceste conditii, Videanu a inaugurat 2 parcuri NOI, unul in sect 3 si altul in sect. 6 condus de poteras (PDL).
                deci acolo unde a avut sprijin, a facut mult.

                renunt la acest dialog, dar nu uita link-ul asta;
                fata de el se vor situa TOTI primarii de acum inainte.
                http://www.videanu.ro/primarul
                • +1 (1 vot)    
                  Primarie (Miercuri, 18 iunie 2008, 15:28)

                  b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui ***

                  Recunosc, stiu ca mare parte din primariile de sector poarta responsabilitatea strazilor, bordurilor sau a parcurilor.

                  Repet, nu il acuz direct pe Videanu. El si-a recunoscut partea lui de vina si este de apreciat pentru acest lucru.

                  Adevarul este ca dumneavoastra sunteti mult mai documentat decat mine si nu exagerez cu nimic. Recunosc si acest lucru.

                  Nefiind insa implicat in politica si comentand in pauze imi permit sa am o imagine deformata despre acest sistem. Dar nu-mi inchipui ca este atat de departe de adevar precum insinuati dumneavoastra.
  • -1 (3 voturi)    
    L-ati votat pe oprescu (Miercuri, 18 iunie 2008, 0:06)

    Escu [anonim]

    La ce se asteapta cei care s-au incapatanat sa-l voteze pe oprescu? Nu proiecte, nu planuri, nu consilieri...Iar majoritatea in consiliu a fost mereu element de referinta. Ati votat bine v-a transmis primarul vostru bucurestean. Ce va nemultumeste? Aveti alta varianta dictata de antene? Ati uitat cum infiera iliescu pd-l-ul cu manie proletara, in sec.XX, izolati pd-l, izolati pd-l...! Iar Tari afirma in orice ocazie ca nu face alianta cu pd-l. In politica se fac si compromisuri.
  • +3 (5 voturi)    
    Dle Tapalaga, puteti face diferenta ? (Miercuri, 18 iunie 2008, 0:28)

    CORUPTIA PSDPNL FACE LEGI LA PUTERE [anonim]

    IZOLAREA PDL

    1. una e ca partidele sa se coalizeze in OPOZITIE impotriva partidului de la PUTERE. Asta e ceva democratic si normal, pentru ca se presupune ca puterea foloseste parghii ale statului ca sa “izoleze” si sa miscoreze impactul opozitiei.
    Distrugerea sanselor si decredibilizarea OPOZITIEI inseamna subminarea democratiei insesi :


    2. si alta e cand partidele de la PUTERE se coalizeaza impotriva singurului partid de OPOZITIE. Asta nu e normal, pentru ca democratic este ca un partid aflat la putere sa nu-si foloseasca puterea din exercitiul guvernarii - impotriva opozitiei :

    Berceanu a prezentat rezultatele unei analize facute pe tema sumelor alocate bugetelor locale pe 2008, rezultatul fiind ca PNL a oferit judetelor conduse de pesedisti 2,4 miliarde lei, echivalentul in euro fiind de 700 de milioane, in schimbul votarii proiectului de buget. Aceasta suma va ajunge, potrivit lui Berceanu, in judetele - destinatar, nu prin intermediul Directiei Finantelor Publice, ci prin intermediul consiliilor judetene, care vor face impartirea banilor in functie de interesele din zona. In opinia senatorului democrat, acordarea acestor sume catre judetele conduse de PSD are si "o bataie mai lunga", in sensul ca acesti bani ajung in teritoriu cu sase luni inainte de alegerile locale din 2008, cand PSD "va folosi rezultatele acestor spagi".

    http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/2007-12-19/700-de-milioane-de-euro-pretul-adoptarii-bugetului.html
  • +1 (3 voturi)    
    frumoasa pereke (Miercuri, 18 iunie 2008, 0:44)

    dan [anonim]

    mai are rost sa spunem ca becali nu v-a pati nimik in cazul "valiza"?
  • +2 (2 voturi)    
    eeiiii, (Miercuri, 18 iunie 2008, 0:52)

    comentator [utilizator]

    pai PNG-ul asta un partid format din oameni respectabili...ei vor binele bucurestiului si nu conteaza ca finantatorul lui are o gramada de interese imobiliare...

    nu, ei vor actiona in interesul cetatenilor...

    iar oprescu se va plange permanent ca este blocat, conform unei terorii mai vechi...
  • 0 (2 voturi)    
    d.Tapalaga ,gresesc? (Miercuri, 18 iunie 2008, 0:58)

    directia 5 [anonim]

    daca toate hotararile in consiliu s ar adopta cu 2/3 atunci pd-l devine singur,fara png, un factor de decizie
  • -2 (4 voturi)    
    Nu pact cu diavolul, ci frate cu dracu', pana... (Miercuri, 18 iunie 2008, 7:29)

    hotnewsfil [utilizator]

    Da, Becali pateaza, intr-o oarecare masura, PD-L, incusiv pe presedintele Basescu.
    Acest rau, mai mic, l-au ales"patatii", in alternativa cu acceptarea anihilarii , in Consiliul Municipal, a oricaror propuneri, manifestari politice, a punerii pe linie moarta, a impingerii lor in afara scenei politice, din vointa (la ordinul) aparatului de lucru "din teren", al "322", pe axa "Iliescu-Patriciu -Voiculescu".
    Nu este vorba, in acest caz, de un "pact cu diavolul" ci, in sensul cel mai profund, mai dramatic,de "a te face frate cu dracu' ", nu ca sintagma nostima, ci ca masura vitala, de evitare a caderii de pe punte, in apa adinca a intunericului politicii..
    Iiescu a dat raspicat sarcina de a se bara drumul PD-L si al "lui Basescu" pe care, din ura profunda,
    l-a trimis "in ma-sa".
    O macinare sistematica a PD-L, in Consiliul Municipal, ar slabi grav increderea populatiei (din intreaga tara), in acest partid si in puterea presedintelui Basescu acum, in prejma alegerilor parlamentare.
    Pe scena politica se joaca piesa "Care, pe care".
    Toti cei care nu il urasc visceral pe presedintele Basescu, din cauza sacrilegiului de a fi condamnat public comunismul (echivalent, pentru Iliescu, cu "intinarea celor mai nobile idealuri ale comunismului", de Ceausescu) si din cauza impertinentei de a fi trimis cele 2 milioane de dosare la CNSAS, inteleg si accepta aceasta manevra politica, de cojunctura, a PD-L.
    In alternativa, ce sa faca D-L ?. Sa taca, rusinat feciorelnic, cu cap'sorul in jos, si sa se lase violat de banda de handralai, de hulpavi scosi din nou la drumul mare, de cei ce fac cartile pe axa Iliescu-Patriciu-Voiculescu ? PD-L si presedintele Basescu sa se limiteze la miscari rafinate, delicate, specitice unui simpozion literar, unei ligi pentru apararea drepturilor copiilor, sa-i mangaie pe cap, cu tandrete,pe cei ce vor sa-i desfiinteze dur si definitiv?
    • 0 (0 voturi)    
      Imi pare rau (Miercuri, 18 iunie 2008, 10:00)

      hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Imi pare rau. N-am reusit sa ma fac inteles apreciatorului. Este numai vina mea.
  • 0 (0 voturi)    
    alternativa? (Miercuri, 18 iunie 2008, 8:29)

    uruc nicolae [anonim]

    si alternativa care este?
  • +1 (1 vot)    
    ? (Miercuri, 18 iunie 2008, 9:38)

    tze [anonim]

    daca tot a ajuns png-ul in consiliu,se va ieftini telemeaua in pietele bucurestene?ce zic znalistii financiari?
  • +1 (3 voturi)    
    astia isi dau arama pe fata (Miercuri, 18 iunie 2008, 9:41)

    eeeuuuu [anonim]

    nu e de mirare ca se aliaza cu partidul noua (de)generatie! cine-s ei? fsn-aripa petrica roman! parca tot roman era prim-ministru si in 13-15 iunie '90, cand tatuca ilici le multumea minerilor ca l-a scapat d studentii... legionari. bobocilor, atui trait putin si ati uitat multe!
  • +1 (3 voturi)    
    pdl (Miercuri, 18 iunie 2008, 9:48)

    bobo [anonim]

    PDL a facut o greseala fatala.
    Va ajunge ca PNT-CD, in lada de gunoi, impreuna cu Base
    • +1 (1 vot)    
      mai lasati voi, tocmai voi, sfaturile de bine.... (Miercuri, 18 iunie 2008, 10:15)

      judex [anonim] i-a raspuns lui bobo

      va deranjeaza ca porunca de izolare a PDL-ului,data de tatucul vostru, Iliescu, incepe sa aibe sincope?
  • +2 (2 voturi)    
    www.guvernarea.ro (Miercuri, 18 iunie 2008, 9:50)

    alex.dumitrascu [anonim]

    E o alianta naturala bazata pe interese imobiliare.
    Restulsunt speculatii, clanurile astea au fost aliate tot timpul, dar acum se vede asta e tot.
  • 0 (0 voturi)    
    becali (Miercuri, 18 iunie 2008, 10:20)

    b09d4n [utilizator]

    becali este continuatorul lui VC Tudor in politica romaneasca. Un schimb de stafeta. Despre becali nu merita scris absolut nimic. Cine are ochi si urechi se convinge singur.

    Cat priveste Consiliul General din Primaria Capitalei... bucurestenii vor vedea cum au votat consilierii noii aliante create. Si peste patru ani ii vor da lui Opresc alt consiliu. Cel pe care il va cere acesta.

    Din pacate Basescu a distrus imaginea politicii romanesti. A creat curentul lehametii si zoaielor aruncate asupra parlamentului. Nu a calculat insa efectele colaterale. Astazi este perceput din ce in ce mai des ca fiind parte din sistem, acel sistem pe care l-a numit ticalosit. O vorba din batrani spunea ca cine sapa groapa altuia...
    • 0 (2 voturi)    
      - (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:05)

      - [anonim] i-a raspuns lui b09d4n

      Cred ca gresesti prietene.

      Vrei sa schimbi sistemul, ai sprijin popular dar nu ai presa. presa e in mana unor oameni care vor sa conserve sistemul. punct. aici s-a terminat jocul.

      Basescu a vrut sa schimbe rapid si radical sistemul, fara sa fi inteles foarte bine ce se poate face cu tehnologia manipularii secolului 21 - deci cu mijloace pe care nu le-am inventat noi ci unii cu mult mai profesionisti decat noi in distrugere, americanii si Finkelstein.

      Cred ca esti de acord cu mine ca Voiculescu-patriciu-vantu nu pierd zilnic ca nebunii atatia bani doar ca sa se disteze cu RTV-Antena.

      Am avut parte de un proces de demonizare, de diabolizare a opozitie (PDL) si a lui basescu, cum nu s-a vazut in romania. Asta va lasa urme adanci pentru viitor.
      Odata, ca este pt. prima oara cand se face diabolizarea opozitiei (PDL) si a unui presedinte, tocmai de catre cei care inainte il diabolizau pe Iliescu.Fara sa aiba dreptate, aveau in schimb legitimitate.
      fara sa aiba dreptate, au fost cei care au acoperit orice alta opinie, eliminand din agenda mediei orice lider important de opinie care nu era de acord cu ei.
      Au acaparat mediile si au creat astfel impresia falsa ca ei sunt opinie majoritara.

      Rezultatul: de acum iniante rar se vor mai gasi lideri in romania care sa treaca printr-un asemenea calvar PERSONAL ca sa faca ceva pentru romani.
      Orice astfel de lider va fi IZOLAT, distrus mediatic, improscat cu mizerie, terminat.
      Aminteste-ti de linsajul mediatic executat de aceiasi stapani ai presei asupra Monicai Macovei, Mona Musca, Gabriel Liiceanu, si cati altii.

      Acesti oameni au rezistat, dar de acum inainte se vor simti pur si simplu lipsiti de putere, ne-aparati de nimeni.

      De acum inainte televizoarele iti vor arata oamenii "de bine" si oamenii de rau.
      Ele vor stabili procente de vot, ele vor imparti informatiile esentiale, ele vor IMPUNE TACEREA peste oamenii distrusi tot de ele.
      Vor aparea subiectele tabu, ca pe vremea lui ceausescu.
      • +1 (3 voturi)    
        Irelevant (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:42)

        b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui -

        Vorbesti cu un om care de 12 ani a renuntat la televizor. Prefer sa merg la sala sau sa pictez decat sa ma uit la laturile aruncate acolo in direct.

        Cat priveste aprecierile dumneavoastra la adresa televiziunii si presei nu pot decat sa spun ca sunt in asentimentul dumneavoastra.

        Eu m-am reverit la un personaj regretabil numit Basescu. Nu, nu este un domn. Este un strungar, sau un macaragiu, sau un muncitor al carui loc este pe o schela a unei constructii, preocupat sa fluiere dupa femeile care trec pe trotuarul de vis-a-vis. Limbajul si prestanta acestui personaj este execrabil. Institutia prezidentiala a fost transformata intr-o conducere de partid. Nu pot sa nu vad partialitatea acestui presedinte. Acest personaj care nu este cu nimic mai presus din acest punct de vedere fata de inculpatul Iliescu.
        • 0 (0 voturi)    
          no comment (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:49)

          *** [anonim] i-a raspuns lui b09d4n

          Am discutat cu cine nu trebuia.

          Il preferati pe inculpatul iliescu care a conservat mizeria timp de 18 ani

          Eu il prefer pe Traian basescu cel care a riscat totul pentru a arata romanilor mizeria stransa de Iliescu timp de 18 ani.
          • 0 (0 voturi)    
            PSD (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:59)

            b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui ***

            Nu am votat si nu voi vota cat traiesc cu PSD. Locul lui Iliescu este intr-o celula la o puscarie. De unde trageti concluzia ca il prefer pe Ilescu ?!

            Am spus doar ca din punctul de vedere al impartialitatii politice, Basescu nu este mai presus de Iliescu. Ambii s-au comportat la fel. Adica neconstitutional.

            Astept ziua in care sa pot vota un om normal, care a urcat pe scara ierarhica a valorilor nu prin mistocareala si prin relatiile cu ramasitele fostului sistem. In 2004 am avut impresia ca acest om este Basescu. M-am inselat, recunosc ca l-am votat, insa acum voi fi mai atent la campania electorala.
            • 0 (0 voturi)    
              nu vei mai avea ocazia (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:48)

              *** [anonim] i-a raspuns lui b09d4n

              un astfel de om nu poate sa vina din sistem - adica din PSD-PNTCD-PNL-PRM-PC

              un astfel de om poate veni numai din opozitie - singura care confrunta "SISTEMUL " - dar opozitia e pe cale sa fie "izolata" si distrusa de PUTERE.
              niciun om din afara sistemului nu a invins sistemul
              niciun om din interiosrul sistemului nu a tradat sistemul - punand promisiunile electorale mai presus de sistem

              asa ca-ti doresc rabdare si tutun, noroc, si cat mai multe "sistemuri" :)))
              • 0 (0 voturi)    
                fumat (Miercuri, 18 iunie 2008, 15:24)

                b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui ***

                multumesc pentru urare insa m-am lasat de fumat mai demult.

                speranta moare ultima. "succesurile" nu vor intarzia sa apara.
                • 0 (0 voturi)    
                  si eu. (Miercuri, 18 iunie 2008, 16:26)

                  *** [anonim] i-a raspuns lui b09d4n

                  exact de 18 ani.
                  numai bine,
        • 0 (0 voturi)    
          sunteti 'cubist' (Miercuri, 18 iunie 2008, 18:01)

          directia 5 [anonim] i-a raspuns lui b09d4n

          pictati o dreapta si ajungeti drept la cancerul politicii romanesti,Basescu', sigur ca Base face greseli impardonabile si foloseste uneori un limbaj de 'gura portului' dar oare puteti cotrazice existenta tonomatelor,privatizarile cu 'dedicatie',licitatile masluite,totalul dispret manifestat de guv. si parlament fata de justitie si de absortia de fonduri europene. A chemat Maria B politia pentru un buletin acasa? cititi va rog raspunsul d.Tariceanu adresa Curtii de Apel in procesul din 2005 cu d Enciu, si o sa constatati ca papionul de la gat nu are nici o legatura cu o gandire europeana.Spuneti ca face parte din sistem,dar noi nu facem parte din sistem? faptul ca vinde votul pentru o bere si un mic,sau pentru o 100 de euro sau un telefon mobil nu ne face complicii sistemului,si sa nu uitam Basescu a fost capabil sa condamne comunismul [oare unde este societatea civila ? unde este presa ,cainele bla,bla,bla] si a mai trimis si 2 mil de dosare CNSAS ce a facut parlamentul si guv. unde mai lucreaza si 2' operatori' la dosare este o rusine.Va multumesc daca a ti avut rabdarea sa cititi aceasta postare lunga.
  • -1 (1 vot)    
    Perdant? (Miercuri, 18 iunie 2008, 10:30)

    adrian [anonim]

    Cred ca e o alianta tragica.

    Dar nu pentru ca ar fi perdanta pentru PDL. Sustinerea pentru PDL nu a fost niciodata doctrinara (doctrina "populara" nu e tocmai coerenta...). A fost, ca sa spunem asa, charismatica. Este in considerarea exclusiva a personalitatii dlui Basescu.

    Ca toate adevarurile intrupate, argumentele doctrinare (sau logice) nu vin decat sa (auto)justifice, nu sa motiveze.

    Rezultatul cred ca va fi ca marea majoritate a sustinatorilor dlui Basescu vor gasi o justificare pentru alianta cu un maniac ca Becali.

    Asta e tragic.
  • 0 (2 voturi)    
    Ati facut-o de oaie! (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:33)

    Catalin [anonim]

    Sunteti varza daca gasiti tot felul de justificari pentru alianta B-B!
    PDL si basescu s-au compromis definitiv!
    Insasi comentariile jurnalistilor care pana in momentul de fata sustineau pe basescu arata profunda dezamagire!
    Doar disperarea dupa bani i-a facut pe pedelisti sa actioneze irational! Pe ei nu-i intereseaza rezultatul politic - deci nici soarta poporului - ii intereseaza doar cosul cu bani al Bucurestilor, si isi sacrifica pana si viitorul politic pentru inca 4 ani de cash-caval!
    Nici nu trebuie sa enumar sutele de iesiri ale lui Becali! Le stiu toti! Nu trebuie sa enumar nici toate problemele penale ale lui Becali (oricum nu am spatiu pe forum pentru nici jumatate)
    Atat va spun: PARTIDUL VALIZA va tras-o! Goana dupa bani a dizolvat orice incredere a populatiei in pedele! Si acum tot ce mai se considera "intelectual" a abandonat definitiv partidul prezidential!
    Si tot acum va spun ca in iulie Becali isi va recupera VALIZA CU BANI de la DNA si va primi si NUP!
    Sa traiti bine!
    Va las acum sa dati cu votu' negativ! Ca oricum astea sunt singurele voturi care v-au mai ramas!
    Astazi iar...la telejurnal....astazi iar...la telejurnal...am vazut cash-caval!....
    • +1 (3 voturi)    
      Alianta in opozitie fata de putere (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:59)

      CORUPTIA PSDPNL FACE LEGEA LA PUTERE [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      are scopul de a limita puterea
      Fata de putere - orice alianta este legitima
      DAR CU ATAT MAI MULT ACUM cand puterea este atat de nociva:

      PSD-PNTCD-PNL-PRM-PC

      Pentru ca PUTEREA (PSD-PNTCD-PNL-etc) vrea astazi nici mai mult nici mai putin decat IZOLAREA OPOZITIEI.

      Cine face asta face dictatura.
      • -1 (3 voturi)    
        De trei ori ura! (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:51)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui CORUPTIA PSDPNL FACE LEGEA LA PUTERE

        Traiasca alianta VALIZEI CU BANI! Uraaa!
        "orice alianta este legitima" - Multumim pentru legitimarea inculturii, badaraniei, marlaniei si a mitei!
        Propunem noul imn national sa fie "Ciobanas cu 300 de oi"....dar pe melodie de "Hopai Diri - diri"
        • 0 (0 voturi)    
          Alianta Averi + Dosare = Alianta A.D.y (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:46)

          CORUPTIA PSDPNL FACE LEGEA LA PUTERE [anonim] i-a raspuns lui Catalin

          PSD-PNTCD-PNL-PC-UDMR = Alianta pentru protectia Averilor si a Dosarelor mariei sale Porcului de York, Nastase ADRIAN I-ul.

          A.D.Y.
          • -1 (1 vot)    
            Alianta Oaia (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:15)

            Catalin [anonim] i-a raspuns lui CORUPTIA PSDPNL FACE LEGEA LA PUTERE

            Las pe adi ca aveti voi alianta VALIZA CU BANI si faceti guvernarea!
            Elena Udrea - prim - ministru
            Becali va fi vice prim-ministru si ministru de externe
            Suporterul Tweety ministru de interne
            ...problema e pe cine puneti la cultura?....eu zic ca va fi numita o oaie!
            • 0 (0 voturi)    
              ADy, esti LA PUTERE ...! (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:41)

              CORUPTIA PSDPNL FACE LEGEA LA PUTERE [anonim] i-a raspuns lui Catalin

              ADy, esti LA PUTERE ...!
              TU FACI LEGI, TU LE DES-LEGI

              tu cheltui banii nostri
              si tot tu nu dai socoteala nimanui

              pentru ca tu altceva de facut la PUTERE
              nu ai decat sa “izolezi” Opozitia
  • +1 (3 voturi)    
    si-au dat arama pe fata! (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:52)

    IOANITESCU [anonim]

    PDL si-a dat arama pe fata!
    raman doar talibanii neoconservatori sa-i sustina! Este clar ,cel mai mult ii intereseaza bishnitza imobiliara!
  • +1 (3 voturi)    
    Cred ca scaparea e inca o revolutie (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:56)

    Marsh [anonim]

    Basescu a comis-o rau cu aceasta alinta.Este de neimaginat. Practic, da mana libera mafiei imobiliare, si totodata isi protejeaza directorii din PMB (Udriste)+ contractele (gunoi, asfaltari, borduri).
    Basescu nu e cu nimic mai prejos decat nastase, hrebenciuc si serban mihailescu.
  • +1 (3 voturi)    
    O noua alianta D.A. (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:58)

    Catalin [anonim]

    Si asa apare noua alianta D.A.
    P.N.G. - C.D.= Partidul Nao Geanta Cu Dolari
    Alianta D.A. - Dao Acilea!
    • -1 (3 voturi)    
      cineva trebuie sa se opuna.... (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:25)

      judex [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      neocomunistilor din alianta PSD/Iliescu-PNL/Tariceanu/Patriciu-PC-PRM-PNTCD-UDMR pe care ii sustii, nu crezi?
      • -2 (4 voturi)    
        A ajuns? (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:49)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui judex

        A ajuns si la tine vreo plasa cu lei? Ca de valize cu dolari esti prea mic....sau tu te-ai multumit doar cu o minge de fotbal si o galeata de plastic cu insemne electorale?
        • +1 (1 vot)    
          daca ma iei in stil golanesc,... (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:07)

          judex [anonim] i-a raspuns lui Catalin

          am sa te intreb si eu daca ti-au placut micii lui Vanghelie?
          • -1 (1 vot)    
            empatie (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:32)

            Catalin [anonim] i-a raspuns lui judex

            scuze, dar golaneala provine din empatie! la urma urmei cei doi B, care acum au facut alianta sunt campionii golaniei!
            Unul e zeul golanelilor (numit cu alint zeus) altul e ciobanul golanelilor!
            Si stii tu, apropos de mici:
            "Mai bine mic...decat becalist
            Mai bine vanghelist .....decat valizist!"
    • -1 (3 voturi)    
      Fa si descrierea ideologica (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:49)

      Polul de Stanga Dreapta [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      a aliantei de la PUTERE :

      PSD-PNTCD-PNL-PC-UDMR
      • 0 (2 voturi)    
        Ai dreptate (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:06)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui Polul de Stanga Dreapta

        PSD-PNTCD-PNL-PC-UDMR = 1 pol
        PDLPNGCD = O VALIZA DE BANI!
        Polul impotriva legitimarii alergatului cu valiza de bani dupa autocarul interesului!
        • 0 (0 voturi)    
          PSD-PNTCD-PNL-PC-UDMR = Alianta Averi + Dosare (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:42)

          Alianta Averi + Dosare pentru Ady de la Cornu [anonim] i-a raspuns lui Catalin

          PSD-PNTCD-PNL-PC-UDMR = Alianta Averi + Dosare = Alianda A.D., adica alianta pentru protectia lui ADy Nastase

          Cand ADy o sa faca-n parlament legi si pentru valize, nu doar pentru oo-le lui, atunci valiza o sa plece de la PDL si o sa se-ntoarca la PSD.

          Just wait.

          alianta Averi + Dosare e invincibila
          • -1 (1 vot)    
            Guvern de dreapta (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:12)

            Catalin [anonim] i-a raspuns lui Alianta Averi + Dosare pentru Ady de la Cornu

            Pai nu a zis zeus ca va numi el guvernul?
            Elena Udrea - prim - ministru
            Jiji Becali - vice prim-ministru si ministru de externe
            Suporterul stelist Tweety - ministru de interne
            Asa ca aveti sanse sa faceti dreptate! Pe principiul "un hectar mie, unul tie" si la "aia", "ciocu' mic ca va da tweety-un lant in cap"
            • 0 (0 voturi)    
              Alianta Averi + Dosare pentru Ady de la Cornu (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:31)

              CORUPTIA PSDPNL FACE LEGEA LA PUTERE [anonim] i-a raspuns lui Catalin

              LA PUTERE e Alianta Averi + Dosare pentru Ady de la Cornu

              pe voi nu va poate invinge nimeni

              Voi aveti de aparat bani, PUTERE Dosare si televiziunile
              • 0 (0 voturi)    
                Chestii (Miercuri, 18 iunie 2008, 15:25)

                Cataslin [anonim] i-a raspuns lui CORUPTIA PSDPNL FACE LEGEA LA PUTERE

                Chestia cu averi nu tine...Becali e pe locul 2 in top 300...si videanu Marmureanu e si el pe acolo! Mai nou si-a dat si PUZ pe terenul TitanMar din Bucuresti.
                Chestia cu dosare nu tine...Becali e campion la dosare...desi cica DNA va da NUP si VALIZA inapoi....
                Dar pe voi va vom invinge! Fiindca toata tara a vazut fuga cu valiza de bani dupa autocarul cu interese si toata tara a vazut marlania de care sunteti capabili!
                Tot ce putem momentan face e sa va multumim ca v-ati dat arama pe fata, la timpul cel mai oportun! Asa vom stii cum sa votam! Impotriva voastra!
                • 0 (0 voturi)    
                  "Cataslin" : Chestii (Miercuri, 18 iunie 2008, 16:24)

                  CORUPTIA PSDPNL FACE LEGEA LA PUTERE [anonim] i-a raspuns lui Cataslin

                  Filozofiile, elodiile si barfele tin numai la televizor, adica pana in JUSTITIE.

                  daca becali va face alianta pe bune cu PDL atunci justitia - care e controlata de PUTERE - se va lega de el

                  Altfel, nu

                  Chiliman a fost ocolit pana in alegeri de curtea de conturi PSD-ista - in timp ce videanu nu a fost ocolit,
                  Si nici asa n-au gasit bordurile alea cautate de PSD
                  cei care prezinta sindromul dependent compulsiv sunt capabili sa gaseasca justificari si in viitor

                  gata, m-am plictisit
  • -1 (1 vot)    
    cat costa pactul cu Diavolul? (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:17)

    egroeg [anonim]

    cu ceva sare si piper pe limba as spune ca a costat deja un pahar de GOLDEN SPRITZ,dar costul real va fi:
    -o incrancenare a disputei intre reprezentantii partidelor in C.G,
    -fel si chip de aranjamente care vor perturba o acrivitate normala spre beneficiul Bucurestiului si bucurestenilor,
    -suportarea de catre bucuresteni a consecintelor,
    dar pana in noiembrie nu mai este asa mult si poate
    va fi o guvernare care sa mai indrepte cate ceva.
  • +1 (1 vot)    
    De ce va ofticati? (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:16)

    Un roman anonim [anonim]

    pdsr (minuscule intentionate) nu s-a aliat cu pc, partidul lui Felix motanul paracios, solutia imorala care i-a mai tradat odata pentru ciolan? PNG cel putin pana acum nu a tradat pe nimeni. Dar Antenele sunt mai importante ca principiile. Asa ca mai taceti din gura despre moraliate, voi cei cu Nastase si Vanghelie cei morali.
  • -1 (1 vot)    
    Valiza cu guverne (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:24)

    Catalin [anonim]

    Bai ce mai alearga becalii pe forumul asta cu valizele de bani...nu mai ai loc de ei!
    E clar, se pune de guvern de mare alianta Valizeasca!
    Prin - ministru - Elena Udrea
    Vice prim-ministru si ministru de externe - Jiji Becali
    Ministru' de Interne - Suporterul stelist Tweety;
    Ministru' culturii - oaia numita Barsana, din ultima turma a lui Becali;
    Ministru' educatie - portarul de la palatul becalian
    Ministru' apararii - Mihai Mishu' Viteazu

    Noul Imn national: Ciobanas cu 300 de hectare ...pe melodie de "hopai diri - diri".
    Refrenul: "Hopai diri diri - hopai diri diri - hopai diri diri da....A venit cu VALIZA!"
  • 0 (0 voturi)    
    Blat???? (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:55)

    bekali [anonim]

    <acelasi personaj acuzat de procurorii anticoruptie ca si-a trimis oamenii la Cluj cu un milion de euro sa negocieze un presupus blat cu CFR-Cluj> Domnu' Tapalaga, aceasta afirmatie este total aiurea, dovedeste ca nu prea esti informat. Mai citeste, mai intreaba, ca nu e rusine!
  • 0 (0 voturi)    
    ALIANTA TRADATORILOR (Miercuri, 18 iunie 2008, 15:03)

    Razboiul PUTERII cu Opozitia [anonim]

    alianta tradatorilor psd-pntcd-pnl-pc-udmr

    pc a tradat pdsr
    pntcd a tradat pe coposu
    pnl a tradat alianta da
    udmr a tradat pe toti

    psd i-a cumparat pe toti
  • 0 (0 voturi)    
    sunt cam disperati (Miercuri, 18 iunie 2008, 15:11)

    dix [anonim]

    da pe basescu mancand seminte cu becali, l-ati vazut.? De senzatie..
  • 0 (0 voturi)    
    Asemanari intamplatoare (Miercuri, 18 iunie 2008, 15:33)

    Matrozul AERIAN [anonim]

    tusea-junghiul, aghiutza-satana, turcul-si pistolul, mitocanul-badaranul, etc.bishnitzarul-oierul sunt personaje imaginare-nu e vorba de ei. De halal sa va fie-pupinandu-l in continare pe bishnitzar.
  • 0 (0 voturi)    
    Dragalasul Vanghelie (Vineri, 20 iunie 2008, 18:40)

    Dianora [utilizator]

    L-am vazut la Antena 3 pe dragalasul de Vanghelie cand amenintand cand implorandu-l pe Murgeanu sa fie numit si un viceprimar de la PSD. Cel putin omul asta e pragmatic. Cat despre moralitate in politica si partide fara dosare penale eu nu prea am auzit in Romania. Sigur ca era de dorit o alianta PDL cu PNL, dar liberalii nu s-au trezit inca.