UPDATE Sedinta tensionata in USR. Conducerea partidului a votat sa se pozitioneze impotriva redefinirii familiei in Constitutie. Nicusor Dan ar fi plecat din sedinta spunand ca isi da demisia/ Nicusor Dan, pe Facebook: "Biroul National al USR a luat o decizie. E singura stire pentru azi"

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 31 mai 2017, 22:21 Actualitate | Politic

Nicusor Dan
Foto: Facebook / USR
Birou National al USR a votat miercuri seara, intr-o sedinta tensionata, ca se va pozitiona impotriva demersului de modificare a Constitutiei in sensul redefinirii familiei ca uniune intre un barbat si o femeie. Dupa acest vot, Nicusor Dan ar fi plecat spunand ca isi da demisia, el amenintand cu demisia inca de luni, de la prima sedinta pe aceasta tema, spunand ca nu doreste ca partidul sa ia o pozitie in acest sens, ceea ce a dus la un conflict intern cu Cristian Ghinea. Potrivit informatiilor HotNews.ro, Nicusor Dan a plecat de la sedinta dupa votul dat, spunand ca nu se mai regaseste in partid.  Ulterior, Dan a scris pe Facebook ca "Biroul National a luat o decizie" si aceasta este singura stire a acestei seri, urandu-le succes in alegerile din 11 iunie candidatilor USR. Un vicepresedinte al USR a declarat pentru News.ro ca Nicusor Dan ar urma sa faca un anunt joi.
  • Informatia nu a putut fi confirmata , Nicusor Dan nu a raspuns apelurilor repetate ale HotNews.ro pentru a clarifica situatia.
UPDATE 22.49 Nicusor Dan, pe Facebook: "Biroul National al USR a luat o decizie. E singura stire pentru azi. Pana pe 11 iunie mult succes candidatilor USR din Targu Jiu, Busteni, Lupeni, Craiova, Roman, Almas si Covasant din judetul Arad"

UPDATE 22.45 Vicepresedintele USR Elek Levente, presedinte al USR Cluj, a declarat, miercuri seara, pentru News.ro, ca Nicusor Dan va face joi anuntul cu privire la decizia sa legata de o eventuala demisie.

"S-a votat pozitionarea partidului vizavi de revizuirea Constitutiei. Nicusor Dan a anuntat duminica, la sedinta Biroului National precedent, ca daca partidul se pozitioneaza, el ia in considerare sa isi dea demisia. In seara asta nu s-a discutat despre demisie. Urmeaza sa ia el o decizie asa cum crede de cuviinta si sa o anunte maine (joi - n. red.). El a zis va lua o decizie si o va anunta maine" a declarat Elek Levente pentru News.ro.

"S-a votat pentru pozitionarea USR impotriva revizuiriii Constitutiei in privinta familiei. In momentul acela, Nicusor Dan s-a ridicat si a spus ca demisioneaza", a declarat un membru al Biroului National al USR, care a precizat ca un anunt oficial este asteptat joi, citeaza News.ro.

Aceeasi sursa citata de News.ro a mai relatat ca toti membrii Biroului National al USR au fost foarte surprinsi si ca unii dintre ei l-au rugat insistent sa nu plece. In ceea ce priveste votul, 11 din cele 21 de voturi exprimate fiind pentru o pozitie ferma impotriva redefinirii familiei, conform aceleiasi surse, nu a fost un vot predictibil, inregistrandu-se si 8 voturi impotriva si doua abtineri.

Amintim ca luni a avut loc o sedinta maraton, foarte tensionata, in conducerea USR pe aceasta tema. Luni seara, deputatul USR Cristian Ghinea l-a acuzat pe Nicusor Dan ca s-a opus pozitionarii formatiunii politice impotriva schimbarii Constitutiei si ca a amenintat ca isi va da demisia daca acest lucru se va intampla.

Ulterior, Dan i-a raspuns acestuia, pe Facebook, scriind ca "Opinia mea ferma este ca ar fi o mare eroare. Am cadea cu totii in capcana de a vorbi despre ce ne divizeaza si nu despre ce ne uneste".


Citeste mai multe despre   






















9844 vizualizari

  • -20 (58 voturi)    
    Bravo (Miercuri, 31 mai 2017, 22:24)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Tocmai ce ati adus partidul sub pragul electoral. In urmatoarea campanie vor fi rasi de pe harta.
    • -6 (62 voturi)    
      Ghinea (Miercuri, 31 mai 2017, 22:48)

      of of [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Mulțumiți-i lui Ghinea, dacă n-a reușit să-l dea jos la congres, a reușit acum. A fost vot 11 la 10 în Biroul Național, deci ND avea dreptate că USR n-ar trebui să se poziționeze. Păcat, nu USR câștigă, ci PSD-PNL. USR va fi în derivă o perioadă, până aleg un nou lider și o nouă direcție.
      Păcat și de viziunea ND, mie îmi plăcea ideea de partid-reprezentant ai societății civile, dar Ghinea et co. și-au dorit altceva.
      Știe cineva cum se poziționează cei din Platforma România 100 pe tema referendumului? Site-ul lor e cam subțirel. Nu de alta, dar să nu trecem și cu Cioloș prin aceeași situație.
      • +16 (40 voturi)    
        care e aripa aia conservatoare? (Miercuri, 31 mai 2017, 23:17)

        Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui of of

        despre care vorbeste Nicusor Dan? In Parlament nu-mi amintesc sa fi fost macar un singur vot pentru revizuirea Constitutiei din partea USR (tinand cont ca o abtinere era echivalenta tot cu un vot impotriva).

        In aceste conditii e logica pozitionarea oficiala a USR ca fiind progresist, pro LGBT, si oricum asa e perceput de catre toata lumea.

        Nicusor Dan s-a prins probabil ca marea majoritate a societatii e pentru redefinirea familiei, si a doar incercat sa speculeze politic. Parerea mea.

        Acum, multumita "progresistilor", avem cale libera catre partidul unic, PSD.
        • -12 (26 voturi)    
          6 deputati USR pro-revizuire (Joi, 1 iunie 2017, 0:31)

          of of [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

          Au fost voturi pro-revizuire. 15 deputati USR, adica jumatate din totalul de deputati ai USR, au votat impotriva revizuirii. 6 au votat pro-revizuire. Restul s-au abtinut (Ghinea), nu au votat (ND), nu au fost prezenti (Iulian Bulai) etc.
          http://www.hotnews.ro/stiri-politic-21755187-deputatii-adoptat-initiativa-cetateneasca-redefinire-familiei-lege-constitutionala.htm
          • 0 (14 voturi)    
            Sper ca ND, Ghinea si Ciolos sa fie impreuna (Joi, 1 iunie 2017, 8:22)

            zzztop [utilizator] i-a raspuns lui of of

            Chiar nu inteleg cum o tema ca asta aruncata la misto de PSD cat timp se ocupa de chestii importante ca distrugerea padurilor ramase, introducerea unui nou impozit global etc etc. a devenit asa importanta.

            Cu decizie la nivel de USR, sau la nivel de parlamentar sincer mi-e totuna. Ce vreau ca atunci cand PSD o sa bage tara in criza, sa avem si noi o opozitie de macar 10% adica o luminita la capatul tunelului. Va rog, nu o stingeti!!
        • +10 (14 voturi)    
          Votul din Parlament (Joi, 1 iunie 2017, 12:43)

          oana.blue [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

          a fost 15 deputati USR impotriva modificarii si 6 pentru modificare, deci majoritatea in USR este progresista. Pozitionarea USR trebuie sa aiba in vedere majoritatea vointei partidului, nu vointa liderului.

          Eo greseala imensa sa nu adopti nici o pozitie, electoratului nu-i plac ezitantii.
          • 0 (0 voturi)    
            in democratii mature (Vineri, 2 iunie 2017, 14:06)

            Sasul70 [utilizator] i-a raspuns lui oana.blue

            cu experienta parlamentara indelungata temele sensibile, in general cele de natura etica nu sunt supuse unui vot de pozitionare a partidului. Un exemplu in Germania a fost votul cand a fost schimbata legea eutanasierii. Acolo nici un partid nu a optat sa aiba pozitia proprie, ci a lasat pe fiecare parlamentar sa voteze dupa cum il indemna constiinta. Dupa cate inteleg eu Nicusor Dan asta intentiona si pentru USR (indiferent daca el era pro sau contra revizuirii constitutiei pe tema casatoriei). Adica sa nu faca o pozitie a partidului o decizie care trebuie sa fie foarte privata. Plus aici nu stiu de ce un partid simtea nevoia de pozitionare cand era vorba despre un referendum, adica era intentionata chestionarea boborului si nu a legiuitorul....
      • -5 (15 voturi)    
        Ia minusuri (Miercuri, 31 mai 2017, 23:19)

        cato [utilizator] i-a raspuns lui of of

        Iei minusuri de la ne-membri USR care habar nu au cat de greu se construieste un partid si se mentine,
      • +19 (39 voturi)    
        Si Nicusor se poarta ca un pusti imatur (Joi, 1 iunie 2017, 6:05)

        MasP [anonim] i-a raspuns lui of of

        Daca s-a votat, s-a votat, ca doar e democratie. El poate sa spuna ca nu e de acord dar exista o majoritate. Nu poti sa-ti iei jucariile si sa pleci. In plus, nimeni nu a inteles ce vrea el de fapt caci de pozitionat pe problema nu s-a pozitionat in niciun fel. Si oricum, sunt lucruri mult mai importante de facut in partid si in tara decat discutia asta stupida.
        • -13 (15 voturi)    
          Dimpotriva (Joi, 1 iunie 2017, 13:56)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui MasP

          Daca demisioneaza cu adevarat inseamna ca e un om cu coloana vertebrala care nu tine cu tot dinadinsul sa fie in fruntea unui partid care nu ii impartaseste convingerile. Poate si-a dat seama, in sfarsit, ca de fapt e folosit, ca agenda si directia partidului e alta si e data de altcineva iar influenta lui asupra acestora e aproape nula.
    • -9 (29 voturi)    
      Nicusor Dan, ia taurul de coarne! (Joi, 1 iunie 2017, 8:57)

      valll [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Unii membri ai USR par cam prea nerabdatori sa se descotoroseasca da Nicusor Dan. Daca s-au certat intre ei, daca el a spus ceva la furie, faptul ca se grabesc sa faca public acest lucru inaintea lui, arata ca vor sa-l impinga spre demisie. E urat, e foarte urat si arata lipsa de caracter, daca nu si mai mult. Poate ca miscarea aceasta care se da drept progresista sa-si fi propus sa acapareze un partid gata lansat, in care multi romani vedeau un alt tip de speranta.
      E adevarat ca Nicusor Dan pare cam incapatanat, cam cap patrat. Dar astea sunt defecte mai mici decat superficialitatea, decat executarea unor sarcini venite din exterior, decat incercarea mascata de a confisca un partid gata facut.
      Iat ceeace sustin ei, adica ridicarea viciului homosexualitatii la nivel de normalitate convingand naivii, sugerandu-le ca esti mai evoluat decat restul lumii daca accepti, este un atentat pervers la sanatatea mintala omenirii.
      Cred ca Nicusor Dan ar trebui sa ia taurul de coarne cu riscul de a scinda partidul.
      • -16 (20 voturi)    
        Pentru valll (Joi, 1 iunie 2017, 12:19)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui valll

        Intru totul de acord cu tine !
      • +11 (15 voturi)    
        Despre ce confiscare vorbesti ? (Joi, 1 iunie 2017, 12:51)

        oana.blue [utilizator] i-a raspuns lui valll

        Votul din Parlament a aratat ca exista o majoritate progresista. Votul de acum din partid a aratat la fel. Exprimarea vointei membrilor partidului, democratic, prin vot reprezinta acapararea partidului ? E absurd !

        Si cine este nerabdator sa se decoroseasca de ND ? Omul a sustinut o pozitie, gresita dupa parerea partidului, iar acum isi da singur demisia asa cum e si normal, nu poti sa conduci un partid daca majoritatea nu e de acord cu tine si tu cu ea.

        Ce vrei acum, ca USR sa dea din calcaie si sa se incoloneze slugarnic in spatele lui ND ? Ar deveni inca un rebut al politicii romanesti. Un partid trebuie sa fie viu, dinamic, cu critici si multiple puncte de vedere, dezbatute democratic, nu un apendice al vointei liderului.
        • -12 (14 voturi)    
          dar (Joi, 1 iunie 2017, 14:56)

          codrean [utilizator] i-a raspuns lui oana.blue

          Mi se pare ca n-ai inteles nimic : ND spune ca este o tema minora care risca ( a riscat) divizare partidului (a facut-o), abatandu-l de la rostul sau : combaterea relelor care pun in pericol statul si viitorul romanilor : hotia organizata politic, incompetenta, spiritul de gasca, risipa avutului public, neglijarea sanatatii oamenilor, refuzul unor reforme care se impun in invatamant, etc.
          Sa lasam dracului toate astea si sa ne incairam pe "subiectul familiei". Cate casatorii dintr-astea homoc, rezi ca s-ar incheia intr-un an in Romania ? E o tema reala ? Si intre timp Dragnea si ai lui, face si desface totul !?
          • +3 (3 voturi)    
            Cand ai trei milioane de semnaturi (Joi, 1 iunie 2017, 15:18)

            oana.blue [utilizator] i-a raspuns lui codrean

            nu mai e o chestiune minora. In nici o tara modificarea Constitutiei nu e o chestiune minora, in nici o tara redefinirea familiei nu e o chestiune minora.

            Refuzul de a adopta o pozitie clara are costuri politice, lumea isi pierde increderea cand vede lideri ezitanti, nehotarati, dispusi la compromisuri. Este exact politica PNL si uite unde a ajuns.

            E o greseala sa contrapui celelalte teme de importanta majora cu aceasta tema, ele pot coexista fara probleme. Electoratul trebuie sa stie care e pozitia USR. Ce voturi sa piarda ? Alea ale electoratului conservator PSD pe care oricum nu le are ?

            Poate in schimb sa ia din electoratul PNL si din nehotarati. E timpul ca USR sa nu se mai fofileze si sa ia o hotarare curajoasa. Datul dupa cires nu functioneaza in politica.
      • -4 (6 voturi)    
        N-are ce taur sa ia (Joi, 1 iunie 2017, 17:45)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui valll

        Taurul e pervers si altcineva are in mana sfoara legata de belciugul din nas a taurului, Daca Nicusor nu mai poate fi folosit, daca nu mai serveste "cauzei", se vor descotorosi de ei. A fost pus in fruntea partidului pentru ca aveau nevoie de cineva mai inocent, fara pete, fara trecut politic, care sa creeze o anumita imagine care sa atraga lumea satula de politicienii obisnuiti. Scandalurile care au fost pana acum in partid au aratat ca ceva e putred acolo. Probabil ca si anumite finantari au legatura cu agenda obligatorie a partidului.
  • +27 (57 voturi)    
    Mare prostie (Miercuri, 31 mai 2017, 22:31)

    ac [utilizator]

    Si ce daca ND are o parere (sau nici una) si altii (CG) alta? Chiar nu intelegeti ca, pentru a reprezenta pe cineva - unul din scopurile unui partid - tocmai opinia, si nu unanimitatea caracterizeaza pe un politician? Da domle, parerea mea e ca impozitu tre sa fie 16%, sau 5, sau 22. Asa imi pot face o parere despre "omul asta ma poate reprezenta? are cuvint? se tine de el?"
    Dar nu, noi tre sa ne lasam prostiti de cineva, care acel cineva cauta cea mai buna si coafata formula sa ma prosteasca.
    Zi domle barbateste, te dezgusta cetatenii gay? poti sa ii reprezinti? poti macar sa nu stuchesti si sa-ti faci cruce?
    Raspunde la asta ca sa stiu daca meriti votul meu sau nu. La ce am vazut in ultima vreme, USR *cu* Nicusor Dan a primit votul meu la alegerile precedente prima si ultima data. Asta daca nu isi asuma o parere - cu care sint sau nu de acord - dar una care, chiar daca e diferita de a mea, e ferma, cinstita, si pe care ma pot baza.
    • -3 (47 voturi)    
      parteneriat civil (Miercuri, 31 mai 2017, 23:17)

      of of [utilizator] i-a raspuns lui ac

      State cu democrații mult mai consolidate ca a noastră au adoptat căsătoria pentru gay foarte recent (Franța: 2013). Și acum, doar 12 state UE au legiferat-o. Puteam să legiferăm parteneriatul civil pentru început, și peste 10-15 ani când societatea era mai pregătită legiferam și căsătoria.
      Au căzut în capcană, trași de mânuță și de aripa progresistă a votanților lor, minoritari dar foarte vocali.
      Și Cioloș a fost foarte opac pe tema referendumului, dacă el va fi noul lider nu cred că va fi genul progresist.
      Nu mai căutați lideri providențiali care să vă dea dreptate în toate.
      PS BN a spus că în continuare parlamentarii lor vor vota după conștiință.
      • +14 (36 voturi)    
        Of, of, of (Joi, 1 iunie 2017, 1:45)

        Leon_Magnificul [utilizator] i-a raspuns lui of of

        Cine a vorbit de legiferarea casatoriei? Deocamdata pasul asta e foarte departe, cerut probabil doar de comunitatile LGBT. Ce e pe cale sa se intimple acum este introducerea in Constitutie a unei bolovan urias pe care comunitatile nu-l vor mai putea ridica.
        • -15 (33 voturi)    
          bolovan (Joi, 1 iunie 2017, 2:19)

          of of [utilizator] i-a raspuns lui Leon_Magnificul

          Ba despre legiferarea căsătoriei e vorba, asta e miza discuțiilor. Ce bolovan?, e cam patetic. Schimbăm iar Constituția peste 10 ani dacă vrem să legiferăm căsătoriile gay.
          • -13 (23 voturi)    
            asta e si idee (Joi, 1 iunie 2017, 10:30)

            DanIonita1 [anonim] i-a raspuns lui of of

            daca se schimba parerea majoritatii se poate amenda din nou constitutia, dar sa nu ne trezim ca este legiferata in parlament fara referendul ci datorita lobiului extern
      • +16 (24 voturi)    
        Si? (Joi, 1 iunie 2017, 12:12)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui of of

        Care e problema ca in Franta s-a legiferat de abia in 2013? Asta inseamna ca mai trebuie sa asteptam si noi 200 de ani pina cind ajungem - daca ajungem - la acelasi nivel?
        In plus, eu n-am zis ca e bine sau nu e bine sa fie legiferate casatoriile gay. De fapt, n-am zis nimic despre asta.
        Ci despre faptul ca un politician in primul rind trebuie sa inspire incredere si putere, politica despre asta fiind. Ori ND aud ca a demisionat ca o scolarita pentru ca s-au infierbintat discutiile. Foarte bine, nu prefer ca la PSD unde el lider maximo porunceste si ailaltii voteaza consensul si linistea aduse de Ion Iliescu. Gata cu unitatea de monolit, la fel cum e si in viata: uite sint oameni care sint atrasi de acelasi sex, au alta parere etc. Ca politician, trebuie sa conduci barca pentru toti. Daca esti in stare.
      • +10 (14 voturi)    
        Aripa progresista nu e minoritara (Joi, 1 iunie 2017, 12:56)

        oana.blue [utilizator] i-a raspuns lui of of

        In Parlament 15 deputati USR au votat impotriva modificarii Constitutiei si doar 6 au votat pentru, deci o majoritate de peste 2 la 1 in favoarea unei pozitii progresiste. La fel la votul din partid, majoritatea vointei mebrilor s-a concretizat intr-un vot impotriva modificarii.

        Unde vezi tu minoritate vocala ? ND este cel care greseste prin neasumarea unei pozitii clare si a incercat prin tertipuri discutabile sa opresca si partidul sa aiba o pozitie clara. Cand alergi dupa doi iepuri nu prinzi nici unul.
        • -2 (4 voturi)    
          15 din 30!!!! (Joi, 1 iunie 2017, 15:43)

          of of [utilizator] i-a raspuns lui oana.blue

          Sunt 30 de deputați USR!!!
          15 au votat impotriva referendumului, adică fix jumătate. Restul au lipsit (convenabil), s-au abținut, nu au votat etc.
          Și în BN aseară a fost 11 la 10.
          USR o virează spre dreapta asumat, cu Ghinea et co. și platforma lui Cioloș. Că tot se plângeau unii că nu au ideologie, o să aibă de acum.
          • +1 (3 voturi)    
            Tu ii pui pe cei lipsa (Joi, 1 iunie 2017, 19:54)

            caliostro [utilizator] i-a raspuns lui of of

            la conservatori ? De unde stii tu cum ar fi votat ? Votul din partid a fost 11 la 8 pentru respingerea modificarii Constitutiei. Votul a fost clar si democratic. Decat fara nici o pozitie mai bine cu una asumata.
      • 0 (2 voturi)    
        Chiar si unde s-a legalizat (Joi, 1 iunie 2017, 17:33)

        kaligra [utilizator] i-a raspuns lui of of

        populatia era impartita, nu poti astepta pana scapa populatia de prejudecati ca sa legiferezi ceva corect. Emil Constantinescu a luat decizia permiterii avioanelor NATO sa survoleze Romania intr-o perioada cand acest lucru era extrem de impopular.

        Daca tinea cont de prejudecatile populatiei noi nu eram acum in NATO. De ce sa amanam unele decizii care inseamna progres social, insa sa-i dam inainte cu redefinirea familiei care inseamna regres social ?
    • +2 (52 voturi)    
      Subiect tabu (Miercuri, 31 mai 2017, 23:22)

      Geirge [utilizator] i-a raspuns lui ac

      De fapt realitatea este că majoritatea românilor sunt contra căsătoriilor gay și a apta pentru ele înseamnă sfârșitul partidului. Iată de ce a demisionat Nicușor Dan. Oricare partid care se va poziționa pe acest subiect va avea doar de pierdut. E ca și cum ai înota contra curentului. Aceasta este adevărul. Iar referendumul a fost o bună capcană întinsă de PSD și cineva a căzut în ea.
      • +18 (24 voturi)    
        De ce inseamna sfirsitul partidului? (Joi, 1 iunie 2017, 12:14)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui Geirge

        Electoratul USR, cel putin asa cum imi pare mie, nu e 100%. Majoritatea romanilor sint contra? Ok, asta e situatia. Nu spun ca e bine sa nu, ci doar ca asa stam. Daca ND vrea sa se dea dupa curent, treaba lui. Eu prefer un om care are opinii clare si in concordanta cu constiinta lui, indiferent care or fi alea. E esential sa am incredere - nu sa si fiu de acord, ci doar sa am incredere - ca omul nu spune azi una si miine face alta.
      • +10 (12 voturi)    
        Dupa principiul asta (Joi, 1 iunie 2017, 13:07)

        oana.blue [utilizator] i-a raspuns lui Geirge

        ar trebui ca USR sa sustina tot ce sustine PSD: salarii duble la toata lumea, pensii triple, ajutoare sociale cu caruta, romanii sunt cei mai tari din lume, strainii ne vor raul; pentru ca uite cu ce majoritate au castigat, ar fi o nebunie sa te opui vointei electoratului.

        Exista un electorat tanar, dinamic, format din oameni intreprinzatori, umblati pe afara, cititi, deschisi la minte care abia asteapta un partid care sa le preia mesajul si doleantele. Daca asemenea partid nu exista ei vor sta acasa la vot, asa cum s-a intamplat la alegerile recente.

        Daca USR nu-si asuma o pozitie clara cum vrei ca oamenii sa-l voteze, iar daca pozitia e cea a PSD crezi ca pensionarii vor vota cu USR ? ND incearca sa alerge dupa ambele electorate si le va pierde pe amandoua.

        Ia domne o pozitie clara ca sa stii ce elctorat iti cultivi, cel rural, conservator si nationalist sau cel urban, progresist si cosmopolit.
      • 0 (0 voturi)    
        un prost arunca o piatra in lac (Miercuri, 7 iunie 2017, 1:19)

        Sasul70 [utilizator] i-a raspuns lui Geirge

        si o suta de destepti se chinuie sa o scoata. ND a vrut sa ajunga acolo ca lumea incl. partidul lui sa intelega ca nu trebuie pozitionare cu orice pret la orice prostie .. maine se face referendum la cat sa coste kilul de rosii... gata, toate partidele pe pozitii! bine spus cu capcana. si uite ca s-a pus botul in USR mai putin ND...
    • -2 (32 voturi)    
      Foarte interesant ce voturi ai primit. (Miercuri, 31 mai 2017, 23:52)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui ac

      Chiar asta e decizia importanta pentru Romania in acest moment ? Este o problema foarte delicata si numai PSD+Izmene cred ca vor putea sa isi oblige marionetele parvenite din parlament sa voteze pe "linia partidului".
      Orice parlamentar onest din USR ar trebui sa voteze cum crede el de cuviinta.
      • +20 (22 voturi)    
        N-am inteles (Joi, 1 iunie 2017, 12:18)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui math_2

        Nu stiu ce ar fi interesant la ce voturi am primit eu (presupun ca mirarea e de ce nu am - si am +).
        Si cine a zis ca e o decizie importanta pentru Romania? Un partid e o asociatie privata cu sco politic. Acolo pot sa dezbata orice, si daca sa propuna schimbarea numelui unei strazi, motiuni de cenzura, chestii administrative si interne de partid etc.
        Pe de alta parte, evident ca orice parlamentar, nu doar onest si nu doar din USR, trebuie sa voteze in concordanta cu promisiunile facute si reprezentative fata de cei care i-au acordat mandatul. Nu cum crede el de cuviinta, el daca in campanie imi spune TVA 10% si eu il votez, si dupa un an zice TVA 20% ca asa crede el de cuviinta, nu e corect. Asta inseamna campanie electorala, program etc.
        Ca cineva poate admite ca a gresit, sau ca sintem in criza si trebuie luate masuri exceptionale, cu asta pot fi de acord. Ca cineva se intoarce cum are el chef, sau ca demisioneaza cind nu e lumea de acord cu el, cu asta nu mai sint de acord.
    • -23 (25 voturi)    
      Matale esti cu acul? (Joi, 1 iunie 2017, 4:24)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui ac

      "Zi domle barbateste, te dezgusta cetatenii gay? poti sa ii reprezinti? poti macar sa nu stuchesti si sa-ti faci cruce?
      Raspunde la asta ca sa stiu daca meriti votul meu sau nu."

      --------------

      Matale esti cu acu'? Sau cu arcu'? Marcu, nu-i asa?
      • +19 (19 voturi)    
        Matale esti cu capu? (Joi, 1 iunie 2017, 12:19)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        ac sint initialele mele. Bine ca nu ma cheama Georgescu Ana Yolanda, atunci sa fi vazut ce le scoteai din putul gindirii.
  • -17 (41 voturi)    
    Ia-te si te du (Miercuri, 31 mai 2017, 22:31)

    mitg [utilizator]

    Un politruc ordinar iubitor de Gadea si populism cat mai mult si fara numar.

    Sa plece scarbosenia aia si sa lase niste politicieni cu vocatie si coloana vertebrala sa conduca partidul
  • -21 (55 voturi)    
    trist (Miercuri, 31 mai 2017, 22:33)

    adas02 [utilizator]

    Felicitari dlui Cristian Ghinea si dnei Clotilde Armand pentru dinamitarea USR-ului! Se pare ca obtin ce si-au propus...
  • -21 (45 voturi)    
    eclozare (Miercuri, 31 mai 2017, 22:37)

    Mazeta [utilizator]

    În 2019 vor avea loc alegeri europarlamentare și Macovei are nevoie de o nouă gazdă pe care să o paraziteze.
  • -16 (50 voturi)    
    Bravo lui ND (Miercuri, 31 mai 2017, 22:42)

    socialismic [utilizator]

    Si eu faceam la fel.

    Trebuia sa le zica sa se pozitioneze si asupra capului corect de a sparge un ou fiert.
  • +36 (58 voturi)    
    Lamentabil. (Miercuri, 31 mai 2017, 22:44)

    Andradda [utilizator]

    Daca intr-un partid cat se poate de proaspat , cu oameni tineri, fara politicieni de cariera cu cate 7 mandate de parlamentar la activ, o asemenea discutie duce la demisia sefului, inseamna ca ori seful nu e pregatit deloc pt o asemenea responsabilitate, ori partidul e doar un puf de papadie.
    • -7 (35 voturi)    
      masculi alfa (Miercuri, 31 mai 2017, 23:19)

      of of [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Sau sunt prea mulți masculi alfa în partid, s-a văzut de mult că cei care au venit în partid după transformarea USB în USR erau de genul ăsta.
      • +21 (21 voturi)    
        Da, prea multi alpha (Joi, 1 iunie 2017, 12:19)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui of of

        Si prea putini politicieni.
    • -10 (52 voturi)    
      Responsabilitate la un partid progresist? :) (Miercuri, 31 mai 2017, 23:51)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Duplicitatea din campania electorală de la sfârșitul lui 2016 susținută pe forumuri de activiștii LGBT în favoarea USR nu mai putea continua pe un subiect atât de clar ca definirea căsătoriei.

      USR a fost confiscat de activiștii LGBT care n-au decât să descopere acum sprijinul efectiv de care se bucură în societatea românească obiectivele lor. Așa cum spunea cineva mai sus, partidul va coborî sub 5%, dar asta e dovada că românii încă sunt sănătoși la cap.
      • +11 (15 voturi)    
        Poti sa definesti (Joi, 1 iunie 2017, 13:14)

        oana.blue [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        confiscarea partidului de catre activistii LGBT ? CIne sunt aia ? Ce mijloace nedemocratice au folosit ? S-a votat sub amenintare in partid ? Ironia face ca cel care a amenintat sa fie chiar ND ! Faceti ca mine ca altfel demisionez ! Pai nu asa se conduce un partid.

        Iar profetii apocalipsei USR ar trebui sa tina cont ca lumea a votat USR nu pentru ca semana cu PSD, ci dimpotriva. Exista un important electorat progresist in Romania.
        • -12 (16 voturi)    
          Votanții USR nu reflectă componența parlamentară (Joi, 1 iunie 2017, 14:29)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui oana.blue

          Electoratul tău progresist din România nu e chiar atât de numeros cum pare să rezulte din componența grupului parlamentar USR.

          Adică niște activiști LGBT au intrat în parlament pe ușa din dos, folosindu-se de voturile acelui electorat USR care nu e și pro-LGBT.

          Dacă raportul din grupul paramentar e de 15:6 și ar reflecta într-adevăr voința electoratului, asta ar însemna că trei sferturi dintre alegătorii USR sunt progresiști pro-LGBT, iar asta e pur și simplu fals.
          • +5 (5 voturi)    
            Si cum ai ajuns tu la concluzia asta ? (Joi, 1 iunie 2017, 15:06)

            maxumus [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            USR n-a fost votat de electoratul rural si conservator al PSD, ci de electoratul urban si progresist. A luat din voturile PNL. A intra in competitie cu PSD pentru electoratul imbatranit si conservator este sinucidere politica.

            USR nu are nici infrastructura teritoriala a PSD, nici lideri carismatici, nici politicieni cu experienta si elecoratul lor target este substantial diferit de cel al PSD. Il va pierde pe acesta si nu il va castiga nici pe cel al PSD, care este un electorat captiv, paternalist si sensibil la promisiuni nerealiste.

            USR are liber culoarul abandonat de PNL, partid care seamana tot mai mult cu PSD la pozitionari. Daca nu profita acum si intra in capcana goanei dupa electoratul PSD-ului, atunci va fi sfarsitul pentru USR.

            Electoratul lor ii va abandona, daca doreau ceva similar votau oricum cu PSD.

            P.S. Politicienii USR nu sunt activisti LGBT, e o caracterizare eronata. Eticheta asta le-a fost lipita de televiziunile mogulilor. Impreuna cu eticheta de partid al SRI, partidul lui Soros, partidul intereselor straine. Ma mira ca repeti aceleasi sloganuri.
            • -3 (3 voturi)    
              Din comentariile de pe forum (Joi, 1 iunie 2017, 20:48)

              Harald [utilizator] i-a raspuns lui maxumus

              Nu știu ce programe ai tu la televizor în România și nici nu mă interesează.

              Dar am văzut de ce sunt capabili activiștii LGBT pe forumuri, am experimentat cenzura de pe Contributors, în timp ce acelorași activiști LGBT li se publicau toate mizeriile. Așa că acum am o părere în cunoștință de cauză. Mulțumit?
              • +1 (1 vot)    
                Din comentariile de pe forum... (Joi, 1 iunie 2017, 23:09)

                maxumus [utilizator] i-a raspuns lui Harald

                Si eu care credeam ca o sa ma surprinzi cu vreo analiza sociologica a structurii electoratului USR. E vina mea ca am asteptari prea mari...
          • +3 (3 voturi)    
            Da pe cine reprezinta ? (Joi, 1 iunie 2017, 15:45)

            oana.blue [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            Electoratul PRM-ului, electoratul lui Dan Diaconescu, electoratul lui Gigi Becali ?
          • -2 (4 voturi)    
            15 din 30 (Joi, 1 iunie 2017, 15:47)

            of of [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            15 deputați USR împotriva referendumului, din 30 de deputați în total. Adică fix jumătate. ND avea dreptate să nu poziționeze partidul, e prea eterogen.
  • -12 (60 voturi)    
    parere (Miercuri, 31 mai 2017, 22:54)

    Mihai1985 [utilizator]

    Ghinea 'tehnocratu' l-a lucrat pe la spate pe Nicusor Dan! Eu cred ca abia acum intelege Nicusor Dan ca a fost folosit! Pacat ca unii oameni si-au pus speranta in el, iar el saracu va fi indepartat! Eu ii transmit sa fie consecvent si sa nu renunte la idealuri, sa lupte pana la final! Apocalipsa opozitiei a inceput: Busoi si Ghinea - personalitati de marca ale politicii romanesti...
    • +15 (39 voturi)    
      Prostii (Miercuri, 31 mai 2017, 23:02)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui Mihai1985

      Ce cauta Busoi linga Ghinea? Si ce daca CG e tehnocrat, ce-o mai fi si aia? (adica politician care nu raspunde la porunca partidului, inteleg eu). Ce lucrat? ND a iesit trintind jucariile.
      Parca esti conu Leonida.
    • +9 (41 voturi)    
      I-am dat ragaz acestui Nicusor (Miercuri, 31 mai 2017, 23:13)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui Mihai1985

      La inceput am zis ca nu are experienta politica si se balbaie ca o mireasa fecioara in noaptea nuntii. Dar pe langa faptul ca nu progreseaza, nici nu alege o directie a partidului.
      Lideri se gasesc in USR, este partid tanar, format in mare parte din tineri cu initiativa. Mironositele precum Dan nu au stofa de conducatori, ei sunt buni in randul doi, in logistica unui partid, asta nu intelege Nicusor.
      • -13 (31 voturi)    
        Prea mulți lideri în USR (Joi, 1 iunie 2017, 0:36)

        of of [utilizator] i-a raspuns lui Ord

        Tocmai asta e problema lor, sunt prea mulți lideri acolo care încearcă să tragă partidul în ce direcție vor ei. Sunt oameni competenți, profesioniști, realizați în domeniile lor de activitate, chiar șefi de mici afaceri și tocmai de aceea toți vor să fie lideri, nu vor să accepte autoritatea altcuiva. Plin de masculi alfa, care sar la beregata liderului cum îl simt puțin mai slab, ca să-i ia locul.
        • +8 (10 voturi)    
          Care lideri ? (Joi, 1 iunie 2017, 13:21)

          oana.blue [utilizator] i-a raspuns lui of of

          In afara de Ghinea, Nicusor Dan si Clotilde Armand ? Marea majoritate sunt oameni lispiti de experienta care n-au avut timp sa-si formeze un profil public de lideri.

          Ghinea si ND sunt mai cunoscuti, Armand e nou venita si marginalizata in partid. Care alti lideri recunoscuti ca atare in spatiul public stii tu ? Acolo nu e vorba de prea multi lideri, ci de prea putina viziune, prea putin actiune, prea putina clarificare doctrinara.

          Acest partid trebuia sa muste acum din PSD si ei se pierd in dispute interne care trebuiau lamurite pana acum. ND nu dorea decat sa mentina starea actuala de indecizie.

          Sa ia domne o pozitie sa stie si lumea ce sa astepte de la acest partid, nu sa se ascunda in spatele lui nu stim, mai vedem.
    • +6 (8 voturi)    
      Busoi (Joi, 1 iunie 2017, 13:23)

      oana.blue [utilizator] i-a raspuns lui Mihai1985

      e politician de marca ? Asta e prostia zilei ! Sa nu-mi zici ca-l da si carisma afara din casa ca fac pe mine de ras.
  • -9 (49 voturi)    
    Viermele de Ghinea... (Miercuri, 31 mai 2017, 23:05)

    MihaiDumitrescu1 [anonim]

    ... nu pricepe ca, fara Nicusor si Clotilde, are soarta lui Dan Diaconescu in direct. Ce amarat !!!
    • +15 (23 voturi)    
      Ce timpenii (Joi, 1 iunie 2017, 12:21)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui MihaiDumitrescu1

      Ce vierme? Ce soarta lui DD?
      In plus, esti aceeasi persoana ca Mihai1985 de mai sus? Vad ca e comentariu in acelasi ton si cu acelasi nume.
  • +6 (40 voturi)    
    Matematica (Miercuri, 31 mai 2017, 23:12)

    Casargoz [utilizator]

    Mulțumim pentru tot ce ai făcut pentru noi Nicușor. Mult succes in continuare. Pentru alte poziționări exista Marian Munteanu, mai e si pantomimul am uitat cum il cheamă, si coaliția pentru familie poate se coagulează intr-un partid traditional legionar:)
    Exista pericolul sa pierzi alegerile, daca gândești matematic, dar uneori trebuie sa stii sa pierzi, numai pentru a-ti respecta principiile.

    Daca ma gândesc bine si Catarama e o opţiune: cu universitățile private deși el nu a studiat la oxford ci la stat gratis. E si conservator, e de bine...
    Oricum ar fi momentul ca USR sa fie un partid si nu un binom Clotilde- Nicușor.
  • -4 (28 voturi)    
    USB (Miercuri, 31 mai 2017, 23:20)

    of of [utilizator]

    Vrem USB înapoi!
  • -13 (41 voturi)    
    USR-Ciolos pe urmele PMP (Miercuri, 31 mai 2017, 23:29)

    buncrestin [utilizator]

    Toata treaba asta arata de ca si cum Ghinea a pus la cale un puci anti-Nicusor Dan pentru a pune mana pe partid...dupa care, ar mai fi doar un pas pana la aducerea lui Ciolos in fruntea USR...sper sa ma insel!

    Am vazut cam acelasi scenariu pus in practica in cazul PMP, pornit cu mult elan, cu o echipa initiala de idealisti si oameni competenti, dar care mai tarziu au fost inlaturati de gruparea Udrea-Basescu si fidelii PDL-isti. De aici pana la fuziunea PMP-UNPR a fost doar un pas, la fel cum, USR-Ciolos s-ar alia natural cu PNL pentru a da un suflu nou `dreptei". Actualul USR-Nicusor Dan e prea radical pentru politica romaneasca, deci trebuie "imblanzit" putin...
    • +10 (12 voturi)    
      Cum sa dea Ghinea puci (Joi, 1 iunie 2017, 13:25)

      oana.blue [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      cand el a pierdut la vot functia de vicepresedinte ? Comparatia cu Udrea e absurda, ea era sustinuta de Basescu care e stapanul PMP.
      • 0 (0 voturi)    
        naiva mai esti, oana (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 0:38)

        of of [utilizator] i-a raspuns lui oana.blue

        Dacă ar fi avut susținere, ar fi candidat pentru funcția de președinte, așa cum anunțase prin martie-aprilie, nu mai rețin exact. S-a răzgândit. N-a prins nici măcar unul din cele șapte posturi de vice. Așa că a mers pe altă variantă, nu neapărat pentru că dorea postul de lider pentru el, ci pentru că dorea ca partidul să o cotească spre Cioloș. El și Drulă și ceilalți din aripa lor au impresia că și-au sacrificat viețile și carierele pentru țară, intrând în politică, și cred că li se cuvine să ducă partidul în ce direcție vor.
  • +12 (34 voturi)    
    ND (Miercuri, 31 mai 2017, 23:35)

    AlinRadu1 [anonim]

    a intins-o mult prea mult cu o tema care ar fi trebuit sa fie clara de la inceput, nu ar fi trebuit sa existe discutii. si oricum, sunt sigur ca exista in USR oameni mult mai calificati sa fie lideri. vad o oportunitate cu ghinea si ciolos. oricum numele lui va fi intotdeauna legat de partid, meritele lui sunt incontestabile, dar cred ca e timpul sa vina la conducere cineva care sa nu se balbaie la fiecare decizie mai grea.
  • -10 (36 voturi)    
    USR a devenit astazi mai periculos ca PSD (Joi, 1 iunie 2017, 0:15)

    EdrinEd [anonim]

    Mi-e rusine ca am votat acest partid.
    • +9 (37 voturi)    
      Si mie (Joi, 1 iunie 2017, 1:36)

      Leon_Magnificul [utilizator] i-a raspuns lui EdrinEd

      Te-apuca lesinul. Daca si alegatorii unui partid care ar trebui sa reprezinte elitele Romaniei si care formeaza in jur de 3% din populatia cu drept de vot sint impartiti pe tema casatoriei homosexuale, unei parti a minusculului 3% neintrindu-le in cap ca homosexualii au exact aceleasi drepturi cu heterosexualii, orice speranta de modernizare reala a Romaniei e desarta.
    • -15 (25 voturi)    
      Nu stiam tot despre ei (Joi, 1 iunie 2017, 7:00)

      Pac-pac [utilizator] i-a raspuns lui EdrinEd

      Pentru ca nu stiam ca sunt multi LGBT acolo. Acum stim.
      • -10 (10 voturi)    
        Dacă @Harald predică în pustiu ...:) (Joi, 1 iunie 2017, 11:25)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

        de asta nu știai :)
      • +18 (22 voturi)    
        Bravos (Joi, 1 iunie 2017, 12:22)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

        Acum ca te-ai lamurit ca USR colcaie de LGBT, ceva pe marginea subiectului, care era despre pozitia USR vizavi de redefinirea anticonstitutionala a familie, mai ai a ne comunica?
  • -8 (32 voturi)    
    Ideologii (Joi, 1 iunie 2017, 0:39)

    of of [utilizator]

    În concluzie, românii vor ideologii de tip stânga-dreapta, partidele de centru nu au loc pe scena politică românească. Culmea e că tocmai tehnocrații din partid s-au pronunțat vehement împotriva neutralității USR.
    • +11 (13 voturi)    
      A sta pe margine fara nici o opinie (Joi, 1 iunie 2017, 13:27)

      oana.blue [utilizator] i-a raspuns lui of of

      nu inseamna orientare politica de centru, ci lasitate si lipsa de curaj.
      • -2 (6 voturi)    
        Felicitări (Joi, 1 iunie 2017, 15:51)

        of of [utilizator] i-a raspuns lui oana.blue

        L-ați dat jos pe ND, într-o campanie LGBT de tip bullying în care s-au prins și tehnocrații din USR. Să curgă lapte și miere acum, le-am rezolvat pe toate.
        Idolul vostru, Ghinea, e împotriva căsătoriilor gay, vezi că a scris un text în Adevărul despre asta acum vreo 2 luni.
        • 0 (4 voturi)    
          A fost vot democratic (Joi, 1 iunie 2017, 21:08)

          sergiu35 [utilizator] i-a raspuns lui of of

          n-a fost nici un bullying. Daca castiga nu mai era bullying, nu-i asa ?

          Bullying a facut ND cand i-a amenintat ca daca nu face ca el isi da demisia. A pierdut, la revedere.
      • 0 (0 voturi)    
        promisiuni din campanie (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 0:40)

        of of [utilizator] i-a raspuns lui oana.blue

        https://www.lifesitenews.com/news/european-court-gay-marriage-is-not-a-human-right


        USR A PROMIS ÎN CAMPANIE CĂ SE VA VOTA PE CONȘTIINȚĂ, SĂ SE ȚINĂ DE CUVÂNT!
  • +1 (21 voturi)    
    "Sa vorbim despre ce ne uneste si nu despre (Joi, 1 iunie 2017, 0:41)

    Susufler0 [utilizator]

    ce ne divizeaza", spune Nicusor !

    Sfatul pare bun, e sfat de politician harsait care stie ca un partid tanar, fara o linie ideologica clara trebuie inainte de toate sa se dezvolte, "sa prinda cheag", "sa puna carne pe el".

    Privite prin aceasta prisma, evenimentele ce se desfasoara zilele acestea in USR, evident ca nu sunt imbucuratoare, dar asta nu inseamna ca Dan trebuie sa abandoneze.

    USR are de circa doua luni o activitate parlamentara remarcabila, fiind evident singurul partid de opozitie adevarata, totala la PSD.

    Acesta este lucrul care conteaza si care trebuie sa-l faca pe Nicusor sa nu abandoneze lupta !

    PS. Totdeauna e mai greu intr-un partid cu multi oameni valorosi, dar ce e de preferat : un partid de asistati sau un partid de elite intelectuale ?
  • -17 (25 voturi)    
    Avangardistă (Joi, 1 iunie 2017, 1:42)

    of of [utilizator]

    Curat avangardistă, dar la alegeri numărul contează, iar România e cam conservatoare. ND știa asta, de-asta a evitat o poziționare. Poate peste vreo 10-15 ani să legiferăm și noi căsătoriile gay, aveți răbdare să se mai schimbe mentalitățile și pe la noi. Oricum, s-au făcut progrese mari în ultimii ani.
    • +11 (31 voturi)    
      Cineva trebuie sa fie avangarda (Joi, 1 iunie 2017, 2:09)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui of of

      iar cu un lider bun, ca despre asta era vorba, poti sa atragi destul de multi alegatori tineri, ce vor o schimbare de mentalitate in politica. Daca pierd, asta este. Insemna ca Romania pune mare pret pe anumite idei traditionale si nu doreste o schimbare. Democratia inseamna si respect, toleranta, intelegere fata de alt cetatean ce nu este cu nimic mai prejos decat tine, doar a cerut niste drepturi normale (in cazul de fata nici nu au cerut, i se ingradesc preventiv).
      Nu poti sa zici ca esti un democrat, dar nu dai libertati.
      • -14 (28 voturi)    
        Și celelalte? (Joi, 1 iunie 2017, 2:51)

        of of [utilizator] i-a raspuns lui Ord

        Dar aveam nevoie de USR pentru multe alte lucruri, era singurul partid anti-corupție, cu tehnocrați mai degrabă decât politicieni, cu o viziune nouă... Ce opoziție o să mai facă dacă vor avea 5%?
        Întrebați-i pe cei peste 600.000 care au votat USR care erau top 5 priorități ale lor în decembrie. Legiferarea căsătoriilor gay nu prinde nici top 10.
        • +11 (13 voturi)    
          Dar cine zice (Joi, 1 iunie 2017, 13:38)

          oana.blue [utilizator] i-a raspuns lui of of

          ca USR este judecat doar dupa pozitia lor in privinta casatoriilor gay ? Sunt multe alte idei politice dupa care un partid este judecat, e absurd sa o reduci la una singura.

          USR poate sa se opuna modificarii Constitutiei si sa aiba numeroase alte proiecte politice, acestea nu se exclud. In schimb ezitarea este taxata dur de catre electorat. Vezi Franta unde partidele traditionale au scaldat-o si au refuzat sa-si asume pozitii clare, fie pro-UE, fie anti-UE.

          In finala au ajuns liderii care si-au asumat pozitii clare lipsite de echivoc.
          • -2 (4 voturi)    
            doar gay-i (Joi, 1 iunie 2017, 15:54)

            of of [utilizator] i-a raspuns lui oana.blue

            Doar activiștii gay i-au taxat, și o parte a presei, nedumerită că se poate face politică și altfel în România. Lipsa de cultură socială și politică, în societate dar și în PRESĂ, se vede acum.
            Păcat, aveam șansa unui partid de centru, un fel de En Marche românesc, am ratat-o. Sper să își revină totuși, aș vrea să am cu cine vota în 2020.
            • 0 (0 voturi)    
              En marche si Macron (Joi, 1 iunie 2017, 23:16)

              maxumus [utilizator] i-a raspuns lui of of

              sprijina minoritatile sexuale.
      • -13 (13 voturi)    
        Cineva trebuie sa si gandeasca (Joi, 1 iunie 2017, 13:46)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Ord

        Numai un nebun poate sa vrea schimbare de dragul schimbarii. Democratia nu inseamna liber la orice deviatie si distrugerea societatii pentru niste mofturi. Casatoriile gay au ramas singurul obstacol in calea "progresului"? Progres catre ce?

        Cetatenii care sunt cofuzi cu privire la orificii si la diferentele intre un barbat si o femeie sunt mai prejos decat cei normali, oricat ti-ar placea tie lozincile astea progresiste aberante si alienate de realitate. Au toate drepturile pe care le are un cetatean normal, mai putin drepturile pentru care nu se califica. Adica la fel ca oricine altcineva.

        Cum e cu respectul fata de majoritatea oamenilor, fata de parintii lor (ca doar s-au nascut dintr-un barbat si o femeie), fata de institutii care stau la baza societatii si omenirii? E mai important "respectul" pentru cum are 2% chef sa se excite?

        Dreptul de a schimba definitii care tin de biologie si de reproducere nu e normal si nu il are nimeni. In rest, au toate drepturile si respectul pe care le are orice cetatean, Nu te intreaba nimeni nicaieri "ce orientare ai" sau ce fantezii sexuale. Nici macar la starea civila.

        Nu poti sa spui ca esti sanatos la cap daca crezi ca democratia inseamna libertate pentru orice fel de deviatie si de aberatie.
    • +10 (14 voturi)    
      Daca Romania e conservatoare (Joi, 1 iunie 2017, 13:33)

      oana.blue [utilizator] i-a raspuns lui of of

      atunci zic ca USR sa plece acasa, sa lase pe conservatorii din PSD sa duca tara de rapa. Cu gandirea sta nu va progresa niciodata Romania. Basescu, vorbesc de cel din zilele lui de glorie, daca gandea similar nu mai sustinea in vecii vecilor lupta anticoruptie. Zice a si el ca societatea romaneasca nu e pregatita, dupa atatia ani sub comunism e greu, sa mai asteptam 15-20 de ani.

      Liderii vizionari isi imping tara inainte, liderii fricosi asteapta sa-i traga tara inainte pe ei. PSD a castigat si pentru ca electoratul progresist nu s-a simtit reprezentat de nici un partid si a stat acasa.
      • -14 (16 voturi)    
        Liderii ”vizionari” promovează ideologii (Joi, 1 iunie 2017, 14:37)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui oana.blue

        dăunătoare societății, lipsite de orice contact cu realitatea.

        Există exemplul lui Klaus Wowereit la Berlin, al cărui principal slogan (”sunt homosexual și e bine așa”) i-a adus funcția de primar, dar cu consecințe catastrofale pentru noul aeroport unde fumul nu vrea nicicum să coboare pe sub podea.

        Obama și Merkel sunt alte exemple de lideri ”vizionari” care distrug societățile civilizate cu măsurile lor ideologice ”vizionare”.
        • +2 (4 voturi)    
          CIteste orice manual (Joi, 1 iunie 2017, 15:52)

          oana.blue [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          de politologie, n-o sa gasesti homosexualitatea definita ca ideologie. Ideea asta e promovata de gruparile religioase care vad o conspiratie a homosexualilor care vor sa strice bunele moravuri. Rusia de asemenea propaga ideea asta, a dat si legi impotriva "propagandei" gay. La ei democratia ajunge mai greu, dar daca tie iti place exemplul lor...

          Daca zici ca Merkel si Obama distrug societati civilizate inteleg unde bati. Putin si Trump le salveaza, nu-i asa ?
          • +1 (3 voturi)    
            Progresismul e ideologia, nu homosexualitatea (Joi, 1 iunie 2017, 21:00)

            Harald [utilizator] i-a raspuns lui oana.blue

            Există și homosexuali decenți, la fel cum există și ecologiști decenți. Însă promovarea agresivă a ”drepturilor” LGBT și ecologismul militant se încadrează de-acum la ideologie. Iar tu te încadrezi la SNSPA după textele din repertoriu.

            Am văzut trei generații de activiști de partid în toată splendoarea lor, cu munca cinstită se descurcă mai greu, dar la construit din vorbe ”o lume mai bună și mai dreaptă” nu-i întrece nimeni.
            • -1 (1 vot)    
              Promovarea drepturilor (Joi, 1 iunie 2017, 21:28)

              master.paul [utilizator] i-a raspuns lui Harald

              minoritatilor sexuale este un atribut al tarilor civilizate. Prin discursul tau tu esti mai aproape de Coreea de Nord. Tu vrei sa tii Romania in bezna ignorantei si a intolerantei. Esti agresiv si mincinos.
              • 0 (0 voturi)    
                Atacuri la persoană, activismul tipic :) (Vineri, 2 iunie 2017, 0:17)

                Harald [utilizator] i-a raspuns lui master.paul

                Da, lumina vine de la activiștii LGBT :)

                Exact cum i-ați conficat partidul lui Nicușor Dan, tot așa vreți să confiscați și societatea românească, dar de data asta n-o să vă meargă.

                Știi când fac spume activiștii? Când descoperă că oamenii preferă mai mult PSD-ul decât progresismul. Așa cum a fost nevoie să vină PSD la putere ca să plece Coldea, tot așa trebuie să fie PSD la putere și ca să se rezolve definitiv cu căsătoria între persoane de același sex.
          • 0 (0 voturi)    
            câte țări UE... (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 0:45)

            of of [utilizator] i-a raspuns lui oana.blue

            ... au legiferat căsătoria gay?

            suntem mai catolici decât papa

            unii hetero și-au făcut din asta tema preferată pentru că vor să arate cât de moderni și pro-europeni sunt ei și ca să-și gâdile puțin orgoliul de apărători ai unor minorități

            sunt atâtea de apărat în România! când o să fiți la fel de vehemenți pe tema discriminării romilor, a accesului la educație în mediul rural, a faptului că peste 200.000 de mii de copii se culcă flămânzi etc.?
      • -2 (4 voturi)    
        Liderii? (Joi, 1 iunie 2017, 15:57)

        of of [utilizator] i-a raspuns lui oana.blue

        Mai faceți o vizită prin România profundă, a satelor și a micilor orașe. Un politician bun știe că mentalitățile se schimbă treptat. Liderii trebuie să țină cont de realitățile din țara lor, nu să importe idei din afară și să lase pe alții să le facă agenda. Știa ND ce știa, dar Ghinea, Drulă et co. și-au dorit mai mult victoria.
  • -7 (41 voturi)    
    pa USR! (Joi, 1 iunie 2017, 2:40)

    dan.c [utilizator]

    Furati de agresiva propaganda gay ati plecat pe fenta... In Romania de azi tocmai v-ati redus bazinul electoral la 5 %. Si sa va spun un secret: nici in tarile "progresiste" nu e in realitate cu mult mai mare. Si e in scadere, nicidecum in crestere.
    Pentru mine nu mai existati. Acum nu ramane decat sa sper ca vor aparea altii pana la urmatoarele alegeri.
    • +16 (24 voturi)    
      Pe un cal alb,imaculat...... (Joi, 1 iunie 2017, 8:59)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui dan.c

      Ca asta e orizontul de asteptare al pseudo-electoratului 'telectual.

      Asteptati, asteptati, asteptati ar zice ... Dragnea in timp ce mioarele din bazinul PSD se bulucesc la vot si mititei.

      Bravos dom'le, nu-mi place orice e altfel decat vreau eu = imi iau jucariile si plec.

      Spor la asteptat!
      • -16 (24 voturi)    
        eh... (Joi, 1 iunie 2017, 11:23)

        dan.c [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

        Alte lucruri "tehnice" despre viitorul cetatii cum ar fi politici sociale, economice, fiscale le mai dezbatem, cum sa nu... asta cu familia nu prea.
        Din pacate, faptul ca USR inainte de a face ceva notabil a sarit direct la tema gay ii face sa para o GOARNA GAY. Pentru ce altceva i-as mai retine? Ce au mai facut?
        Merci de urari, voi astepta.
    • +9 (19 voturi)    
      Agresiva propaganda gay ? (Joi, 1 iunie 2017, 13:40)

      oana.blue [utilizator] i-a raspuns lui dan.c

      Eu nu vad decat agresiva propaganda anti-gay sustinuta de 3 milioane de semnaturi.
      • -2 (4 voturi)    
        Ți-ai numărat postările proprii? :) (Joi, 1 iunie 2017, 15:17)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui oana.blue

        Postezi cu frenezie și dai minusuri cu și mai multă frenezie, dar nu vezi propaganda? :)
        • +2 (4 voturi)    
          A-mi exprima parerea (Joi, 1 iunie 2017, 18:06)

          oana.blue [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          inseamna propaganda ? Pai atunci la cate postari ai tu zilnic pe Hotnews inseamna ca esti propagandist-sef. Cu 3 milioane de semnaturi in spate, cu BOR-ul, cu PSD-ul, cu televiziunile de partid care sustin familia traditionala, tu te legi de cate postari de ale mele ?
          • +1 (1 vot)    
            A promova o ideologie nu e o părere (Joi, 1 iunie 2017, 21:10)

            Harald [utilizator] i-a raspuns lui oana.blue

            Păreri îmi exprim eu, în general critice. Ce faci tu nu înseamnă a-ți exprima păreri, înseamnă a promova diverse ”adevăruri” ideologice.

            M-ai văzut pe mine emițând judecăți de valoare despre cele 3 milioane de semnături?
          • +2 (2 voturi)    
            Oana, am o idee!!! (Joi, 1 iunie 2017, 21:54)

            dan.c [utilizator] i-a raspuns lui oana.blue

            Acum ca a plecat Nicusor, ma gandeam sa se schimbe si sigla aia anosta a partidului... Sa o mai coloram putin... Eee!?!
  • -19 (23 voturi)    
    ND are dreptate! (Joi, 1 iunie 2017, 7:47)

    fdaniel [utilizator]

    Nu aceasta este miza si/sau segmentul USR.

    Pozitionarea nu va face decat sa supere o tabara sau alta.

    Motorul USR este pozitionarea anti-coruptie iar cei care se bucura de evenimentul din USR nu fac decat sa sprijine coruptia (in asteptarea infinita a altora "mai buni").

    Ghinea greseste grav aici. Nu exista problema mai mare in Romania decat coruptia si asta afecteaza toate segmentele vietii noastre. Inclusiv pe asta cu definirea familiei, care nu va fi facuta din perspectiva unei decizi corecte ci din cea a aducerii a cat mai multor voturi pentru a rezista la borcanul cu miere .
  • +16 (26 voturi)    
    Punem pariu ca nu-si da demisia? (Joi, 1 iunie 2017, 8:16)

    Alui [utilizator]

    O sa zica ca e ma bine sa nu-si exprime nici o parere in privinta asta. ;)
    Celor care afirma ca USR a fost acaparat de LGBT:
    Nici vorba. Drepturile LGBT sunt parte din agenda oricarui partid modern, umanist, progresist, de dreapta, alaturi de alte subiecte.
    E vorba de partidele care pun drepturile individuale in fata, versus de partidele socialiste care zic, "las ca stim noi ce e mai bine pentru tine"!
    Credeti ca a restrage drepturile unei minoritati e ceva acceptabil? Ungurii au dreptul sa studieze in limba lor, au placute bilingve in localitatile unde au o comunitate importanta, nici macar nu trebuie sa fie majoritari, si nu a murit nimeni. Mai tineti minte cata rezistenta s-a pus la asta pe vremuri?
  • +14 (26 voturi)    
    Oh vai! (Joi, 1 iunie 2017, 8:21)

    Alui [utilizator]

    Pe ce multi ii apuca lesinul ca in sfarsit exista in Romania un partid care respecta drepturile minoritatilor de orice fel!?! Si cand s-au pus placute bilingve si s-au introdus cursuri in limba materna in universitati foarte multi s-au dat cu fundul de pamant de parca venea sfarsitul lumii. Dar n-a murit nimeni! N-o sa moara nici acum!
  • +15 (23 voturi)    
    Interesant! (Joi, 1 iunie 2017, 8:24)

    Alui [utilizator]

    Eu intrai pe net, ca in fiecare dimineata, sa vad daca nu cumva si-a dat Trump demisia sau a fost pus sub acuzare. Cand colo, vad ca Nicusor Dan doar ameninta ca-si da demisia! Meh! Sunt dezamagit!
  • +18 (20 voturi)    
    sa vedem (Joi, 1 iunie 2017, 9:11)

    Dedalus [utilizator]

    Lipsa pozitionarii ideologice distruge pana la urma.

    La urmatoarele alegeri USR va avea probabil o cota si mai mica si am dubii ca va intra in parlament.

    Principalul motiv este ca Isi pierd vremea cu tot felul de pseudo-subiecte, dar refuza cu indarjire sa adopte o idelogie.

    De fapt, daca PSD ar scapa de stampila de partid corrupt, mi-e teama ca USR s-ar alia cu el. Pentru ca altceva nu ii deosebeste.
    • -2 (2 voturi)    
      Cand ai o ideologie, ea poate fi criticata (Joi, 1 iunie 2017, 18:56)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Cand nu ai o ideologie, poti sa atragi tot felul de idealisti si de naivi cu lozinci abstracte cu care toata lumea e de acord, gen sa fie bine ca sa nu fie rau, jos coruptia, jos hotii, etc, Fiecare isi inchipuie ce vrea si isi proiecteaza propriile nazuinte asupra .noului partid. Cand vrei sa stabilesti o ideologie, incep certurile si scindarile in partid, iar dupa ce ai stabilit ideologia, ai ceva concret care poate fi si criticat. Si atunci se scindeaza si electoratul.
  • -1 (5 voturi)    
    Va felicit (Joi, 1 iunie 2017, 9:47)

    Marius_23 [utilizator]

    Principiile fundamentale nu se negociaza si nu sunt de vanzare !
    • +18 (20 voturi)    
      Exact! (Joi, 1 iunie 2017, 10:51)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

      Cine nu intelege asta, poate sa se inscrie in PSD!
      • +2 (2 voturi)    
        In viata ai de ales (Joi, 1 iunie 2017, 11:15)

        Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        Sau poti sa infiintezi un nou partid .
        • +16 (20 voturi)    
          Indiferent (Joi, 1 iunie 2017, 11:30)

          Alui [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

          Nu conteaza ce face cineva care nu intelege ca principiile fundamentale nu se negociaza si nu sunt de vanzare!
          Si eu va felicit USR!
          • -3 (7 voturi)    
            Ăsta e discurs tip Che Guevara :) (Joi, 1 iunie 2017, 17:39)

            Harald [utilizator] i-a raspuns lui Alui

            ”Principii fundamentale” la niște activiști LGBT care tocmai au pus mâna pe un partid de-a gata?

            ”Nu sunt de vânzare”, dar pot fi luate cu japca? :) La primele alegeri o să vă treziți la realitate, electoratul român nu dă doi bani pe aiurelile progresiste.
  • +17 (25 voturi)    
    ND (Joi, 1 iunie 2017, 10:33)

    DanIonita1 [anonim]

    S-a decredibilizat cand a sabotat venirea lui Ciolos impotriva dorintei a 90 % din membrii.
    Dupa mizeria asta nu mai are cum sa il mai creada cineva, e prea tarziu.
  • -15 (27 voturi)    
    Grav ! (Joi, 1 iunie 2017, 12:15)

    adrian88000 [utilizator]

    Acest partid s-a format in jurul unor proiecte si programe pentru Romania. Au intrat oameni de orientari doctrinare diferite , uniti pentru atingerea acestor teluri.
    Cine a introdus pe ordinea de zi problema LGBT
    a fost un pervers ce a dorit sa distruga partidul.
    In loc sa trimita problema catre homosexuali si sa
    le recomande sa isi infiinteze un partid al homosexualilor , care sa lupte din rasputeri pentru drepturile homosexualilor , a runcat in bratele USR acesta problema.
    Solutia ar fi ca homosexualii sa-si infiinteze un partid ( sunt suficienti 3 oameni ), Ghinea si acolitii lui sa se duca acolo , iar USR sa ramana la scopurile pentru care a fost infiintat.
  • 0 (0 voturi)    
    capcana PSD & Co. (Miercuri, 7 iunie 2017, 1:39)

    Sasul70 [utilizator]

    Divide et impera. Au aruncat grenada, cei din USR au intins mana si au scos si cuiul. Cum s-a terminat votul? 8 contra 11 si 2 abtineri. Se poate spune aproape taiat in doua .. "divide..." ND a vrut sa se fie aruncata grenada inapoi, Nu este obligatia unui partid sa se pronunte pe chiar toate temele care au fost puse in circulatie ba de guvern ba de un partid ba de xy etc.