Hrebenciuc: Cei care s-au adunat duminica seara la Gabriel Oprea acasa nu aveau cum sa influenteze numaratoarea voturilor

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 23 mai 2017, 18:19 Actualitate | Politic

Viorel Hrebenciuc (imagine arhiva)
Foto: Agerpres
Viorel Hrebenciuc, sef de campanie al PSD la alegerile prezidentiale din 2009, a afirmat in cadrul comisiei de ancheta privind turul al doilea al alegerilor ca cei care s-au adunat in acea seara acasa la Gabriel Oprea nu puteau "la ora aceea" sa influenteze numaratoarea voturilor.

"Cei care s-au adunat duminica seara la Gabriel Oprea acasa nu aveau cum sa influenteze numaratoarea voturilor, nu la ora aceea", a spus Hrebenciuc.

Amintim ca Dan Andronic a scris ca in seara turului al doilea al alegerilor prezidentiale a fost chemat acasa la Gabriel Oprea unde exista o "celula de criza" la care participau procurorul general de atunci Laura Codruta Kovesi si sefii SRI George Maior si Florian Coldea, dar si Vasile Dincu.























5494 vizualizari

  • -2 (14 voturi)    
    se adunasera si eif (Marţi, 23 mai 2017, 18:46)

    om simplu din multime [utilizator]

    asa, cum le era obiceiul. s'a intamplat sa fie intr'o zi de alegeri...
    ca, in sufrageria gen.4* oprea, viitor gropea, era ca pe puntea de comanda. :-)
    in caz de urgentza, sunau si ei la 211 :-))

    si base a zis ca nu puteau influenta rezultatul, dar se adunasera sa vada daca schimba barca.
    erau acolo toti factorii de siguranta nationala: gen.oprea, ministrul apararii, maior si coldea, securitatea, opris, siguranta comunicatiilor (!), kotrutza, procuratura.
    toata floarea republicii !!
    nasol daca dadeau turcii, sau rusii, sau ungurii....>-)
    • -3 (15 voturi)    
      Frauda din 2009 - Nume de cod: "Taurul STS" (Marţi, 23 mai 2017, 21:15)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

      In anul 2009 Băsescu a inversat rezultatul alegerilor prezidențiale, pe care le-a pierdut în realitate, cu operațiunea secreta "Taurul" în care actorul principal a fost STS-ul condus de Marcel Opriş.

      "Frauda electorală STS are nume de cod "Taurul”

      Mai mulţi angajaţi ai Serviciului de Telecomunicaţii Speciale (STS) Satu Mare, afirmă că în data de 6.12.2009, începând cu ora 13.40, moment în care Mircea Geoană îl depăşea cu mai mult de 5 procente pe Traian Băsescu, a fost pus în aplicare un plan de rezervă (planul B), la ordinul generalului Marcel Opriş, şeful STS, şi sub coordonarea vicepreşedintelui PDL Adriean Videanu.

      Concret, STS Satu Mare a avut o derivaţie secretă din schema STS conectată la un server din sediul central al PDL din Aleea Modrogan, având numele de cod „Taurul”. Toate judeţele au avut derivaţie din reţeaua principală, mai puţin municipiul Bucureşti.

      Potrivit surselor STS, în noaptea de 6 spre 7 decembrie, la ora 3,15, toate derivaţiile au fost dezafectate sub directa supraveghere a generalului Marcel Opriş, fiecare judeţ decuplându-se pe rând după ce s-au închis şi cheile pe datele finale. Despre acest fapt ştiu doar şefii judeţeni ai STS şi cadrele tehnice, respectiv, doi subofiţeri care au realizat conexiunile. Toate conexiunile au fost operaţionale cu data de 06.12.2009, ora 1,30.

      Afirmaţia că toate datele au fost transmise prin intermediul telefoanelor mobile şi a telefonului guvernamental (T.O.) este falsă, deoarece toate datele au fost transmise electronic simultan cu cele oficiale. STS a avut inclusiv „spioni” de alarmă care semnalau acustic şi vizual depăşirea în procente a unuia sau altuia dintre candidaţi."

      vezi:
      https://optimvs.wordpress.com/tag/basescu-frauda-alegeri-2009-turul-2/
      • +5 (13 voturi)    
        Sa-ti fie rusine! (Marţi, 23 mai 2017, 21:52)

        q1953 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Tie nu ti-e rusine? Tu ne crezi pe toti prosti? Ai fost reprezentant al unui partid intr-o sectie de votare?
        Sa-ti explic?
        In sectiile de votare erau 4 reprezentanti ai partidelor care il sustineau pe Geoana si unul care il sustinea pe Basescu.
        Dupa numararea voturilor se intocmeau procese-verbale pentru fiecare partid, semnate de toti ceilalti reprezentanti ai partidelor.
        Indiferent ce transmitea STS, procesele-verbale prezentau cifrele reale din sectiile de votare si partidele puteau contesta rezultatele, dar nu s-a facut! Procesele-verbale exista atat la AEP cat si la fiecare partid.
        • -1 (7 voturi)    
          Băsescu în 2012: "USL fraudează cu STS-ul" (Miercuri, 24 mai 2017, 2:49)

          simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui q1953

          Uite ce zicea Traian Băsescu în 2012, ca președinte suspendat, despre USL:

          "STS are o misiune foarte importanta, transmiterea datelor de la alegeri. Aveau nevoie probabil ca sa mai adauge doua milioane, trei milioane de voturi la transmisie."

          Sursa:
          http://www.nasul.tv/traian-basescu-despre-intreruperea-comunicatiei-sts-aveau-nevoie-probabil-ca-sa-mai-adauge-doua-milioane-trei-milioane-de-voturi-la-transmisie/

          Băsescu știa foarte bine, din experiența sa cu fraudarea prezidențialelor din Decembrie 2012, ca STS-ul este un element cheie la orice scrutin iar procesele verbale, încheiate după terminarea votului la fiecare secție, nu au valoare prea mare.

          Frauda se face la STS!
          • -1 (5 voturi)    
            E vorba de Decembrie 2009 (Miercuri, 24 mai 2017, 4:49)

            simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

            In loc de "fraudarea prezidențialelor din Decembrie 2012" a se citi "... 2009", în mesajul meu precedent.
      • 0 (4 voturi)    
        Si cum le-a inversat? (Miercuri, 24 mai 2017, 1:17)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        A restampilat buletinele de vot?

        "Oricum, dacă aceste informaţii se dovedesc a fi adevărate, nu mi se pare că ar dovedi vreo FRAUDARE a alegerilor. În schimb, reiese, dincolo de orice dubiu, ca Băsescu foloseşte instituţiile statului în interes personal, lucru la fel de grav."
      • +1 (1 vot)    
        Am citit atent (Miercuri, 24 mai 2017, 8:53)

        Daia Oienologu [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Dar am si eu o ipoteza. Prin faptul ca Gioana s-a dus acasa la SOV a declansat operatiunea cu numele de cod "Boul".
  • +7 (13 voturi)    
    Pentru Hrebenciuc: (Marţi, 23 mai 2017, 18:55)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    El si-a exprimat indoiala si cu privire la votul de la Paris, de aceea ii spun eu cum a decurs votul la alegerile prezidentiale din 2009 la Paris.
    1. Se intra in curtea Ambasadei in grupuri mari de cate 30-40 alegatori, care primeau formularele cu declaratia pe propria raspundere pe care o completau tot in curte.
    2. Se intra pe rand in sectia de votare, unde la mese se aflau membrii biroului electoral. Fiecare alegator se prezenta la unul dintre ei (cred ca erau cam 20 la mese), preda declaratia, indeplinea celelalte formalitati, primea buletinele de vot (unul pentru Presedinte, altul pentru Referendum), dupa care se aseza la rand in asteptarea intrarii intr-una dintre cele 6 cabine de vot.
    3. La cabinele de vot era o doamna care pe masura ce unul dintre votanti iesea din cabina ii lua stampila si o inmana imediat urmatorului care astepta la rand sa intre in cabina ramasa libera. Acesta intra in cabina, aplica stampila pe cele doua buletine de vot, dupa care iesea si preda stampila doamnei respective, apoi mergea la cel in fata caruia se legitimase, recupera actul de identitate si pleca. Fluxul in cabine era continuu, fara pauze in care sa nu fie ocupate toate cabinele.
    4. Eu, de ex., am avut nevoie de cca 30 secunde ca sa aplic stampila pe cele doua buletine de vot. Dar sa admitem ca in medie un alegator statea in cabina de vot 1 minut, nu 30 de secunde, ca mine. Asta inseamna ca la fiecare minut in cele 6 cabine votau 6 alegatori, de unde rezulta ca ritmul calculat in care decurgea exprimarea voturilor era de 10 secunde pentru un vot. Precizez : asta nu inseamna ca un alegator petrecea doar 10 de secunde de cand intra in sectia de votare si pana o parasea, cum interpreteaza rauvoitorii, ci e vorba doar de RITMUL in care se aplica stampila « Votat » in Sectia respectiva.
    5. In Biroul electoral erau reprezentanti ai tuturor partidelor, inclusiv de la PSD. Dece nu sunt intrebati reprezentantii PSD cum a decurs votul la Paris ? Ar putea vreunul sa nege cele de mai sus
    • +1 (1 vot)    
      Ciobane, vezi mai jos un interviu al (Miercuri, 24 mai 2017, 9:09)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      ambasadorului Baconschi, el sustine ca au fost 5 cabine, puneti-va de acord si apoi iesiti in spatiul public!
      • 0 (0 voturi)    
        Pai si voi ... (Miercuri, 24 mai 2017, 14:52)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        ...puneti-va de acord: s-au fraudat alegerile la Paris, sau cu STS-ul?
  • +7 (9 voturi)    
    ha (Marţi, 23 mai 2017, 19:25)

    Mazeta [utilizator]

    Propun ca din "celula de criză" să se elimine "de criză".
  • -1 (7 voturi)    
    Interesant, nimeni nu confirma .... (Marţi, 23 mai 2017, 22:08)

    AlexJ [utilizator]

    prezenta Codrutei la Oprea, ... dar nici "nu infirma", .... asa ca sa o compromita prin asociere si zvonistica.

    In schimb ceilalti sunt confirmati si dublu-confirmati.
    Dar toate tunurile sunt pe cea "ne-confirmata"

    O intrebare: Daca Coldea s-a retras, cand va fi retras si Maior de la ambasada SUA, confirmat ca:
    1. a "complotat" cu Oprea, nu se stie inca ce,
    2. plus sejururile cu Ghita,
    3. plus sejururile cu Ponta?
  • +1 (3 voturi)    
    Si-n timp ce noi discutam aici balarii (Marţi, 23 mai 2017, 23:08)

    moka [utilizator]

    In parlament se-ntampla lucruri.
    Putem sa discutam oricat. Geoana nu poate fi presdinte asa cum nici Hilary nu mai poate, iar de Base nu ne mai pasa ce va pati.
    Asa ca, care-i rostul discutiei?
    • 0 (6 voturi)    
      pesedeaua nu face lucruri fara rost (Marţi, 23 mai 2017, 23:32)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui moka

      da bine pt. alegerili (!) car' va sa vina.
      iote, dragi fraieri votatori, astia ne'au furat, noi suntem curati !
      nicu dracnea pregateste o campanie...curata. :-)
    • +2 (2 voturi)    
      Pai e simplu, daca s-a intamplat acea (Miercuri, 24 mai 2017, 9:04)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui moka

      inversare de nume la alegerile din 2009 si se dovedeste asta, unu, trebuie pedepsiti cei care au facut-o si doi, tragem invataminte si preantampinam asemenea practici in viitor!
  • 0 (2 voturi)    
    Eu nu inteleg un lucru (Miercuri, 24 mai 2017, 9:09)

    Al_de_sus_Et_III [utilizator]

    Faptul ca in seara respectiva, cei mentionati au fost in casa lui Oprea este deja luat ca si adevar absolut. Poate mi-a scapat mie ceva, dar Andonic a prezentat vreo dovada? A spus cineva ca a fost acolo in afara de Andonic? Eu tot ce vad aici este minciuna rostogolita mult prin presa care a devenit in adevar de necontestat intre timp.
    • 0 (0 voturi)    
      Poate ti-a scapat ceva, i-ai vazut sau auzit (Miercuri, 24 mai 2017, 10:26)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Al_de_sus_Et_III

      pe cei doi negand ca ar fi fost in sufrageria lui Oprea?
      In alta ordine de idei de ce nu mai iese Kovesi la interviuri si in public dupa dezvaluirile lui Andronic?
      • 0 (0 voturi)    
        interesant punct de vedere (Miercuri, 24 mai 2017, 11:27)

        Al_de_sus_Et_III [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        dar faptul ca cei doi nu au negat, nu este o dovada. Si nici faptul ca Kovesi nu mai iese la interviuri (oricum nu pea iesea). Eu stiu ca atunci cand acuzi pe cineva de ceva, aduci probe. Asa pot spune si eu despre dumneavoastra ca sunteti un pedofil. Poate negati, poate nu. Poate este adevarat.
        • 0 (0 voturi)    
          Eu neg,deci am o pozitie fata de (Miercuri, 24 mai 2017, 14:03)

          xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Al_de_sus_Et_III

          acuzatie, aia doi de ce n-au?