Sprijinitorii secreti ai dlui Patriciu

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 15 martie 2010, 15:44 Actualitate | Opinii

Dl Patriciu nu e singurul care apare in aceasta situatie ciudata in dezbaterea publica: e sprijinit de cei care il ataca. E sprijinit prin faptul ca e atacat in moduri si pentru motive ridicole. Atat de ridicole incat cineva care le citeste ar putea crede ca nu exista alte motive serioase pentru care cineva ar putea sa-i faca un repros omului de afaceri, scrie Doc, pe blogul lui.

Citesc si recitesc materialul de prima pagina din Evenimentul Zilei, “Planul secret al lui Patriciu”, nu reusesc sa-mi dau seama care anume e dezvaluirea, alta decat ca un om de afaceri pune la cale o afacere. Evident ca e secreta; niciun om de afaceri serios nu ar vrea sa-si faca cunoscute planurile de afaceri inainte sa le puna in practica, nu inteleg de ce i-am putea cere asta dlui Patriciu mai mult ca oricarui altcuiva aflat in situatia lui.

Investigatia EvZ a descoperit planul secret:

"Sute de magazine pe roti, ultra-functionale, adaptate tehnic pe platforme de TIR, vor impanzi zonele urbane de locuinte. Initial, reteaua va deveni functionala in Bucuresti. Apoi, in marile orase. Se va vinde orice: de la paine si apa, la tigari si vata. Costul chiriilor este eliminat, iar cel al transportului mult diminuat. De ce? Pentru ca magazinele sunt mobile, se autoaprovizoneaza si au propriul spatiu. Efectul? Vor vinde sub preturile pietei, marfurile avand adaosuri 'prietenoase' datorita investitiilor reduse".
(EvZ)

Bun, si care ar fi problema cu asta? Stati sa ne intelegem, vorbim de ceva afacere facuta pe spezele Statului? Vreo creanta cedata, niste datorii sterse sau amanate de acelasi stat? Vreun contract de explorare transformat pe sest intr-unul de exploatare prin legi si decizii date cu dedicatii? Manipularea bursei cu complicitatea tacita a oficialitatilor? Nu? Si atunci, care e problema? Problema autorilor articolului:

"CINE CASTIGA. Dinu Patriciu. In umbra magnatului, un imperiu comercial se ridica discret, sfidand criza si speculand saracia.
CINE PIERDE. Intreprinzatorul de cartier. Chioscul non-stop de la coltul blocului in care locuiti este amenintat de faliment".

Problema mea e ca presa nu mai pare capabila sa faca distinctia intre practici cat se poate de reprobabile, cum sunt cele enumerate de mine mai sus, si afaceri care par, pana una alta, cat se poate de legitime. Nu doar “magnatii” ci orice fel de intreprinzatori vor sa-si ridice “imperiul comercial”, sfidand criza. Nu saracia e speculata, ci mai degraba comoditatea, dar nu vad de ce asta ar fi o problema. De asemenea, nu inteleg de ce printre cei care castiga nu sunt enumerati cumparatorii, care vor avea acces mai usor la produse mai ieftine. De asemenea, nu vad nicio problema daca afacerea asta risca sa scoata de pe piata altele cu acelasi obiect. E ceva ce se numeste “competitie” si, da, dlor ziaristi, este un lucru bun. E un castig, nu o pierdere.

Pe scurt, daca Dinu Patriciu intentioneaza sa faca, de data asta, o afacere nu doar de succes ci si corecta (adica, in cazul marelui corporatist, in principal fara aportul unui stat excesiv de prietenos si de darnic), atunci nu pot decat sa-i urez succes.

Comenteaza pe Inventarul stricaciunilor politice.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4245 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    ha ha ha (Luni, 15 martie 2010, 16:08)

    Bogdan [anonim]

    Ai observat corect. Prea multa abnegatie in criticarea mogulului naste monstrii de prostie, ca sa-l parafrazez pe Cioran :P
    Pai daca tot il injura pe capitalistul imperialist, care-i omoara pe micii intreprinzatori, macar sa o faca inteligent. Atfel ii fac pe Patriciu victima si lor insisi un deserviciu.
    E greu cu sapa, dar si mai greu cu mapa, mai zicea cineva ....:P
    • +2 (4 voturi)    
      corect (Luni, 15 martie 2010, 18:03)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      mi se pare ca articolul puncteza foarte bine. Nici pe mine nu m-a deranjat potentiala investitie a lui patriciu (doar ca nu este stilul sau sa investeasca in asa ceva, in fine, probabil cand vom vedea ca a fost un zvon, vom fi uitat si ca am consumat energie pe seama lui, ca romanul e circar, nu contabil). Oricum ce m-a deranjat totusi la Patriciu a fost ultima sa declaratie vizavi de stat si companiile private si cum insista el sa ne convinga ca de fapt companiile privat slujesc indirect nevoile catateanului iar statul este de fapt cel care urmareste profit pentru el pe seama acelorasi cetateni.
    • 0 (0 voturi)    
      Bogdane, mai sunt multi prosti ca tine? (Marţi, 16 martie 2010, 13:32)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Tu crezi ca cineva il mai crede pe Patriciu, omul care a furat de la poporul roman 100 de milioane de dolari cu care s-a facut miliardar mai tarziu? Da-mi si mie 100 de milioane de dolari, imi cumpar cei mai buni consultanti financiari cu cateva milioane si sunt mai mare ca Patriciu. Patriciu merita sa intre la puscarie, pentru ca a furat si pentru tot raul care il face tarii si poporului roman subjugand un intreg partid ca sa opreasca modernizarea Romaniei. Mi-e sila...
  • 0 (4 voturi)    
    De ce te miri? (Luni, 15 martie 2010, 16:10)

    Alex [anonim]

    Totul e foarte simplu.

    Fiecare ziar reprezinta interesele proprietarului si sincer cred ca e normal sa fie asa. Mai grav e ca nimeni nu recunoaste asta.

    Fiecare arunca subiecte "soc" pe piata si oricine ataca pe oricine in functie de interese.
    Iar oamenii care din lipsa de timp, informatii sau educatie nu pot avea o imagine de ansamblu si nu pot face conexiunile care sa-i ajute sa citeasca printre randuri, sunt cei care cad in plasa.

    Cel mai distractivi sunt demagocii care se bat cu pumnii in piept. Uneori imi e rusine mie de lipsa lor de rusine :(
  • 0 (4 voturi)    
    prea multa critica..au sarit calul (Luni, 15 martie 2010, 16:16)

    locke [anonim]

    mi se pare ridicol..sa critici pe cineva ca vrea sa isi ridice un imperiu..cata vreme este un lucru legal
    cei de la evz sunt tendentiosi
    • -1 (1 vot)    
      ... (Luni, 15 martie 2010, 16:34)

      sictireanu [utilizator] i-a raspuns lui locke

      O fi noua moda, a la Boby Paunescu :)
  • -1 (1 vot)    
    buna idee (Luni, 15 martie 2010, 16:19)

    busymind [anonim]

    cu magazinele mobile :)
  • 0 (4 voturi)    
    Pe cuvant? (Luni, 15 martie 2010, 16:59)

    cittizen [anonim]

    Si pe ceilalti ce ii tine sa scada preturile si sa faca o concurenta agresiva "magazinelor pe roti" ale lui Patriciu? Lasati-o moarta: Romania are preturi nesimtite la produse si lucrul acesta il stiu toti cei care au iesit macar o data afara din tara. Marii intreprinzatorii si micii comercianti au in gand un singur lucru: bani cu tona peste noapte din vanzarea de pufuleti pana la cea de vapoare!
    Patriciule, baga magazine le ca eu, daca ai preturi pentru banii mei, cumpar de la tine!
  • +2 (2 voturi)    
    o nedumerire (Luni, 15 martie 2010, 17:08)

    pyp [anonim]

    De ce are nevoie Patriciu ,un miliardar care nu a facut nici o afacere cu statul roman ,si un politician patriot care vrea binele ROMANIEI , de societati in cascada prin Olanda si Elvetia ?
  • +2 (2 voturi)    
    Incercare de dezvaluire (Luni, 15 martie 2010, 17:26)

    Silviu [anonim]

    Cred ca articolul dezvaluire avea scopul sa demonstreze ca viitoarea afacere a lui Patriciu va eluda darile la statul roman prin firmele offshore.
    Din pacate a fost atat de prost scris incat a prezentat planul de afaceri in detaliu pierzand din vedere argumentul.
    La mijloc nu este cautarea "adevarului" cat impachetarea mesajului.
    In acest caz a fost facut lamentabil.
    • -1 (3 voturi)    
      "eludarea darilor prin firmele offshore" (Luni, 15 martie 2010, 17:41)

      io [anonim] i-a raspuns lui Silviu

      in primul rand e *legala*. In al doilea rand, nu prea poate fi facuta de o companie de chioscuri de roti de cartier, care vrand-nevrand trebuie sa plateasca salarii locale si sa-si declare profitul local. Eludarea de care vorbesti se face cu predilectie de catre companii de alta anvergura, in general prin sectorul financiar, in general prin costuri destul de sofisticate si greu de controlat declarate catre companiile mama. Si nu cred ca vor fi angajati consultanti Goldman & Sachs pe 1000000 de euro pe an sa vanda in Pantelimon in chiosc. Asa ca mai lasati si paranoia asta, ca doar primul milion e problematic e obicei, nu si celelalte !
  • +1 (1 vot)    
    Romania 2010 vs Angola 2000 (Marţi, 16 martie 2010, 2:08)

    judex [anonim]

    Un alt fel de capitalism de cumetrie Patriciu-Tiriac
    ANGOLA2000 vs. RO2010
    Executive Decree 48/00 of 2 June 2000 approves the Regulation on Ambulatory Commerce which is defined as retail commerce that is non-sedentary by individuals who transport their products either by animals or other means and who sell their wares outside of urban and municipal markets. The Regulation follows the Executive Decree and contains an Annex that states what products are banned from ambulatory commerce (meat, medicine, pesticides, radio-electric parts, etc.) Also contains a sample identification card.
  • +1 (1 vot)    
    Peru 1980 (Marţi, 16 martie 2010, 4:26)

    judex [anonim]

    El Comercio, June 12, 1981:
    Huogo Blanco, un politician de stanga, s-a aliat vanzatorilor ambulanti in cadrul protestelor de evitare a relocatiei in afara Limei hotarata de guvern, datorita efectului catastrofal al comertului ambulant asupra orasului. Rezultatul: o baie de sange.
  • 0 (0 voturi)    
    totusi (Marţi, 16 martie 2010, 22:55)

    radu [anonim]

    nu mi se pare normal sa primeasca autorizatie in bucuresti pt asa ceva avand in vedere lipsa de locuri de parcare... si faptul ca tirurile lui sau ce-or fi ocupa f mult loc
  • 0 (0 voturi)    
    Oase de ros pentru jurnalisti (Vineri, 19 martie 2010, 22:40)

    GEGE [anonim]

    Un camion care transporta orice la ora actuala tebuie sa fie in deplasare cel putin 24 ore pe saptamana pentru a ajunge pe 0 (cheltuieli-venituri). Mare atentie la cei care spun ca un camion cheltuie doar benzina si daca sta pe loc nu cheltuie. Ca sa obtii un profit din el trebuie sa circule vreo 40 ore pe saptamana. Un astfel de magazin ar insemna pierderi realizate de catre acel camion , pierderi care ar trebui sa se regaseasca in costul produselor vandute. Chiar daca nu plateste chirie pentru parcarea in care sta camionul , propietarul plateste un leasing pe camionul respectiv. Daca se apuca cineva sa calculeze leasingul respectiv ajunge la niste sume destul de serioase care pot fi identificate cu chiria pe care o plateste cetateanul din colt. Cu alte cuvinte cel care face afacerea asta inlocuieste 10 dubite de livrare si chiria a 10 spatii de vanzare cu 10 camioane. diferenta intre leasingul la o dubita plus chiria la un spatiu si leasingul la un camion ar trebui sa fie substantiala ca sa merite efortul.
    A doua problema eca pentru fiecare magazin ambulant ar trebui sa si angajeze un sofer si un vanzator pe cand un magazin mic de cartier supravietuieste cu un vanzator si soferul de pe dubita se ocupa si cu distributia la alte magazine decat cel al patronului si produce si atunci cand magazinul nu are nevoie de marfa.