Uraganul domnului Dincu

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 27 mai 2016, 13:39 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Sociologul din vicepremierul Vasile Dincu s-a trezit, joi, putin speriat de realitatea din jur, cand a fost chestionat in legatura cu scandalul Hexi Pharma. "Este fascinant pentru ca a dezlantuit o efervescenta a imaginarului colectiv, fara precedent. De la cazul Elodia nu s-a mai intamplat asa ceva", a raspuns Dincu. Vicepremierul si-a ales cu grija cuvintele dar sociologul voia sa spuna ca se uita ingrozit cum o tara intreaga pare s-o fi luat razna.  "Pentru un sociolog e ca si cum unui cercetator de uragane i-ar veni uraganul in curte. E o ocazie rara", a adaugat Dincu. Ce a starnit, insa, uraganul la care sociologul Dincu priveste atat de fascinat?

Uraganul nu s-a ridicat din senin, ci a fost anuntat de norii negri ai coruptiei generalizate. Da, chiar daca nu vedeti din prima legatura, motivul principal al neincrederii in tot si in toate maninfestata azi in spatiul public este coruptia ca mod de viata. Coruptia a dus la neincrederea in marile partide, a distrus coeziunea sociala si ne-a cultivat tuturor scepticismul, cinismul si pesimismul. Ne-am obisnuit cu totii sa gandim cumva contorsionat, convinsi pe buna dreptate ca nimic nu este ceea ce pare, ca totul se aranjeaza in culise si ca traim, pe scurt, intr-un univers trucat. Care este forma noastra de aparare impotriva  mistificarilor vandute  de politicieni, de presa si chiar de oamenii simpli? Nu mai luam de buna realitatea oricare ar fi ea si o reconstruim apeland la propriile noastre fictiuni pentru a o explica.

Apoi, tot coruptia sistemica a adus un actor nou si omniprezent in viata noastra: institutiile de forta (DNA, servicii secrete). Puterea lor crescanda ne-a racorit cumva dupa ani de furt generalizat, dar ne-a si speriat. De frica noastra latenta au profitat tot politicienii, oamenii de afaceri sau mogulii de presa cazuti sub anchetele procurorilor. In incercarea de a se salva, au falsificat la randul lor realitatea construind fictiunea marelui complot al serviciilor si procurorilor impotriva intregii clase politice.  Distrugerea democratiei, incalcarea drepturilor omului au devenit refrenul zilei. Politicienii au inceput sa vada peste tot mana criminala a serviciilor, abuzuri imaginare ale procurorilor si sa tarasca dupa ei, in fictiunea lor, o parte din publicul deja speriat de forta mainilor nevazute care opereaza in jurul lui. Vedem astazi o multime de formatori de opinie mai ingrijorati de falsele amenintari la adresa democratiei, de pericolele inventate de politicieni si trompetele lor din presa decat de coruptia care le-a distrus viata.

Tot coruptia a dat nastere unor evenimente care au incins treptat imaginarul colectiv. Si, evident, toti au aratat cu degetul spre servicii. De pilda, Udrea si Basescu au pus asa numitul "filaj de la Paris" din timpul campaniei prezidentiale din 2014 tot in carca lor. Nu uitati ca pana si incendiul de la Colectiv a fost o vreme pus pe seama unei maini criminale care a vrut sa darame guvernul Ponta. A explodat apoi scandalul de spionaj, cu firma israeliana Black Cube, angajata dupa toate indiciile de moguli de presa cu scopul de a gasi ceva compromitator despre sefa DNA. Toate aceste istorii sulfuroase s-a  nascut, intr-un fel sau altul, din cauza coruptiei. Ca sa nu vada acest adevar simplu, publicul a fost intoxicat continuu cu teorii conspirationiste, incurajat sa creada ca tot ce se intampla important in spatiul public se naste din vointa unor forte oculte.

Daca mai adaugati la toate acestea razboiul feroce dintre Serviciul de Informatii Externe si Serviciul Roman de Informatii, din care au rezultat o serie de cazuri stranii, veti avea o imagine mai clara a cauzelor bulversarii publicului. Apoi, oameni de la varful serviciilor s-au implicat pe fata sau mai discret in jocul politic: Maior se visa premier, Melescanu a candidat de-a dreptul la presedintie,  Hellvig a fost acuzat ca a tras sfori ca prietenul Busoi sa ajunga candidat. Prin urmare, serviciile au contribuit din plin la paranoia nationala.

N-ar fi exclus ca ca dintr-un astfel de razboi subteran sa se fi nascut si cazul Hexi Pharma. Vedeti, eu insumi am ajuns mai tentat sa caut explicatia unor evenimente privind tot la forte obscure, in loc sa creditez varianta evidenta, al unei simple investigatii jurnalistice si nimic mai mult. Scandalul dezinfectantilor diluati din spitale, care si asa a revoltat o tara intreaga, a culminat cu moartea lui Dan Condrea in urma unui accident de masina. Asta e tot ce mai lipsea pentru a alunga orice urma de ratiune din mintile oamenilor.

Acest mare scandal de coruptie (repet, cauza principala a degradarii increderii publicului in sistem) contine toate ingredientele unui coktail halucinogen: o moarte stranie, o femeie pusa sa delireze in direct la televiziuni despre un asasinat bine planificat, despre filaje SRI, agenti SIE si CIA, despre rapiri comandate de politicieni corupti etc. Presa, politicieni si public s-au prins cu totii in hora scenariilor suprarealiste.

Peste tot in lume, cand oamenii nu mai inteleg ce se intampla in jurul lor, teoriile conspirationiste iau avant. Cu atat mai mult la evenimente complexe, greu de descifrat. Diferenta intre Romania si multe state occidentale e ca in Vest exista filtre care mai opresc expandarea nebuniei in spatiul public (de la faptul ca oamenii sunt ceva mai educati, presa mai responsabila, institutii precum CNA chiar functioneaza, firmele responsabile nu cumpara reclama la televiziuni sau ziare care mint publicul in fata).

Bombardat cu cele mai abracadabrante explicatii, publicul are putine sanse sa mai inteleaga ceva din toata istoria Hexi Pharma. Ce sa mai priceapa cand oameni in toata firea sustin cu tarie ca Dan Condrea a fost scos din tara, ca persoana mutilata gasita in masina era altcineva, ca de fapt l-au omorat  controlandu-i masina de la distanta sau ca este victima unui odios asasinat planuit in detaliu de serviciile secrete?

Aceste speculatii inepte n-au incetat nici macar atunci cand sotia i-a recunoscut semne particulare sau cand au aparut indicii tot mai numeroase in sprijinul unui accident de circulatie comis de cineva care gonea pe un drum judetean cu viteza mare si vorbind la telefon. Nebunia a mers atat de departe incat o parte din public si cativa gazetari s-au aratat dispusi sa transforme delirul fostei sale sotii, care a marturisit singura ca s-a confruntat cu probleme psihice in trecut, in adevaruri cutremuratoare si dezvaluiri senzationale.

Dar simt nevoia sa o spun din nou: uraganul nu s-a nascut din senin, ci este rezultatul unor acumulari.

Acest vartej demential pare sa fi cuprins o buna parte din societate, iar astazi orice ai spune rational te plaseaza automat in categoria acoperitilor, securistilor sau coruptilor platiti sa scrie la ordin. Intalnesc tot mai multi oameni altfel cu toate mintile la ei care par sa-si fi pierdut busola si ratacesc dezorientati printre scenarii fanteziste, acuzatii halucinante, comploturi imaginare. Nu-mi dau seama cum ne putem intoarce din acest infern, daca se va opri cumva toata nebunia asta sau ne vom infunda si mai rau in propriile noastre fictiuni. Stiu insa ca, intr-o tara prost condusa, fara o directie clara, fara perspectiva si in lipsa unor repere, uraganul domnului Dincu va mai face o vreme ravagii pe aici.


Citeste mai multe despre   









26122 vizualizari
  • +21 (35 voturi)    
    THE POINT ! (Vineri, 27 mai 2016, 13:47)

    pointless man [utilizator]

    De data sta chiar ați apăsat pe ”punctul sensibil” - aka ”The point”.

    Pricepe cine poate.
    • +2 (6 voturi)    
      bombardat ? (Vineri, 27 mai 2016, 19:44)

      nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      oare cine a "bombardat " cu cele mai abracadabrante explicatii ? nu mass-media ?
      iar mass-media e fecioara neprihanita si vulgul total vinovat.
      Oare cine vorbeste de 65 000 morti desi Hexi nu a avut nici cel maimare contract si nu peste 20% din piata?
      oare cine pune incarca dezinfectantilor TOATE problematica spitalelor [inclusiv lenjerie murdara, malparxis, furt de substante si medicamente, mancare infecta, etc] ???
      s-au contaminat romanii cu explicatii baracadabrante prin telefonul far fir sau email ? cine invita in talk-show tot felul de furnizori de explicatii ? cine subtitreaza: "X a declansat nucleara" ?
  • -25 (39 voturi)    
    Eh nu e chiar asa... (Vineri, 27 mai 2016, 13:53)

    Gigi Kent [utilizator]

    Toata treaba nu e alimentata doar de coruptie ci cel putin de inca doi factori. As spune incompetenta, indolenta, slaba comunicare atunci cand ea ar trebui sa existe. De exemplu nu este inca foarte clar daca substantele respective erau diluate sau nu. A trecut deja foarte mult timp. Este inacceptabil.

    Si totodata de prea multa comunicare "prin balarii". Atunci cand, dupa ce ai terminat un dosar (un fel de "dupa ciorba de potroace de a doua zi dimineata"), te gandesti sa chemi si un presedinte de Senat la "audieri" pe principiul "ia mai toarna un dosarel sa ne veselim nitel" si nu il acuzi de fapte concrete legate de dosar (a luat sau a dat spaga, a facut trafic de influenta, a favorizat infractorii la comiterea faptei samd) ci de o aiureala subiectiva tip "cat de apropiat este cineva foarte apropiat" atunci sa te tii speculatii.
    • +16 (16 voturi)    
      Confuzia ajuta (Vineri, 27 mai 2016, 17:09)

      CuriosulSef [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      la manipulare.

      Ea este parte din planul de comunicare, din 'marketingul' deja adus la nivel de stiinta de KGB si serviciile similare.
      • -4 (8 voturi)    
        Pai? (Vineri, 27 mai 2016, 20:36)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui CuriosulSef

        Nu e bine dom' Curios, nu e bine! Ca se presupune ca serviciile, parchetele samd din Romania sunt mai degraba cu Licuriciul de la Vest decat cu cel de la Est. Deci cum sa foloseasca tehnici KGB?
      • -1 (3 voturi)    
        servicii similare (Vineri, 27 mai 2016, 21:35)

        Irina25 [utilizator] i-a raspuns lui CuriosulSef

        Sau de CIA si serviciile similare. Corect?
  • -3 (33 voturi)    
    hehe (Vineri, 27 mai 2016, 13:58)

    Mazeta [utilizator]

    Stat minimal, nebunie maximală.
    • -2 (18 voturi)    
      ai definit civilizat mujicia (Vineri, 27 mai 2016, 17:10)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      cu un endorsment, mujicia intinsa maximal peste granitele tratatelor internationale cu nebunie maxima legata de un BVC realizat la 120 USD barilul, neindexat/ajustat la Realitate, adica 20 USD barilul....Motzu Pitis avea un refren..."Sfarsitul. nu ii aici".....dar nu cu referire la mujicia !!!
  • -20 (30 voturi)    
    Yeah, right! (Vineri, 27 mai 2016, 14:02)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    1. Colectiv a fost un asasinat pentru a-l schimba pe Ponta.
    2. Dan Condrea bea linistit cocktail-ul din paradisul fiscal in care s-a stabilit sub identitate falsa!

    Imi e mila de cei morti la Colectiv, si cei morti in spitale, morti pentru ca serviciile si politicienii sa-si faca jocurile de furat bani! O dictatura onesta ar fi mult mai buna decat actualul status-quo!
    • +4 (14 voturi)    
      spirt=pufoiaka pentru ora$heni (Vineri, 27 mai 2016, 17:11)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      mai sunteti multi pe fata Pamantului ?
  • +33 (35 voturi)    
    Concluzii . (Vineri, 27 mai 2016, 14:08)

    Andrei_Fieraru [utilizator]

    Cel mai corect ar fi sa acceptam marele adevar ca traim intr-o tara de hoti si ca daca vrem sa avem o viata normala , ca a nemtilor , de exemplu , atunci sa punem lampa de benzina pe fenomen . Daca nu , vom redeveni un paradis dupa toamna acestui an cand partidele , dupa alegeri , vor da cu DNA de pamant pentru ca le-a fost luat obiectul activitatii si aproape ca nu mai renta sa faci politica bizantina .
    • +4 (4 voturi)    
      Hotia e frate cu românul (Sâmbătă, 28 mai 2016, 14:25)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Fieraru

      Intr-o tara cu regim securisto-mafiot, hotia e la ea acasa. Nu e scenariu, ci adevarul evident.
  • -12 (22 voturi)    
    sigur-sigur, (Vineri, 27 mai 2016, 14:10)

    victor L [utilizator]

    Basescu nu are nicio vina?
    Ca uite, tace ca ala in papusoi; zice ca nu are destule elemente ca sa se pronunte, e prea mare harmalaia produsa. Adevaruri si minciuni spuse cu nonsalanta, pentru ca interesul (inca) poarta fesul.
    • +1 (1 vot)    
      Daca maine vei avea diaree.... (Luni, 30 mai 2016, 11:15)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      ... il vei injura tot pe Basescu, nu-i asa ? Ca sigur a pus el ceva rau in mancarea romanilor !!

      Asta-mi aduce aminte de un mos, vecin de-al meu, foarte "important" si galagios, care era acum cativa ani presedinte de bloc, si care tipa sus si tare ca el nu accepta in nici un caz reabilitarea blocului oferita de primaria sectorului I, ca stie el foarte bine, din surse sigure, ca polistirenul ala este tratat cu produse radioactive care au rolul sa ne omoare pe toti (fara urme) pentru ca apoi Basescu sa ne ia apartamentele pe gratis.

      Victoras, nu cumva mosul acela esti chiar tu ?
  • +18 (20 voturi)    
    Conspiratii & grupuri infractionale (Vineri, 27 mai 2016, 14:10)

    Trojan.H [utilizator]

    Dincu pricepe tot. Liderul unui grup infractional cu radacini atit de vechi si atit de intinse spre Rasarit nu are cum sa nu priceapa. Si tocmai pentru ca pricepe tot, vrea dezincriminarea la CCR a abuzului in serviciu.
    In ce priveste conspiratiile, parerea mea este ca in cazul Condrea nu a fost sinucidere si nici accident. Atit.
    • +11 (15 voturi)    
      CORECT (Vineri, 27 mai 2016, 17:12)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      acest tov Dincu tolerat de Ciolos in Guvern este purtatorul de cuvat al dosarelor de la Berevoiesti...
  • +12 (18 voturi)    
    oare chiar asa sa fie? (Vineri, 27 mai 2016, 14:14)

    dumnezeu [utilizator]

    asadar e perfect plauzibil ca nea condrea sa dispara convenabil cu o zi inainte de-a fi audiat, fara sa fi fost filat in prealabil sau arestat preventiv, in ciuda unui scandal imens generat de un adevarat genocid in spitalele din romania!
    dupa care vine sri si aseaza bomboana pe coliva declarind ca scandalul hexi pharma nu e o chestiune de securitate nationala!
    cit de prosti ne credeti?
  • +25 (31 voturi)    
    ECCE TAPALAGA! (Vineri, 27 mai 2016, 14:16)

    SkyDan [utilizator]

    In filosofia indiana acela ce-si pastreaza ratiunea in mijlocul furtunii informationale se numeste un GU-RU ( remover of ignorance). DT este unul. Dharma megha samadhi - pastreaza-ti ratiunea si vei fi fericit.

    Comunistii erau muncitori, erau antrenati sa munceasca si cu ajutorul cainilor securisti au reusit sa munceasca. 85% din spatiul locativ din Bucuresti e construit in numai 25 de ani - 1963-1989.

    Dupa '89 cainii securisi au preluat puterea dar ei erau antrenati sa abuzeze, sa corupa, sa tortureze pshihologic si fizic. Acum avem rezultatul "muncii " lor de 25 de ani. Un popor abulic si distrus psihic!

    Toate partidele sunt infestate de fosti securisti si de agenti platiti. Fara ei nu se intampla nimic in aceasta tara. Ei nu pot creea sisteme functionale pentru ca ei nu gandesc sistemic ci in termeni de abuz, de forta si in imediat.

    Cu elita plecata, cu intregul aparat administrativ si politic infestat de securisti abuzivi, cu o populatie lenesa in a se instrui si a gandi cu mintea ei Romania este la mare risc de a fi practic ocupata total; economic, financiar, cultural, psihologic.

    O nota pentru articolul de ieri cu RCS RDS: foarte bun!
    Am aflat cum un sportiv modest a construit un imperiu prin dedicatie si curaj. A stiut sa asculte si sa-si ia in jur oameni educati chiar daca el nu avea educatie. Doar observand BOD-ul de la DIGI 24 iti dai seama de unde vine Die Klasse!

    De retinut ca dupa ce au cumparat compania de fabricat cablu optic din Slovacia au umplut Romania de fibra optica, a legat toate orasele la internet astfel, de exemplu, statii de radio din orase modeste pot transmite prin fibra optica in urmatorul oras unde au un mic emitator ca sa nu mai vorbim de internet.
    Chiar daca ungur, sau din cauza ca e ungur, Zoli a miscat Romania in sensul bun mult mai mult decat au facut-o sute de mii de politruci tocmiti.

    Merci DT !
    • +24 (26 voturi)    
      Sursele (Vineri, 27 mai 2016, 14:39)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

      "Toate partidele sunt infestate de fosti securisti si de agenti platit"
      Si media , ca doar sursele alea nu sunt fara legaturi
      • +22 (22 voturi)    
        Da ! si media (Vineri, 27 mai 2016, 15:21)

        SkyDan [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        si toata fauna asta care sare pe orice investitor strain. Uitati-va cum stau in holurile hotelurilor de lux pentru a-i lua imediat pe cei ce vin in explorare.

        In sistemul de sanatate nu mai vorbim. Tatal lui Condrea era general de secu, tatal lui Oprescu de asemenea. in business de asemenea:Voiculescu, Niculae, Tarta, Copos, Fratelli Paunescu, etc.etc. etc

        D-l Tapalaga, puteti creea o lista, un site, ca tuturor marilor oamenii de afaceri romani sa li se faca un arbore geanealogic pe 2-3 generatii?

        Parerea mea ca 75% din parlamentari sunt legati de fosta Securitate sau varful PCR in una maxim doua link-uri de rudenie.

        Cand tortionarii securisti au pensii de 6000 lei si cei schingiuiti au 1000 nu mai asteptati ca statul sa functioneze. Suntem un stat fragil si daca prin absurd incepe un razboi romanii nu vor avea pentru ce sa lupte.
        • +5 (7 voturi)    
          Si cind... (Vineri, 27 mai 2016, 15:57)

          M.aura [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

          Nr. 1 anticoruptie din Romania nu a miscat o fila din dosarul revolutiei timp de 7 ani( 2006-2013) cit a fost procuror general.
          Ma bucur ca tot mai multa lume incepe sa inteleaga ca prezentul ne este si acum conditionat de trecut, ca raul actual nu e aleatoriu, ci bine controlat si directionat. Ca democratia e doar un ambalaj sclipicios care ascunde faptul ca romanii au doar iluzia ca pot alege si pot decide ceva in tara asta.
    • -8 (18 voturi)    
      nu uita (Vineri, 27 mai 2016, 14:56)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

      sa faci plecaciuni si sa saruti,plin de piosenie,pamantul unde a calcat guru-ul tau.
      de asemenea petalele de trandafir aruncate la picioarele LUI,plus cantecele de harpa oriunde apare

      frate de unde apareti?
      • +11 (15 voturi)    
        Gu-Ru (Vineri, 27 mai 2016, 15:39)

        SkyDan [utilizator] i-a raspuns lui Point

        e un termen sanskrit format din doua silabe care inseamna, literar vorbind, om clar la cap ce incearca sa-i mentina si pe altii in aceeiasi conditie. Daca vrei tu sa-l folosesti intr-un context nociv e problema ta.

        Multi vad putini pricep. Daca ai vazut petale, plecaciuni si alte chestii ritualistice e pentru ca nu intelegi. Acele acte sunt incarcate de simbolism si sacralitate ce duc spre gandirea abstracta. vz. M. Elaide - Istoria ....
        Cum 95% din populatie gandeste mitologic, prin metafore simple, emotional cu structuri somatice spatio-temporale, prin instructiuni de la un mester, mesia, profesor, maestru, e posibil ca acele ritualuri sa se adreseze lor. Cei care inteleg si aplica matematica n-au nevoie de ritualuri.

        Cum spuneam, lipsa intructiei sistematice la romani, aka lenea, e cauza principala pentru care pot fi abuzati atat de usor. De prea multa vreme prea multi romani nu mai gandesc cu mintea lor. Asta e cauza mizeriei si a degradarii morale, etice, fizice, psihice de pe aceste locuri/plaiuri. Otium, Romane tibi molestum est ( Romane, te va pierde lenevia - Carmen 51 de Gaius Valerius Catullus). Caveat emptor!
        • +1 (5 voturi)    
          Curios (Vineri, 27 mai 2016, 17:05)

          CuriosulSef [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

          imi plac ideile tale de mai sus dar ... ce te face sa ai atat incredere in DT?

          Niciodata nu am vazut sa respinga acuzatiile (numeroase) de apartenenta la servicii si tind sa cred ca are si de ce sa nu o faca.

          Ca si in cazul influentarii alegerii presedintelui prin intermediul Facebookului, ne place manipularea cand e de 'partea' noastra.

          Sa vedem cum o sa fie cand nu o sa ne mai convina fenomenele pe care azi le imbratisam automat doar pentru ca suntem de acord cu ele.
          • +1 (3 voturi)    
            Acuzaţiile (Vineri, 27 mai 2016, 18:47)

            war4peace [utilizator] i-a raspuns lui CuriosulSef

            Dacă vine un ţâcnit şi te acuză că eşti furnică, te oboseşti să-i dovedeşti că nu-i aşa sau îl ignori?
            • 0 (2 voturi)    
              Hmmm (Vineri, 27 mai 2016, 19:23)

              CuriosulSef [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

              cam slaba metafora.

              Sunt mai multe persoane publice care au facut acuzatia. Ca majoritatea persoanelor publice sunt de o calitate josnica si cu legaturi destul de clare cu fosta si actuala securitatea.

              Nu contest ca poate fi doar simpla metoda de defaimare dar... eu constat.

              Ce am vrut sa zic e ca nu poti sa ai incredere ca intr-un Guru intr-un jurnalist care de regula sprijina pe cei ce doresc intarirea acestor institutii (si eu o vreau dar dupa o curatire de paraziti).
              Deci... cititi DT ca oricum nu aveti multi jurnalisti coerenti de citit.

              Mai urmareste cineva pe Cristoiu de exemplu, si daca da de ce?

              Insa nu inghititi fara sa mestecati ce zice DT caci si el e simplu om, un jurnalist in Romania.
              La fel si cu Tolontan, respect pentru anchetele pe care le face, dar e clar ca ele sunt directionate. Si totusi avem nevoie de fenomenul Tolontan.

              Corect?
            • +1 (1 vot)    
              Inca ceva (Vineri, 27 mai 2016, 19:46)

              CuriosulSef [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

              Un citat recent:

              " Nu vad totusi legatura intre securistii de azi si cei de pe vremea lui Ceausescu, intre un serviciu integrat si apreciat de partenerii occidentali - cu toate derapajele lui - si fostul aparat represiv. " scrie Tapalaga.

              Eu nu sunt de acord.
              Avem un Prim-adjunct al directorului SRI cu liceu industrial.
              Cine facea industrialul pe vremuri, e rusinos!
              Dar cu sustinerea unei rubedenii SRI si foste secu ( Dan Gheorghe) el reuseste o cariera rapida si impresionanta.

              Asta e un simplu exemplu.
              Poate Tapalaga ne poate explica mai bine ce a vrut sa zica.
          • +5 (7 voturi)    
            Despre incredere: (Vineri, 27 mai 2016, 19:15)

            SkyDan [utilizator] i-a raspuns lui CuriosulSef

            Increderea este acel spatiu abisal dintre cunoscut si necunoscut.

            Am incredere in DT pe baza ideillor pe care le pune pe "hartie". Un om infectat de ascunzisuri mizere nu poate gandi clar, un securist de exemplu.

            Am vazut interviul luat lui Turcescu. Cine mai crede ca Turcescu n-a fost securist e naiv. Un securist e agresiv, badaran, nenuantat, gandeste reductionist-simplificator, in zicale si proverbe. Un om cu spatiul interior deschis elaboreaza, foloseste abstractiunea sintetica, un om cultivat intr-un cuvant.

            Va mai aduceti aminte de Prelipceanu, Hurezeanu si altii de la Digi si de la Evropa Libera desigur? Acolo se vedea cultura.
            La Ponta, Ghita, Basescu, s.a. doar grobianism, securism intr-un cuvant.

            Desigur increderea poate fi inselata prin elaborari de nivel inalt, imposibil de surprins in textul scris. Intr-un dialog incrucisat, filosofant daca vrei, se poate afla fundul constiintei unui om dar pentru asta trebuie un maestru, un Socrate, un Diogene, un Hegel, un gu-ru daca vrei. Dar mai bine sa fiu inselat de un om inteligent decat de un idiot. De la un om inteligent evoluezi, inveti, de la un idiot te intoxici, te imbolnavesti de nervi, e.g. aceiasi de mai sus - ponta, dragnea, basescu, gorghiu, blaga, ghita, turcescu, diacon..., badea, grecu....

            Il apreciez pe DT pentru nnivelul de sinteza si abstractiune din scrisul sau de journalist. Presa romaneasca e plina de betes sauvages, de puroi, de infectie ( A3, RTV, B1TV...) Cum trebuie sa citim ceva actual, cartile nefiind suficiente pentru ca nu surprind momentul ci sunt imagini after the fact, ma bucur cand citesc DT. Le monde diplomatique de exemplu are comentarii mai sofisticate pe forum decat articolul; une plaisir!
            • 0 (0 voturi)    
              merci (Vineri, 27 mai 2016, 19:54)

              CuriosulSef [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

              de raspuns
            • +1 (3 voturi)    
              Securistul, cea mai scarboasa specie (Vineri, 27 mai 2016, 22:30)

              Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

              care a populat meleagurile mioritice. Am avut de-a face cu cativa dintre ei. Doar in filmele horror mai intalnesti asa animale.
              • +1 (1 vot)    
                Securitatea (Sâmbătă, 28 mai 2016, 13:57)

                Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

                Poate Securitatea a avut grija ca Romania sa nu fie dezmembrata. Daca este sa asociem Securitatea cu SRI trebuie avut in vedere faptul ca fara SRI Steinmetz, Silberstein si-ar fi impartit Romania cum ar fi dorit
                Totusi din postarile dvs "pariotice" reiese ca Securitatea stie ce face.
            • +1 (3 voturi)    
              cum stai cu aritmetica ? (Sâmbătă, 28 mai 2016, 9:29)

              nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

              La Revolutie Turcescu avea 14 ani.
              Cum putea fi securist ?
              Iar daca TU si cu DT considerati ca SRI, SIE etc sunt securitate va trebui sa argumentati [politie politica etc].
    • 0 (0 voturi)    
      v-am citat pe FB ... (Luni, 30 mai 2016, 11:45)

      dagenia [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

      ... sper ca e ok :)
  • +10 (12 voturi)    
    Sa fim lucizi atunci. (Vineri, 27 mai 2016, 14:17)

    man_and_twin [utilizator]

    Nu e ca si cum s-ar tese conspiratii cu serviciile secrete pt marginea unor stiri oarecare despre capitalism sau globalizare...

    Mai toate indiciile, istoriile de familie si pana la anturaj, si ale relatiilor devoalate, conduc in sfera serviciilor de informatii. In cazul acesta concret ignorarea aspectului "ocult" e cea irationala, manipulativa.
    E o pista care trebuie sa fie cercetata cu luciditate. Si nu achiesand la ridiculizarea ei de catre profesorii de cadre ale SRI., manipualtorii de sondaje de opinie comandate de serviile mentionate.
    • +6 (6 voturi)    
      Oamenii astia (Vineri, 27 mai 2016, 17:23)

      CuriosulSef [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

      si famiile lor o duc la fel de bine ca pe vremea comunismului, doar ca acum au mai multi bani si putere.

      Culmea este ca e greu sa iti dai seama cine e de fapt implicat, informatiile sunt clasificate pentru 'siguranta nationala' pentru simplu fapt ca acuzi de coruptie pe cineva vei fi catalogat drept socialist, comunist, anticapitalist.

      Ridicol din doua motive:
      => ce este de siguranta nationala: ocrotirea prapadului si a celor care il fac infitrati de zeci de ani in sistem va curatarea de paraziti a ramasitei de economie nationala si ecosistem din romania.
      => opinia politica personal a devenit un lucru condamnabil cand in fapt suntem condusi de fostii comunisti si de cei din aparatul de opresiune din comunism

      Mai observa cineva ridicolul?
      Trebuie ca noi sa infiltram sistemul cum ei au facut-o.

      Dar cine suntem noi, cine sunt ei?
      Mai stim sa facem diferenta?
      Cand ai 'oportunitatea'de a deveni corupt ce faci?
      Va rog sa va ganditi bine daca cititi acest mesaj.
  • +14 (14 voturi)    
    urechistii de la posturile TV (Vineri, 27 mai 2016, 14:18)

    MihaiDumitru2 [anonim]

    1. Prea multe posturi TV de stiri - se concureaza pt orice fleac , nu au subiecte - atunci delireaza pt orice "tantar" din care fac "armasar" , nu au jurnalisti destepti -angajeaza debutante(i) care nu inteleg diferenta intre 4000 ori si 40%, de dragul audientei fardeaza sau inpodobesc faptele , mai ceva ca raposatul OTV cu Elodia . 2. Oamenii politici din dorinta de a apare la TV isi dau cu parererea despre orice subiect, dovada de infantilism sau chiar prostie. 3. Nici un post TV nu a invitat un specialist in dezifectanti (medic sau chimist) sa discute pe un buletin de analize, nimeni nu invitat un criminalist sa comenteze accidentul pe baza probelor de la locul accidentului, numai diletanti si neveste divortate, instabile psihic.3 Presidentul tarii speriat de .tampiti si de jurnalisti,dar si de audienta cazului, in loc sa linisteasca apele toarna gaz pe foc si covoaca CSAT pe acest subiect si face declaratii privind implicarea spionilor de la SRI. Regretabil!
  • +16 (18 voturi)    
    Dancu domn ? Are PSDul asa ceva ? (Vineri, 27 mai 2016, 14:19)

    Plagarus [utilizator]

    Poate doar " dezvoltator " de soparle antidemocratice,in rest logoree si ifose !
    Mostre de falseturi perfide. in tot ceea ce a " facut " in Ministerul in care si-a dorit sa intre : " 2016, un an în care încercăm să repornim motoarele României (Laurentiu Vasile Dancu )
    " Partidul la care eram si eu arondat este cel mai bun"!!
    " Cel mai bun partid din Romania poate avea succes garantat si suntem siguri ca ne va da multe lucruri de care avem nevoie.
    Salarii si pensii mari, va face drumuri si poduri, va da zile libere si al treisprezecelea salariu. In plus, este important, nu ne va cere nimic in schimb.
    Cel mai bun partid ar trebui sa aiba un om cinstit la carma, cinstit si serios, care sa ne trimita pachete de sarbatori, sa ne organizeze concerte in piata publica si sa faca bai de multime." (2012 tov.Dancu )
  • +8 (12 voturi)    
    O luam razna (Vineri, 27 mai 2016, 14:19)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Deloc as spune. Este o reactie normala la minciuni.
    Statul este partas la minciuna.
  • +14 (14 voturi)    
    Tara numita Balamuc (Vineri, 27 mai 2016, 14:24)

    Martinezu [utilizator]

    Asta a devenit tara in care traim. Un balamuc.
    Mase intregi de sclavi accepta cu zambetul pe buze magariile conducatorilor si abia asteapta sa ii reconfirme pe post.
    Mizeria din sanatate descoperita e un mic detaliu fata de intreaga imagine.
    Iar sanatatea e un fir de iarba in societate.
    Nu m-as mira sa constatam ca gloantele si obuzele armatei de exemplu, sa fie umplute cu nisip.
    Cine se mai mira cand constatam ca apa de izvor imbuteliata este apa de robinet nefiltrata? ca poate au murit mii din cauzele astea ?
    Un mare balamuc din care dracu mai poate scapa.
  • +15 (15 voturi)    
    Dincu nu e om de stiinta, este om de partid (Vineri, 27 mai 2016, 14:26)

    Maniu [utilizator]

    he couldn't care less de principiile stiintifice si mai ales de ceea ce inseamna cercetare . Important e ca el sa fie in nomenclatura, sa fie stab. Are articole cotate ISI tovarasul Dincu, marele sociolog? Are un pic de bun simt care trece drept mare inteligenta - atentie, si DraCnea e inteligent, dar n-are inteligenta stiintifica - si pe care si-a pus-o demult in slujba cui plateste bine in ultimii 26 de ani. Si Puterea plateste bine - adica PSD PSDR FDSN FSN PCR.
  • +2 (6 voturi)    
    unde e dîncu? (Vineri, 27 mai 2016, 14:28)

    timp tamp [utilizator]

    _titlu glorios, dar in articol obsesia basescu-udrea-cocos loveste nemilos in logica autorului_
  • +14 (14 voturi)    
    Dincu habar nu are ca este (Vineri, 27 mai 2016, 14:38)

    __alex__ [utilizator]

    de peste 20 de ani membru intr-un partid de borfasi.
    Vorbeste de parca jaful unei tari nu a fost cultivat sistematic de iliescu&nastase&Co, el punand umarul la pastrarea lor la putere.

    politruc, nu domn.
    • -2 (10 voturi)    
      Pai da (Vineri, 27 mai 2016, 14:57)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      DT "uita" faptul ca Nastase, Basescu, Tariceanu au fost consiliati de Silberstein momentan anchetat de DNA.
      Ne spune de Black Cube a fost angajata de moguli de presa.de Silberstein, Steinmetz nimic, sunt prea nesemnificativi
  • +10 (10 voturi)    
    Nu iese fum fara foc (Vineri, 27 mai 2016, 15:41)

    M.aura [utilizator]

    "După absolvirea Liceului Industrial nr. 11 din Arad, Florian Coldea a devenit student al Facultății de Psihosociologie a actualei Academii Naționale de Informații, facultate pe care ar fi trebuit să o termine în anul 1995. Așa a și făcut, numai că ghinionul sau, poate, o mai slabă pregătire, l-au împins spre picarea examenului de licență. Nimic grav, însă, mai ales când unchiul tău, văr cu mama, este generalul Gheorghe Dan, șeful UM 0215. Un an de zile petrecut ca subofițer în structurile statului, o a doua încercare de obținere a licenței, de data asta reușită, și avansarea legală la gradul de sublocotenent, în 1996. Din 1996, de la gradul de sublocotenent, până în 2005, la gradul de maior, nu e decât un pas foarte mic, mai ales dacă acesta se petrece sub privirile binevoitoare ale aceluiași unchi, Gheorghe Dan. În 2011, când generalul Dan a trecut în neființă, nepotul îndelung oblăduit era deja general de brigadă, doctor în științe militare și unul dintre cei mai puternici oameni din România. La dispariția sa, fostul șef al doi și-un sfert a lăsat un nepot pe deplin realizat, așadar, și un fiu în plină ascensiuune.

    Căci fiul generalului Gheorghe Dan este nimeni altul decât Rareș Dan, avocatul care a reușit să obțină pentru clienții săi implicați în dosarul Microsoft (Claudiu Florică și Dinu Pescariu) nu doar neinculparea, ci și păstrarea tuturor banilor obținuți din această afacere. Mai mult, singurul condamnat doar cu suspendare în primă instanță în cazul Microsoft a fost Dumitru “Niro” Nicolae, cel la a cărui firmă (SC NIRO ’95 IMPEX SA), generalul Gheorghe Dan a fost director general între 2005 și 2011. Lăsați așadar, teoriile conspirațiilor. Statul românesc nu este unul mafiot. Doar că are la vârf prea mulți oameni legați de indisolubile grade de rudenie."

    http://www.catavencii.ro/rapid-furios-si-cam-razbunator/
  • +1 (3 voturi)    
    Energia consumata cu BARFE si PARERI (Vineri, 27 mai 2016, 16:06)

    Lucida [utilizator]

    Sunt ani de zile de cand admir - sincer - inteligenta si elocventa multora dintre cei care scriu pe acest forum. Dar, dupa atatia ani, ajung sa ma intreb: oare nu ar trebui ca aceste CALITATI sa fie utilizate mai cu folos ? Daca avem atatia oameni care INTELEG (aproape orice) SI SE PRICEP (la aproape orice) de ce nu prea se vede asta la VOT ? Si, mai ales, de ce nu puneti de un partid sau macar un ONG care sa si INFAPTUIASCA CEVA ? in loc sa-si dea doar cu parerea ? Dau doar un exemplu : NICUSOR DAN (nu-i fac campanie: dar e un om care a facut mai mult decat a vorbit !!)
    • +3 (3 voturi)    
      Tocmai din luciditate (Vineri, 27 mai 2016, 16:46)

      M.aura [utilizator] i-a raspuns lui Lucida

      In cei aproape 27 de ani s-au perindat politicieni si guvernari de toate culorile, ba chiar ne-au entuziasmat si niscaiva independenti. S-a vazut vreo diferenta sensibila intre rezultatele politicii lor?

      Mai rau, de la an la an, legile electorale au devenit tot mai restrictive si cu prevederi aberante, astfel incit au dus la distorsionarea rezultatului votului. S-a ajuns ca cel de pe locul 3 sa cistige colegiul, iar candidatul de pe locul nr. 1 sa-l piarda; sau alegerile intr-un tur, vor fi primari alesi cu 20% din optiuni.
      Partide sint destule, ONG-uri la fel. Sistemul a sufocat actiunile de buna credinta, pot spune ca era mai multa libertate si dreptate in 1990 decit acum. A sufocat si speranta, de asta candidatii onesti gen Nicusor Dan sint priviti cu reticenta.

      In conditiile actuale votul nu mai conteaza. Pe linga procesul electoral viciat, constatam tot mai clar ca alesii, asa cum sint, buni sau rai, au mai putina putere de decizie decit cei numiti. Numiti pe care uneori nici nu-i cunoastem, dar trag sforile in spatele usilor inchise pentru interese contrare binelui public. Asa ca nu ne ramine decit sa ne dam cu parerea., macar atit ni se permite.
  • +6 (6 voturi)    
    Marele compot (!) al serviciilor (Vineri, 27 mai 2016, 16:34)

    Radu10 [utilizator]

    Gura pacatosului adevar graieste :)
  • 0 (4 voturi)    
    cautati punctele de stabilitate (Vineri, 27 mai 2016, 17:05)

    de-departe-vin [utilizator]

    iata un articol bun. desi spune un adevar crud, e bine ca exista oameni care nu si-au pierdut busola. e mare nevoie de ei, ca si de cei care au dovedit cumpatare, stabilitate si echilibru. Ei sunt ancorele, cei in jurul carora se poate reorganiza societatea romaneasca. sper ca presedintele Iohannis este unul dintre ei. ar putea fi si premierul Ciolos, daca ar gasi solutia sa ramana in fruntea executivului. si putinii lideri de opinie care se mai exprima public coerent si cinstit in romania. e un moment de furtuna, dar cam asa se intampla cand se produc marile schimbari. eu sunt optimista. doamne ajuta.
  • +5 (5 voturi)    
    Idiot (Vineri, 27 mai 2016, 17:13)

    CuriosulSef [utilizator]

    Cum se poate compara cazul tinerilor arsi de vii cu o telenovela ieftina servita la cel mai jenant post de televiziune? (cati ati vazut macar o secventa din asta, ridicati mana!)

    Si nimeni nu sesizeaza ridicolul, Tapalaga sau comentatorii de aici.
    Cum credeti ca arata manipularea?
    Sunt cateva tehnici simple, tatal tehnicii post decembriste este Vadim... iar tehnica lui inca da roade incredibile.

    3 ani cu executare pentru aproape nimic, si un an cu suspendare dupa furtul a sute de milioane de euro... despre asta vorbim.
    Cetateanul este prins intr-o realitatea crunta.
  • +1 (1 vot)    
    Domnule Tapalagă, (Vineri, 27 mai 2016, 17:55)

    Leul in iarna [utilizator]

    am vreo două întrebări?
    1. Ce înțelegeți prin sintagma SIMPLĂ INVESTIGAȚIE JURNALISTICĂ?
    2. Nu ar fi posibil ca tot tărăboiul acesta despre care vorbiți să fie confecționat special pentru ca oamenii cu scaun la cap să ajungă la concluzia că totul este FICȚIUNE și vinovații să se piardă în ceață nestingheriți?
  • +2 (4 voturi)    
    Hmmm... (Vineri, 27 mai 2016, 18:51)

    Troll_Servicii_0308 [utilizator]

    Tapalaga zice ca: "Nebunia a mers atat de departe incat o parte din public si cativa gazetari s-au aratat dispusi sa transforme delirul fostei sale sotii, care a marturisit singura ca s-a confruntat cu probleme psihice in trecut, in adevaruri cutremuratoare si dezvaluiri senzationale. "

    Un altul scria ieri, anticipind corect:

    "Nu am nici o îndoială că imediat după declaraţiile făcute de Laura Georgescu, fosta soţie a lui Dan Condrea, a început operaţiunea de compromitere, astfel încît tot ce va spune de aici înainte să ajungă la opinia publică sub forma unor aberaţii născute de o minte bolnavă! Problema este: şi dacă are dreptate în ceea ce spune?

    Operaţiunea de compromitere a unei persoane, oricare ar fi ea, atunci cînd este făcută de profesionişti, cu metode verificate, după standardele din manualele de dezinformare, are o paletă atît de largă încît este aproape imposibil pentru oricine să se apere. Veţi observa cum tot felul de analişti şi prompteriste vor ţine subiectul în discuţie, dar vor duce totul în derizoriu, prin hohote de rîs care vor însoţi declaraţiile Laurei Georgescu, vor face comentarii băşcălioase şi, în final, ne vor îndemna să ne întoarcem la lucruri mai serioase! Exact aşa cum s-a întîmplat şi cu fosta soţie a fiului lui Virgil Măgureanu!"
  • +3 (5 voturi)    
    Cit despre domnul Dincu,... (Vineri, 27 mai 2016, 18:53)

    Troll_Servicii_0308 [utilizator]

    ... doar atit: un NEANT cu mustata.
  • -1 (1 vot)    
    De cine se teme dl. Tapalaga: (Vineri, 27 mai 2016, 19:52)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    - de haita de la A3, pentru ca nu o numeste clar, ci doar aluziv, atunci cand se refera la mogulii de presa;
    - de maestru I.C., cand se refera la formatorii de opinie. Pentru cine nu stie, maestru I.C. blocheaza accesul la blogul personal pentru cei care incearca sa-i demonteze manipularile.
  • +2 (2 voturi)    
    Serviciile vor face TOTUL... (Vineri, 27 mai 2016, 19:52)

    Troll_Servicii_0308 [utilizator]

    ... pentru a matura sub covor scandalul Hexi Pharma fiindca nu exista decit doua concluzii la care se poate ajunge daca discutiile pe tema asta mai continua mult, ambele dezastruoase pentru securisti:

    1. Securistii nu au stiut nimic despre acest genocid cu premeditare, deci sint incompetenti, sint platiti degeaba, dorm in cizme si, prin urmare, ar trebui sa se lase cu demiteri, degradari, arestari, inculpari, reduceri de personal si buget, comisii de ancheta etc.

    2. Securistii au stiut ce face Hexi Pharma, deci au fost complici la genocid si, probabil, o parte din banii furati din sistemul de sanatate au ajuns in buzunarele lor. Pe scurt, coruptie si tradare nationala pentru bani. Daca nu s-au atins de bani si tot ce i-a interesat a fost genocidul, atunci e chiar mai grav si rezolvarea nu poate fi decit in regim de urgenta in fata unui tribunal militar, dupa ce inculpatii vor fi fost convinsi sa spuna pentru cine au lucrat.

    P.S. Dronele din presa ale acestora ar merita, din plin, sa le impartaseasca soarta.
  • +3 (3 voturi)    
    Uraganul de mamaliga (Vineri, 27 mai 2016, 20:23)

    da capo [utilizator]

    Uraganul de care vorbeste Tapalaga nu este al lui Dancu chiar daca formularea ii apartine; uraganul ii apartine lui Iliescu, Roman, Nastase, Ponta, Dragnea & co, cei care au mosit societatea asta stramba, construita pe crima, minciuna si furt inca din zilele lui decembrie 1989. Va mai aduceti aminte de oamenii impuscati la intamplare de "teroristi", de prima Mineriada, cea din ianuarie 1990, de IMGB face ordine, de Iliescu apare - soarele rasare, de Nu ne vindem tara, de Vin mosierii etc. Din oasele celor ingropati in gropi comune nemarcate la Straulesti, din spaimele celor fugiti aiurea in lume, din frica si supunerea celor ramasi s-a nascut vuietul pe care il auzim. Saracu' Dancu este doar un complice marunt, mirat si inspaimantat de ce vine din spate. Se zice ca mamaliga nu explodeaza - mai corect ar fi sa zicem ca explodeaza rar si arde rau.
  • 0 (0 voturi)    
    Vad ca majoritatea cetatenilor agreeaza ideea (Sâmbătă, 28 mai 2016, 12:16)

    deval [utilizator]

    implicarii directe a "serviciilor" in crima Hexi si moartea lui Condrea.
    Tot majoritatea cetatenilor dar si a comentatorilor nu fac distinctia intre securisti si sri-sti ! Eu cred ca exista o puternica divizie a securistilor dati afara din structurile sri dupa 1989 care a reprezentat un potential pericol pentru Romania inca de la acea data. Vintu i-a grupat pe multi(sute) dintre ei in Gelsor , i-a retribuit si folosit pentru recrutari, santaj, filaj etc Altii ramasi fara stapan si-au amintit ca au o diploma de inginer, economist etc si au intrat in firmele colegilor mai...intreprinzatori. Faptul ca tatal gunoaielor oprescu si coldea au fost sefii dezinformarii din securitatea lui ceausescu care ne-a stapanit pana in 1989 , nu ne spune nimic despre locul si rolul fiilor lor in Romania de dupa 1989 ??!!
  • 0 (0 voturi)    
    incident (Duminică, 29 mai 2016, 9:08)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ... sa stiti ca directia tarii este buna...doar ceata aruncata de incidente bizare de cine stie ce minti interesate, incearca sa deruteze ...

    ...povestea Hexi este un fel de serial iar publicul deosebeste in mod sigur realitatea de fictiune...