Maidanezul constitutional

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:23 Actualitate | Opinii


Merita pus pe steag, ca stema, ridicat la rang de simbol national, daca tot l-am institutionalizat la nivel constitutional. De astazi, maidanezul nu mai este un simplu caine comunitar, ci jivina nationala protejata de judecatorii Curtii Constitutionale. Mai lipseste sa-l declare Biserica Ortodoxa animal sacru si sa ne inchinam Lui. Ce deranjeaza cumplit la aceasta hotarare este lipsa de responsabilitate. In schimb, Curtea Constitutionala a dat unda verde euthanasierii independentei magistratilor fara drept de apel. Alta iresponsabilitate, care ne va ucide lent statul de drept.


Atat autorii sesizarii cat si judecatorii cred ca maidanezul are dreptul constitutional sa zburde liber, sa bage oameni in spital si uneori in pamant (sa-i fie tarana usoara japonezului rapus de constitutionalul Boschito, azi cetatean german) iar nimeni sa nu raspunda pentru asta. Din cate stim, Constitutia apara drepturile cetatenilor, nu drepturile animalelor. Care, desigur, au drepturile lor, sunt aparate chiar de Codul Penal, dar tot nu inteleg de ce e neconstitutional sa ai legi care sa-ti dea voie sa omori caini. Sau de ce ar fi constitutional sa starpesti sobolani, sa omori ursi sau mistreti, dar caini nu? La o adica, tot fiinta e si bietul sobolan, ursulet sau mistret.

Vrei sa ai responsabilitatea unui caine? Ia-l acasa si ingrijeste-l. Asa raspunzi atat pentru viata si sanatatea lui, asa arati ca ajuti si respecti comunitatea in care traiesti. Lipsa de responsabilitate a statului roman a fost constatata in iulie 2011 tot de niste judecatori. Ati ghicit, nu romani. De judecatorii CEDO. Judecatorii Curtii Europene a Drepturilor Omului  au decis in vara ca Romania trebuie sa plateasca despagubiri de 9.000 de euro unei femei care a fost muscata de caini vagabonzi si care a reclamat autoritatile romane la CEDO pentru ca nu au luat masuri adecvate ca sa rezolve problema animalelor fara stapan din Bucuresti.

Din pacate, lipsa de actiune a statului a cronicizat problema maidanezilor astfel incat singurele solutii eficiente par acum cele extreme. Nimeni nu-si doreste sa vada caini omorati, desigur, e deplorabil ca s-a ajuns sa vorbim de asta. Dar statul, institutiile lui si asociatiile de protectie a animalelor au dovedit deja ca nu vor sa isi asume responsabilitati ci sa exploateze emotional aceasta problema. Cum ar fi sa explici australienilor ca e neconstitutional sa eutanasieze canguri si camile sau ce mai au de starpit. Sau berlinezilor ca n-au voie sa omoare mistretii care s-au inmultit la fel ca maidanezii in parcurile din oras si distrug tot?  

In schimb, Curtea Constitutionala a euthanasiat fara probleme independenta magistratilor, declarand constitutional un proiect de lege periculos, care va pune in lesa multi judecatori si procurori. Prin urmare, viata maidanezilor valoreaza ceva mai mult, in ochii judecatorilor de la Curtea Constitutionala, decat independenta magistratilor. Din pacate, exact asta-i tara, unde institutiile nu mai reusesc sa faca prea bine diferenta dintre om si animal. Daca va uitati la arestarile recente din politie, unii oameni chiar par animale.

PS. Daca tot se discuta despre reforma sanatatii, ar fi un moment bun pentru introducerea asigurarilor medicale de baza (acoperite de la bugetul de stat) pentru cainii fara stapan - (adica cei cu un venit sub salariul minim pe economie). Altfel, propun sa declaram noua lege neconstitutionala.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12398 vizualizari

  • -75 (97 voturi)    
    obiectivitate (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:34)

    lucian [anonim]

    imi pare rau, de astazi nu mai intru pe acest site datorita d-lui care a scris acest articol; lipsa de subiectivitate ne face sa actionam precum cei din lumea a 3-a(cazul recent al masacrarii maidanezilor din Africa, nu mai stiu exact ce tara); nu este posibil sa ucizi fara mila, sunt destule solutii propuse si nici macar nu se iau in calcul
    • +53 (79 voturi)    
      Hooray (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:42)

      rakkone [utilizator] i-a raspuns lui lucian

      Dar chiar va rog sa nu mai intrati, de cand astept sa nu mai citesc aceleasi postari inepte cu "nu e posibil sa omoram maidanezii", "si cainii e oameni" etc.
      • -45 (67 voturi)    
        invers (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:55)

        am [anonim] i-a raspuns lui rakkone

        Vrei sa spui ca SI OAMENII SUNT CAINI , ar fi mai potrivit. Asta chiar se poate proba. Cainii trebuiesc sterilizati !
        • +26 (40 voturi)    
          corect (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:47)

          rakkone [utilizator] i-a raspuns lui am

          Sterilizati + definitiv prin eutanasiere, as completa.
    • +40 (46 voturi)    
      citește mai atent (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:43)

      car [anonim] i-a raspuns lui lucian

      nu te inflama degeaba.

      "Nimeni nu-si doreste sa vada caini omorati, desigur, e deplorabil ca s-a ajuns sa vorbim de asta. Dar statul, institutiile lui si asociatiile de protectie a animalelor au dovedit deja ca nu vor sa isi asume responsabilitati ci sa exploateze emotional aceasta problema"
      • -25 (41 voturi)    
        Tocmai citirea atenta ar inflama (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:03)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui car

        Nimeni nu-i vrea omorati dar eu nu vad alta solutie - ????. O solutie ar fi eutanasierea celor care sustin aceste aberatii (ziaristi, primari, parlamentari). Spre deosebire de fiintele nevinovate pe care ei le vor ucise ei chiar sunt vinovati si nocivi profund unei societati civilizate.
        • +21 (37 voturi)    
          Societatea civilizata.. (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:27)

          aaragn [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

          ...omoara animale - fie pentru consum, fie pentru ca sunt daunatoare. Ce au maidanezii special fata de pui, vaci, gandaci, sobolani, mistreti etc? Ce conteaza cat de "vinovat" sau "nevinovat" e un animal? Conteaza ca, impreuna cu alti congeneri, formeaza societati de capsare ad-hoc a trecatorilor. De asta ii vrem afara din societatea civilizata, acum si nu cand au ei chef sa moara de batranete. Pricepi?
          • +14 (24 voturi)    
            ipocrizia (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:58)

            gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui aaragn

            Corect.
            Dar cu ipocritii de serviciu nu poti rationa.

            Puii sau porcii pe care nea' Bogdan ii mananca fara nicio mustrare de constiinta sunt tot nevinovati si ei si totusi nea Bogdan nu pare deranjat de astfel de masacre.

            Cat priveste societatile civilizate: in New York, Boston, Londra sau Stockholm n-am vazut niciun caine vagabond pe strada. Asa ar trebui sa ajungem si noi, dar o sa fie foarte greu cu vitele fanatice ce nu pot gandi, precum cele de la curtea constitutionala
            • +12 (16 voturi)    
              Care curte constitutionala ? (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 19:05)

              gamma [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

              Imparatul e gol . Nu exista justitie in tara asta . Unde avem clauza de salvgardare ? La justitie . Nu pe politicieni , nu pe sanatate , tocmai pe justitie . Dca aveti vre-o problema incercati sa ajungeti cat mai repede la CEDO , nu va mai pierdeti vremea aici (decat daca aveti pile bineinteles , aia e alta treaba).
            • +7 (11 voturi)    
              'civilizatia' nu exclude eutanasierea (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 20:07)

              daniela [anonim] i-a raspuns lui gigel123

              In SUA si UK se eutanasiaza caini. 'Iubitorii' care nu cred pot da oricand un mic search
              • +9 (13 voturi)    
                dece ..serch ? (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 20:51)

                yckx [anonim] i-a raspuns lui daniela

                iti spun eu cum e in america.
                exista doua segmente, statul si societatile de binefacere.
                si in america sunt incostienti care achizitioneaza caini, apoi ii arunca'n strada.
                exista un serviciu de ecarisaj, al oraselor, care aduna cainii gasiti in strada.
                sunt ingrijiti, curatati, pieptanati, spalati, doftoriciti, apoi pusi in adaposturi, in vedera adoptiei.
                sunt tinuti, in functie de fonduri, de la o luna la cateva luni. chiar ani.
                cainii care sunt bolnavi, rai, sunt omorati. adica eutanasiati, cu injectii, cu dureri cat mai mici. nu mai rau decat sunt executati oamenii.

                dar, mai sunt organizatiile cetatenesti, cu donatii publice, care nu au termen de executie. sunt unele societati care'i tin cat traiesc.

                niciun caine nu este intors in strada.

                sunt voluntari care iau animalele dela shelter/adapost si le duc prin pet stores, magazine pentru animale de companie, si incearca sa convinga cumparatorii din pravalie, sa adopte unul din animale.
                gasesti, pisici, caini, pasari, serpi, sobolani, etc.

                unele animale au noroc.

                eu am adoptat un jack russel terrier, o catelusa foart frumoasa, candy.
                in prezent se afla la fiul meu, care vrea sa mai adopte un caine din aceiasi rasa.

                sanatate !
                si gandur bune !
          • +2 (4 voturi)    
            protejati natura (Joi, 12 ianuarie 2012, 9:53)

            kamikaze17 [anonim] i-a raspuns lui aaragn

            Propun ca de urgenta sa fie interzise otravurile de soareci, sobolani si gandaci.
            Sa se renunte total la stropirile contra tantarilor. Toti trebuie sa traiasca. Bine !
        • +7 (13 voturi)    
          Si sa nu uitam (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 18:54)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

          de "inteligentii" care debiteaza tampenii pe site-uri de stiri.
          Data viitoare cand ma musca un caine, il capturez si ti-l aduc acasa sa-l ingrijesti dat fiind ca este asa o fiinta nevinovata, saracul de el.
        • +3 (9 voturi)    
          Gandire incurcata (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 20:02)

          Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

          @Bogdan. In general gandirea simpla si practica este si cea mai buna. Nu incerca filozofii incalcite, ca ajungi rau : ce este vinovatia ? fara sa vrei aplici cainilor concepte umane, Un caine poate fi sacrificat doar daca este vinovat ? si daca incurca lumea, ce facem ? ne adaptam noi civilizatia dupa caini ? rezulta ca dupa logica ta, este absolut criminal si odios sa sacrificam animale pt. alimentatie, putem spune "oare ce vina are mielul pt. ca umanoizii sarbatoresc pastele ?" Sa-ti mai spun ca la oameni natural este sa vaneze animale, deci nu suntem anormali, este natura noastra. Dv. confundati conceptul de societate civilizata cu cea de societate infantilizata, care plange ca a murit o broscuta. Domnilor nu suntem in Alicia in tara minunilor, preocupati-va ca muriti voi si familiie voastre, ca aveti o viata scurta care se termina in general cu o boala urata. Putina luciditate, va rog, grijile in ordinea prioritatilor.
      • +9 (19 voturi)    
        iar cifre!!! (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:47)

        aritmos [anonim] i-a raspuns lui car

        NUMAI mancarea (intr-un adapost privat) costa minimum 50 ron lunar pe cap de patruped. Procurarea din bani publici costa evident mai mult. De unde vin banii pt. 100 000 de caini in Bucuresti? dar salarii pt. personalul ajutator (paznici, femei de serviciu)? cheltuieli veterinare nu exista? Sa se publice o schita de buget pe acest capitol si sa discutam apoi, dar fara ONG care urla dar nu conribuie baneste!
    • +24 (34 voturi)    
      mare pierdere (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:43)

      me [anonim] i-a raspuns lui lucian

      deci imi mai stric tastatura inca odata pentru unul ca tine:
      1 - eutanasierea animelalor inseamna curmare de suferinta
      2 - legea permitea numai eutanasierea animalelor foarte bolnate sau agresive (ca in orice tara civilizata)
      3 - a trai pe strada nu inseamna ca ai grija de ei. tu daca iti tii parintii pe strazi si le mai dai de mancare din cand in cand nu inseamna ca ii ingrijesti... dimpotriva
      4 - pe strazi o duc rau... mor de foame, de frig, sau calcati de masini... si am vazut destule cazuri la viata mea din pacate
      5 - d c omorarea cainilor e neconstitutionala si cea a porcilor, si gainilor e ok?!
      6 - sunt putine onguri carora le pasa de caini... majoritatea fura bani ca sa o duca ei bine... de aici si dezinteresul de a scapa de maidanezi de pe strada... ca sunt venitul lor lunar

      sper sa nu fi omis nimic
      • -18 (30 voturi)    
        hai sa nu ne aberam... (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:55)

        gelu soferu [anonim] i-a raspuns lui me

        "majoritatea fura bani ca sa o duca ei bine... "
        ar fi bine sa ai dovezi.. nu vorbi asa din auzite sau doar ca sa te justifici.
        nu toata lumea e copil mic ca sa ia de bun ceea ce spui tu.
        • +15 (21 voturi)    
          mai... (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:09)

          me [anonim] i-a raspuns lui gelu soferu

          este treaba fiscului sa aduca dovezi...
          eu pot numai vedea vilele si suvurile lor...
          uitete la tv cand fac declaratii acesti oameni sa vezi ce masini au si cu ce haine sunt imbracati!
        • +5 (15 voturi)    
          ... ba, hai sa aberam (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:30)

          Grivei [anonim] i-a raspuns lui gelu soferu

          Gelule, daca tot esti sofer, urca-te in masina si vino pe strada Papahagi Pericle sa vezi cum ne-au strans astia si nu ne dau de mancare. da' bani primesc pentru noi...
      • 0 (14 voturi)    
        uiti ceva (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:53)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui me

        Se poate si fara eutanasiere, daca sterilizarea e facuta cum trebuie. Problema e coruptia si neseriozitatea autoritatilor, nu faptul ca sterilizarea nu da rezultate. In Bistrita, parca, si in alte cateva judete s-a rezolvat problema cainilor fara eutanasiere. De ce acolo se poate si in Bucuresti nu?
      • +4 (6 voturi)    
        ok (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 23:08)

        gino [anonim] i-a raspuns lui me

        Bine punctat si adevarat...eu am ciine dar locuiesc
        la curte....este necesar ...in oras pe strazi...nu
    • +14 (26 voturi)    
      obiectivitate 2 (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:43)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui lucian

      Banuiesc ca bestia aia de taran cand taie porcul, nu se mai numeste brutalitate, iar cand este vorba strict de un caine...

      Treci des pe la KFC ? Ipocritule...
      • -11 (17 voturi)    
        reply (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:38)

        lucian [anonim] i-a raspuns lui dedeiu

        nu sunt de acord cu ucisul animalelor de fel, una este sa cresti animale(intr-adevar in conditii nu mai zic cum) pentru scopul hranirii si una este sa ucizi fara motiv doar pentru ca sunt unii, rari, care chiar musca pe cineva; spun ca se poate si altfel, nu trebuie sa procedam precum niste idioti
        • +14 (16 voturi)    
          rugaminte (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 18:23)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui lucian

          Detaliaza te rog diferenta. Deci pot sa omor un caine daca l-am crescut de mic doar ca sa-l mananc? Daca raspunsul este negativ, as vrea sa stiu care este diferenta intre un caine si un porc. Te rog sa nu aduci in discutie inteligenta, conform studiilor porcul este mai inteligent decat cainele. De fapt, porcul este unul dintre cele mai inteligente animale fiind depasit doar de primate (cu noi in frunte), delfini, balene si elefanti.
        • +4 (6 voturi)    
          // Maidanezii aia 'rari' musca 10.000 (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 20:10)

          alina [anonim] i-a raspuns lui lucian

          bucuresteni/ an(editat de HotNews.ro)
    • +11 (19 voturi)    
      Ham ham sa nu mai intri pe acest site (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:45)

      Mihail caine de circ [anonim] i-a raspuns lui lucian

      Tara aia din Africa se numea Sri Lanka si de fapt nu era in Africa, da'asa te-a emotionat macelul ca nici n-ai dat importanta pe unde s-a produs.
    • +12 (22 voturi)    
      solutii? (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:45)

      barghieru [utilizator] i-a raspuns lui lucian

      Cate solutii ai propus tu?Cati maidanezi ai dus acasa sii ingrijesti?Si cu victimele maidanezilor ce facem?Sa mergem asa la nesfirsit,sa ne manince caiinii?
    • +12 (16 voturi)    
      in Africa... (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:50)

      airamerica [utilizator] i-a raspuns lui lucian

      ..problema e rezolvata, sau cel putin pe unde am fost eu: nu sunt caini pe strazi! Unde sunt? Nu ma intereseaza!
    • +9 (15 voturi)    
      Draga Lucian (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:59)

      emil [anonim] i-a raspuns lui lucian

      Te-ai suparat ca ”magarul pe sat”.

      Subiectul e suficient de delicat ca sa pui atata patima si ura. Inainte sa ai reactii ”turbate” mai bine citeste cu atentie. Toate solutiile propuse la care faci referinta necesita bani. Spre stiinta ta costul unui caine ”constitutional” este mai mare decat un blid de mancare pentru un nevoias. Mai mult vad ca iti doresti ca din impozitul platit de mine sa decizi cheltuieli publice fara folos. Sa-ti reamintesc ca in Bucuresti inca mai sunt strazi neasfaltate si case fara apa curenta ? Nu are rost esti prea radical (latrau ca sa fim in subiect). Oricum vino inapoi pe site cand te vom chema noi. Drum bun
    • +8 (18 voturi)    
      Eu propun sa nu mai omoram nici un animal. (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:25)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui lucian

      Domnule Lucian, eu cred ca pe aceste baze este neconstitutionala si taierea porcului de Craciun, a mielului de Paste, abatorizarea animalelor.
      Amaratul de taran care taie o gaina in curte trebuie sa ajunga la puscarie.
      NU E POSIBIL SA UCIZI FARA MILA SI SA MANANCI CE AI UCIS... :))

      Deveniti seriosi.
      Daca am de ales intre viata unui om si a unui caine, aleg viata unui om.
    • +3 (5 voturi)    
      nelamurire (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 18:11)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui lucian

      Nu inteleg, cum puteti deplange lipsa de subiectivitate? Adica, va pare rau ca autorul este obiectiv? Gura pacatosului...
    • +3 (7 voturi)    
      absurd (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 18:31)

      James Bond [utilizator] i-a raspuns lui lucian

      Mr Lucian, nimeni nu si-a propus "sa ucida fara mila "niste "biete" animale!!!
      Eutanasierea maidanezilor s-ar fi facut prin injectie letala = fara durere, fara chin.
      In schimb, persoanele agresate de caini simt durere, si se chinuie! Ti se pare normal??

      Si eu mi-am pus aceeasi intrebare: Cum poate fi o asemenea lege neconstitutionala?? Romania este stat canin? facem legi pentru caini in detrimentul oamenilor???
    • +3 (5 voturi)    
      Masacrarea animalelor fara aparare (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 18:48)

      bogdanicus [utilizator] i-a raspuns lui lucian

      Eu as avea o intrebare pentru aparatorii virulenti ai maidanezilor:

      "Dumneavoastra mancati carne? Cumva mancati peste, pui, porc, vita? V-ati intrebat vreodata cate animale au fost ucise pt ca dvs. sa supravietuiti?"

      Eu iubesc cainii, dar ii urasc pe cei care ii lasa pe strada sau ii apara facand doar scandal in online sau mass-media si atat...
      • +5 (7 voturi)    
        Hehe (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 19:08)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui bogdanicus

        Cainii mananca alte animale ,ca ultima oara cand am verificat inca erau animale carnivore .
      • +5 (7 voturi)    
        De ce sa ne oprim la animale? (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 20:00)

        Dorelus [anonim] i-a raspuns lui bogdanicus

        Eu zic ca daca tot va tineti atat de morali va rog nu mai mancati nici legume. Va rog opriti genocidul plantelor, destul cu omorarea in masa a graului pentru ca sa avem noi paine, opriti va rog masacrarea porumbului. Incetati va rog si cu mutilarea pomilor fructiferi a caror copii nenascuti sunt avortati fortat in fiecare an si zdrobiti in malaxoare pentru ca sa le beti sangele.
        hai va rog terminati cu ipocrizia asta.
    • -3 (7 voturi)    
      as vrea sa stiu (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 18:49)

      Aramis [utilizator] i-a raspuns lui lucian

      unde se pot sa minusuri (multe) lui Dan Tapalaga...
      • -5 (5 voturi)    
        este poate cel mai corect ... (Joi, 12 ianuarie 2012, 2:53)

        iva [utilizator] i-a raspuns lui Aramis

        comentariu facut de cineva acestui articol. Aramis ma alatur cu totul intrebarii tale. Felicitari.
    • +3 (5 voturi)    
      domnule "si ei e oameni" (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 19:03)

      razvan [anonim] i-a raspuns lui lucian

      pe banii cui propui sa se ia aceste masuri, de care se vorbesti si nu le nominalizezi?
      ce e mai important: javre pline de boli si agresive sau siguranta copiilor?
    • +3 (7 voturi)    
      lipsa de subiectivitate? (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 19:26)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui lucian

      Bai luciene bai, esti varza bai! Pai lipsa de subiectivitate este obiectivitate pura bai!

      Si-apoi ia spune-mi tu mie ce faci tu criminalule cu gandacii de bucatarie?! Nu te simti tu asa in mijlocul unui masacru de lumea a treia cand ii decimezi pe bietii gandaci mici si nevinovati, care nu vor altceva decat sa traiasca si ei? De ce nu-i sterilizezi ipocritule?

      Sau ia spune-mi ce-i faci tu pestelui cand mergi la pescuit? A... il sterilizezi? Nu mai baiatule, il ucizi in chinuri, ipocritule, agatat de un carlig! Ia sa te agat pe tine de un carlig si sa te trag afara din lac, sa vedem cum te simti!

      Problema papitoilor ca tine este ca nu vin cu nici o solutie, ci doar se ofuscheaza pe-aici cu... subiectivitate pura.
    • -2 (4 voturi)    
      Pacat (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 19:48)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui lucian

      @lucian. Pacat, ca nu mai revii, sa vezi cate minusuri ai primit.
    • +3 (5 voturi)    
      super articool !!!!!!!! (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 21:57)

      resita31 [utilizator] i-a raspuns lui lucian

      ... intru din ce in ce mai rar, de aceea am observat articolul asta cam tarziu, dar nu pot decat sa VA MULTUMESC PT. ARTICOLUL ACESTA! de ce?...
    • +2 (4 voturi)    
      exista o solutie (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 23:01)

      gino [anonim] i-a raspuns lui lucian

      primirea de chinezi in romania....sau exista o masinarie care bagi ciinele pe o parte si pe partea cealalta iese petrol...faptul ca Tiriac cu gasca lui vor impusca inca 200 de mistreti....nimeni nu protesteaza pentru ei....
    • +3 (3 voturi)    
      suntem toti, obiectivi (Joi, 12 ianuarie 2012, 10:45)

      ginel [anonim] i-a raspuns lui lucian

      citez; lipsa de subiectivitate ne face sa actionam precum cei din lumea a 3-a

      ................
      profit de ocazie si fac o propunere pentru cresterea exporturilor romanesti, cu care se lauda sefu.
      sa fie prinsi si exportati in china.
    • +1 (1 vot)    
      Chiar te rugam (Joi, 12 ianuarie 2012, 12:44)

      Zet [anonim] i-a raspuns lui lucian

      Chiar te rugam sa nu mai intri!

      In primul rand habar nu ai ce inseamna "subiectivism", pentru ca presupun ca te gandeai la "lipsa de obiectivitate". Dar, pentru asta mai trebuie sa mergi si la scoala.
      Si da exista o tara care a facut acelasi lucru cu 3 mil de maidanezi, numita Sri Lanka si care nu se afla in Africa ci in Asia...nu stiu daca ai auzit dar e cel mai mare mare continent din lume.

      Mai bine du-te si odihneste-te...ca deja ti-ai surmenit creierul cam mult...
    • +1 (3 voturi)    
      Invitatie (Joi, 12 ianuarie 2012, 13:56)

      Chitz-Chitz [anonim] i-a raspuns lui lucian

      Te invit sa intri la noi in asociatia "Chitz-Chitz" unde militam pentru protectia rozatoarelor. Dorim sa ne unim fortele impreuna cu asociatia Cutzu-Cutzu si sa dezvoltam un cadru legislativ care sa elimine discriminarea soarecilor si sobolanilor. Cerem fonduri de la guvern pentru rezolvarea problemei sobolanilor si soarecilor prin sterilizare.C.C.
    • 0 (0 voturi)    
      .... (Joi, 12 ianuarie 2012, 18:31)

      barbu [anonim] i-a raspuns lui lucian

      FEMEIE tu mananci carne? mananci oua? bei lapte? porti incaltaminte de piele? sa vezi acolo conditii si cruzime.
  • +20 (28 voturi)    
    Magistral! (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:42)

    ConstruireaCasei.wordpress.com [utilizator]

    Excelent scris! Felicitari!
  • +12 (16 voturi)    
    nu maidanezul ar trebui pus pe steag,ca stema... (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:45)

    popcorn monta [utilizator]

    pe steag ar trebui puse ca simbol,o banana si un ciolan
    banana,pentru ca traim intro tara bananiera
    ciolanul,petntru ca dupa asta alearga toti,si cainii,si politicienii
    usl si pdl au o problema azi,cum poate sa laude si sa critice CCR-ul in aceeasi zi...o decizie le da dreptate ,una nu...
  • +4 (16 voturi)    
    haha (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:45)

    me [anonim]

    bun articolu :D

    ar intreba ceva: care a fost motivul? ce articol din constitutie incalca?!
    de asemenea d c omorarea cainilor e neconstitutionala dar cea (si abatoru e mai naspa decat injectia letala cel mai probabil) vacilor, porcilor, mieilor, gainilor etc este extrem de ok?!?!?!?!
    ce au cainii vagabonzi si nu au celelalte animale?!
    • +2 (8 voturi)    
      aparatori! (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:51)

      airamerica [utilizator] i-a raspuns lui me

      Aparatori, asta au!
    • +3 (9 voturi)    
      Nu se stie inca ce articol incalca (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:56)

      ion [anonim] i-a raspuns lui me

      Nu s-a dat inca motivarea pentru a vedea ce articol din Constitutie incalca proiectul de lege. Dar din cate stiu in Constitutie nu exista niciun articol care sa faca referire la animale. Sau doar la caini, pentru ca doar pe ei e neconstitutional sa ii eutanasiezi pana acum. Ar putea urma sobolanii.
  • -5 (13 voturi)    
    propunere... (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:52)

    gelu soferu [anonim]

    eu personal sunt impotriva uciderii cainilor fara stapan... (afinitati personale, am caine in curte, etc...)
    totusi, as fi de acord cu o astfel de lege daca ea ar fi extinsa;
    nu imi pare corect ca doar cainii sa fie eutanasiati...nu sunt doar ei 'nocivi' societatii; eu as dori o lege extinsa la criminali, violatori, chiar si cei acuzati de actiuni mafiote...
    intrebarea si problema mea: cine va mai ramane in viata dupa o astfel de lege?
    • +19 (23 voturi)    
      Pisicile (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:56)

      Marian si Vlad [anonim] i-a raspuns lui gelu soferu

      Pisicile
      • 0 (8 voturi)    
        pisicile sunt incluse... (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:01)

        gelu soferu [anonim] i-a raspuns lui Marian si Vlad

        prietene, daca esti zgariat/muscat de o pisica, ar trebui sa faci mergi la medic; ca multi nu o fac, asta e altceva.
        pisicile comunitare intra in aceeasi categorie cu cainii comunitari - pot zgaria, musca, au purici, pot fi purtatoare de boli etc... .
        • +5 (9 voturi)    
          ... (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:05)

          Vlada si Mariana [anonim] i-a raspuns lui gelu soferu

          prietene, n-ai înțeles nimic.
  • +3 (9 voturi)    
    Viata de caine (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:53)

    Munch [utilizator]

    Cati oameni ar fii hraniti din banii alocati pentru caini? Atata timp cat sunt oameni care mor de foame in Romania eu nu as hrani caini, mai ales din banii statului. Oare strainii ce solutii au ales?
    • +2 (6 voturi)    
      costuri... (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:03)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui Munch

      un caine in adpost=300 lei lunar
  • +4 (14 voturi)    
    Sa ne fie cu pardon (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:58)

    HP [utilizator]

    "Atat autorii sesizarii cat si judecatorii cred ca maidanezul are dreptul constitutional sa zburde liber, sa bage oameni in spital si uneori in pamant "

    Este pur si simplu fals, si, prin urmare, si restul articolului pentru ca pleaca de la o falsa ipoteza.

    Legea nu a fost declarata neconstitutionala pentru ca judecatorii ar fi de acord cu drepturile maidanezilor sau pentru ca acestia ar fi de parere ca eutanasierea nu e o solutie.

    Legea a fost declarata neconstitutionala pentru ca :

    "Prevederile Legii de modificare si completare a OUG 155/2001 incalca articolul 61 alineatul 2 din Constitutie, intrucat forma in care a fost adoptata in 22 noiembrie de Camera Deputatilor difera fundamental de proiectul aprobat la Senat.

    Totodata, legea incalca articolul 115 alineatul 4 din Constitutie, intrucat aceasta este o propunere de completare si de modificare a unei OUG si nu are la baza o lege speciala de abilitare, astfel ca nu este un caz exceptional care ar impune interventia Guvernului in adoptarea unei masuri urgente."

    Ca sa nu mai vorbesc ca debitati niste cvasi-silogisme logice de mai mare jena de genul : "daca legea nu a fost aprobata, inseamna ca judecatorii sunt pro-maidanezi".

    Jenanta argumentatie, jenant articol. Va propun sa stergeti prima jumatate, sa pastrati a doua daca tot vroiati sa va legati de independenta magistratilor si sa mai completati una alta, poate pica de un pamflet.

    NOTA REDACTIEI:

    Citatele date de dvs. sunt din sesizarea formulata de catre PSD si PNL si trimisa la Curtea Constitutionala.

    Curtea a anuntat azi (comunicatul oficial a fost publicat miercuri seara) ca “a admis, în parte, obiecţia de neconstituţionalitate formulată (n.r. de PSD si PNL) şi a constatat că dispoziţiile art.I pct.8 din Legea pentru modificare şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.155/2001 privind aprobarea programului de gestionare a câinilor fără stăpân sunt neconstituţionale”

    Art. I. pct. 8, declarat neconstitutional, spune urmatoarele:

        "8. Articolul 7 se modifică şi va avea următorul cuprins:

        (1) In situatia in care, dupa expirarea termenului de cazare prevazut la art. 4, cainii nu au fost revendicati sau adoptati conform prevederilor anexelor nr. 4 si 5, acestia pot fi pastrati in adaposturi, returnati in teritoriu, eutanasiati sau o combinatie a acestora, conform hotararii consiliilor locale, respectiv a Consiliului General al Municipiului Bucuresti, dupa consultarea populatiei din raza unitatii administrativ-teritoriale respective.

        (2) In perioada de cazare a cainilor in adaposturi se rezolva cu prioritate cererile de revendicare a acestora.

        (3) Cainii nerevendicati in termen de 7 zile pot fi adoptati de persoane fizice si persoane juridice, precum si de catre centrele de adoptie special amenajate si organizate in acest scop, apartinand organizatiilor si fundatiilor pentru protectia animalelor, cu respectarea prevederilor art. 8 alin. (3).

        (4) Cainii cu varsta de pana la 5 luni vor ramane in adaposturi pana la revendicare/adoptie, dar nu mai tarziu de implinirea varstei de 12 luni."

    CCR nu a publicat motivarea deciziei anuntate astazi. Motivarea va fi prezentata in perioada urmatoare.

    • -2 (10 voturi)    
      adica... (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:17)

      me [anonim] i-a raspuns lui HP

      a nu a fost aprobata pentru ca nu s-a votat cum trebuie...
      in schimb legile votate sub indrumarea robestei anastase sunt perfect legale... ca doar o lege furata e o lege cinstita...

      daca asta e motivul atunci ar trebui rezolvate problemele si facute legea exact in aceeasi forma...
      totusi interesant cum toate legile sunt votate ca naiba, dar, surprinzator numai asta e neconstitutionala... nu e chidata coincidenta?
    • +3 (7 voturi)    
      Pe jumatate sau chiar mai putin (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:22)

      Pepi [utilizator] i-a raspuns lui HP

      1. In momentul in care un om este omorat de un caine vagabond, se impun masuri de urgenta. Cum min parlament legile lancezesc cu anii, imi este chiar foarte clar ca aceasta institutie nu poate sa actioneze rapid. Asa ca reglementarea prin OUG este cat se poate de justificata.

      2. Cum definesti "diferenta fundamentala"? Cum delimitezi intre sa spunem "diferenta minora", "diferenta majora" si "diferenta fundamentala"?
  • -2 (16 voturi)    
    Noi scriem nu gandim (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:59)

    Bogdan [anonim]

    Am convingerea ca cineva ce dovedeste prin afirmatiile sale un nivel de civilizatie atat de redus va cenzura aceasta postare. Pentru credinta in evolutia catre civilizatie voi face efortul de a aduce argumente ca eutanasierea nu e nici pe departe solutia. Gandhi facea o cunoscuta afirmatie privind corelatia intre nivelul de civilizatie al unei tari si grija fata de animale. Eutanasierea nu va putea tine ritmul cu inmultirea animalelor fara stapan. Solutia corecta este sterilizarea, responsabilizarea si civilizarea. Cei ce ranesc sau abandoneaza animale trebuie pedepsiti exemplar - responsabilizarea. Primarii isi amintesc de problema si atunci solutia lor este de a ucide toate animalele - maine de ce nu si pe cei fara adapost sau cei saraci. Sunt multe exemple care arata ca ingrijirea animalelor are efecte benefice asupra condamnatilor de drept comun periculosi - sa nu aiba oare efect asupra jurnalistilor sau primarilor ? Cred ca e doar o mica diferenta de civilizatie (da se pare un infractor in SUA e mai civilizat ca un primar in Romania - a se vedea stirea cu primarul PDL intristat ca nu poate ucide cateva mii de fiinte). In rest cenzura placauta !
    • +2 (10 voturi)    
      oare? (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:22)

      me [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      americanii eutanasiaza
      elvetienii eutanasiaza si oameni (bolnavi)
      d c nu e o solutie?

      trecand peste asta... suntem extrem de deschisi la propuneri si daca ai tu o idee mai buna cum pot trai bine cainii si sa nu fie tinuti in strada eu voi fi de acord cu ea (in cazul in care nu ne costa 500% din PIB)

      sterlizarea si lasea libera nu e o solutie... tinerea in custi nu este o solutie (e ca puscaria + ca va costa enorm)
      astept cu interes solutii!
    • +5 (7 voturi)    
      Bun (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 19:11)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Incepe prin a convinge cainii sa nu mai manance alte animale . Altfel esti IPOCRIT
  • +3 (13 voturi)    
    CCR e vis-a-vis de Academie (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:04)

    au, ioi, vai [anonim]

    Mi-ar placea sa-i vad pe "onorabili" mergand pe terenul ala viran despre care se spune ca ar fi al lui videanu si unde isi fac veacul cam 100 caini din astia constitutionali. Ma intreb daca am vreo varianta sa atac la curtea constitutionala primaria fiindca zilnic am stomacul strins de frica vreo ora cand trec printre haite de caini care la un capat au coada si la celalalt au dinti (de capatul cu coada nu ma tem da' alalaltu', aoleu). Deci, cum as putea sa merg relaxat prin oras? Unde trebuie sa reclam? sau voi fi crezut doar daca ma duc cu o mina smulsa de-un constitutional din asta la spital sa mi-o coasa la loc?
  • +5 (13 voturi)    
    Hranirea (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:10)

    sabertooth [anonim]

    Cainilor comunitari ar trebui sa fie considerata infractiune si sanctionata cu amenda serioasa. Foarte simplu.

    In cateva luni ar disparea cainii vagabonzi.

    Cu respect,
    sabertooth.
  • -6 (14 voturi)    
    nu ne insultati inteligenta (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:13)

    monica L [anonim]

    De fapt, nea Tapalaga, esti derutat de faptul ca te-ai fi asteptat ca in mijlocul tricolorului sa stea un chip la care te inchini si iti imaginezi ca se inchina ceialati deopotriva, inclusiv CCR...
  • -2 (8 voturi)    
    Cainii comunitari si Curtea Constitutionala... (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:21)

    cpv [anonim]

    Zice in articol ca "...lipsa de actiune a statului a cronicizat problema maidanezilor...". Intreb si eu: oare statul trebuie sa se ocupe de cainii comunitari? N-ar trebui sa-i numim atunci caini "statali", eventual "de stat"? Pe care sa-i comparam, de ce nu, cu cainii "privati"?

    Cainii comunitari, cred, nu sunt problema statului: nu era nevoie de o lege care sa se refere la soarta acestora (asta daca dam sens cuvantului "lege" si nu vrem sa dam legi despre orice...), iar Curtea Constitutionala ar fi trebui sa conchida ca o astfel de lege nu isi are rostul si sa analizeze mai degraba cum de au ajuns legiuitori unii care vor sa rezolve o mare problema a Statului Roman.

    Fiind "comunitari", cainii care haladuiesc pe la orase si sate din vina unor semeni de-ai nostri sunt problema "comunitatilor" locale. Daca primariile sau consiliile locale decid ca trebuie facut ceva cu ei (iar ceva nu inseamna musai eutanasierea acestora!), atunci fiecare comunitate locala nu are decat sa decida ce va face!

    Mai deranjant in cadrul articolului este, insa, tonul agresiv cu care autorul sustine "starpirea" necuvantatoarelor care incurca. Unul care deschide, profund democratic si in spiritul libertatii de exprimare, calea catre semenii care ne incurca...
  • +1 (9 voturi)    
    Inca un exemplu` clar... (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:24)

    martianu [anonim]

    Ca in Romania avem de toate, mai putin Justitie. Mai putin pasare si interes pentru cetatenii acestei tari. Maine poimaine o sa-mi iau amenda de la militie pentru ca am fugit de o satra de caini si n-am stat sa ma muste.
    O imbecilitate mai mare nu se putea.
  • +1 (7 voturi)    
    Idee! (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:34)

    sase sase [anonim]

    Chiar asa ,de ca sa nu pplateasca si cainii asigurari de sanatate daca au drepturi constitutionale?De ce sa aiba numai drepturi si obligatii nu?Ar trebui stabilite si cateva colegii in care sa poata candida si cainii pentru un post de parlamentar,ca sa le poata reprezenta interesele. Iar in fiecare colegiu de acest fel statul sa asuigure cate o cusca pentru biroularlamentarul respectiv,si o suma fprfetara pentru a se putea plati catelele -secretare si alt personal canin din randul maidanezilor.
  • +4 (6 voturi)    
    Legea nu a fost declarata necostitutionala pe fond (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:46)

    TB [utilizator]

    Fara sa fiu un specialist in drept, impresia mea a fost ca legea a fost declarata neconstitutionala nu pe fond (adica nu eutanasierea cainilor e neconstitutionala) ci pe modul de adoptare - procedural vorbind, a fost adoptata neconstitutional.

    Sigur, e o aberatie totusi ce se intampla, a ajuns CC sa decida tot in tara asta, mai era un CC inainte de '89 care avea cam aceleasi puteri.
  • +1 (7 voturi)    
    Bravo Dl Tapalaga (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:49)

    maria [anonim]

    Toti care nu vrem sa fim muscati trebuie sa ne grupam.
  • +2 (6 voturi)    
    asta este... (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:57)

    nelu [anonim]

    E clar! Tara de mana a 3 vom ramane.
    Pacat:(
  • +4 (4 voturi)    
    Legea a fost declarat neconsitutionala pe fond (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 18:10)

    Rezon [anonim]

    Vad ca s-a mai facut observatia de 2 ori pana acum, dar o reiau, pentru ca se pare ca nu e bine inteleasa decizia CCR.

    CCR nu s-a pronuntat deloc asupra fondului problemei, e complet neutra in raport cu pozitiile de fond aflate in conflict. Adica, nu spune nici ca maidanezii ar trebui eutanasiati, nici ca n-ar trebui.

    CCR spune doar atat: legea a fost adoptata fara respectarea procvedurilor legale.

    Cu alte cuvinte, daca era adoptata corect dpdv procedural, abia atunci s-ar fi pronuntat pe continut. Poate ar fi declarat-o constitutionala, poate nu.

    De remarcat insa cum guvernul se impusca singur in picior ignorand complet tehnica de adoptare a actelor normative. E penibil sa pierzi pe forma si proceduri, fiindca asta denota incompetenta juridica.
    • +2 (2 voturi)    
      corectura (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 19:51)

      Rezon [anonim] i-a raspuns lui Rezon

      Scuze, am pierdut pe drum un "nu" in titlu.

      Corect era "Legea _nu_ a fost declarata neconsitutionala pe fond".

      Intr-un fel, ma amuza ca, daca Guvernul n-ar fi fost atat de natarau si si-ar fi facut temele la procedura, CCR ar fi putut foarte bine sa declare legea constitutionala. Iar acum altii ar fi plans cu lacrimi de sange.
  • +3 (5 voturi)    
    shri lanka (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 18:11)

    g [anonim]

    pina si aia au mai multa minte. Constitutia unei tari e facuta pentru ciini? Dar la ce mai comentati cu sutele. De ani de zile vedeti ca nimic dar nimic nu merge in RO si nici nu va merge. Eu daca asi fi mai tinar asi pleca in lumea larga. Wait !!
    traiesc in SUA de peste 25 de ani dar daca s-ar putea asi mai pleca inca o data.
    • +2 (4 voturi)    
      Si eu as pleca (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 18:56)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui g

      sa scap dracului de imbecili din astia pudibonzi care tot o dau ce drepturi si nu fac nimic. Numai sa mai aiba SUA granitele deschise cand termin si eu facultatea
  • -1 (5 voturi)    
    mda (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 18:30)

    zippo [anonim]

    sunt sigura ca daca nu ar exista conceptul de malpraxis medical si s-ar incerca introducerea sa acum,domnul Tapalaga ne-ar spune de nocivitatea legii si ce periculos e pt sanatatea tarii (asta legat de magistrati).

    legat de patrupede.. legea era proasta, curtea nu spune ca gata subiectul e inchis.
  • 0 (2 voturi)    
    Felicitări! (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 18:41)

    Nadgob [utilizator]

    Foarte bine punctat!
    Cel puţin apropo de maidanezi; la magistraţi mă abţin.
  • -1 (3 voturi)    
    Nu-i nimic, reforma merge neabatut! (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 18:43)

    satanae [anonim]

    Vad ca acum o multime de vaitaciosi se cainjeaza ca, vezi Doamne, Curtea Constitutionala ar da decizii strimbe. Si ce rau o sa ne fie din cauza asta. Pai, as vrea si eu sa intreb pe fanii Capitanului nostru - va mai amintiti cum au fost votati membrii actuali ai Curtii? Hai, ca n-a trecut asa de mult timp! Va mai vin in minte imaginile cu cirsul penibil care s-a desfasurat atunci? Acuma eu nu vreau sa spun ca vechi membri ai Curtii erau niste ingeri, dar, cit de cit, se mai cauta respectarea unor formalitati care tineau de imaginea institutiei respective si permiteau magistratilor alesi acolo sa pastreze macar o aparenta de impartialitate de-a lungul mandatului lor.
    Dupa circul in care au fost impuse la Curte numai figurile agreate de catre partidul de la putere si de Capitanul lui, celor numiti acolo in acest mod nu li s-a dat nici o posibilitate de a manifesta macat o urma de decenta sau o impresie de impartialitate. Tot ce se decide trebuie sa fie "pe linie" - mhm, banuiesc ca anticomunistii din redactie au idee ce inseamna expresia asta. Singura grija a asa - zisilor magistrati de acolo este sa-i multumeasca pe cei care i-au numit, iar o dovada a acestui fapt este ca nici o decizie din ultima vreme a Curtii nu a afectat prea mult interesele celor de la putere. Cu toate acestea, se mai doreste pastrarea, deocamdata, a unei minime urme de impartialitate, care se manifesta prin faptul ca slugile in roba se aduna si zic: "Ia hai, domne, sa mai dam una si pentru Opozitie, dar fara sa suparam pe nimeni!" Si, uite asa, din pura intimplare, au dat neconstitutionala legea cateilor si au aruncat un os si Opozitiei, ca doar nu era sa supere Cotroceniul cu raspunderea magistratilor. Curat impartiali si mari umanisti slugoii astia!
    Dar, in final, nu pot decit sa ma repet: asa era firesc sa se intimple, pentru ca acum este vremea slugilor nevertebrate. Ca doar cu ele se poate face reforma, in opinia Capitanului, iar cei care protesteaza acum erau pe vremuri de acord cu el.
  • +1 (5 voturi)    
    Catei (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 18:52)

    HChifteluta [utilizator]

    Sti ceva? Hai sa facem o proba. Sa ofere cineva 5 lei pe bucata de piele de caine. Faceti pariu ca in 2 luni dispare specia canina din Bucuresti? Sau chiar din Romania.
    • +1 (3 voturi)    
      In sfarsit! (Joi, 12 ianuarie 2012, 7:50)

      eheheu [anonim] i-a raspuns lui HChifteluta

      In sfarsit o solutie corecta!
      Dar vezi? N-a fost remarcata de nimeni.
      Lucrul asta mi se pare foarte interesant.
      Da-mi voie sa te felicit si sa fiu primul alaturi de tine.
      Merge si cu 5 lei pe doua piei.
      Merge si cu 1 leu pe un dinte canin (de caine, desigur).
  • +2 (4 voturi)    
    Nu aveti drepte!! (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 19:17)

    tornado [utilizator]

    este sibolu bucrestiului!! ati gresit!!!!va rog !?
    o sa va manice cini pe bucuresteni!!
    • +3 (3 voturi)    
      dupa eutanasierea cainilor (Joi, 12 ianuarie 2012, 10:29)

      panfilica [anonim] i-a raspuns lui tornado

      bucurestiul se va confrunta cu necesitatea unei legi pentru ..eutanasierea sobolanilor !

      la cat este bucurestiul de curat si civilizat.
      ma refer la edili si cetateni, de-o potriva.
  • +1 (3 voturi)    
    curtea... un calau (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 19:19)

    aurelia [anonim]

    ei bine eu vin si zic - trebuie sa respect decizia cc dar sincer o urasc - suntem pusi mereu la zid de aceasta onorabila curte, suntem la discretia criminalilor, cainilor vagabonzi, coruptiei etc.
    curtea taie si spanzura dupa bunul plac ne sfideaza prin unii reprezentanti la tv foarte usor si cinic - adica asta e legea puteti sa si muriti ca nu i treaba noastra - il injurati multi pe basescu - ei bine eu consider ca aceasta curte e calaul romanilor - ii urasc ca niciodata ...era odata alice draghici la emisiunea lui robert turcescu - doamne cu cata abnegatie isi apara niste colegi corupti de parca lumea era impartita in doua - ei in globul de cristal noi din majoritate niste neispraviti - sa fim seriosi justitia noastra are niste reprezentanti lasi si incompetenti, pentru ei conteaza doar banii, eu as intreba unul de la cc asa privindu l in ochi - ce ai face domnule daca un caine vagabond ti ar musca de moarte copilul, sub ochii tai, ce ai face...
  • +3 (5 voturi)    
    curat constitutional (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 19:30)

    patratel [utilizator]

    Am sa infintez un ONG pentru apararea vietii si existentei virusilor. Voi da in judecata toate spitalele si toti doctorii pentru genocid ( tara de nebuni, mai presus sunt cainii si nu OAMENII !!!!!!!!!!!!!!!).
  • -2 (6 voturi)    
    DE UNDE AVETI ATATA RAUTATE?? (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 19:36)

    CNP [anonim]

    au fost cateva cazuri si voi aveti atata ura pe caini.
    de ce ?santeti voi purtatorii de bine si dreptate din romania?argumentati ca de ce se taie porcul sau alte animale. pentru ca sant de pus pe masa.
    niciodata cainii nu pot fi ucisi pentru ca 1 japonez a facut infarct si a cazut peste bosquito si aceal normal ca a sarit sa-l muste.
    ,,iubiti si cainii vagabonzi pentru ca uneori ei sant mai lorzi,,spune un cantec.
    terminati cu aceasta ura care va mananca sufletul.fiti mai buni.face-ti semnul crucii cand plecati din casa si nu veti fi muscati niciodata.
    • +1 (5 voturi)    
      super (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 20:05)

      Dorelus [anonim] i-a raspuns lui CNP

      de mult nu am mai ras cu atata pofta..
      imi place cand dau de un comentariu cu ironii atat de fine "1 japonez a facut infarct si a cazut peste bosquito si aceal normal ca a sarit sa-l muste" "face-ti semnul crucii cand plecati din casa si nu veti fi muscati niciodata"
      o singura obiectie .. te rog data viitoare pentru efect mai mare scrie si "ve-ti, musca-ti" (nu veti fi muscati) despartit.. cred ca da un efect MAI mare al ridicolului afirmatiilor tale.. desigur ironice.
    • +1 (3 voturi)    
      si ateii ce solutie au? (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 20:37)

      serban [anonim] i-a raspuns lui CNP

      buna, am inteles, dar ateii sau cei de alta religie, ce solutii avem? sa inteleg ca dumneavoastra, iubitorii de animale, le oferiti protectia divina doar crestinilor, ceilalti cetateni urmand sa fie muscati?
  • +2 (6 voturi)    
    Comentam degaba (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 20:05)

    Saint Lo [anonim]

    Les animaux de la CC n-au facut altceva decat sa oficializeze ceea ce banuiam deja: in tara asta cainii sunt mai importanti decat oamenii.
  • +1 (3 voturi)    
    catei si stabori (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 20:11)

    ion [anonim]

    Protectia judecatorilor, acesti semizei ai societatii romanesti, este orecum garantata, chiar cu legea raspunderii acestora. Oricum se apara in gashca ( asta este sistemul judiciar de la noi). Acceptam ca sunt discretionari , ca isi urmaresc interesele proprii sau a altora .Toti recunosatem ca avem un sistem judiciar de nivelul unei tari subsahariene (lumea a 4-a)
    Protectia animalelor este cu totul altceva. Acestea nu se pot apara singure.
  • +3 (5 voturi)    
    ... (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 20:12)

    Coltz_Alb [anonim]

    Este incredibil cum toti cei ce doresc disparitia maidanezilor de pe strazi sunt redusi la tacere si batjocoriti de lipsa de hotarare si lasitatea de care dau dovada autoritatile.
    Aceste autoritati nu au nici o problema in a finanta cu nemiluita la tot felul de ong-uri obscure care sterilizeaza acelasi caine de n ori sau "cipeaza" en gros doar pentru a demonstra activitate.
    Desigur, daca intrebi de ce alocatia unui copil este atat de mica ti se explica foarte doct cum ca nu sunt fonduri, insa pentru a tine intr-un adapost un maidanez se gasesc bani.
    Sistemul american mi se pare destul de civilizat: 7 zile in adapost si daca nu-si gaseste un stapan spre adoptie sau nu e revendicat atunci animalul este eutanasiat.
    Dar, nu-i asa, acolo exista grija pentru banul contribuabilului.
  • -2 (6 voturi)    
    anima (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 20:21)

    animal uman [anonim]

    in latina inseamna suflet.
    animal, un insufletit.

    ei sunt, pentru ca noi suntem.

    daca ei vor dispare, noi ce vom fi ?!
  • +4 (4 voturi)    
    Cei care-si uita trecutul sunt condamnati sa-l rep (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 20:36)

    RaduP [anonim]

    Şi acum priviţi cu spaimă faţa noastră sceptic-rece,
    Vă miraţi cum de minciuna astăzi nu vi se mai trece?
    Când vedem că toţi aceia care vorbe mari aruncă
    Numai banul îl vânează şi câştigul fără muncă,
    Azi, când fraza lustruită nu ne poate înşela,
    Astăzi alţii sunt de vină, domnii mei, nu este-aşa?
    Prea v-aţi atătat arama sfâşiind această ţară,
    Prea făcurăţi neamul nostru de ruşine şi ocară,
    Prea v-aţi bătut joc de limbă, de străbuni şi obicei,
    Ca să nu s-arate-odată ce sunteţi - nişte mişei!
    Da, câştigul fără muncă, iată singura pornire;
    Virtutea? e-o nerozie; Geniul? o nefericire.

    Dar lăsaţi măcar strămoşii ca să doarmă-n colb de cronici;
    Din trecutul de mărire v-ar privi cel mult ironici.
    Cum nu vii tu, Ţepeş doamne, ca punând mâna pe ei,
    Să-i împarţi în două cete: în smintiţi şi în mişei,
    Şi în două temniţi large cu de-a sila să-i aduni,
    Să dai foc la puşcărie şi la casa de nebuni!

    Scrisoarea a III-a, Mihai Eminescu
    1 mai 1881
  • -3 (7 voturi)    
    Mr. Tapalaga! (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 21:00)

    gheorghe [anonim]

    M-ai convins! Incepand cu ziua de astazi nu am sa mai pierd niciun minut cu articolele dumitale.Ai talent la scris, dar esti gol pe dinauntru. Numai bine!
  • +2 (6 voturi)    
    caini (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 21:00)

    her [anonim]

    intamplare: in mijlocul Bucurestilor, pe Calea Mosilor in spatele bisericii Sf. Gheorghe, e o biserica veche, monument istoric. de 2 luni incerc sa intru in ea (sunt restaurator) si nu pot din cauza a 5 caini stantati care stau la usa. intr-o zi s-au repezit sa ma manance si nu puteam sa dau cu pietre ca este o parcare si spargeam parbrize. am intrat in ei mai rau ca un caine si m-am batut cu suturi si bate. dar ma intreb ce s-ar fi intamplat daca era un copil sau o bunica cu nepotul??? nu imi place ideea eutanasierii dar, vorba lui Basescu, CC sa indice sursa finantarii.
  • +3 (3 voturi)    
    hmmmmm! (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 21:36)

    aschie [anonim]

    eu nu cred in teorii conspirationiste, nici in pozitia geografica deficitara a tarii, nici in trendul Miorita, nici in mostenirea grea, etc. Un lucru-i sigur, romanul (de la intelectual la taran) foloseste mai mult libidoul decat ratiunea. Punct! E destul sa vezi toate istericalele incepand din '90 vis-a-vis de tot ce inseamna dezvoltare personala, comunitara, europeana. Vis-a-vis de tot ce inseamna schimbare, crestere, depasirea varstei suzeta si trecerea la asumarea raspunderii personale si comunitare.
  • -1 (5 voturi)    
    Exact - raspundere! (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 21:49)

    gigel [anonim]

    Exact asta este problema - raspunderea pentru atrocitatile comise de caini. Aici ar putea fi culpabilizati cei de la autoritatile locale, legiuitorii si, mai noi astia de la CC. Nu mai zic de latratorii de serviciu de la cutu si alti indivizi cu probleme psihice, care pun mai presus viata javrelor fata de cea a oamenilor! As vrea sa stiu daca vreunul dintre vajnicii aparatori ai cainilor s-a interesat de victimile cainilor?! De exemplu are careva grija de fratele femeii omorate de caini cu cateva luni in urma? Stiati ca omul acela are un handicap sever si sora lui avea grija de el? Dar de copiii mutilati sau omorati de caini v-ati interesat?
    Eu cred ca toti astia (i)responsabili sunteti vinovati de GENOCID avand in vedere numarul victimelor, sunteti niste nenorociti. Din pacate inca nu se iau masuri din cauza civilizatiei inapoiate.
  • -1 (3 voturi)    
    caini (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 22:50)

    laBR [anonim]

    esti iubitor de animale? iati caini in casa! !caini nu au ce cauta pe strazi liberi sunt foarte periculosi pentru copii si batranii.deci cea mai buna solutie este exterminare sau adoptia in maxim 3 zile de cand este prins /
  • 0 (2 voturi)    
    Pentru cine sia mai aduce aminte in ce an ne aflam (Joi, 12 ianuarie 2012, 0:05)

    Justincase [anonim]

    "Măreția unei nații si progresul ei moral se poate vedea din modul în care își tratează animalele" - Mahatma Gandhi. Daca noi, romanii, atât putem, hai sa-i omoram, ce sa spun! 20 de ani de furt din banii publici nu ne irita. Banii aia furați și sifonați ar fi asigurat pentru problema maidanezilor soluții decente, etice și demne de Homo sapiens sapiens . Vai de el de sapiens... Sa-i ia acasă aia de-i iubesc, spun spadasinii verbali pe aici! Dar de ce? Plătim taxe, impozite, oameni de la buget sa rezolve aceasta problema în mod optim, elegant, rapid. ACUM! Vreau câinii afara din strada acum. Nu sunt obligat sa-i iau acasa dacă ii iubesc, am destui oricum! Nu trebuie sa ma simt prost ca hrănesc o ființă flamanda! Banii pe care ii vărs la buget pentru toate leprele care taie frunza la câini trebuie sa-mi asigure o soluție RAPIDA, ETICA, EFICIENTA. Terminați cu cearta intre iubitori și neiubitori de animale. Problema este în curtea administrației: ei sunt nemernicii care au trenat rezolvarea problemei, nu eu ca nu sunt de acord cu eutanasierea, nici el, care vrea sa nu mai vadă câini în strada. Treziți-vă și gândiți! NU este vorba de dreptul maidanezilor împotriva dreptului oamenilor. Este vorba despre o crasă incompetenta și o enorma corupție. Sapienților! Tăpălagă, te credeam mai profund, articolul e jenant! Nu reușești nici măcar sa identifici cauzele, dincolo de propaganda ieftina îndreptată împotriva unei parți din cetățeni (pe care o mai și identifici ca minoritate, ai vreun studiu, ceva?), când miza era sa fie îndreptată spre hoții și incompetenții din administrație! Tipic pentru romani: bobolul se cearta pe bisericuțe, politicienii fura pe rupte și își rad în barba!
  • +1 (3 voturi)    
    Stimate domn Tapalaga (Joi, 12 ianuarie 2012, 0:15)

    ION I [anonim]

    "Potrivit sesizarii, prevederile Legii de modificare si completare a OUG 155/2001 incalca articolul 61 alineatul 2 din Constitutie, intrucat forma in care a fost adoptata in 22 noiembrie de Camera Deputatilor difera fundamental de proiectul aprobat la Senat.

    Totodata, legea incalca articolul 115 alineatul 4 din Constitutie, intrucat aceasta este o propunere de completare si de modificare a unei OUG si nu are la baza o lege speciala de abilitare, astfel ca nu este un caz exceptional care ar impune interventia Guvernului in adoptarea unei masuri urgente."
    (c) articol Hotnews decizie CCR

    Va inteleg nemultumirea si (chiar daca nu va intereseaza) sustin orice demers care strange javrele de pe strada (pot sa va demonstrez prin sesizarile trimise de-a lungul anilor).

    As dori doar sa validati acest comentariu si sa va ganditi la cele scrise mai sus si cele prezentate in acest articol.

    "de ce e neconstitutional sa ai legi care sa-ti dea voie sa omori caini?"
    Extrasul de mai sus, daca l-ati fi redat si in acest articol, ar fi facut putin curat in mintile imbaxite si aburite ale cititorilor.

    Extras comunicat CCR:
    "Curtea Constituţională, cu majoritate de voturi, a admis, în parte, obiecţia de neconstituţionalitate formulată"
    Deci cele de mai sus sunt valide: diferente fundamentale intre ce a fost la Deputati si ce a fost la Senat si nu este caz exceptional.

    Va multumesc pentru atentia si timpul oferite acestui comentariu.
  • -1 (5 voturi)    
    dezamagire (Joi, 12 ianuarie 2012, 0:15)

    Cami [anonim]

    Dan Tapalaga esti o mare dezamagire ! Cine a adus in starea asta aceste suflete nevinovate ? OMUL ! deci tot omul trebuie sa repare, printr-o mica contributie, acest rau. Nu sa ucida, ci sa gaseasca o modalitate sa repare raul facut. Ma mira grija ta pentru independenta judecatorilor ca Mona Pivniceru, Costiniu @co. Ba sa fie controlati si pusi la zid daca gresesc sau abuzeaza.
  • +1 (3 voturi)    
    felicitari (Joi, 12 ianuarie 2012, 0:37)

    dan [anonim]

    prea tare acest articol!!!! l-as citi de o mie de ori cu un mai mare interes decat despre micutul arafat speriat de o mica concurenta:)))
  • 0 (4 voturi)    
    "Varful" piramidei (Joi, 12 ianuarie 2012, 1:05)

    Rosian Larisa [anonim]

    Articolul asta denota aceeasi idee pe care am sustinut-o si in alte circumstante, din pacate: prea destepti si prea atotputernici ne credem, prea ne dam noi in stamba c-am pus coada la pruna, cand de fapt suntem un cacat de specie care nu stim sa facem altceva decat sa exploatam tot ce este in jurul nostru, cu egoism, cu nesimtire, cu lipsa de respect, de decenta, de bun simt, traind de-a pururea cu impresia ca toate ni se cuvin!!! Asa am domesticit si cainii, asa i-am atras langa noi, mai intai in ograda, ne-am folosit de ei pentru aparare, apoi in comunitate... iar acum cand "au devenit o problema" , cum ne place sa spunem in deplinatatea diplomatiei si "educatiei" noastre, vrem sa scapam de ei omorandu-i... tipic omenesc si romanesc. Mi-e sila de voi toti, cei care aveti impresia ca vi se cuvin toate aceste decizii! Tare mult mi-as dori sa se razbune natura pe noi asa cum n-a mai facut-o de mult, sa se mai poata echilibra catusi de putin balanta. Prea mult am stat in top!
  • +1 (7 voturi)    
    Eutanasiere nu doar pentru catei (Joi, 12 ianuarie 2012, 2:08)

    Catz Kitty [utilizator]

    Dogs were domesticated from gray wolves about 15,000 years ago. Their value to early human settlements led to them quickly becoming ubiquitous across world cultures. Dogs perform many roles for people, such as hunting, herding, pulling loads, protection, assisting police and military, companionship, and, more recently, aiding handicapped individuals. This impact on human society has given them the nickname "Man's Best Friend" in the Western world. In some cultures, dogs are also an important source of meat. In 2001, there were estimated to be 400 million dogs in the world. (Wikipedia).
    Cainii comunitari sunt poate asemenea "oamenilor comunitari". Hai sa-i eutanasiem si pe acestia !
  • +1 (3 voturi)    
    CAINI SI MAGISTRATI in regia lui DT (Joi, 12 ianuarie 2012, 8:22)

    Gheorghe Buhac [anonim]

    De ceva vreme incep sa nu mai inteleg textele pe care le scrieti , deoarece seamana din ce in ce mai mult cu niste texte comandate .
    Domnule Tapaloaga cum caracterizati pe magistrati care lau bagat in Puscarie nevinovat pe acel om cu T pentr viol - care a stat 10 ani in Puscarie , ca apoi sa moara inainte de a cunoaste bucuria eliberarii depline ?
    Stiti ceva de acesti magistrati ?
    Ce stiti despre magistratii care nici azi nu au judecat procesele revolutiei ?
    Ii cunoasteti , arata ei ca niste maidanezi nenorociti ?
    Dar ce stiti de magistratii care nu au finalizat procesele venirii minerilor in Bucuresti , ii cunoasteti , arata ei a maidanezi ?
    Ce stiti de magistrati care nu au mai finalizat procesele de coruptie , sau de cei care l-au achitgaqt pe Nastase .
    Dar ce stiti de magistratii care au dat judecatoarea care a fost data la o parte din procesele lui Vantu pentruca judeca prea repede si nu se mai putea ajunge la prescriere ?
    Dar ce stiti de magistratii care nu mai termina procesele lui Vantu , Voiculescu , Copos , Patriciu , Popoviciu , Omar Haisam , Nastase , etc ,etc ....
    Sau inmultit acesti magistrati mai rau ca maidanezi ? Sau ei au o lege care ia facut intangibili ?
    Culmea este domnule DT ca acum niste ani cand magistrati se plangeau ca sunt amenintati li sau facut salarii mari ca sa nu fie coruptibili , li s-a pus politie la usa sa fie aparati , etc ,etc - pe banii cui ? pe banii nostri , si atunci daca un muncitor lucreaza prost il dau afara , daca un magistrat lucreaza prost il mangai pe crestet , ba mai mult spun ca sunt eutanasiati ?
    Pentru faptele lor toti trebuie sa plateasca , aceasta casta a inamovibililor trebuie sa fie curatata de magistratii de mai sus .
    Ceva nu merge in harababura pe care vreti sa o creeati.
    Ghgeorghe Buhac
    • +1 (1 vot)    
      intr`adevar.... (Joi, 12 ianuarie 2012, 9:51)

      capatu` satului [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe Buhac

      sa ne reamintim, vantu,matusa tamara, felix, madam barsan sefa de sectie la iccj, senatoru` voicu si ilustru` costiuniu sef de sectie civila al iccj, prospat pensionat pe banu` statului, toti au invins justitia romana si n`am auzit ca vre`un majistrat sa se dezica de ei s`au de cei care i`au judecat, s`au sa`si dea demisia daca mai are un pic de demnitate;

      asa ca la momentu` de fata orice discutie privind decia CCR este PREMATURA, daca n`avem motivarea deciziei - poate uni jurnalisti le au mai putin cu dreptu` si ar face bine sa puna mana intai pe DEX si apoi pe cartea de drept;

      pe de alta parte, nu mai puneti` botu` la obositii din csm care o tot intorc cu independenta majistratului fata de toate autoritati, inclusiv fata de actele emise de autoritatea legiuitoare, ma refer la leji - palavramentu` Romaniei;

      majistratu` trebuie sa raspunda pt. faptele sale;
      domnule jurnalist, te intreb si io ca unu dintre cei ce are de lucru zilnic prin instantele patriei, ai tu habar care a fost consecinta in constiinta colectiva a majistratilor patriei ca orice judecator betiv sau care comite orice infractiune ce ajunge in fata iccj iese basma curata ? itri spun io, consecinta este ca fiecare majistrat are reprezentarea faptului ca in tara noastra draga este: LIBER LA FURAT;

      onoratu` csm, in furnte cu bica nici n`a auzxit de textu` art. 52 din noua Constitutie revizuita in 2003; altfel, ar fi facut ciocu` mai mik, avand in vedere si faptu` ca statu marca banu` adevarat anual pt. hotararile CEDO - mare parte greseli ale ilustrilor majistrati;

      am obosit, justitia si realitatea jurnalistica a invins. punct.
  • +1 (5 voturi)    
    CCR (Joi, 12 ianuarie 2012, 9:25)

    adi [anonim]

    va rog pe voi cei de la Hotnews sa publicati lista judecatorilor din CCR nume, prenume, adresa, virsta ca sa ii stie lumea si sa-i "felicite"
  • +1 (1 vot)    
    adevaratii vinovati (Joi, 12 ianuarie 2012, 9:48)

    disneyland [anonim]

    Domnule Tapalaga, ma intreb daca oare ati citit de ce anume a fost declarata neconstitutionala legea... Eu cred ca ati facut-o, dar ati preferat sa scrieti un articol "cool" in locul unuia care sa contina adevarul.

    Cine sunt vinovatii?
    - Cutu-Cutu & co. au facut exact ce se asteapta de la asociatiile de protectie a animalelor. Cu temei sau nu, e datoria lor. Ca suntem de acord sau nu cu ei (eu unul nu sunt), e vorba de oameni care au o parere diferita, care si-o justifica si pe care trebuie sa ii respectam.
    - CCR a declarat legea neconstitutionala nu pentru probleme de fon, ci pentru probleme de forma. CCR nu sutine ca maidanezii trebuie ridicati la rangul de animal protejat sau ce sustineti dumneavoastra. Ci doar ca legea a fost adoptata incorect, si completata incorect cu ordonante de urgenta.

    Asa ca mai bine v-ati indrepta privirea spre cei care au distrus aceasta lege, cei care au votat o versiune in Senat si alta in CD. Cei care au completat-o cu OU in mod neconstitutional...
  • +3 (3 voturi)    
    catei fara frontiere (Joi, 12 ianuarie 2012, 10:03)

    mihail, caine de circ [anonim]

    Curat constitutional, Coane Fanica!
  • +2 (4 voturi)    
    le doresc judecatoriilor de la CC (Joi, 12 ianuarie 2012, 10:04)

    Vendetta [anonim]

    ... sa se plimbe, pe jos printre cainii constitutionali.... Oricum, raman de parere ca jogodii sunt cei care intretin problema (adica cei ce hransesc si "protejeaja" cainii "comunitari") si nu maidanezii....
  • +5 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 12 ianuarie 2012, 10:05)

    [anonim]

  • +3 (5 voturi)    
    labutzelor ce jubileaza.. (Joi, 12 ianuarie 2012, 10:12)

    umoristu [anonim]

    1. e inadmisibil sa exista ciini liberi pe strada
    2. e inadmisibil sa respiram vara in orase praful din dejectiile lor uscate
    3. e inadmisibil sa sustineti "dreptul" ciinilor de a vagabonda dar sa nu isi asume nimeni responsabilitatea directa pt ce fac ciinii aceia - muscaturi, accidente de masina, intins gunoaiele din tomberoane, latrat, etc..
    4. e inadmisibil sa se scurga fonduri publice in ingrijirea maidanezilor
    5. e inadmisibil ca un grup de babe oligofrene si niste ONG-uri interesate material sa aibe asa influenta publica, in asa stil isteric-lacrimogen.
    Credeti ca ati "cistigat"? Va inselati, poate unele interese materiale vor avea cistig de cauza. Ciinii pt care faceti atita tevatura patetica ...AU PIERDUT. Din cauza ca nu face nimeni nimic sa ii ia de pe strazi, oamenii vor proceda cum va crede fiecare de cuviinta. Deci pe linga o viata libera pe strazi, hrana din gunoaie, lupte mortale cu alti ciini, frig iarna, sete vara, accidente auto si boli nenumarate ati condamnat "sufletelele" la otraviri, casapiri, molestari si ucideri brutale din partea multor cetateni ce s-au saturat.
    Primul ciine ce ma atinge, incomodeaza, musca pe mine sau pe oricine din familia mea ....va fi un ciine mort. Si fiindca nu sunt medic veterinar, si nici nu am mijloace blinde, ii voi infige o lama intre ochi! Daca mai scheauna 3 ore pina crapa, e pb lui....creata de voi.
    Nu pornesc direct la "vinatoare", dar o potaie maidaneza ce se "da" la mine...va muri. Si nu sunt singurul care gindeste asa....
    ///
  • +2 (2 voturi)    
    Caini si cutu-cutu (Joi, 12 ianuarie 2012, 10:15)

    V [anonim]

    Am avut caine cand stateam la apartament. Am caine lup acum cand stau la curte..vaccinat, cu carnet de sanatate. Am 2 copii si cand ma gandesc ca e posibil ca o javra de pe strada, suparata ca am trecut prin fata "teritoriului" sa se repeada la copii ma trec sudori reci..si ma sperii totodata cand imi dau seama ce as fi in stare sa ii fac in momentul ala unuia care mi-ar zice "saracul animal, traieste si el.."
    Subiectiv, obiectiv ..vorbe goale. Vreau sa traiesc mai bine si in siguranta, vreau acelasi lucru pentru familia mea, pentru cei apropiati, pentru prieteni si pentru toti oameni. Vreau sa stiu batranii ingrijiti....si dupa toate astea o sa incep sa-mi fac griji de cainii de pe strada.
  • 0 (0 voturi)    
    chichita ! (Joi, 12 ianuarie 2012, 10:33)

    bizonul [anonim]

    de ce dl. Tapalaga spune

    ”Curtea Constitutionala a euthanasiat fara probleme independenta magistratilor, declarand constitutional un proiect de lege periculos, care va pune in lesa MULTI judecatori si procurori. ” ?

    si nu spune ca va pune in lesa PE TOTI JUDECATORII si PROCURORII ?

    aici este cheia!
  • -2 (2 voturi)    
    solutia e castrarea (Joi, 12 ianuarie 2012, 10:59)

    Cainele [anonim]

    Solutia este castrarea nu uciderea lor! Bravo Curtii Constitutionale pentru decizia luata!
  • +2 (2 voturi)    
    Ce mi si cu constitutiile acestea ? (Joi, 12 ianuarie 2012, 11:00)

    ion roata [anonim]

    CCR a judecat o reclamatie a domnilor Ponta si Antonescu din partea opozitieicare s-au pus in fruntea catorva asociatii de protectie a cainilor care zburda pe strazile si trotuarele oraselor noastre muscand in stanga si in dreaptacopii,
    femei si batrani sau care lasa in urma lor gramezi de rahati pe care din nebagare de seama ii mosimzilnic pentruca romanii in general au lipsa de cultura si educatie.Cel mai grav ca romania a platit si daune unor cetateni in u5ma unor hotarari ale CEDO.
    Cert si logic este ca in toata aceasta lume,cei care iubesc aceste animale isi tin cainii in curte sau in casa si nu pe strada unde au devenit pericole publice si din cauza mizeriei pe care o fac cat si al agresivitatii..
    Domnul Ponta si Antonescu au inventat inmaginar si constitutia cainilor iar CCR ainghitit galusca si a tatutat o constitutie inmaginara a cainilor vagabonzi.Daca acele OND-uri ar sta cu mana intinsa si sa ceara ajutoare de la populatiepentru hrana si cazarea cainilor vagabonzi,eventual castrarea lor ar fi in regula dar stau cu mana intinsa la primarii ca din bugetul local sa obtina fonduri sau sa-i oblige peprimari sa cheltuiasca fonduri din buget pentru hrana,cazarea si ingrijirea cainilor vagabonzi,caini aruncatiin strada tot de diversi cetateni lipsiti de ducatie si constinta.
    Iar dl.Tapalaga face o referire complect in afara
    logicii cum ca aceiasi CCR ar fi eutanasiat problema independentei magistratilor declarand constitutional un proiect de lege periculos care ar pune in lesa multi magistrati..Gura pacatosului adevar graieste.Nu stiti cat rau au facut unii magistrati tarii noastre ?Nu stiti ca mai mult de jumatate dintre magistrati sunt corupti,ca dau sentinte aiurea dupa interesele lor personale. Cine trebuia sa faca ca justitia sa-si faca datoria ! Hai sa fim seriosi d.le Tapalaga aera locica si necesara o asemenea lege pentruca era un desmat in justitie si nimeni nu lua masuri.
  • -3 (7 voturi)    
    Starpirea prostilor (Joi, 12 ianuarie 2012, 12:01)

    Edi [anonim]

    Dupa ce o sa reusim sa ne descalificam ca natie prin actul barbar de eutanasiere a celor mai buni prieteni ai rasei (in)umane, cand o sa incepem si cu eutansierea prostilor?
  • +2 (2 voturi)    
    Doua decizii controversate in aceeasi speta (Joi, 12 ianuarie 2012, 12:29)

    zexe [anonim]

    CCR a dat doua verdicte in cazuri care au in centrul atentiei cetateanul de rand, muscat fiind in primul caz de maidanez , iar in al dopilea caz de catre magistrati.
    Problema care se pune, asa cum bine a observat si domnul Tapalaga, este ca muscatura de magistrat, desi nu te omoara, te chinuie pana mori. Daca, Doamne fereste, se intampla sa fie si beata...
    Domnul Tapalaga are dreptate, CCR ar trebui sa se pronunte in mod similar, adica ori sa-i lase sa ne muste pe amandoi, ori sa ii eutanasiem pe toti cei care pun botul.
  • +2 (2 voturi)    
    asdggas (Joi, 12 ianuarie 2012, 13:25)

    razvan [anonim]

    Ma intreb cand vom intra si noi in randul europenilor , incercati sa va duceti in orice capitala europeana si nu o sa vedeti picior de maidanez. La noi , umbla liberi pe strazi si musca oamenii !!!
  • +1 (1 vot)    
    bani (Joi, 12 ianuarie 2012, 13:26)

    flo [anonim]

    Costul tratamentului medical pentru fiecare persoană muşcată de câine este de 4 milioane de lei (vechi).
    Pentru fiecare câine care se duce la adăpost, Primăria cheluieşte 375 de lei (3 milioane şi 750 de mii de lei vechi).
  • +1 (3 voturi)    
    3 culori cunosc pe lume... (Joi, 12 ianuarie 2012, 15:08)

    gogu [anonim]

    despre ce tara este vorba in articol?

    1. ROMANIA --------------------------------------------------------- Constituția României[1] prevede la articolul 12, alineatul 1 că „Drapelul României este tricolor; culorile sunt așezate vertical, în ordinea următoare începând de la lance: albastru, galben, roșu”.

    2. REPUBLICA SOCIALISTA ROMANIA ----------------------
    Constituția Republicii Socialiste România, adoptată în 1965, prevedea la articolul 118 următoarele: „Drapelul Republicii Socialiste România poartă culorile roșu, galben și albastru, așezate vertical, cu albastrul lângă lance. În mijloc este așezată stema Republicii Socialiste România”[90].
  • 0 (2 voturi)    
    culmea (Joi, 12 ianuarie 2012, 15:09)

    ianis [anonim]

    Oare cati dintre cei care sunt impotriva legii, au fost muscati de caini si au trait sentimentul acela provocat in momentul cand cainii latra la tine din senin si incep sa te atace? Oare voi nu ati auzit cate persoane au ramas mutilate pe doata viata din cauza unor javre penale?
  • 0 (2 voturi)    
    ........... (Joi, 12 ianuarie 2012, 16:27)

    gabriela [anonim]

    ne ocupam atata de cainii, dar de oameni pauza, atata interes pentru caini.
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Joi, 12 ianuarie 2012, 17:04)

    silviu [anonim]

    eu nu inteleg de ce nu se face nimic cu acesti caini, sunt exagerat de multi, vreti cainii luatii in casa.
  • 0 (2 voturi)    
    .... (Joi, 12 ianuarie 2012, 17:42)

    david [anonim]

    la un om nu mai acordati atata atentie, dar pentru un caine v-ati da totul, nu este normal
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Joi, 12 ianuarie 2012, 18:51)

    carla [anonim]

    aoleu decat sa acordati atata atentie maidanezilor astia, mai bine ati avea grija de un copil.
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Joi, 12 ianuarie 2012, 20:39)

    andry [anonim]

    cien vrea caine sa ii ia in casa, ma mir ca nu va este frica...
  • 0 (2 voturi)    
    ! (Joi, 12 ianuarie 2012, 23:58)

    stradyvaryus [anonim]

    Legea este minunata! Asta pana ajungi victima haitelor si atunci doar CEDO cred ca ar mai rezolva problema. Sunt prea multe drepturi pentru animale , iar daunele victimelor cine le plateste ?
  • 0 (0 voturi)    
    Discriminare (Vineri, 13 ianuarie 2012, 18:41)

    bucurestean [anonim]

    Nu sunt de acord cu discriminarea aplicata animalelor.
    Daca nu e constitutional sa eutanasiezi caini atunci trebuie sa fie neconstitutional sa eutanasiezi porci, pui, oi, vite, rate, gaste, etc.
  • 0 (0 voturi)    
    Decizia e corecta (Duminică, 15 ianuarie 2012, 1:56)

    flaviu [anonim]

    Paragraful cu "Dupa expirarea acestui termen, se da posibilitatea autoritatilor locale de a hotari, in mod autonom, in privinta acestora, animalele putand fi “pastrate in adaposturi, returnate in teritoriu, eutanasiate sau o combinatie a acestora” e o aberatie. O lege trebuie sa fie clara , ce e aia o combinatie a acestora ?! Articolul e foarte slab . Lipsa de responsabilitate apartine initiatorului legii , care arunca pisica in curtea autoritatii locale . Ca sa ai rezultate , trebuie sa ai aceeasi lege peste tot . Solutia e ( dupa parerea mea ) , eutanasiere pe banul contrbuabilului , pastrare in adaposturi pe bani privati (evident , in adapostul ONG sau a unei persoane fizice), adoptii doar contra unei taxe ( 200 RON sa zicem ), ca daca vrei caine gratis , il iei direct de pe strada .
  • 0 (0 voturi)    
    EUTANSIATI MAIDANEZI (Vineri, 20 iulie 2012, 5:58)

    Hingheru [utilizator]

    Eutansiati maidanezi si castrati zoofilii .