Australia: Peste 650.000 de camile vor fi impuscate din elicopter

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Luni, 10 august 2009, 0:28 Actualitate | Internaţional


Camile
Foto: USER UPLOADED
Aproximativ 650.000 de camile de pe teritoriul Australiei vor fi vanate si impuscate din elicopter, unele dintre ele ajungand chiar burgeri, intr-o incercare de a reduce pagubele create de aceste animale, introduse pe teritoriul australian in 1840 si al caror numar a crescut necontrolat, anunta SkyNews. Statul australian a aprobat un plan in valoare de 9,5 milioane de lire sterline si va trimite elicoptere la bordul carora se vor afla lunetisti pentru a vana camilele ce au ajuns sa intre pana si in casele oamenilor pentru a cauta apa.

Camilele au fost introduse pentru prima oara pe teriroriul australian in anul 1840 pentru a ajuta exploratorii sa se deplaseze prin desert, dar de atunci numarul acestor animale a crescut necontrolat.

In prezent sunt aproximativ un milion de camile in Australia care concureaza cu vacile si oile pentru mancare, au ajuns sa distruga vagetatia si chiar sa invadeze zonele locuite in cautare de apa. In unele cazuri, camilele au speriat locuitorii unor asezaminte izolate, intrand in bai si distrugand conductele de apa.

Guvernul australian a aprobat suma de 9,5 milioane de lire sterline pentru vanatoare de camile. Pe langa lunetisti si elicoptere, oficialii australieni planuiesc sa transforme o parte din camilele vanate in burgeri.

Glenn Edwards, care lucreaza la programul guvernamental de eliminare a camilelor, a declarat ca numarul total al acestor animale ar trebui redus cu doua treimi pentru a opri un dezastru ecologic.

Camilele - masini de distrus

“Camilele distrug totul, mananaca mult mai mult decat turmele de oi si capre, periclitand astfel nu doar vegetatia salbatica ci si culturile agricole. Sunt precum niste masini de distrus, mananca pana la 80% din plantele disponibile”, declara profesorul Murray McGregor, general manager al institutului Desert Knowledge Cooperative Research Center, citat de descopera.ro.

Cu toate acestea, nu toata lumea este de acord cu macelul planuit de catre stat. Exportatorul de camile, Paddy McHugh, a declarat ca o vanatoare de camile ar fi ineficienta. "Ce se va intampla peste 15 ani cand numarul de camile va ajunge iarasi aici. Vom irosi alte 9,5 milioane?", a declarat McHugh, citat de SkyNews.

Pe langa acest aspect, multi se intreaba daca impuscarea camilelor reprezinta cea mai "umana" metoda, dar, Tony Peacock, CEO la University of Canberra's Invasive Animals Cooperative Research Center, a declarat ca impuscarea camilelor din elicopter este "chiar o metoda buna, desi suna brutal". "Daca as fi camila, as prefera sa fiu impuscat in cap", a declarat Peacock.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8833 vizualizari

  • -2 (16 voturi)    
    daca as fi camila.... (Luni, 10 august 2009, 0:48)

    adrian [anonim]

    as avea mai mult creier ... si alte idei de facut bani
  • +8 (14 voturi)    
    NU AU AUZIT DE ROMANIA? (Luni, 10 august 2009, 1:51)

    Georgel [anonim]

    Mai bine le-ar trimite la noi.Macar vreo 100.000 - doar sa le asigure hrana pe vapor si ai ci avem noi grija de ele:

    1. Zeci de mii de hectare necultivate = PARADIS
    2. Cand se inmultesc, avem atatia saraci care pot sa manace numai friptura 1 luna de zile
    3. Ajutam economia tarii contribuind la imaginea turistica: Romania = the land of choice => Romania = the land of camels!

    Oricum, impuscarea din elicopter mi se pare new auschwitz
    • +3 (3 voturi)    
      Nu uita (Luni, 10 august 2009, 10:21)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui Georgel

      De palmierii adusi de diversi primari.
  • +9 (19 voturi)    
    pai si cu cainii nostri vagabonzi cum ramane? (Luni, 10 august 2009, 3:24)

    leave you [anonim]

    Adica altii pot sa omoare 650.000 de camile din elicopter ca intra in curtile oamenilor dupa apa. Cainii vagabonzi din Bucuresti au se pare statut special? Ce fac agentiile de protectie a animalelor in acest caz?
    • +4 (4 voturi)    
      exact (Luni, 10 august 2009, 14:42)

      bh [anonim] i-a raspuns lui leave you

      Exact la asta ma gandeam si eu. Daca ei pot lichida camile noi de ce sa nu putem lichida cainii vagabonzi?
      • +1 (1 vot)    
        simplu (Marţi, 11 august 2009, 5:46)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui bh

        Pentru ca trebuie sa-si justifice existenta si banii papati ong-urile pentru "protectia" animalelor.
        Manevrele la institutiile de stat responsabile fac obiectul unei discutii separate...;)
  • +6 (14 voturi)    
    Ce necivilizati sunt australienii (Luni, 10 august 2009, 4:52)

    soferul [utilizator]

    Ia sa vina la noi sa vada ce bine o duc maidanezii.
  • +9 (11 voturi)    
    mda... (Luni, 10 august 2009, 6:44)

    123 [anonim]

    Bine au comentat altii ca la noi nu reusesc sa stranga toti cainii maidanezi, iar acolo astia vaneaza camile cu elicopterul....

    Sa vanezi camile cu elicopterul.. suna ca un banc....
    • +3 (3 voturi)    
      Safari (Luni, 10 august 2009, 10:13)

      eugen [anonim] i-a raspuns lui 123

      Sa vanezi camile cu elicopterul... suna a idee de afacere.
      Decat sa vii in Romania sa impusti ursi mai bine te duci in Australia si impusti camile. Diferenta ar fi ca ursii nu o duc chiar bine ca si specie (stiti si voi ... micsorarea arealului, incalzirea globala, etc) pe cand camilele par ca prospere.
  • +5 (9 voturi)    
    interesant (Luni, 10 august 2009, 6:47)

    trache [anonim]

    "Daca as fi camila, as prefera sa fiu impuscat in cap", a declarat Peacock.

    tare asta.

    Oricum, iata ca altii pot face ce nu am reusit noi atata timp cu cainii comunitari, insa mai eficient si la o scara mult mai mare.
  • +5 (11 voturi)    
    brigitte bardot (Luni, 10 august 2009, 6:49)

    basescu primar [anonim]

    Oare madame brigitte bardot nu le va face si lor o vizita sa-i convinga sa renunte la aceasta intiativa?
    • 0 (2 voturi)    
      sponsor (Marţi, 11 august 2009, 5:48)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui basescu primar

      Sponsorizez ambele parti: pe ea ca sa ajunga acolo si pe australieni pentru glontul ratacit in directia ei. Eventual pentru uzura talpii la sutul dat in c.r.
      Ca prosti ca noi gaseste mai greu...
  • 0 (12 voturi)    
    O cruzime (Luni, 10 august 2009, 8:10)

    yunita [utilizator]

    Este o cruzime...
    • -1 (3 voturi)    
      daaa (Marţi, 11 august 2009, 5:50)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui yunita

      Am varsat tone de lacrimi. Ma duc sa-mi mai iau kleenex... :(((((
      Vinde-ti casa si du-te acolo sa protestezi. Arata cu ADEVARAT ca-ti pasa... Yeah, right...
      • 0 (2 voturi)    
        sunt pe drum... (Marţi, 11 august 2009, 15:52)

        yunita [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        mai am putin si ajung
  • +7 (7 voturi)    
    sa le exporte gratuit arabilor (Luni, 10 august 2009, 12:06)

    ani [anonim]

    e mai ieftin si fara cruzime, pentru arabi camilele sunt averea lor
    • +1 (1 vot)    
      bv (Marţi, 11 august 2009, 5:52)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui ani

      Singurul argument corect pro-camile pe care l-am citit.
  • 0 (8 voturi)    
    oi si capre (Luni, 10 august 2009, 13:03)

    buncrestin [utilizator]

    "Camilele distrug totul, mananaca mult mai mult decat turmele de oi si capre"

    ...dar si oile si caprele sunt tot specii introduse artificial
    • 0 (0 voturi)    
      oi si prosti (Miercuri, 30 iulie 2014, 15:21)

      licurici [anonim] i-a raspuns lui buncrestin

      fama sa ineleg si eu, cum au fost introduse artificial?
  • +1 (7 voturi)    
    . (Luni, 10 august 2009, 18:54)

    camel & kent [anonim]

    dupa cata stiu, pentr amaratii aia din satele / statele subsahariene o camila reprezinta un mijloc de subzistenta. Poate ca in loc de 9.5mil pt impuscat, ar fi alocat 40mil. pentru prindere si transport pt macar 100.000 de camile in Sudan, Niger, Africa Centrala, Etiopia, Maroc, Libia si mai stiu eu ce state.

    Ar fi fost o fapta nedemna de australieni, ce-i drept. Ei stiu sa macelareasca, sa scuipe si sa se bata.
    • -1 (1 vot)    
      Oare? (Marţi, 11 august 2009, 7:19)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui camel & kent

      De unde ai tras tu concluzia asta despre australieni? Mai citeste un pic sa vezi unde este Australia fata de Romania si unde sunt australienii (din punct de vedere a civilizatiei) fata de romani. Eventual fa o vizita prin Sydney, Melbourne, Perth... sa te convingi singur.
      • +1 (1 vot)    
        BV (Marţi, 11 august 2009, 16:40)

        yunita [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

        Sa nu uitam cum a fost populata Australia...tot la origini ne intoarcem pana la urma.
  • +3 (5 voturi)    
    Mai stiu eu o specie.... (Luni, 10 august 2009, 19:56)

    dudu [anonim]

    Mai stiu eu o specie care trebuie impuscata din elicopter pt ca sa inmultit necontrolat si dauneaza grav planetei.
  • +1 (1 vot)    
    dupa ce acum vreo doi ani (Luni, 10 august 2009, 22:57)

    the [utilizator]

    australienii au facut un tambalau enorm, pe marginea cruzimii dovedite fata de homari si crabi,
    care erau aruncati de vii în cazane, la restaurant

    si s-a stabilit reglementar ca mai întâi crabii trebuie omorâti in mod uman prin congelare si abia apoi fierti

    chestia cu lunetistii mi se pare de un grotesc desavârsit

    d'aia se cheama Ostralia ... Down Under ...
  • +1 (1 vot)    
    Ce prosti afaceristi... (Marţi, 11 august 2009, 0:12)

    SKB [anonim]

    In 20-30 ani o sa planga ca nu au mai multe camile.
    Scenariul 1: incalzire globala, desert planetar.
    Scenariul 2: razboi nuclear, Iran, Pakistan, India...desert planetar.

    Cu ce naiba sa te deplasezi? La Paris-Dakar iti trebuie 100 de oameni sa tii masinile alea in functiune.

    Ce prosti afaceristi...