Corespondenta din Germania

Accident in lant pe autostrada spre München

de Dani Rockhoff     HotNews.ro
Vineri, 12 martie 2010, 14:23 Actualitate | Internaţional

Accident in lant
Foto: Agerpres
170 de autovehicule au fost implicate intr-un masiv carambolaj care a avut loc pe autostrada Stuttgart-München (A8) vineri dimineata, in jurul orei 7.00. 25 de oameni au fost raniti, iar autostrada spre München a fost complet blocata. Dupa spusele celor din echipele de interventie, carambolajul a fost provocat prin ciocnirea a 37 de masini si 21 de camioane de marfa, intre Augsburg si iesirea spre Dasing.

Accidentul a avut loc in conditii de ceata deasa. Purtatorul de cuvant al politiei a spus ca „si gheata de pe sosea ar fi putut avea un rol“ in producerea incidentului rutier. Pe langa interventiile de urgenta, pompierii si echipa de interventie sanitara au amenajat pentru calatorii blocati ore in sir pe sosea un cort, ca punct de prim ajutor.

Si in Bavaria inferioara, la un sens giratoriu de langa Hermannsdorf, s-a produs vineri dimineata un carambolaj. Pe o portiune de 300 de metri s-au ciocnit 41 de automobile si 3 camioane. Politia din Straubing vorbeste de 12 raniti, dintre care 6 grav. 


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

7451 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    A 8 (Vineri, 12 martie 2010, 15:16)

    spanac [utilizator]

    A 8 e aglomerata mereu in jurul Münchenului. Cred ca ar cam trebui sa o extinda cumva si inspre Stuttgart asa cum vor sa o extinda spre Austria. De ar avea si nemtii autostrazi gen Turda-Gilau n-ar mai avea asa probleme ca prostii.
    • +2 (4 voturi)    
      Nemtii astia (Vineri, 12 martie 2010, 16:12)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui spanac

      Dom'le, nemtii astia e niste prosti, nimic nu stie! Ai dreptate, sa vina la noi sa-i invatam ce-i aia autostrada :))
      • +2 (2 voturi)    
        chiar ai fost acolo? (Vineri, 12 martie 2010, 19:43)

        Technicus [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        Pentru informarea ta zona Munchen e extrem de aglomerata si autostrazile nu sunt complete (inca).
        Ca sa treci din Austria spre Elvetia prin Germania intri prin periferia Munchen-ului, pe bulevarde si semafoare.
        Uita-te pe harta cum faci sa treci de pe A8 pe A96.
        Iar congestiile pe autostrazile din jurul Munchen-ului sunt imense li se zice "stau" pe germana, ca numai asta auzi la radio.

        Diferenta fata de Romania e ca au totusi multe autostrazi (gratuite) si continua sa construiasca.
  • -1 (1 vot)    
    Mai Dani mai... (Vineri, 12 martie 2010, 15:24)

    jooo [utilizator]

    Cum era sa pronunti/scri corect "Ceata densa"...?
    poate iesea mai misto.....
    • 0 (0 voturi)    
      corect e si deasa (Vineri, 12 martie 2010, 15:47)

      dani [anonim] i-a raspuns lui jooo

      ”…ce ceata deasa, vai, ce ceata deasa…
      nu mai cunoastem drumul catre casa"
      Eugen Jebeleanu, Surasul Hiroshimei
    • +3 (3 voturi)    
      Mai jooo mai... (Vineri, 12 martie 2010, 16:39)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui jooo

      Cum ar fi fost sa mai pui mana pe o carte de gramatica inainte sa ii corectezi pe altii?
  • -1 (1 vot)    
    ha! (Vineri, 12 martie 2010, 15:37)

    srg1 [anonim]

    Ati vazut acum de ce sunt bune radarele noi?

    Pai daca nemtii gonesc ca nebunii fiindca nu se stiu vanati de radare....unde e vigilenta politistilor nemti?

    Oaaa...pai daca erau militienii nostri nu mai era nici urma de accident: sa mearga nemtii ca la noi cu 30kmph si nu mai au accidente!!!
    Iaca de-aia n-or sa ne faca niciodata autostrada si de-aia or sa aiba cele mai bune radare din lume ai nostri....
  • 0 (0 voturi)    
    Kreisstraße = Drum Judetean (Vineri, 12 martie 2010, 15:42)

    spiegel [anonim]

    ... si nu sens giratoriu :)

    deci "pe o sosea judeteana de langa Hermannsdorf", si nu intr-un sens giratoriu. Ce tare era, 41 de masinutze si 3 camioane indesate intr-un sens giratoriu...

    Ei lasa ca nu-i nimic, se mai intampla... nichts für Ungut, Dani!
    • 0 (0 voturi)    
      posibil (Vineri, 12 martie 2010, 16:39)

      dani [anonim] i-a raspuns lui spiegel

      Era vorba de Kreisverkehr, am luat-o ca giratoriu. Probabil ca era vorba de circulatie pe sosea judeteana (Kreis =cerc, Kreis=judet). Danke :)
  • +1 (3 voturi)    
    Incredibil ! (Vineri, 12 martie 2010, 16:26)

    Meputo [anonim]

    Incredibil ! Nemtii astia merg cu 200 pe ora, fac accidente cu 170 de masini o data si nu moare nici 1 om. La noi se lovesc 2 masini si mor 4 oameni ! Asta e diferenta intre Germania si Romania.
    • +2 (2 voturi)    
      Nemti, viteza si accidentele (Vineri, 12 martie 2010, 16:36)

      hell [anonim] i-a raspuns lui Meputo

      Meputo incredibila comparatie si incredibil de potrivita ..... si asta in conditiile in care poza aia prezinta ceva care tinde spre negru negru si nu spre roz
    • -2 (2 voturi)    
      ia fi atent (Vineri, 12 martie 2010, 16:52)

      Myth [anonim] i-a raspuns lui Meputo

      Lasa ma ca le vindem noi logane, vedem la urmatorul carambul cati morti sunt. Aham...
    • +2 (2 voturi)    
      Diferenta e centura de siguranta (Vineri, 12 martie 2010, 17:57)

      Rumburak [anonim] i-a raspuns lui Meputo

      De ce nu mor nemtii in accidente rutiere? Spre deosebire de romanii superinteligenti, nemtii nu poarta centura de siguranta prin spatele scaunului. In Germania poarta centura si cei din spate, copiii stau legati in scaune speciale si nu stau in bratele vacii care scapa strivind copilasul.
  • +3 (3 voturi)    
    nu au mers aia cu 200 la ora (Vineri, 12 martie 2010, 17:10)

    bak [anonim]

    nici macar cu 100, cit scria semnul ala
    probabil mergeau mult mai incet, iar poleiul si ceata au facut posibile aceste accidente.

    pai daca e ceata, si mergi cu 50 la ora, apoi apare brusc in fata ceva oprit in mijlocul drumului, pui frina, dar pe polei si distanta scurta nu poti opri in siguranta, insa sigur incetinesti suficient, incit sa te lovesti usor.

    cel putin din poza, toate aceste masini par "usor tamponate"

    asa ca ei chiar daca au autostrada fara limita de viteza, cind e vizibilitate redusa sau polei, sunt sigur ca reduc viteza in mod corespunzator, nu cum fac unii pe la noi (tineti minte pe Ludovic Orban, cu accidentul acela pe care cica nu l-a facut) ca merg si pe conditii de ninsoare puternica fara vizibilitate, cu viteza cit pot de mare, ca doar conduc masina nemteasca.
  • +3 (3 voturi)    
    comple(c)tare:-) (Vineri, 12 martie 2010, 19:16)

    adi [anonim]

    In urma cercetariulor, au descopeit ca vinovat este soferul unuia dintre camioane, poreclit "Tarzan", de origine rromana, care conducea cu 1 mana (1 tinde spre 0) si cu restul membrelor tzopaia in cabina...
  • -2 (2 voturi)    
    bau (Vineri, 12 martie 2010, 23:19)

    bubu [anonim]

    nu ii vom ajunge,nici intr/o mie de ani lumina,dragi tovarasi!!!