VIDEO Singapore: Intrecere intre o masina sport si un avion. Automobilul castiga cursa 

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 18:47 Actualitate | Internaţional

Masina intrece avionul
Foto: Captura Youtube.com
O intrecere inedita a avut loc sambata pe Aeroportul Changi din Singapore, intre un Porsche 911 GT3 Cup si un Boeing 747-200F, la finalul cursei masina reusind sa devanseze aeronava, relateaza agentia chineza de stiri Xinhua.

Cursa, prima de acest gen organizata vreodata in Asia, s-a tinut pe pista Aeroportul International Changi din Singapore si a fost urmarita de sute de spectatori. Cei doi bolizi s-au aliniat la un punct de start si s-au intrecut pe o distanta de 1,7 kilometri.

Finalul competitiei a fost unul strans, noul model de curse Porsche trecand primul linia de sosire, cu doar cateva secunde inaintea aparatului Boeing de tip cargo, apartinand companiei de transport aerian Jett 8 Airlines din Singapore.

Avionul poate atinge o viteza de croaziera de 900 de kilometri la ora, in timp ce viteza maxima a respectivului autoturism se ridica la 280 de kilometri pe ora, precizeaza sursa citata.



Evenimentul este primul dintr-o serie de competitii de acest gen care se vor desfasura luna aceasta si care anunta Marele Premiu de Formula 1 al orasului-stat Singapore, programat intre 25-27 septembrie, o cursa inedita ce are loc integral pe un circuit stradal, dar si singura din Marele Circ care se disputa in nocturna.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

5446 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Oau (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 20:27)

    fane [anonim]

    Asta chiar era o intrebare care ma chinuia de ceva vreme. Suntem cu totii cu un pas inainte pe scara evolutiei.

    Cat de plictisiti si ignoranti pot fi unii oameni? Cat a costat tot tambalaul? Cateva mii bune de dolari, daca nu mai mult. Nu puteau fi donati banii astia cuiva care are nevoie de un transplant sau unor copii nevoiasi.

    Intreaga disputa putea fi rezolvata cu o simulare pe calculator, daca nu cu niste calcule destul de elementare de fizica.

    Asta e stadiul la care a ajuns rasa dupa 2 milioane de ani de evolutie? Atunci e cam trist.
    • +4 (4 voturi)    
      aia ca aia (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 20:48)

      Niculaie [anonim] i-a raspuns lui fane

      dar ar fi bine ca privitorii sa stie ca mai mult de jumatate din clip nu se intampla nimic. (adica nimic)
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Duminică, 6 septembrie 2009, 20:00)

        festinalente [utilizator] i-a raspuns lui Niculaie

        sa mor: asta mi-am zis si eu cand am vazut videoclipul... 3 secunde erau suficiente :)))
        In fine ... nici eu nu am inteles competitia asta.
    • +5 (5 voturi)    
      2 milioane de ani de evolutie (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 21:04)

      unu [anonim] i-a raspuns lui fane

      Cine te-a pacalit ca rasa umana evolueaza ?
    • +5 (7 voturi)    
      Nu e chiar asa (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 21:27)

      griffonu [utilizator] i-a raspuns lui fane

      Notiunea de entertainment, sub orice forma, e un element important in viata, economie etc. Face parte din viata normala a societatii.

      La modul simplist, miile alea de dolari cheltuiti cu evenimentul unde s-au dus? S-au dus la niste firme, care platesc niste angajati, care pot alege sa doneze o parte unor oameni cu probleme, despre care afla de pe site-urile care dau filme cu avioane intrecandu-se cu masini :) Nu e ca si cum evenimentul a costat niste mii de dolari care au fost... arsi si au disparut din circuitul economic.

      Cand un nene isi cumpara un Porsche de 500 mii de EURO ce se intampla cu banii aia? Dispar? Nu dispar. Se duc la angajatii Porsche, care cumpara magiun cu prune si melci importati din Romania, se duc la CEO-ul Porsche care se merge intr-o vacanta in Malibu unde banii respectivi vor hrani inclusiv familia unui chelner ce-i va aduce un cocktail cu umbreluta in piscina si tot asa.

      De ce ti-ai cumparat calculator? De ce platesti abonamentul la internet? Ai idee ce poti face cu cei 100 RON pe care-i platesti pe net pe luna? Poti cumpara de mancare pentru un copil sarman, doua saptamani. De ce n-o faci? Pentru ca ar fi anormal s-o faci, la modul serios. Banii tai se duc la ISP, care plateste salarii si impozite la stat, care stat are (sau ar trebui sa aiba) institutii ce se ingrijesct copilul cu pricina si asa mai departe.
      • 0 (2 voturi)    
        Re (Duminică, 6 septembrie 2009, 1:33)

        fane [anonim] i-a raspuns lui griffonu

        Care entertainment, omule? Mie nu mi se pare absolut nimic interesant (nici tehnic, nici competitional, nici comercial) in aceasta parada prosteasca.

        Si da, banii aia chiar s-au ars. Combustibilul folosit nu se transforma in altceva util. Ai idee cat consuma un 747 la decolare? Iti spun eu. 10000 - 13000 litri, in functie de sarcina. Cat ar fi mers un autobuz scolar sau niste ambulante cu cantitatea asta. Nu trebuie sa-mi spui ca nu merg cu kerosen. Stiu asta.

        Pe net dau 28 de lei si cu banii astia de abia imi cumpar pentru mine doua pranzuri. Dar am donat si voi mai dona bani pentru oameni care au nevoie. Am avut un amic care a suferit de o tumoare cerebrala si as vrea sa cred ca si mica mea contributie a pus umarul la insanatosirea sa.
    • 0 (0 voturi)    
      ham, hhhmmmmm (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 21:37)

      catelu [anonim] i-a raspuns lui fane

      cine poate spune ce este aceea evolutie Mai Ignorantilor. Eu nu vorbesc dar gandesc; no ham.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 23:06)

      bubu [anonim] i-a raspuns lui fane

      Nu cred ca are nimeni nevoie de bani in Singapore... iar legat de bani ii recupereaza ei inzecit (cel puti asa trebuie sa functioneze o campanie de marketing). In plus e asemanator concertelor de anul nou /craciun.de la noi.. doar ca are alta prezentare si probabil costa mai putin.
      In plus nu toata lumea se deconecteaza / se simte bine mereu ajutandu-si semenii. Altfel nu s-ar mai duce nimeni la mare/munte/iarbaverde/padure/restaurant/concert.
  • +2 (2 voturi)    
    mai sunt .. (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 22:11)

    simplex [utilizator]

    avioanele nu sunt facute pentru mers pe sosea

    dar e placut cand vad asta

    insa au mai fost facute de mai multe ori si mai frumos e cu avioane de lupta

    Veiron vs Eurofighter
    http://www.youtube.com/watch?v=7NZ9X9A2efA

    Corvette ZR1 vs F/A18 Blue Angel
    http://www.youtube.com/watch?v=6muw6pqzk_c
  • +1 (3 voturi)    
    zici ca-s de-ai nostri (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 22:40)

    re [anonim]

    ce cretini ...si eu intrec aionul ala in primii zeci de metri...nu se organizeaza un show unde sa vina o gasca de cretini sa stea cu gura cascata???!!
  • 0 (0 voturi)    
    Superb (Duminică, 6 septembrie 2009, 0:56)

    nano2k [utilizator]

    Ma bucura ca unii se distreaza in felul asta.
    Ma fac si eu carcotas si imi pun intrebarea: cui i-a folosit acest senzational experiment? Reclama virala (a se citi mega-ieftina) pt Porsche?

    Si acum, lasand carcoteala, cat de mult ne ajuta pe noi, oamenii de rand, aceasta "stire" astfel incat sa merite mentionata alaturi de alte stiri serioase?

    Stiu, hotnews ne mai si descreteste fruntile din cand in cand ca suntem prea crispati... Multumim.
  • 0 (0 voturi)    
    din ograda lui costel, eu aud un cantecel (Duminică, 6 septembrie 2009, 0:58)

    gheo [anonim]

    datu' cu parerea e sport national. nici macar ziaristu' n-a priceput exact ce s-a intamplat si si-a dat si el cu parerea
    1. nu se organizeaza intreceri intre avioane asa mari si masini, nici macar in scopuri de marketing. ca sa decoleze 'gol' avionul ala a consumat vreo 7000 kg combustibil; ocuparea pistei, locul in culoar, revenire, aterizare, parcare toate probabil ca au costat la vreo 200.000 dolari.
    2. 'spectatorii' erau stewards. adica oameni cu treaba acolo. adica testul cu avionul era necesar, probabil pentru omologare sau testare de echipamente.
    3 vreun om de la PR a avut ideea sa puna un porsche sa ruleze pe pista paralela. daca rula langa avion, jetul facea masina sa decoleze...
    4 un test tehnic prezentat ca o cursa a fost preluat de agentia de stiri, intre timp din gura in gura s-a pierdut esenta si nestiind ce sa zica l-au prezentat drept intrecere intre masina si avion
    5 la noi ar trebui o intrecere in datul cu parerea, viteza si anduranta
  • 0 (0 voturi)    
    Curse (Duminică, 6 septembrie 2009, 10:25)

    lonely dog [anonim]

    Mda, vad ca cei ce posteaza sunt romani si fac ceea ce stiu romanii mai bine: incearca sa gospodareasca banii altora! Sau macar sa dea sfaturi in privinta asta! Ala cu consumul de benzina al avionului, benzina aia nu putea fi folosita de alt mijloc de locomotie, sper ca nu vrei sa vezi pistoane topite prin motoarele autobuzelor! De Cifra Octanica ai auzit?Aia difera! Apoi, daca tot te doare atat de tare de benzina arsa, iti dai seama cata benzina se arde in antrenamentele si cursele de Formula 1? Ce ar fi sa-i scrii lui Bernie si sa-i dai oarece sfaturi in privinta asta? Nu mai vorbesc de cursele de motociclism sau camioane(mai ales ca astea din urma se si vede cum polueaza)! Sau iesi si spune-le "baietilor de baieti" care fac "dungulitze" pe asfalt cu masini de masini, cum sta treaba si cati bani ard ei de pomana! Mai ales ca fac si fum din gume, nu numai ard benzina de pomana!