Der Spiegel: NATO se teme ca nu poate sa faca fata unui atac rus in Est, arata un raport

de M.I.     HotNews.ro
Vineri, 20 octombrie 2017, 22:27 Actualitate | Internaţional

NATO nu este in masura sa contracareze o agresiune rusa in Est, atat de "atrofiata" este capacitatea sa militara de la sfarsitul Razboiului Rece, scrie Der Spiegel in baza unui raport confidential al NATO, relateaza AFP.

"Capacitatea NATO de a sustine la nivel logistic o intarire rapida intr-un teritoriu foarte intins" - aflata in responsabilitatea Comandamentului Suprem al Fortelor in Europa (SACEUR) - "s-a atrofiat de la sfarsitul Razboiului Rece", se arata in acest raport, din care saptamanalul german scrie ca si-a procurat un exemplar, potrivit news.ro.

Tot potrivit acestui document, "nu exista vreo garantie suficienta ca macar Forta de reactie (a NATO, NRF) ar fi in masura sa reactioneze rapid si daca este necesar de durata".

Raportul, care urmeaza sa fie discutat in curand de catre ministrii NATO, prezinta astfel o organizatie incapabila sa contracareze o eventuala agresiune militara rusa, in principal din cauza "unei structuri de comandament dispersate", rezuma Der Spiegel, in fragmente care urmeaza sa fie publicate in editia sa de sambata.

Aceasta slabiciune ingrijoreaza mai ales tarile baltice si scandinave vecine ale Rusiei.

"Noi stim ca trebuie sa adaptam si sa modernizam Alianta si structurile de comandament", a declarat pentru revista ministrul norvegian al Apararii Ine Eriksen Soreide.

Presedinta lituaniana Dalia Grybauskaite a reclamat deja, in martie, sa se infiinteze un important centru de comandament NATO pe flancul de est al Aliantei, in fata "amenintarii tot mai mari care vine dinspre Rusia".

Relatiile intre Moscova si NATO s-au degradat in mod considerabil dupa anexarea Peninsulei ucrainene Crimeea in 2014, urmate de izbucnirea conflictului in estul Ucrainei, lansat de separatisti prorusi.

Ca raspuns, Aliatii au decis sa-si puna trupele in stare de alerta. NATO Responce Force (NRF) si-a dublat efectivul, la 40.000 de oameni. NATO a convenit, de asemenea, sa-si consolideze prezenta militara in Est, desfasurand patru batalioane, incepand din 2017, in Estonia, Letonia, Lituania si Polonia.

"Fortele NATO nu au fost atat de bine pregatite si atat de in masura sa se desfasoare de decenii", a reactionat o purtatoare de cuvant a Aliantei, Oana Lungescu, refuzand sa comenteze in mod specific informatiile dezvaluite de der Spiegel.

Aliatii au intrerupt orice cooperare practica cu Rusia, insa incearca sa mentina un dialog.

In acest cadru, ambasadorii celor 28 de state membre NATO urmeaza sa se intalneasca cu omologul lor rus Aleksandr Grusko pe 26 octombrie la Bruxelles.























Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

3251 vizualizari

  • -28 (32 voturi)    
    Si ce? (Vineri, 20 octombrie 2017, 22:37)

    OmulNou [utilizator]

    Au mai fost pe aici, poate daca ne intoarcem in comunism vom avea din nou pedeapsa cu moartea pt infractiuni economice cu prejudiciu peste 1 milion de lei.
    • 0 (12 voturi)    
      Scutul anti-racheta? (Vineri, 20 octombrie 2017, 23:09)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      La ce drac ne-am mai agitat sa il instalam daca rusii intra in noi ca in branza?
      • 0 (2 voturi)    
        Scutul anti-rachetă nu te apără de tancuri (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 9:49)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        sau de elicoptere.

        Scutul anti-rachetă și tancurile sau elicopterele sunt lucruri complet diferite, dar România nu are de ce să se teamă de o invazie terestră, nu se află pe direcția spre Europa Centrală. Polonia, Ucraina și țările baltice au motive de îngrijorare, nu România.
      • -4 (12 voturi)    
        die Spiegel (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 9:57)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        Za Amerikans and za nazis to siphone more coco from loosers from za east
      • 0 (8 voturi)    
        Scutul ne arata ca SUA e de partea noastra (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 15:33)

        OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        si nu de partea ta, a rusilor.

        Asta inseamna si tu stii asta foarte bine, postacule.
    • +4 (12 voturi)    
      Vise de om vechi (Vineri, 20 octombrie 2017, 23:35)

      Limort Nick O'Lae Darknea [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      Hai sa iti dau un exemplu cu un mare mafiot comunist executat: Bachus, adica Gheorghe Stefanescu. Acesta adunase o avere fabuloasa pe cai nu tocmai ortodoxe care insa implicau existenta unei retele extrem de bine pusa la punct. Crezi ca in toata aceasta retea nu se stia cine e seful si ce face? Crezi ca nu a fost protejat de aripile unor securisti? Totul pana la un punct cand, probabil, a crezut ca va putea si fara ei. Pe scurt: lacomia individuala.

      Cand nu a mai uns cu cat si pe cine trebuia, s-au scapat de el. DECI: ca sa iti fie si mai clar - nu la-u omorat pentru ca sugea sangele poporului ci pentru ca adunase prea mult si nu mai voia sa imparta si cu ei. Si atunci cineva s-a suparat si l-a turnat mai sus.
      • 0 (0 voturi)    
        Da, stiu, (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 15:35)

        OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui Limort Nick O'Lae Darknea

        dar permite-mi acest vis, sa fi scapat de atatea mii de hoti din tara.
    • -1 (3 voturi)    
      Asta e buna (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 8:59)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      Insa neaplicabila
  • +6 (16 voturi)    
    Ce dume de dume (Vineri, 20 octombrie 2017, 22:45)

    Armadilo [utilizator]

    Deci problema sta foarte simplu: Cei din est - spalati-va cu rusii pe cap!

    Daca ei acum constata ca NATO este atrofiata, si vorbim de asta dupa ce in ultimii 2 ani au mai tot fost exercitii in Europa de est, ce ar fi insemnat in mod real un atac al Rusiei inainte de ultimii 2 ani??????

    DEZASTRU complet..................

    Astia nu sunt normali la cap si ma refer la cei din Europa.

    Daca nu cred in pericolul Rusiei atunci la ce mai maresc ani de ani bugetele de aparare????

    Daca pericolul Rusiei este real, atunci de ce se joaca de-a armata?????
    • +7 (13 voturi)    
      Dumele îți aparțin, soluția NATO e cea din RFG (Vineri, 20 octombrie 2017, 23:43)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

      În 1980 situația era exact la fel, Uniunea Sovietică avea supremația în materie de armament convențional, era capabilă să ajungă în 100 de ore cu tancurile la Amsterdam, iar Brejnev începuse să cocheteze cu ideea.

      Soluția găsită de NATO a fost dezarmant de simplă (pun intended): câteva sute de rachete nucleare cu rază scurtă de acțiune au făcut din RFG o țintă de care era bine să stai departe :)

      Uniunea Sovietică nu putea pretinde că e amenințată, dată fiind raza scurtă a acelor rachete care abia ar fi putut afecta Polonia și Cehoslovacia, însă orice plan de a ajunge cu tancuri la Amsterdam a trebuit abandonat, iar după încă 10 ani URSS a pierdut Războiul Rece.

      Exact asta este soluția și astăzi, rachete cu rază scurtă de acțiune în România și Polonia, rachete despre care Rusia nu va putea pretinde că reprezintă o amenințare pentru ea. And guess what? Trump e exact omul potrivit pentru a le instala! :)
    • -7 (17 voturi)    
      relax (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 1:23)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

      Tara se numeste Romania, nu Germania sau Franta.
      Daca ne ataca rusii maine nu o sa intervina nici dracu.
      Poate doar ungurii, cat sa "apere" o zona anume pe termen nedefinit.
      • +3 (5 voturi)    
        Cine să... (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 9:13)

        baligosul [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        ...plece spre Europa de Est dacă începe un răzbel prin zonă?Militarii? Păi ei sunt obișnuiți cu program de maxim 5 zile pe săptămînă,nu mai mult de 8 ore/zi, desigur dacă sunt week eduri,sărbători legale...piua, pleacă fiecare la Mall, la prostituate, la curvele alea venite din Est.
        În tabăra lui Ivan Turbincă,acolo armata este în continuare o instituție cazonă,și nu o pepinieră de generali și colonei precum sunt instituțiile galonate de la noi.În România numărul generalilor făcuți de MApN,MAI,SRI,SIE,SPP,STS...tinde spre plus infinit.
  • +14 (18 voturi)    
    Oricum Romania este pe dinafara (Vineri, 20 octombrie 2017, 22:48)

    Armadilo [utilizator]

    La cata dezordine este acum in tara, un atac surpriza al Rusiei s-ar opri exact in vama la Nadlac sau la Moravita.

    La unguri nu ii nevoie sa treaca pentru ca ei sunt oricum prieteni cu rusii........

    PSD-ul nu realizeaza nici macar cat negru sub unghie dezordinea legislativa care o intretine in tara.
    • +4 (8 voturi)    
      Ba da (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 8:26)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

      Ba da, realizeaza dezordinea creata si o intretin. Poate chiar la ordin fac asta.

      Cauta directivele NKVD pentru Europa de Est si vezi cat de mult si cu ce fidelitate se aplica ele acum in Romania.
    • 0 (2 voturi)    
      Polițiștii&Vameșii... (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 9:18)

      baligosul [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

      Oare dacă rușii ar vrea să ne,,viziteze” ce crezi i-ar unge pe polițiștii de frontieră și pe vameși,să se facă ăia că nu văd că Ivanii trec cu kalașnicoave și tancuri?
  • 0 (8 voturi)    
    Pfuai (Vineri, 20 octombrie 2017, 23:13)

    Jesuis.PasCharlie [utilizator]

    Iar avem indicatii pretioase in ce parte sa ne uitam si de cine sa ne temem. Va multumim partid iubit .
    In timpul asta voi faceti ce faceti de 50 ani....
  • 0 (6 voturi)    
    Mie imi e teama (Vineri, 20 octombrie 2017, 23:39)

    Limort Nick O'Lae Darknea [utilizator]

    Ca toata planeta nu va face fata unui atac rus caruia ii va raspunde un atac NATO.

    Iar daca NATO nu le va face fata rusilor sau daca rusii nu le vor mai face fata celor din NATO, atunci acela nu e atac adevarat ci doar flexarea muschilor.

    Rusia si NATO au capacitatea nucleara de a face desert nuclear cam 20 de planete ca Terra. Acum intreb si eu: e necesar sa fie 30 in loc de 20?
    • +5 (7 voturi)    
      Rusia nu a atacat și nu va ataca Occidentul (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 9:41)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Limort Nick O'Lae Darknea

      Rusia se teme de Occident și s-a temut întotdeauna. E ca un câine în lanț, care atacă doar dacă intri în curtea lui. Napoleon și Hitler au testat asta pe cont propriu.

      Chiar și atunci când rușii au ajuns cu tancurile la Viena, Praga și Berlin, au făcut asta cu binecuvântarea americanilor și cu ajutor militar primit din partea acelorași americani.

      Însă de câte ori s-au aflat pe poziții de confruntare cu americanii, rușii au dat înapoi. Pentru că spre deosebire de Hitler, liderii rușilor evaluează corect forța Statelor Unite, indiferent ce declarații fac acei lideri cu scop propagandistic.
      • 0 (6 voturi)    
        Cineee? Măicuța Rusie... (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 11:25)

        baligosul [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        nu intră în curtea vecinilor...nu...numai dezmățata aia de URSS făcea din astea,ba a ocupat republicile baltice,ba s-a luat de Finlanda,ba a ocupat Basarabia...
        Nuuuu, rușinoasa și plina de bun simț Rusie,n-ar fi făcut din astea,să intre peste alții, ferească Dumnezeu, decît dacă alții ar fi atacat-o niște ăia răi, ca prin 1877, cînd s-a apărat de Turcia prin Balcani, și după aia nu se mai da dusă din Principatele Unite, alea de azi se numesc România.
        • +1 (5 voturi)    
          Și cine era Occident? Basarabia, Turcia, Finlanda? (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 14:27)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

          Atunci când citești altceva decât a scris interlocutorul, de-obicei e nevoie de psihoterapie.

          Principatele Române nu erau independente, erau teritorii vasale Imperiului Otoman, pe vremea când le ocupa Rusia. Nu încerca să judeci evenimentele istorice din urmă cu 200 de ani pe baza granițelor dintre statele suverane actuale.

          Rusia era un Imperiu care stătea la aceeași masă cu celelalte imperii, în timp ce Principatele erau conduse de domnitori puși de turci.
      • +1 (1 vot)    
        Lol (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 18:16)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Pretene, de atacarea si impartirea poloniei intre rusi si germani in al doilea razboi mondial, ai auzit? Sau polonia nu e in europa?
        • 0 (0 voturi)    
          "Prietene", Polonia e Occident, după mintea ta? (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 23:17)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

          Polonia a mai fost împărțită între rușl și nemți de cel puțin 3 ori, la 1772, 1793 și 1795, motiv pentru care a și dispărut de pe hartă timp de peste 100 de ani, până în 1918.

          Asta numești tu Occident, o Polonie care nu mai exista ca stat?

          Rușii au față de polonezi resentimente vechi de secole, de pe vremea când Polonia ocupa cam toată Ucraina de azi. Ăsta era ”Occident” în viziunea ta, o țară care ocupa teritoriile ucrainene de azi?
  • -1 (3 voturi)    
    misto! (Vineri, 20 octombrie 2017, 23:42)

    laurentiucat [utilizator]

    rusii ocupa crimeea si nato se intareste in nord.
    • -2 (2 voturi)    
      ...diferență... (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 9:20)

      baligosul [utilizator] i-a raspuns lui laurentiucat

      Rușii o fac iar NATO mimează,asta e diferența.
      • +2 (2 voturi)    
        cam miroase a rusofil (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 19:44)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

        pe aici.