Theresa May a semnat scrisoarea care declanseaza Brexitul

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 29 martie 2017, 1:16 Actualitate | Internaţional

Theresa May declanseaza Brexitul
Foto: Agerpres
Premierul britanic Theresa May a semnat scrisoarea oficiala ce va fi remisa miercuri, la Bruxelles, si care stipuleaza ca Regatul Unit lanseaza negocierile in vederea Brexitului, potrivit unei fotografii difuzate marti, la ora 21.00 GMT (23.00, ora Romaniei) de serviciile sale, relateaza AFP, citata de News.ro.

In aceasta fotografie oficiala, difuzata de Downing Street, Theresa May este surprinsa in timp ce semneaza scrisoarea de activare a Articolului 50 al Tratatului de la Lisabona, care va fi remisa miercuri dimineata presedintelui Consiliului European Donald TusK.

Serviciile premierului au facut totodata publice fragmente din discursul pe care ea intentioneaza sa-l sustina in fata parlamentarilor britanici miercuri dimineata, in care le va anunta activarea oficiala a Brexitului.

"Atunci cand ma voi aseza la masa negocierilor, in urmatoarele luni, voi reprezenta toate persoanele din Regatul Unit - tinerii si batranii, bogatii si saracii (...) si, da, cetatenii europeni care au facut din aceasta tara casa lor", urmeaza sa spuna ea miercuri in Parlament.

"In fata oportunitatilor care se vor prezenta in fata noastra in acest periplu memorabil, valorile noastre impartasite, interesele noastre si ambitiile noastre pot si trebuie sa ne uneasca", urmeaza ea sa-si exprime dorinta si sa indemne la o tara "sigura pentru copiii si nepotii nostri", "mai puternica" si "mai dreapta".

"Noi vrem sa traim cu totii intr-o Mare Britanie cu adevarat mondiala, care iese si construieste relatii cu vechii sai prieteni si noii sai aliati in intreaga lume", urmeaza sa adauge ea.

Cu scopul de a-si uni tara dezbinata dupa referendumul de la 23 iunie, premierul vrea sa se concentreze asupra viitorului. "Noi nu trebuie sa fim definiti prin votul pe care l-am dat in referendum, ci prin hotararea de a face din rezultat un succes".

"Noi suntem o mare uniune de persoane si de natiuni cu o istorie de care putem sa fim mandri si un viitor stralucitor", urmeaza sa conchida apasat May.

Activarea oficiala, miercuri, a Articolului 50 al Tratatului de la Lisabona deschide doi ani de negocieri in vederea stabilirii conditiilor iesirii tarii din UE.





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

2691 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    good (Miercuri, 29 martie 2017, 1:24)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Sper sa pice lira ca am niste cumparaturi de facut din uk :)))
    • 0 (8 voturi)    
      Răbdare și tutun! (Miercuri, 29 martie 2017, 1:45)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Știi cum se zice: Speranța piere ultima :) Totul e să aștepți suficient de mult cu nasul și palmele lipite de geam :)
    • +3 (9 voturi)    
      parlamentul Scotiei a aprobat un nou referendum (Miercuri, 29 martie 2017, 1:54)

      facebook.com/rodica.crihan [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      asa ca... marea britanie ramane mica :)
      • +3 (7 voturi)    
        Referendum (Miercuri, 29 martie 2017, 3:30)

        DanNational [anonim] i-a raspuns lui facebook.com/rodica.crihan

        Nu e chiar asa, 33.3% adevarat. Parlamentul Scotiei a dat acordul ca primul ministru scotian sa obtina aprobarea de la Theresa May si Parlamentul de la Westminster pentru acest referendum. Mai e cale lunga pana aproba englezii referendumul din Scotia.
        • -1 (1 vot)    
          asa e, dar data trecuta l-au aprobat (Miercuri, 29 martie 2017, 13:58)

          facebook.com/rodica.crihan [utilizator] i-a raspuns lui DanNational

          data trecuta l-au aprobat, e greu sa-l respinga acum
  • 0 (2 voturi)    
    Alooo . . . (Miercuri, 29 martie 2017, 11:21)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . mai Theresa, Farage si alti i cu capetele infierbantate, nu mai sunteti mare metropola, nu mai aveti India cu resursele ei uriase nici Pachistanul nici, nici . . . . iar din Falkland mica speranta sa primiti vreo vaca asa ca acum in sec. XXI sunteti niste amarati de insulari care fara Europa veti ajunge de rasul curcilor. O sa va prezinte Donald in fiecare an facturi de plata. Prapaditilor!
    • +1 (1 vot)    
      Logica, bat-o norocu' (Miercuri, 29 martie 2017, 13:12)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Și atunci de ce se îmbulzesc milioane de cetățeni UE să trăiască în UK?! ȘI aici nu-i vorba dor de polonezi și români. Marea majoritatea a rezidenților europeni din UK sunt vesteuropeni....
      • -1 (1 vot)    
        Logica bat-o vina . . . (Miercuri, 29 martie 2017, 18:24)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        . . pentru ca inca sunt in UE stimabile! Mai vorbim si peste trei ani!
  • +1 (5 voturi)    
    imi doresc ca UK sa se destrame (Miercuri, 29 martie 2017, 11:45)

    Ed___ [utilizator]

    imi doresc ca UK sa se destrame

    Irlanda de Nord sa ajunga sa se uneasca cu Republica Irlanda care sa le ofere autonomie atat legislativa cat si cea a bisericii lor

    Scotia sa fie stat independent in UE

    Si sa ramana Anglia, care de fapt este dusa de motorul Londra, motor care se bazeaza doar pe ... instrumente financiare.. .

    si sper sa sufere rau tare, pentru ca sunt niste egoisti, bogati si lacomi.
    • -1 (3 voturi)    
      Nu mor caii când vor câinii :) (Miercuri, 29 martie 2017, 13:21)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

      Tu poți să-ți dorești ce vrei. Numai că realitatea e foarte diferită de ceea ce-ți dorești.

      În ultimele decenii au emigrat irlandezi gârlă în UK. Azi trăiesc în regat peste 700000 de oameni născuți în Republica Irlanda.Asta înseamnă peste 12% din populația Republicii Irlanda. Adică o proporțe mult mai mare decât numărul mexicanilor din SUA. Dacă Irlanda de Nord s-ar uni cu Republica irlanda ăștia ar fi în postura mexicanului care a sîrit gardul de la Tijuana (Mexic) la San Diego (SUA), a scăpat de ferealii lui Trump și când a început și el să se bucure că e „american” se unește San Diego cu Mexicul și e iar în partea grelită a gardului :)
  • +1 (1 vot)    
    Jale mare in... (Miercuri, 29 martie 2017, 16:28)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    Randul comunitatilor arabe, LGTB, pro-avort, si anti crestine de pe malurile Dâmboviței!...nu iesiti in strada mey sa protestati impotriva nazistilor de "brits"?!...cum pot ei sa intoarca spatele UE intr-un mod atat de xenofob?!...